Haariemsche Courant Rede van Mussolini tol Iialiaansche volk. Vier eischen. Nieuwsblad voor Noord-Holland 288e Jaargang' No. 218 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor» Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag 20 September 1943 Verschtfnt dageiyks, f behalve op Zon- en F^stdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJtnuiden: Rembrandt laan 55» IJmuiden-Oost Ultg Graf. BedrUven Damlafce. Haarlem K 1297 Do Duce heel't Zaterdagavond via de Itali- aansche radio tot het Italiaaansche volk ge sproken. Zwarthemden, Italianen Na een lang stilzwijgen hoort gij we derom mijn stem. Ik ben ervan overtuigd, dat gij haar herkennen zult, de stem, die u zoo dikwijls in moeilijke tijden bijeen geroepen heeft en met u de schoonste dagen van het vaderland gevierd heeft. Ik heb eenigen tijd geaarzeld alvorens weer tot u te spreken, want ik had behoefte aan een tijd van psychische teruggetrokkenheid, voordat ik opnieuw voor het forum der we reld verscheen, want na mijn moreele isolee- ring was het noodig, dat ik het contact mot de wereld herstelde. De radio veroorlooft geen lange redevoe ringen. Ik wil ook niet lang stilstaan bij de voorgeschiedenis, doch ik begin met de De Koning- Het was zuiver en a-lleen de dynastie, di' tijdens alle phasen van den oorlog, die toch door hem verklaard was, het centrum vormde van het defaitisme en de anti-Duïtsche pro paganda. De voorzichtige, doch dikwijls on voorzichtige maakte zich alle speculaties van den vijand eigen, terwijl de erfgenaam het gebeurtenissen van den 25en Juli. Toen be-"-bevel over het Zuidelijke leger op zich nam, leefde ik in mijn reeds zeer avontuurlijk leven het ongelooflijkste aller avonturen. Het onderhoud met den Koning duurde twintig minuten of misschien zelfs korter Iedere overeenkomst was onmogelijk, want hij had reeds zijn besluit genomen. Het uitbreken van de crisis stond vlak voor de leur. Het is al in oorlogs- ais in vredestijd voorgekomen, dat een minister moet gaan, dat een generaal wordt neergeschoten. Doch het is nog nooit voorgekomen, dat men een man ais ik, die zjjn Koning meer dan twintig jaar in absoluten trouw heeft ge diend, op de stoep van het particuliere vei- blijf van den Koning liet arresteeren, hem dwong in een Roode Kruisauto te gaan zitten onder voorwendsel hem voor een complot tê willen redden en in een razend, tempo van de eene naar de andere kazerne voerde. Ik had onmiddellijk den indruk, dat deze bescherming in werkelijkheid gevaar betee- kende. Deze indruk werd versterkt, toen ik van Rome naar Ponza gevoerd werd en mijn verdenking werd zekerheid, toen ik van Ponza naar het eiland Maddalena werd overgebracht en van Maddalena naar de Gran Sasso, zoo als in het opgestelde plan om mij aan den vijand uit te leveren, was bepaald. Ik had'echter het zekere gevoel, dat de Führer, hoewel ik van de overige wereld was afgesneden, voor mij zorgde, meer broederlijk dan kameraadschappelijk. Later zond de Führer mij een prachtige editie van de werken van Nietsche. Het woord trouw heeft een diepe beteekenis, ik zou haast willen zeggen een eeuwige beteekenis voor het Duitsche hart, dat in het algemeen zoowel als in het bijzonder dc geestelijke wereld der Duitschers weerspiegelt. Ik was ervan overtuigd, dat ik hiervan een staaltje te zien zou krijgen. Op de hoogte van de wapenstilstandsvoorwaarden koesterde ik niet den geringsten twijfel over hetgeen wat in artikel 12 van de voorwaarden schuilging Een hooge ambtenaar heeft hij gezegd, dat ik een gijzelaar was. Doch in den nacht van 11 op 12 September liet ik weten, dat de vijand mij niet levend in handen zou krijgen. In de zuivere lucht van het gebergte hing een atmosfeer van verwachting. Het liep tegen 14.00 uur, toen ik de eerste valscherm jagers zag dalen, gevolgd door de anderen vastbesloten om elk verzet te breken. De manschappen, die mij bewaakten, zagen dat in en schoten niet. Dit alles speelde zich. in vijf minuten af. De bevrijding, die geheele onderneming was een voorbeeld van organisatie en besluitvaar digheid, dat in de geschiedenis gedenkwaar dig zal blijven. Mettertijd zal het een legende worden. Dit is het einde van het hoofdstuk dat genoemd kon worden, het drama van mijn persoon. Doch dit is een kleinigheid vergeleken met de ontzettende tragedie, waarin de democra tische regeering op 25 Juli het Itaiiaansche volk gestort heeft. Het ongelooflijke opti misme zelfs van fascisten achtte het niet mogelijk, dat de regéering dergelijke cata strophale plannen jegens de partij, het regime en de natie zélf zou koesteren. Doch de maatregelen, die na den 25en Juli genomen werden, laten een program zien, dat ten doel had het werk van 20 jaar te vernielen en twintig jaar van roem weg te vagen, om de herinnering aan de vorming van een imperium en aan de rang zooals het vaderland nog nooit gehad had, uit te wisschen. Thans, bij den aanblik der ruïnes van den oorlog, die voortwoedt zou men gaarne kramp achtig naar mogelijkheden willen zoeken om een vorm van compromis te vinden en een rechtvaardiging voor hem, die de verantwoor delijkheid te dragen heeft, om zoodoende de keten van vergissingen voort te zetten Die thans de partij aanvallen, zijn dezelfde leeg- loopers, die reeds bij het begin van onzen opmarsch getracht hebben de sociale vooruit gang te saboteeren en de nationale en impe riale successen te verkleinen. Terwijl wij daarentegen onze verantwoordelijkheid geheel en al'op ons nemen, zullen wij de verantwoor delijkheid van de anderen aan een onderzoek onderwerpen, door bij de verantwoordelijk heid van de hoogste instanties te beginnen. De Koning, die zich ontdekt weet, doch geen afstand heeft gedaan, zooais het groot ste deel der Italianen had verwacht, moet onmiddellijk ter verantwoording geroepen worden. Mussolini bij den Führer. Mussolini heeft onmiddellijk na zijn be vrijding een bezoek van verscheidene dagen aan den Führer gebracht. Naar de Romeinsche omroep meldt heeft de commandant van de fascistische mili tie, lt.generaal Ricci, een telegram aan den Duce gezonden, waarin hij hem mede deelt volgens bevel het commando over de fascistische militie te hebben overge nomen en hem de verzekering van zijn gehoorzaamheid geeft. doch niet op het slagveld verscheen. Ik ben ervan overtuigd, dat het Huis Savoye de Putsch tot in de kleinste bijzonderheden nauw keurig heeft voorbereid, uitgewerkt en uit gevoerd tezamen met dé handlangers van Badoglio en al zijn laffe generaals samen met commige verraderlijke leden van de fas cistische partij. Er kan geen twijfel over be staan, dat men hem onmiddellijk na mijn arrestatie gemachtigd heeft over den wapen stilstand te onderhandelen, wapenstilstands onderhandelingen, die reeds voor mijn arres tatie waren begonnen tusschen het Huis van Savoye en Engeland. De Koning heeft zoo op de meest erbar melijke wijze Duitscbland verraden en zelfs nog na onderteekening van den wapenstil stand heeft hij geloochend, dat deze onder handelingen aan den gang waren. Daarbij was het juist de dynastie, die ik twintig jaar geleden voor de ineenstorting heb gered, die nu een nieuwe regeering op het oude statuut van 1848 heeft gevormd en een vrijheid in het teeken van den staat van beleg en op de punten der bajonetten heeft geprocla meerd. De capitulatie. Wat de voorwaarden van den wapenstil stand betreft, deze hadden .eigenlijk zeer grootmoedig moeten zijn, doch zij waren de hardste die men maar kan denken. De Koning heeft noch tegen deze voorwaarden iets inge bracht, noch tegen de beraamde uitlevering van mijn persoon aan den vijand. Slechts uit angst voor zijn Kroon heeft hij Italië in chaos, schande en ellende gestort. Op alle continen ten van het verre Oosten tot aan Amerika, kent men de misdaden van het Huis Savoye. Ook de vijanden, die ons tot deze smade lijke capitulatie gebracht hebben, verbergen hun verachting niet voor ons. Engeland zelf, dat niemand, ook de Führer niet, van plan was aan te vallen, bevindt zich in oorlog om overeenkomstig de door Churchill gegeven belofte. Polen te redden. Sedert deze schande nu kan het gebeuren, dat elke Italiaan, ook in zijn particuliere leven door anderen ver dacht wordt. Wanneer deze dingen alleen De bevrijding' van Mussolini. Begeleid door zijn bevrijders ver laat de Duce zijn gevangenis. (Telefoto Hofïmann/Stapf Pax c) KORT NIEUWS De Paus heeft aan het Fransche hulpwerk voor krijgsgevangenen en arbeiders een be drag van 150.000 fr. geschonken. De Itaiiaansche legatieraad in Bue nos Aires heeft ver klaard aan de zijde van maarschalk Ba doglio te staan. De burgemeester van Delft heeft een beschikking uitge vaardigd, waarbij het aan meisjes be neden de 16 jaar verboden is zich des avonds na 9 uur of indien de zon eerder ondergaat, na het tijdstip van zonsondergang op straat te begeven. Voor het volgen van lessen of het bezoeken van bijeen komsten zijn uit zonderingen toege staan. maar terugsloegen op de groep van de wer kelijk verantwoordelijken, dan zou men hier mede vrede kunnen hebben, doch iedereen dient duidelijk te beseffen, dat de gevolgen van de schande eiken Italiaan, van den eer sten tot den laatsten, treffen. Nu wij de eer verloren hebben, hebben wij ook alle landen verloren,- die wij tij dens dezen oorlog verworven hadden, de bezittingen in de Adriatische Zee, in de Ionische Zee, in de Egeïsche Zee, in Zuid- Frankrijk en op den Balkan. Het leger, dat vernederd in den steek gelaten werd, is van vandaag op morgen uiteengevallen en door zijn eigen bondgenoot onder het gelach van de burgerbevolking ont wapend. (Vervolg op pag. 2) Servische premier bij Hitier. De toekomst van den W. Balkan. De Führer heeft op 18 September in zijn hoofdkwartier den Servischen minister president kol-generaal Milan Neditsj ont vangen Voor de ontvangst had 'Von Ribben- trop een langdurig onderhoud met den Servischen premier over het probleem der toekomstige vormgeving in Servië Het bericht wordt in politieke kringen te Belgrado op prijs gesteld als een gebeurtenis van vérstrekkende betekenis. In een verordening in het Kroatische staatsblad wordt de vorming eener Kroati sche vloot aangekondigd. Tot dusver was door de Italianen de opstelling eener vloot in de Adriatische zee aan de Kroaten ver boden. Gerrraal Amico, Italiaansch commandant van Zuid-Dalmatië, is door de fascisten doodgeschoten. Amico heeft in Dubrovnik en omgeving den tegenstand georganiseerd tegen de oprukkende Duitsch-Kroatigche troepen en geweigerd de stad aan de Kroa ten uit te leveren. Bij onze Vrijwilligers. Dankbaar wordt een gevechtspauze benut om even te zonnen. (SS P.K. Ahrends O-H-P. c) KORT NIEUWS De Duitsche ge neraal - veldmaar schalk Von Kluge is bij een bezichti ging van het front in het Oosten aan den linkerarm ge wond, hetgeen een foto in de te Parijs verschijnende Pari ser Zeitung te zien geeft. Een zeer aan zienlijk bedrag is ter beschikking ge steld van de Fran sche staatsspoorwe gen ter uitvoering van een omvang rijk bouwprogram ma. Een vijfjaren plan moet dienen voor den aankoop van grond, installa ties en rollend ma teriaal. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen--SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- waehtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden, zü, die tot DE OPROEP VAN MUSSERT. Dezer' dagen heeft Mussert zich voor de eerste maal in een proclamatie tot het Ne- derlandsche volk gericht. Men heeft in dezen oproep kunnen lezen, dat de man, die den laatsten tijd een aantal van zijn trouwste en kundigste medewerkers heeft zien vallen als slachtoffer van een bende sluipmoordenaars, aan de bezettende macht heeft verzocht, gelijk hij dit reeds eerder heeft gedaan, geen bloed met bloed te vergelden. En voor de tweede maal heeft de Rijkscommissaris dit verzoek van den Leider ingewilligd, waarvoor ieder wel denkend Nederlander hem dankbaar moet zijn. Want -hierdoor wordt voorkomen dat anderen zouden moeten boeten voor de misdrijven eener categorie van moreel en geestelijk ontwortelden, die haar bezinning volkomen heeft verloren. Zelfs op zijn tegenstanders moet deze grootmoedige hou ding van Mussert indruk maken, want, zoo als hij in zijn oproep zegt, behoort het tot zijn eerste plicht zijn kameraden zooveel mogelijk te beveiligen en roent het aan hen toegebrachte leed om vergelding Wij Nederlanders hebben den naam een nuchter en verdraagzaam volk te zijn En al zijn in vroeger dagen de politieke harts tochten wel eens fel opgelaaid, het is toch nimmer zoover gekomen, dat men-zijn toe vlucht nam tot den sluipmoord als politiek argument. Terecht zegt de Leider dan ook in zijn proclamatie, dat deze misdaden be dreven worden door een kleine bende van ontwortelde elementen, die grootendeels niet begrijpen, dat zij ,sin dienst staan van Moskou. Gelukkig constateert hij: ,.Het Nederlandsche volk als zoodanig staat daar buiten". Inderdaad, het Nederlandsche volk heeft nog voldoende fatsoen en menschelijkheids- besef om deze campagne van sluipmoorden en brandstichtingen ten sterkste af te keu ren. Iedereen, die met menschen uit zijn omgeving, hoe zij ook in politiek opzicht georiënteerd ziin, heeft gesproken, zal deze overtuiging hebben gekregen. Het is evenwel niet voldoende een derge lijk passief standpunt in te nemen ten op zichte van deze zeer ernstige aangelegen heid en daarom heeft Mussert een dringend beroep gedaan op ieder behoorlijk Neder lander. om te helnen voorkomen, dat ons vaderland een land van moordenaars wordt. Iedereen dient, voor zooveel in zijn vermogen ligt, de autoriteiten te steunen bij het opsporen van de bedrijvers der euveldaden, opdat deze gestraft zullen kunnen worden. Dit zal elkeen als een plicht moeten beschouwen tegenover het oeheele Nederlandsche volk. Want men be denke wel. dat indien de daden van terreur niet ophouden, er ongetwijfeld, een einde komt aan de lankmoedige houding der be lettende macht, die dan niet zal aarzelen drastische repressaillemaatregelen te ne men! de Germaansche SS in Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmel den. Person entusschen 18-30 j a a r, d i e aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen z i c h eveneens aanmelden en wor den gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling v rij- 6 S t 6 1 d. '21.9.'43, 9-12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestraat. 22.9.'43, 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.9.'43, 9-13 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 '24.9.'43, 9-i4 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25.9.'43, 9-14 uur, Den Haag, café Den Hout Bezuidenhout 11-13. Sfslin ontvangt Fransche dissidenten. Stalin heeft een delegatie ontvangen van het De Gaulle-Giraud comité, die momenteel in de Sovjet-Unie verblijft. De volkscommissaris van buitenlandsche zaken was bij deze ont vangst aanwezig. Nieuwe vleeschfoonnen. Van 20 September tot en met 2 October eeft elk der met ..Vleesc-h 39 A" en „40 A" gemerkte bonnen recht op het koopen va.lt 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van. 1 rantsoen vleeschwaren. Gedurende het zelfde tijdvak geeft e'.k der met „39 B" en to B" vleesch gemerkte bonnen recht op liet koopen van 1/4 van bovengenoemd© hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. „HET BLINDE VERTROUWEN". Max Blokzijl spreekt hedenavond over HiK versum I over „Het blinde vertrouwen-J

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1