Sovjetaanvallen bij Poltawa, Rosslawl en Smolensk opgevangen. Nieuwsblad voor Noord-Holland De toestand op den Balkan. 888e Jaargang No. 281 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 40609 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. Tel. 12239 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag 23 September 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Ft»<»stdageo Drukkerij; Z. B. Spaarne 12. Tel. 12743 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate Haarlem K 1297 In het hooge Noorden 21 vliegtuigen neergeschoten. Duitsche mili taire tegenacties in Noord-Oost Italië. Bij Gibraltar 3 torpedojagers tot zinken gebracht. Het Duitsche weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het Oostelijk front bleef de vijand Dinsdag aanvallen doen met het zwaarte punt in de gebieden van Poltawa, Rosslawl en Smolensk. Zijn met sterke strijdkrach ten ondernomen doorbraakaanvallen wer den opgevangen. Tn de wateren bij de Noordkaap werden van 38 aanvallende Sovjet-vliegtuigen er 21 neer geschoten door foimaties Duitsche jachtvlieg tuigen en jachtkruisers in samenwerking met het afweergeschut van een convooi. Aan het Zuid-Italiaansche front kwamen slechts plaatselijke gevechtshandelingen voor. Sloveensche opstandelingen, tezamen met Italiaansche communisten en bendengroe- pen uit het Kroatische gebied, trachtten in het Oostelijk deel van Venetië, in Istrië en Slovenië zich van de macht meester te maken, gebruik makende van het verraad van Badoglio. Duitsche troepen, gesteund door nationaal-fascistische afdeelingen en vrijwilligers uit de bevolking hebben de belangrijkste plaatsen en verkeerslijnen bezet er» vallen de roovende en plunde rende opstandelingen aan. In het Middellandsche Zee-gebied viel de luchtmacht herhaaldelijk met goed gevolg vliegvelden, marcheerende colonnes en vijan delijke stellingen aan en vernietigde twee groote torpedomotorbooten. Bij Gibraltar brachten onze duikbooten drie vijandelijke torpedojagers tot zinken, torpe deerden een krachtig beschermd koelschip en vernietigden een zeilvrachtschip, alsmede een vijandelijk vliegtuig. In de Thyrreensche Zee brachten vaartui gen der marine een 14.500 ton metend stoom schip der regeering-Badoglio, dat zich bij den vijand wilde yoegen, tot zinken en beschadig den een ander groot schip, alsmede een mijnen legger en een ander klein oorlogsvaartuig zwaar. In de Egeïsche Zee vernietigde een duik bootjager de in Britschen dienst varende Grieksche duikboot Katsonis en nam een deel der bemanning gevangen. Dinsdagnacht vielen snelle Duitsche gevechts vliegtuigen afzonderlijke doelen in Zuid-En- geland aan. Bij vrije jacht boven den AtlantJ^ schen Oceaan werd een groote Britsche vlieg boot neergeschoten. Over den toestand op dep Balkan na het verraad van Badoglio schrijft de Deutsche Allgemeihe Zeit'ung in een hoofdartikel o.m. het volgende: de talrijke binnenlandsche pro blemen van den Balkan, die ontstaan zijn door de aanspraken van Rome, worden opgelost of rijp voor een oplossing. Het zwaarst drukte de last van deze problemen ongetwijfeld op den Kroatischen staat. In hun streven Kroatië in onderworpenheid te houden, zijn de gene raals van Badoglio er niet voor teruggeschrok ken aan nationale Servische elementen steun te verleenen tegen -de Kroaten Over het al gemeen hebben de mannen van Badoglio zeer vaak de methode van indirecte beheersching trachten toe te passen. Zij steunden één groep in het land tegen de andere, met het resultaat, dat ten slotte een algemeene, onduidelijke ver warring ontstond. In de door hen opgeëischte gebieden beperkten zij zich er bewust toe de groote steden te beveiligen en te bezetten met vaak verwonderlijk sterke garnizoenen. Het land daarbuiten bleef meer of minder aan zich zelf overgelaten. Menige binnenlandsche spanning, menige twijfel aan de toekomst, die tot dusver heeft bestaan en juist bij de landen, die de nieuwe orde in deze ruimte dragen, zooals Kroatië en Bulgarije, verlammend werkte, kan thans weg vallen, zoodat de eigen kracht en de eigen levenswil zich ongehinderd kan ontplooien. De afweerkrachten en de afweerwil op den Balkan zijn gegroeid, de afweerwil der troe pen van Badoglio daarentegen is door degenen die de gelegenheid hadden hem ter plaatse waar te nemen, nooit zeer hoog aangeslagen. Duitschland echter is thans in staat de ge zonde ontwikkeling der eigen kracht op den Balkan te begunstigen en de vorming te be vorderen van zoodanige politieke toestanden, welke het meest in overeenstemming zijn met de voorhanden natuurlijke voorwaarden en krachten. Duitschland heeft zich tot dusver als loyaal bondgenoot niet in den weg geplaatst van de aanspraken van Rome, ofschoon de Duitsche politiek ten aanzien van het Zuid oosten de daardoor ontstane belasting niet over het hoofd zag. De politieke omstandig heden zijn eenvoudiger en duidelijker gewor den. Getal en kwaliteit. Dat het doode gewicht der massa ook in dezen tijd den strijd niet beslist, wordt treffend geïllustreerd door de volgende resultaten. Zij werden door één divisie, een legerafdeeling dus ter sterkte van ten hoogste tiénduizend man, behaald. Het was de SS-pantsergrenadierdivisie „To- tenkopf" die, in het tijdvak van 11 tot 24 Augustus, in minder dan twee weken dus, de hier volgende resultaten boekte: 2024 bolsjewistische soldaten gevangen gno men: 167 pantsers, 51 kanonnen, 94 pant- serafweerkanonnen, 13 luchtafweerkanon- nen, 153 granaatwerpers, 195 machinege weren en veel rollend materieel buitge maakt of vernietigd. In hetzelfde tijdsverloop werden op den sector van het slagveld, waar deze divisie was ingezet, 4200 gevallen bolsjewisten geteld. SS-oorlogsverslaggever Karl Malz. Kunstschatten ais oorlogsschatting. De Geallieerden willen, dat Italië zijn oorlogsschulden aan Amerika en Engeland voor het grootste deel in den vorm van kunstschatten zal betalen, aldus deelde de vertegenwoordiger van een Noord-Ameri- kaanschen radio-omroep in 't hoofdkwar tier van Eisenhower mede. Hij voegde er nog aan toe, dat het in de be doeling ligt, dat Amerikaansche experts de in betaling te geven objecten zullen aanwij zen. Groepen van sterke afdelingen vrijwilligers der Italiaansche weermacht, die zich onder Duitsch commando hebben gesteld, op marsch naar het ministerie van Binnenlandse tv Zaken te Rome. (PK Bayer DV/R P. c) Volgens een be richt uit Beiroet is 95 pCt. van de Fran sche militairen en ambtenaren uit Sy rië en de Libanon vervangen door En- gelsche. De scholen hebben order gekre gen, het onderwijs niet meer te geven in 't Fransch, doch in het Engelsch. Ue vorming van een „civiele verde diging van het Por- tugeesche territo rium" is in voorbe reiding. Vooral in de steden Lissabon. Porto, Coimbra en Entrocamento spant men zich in om 'n burgercoprs te vor men." Het Iraansche parlement heeft toe gëstemd in het en- gageeren van meer Amerikaansche spe cialisten voor het ministerie van oor log. Luchtaanvallen op Duitschland. Nadat de Engelschen gedurende verschei dene weken bijna alleen maar storings- vluchten boven het Duitsche rijksgebied hebben ondernomen, wierpen zij in de eerste nachtelijke uren van den 22sten Sep tember vrij sterke strijdkrachten in den strijd voor het bombardeeren van Duitsche steden. Tn verscheidene golven drongen de vijande lijke bommenwerpers tot boven het Noorde lijke Rijksgebied door Naar alle waarschijn lijkheid was ook Berlijn als aanvalsdoel uit gekozen. Deze poging mislukte echter vol komen Eskaders nachtjagers sloegen de formaties bommenwerpers uiteen, die reeds boven zee hardnekkig aangevallen en hevig achtervolgd werden. De uiteengeslagen, zwaar geteisterde en van de aanvalsdoelen veelal verdrongen vijandelijke vliegtuigen wierpen hun bommen op woonwijken van enkele plaatsen in Noord- West-Duitschland, deels echter ook lukraak en uit nood op het vlakke land. De nieuw ge organiseerde en reeds zeer beproefde Duitsche afweertechniek bezorgde den vijand ook dezen keer zware verliezen. Door de schitterende samenwerking van dapper aanstormende for maties Duitsche nachtjagers met luchtafweer- divisies en batterijen zoeklichten gingeni naar reeds vaststaat, een zeer groot aantal voor het meerendeel zware Britsche bommenwerpers verloren. Het branden van de neergeschoten bommenwerpers was in den donkeren nacht tot ver in den omtrek zichtbaar. Beschikking van den Admiraal in de Nederlanden. Op grond van par. 5, alinea. 1 sub 2 van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 100/41 over bijzondere maatregelen voor de kustbe» scherming wordt het volgende bepaald: In de haven van Rotterdam, op den Nieu- w*en Waterweg van Rotterdam tot de zee- grens, in de aan den Nieuwen Waterweg ge legen zeehavens en in de havens IJmuiden, Den Helder, Harlingen, Delfzijl, Vlissingen, Amsterdam, alsmede in het Noordzeekanaal, moeten roeibooten, sloepen van elke soort en open motorbooten, voor zoover zij zich vol gens par. 2 alinea 2 der_ verordening nr. 100/41 in het verboden gebied mogen op houden, van één uur na zonsondergang tot één uur voor zonsopkomst aan land gebracht, opgeheschen of aan dek bewaard worden. Uit de aan land gébrachte booten moeten de roeiriemen en dollen verwijderd en achter slot opgeborgen worden. De bevoegdé havenbewakingsinstanties kunnen in speciale gevallen ontheffing van deze beschikking verleenen. Overtredingen van deze/beschikking wor- Jen volgens par. 7 der verordening nr. 100/41 gestraft met gevangenis, in ernstige geval len .met tuchthuisstraf tot 5 jaar. Deze beschikking treedt een week na de publicatie in werking. Systematische opsporing van radiotoestellen. Wegens niet-inleveren van radiotoestel len hebben de Duitsche politie-autoriteiten alsmede technische speciale troepen in verschillende gemeenten systematisch op sporingen verricht, die tot arrestatie van talrijke personen en tot in beslagneming van niet ingeleverde radiotoestellen leid den. De meeste overtreders van de beschik king van den höheren SS- und Polizeifüh- rer van den 13en Mei 1943 werden tot het eindvonnis van het Deutsche Landesge- richt in voorloopige hechtenis gehouden. Er zijn ook talrijke gevallen bekend -gewor den, waarin bezitters van radiotoestellen deze aan bloedverwanten, meest oudere personen, die als „onverdacht" konden wor den beschouwd, in bewaring hebben gege ven. Vaak wisten deze personen in het ge heel niet, wat zich in de in bewaring -geno men paketten of koffers bevond. Daar Chter het bezit alleen reeds strafbaar is, hebben zich daardoor behalve de eigenaren ook de bewaarders strafbaar gemaakt. Negus eischt uitlevering van Badoglio. Op hetzelfde oogenblik, dat Badoglio door generaal Eisenhower voor de microfoon werd geroepen om de Italianen als lcanonnen- vleesch te mobiliseeren voor „de oude wa penbroeders van de Piave", heeft de Abes- sijnsche Negus in Washington en Londen den eisch ingediend, dat deze zelfde maarschalk aan hem zal worden uitgeleverd. Haile Selassi wil Badoglio ter verantwoording roepen we gens „oorlogsmisdaden in Abessinië", die hij tijdens den Italiaanschen veldtocht en nadien als hertog van Addis Abeba in zijn rol van gouverneur-generaal zou hebben begaan. „Nederland op ï'n best" In zijn radiopraatje spreekt Max Blokzijl "hedenavond, te 19.45 uur oyer het onder werp: „Nederland op z'n best". Ingrijpende maatregelen der Japansche regeering. Totale mobilisatie. Het voorlichtingsbureau der Japansche re geering- heeft een nauwkeurig overzicht ge geven van de tallooze maatregelen, waartoö in de Dinsdag gehouden bijeenkomst van het kabinet is besloten. De maatregelen hebben een nationale oor logsstructuur ten doel, die recht doet we dervaren aan den ernst van den te^enwoor- digen toestand en de eindoverwinning be veiligt^* ïn de eerste plaats is besloten tot mo biliseering van alle krachten van het land voor een zoo snel mogelijke uitbrei- i ding der munitie- en vliegtuigproductie. 7 De verdediging van het land moet aan- 5 zienlijk versterkt en "vooral de luchtaf- weer uitgebreid worden, In verband daarmede ligt een nieuwe uitbreiding- der civiele en nationale luchtbescher mingsorganisatie met steun der regeermg" in het plan. Ten slotte wordt gezegd, dat talrijke instellingen van best-uur. die niet onvoor waardelijk te Tokio of in andere groote steden moeten zetelen, naar andere stro- keil zullen worden overgebracht^ Een andere maatregel heeft de uitbreiding van het transport te land en ter zee ten doel. Om het bestuursapparaat te vereenvoudigen, wil men vocfHoopig aan de plaatselijke be stuursorganen werk overdragen, dat tot dus verre door de centrale instanties werd ver richt. Het ambtenarencorps zal opnieuw wor« den ingekrompen, tevens wordt gewezen op de noodzakelijkheid van een nog sneller® werkmethode. Voorts is besloten, dat voor het werk In rootere mate vrouwen zullen worden aange steld. leeftijdsgrenzen komen te vervallen, zoodat b.v. ook weer oudere personen in het arbeidsproces zullen worden opgenomen. Ten slotte is besloten tot maatregelen, waardoor Japan en Mandsjoekwo volkomen onafhankelijk van den invoer van levens middelen moeten worden. Het prijs- en "dis tributiestelsel zal vereenvoudigd worden. De nieuwe maatregelen tot vereenvoudi ging van het bestuursapparaat hebben alleen, in groot Tokio aï betrekking op ongeveer 12.000 ambtenaren en beambten, die elders te werk zullen worden gesteld. De Toki® Asahi Sjimboen meldt, dat men het plan heeft, een soort ..arbeidsterscorpsen" te vor men, die dan in de munitiefabrieken zullen werken. De vrouwelijke leerlingen van een hoogeschoo] zullen b.v. na afloop vam haar studie allen een of twee jaar ir rU oorlogsin dustrie worden geplaatst. Rede van Tojo. De maatregelen hebben slechts één doel; n.l. dezen oorlog te winnen, aldus heeft de eerste minister Tojo verklaard in een radio», rede op Woensdagavond. De algemeene -toe stand is ernstig en de ontwikkeling is in een stadium getreden, dat geen verslappen der tot dusver aan den dag gelegde inspanningen duldt. Met overtuigingskracht en geloof aan de overwinning alleen is het niet gedaan. De Engelschen en Amerikanen trachten zonder rekening te houden met eigen, zware verliezen dooi*- steeds nieuwe offensieven het" Japansche rijk op de knieën te krijgen. Zware gevechten zijn derhalve aan den gang en nog te verwachten. Derhalve is voor het Japansche volle de tijd gekomen zich in to stellen op alle gebieden des levens op den. huidigen oorlogstoestand en zijn vastbera denheid en kracht ter uitvoering van dea oorlog en voor de overwinning te versterken. Op deze keerpunten van den oorlog ver wacht de regeering dat de bevolking het ge- heele streven der staatsleiding, welke zich gedwongen heeft gezien tot uitvoering van drastische maatregelen, verstrekkend en met het grootste begrip zal steunen. Twijfel aan de eindoverwinning bestaat er niet en de dag? zal komen, waarop vrede en orde in alle ge bieden van groot-Oost-Azië gewaarborgd zullen zijn. In Europa, aldus Tojo, hebben Duitschland en de overige verbonden landen, die schou der aan schouder met Japan strijden. schit« terende militaire successen .kunnen behalen. Hij wenschte de verbonden landen in Europé; hiermede geluk en gelooft stellig aan hun verdere successen. De strijd in het Zuiden van Italië. Eén voor één worden de gelande Britten door de Duitsche grenadiers uit hun schuil plaats gehaald. (SS PK Büschel O/H P. c) De conferentie van Drie. Ministers van buit, zaken zullen hun landen vertegenwoordigen. Omtrent de door Churchill aangekondig.de conferentie tusschen de regeeringen van Engeland, de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie verluidt te Londen dat aan de verga dering. als afgevaardigden van hun regee- nngen. de ministers van buitenlandsche za ken der drie genoemde landen zullen deelne men. Als plaats, waar de^ besprekingen zullen wordeij gehouden, is vastgesteld de hoofdstad 6er Soviet-Unie, Moskou Het tijdstip, waarop de onderhandelingen zullen beginnen is nog niet vastgesteld, docht te Londen spreken welingelichte kringen jreeds van de „eerstkomende weken" Het is nog niet zeker door wien Amerika •ml worden vertegenwoordigd. Men noemt den naam van Roosevelt's specialen gezant Averill Harrman, daar minister Cordeli Huil op het oogenbük niet kan worden gemist en de teeenwoordige ambassadeur in Moskou, Standlev, voor het uitbrengen van rapport te Washington vertoeft. BEWAAR UW AARDAPPELSCHILLEN. DE KOE MAAKT ER MELK VAN.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1