Haarlemsche Courant Duitschland maakt reserves vrij. Hevige Sovjetaanvallen van Smolensk tot Zee van Azof. Nieutvsblad voor Noord-Holland De komende operaties. Marine bezet stad aan West kust van Adria. 288e Jaargang No. 219 Bureaus: Groote Houtstraat 9S. Tel Advert. .0724, Redactie 10600 Postgiro 134058 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Dinsdag 21 September 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en JF^stdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rem brand «laan 55, IJmulden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Vóór. én nadoelen van de Dnjepr-linle. Geheim gehouden defensie, lijn in het Oosten. Eerst strijd in het Zuiden of Westen? Öo C. D. schrijft uit Berlijn: Het Duit- sche legerbericht spreekt in de laatste dagen een ernstige, maar openhartige taai. In korte bewoordingen geeft het'op ondubbelzinnige wijze te verstaan, dat «oowel de huidige als de komende ope raties uit een geheel anderen strategi- schen gezichtshoek bekeken moeten worden. De elastische verdediging die het kenmerk was der tactiek van het Duitsche opperbevel, zoowel in de xicriode van-den 19den Novem ber 1942 tot den 31sten Maart 1943 (het bolsjewistische winteroffensief) als sinds den 13den Juli, toen het door den Duitsehen aan val van den aden Juli uitgejokte zomeroffen- sief der Sovjets begon, gaat thans over in een distancieeren van den vijand en een syste matisch ujrtwijken op vóórbereide stellingen. ^Uiteraard valt het roode leger momenteel des te,fanatieker aan en men kan erop rekenen, dat het ook in de komende dagen ar alles op zal zetten contact te houden nret de Duit sche weermacht. Maar wanneer de Duitsche bewegingen eenmaal op gang zijn en de Sov_ jets dus het voor de ontruiming volkomen verwoeste gebied binnenrukken, dan zullen zij hun tempo belangrijk moeten verlang zamen, aangezien dat dan bepaald wordt, door de snelheid, waarmee zij-hun bevoorra ding naar voren kunnen brengen. Het handhaven van het systeem der elas tische verdediging tegen vooruitgeschoven bolsjewistische formaties, die door de Duit sche achterhoede trachten te dringen het legerhericht van Maandag maakt daar uit drukkelijk gewag van leert de Sovjets, dat zij niet aanrennen achter een verslagen le ger. dat zich in een ongeregelde vlucht be vindt. Het Duitsche opperbevel heeft offi cieel bekend gemaakt, dat 't zijn strijd krachten terugtrekt op een front, dat ten eerste smaller is en ten tweede' dichter bij het binnenland ligt, twee factoren,' Sardinië ontruimd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „Tegen ons front van de Zee van Azof tot ten Noorden van Smolensk ondernam de vijand hevige aanvallen, die door onze troepen tezamen met sterke formaties der luchtmacht werden afgeslagen of op gevangen. Daarbij gelukte het verschei dene doorgedrongen vijandelijke gevechts groepen door onmiddellijk ingezette tegenaanvallen te vernietigen. Van het overige Oostelijk front wordt slechts levendige plaatselijke gevechtsactie gemeld. In het gebied van Salemo hebben Britsche strijdkrachten onze stellingen tevergeefs- aan gevallen. Verder naar het Oosten volgt de vijand slechts aarzelend onze bewegingen. Voor de kust werd een vijandelijke motor torpedoboot door vuur der luchtdoelartillerie tot zinken gebracht. Jachtvliegtuigen en snelle gevechtsvliegtuigen vernietigden 24 vijande lijke toestellen. Duitsche troepen j hebben het eiland Sardinië overeenkomstig de bevelen en ongehinderd door den vijand ontruimd. Slechts troepen van den verrader JBadog- lio volgden op eerbiedigen afstand de bewegingen der eigen formaties naar de inschepingshaven. Eerst tegen de aller laatste troepen der achterhoede waagden zij het hier en daar het vuur te openen. Een kleine eenheid der marine bezette eenige dagen geleden door vastbesloten toe slaan een' haven aan de Westkust van de Adriafisehe Zee, verzekerde zich daar van een vrij groot aantal oorlogs- en koopvaardij schepen en nam 4000 soldaten van het leger van Badoglio met den bevelhebber en ver scheidene hoogere stafofficieren gevangen. In de citadel der stad werden groote hoeveel heden wapens en munitie buit gemaakt. Duitsche verkenners hebben waargenomen, dat nieuwe convooien uit Calabrië naar Salerno onderweg zijn,' aldus verneemt S.P.T. uit de Wilhelmstrasse. De opmarsch van het achtste Britsche leger van Calabrië naar Salerno is tot dusver door de onbegaanbaar heid van het landschap en de weerstand van Duitsche veiligheidstroepen verhinderd. Het is derhalve niet als een verrassing gekomen dat Montgomery zijn troepen heeft inge scheept en via zee versterkingen naar het front van Salerno vervoert. De Duitsche ver kenners hebben voorts gezien dat in de haven van Salerno eveneens transportschepen klaar ü&geo. waardoor in grooten omvang reserves worden vrijgemaakt. Ofschoon er in het huidige stadium van den oorlog in Duitsche militaire kringen wei nig neiging bestaat om nader in ie gaan op de plannen voor de naaste toekomst, heeft men toch weinig bezwaar tegen de overigens voör de hand liggende conclusie, dat het in de bedoeling ligt, deze vrijgemaakte reser ves» elders te gebruiken. Men wijst er in dit verhand op, dat door het verloop van den strijd in het Oosten en het midden in den af weerslag terugtrekken van niet onaan zienlijke strijdkrachten voor de bezetting van Noord- en Midden-Italië en uitgestrekte, ge bieden, die totdusverre door het Italiaansehe leger werden bezet, voldoende is aangetoond, dat Duitschlands militaire kracht nog inge broken is. Terzelfdertijd echter ziet men in het Duitsche hoofdkwartier volkomen rea listisch het feit onder de oogen. dat de Wes- tersche democratieën intusschen een krijgs- apparaat hebtfèn opgebouwd.' hetwelk men niet meer als in de laatste jaren als quantité negligeable kan hesehoulyen. Met behulp van het ménschenpotentiei^ en hun industrie hebben Engeland en Amerika vrij sterkp, goed uitgeruste strijdkrachten op de been ge bracht. die door de overgave van de Itaüaan- schen vloot en door de huidige uitschakeling van het Italiaansehe luchtwapen aan de Zui delijke stranden van de vesting Europa een niet te onderschatten vrijheid van beweging hebben verworven, terwijl ook de Atlantische wal van Noordkaap tot de Pyreneeën slechts aan de gestelde verwachtigen^kan voldoen, wanneer ei' voor een toereikende bezetting wordt gezorgd. De vraag, of de Duitsche legerleiding een Geallieerden aanval verwacht in Noord-Italië op den Balkan, in Zuid-Frankrijk of op de kust van West-Europa, wordt begrijpelijker wijze niet beantwoord. J Wel spreekt men te Berlijn onomwon den^ uit, dat men gaarne zijn krachten zou meten met de Geallieerde legers, die al sinds geruimen tijd werkeloos in het Naburige Oosten, in Noord-Afrika en Engeland staan opgesteld. Zoodra Duitschland) erin slaagde, deze legers de finitief te vjerslaan. zou het zijn'handen vrij krijgen om onder vier oogen met de Sovjets af te rekenen. Of de Geallieerden zullen aanvallen of niet, dient te worden afgewacht In elk geval neemt Duitschland thans zl.jn maatregelen voor het geval, dat zij aanvallen. Het roode leger wil men intusschen iaten stormloopen tegen de stellingen, waarop het Duitsche le ger thans terugtrekt. Alles wat omtrent deze stellingen even tueel wordt gezegd, is zuivere speculatie, daar zoowel de ligging als de vorm ervan mi litaire geheimen zijn, Het eenige wat men veilig kan aannemen is, dat zij na zorgvul dig overleg volgens de nieuwste ervaringen zijn opgeworpen. Het ligt voor de hand, dat men na een blik op de kaart in de eerste plaats aan den Dnjepr« denkt. Men vergete echter niet, dat de Dnjepr, die overigens slechts tweederde van den langen afstand tusschen de Zwarte en de Barentsche be slaat, 22(50 km. langxis, zoodat een zuivere Dnjepr-linie nu niet bepaald een frontver korting zou zijn. Aan den anderen kant echter neemt dit geenszins weg, dat de Dnjepr misschen toch deel uitmaakt van 't defensief systeem, waar volgens de plannen van het Duitsche opper, bevel de stormloop van het roode leger moet worden opgehouden, terwijl Duitschland al zijn krachten inspant om de offensieve kracht van de Westersche democratieën te breken. De neutrale diplomaten in Italië. De neutrale staten zullen zich niet bij de geëmigreerde Badoglio-regeering, doch bij de fascistische regeering laten vertegenwoordi gen, aldus meldt de „Daily Sketch". Het blad geeft toe, dat daarmede ook Duitschland een politiek succes heeft behaald. Bij onze Vrijwilligers. Goed gecamou fleerd worden de bewegingen van den vijand waargenomen. (SS PK Ahrends O/H P. cl In spoedproces veroordeeld Wegens overtreding van de beschikking van den höheren SS- und Polizeiführer over de verbeurdverklaring van radio-ontvangtoestel len van 13 Mei 1943 heeft het Duitsche Landes- gericht tin een - spoedproces opnieuw 54 be klaagden berecht. Den meesten beklaagden werden naar mate van hun schuld gevangenis straffen van 2 weken tot. 2% jaar en boven dien nog boeten tot 1000 gulden opgelegd. In eenige gevallen, waarin het gerecht vaststelde dat de tijdige inlevering niet zoozeer uit kwaadwilligheid als wel uit nalatigheid achter wege was gelaten, kwamen de beklaagden er vanaf met boeten van 60 tot 600 gulden. In alle gevallen werden de radiotoestellen verbeurd verklaard. De Italianen in Nederland Eerste bijeenkomsten van de nieuwe Republikeinsch Fascistische Partij De landsgroep Nederland van de nieuwe Re- publikeinsche Fascistische Partij heeft gisteren in Den Haag en Rotterdam haar eerste open bare bijeenkomsten gehouden. In Den Haag, waarheen ook delegaties van de in de provincies Utrecht en Gelderland wonende Italianen gekomen waren, sprak de landsleider, dr. Rotelli. Hij brandmerkte zeer scherp het verraad van eie Badoglio-kliek. Door de bevrijding van den Duce, dit bewijs van Duitsche 'trouw, heeft het Italiaansehe volk zijn waren leider hervonden. Met onwan kelbaar geloof, met zeer sterken wil en fris- schen moed begint thans' het werk van de nieuwe partij, waarin voor saboteurs geen plaats is. In Rotterdam gaf kameraad Villibaldo Va- lenti een kort overzicht van de jongste poli tieke gebeurtenissen in Italië. Hij gaf een plas tisch beeld van de reusachtige prestaties van den Duce en verlangde dat men hem onvoor waardelijk trouw zou zijn. Het Italiaansehe volk is den Führer van het Duitsche volk voor de bevrijding van den Duce uit het diepst van zijn hart dankbaar. Het is de taak van allen dé eer van het vaderland te herstellen. Tenslotte sprak ook te Rotterdam de lands leider, Rotelli, en zelde o.a. dat thans de tijd gekomen is de fascistische idealen in daden om te zetten. In den geest van den geredden Duce zal de nieuwe Republikeinsch-Faseisti- sche Partij ook in Nederland haar plicht ver vullen. Sumner Welles naar Moskou? Volgens United Press gelooven welin gelichte kringen, dat Sumner Welles als op- Volger van admiraal Standley naar Moskou zal gaan. De plotselinge terugkeer van Standley geeft een zekere waarschijnlijk heid aan deze lezing. KORT NIEUWS Tusschen Manil la eenerzijds en To kio en andere 'be langrijke Japansche steden anderzijds is het telefoonverkeer geopend. Alleen de Japansche taal is toegelaten. De Duitsche rijksminister van verkeer, dr. Dorp- müller, is voor een officieel bezoek te Boekarest aange komen. De rechtbank te Amsterdam heeft den 35-jarigen re clame-schilder H. C. van N., die in Dec. van het vorige jaar een joodsche vrouw, die hij zijn „bescherming" had aangeboden en die hij met een brood mes ernstig had ge wond, veroordeeld tot twee jaar ge vang enisstr af. In Nederland, in September 1943. Een nieuw contingent Neder- landsche Vrijwilligers voor de Duitsche oorlogsmarine bij op komst voor de opleiding, (SS Bildberichter Fritz/Slapï Pax c; Balans van Mussolini's terugkeer. V. d. L. Nu wat meer teekening begint te komen in den toestand in Italië worden de '■gevolgen van Mussolini's bevrijding duide lijker. In de eerste plaats zijn deze gevolgen van psyehologischen aard geweest. De Itali aansehe fascisten hadden blijkbaar voor het grootste deel het hoofd in de schoot gelegd of zelfs van onbetrouwbaarheid blijk gegeven, van Duitsche zijde dus des te meer redenen #oor het besluit om tot de ontwapening van het Italiaansehe leger, waarin de fascistische militie door een beschikking van maarschalk Badoglio was opgenomen, over te gaan. De voorloopige, onder^ Duitsche auspiciën opge richte fascistische "regeering te Cremona was weliswaar het resultaat van een poging om van het Italiaansehe fascism* te redden wat er nog te redden viel, maar het was aan stonds duidelijk dat tegenover de autoriteit der Koninklijke regeering slechts een figuur als die van Mussolini kon worden geplaatst. Met den terugkeer van den Duce nu kan men, gezien den inhoud van zijn rede en van de jongste berichten over de bestuurstechnische maatregelen, welke zich ook tot de Italianen hier te lande uitstrekken, spreken van een begin der wederopstanding van het fascisme. Voor zulk een wederopstanding is echter de bezieling van een groote groep noodig. en zoo deze een feit wordt, was het alleen Mussolini zelf, die haar kon bewerkstelligen. In de eerste Duitsche commentaren op Mussolini's rede wordt het duidelijk, dat Duitschland geneigd is thans weer aan het Italiaansehe volk bepaalde mogelijkheden te bieden, al zal door de werkelijkheid moeten blijken, of het een dergelijke plaats ook met terdaad kan worden ingeruimd. Het element van verwarring, dat de terugkeer van Mus solini noodzakelijk met zich bracht voor da Italiaansehe bevolking, zal alleen dan kunnen plaats maken voor de zoozeer gewenschta rust. wanneer de wederopstanding van het fascisme inderdaad wordt bereikt. Wat den indruk in het kamp der Geallieer den betreft, was het te voorzien, dat Musso lini's terugkeer teleurstelling heeft doen ont staan, die des te grooter was, omdat men meende door Italië's capitulatie den weg voor een goed deel te hebben vrijgemaakt en zeker te zijn van de uitlevering van den Duce. De militaire gevolgen van Mussolini's verdwij ning waren de capitulatie en de ontwapening van alle Italiaansehe strijdkrachten, in het lqpd zelf, op 'den Balkan en de eilanden in. de Middellandsche Zee en in Zuid-Frankrijk. De terugkeer vai) Mussolini maakt deze maat regelen niet met één slag ongedaan. Welis waar heeft hij onmiddellijk het initiatief ge nomen tot de wederoprichting van een Italiaanseh leger rond de kern der fascistische militie, maar van Duitsche zijde is het ge schokte vertrouwen in de Italiaansehe wape nen niet ineens hersteld, terwijl bovendien het grondgebied, dat door den nasleep van da gebeurtenissen van 25 Juli aan de Geallieer den verloren ging, niet (s heroverd. Uit de Duitscheweérmachtberichten der jongste dagen schijnt veeleer te moeten wor den geconcludeerd, dat de Duitsche leger leiding heeft besloten tot het ontruimen van Zoid Italië, waarbij thans uiteraard over wegingen van militairen aard de oygrhand hebben over die van politieken aard. De be vrijding van Mussolini en de gelegenheid, die hem wordt geboden zich wederom aan het hoofd te stellen van het Italiaansehe volk, berusten meer op het vertrouwen in zijn persoon, dan op het vertrouwen in andere Italiaansehe waarden Tenslotte de staatkundige kwestie, waarin vele, voorhands onopgeloste problemen zijn verzameld. Nadat de capitulatie een feit was geworden, begaven de Koning en Badoglio zich naar Italiaanseh, door de Geallieerden bezet gebied, en plaatsten zich onder Geal lieerde bescherming. Daartoe hadden zij ten volle het recht. Het oprichten varteen fascis tische regeering op Italiaanseh. 'maar door Duitsche troepen bezet gebied, zou in strijd zijn geweest met het Volkenrecht, indien deze regeering zich niet nadrukkelijk had gedis- tancieerd van de monarchie. Door dit feit immers treedt zij nadrukkelijk en om over wegingen van binnenlandsch politieken aard in de plaats der Koninklijke regeering. Door dat de regeering-Badoglio zich buiten het njet door de Geallieerden bezette gebied heeft begeven, is zij niet langer bij machte de Italiaansehe capitulatievoorwaarden na te komen. De Geallieerden hebben dus. door de bescherming van den Koning en Badoglio op zich te nemen, het capitulatieverdrag op losse schroeven gezet. Voor het gebied immers, dat zij reeds hebben veroverd, is geen capitulatie van noode: in dat deel, waarover zich hun effectieve macht nog niet uitstrekt, kan alleen een regeering maatregelen uitvoeren, die daarover wel de macht bezit. De terugkeer van Mussolini heeft daarom voor de Geal lieerden de noodzakelijkheid' met zich ge bracht te trachten Mussolini tot capitulatie te brengen of het doof hem geregeerde ge bied stap voor stap te veroveren. De gebeurtenissen van 25 Juli hebben Italië tot strijdtooneel gemaakt met alle gevolgen van dien, het Italiaansehe volk beroofd van zijn leger en vloot, en het aan groote ver warring prijsgegeven. De winst der Geallieerden bij deze gebeur tenissen is grondgebied, eerw vijandelijke vloot en het buiten gevecht stellen van een vijan delijk leger. Niet minder, maar ook niet raeer. Oproep van Kesseiring, Veldmaarschalk-Kesselring heeft een oproep gericht tot de Italiaansehe industrie- en land- bouwarbeiders zich als vrije arbeiders naa? Duitschland te begeven. Het civiele luchtverkeer tusschen Duitsch land en Italië zal worden hervat. Het eerst zal gevloccn worden de routeBerlijn-Mün- chen-Mi'aan. met aansluiting op Venetië, en, indien mogelijk, op Rome.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1