Haarlemsche Courant Republikeinsche fascistische partij in Italië. Aan ons volk. Geallieerden bij Salerno deels ingesloten deels vernietigd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Mussolini neemt de partijleiding weer op zich Pavolini voorloopig secretaris, Ricci opperbevelhebber der vrijwillige militie» Aanvallen ten Z. W. van Belijj mislukt. 288e Jaargang No. 215 Bureaux: Groots Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. TeL 12238 Hoofdredacteur: F. C. Berks Donderdag: 16 September 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. 3. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Benito Mussolini heeft Woensdag weer de opperste leiding over het fascisme in Italië op zich genomen. De Duce heeft op 15 Sept. 1943 de volgende dagorders van de regeering uitgevaardigd: Dagorder van de regeering no. 1: „Aan de trouwe kameraden in heel Italië. Met ingang van heden, 15 September 1943, neem ik weer de opperste leiding van het fascisme in Italië op mij." _No. 2: „Ik benoem Alessandro Pavolini tot voorloopigen secretaris van dis fascistische nationale partij, die vanaf heden zal heetenRepublikeinsche fascistische partij". Telegrammen aan Fiihrer an Duce. 1) De voormalige koninklijk en keizerlijke Italiaansche consulaten en consulaire agent schappen in de Nederlanden zijn gesloten. De behartiging der belangen van de in de Ne derlanden wonende Italianen geschiedt door de plaatselijke groepen van de nieuw opge richte Republikeinsche Fascistische Partij. 2) De leider van de nieuw opgerichte Repu blikeinsche Fascistische Partij in de Neder landen, de oude fascistische strijder dr. Carlo Rotelli, heeft aan den bevrijden Duce aan den Führer de volgende telegrammen ge zonden: Al Duce Squadristi legionari fiumant et camicie nere Olanda esultanti vostra liberazione giu- rano eterna fedelita causa fascists et si stringono vostri ordini per lotta senza quar- tiere contro barbaro nemico la vittoria illu- minera i segni del littorio Viva il Duce Viva il Führer Squadrista Rotelli AI Führer Squadristi et camicie nere Olanda esultan ti miracolosa liberazione Duce da voi voluta et da valorosi camerati germanici attuata vi esprimono riconoscenza et giurano prose- guire lotta fino vittoria Viva il Führer Viva il Duce Squadrista Rotelli Aan den Duce Overgelukkige squadristi, legionairs en zwarthemden in Nederland jubelen over uwe bevrijding, zweren eeuwige trouw aan de fas cistische zaak en staan gereed uw bevelen in den strijd tegen den barbaarschen vijand uit te voeren. De overwinning zal de lictoren- teekens hel doen oplichten. Leve de Duce, Leve de Führer Squadrista Rotelli Aan den Führer Squadristi en zwarthemden in Nederland jubelen over de wonderbaarlijke, volgens uw wil door kranige Duitsche kameraden tot stand gebrachte bevrijding van den Duce. Zij geven tegenover u uitdrukking aan hun diepe dankbaarheid en zweren den strijd tot de overwinning voort te zetten. Leve de Führer, Leve de Duce Squadrista Rotelli Luchtaanval op Parijs en omgeving. Het agentschap Ofi meldt, dat het Engelsch- Amerikaansche luchtwapen Woensdagavond Parijs en omgeving heeft gebombardeerd. Bijzonder hevig getroffen werden de voor steden van Parijs Coubevois, waar om 23 uur reeds zestig dooden waren geteld en Bècon les Bruyéres, waar het aantal gewonden on geveer 200 bedraagt, en dat van de dooden nog niet is vastgesteld. Ook te La Garenne zijn reeds talrijke dooden en gewonden. Binnen de stad Parijs was het weer de om geving van Auteuil, 12 dagen geleden bij den vorigen bomaanval reeds ernstig getroffen, die zeer groote schade opliep. Nieuwe Portugeesche gezant te Londen. Daar de ambtstijd van den Portugeeschen ambassadeur te Londen, dr. Monteiro, ver streken was, werd tot zijn opvolger benoemd Don Domingos van Sousa Holstein Beek, graaf van Povoa en hertog van Palmela. „Twee vrouwen over weerbaarheid." Hedenavond om 18.4p uur spreekt Max Blok zijl via Hilversum I over „Twee vrouwen over weerbaarheid". Het hoofd van de afdeeling Vorming en Voorlichting van het Stafkwartier der W.A., banleider J. J. van der Hout, zal a.s. Zaterdag in het W.A.-radiokwartiertje over Hilversum II te 18.45 uur spreken over „oorlogsfront en thuisfront". Ontdekking van verboden bezit van radiotoestellen. De politieautoriteiten hebben in alle dee- len van het land een groot aantal personen ontdekt, die in strijd met de beschikking van den höhere.i SS und Polizeiführer van den 13en Mei 1943 hun radiotoestellen niet hebben ingeleverd De radiotoestellen zijn in beslag genomen en de betrokken perso nen aan de justitie overgeleverd 8ste Britsche leger nog slechts 150 K.M. van Golf van Salerno ver wijderd. Aan het Oostelijk front doorbraakpogingen der Sovjets in Zuidelijke en centrale sectoren voortgezet. No. 3: „Ik beveel, dat alle militaire, politieke, bestuurs- en schoolautoritei- ten. alsmede alle anderen, die door de capitulatie-regeering uit hun ambt zijn gezet, onverwijld hun plaatsen weer zul len gaan innemen." No. 4: „Ik beveel, de onverwijlde we deroprichting van alle partij-instanties, en wel met de volgende taak: a) de Duitsche weermacht, die op Ita- liaanselien hodem met den gemeen- seliappelijken vijand in strijd is gewik keld, doeltreffend en kameraadschappe lijk te steunen. b) Het volk terstond doeltreffenden moreelen en materieelen bijstand te verleenen. c) Een onderzoek in te stellen naar de partijleden met betrekking tot hun hou ding bij den-staatsgreep der capitulatie en der oneer, en de lafaards en verraders voorbeeldig te straffen." No. 5: „Ik beveel de wederoprichting van alle formaties en speciale afdeelin- gen der vrijwillige militie voor de natio nale veiligheid." No. 6. In aanvulling op de voorafgaan de dagorders belast ik den luitenant- generaal Renato Ricci met het opperbe vel over de vrijwilügersmilitie voor de nationale veiligheid." MUSSOLINI. Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Aan schiet- en landoefeningen wordt bijzonder veel waarde gehecht, want ook de marine moet te zijner tijd bijv. bij landings ondernemingen met het waprn in de hand vechten. (Bildberichter Andres-Stapf Pax c) KORT NIEUWS De voormalige gouverneurs-gene raal van Algiers en Fransch W.-Afrika, Chatèl en Boisson, zijn met pensioen gezonden. Op grond van een in het Duit sche staatsblad ver schenen decreet is het „Deutsche Wohnungshilfs- werk" opgericht ter verschaffing van onderdak aan de slachtoffers van den luchtoorlog. De leiding daarvan is opgedragen aan dr Ley. De kosten worden door het rijk gedragen. De Hertog van Pistoja, een lid van de Italiaansche Koninklijke fami lie. is Zondag met zijn gevolg op Zwitsersch grond gebied aangeko men. Bij onze vrijwilligers. Hij heeft het zich gemakkelijk gemaakt, om het eten «jaar de voorste stellingen 'te brengen. (SS P.K. Hoppe O-H-P. c> Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In het Koeban-bruggehoofd heerschte ook Dinsdag levendige gevechtsactie. Bij vergeef- sche aanvallen in den sector van Kaymskaja verloren de Sovjets 32 pantserwagens. In het Zuiden en in het midden van het Oostelijk front zette de vijand zijn door braakpogingen vooral in de sectoren van Krassnorrmeiskoje, ten Zuiden en ten Westen van Charkof, aan de Desna en bij Kirof voert. De pogingen werden in een feilen strijd voor het grootste deel verijdeld. Aan verschillende bressen zijn eigen tegenaanvallen begonnen. Nieuwe hevige aanvallen der Sovjets ten Zuid westen van Belyj mislukten ondanks het optreden van sterke infanterie- en pant serstrijdkrachten. In de Finsche Golf brachten eenheden van de marine een Sowjet motortorpedoboot tot zinken en schoten tijdens het gevecht 2 aan vallende bombardementsvliegtuigen neer. Bewakingsstrijdkrachten van een Duitsch convooi, afdeelingen jagers en torpedovlieg tuigen van de luchtmacht schoten voor de kust van Noord-Noorwegen van 55 aanval lende Sovjet-jachtbommenwerpers 34 neer. In de zware afweergevechten ten Noorden van de Zee van Azof heeft zich de Ober- gefreiter Riegs in de compagnie pantserjagers van een regiment grenadiers bijzonder on derscheiden. Hij vernietigde op 11 September 10 van 27 in den sector van zijn compagnie doorgebroken pantserwagens. De aanval op de Britsch-Amerikaan- sche landingsformaties bij Salerno en Eboli heeft Dinsdag tot groote successen geleid. Een vijandelijke strijdmacht werd ingesloten, een tweede werd vernietigd. De cijfers van buit en gevangenen nemen voortdurend toe. De Dinsdag bij Eboli teruggeslagen vijand heeft zich onder de bescherming van zijn scheepsartillerie tot nieuwen weerstand bij de kust gereed gemaakt. De luchtmacht viel de vijandelijke landings- vloot voortdurend aan. Een transportschip van 4000 brt. werd vernietigend getroffen. Vijf andere schepen van middelbare grootte kregen bomtreffers van zwaar kaliber. Duitsche motortorpedobooten torpedeerden een vijandelijken kruiser en brachten 2 Ita liaansche motorzeilschepen op. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het ziet er naar uit, dat het achtste leger, dat in het Zuiden onder Montgomery opereert en uit verschillende richtingen naar het Noor den oprukt, waarschijnlijk te laat zal komen om bij de gevechten in het gebied van Saler no nog een rol te spelen. Het achtste leger is van het gevechtsgebied Salerno nog geschei den door de Zuidelijke Apennijnen, met hun tot 2300 meter hooge toppen. Van het in han den der Geallieerden zijnde Tarente leidt een spoorweg over het gebergte via Potenza naar Salerno, terwijl een tweede spoorweg, die de Geallieerden bij Altamura beheerschen, even eens naar Salerno leidt. Van laatstgenoemde plaats is het achtste leger echter nog door 150 km. moeilijk bergachtig terrein geschei den. Hetzelfde géldt voor dat deel van het achtste leger, dat in Calabrië, den „neus" van de Italiaansche laars, naar het Noorden op rukt. De landing der reserves in de Golf van Sa lerno stuit technisch op groote moeilijkheden, terwijl de eenmaal gelande troepen op de smalle kuststrook onder het vuur liggen van de Duitschers, die zich in de bergen sterk verschanst hebben. Nadat 7 September de Duitsche tegenaan vallen begonnen waren, bereikten deze 13 September een hoogtepunt bij Eboli, waar over een frontbreedte van 50 km. gevochten werd. De Duitsche tankformaties bereikten de vlakte voor het gebergte en slaagden erin een omtrekkende beweging om de stad Saler no uit te voeren, waardoor een deel van de Geallieerde troepen van hun achterwaarsche verbindingen werd afgesneden, terwijl tege lijkertijd een vernietigingsslag van grooten omvang ontbrandde. In den loop van den 14den September en in den daaropvolgenden nacht werden de vluchtende Amerikanen verder achtervolgd. Duitsche afdeelingen rukten vervolgens op in de richting van Vitri en slaagden erin de vlakte van Nocera te bereiken, waar zij in gevecht kwamen met de Britten, die in de richting van Napels teruggeworpen werden Hoewel de Geallieerden nieuwe reserves aan land brachten, slaagden zij er niet in het ver loren gegane terrein terug te winnen. De frissche troepen werden onder concentrisch artillerievuur genomen en thans is de vernie^ tigingsslag volgens Duitsche berichten in vol len gang. Een afdeeling vijandelijke valschermjagers, die 13 September in de omgeving van Pompei' geland was tot storing van de achterwaart- sche Duitsche verbindingen, werd door «de Duitsche beveiligingstroepen volkomen ver nietigd. V ol ksgen ootcn In het eerste jaar der bezetting kwamen enkele moorden voor, gepleegd op leden dep Duitsche weermacht. i>e bezettingsoverheid heeft, toen de daders niet gevonden werden, rijzolaars doen vastnemen en als vergelding voor iederen gepïeegden mooixl een aantal hunner doen fiisilleeren. Daarna zijn deze moorden op militairen niet meer voorge komen. Toen in de eerste maanden van dit jaar X ederl andsche nat ionaal-socialisten werden vermoord, heb ik verzocht de vergelding niet- op deze wijze te doen geschieden (zie .Volk en Vaderland" van 12 Februari 1943). De be zettende overheid heeft aan dit verzoek ge volg gegeven. De in Januari van dit jaar be gonnen stelselmatige campagne in het ver moorden van vooraanstaande Xedcrlandsohe nationaal-socialisten, die gerekend kunnen worden te behooren tot-de allerbeste vader landers, die naar eer en geweten hun plicht vervullen in deze. zoo moeilijke tijden, heeft echter niet opgehouden. De bezettende overheid, die het recht en den plicht heeft te vorderen, dat. in het be lang van de handhaving der orde, aan deze sluipmoorden een einde komt, heeft mij do vraag gesteld, of ik blijf bij mijn afwijzend standpunt inzake de vergeldingsmaatregelen. Deze vraag heb ik ook mi nog bevestigend beantwoord, niettegenstaande het tot mijn eersten plicht behoort mijn kameraden zoo veel mogelijk te beveiligen en het aan hen egebrachte leed om vergelding roept. Gij hebt als mijn volksgenooten het recht mijn standpunt te kennen, Ik hen van mec- ning, dat sluipmoord onder alle omstandig heden laf en gemeen is en dat geen behoor lijk menscli daarover een andere meening kan hebben. Deze misdaden worden dan ook bedreven door een kleine bende van ontwor telde elementen, die grootendeels niet begrij pen. dat zij in dienst staan van Moskou. Het Xedcrlandsohe volk, als zoodanig, staat daar, God zij dank, buiten. De verwarring van de geesten, die kenmer kend is voor dezen tijd. heeft echter op velen dezen invloed gehad, dat zij het kwaad niet zoodanig bestrijden als onder normale om standigheden het geval zou zijn. Tenslotte is er een betrekkelijk kleine categorie, die do epleegde brandstichtingen en sluipmoorden toejuicht. Deze laatste categorie heeft haar bezinning verloren en bestaat uit moreel en geestelijk ontwortelden, die de spanning van dezen tijd niet konden verdragen. De veilig heid van onze samenleving eischt. dat zij lij delijk uit onze maatschappij verdwijnen en door geregclden ingespannen arbeid herop gevoed worden. Op grond van deze overwegingen heb ik den Rijkscommissaris medegedeeld van mee- ng te zijn, dat het inderdaad onontkoom baar is dat de ontwortelden in verzekerde be- waring worden genomen, docli dat ik blijf bij mijn standpunt om, zoolang dit ecnigszins mogelijk is, het leA'en van Nederlandsche mensehen te sparen. De Rijkscommissaris heeft dit verzoek wederom ingewilligd, waar voor ik hem ten zeerste erkentelijk ben. Ik doe hierbij een dringend beroep op ieder behoorlijk Nederlander om te helpen voorkomen, dat ons vaderland een land van moordenaars wordt. Niet alleen ieder lid der politiemacht, doch iedereen heeft den zede- lijken plicht te he!i>en de daders van sluip moorden en brandstichtingen te vinden en aan de justitie uit te leveren, opdat zij hun gerechte straf zullen ondergaan en niet an deren voor liun euveldaden moeten boeten. De bezettende overheid heeft het recht en den plicht te eischen, dat de orde volkomen gehandhaafd wordt. Wanneer dus deze sluip moord-campagne niet eindigt, kan het niet anders of het komt zoover, dat de Nederland- sclie bevolking de gevolgen daarvan zal moeten dragen. Dit te helpen voorkomen is ons aller plicht in dezen moeilijken tijd van ons volksbestaan. MUSSERT Utrecht, 14 September 1943. J

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1