Haarlemsche Courant Nieuwe strijd Jelnja ten Westen van ontbrand Duitschers veroveren Persano in de Golf van Salerno Nieuwsblad voor Noord-Holland De positie der beide tegenstanders Bruggehoofden bij Salerno verder ingekrompen 288e Jaargang No, 216 Bureaux: Groote Houtstraat 92. Tel Advert. 10724, Redactie 10090 postgiro 134959 Haarlerasche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12279 Hoofdredacteur: r. C. Derka Vrijdag 17 September 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713 Kantoor iJmuidens Rembrandtlaan BSs IJmuiden-Cost Uitg Graf, Bedrijven DaraJate. Haarlesa K 1297 De aan de mond van de rivier de Sele in de baai van Salerno gelegen plaats Persano werd door Duitsche troepen, die daarbij een groote buit aan wapens en uitrustingsstukken bemachtigden, op 15 September stormender hand genomen. Er werden daarbij 700 ge vangenen gemaakt en 17 Amerikaansche pant serwagens vernietigd of buitgemaakt. Volgens de laatste berichten van het Ame rikaansche persbureau United Press is nog steeds een hevig gevecht aan den gang. Dank zij het feit dat Von Kesselring zijn posities goed had voorbereid is het den Geallieerden tot nog toe niet gelukt strategisch voordeel te behalen. Zij worden op vele plaatsen be laagd door de strategisch goed opgestelde artillerie. Men krijgt steeds meer den indruk, aldus United Press, dat de Geallieerden zich zoolang op hun stellingen willen handhaven tot zij contact hebben met het 8ste leger, het geen echter, naar algemeene opvatting nog wel een dag of drie zal duren. Aan den an deren kant echter schijnen de Duitschers onophoudelijk versterkingen te krijgen die met vliegtuigen worden aangevoerd. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: De Geallieerden schijnen alles in het werk te willen stellen, om de kleine kuststrook te be houden. Deze hoop vindt ongetwijfeld voedsel in het feit, dat ter hoogte van Capri nieuwe Geallieerde landingen hebben plaats gehad, alsmede in .den snellen opmarsch van het 8ste leger en wel in het bijzonder van dit deel, dat uit Calabrië oprukt en dat, hemelsbreed ge meten, nog slechts honderd kilometer van het slagveld van Salerno verwijderd is. Op het oogenblik is de stad Salerno, behalve het Zuidelijke deel, in Duitsche handen. De Britten, die in den Noordelijken sector ope- reeren, zjjn gescheiden van de Amerikanen, die zich nabij het riviertje de Sele wanhopig weren tegen de hevige aanvallen der Duitsche tijgertanks, die een wig in hun gelederen heb ben gedreven, waardoor zij in twee groepen gesplitst zijn. Tweemaal hebben de Amerika nen reeds getracht uit te breken, doch zonder succes. Bijzonder hevig waren hier de gevech ten bij Battipaglia, dat verscheidene malen in andere handen is overgegaan, doch op het oogenblik weer door de Duitschers bezet wordt gehouden. Bij Eboli hebben de Ameri kanen drie vliegvelden, die zij reeds bezet had den, weer moeten prijs geven. Van hieruit staan zij thans bloot aan hevige Stuka-aan- vallen. De Duitschers bezetten sterke stellingen in de bergen, die de kustvlakte beheerschen en daar zijn zij tamelijk veilig voor het artillerie vuur der voor de kust liggende Geallieerde oorlogsschepen, dat een min of meer veilige dekking vormt voor de landingstroepen, die de kustvlakte bezet houden. Van beide zijden grijpt de luchtmacht in de gevechten in en boven het strijdtooneel spelen zich verwoede luchtgevechten af. Het ligt voor de hand, dat. naarmate de Engelschen in het Zuiden meer vliegvelden in hun bezit brengen, de Duit schers rekening moeten houden met een ver sterkt optreden van de vijandelijke jagers. Wat den afloop der gevechten bij Salerpo betreft, blijft men in Duitsche militaire krin gen de meening toegedaan, dat alle pogingen de bedreigde bruggehoofden, die volgens de De toestand te Rome, De „Corriera della Sera" deelt mede, dat het kerkelijke leven in Rome op het oogen blik weer normaal voortgaat. De St. Pieters kerk is Woensdag heropend. Ook in Vaticaanstad gaat alles weer zijn gewonen gang. Paus Pius XII heeft de mis in zijn particuliere kapel gecelebreerd en zich hierna onderhouden met den kardinaal staatssecretaris Maglione. Het Sint Pietersplein, dat krachtens de overeenkomsten tusschen den H. Stoel en Italië slechts half-exterritoriaal is en uit sluitend voor groöte plechtigheden door het Vaticaan kan worden opgeëischt, is onder de bewaking gesteld van Duitsche soldaten. Omtrent den toestand in Rome meldt het blad, dat de voedingstoestand gedurende den oorlog reeds steeds moeilijker geweest is dan elders. Natuurlijk hadden de jongste gebeur tenissen ook hun uitwerking op voedingsge- bied. Thans is de voorziening van fundamen- teele producten echter verzekerd, met uitzon dering van meel, vleesch en groenten, die door den 'abnormalen verkeerstoestand nog eenige dagen zullen ontbreken, aangezien de jmoductie der omgeving niet voldoende is voor dekking van de behoefte. Tot den terugkeer van normale omstandig heden behoort ook de heropening van de voornaamste basilieken, die het traditioneele doei der bezoeken van de geloovigen zijn, Knox te Londeu. Naar Reuter meldt is de Amerikaansche minister van Marine, Knox, te Londen aangekomen. De stem der SS. Luistert op Zondag 19 Sept. van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: Meine Ehre heisst Treue laatste Duitsche berichten nog verder zijn afgebrokkeld, te ontzetten, tot mislukking ge doemd zijn. De berichten van Geallieerde zij de geven, zoo verklaart men, een te gunstige voorstelling van den stand van zaken, waar schijnlijk om de verdedigers in hun verzet te sterken. Te Parijs 199 dooden. Naar de prefectuur van politie mededeelt, heeft de Engelsch-Amerikaansche bomaanval van Woensdag op Parijs aan 199 menschen het leven gekost. Het aantal gewonden bedraagt 422. Het aantal vliegtuigen dat neergeschoten is in den nacht van 15 op 16 September is in middels gestegen tot 15. Te Berlijn wordt ver nomen dat tijdens den luchtaanval ook de ver maarde parfumeriefabriek van Guerlain door bommen totaal is vernield. Nantes geteisterd. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft gisteren een terreuraanval op de stad Nantes gedaan. Er vielen een groot aantal bommen op de binnenstad. Volgens de tot nu toe beschik bare gegevens zijn daarbij 250 inwoners ge dood en ongeveer 700 gewond. Skorzeny bevorderd. De Reichsführer-SS heeft den Hauptsturm- führer der Waffen-SS van het Sicherheits- hauptamt, Otto Skorzeny, met ingang van den 12en September, den dag der bevrijding van den Duce, bevorderd tot SS-Sturmbann- führer. Het Duitsche weermachtbericht luidt: Aan weerskanten van den Koeban en in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front wer den talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Bij de vernietiging van een strijdmacht die van haar achterwaartsche verbindingen was afgesneden, verloor de vijand verscheidene duizenden man aan dooden, 600 gevangenen, 110 pantserwagens en 84 stukken geschut- In den centralen frontsector gingen de Sovjets ten Westen van Jelnja met krach tige ondersteuning van pantserwagens en luchtstrijdkrachten tot den verwachten aanval over. Zij werden na verbitterde gevechten onder zware bloedige verliezen afgeslagen of opgevangen. De gevechten zijn in vollen gang. Ook ten Zuiden van Belyj en ten Zuiden van De nieuwe Ita- liaansche ambassa deur in Ankara heeft Woensdag zijn geloofsbrieven aan den Turkschen president overhan digd. De Turksche minister van bui- tenlandsche zaken Menemendzjogloe heeft deze plech tigheid bijgewoond. Van Versail les is een nieuw contingent van het Fransche vrijwilli gerslegioen ver trokken om aan het Oostelijk front te worden ingezet. De graaf van Turijn, een lid van het Italiaansche Koninklijk huis, is Woensdagmiddag in Zwitserland aangekomen. Hij verklaarde zich te willen terugtrek ken in een dorp in West-Zwitserland. Flinke kerels melden zich nu voor de WaMen—SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waf fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden, zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmel den. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor Hevige gevechten in den Koebansector. Vergeefsche Sovjet, aanvallen ten Z. van Belyj en het Ladogameer. Lucht aanvallen op Duitschland en W. Fransch gebiedvooral op Parijs. Doelen te Londen gebombardeerd. het Ladogameer viel de vijand na sterke voor bereiding met artillerie tevergeefs aan. De laatste twee dagen verloren de Sovjets 201 vliegtuigen. In het gebied van Salerno en Eboli werd ook Woensdag verbitterd gestreden. Eenige vijandelijke gevechtsgroepen werden in de pan gehakt, de bruggehoofden te land ver der ingekrompen. Bij de verovering van Altavilla verloren de Amerikanen talrijke soldaten aan dooden en gevangenen. De luchtmacht vernietigde Woens dag een transportschip van 8000 brt. en be schadigde 11 andere schepen van de landings- vloot. Sterke Britsch-Amerikaansche formaties vliegtuigen vielen Woensdag in de late avonduren Noord- en West-Fransch gebied aan. Vooral in woonwijken der stad Parijs ontstonden aanzienlijke verwoestingen en verliezen onder de bevolking. Woensdagnacht vlogen enkele vijandelijke vliegtuigen Noord- en West-Duitschiand bin nen. Er werden hier en daar bommen uitge worpen, die slechts onbeteekenende schade aanrichtten. Volgens de voorloopige berichten werden 9 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeer den Woensdagnacht afzonderlijke doelen in het gebied van Londen Het jachteskader Mölders heeft op 15 Sept. zijn 7000e vliegtuig neergeschoten. De eerste Untenant Nowotny,commandant van een groep iachtvliegers, heeft de laatste twee dagen aan het Oostelijk front 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en daarmede zijn 215e overwin ning in de lucht behaald. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Aan het Oostelijk front zetten de Duitschers de uitwijkbeweging in het kader van de z.g. elastische verdediging nog steeds voort en ner gens zijn de bolsjewisten er nog in geslaagd een doorbraak tot stand te brengen, niettegen staande hun voortdurende hevige aanvallen. De gevechten in het gebied van Noworossisk spelen in het kader van het geheel slechts een bijkomstige rol. Hoewel het bolsjewistische offensief thans reeds twee maanden duurt, kan volgens Duitsche mededeelingen nog steeds niet gezegd worden, dat het hoogtepunt reeds overschreden is. Wel heeft men kunnen waarnemen.dat de bolsjewisten thans geen versche troepen meer in den strijd werpen. De aanvallen, waarvan het zwaartepunt dan weer hier en dan weer daar ligt, worden onder nomen door troepen, die reeds geruimen tijd aan de gevechten hebben deelgenomen. Niet tegenstaande het front onder den voortduren- den druk der bolsjewisten geleidelijk wordt teruggenomen, blijkt uit niets, dat 't Duitsche opperbevel de situatie niet meer in de hand zou hebben en het terugtrekken geschiedt dan ook geenszins zonder systeem. De aard der uitwijkbeweging is, naar van Duitsche militai re zijde wordt verklaard, in ruimte begrensd. Het front vertoont in het Zuiden een uit springende boog. terwijl zich achter het front de Dnjepr bevindt, die uiteraard een bij uit stek geschikte verdedigingslinie vormt. In het kader van het Duitsche streven, het f t te verkorten, moet men dan ook ernstig r >ing houden met de mogelijkheid, dat het Du sche opperbevel in de Oekraine nog eenig terrein zal prijsgeven. Rome in Duitsche handen. Duitsche valschermjagers beveiligen de straten. (Telefoto Orbis/Holland Pax c) de tewerkstelling, kunnen z i c h eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbin te- nis van de tewerkstelling vrij- gesteld. 18.9.'43, 9-12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18.9.'43, 15-18 uur, Arnhem, Café Royal. 19.9.43 9-12 uur, Hengelo, Café Modern Spoorstraat 18. 19.9.'43, 15-18 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 20.9.'43 9-12 uur, Assen. Concerthuis a.d. Vaart. 20.9.'43, 15-18 uur, Groningen, Concerthuis Poelestra at 21.9.'43, 9-i2 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestraat. 22.9.'43, 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.9.'43, 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.'43, 9-14 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25.9.'43, 9-14 uur. Den Haag, café Den Hout Bezuidenhout 11-13 Bij onze vrijwilligers, Een granaatwerper wordt in stelli"o gebracht. (SS P.K. Schaer C-H-P. C; Het vermaar de restaurant Wi- vex te Kopenha gen is door een grooten brand ge heel in de asch ge legd hetgeen, vol gens de deskundi gen, te wijten is aan een achteloos weggeworpen ciga- ret. De schade be draagt anderhalf milliöen kronen. Op den Hoo- geweg te Amster dam is een 17-jari- ge jongeman, die aan slaapwandelen lijdt, 's nachts op het balconhek aan de straatzijde ge klauterd en ver volgens omlaag ge stort. Met een schedelbreuk en fracturen aan arm en pols is hij op genomen en naar >•>- ->:nkenhuis ge bracht. De opsporing van radiotoestellen. Tijdens de actie tot opsporing van niet- ingeleverde radiotoestellen is gebleken, dat vele personen hebben gemeend aan de be schikking tot inlevering van radiotoestellen te kunnen ontkomen. Daar echter de politie autoriteiten in het bezit zijn van de lijsten van radioluisteraars en van de geleverde toe stellen, is het te verwachten, dat tijdens de opsporingen de overtreders van genoemde verordening achterhaald en ter verantwoor ding geroepen zullen worden. BRANDWEERCOMMANDANT VERHINDERDE BRANDBLUSSC HING In den avond van den vijfden October van het vorige jaar ontstonden te Vaals eenige branden. Het moet toen bijna anderhalf uur hebben geduurd eer de Vaalsche motorspuit in actie werd gesteld. De brandweer uit Aken was intusschen allang te Vaals aan het blüs- schen gegaan. Wegens het opzettelijk verhinderen en be lemmeren van de blussching door de Vaalsche brandweer was het toenmalige hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Vaals de 30-jarige L. Wiertz, wien tevens het commando over de plaatselijke brandweer was opgedragen, voor het Vredegerechtshof ter verantwoording ge roepen. Na uitvoerig verhoor van negen ge tuigen, van wie er drie door den verdediger mr. J. J. H. Klijnen uit Maastricht waren opgeroepen, eischte de procureur-generaal tegen den verdachte een gevangenisstraf van den tijd van zes maanden. Het Hof zal 39 September arrest wijzen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1