Mussolini benoemt ministers. Nieuwsblad voor Noord-Holland Voldoening te Berlijn. 288e Jaargang No, 222 t bureaux: Groote Houtstraat II, Tel Advert. 10724, Redactla 10600 Postgiro 134959» Haarlenische Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. Tel. 1223* Hoofdredacteur: F. C. Derks Vrijdag 24 September 1843 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan SS, IJmuiden-Qost Uitg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem K 1297 Graxianl met portefeuille van nationale verdediging en ooriogs. economie beiast. Met het oog op de a.s. bijeenroeping van de constltueerende vergadering, die den nieuwen fascistischen republikeinschen staat een grond wet zal geven, heeft de Duce, regeeringschef cn minister van buitenlandsche zaken, de vol gende ministers benoemd: Binnenlandsche zaken: Guidi; Nationale ver dediging en oorlogseconomie: Graziani, maar schalk van Italië; Justitie: Casanova; Finan ciën: Pellegrini; Economische zaken en cor poraties: Gai; Nationale opvoeding: Biggini; Volkscultuur: Mezza Soma; Openbare Werken: Peverelli; Onderstaatssecretaris van het mi nister-presidium: Barracu. Aanvullend wordt gemeld, dat de Düee den admiraal Legnani benoemd heeft tot onder staatssecretaris voor marine en lt.kol. Gotto tot onderstaatssecretaris vooir luchtvaart. Officieel wordt medegedeeld, dat de leden van het Italiaansche gezantschap te Berlijn, die zich niet bij de republikeinsche fascistische regeering hebben aangesloten, zich op het oogenblik in een Beiersche wintersportplaats bevinden. Zij zijn aldaar in hotels onderge bracht. Het overige personeel van het gezant schap is tezamen met Italiaansche burgers, voornamelijk journalisten, in drie extra-trei nen op weg naar Italië. Commentaar. De door den Duce" gepubliceerde minister- lijst van den nieuwen fascistisch-republikein- schen staat heeft in Berlijnsche politieke krin gen groote bevrediging en voldoening gewekt. Men ziet in dit kabinet de weergave van de ware meening van het Italiaansche volk, dat, naar men verklaart, aan het verraad van den Koning en Badoglio geen deel had en de voor keur gaf aan den weg van de eer en den trouw boven dien van schande en eeuwige slavernij. Met deze regeering, zoo verklaart men, geeft de Duce zijn volk een leiding, die het fascis- tisch-republikeinsche Italië weer plaatst in 't gemeenschappelijke strijdfront Duitschland- Japan en de bondgenooten. Het is overbodig, zoo verklaart men in de Wilhelmstrasse, verklaringen af te leggen over de historische persoonlijkheid van den Duce als chef van de nieuwe regeering. Dat hij ook de portefeuille van buitenlandsche zaken ge nomen heeft, bewijst welk éen groote betee- kenis hij aan deze functie hecht. Met bijzon dere vreugde begroet men te Berlijn het feit, dat Graziani, de maarschalk van Italië, belast is met het ministerie voor de nationale defen sie en oorlogsindustrie, een man die be schouwd kan worden als de belichaming van alle deugden van den ïtaliaanschen frontstrij der. Hij zal, zoo verklaart men, het Italiaan sche zwaard weer in eere herstellen en het soldateske prestige van Italië rehabiliteeren, dat door Badoglio in de slijk gesleurd werd. Buffarini-Guidi als minister van binnenland sche zaken, is, een naam, die ook in Duitsch- land een goede klank, heeft. Overigens bestaat het kabinet uit jonge be proefde fascisten, die in het volk wortelen en a,ls trouwe volgelingen van den Duce het vol ste vertrouwen genieten. De situatie in Italië. In de Wilhc .nstrasse is een antwoord ge geven op den vraag, of Rome al dan niet een „open stad" is. Men wijst er op, dat een sta tuut, dat Rome het karakter van een open stad toekent, niet bestaat. Er is indertijd een eenzijdige verklaring van de regeering-Bado- glio geweest, waarop door de Engelsche noch door de Amerikaansche regeering is gerea geerd. Volkenrechtelijk is er dus, aldus de Wilhelmstrasse, met betrekking tot de Italiaan sche hoofdstad -niets veranderd.1 De Duitsche bevelhebber heeft tot alle Ita- De bevrijder van den Duce. SS-Sturm- bannführer Otto Skorzeny, die de onder neming' der bevrijding? van den Duce heeft uitgevoerd en voor deze heldhaftige daad door den Fiihrer met het Ridder kruis werd onderscheiden. (SS PK Ege Atl/H P. C) C liaansche officieren en manschappen een op roep gericht, waarvan de termijn in Turijn op 18 en die in Florence op 20 September afliep waarin hij hen uitnoodigt zich bij het Duit sche leger aan te sluiten. De Italiaansche sol daten zullen dezelfde kost en voeding ontvan gen als de Duitsche. Hier en daar ziet men dan ook wederom gewapende Italiaansche mi litairen rondloopen. De Duitsche troepen, die gemotoriseerd door Italië trekken, beschikken grootendeels over buitgemaakte Italiaansche auto's. Ook met betrekking tot de levensmiddelen voorziening van de groote steden in het Noor den, o.a. Turijn, heeft het Duitsche opperbevel ingegrepen en tot dit dpel rollend materieel beschikbaar gesteld en den boeren op hun plicht tot afleveren gewezen. Tegelijkertijd deelde men mee, dat de bezettende troepen uit Duitschland hun voedsel ontvangen. In het Noorden van Italië zijn weer eenige kranten verschenen. De hoofdartikelen ervan zijn politiek „kleurloos" doch, wat de nieuws berichten betreft, fascistisch georiënteerd. De Italiaansche postdienst, die sedert dé capitulatie van het regime-Badoglio was ge staakt, zal met ingang van Zaterdag worden hervat. Voorloopig, zijn alleen brieven èn pak ketten toegelaten. Nantes tweemaal op één dag aangevallen. De stad wordt geëvacueerd. Nantes is Donderdag des ochtends en in de avonduren door Anglo-Amerikaansehe bommenwerpers aangevallen. De bladen mel den dat de woonwijken in het centrum dei- stad opnieuw zijn getroffen. Volgens berichten uit officieele bron be draagt het aantal slachtoffers van den An- gelsaksischen luchtaanval van vorige week op Nantes 712 dooden en 1775 gewonden. De evacuatie van alle kinderen van 6 tot 14 jaar uit Nantes zal eerstdaags plaats vin den. Ook een groot gedeelte van de bevolking verlaat uit eigen beweging de stad om in de gemeenten van het departement een onder komen te vinden. Eden over de betrekkingen met Moskou. Omtrent de Engelsch-Sovjet-Rdssische be trekkingen zeide de Rritsehe minister van buitenlandsche zaken, Eden, in het Lager huis o.a.: „De Engelsche regeering is dringend ver zocht te streven naar de „nauwste betrek kingen" met.de Sovjetregeering. Ik ben het daarmee volkomen eens. Een atmosfeer van wederzijdsche goede verstandhouding kan echter niet van één zijde geschapen worden. Daartoe moet elke zijde het hare bijdragen. Ik kan eerlijk zeggen, dat wij niet het gevoel hebben onszelven iets te moeten verwijten." De twee regeeringen zijn overeengekomen dat op het oogenblik geen overeenkomst tot stand zal komen over naoorlogsche kwesties met de anrlve Europeesehe geallieerden. De aartsbisschop van York, die op het oogenblik in de Sovjet-Unie vertoeft, verklaart inmid dels in een boodschap, „ongeacht de ideolo gische en constitutioneele verschillen moeten wij er zorg voor dragen, dat de Engelsch- Sovjetrussische vriendschap in den oorlog evenals in den vrede op hechte leest ge schoeid is." Eerste sneeuw in Zweden gevallen. In Midden-Zweden is de eerste sneeuw reeds gevallen, en wel zoo overvloedig, dat hier en daar de autobussen niet meer konden rijden. Communisten wegens sabotage terechtgesteld. Officieel wordt medegedeeld: Het door het Deutsche Obergericht den 20en Juli 1943 wegens sabotage tegen den jood Jacob Boekman uit Den Haag en Adrianus Nas uit Voorburg uitgesproken doodvonnis is na onderzoek van de gratiekwestie voltrokken. Boekman en Nas, die reeds voor den oorlog tot de communistische partij behoorden, heb ben ook voor de illegale C.P.N. weder actie gevoerd. Ongeloofwaardige uitvluchten. Tijdens de uitgebreide nasporingen der po- litie-autoriteiten naar het ongeoorloofd bezit van radiotoestellen is gebleken, dat talrijke personen in de meening verkeerden zich door ten deele volkomen ongeloofwaardige uitvluch ten aan den plicht tot inlevering te kunnen onttrekken. Talrijke personen, die hun radio toestel in bijna steeds gelijksoortige schuil plaatsen hadden verborgen, motiveerden hun handelwijze met de verklaring, dat zij geen geldelijk nadeel wilden lijden. Daar op het ongerechtvaardigd bezit van radiotoestellen door de beschikking van den höheren SS- und Polizeiführer van den 13en Mei 1943 hooge straffen zijn gesteld, is deze handelwijze des te onbegrijpelijker, daar bij tijdige inlevering de gene die een toestel inlevert een met de waarde en den staat van onderhoud van het toestel overeenkomende vergoeding ontvangt. De Führer heeft op 18 September in zijn hoofdkwartier den Ser- vischen minister-president, kol. generaal Milan Neditsj ont vangen. Voor de ontvangst bij den Fühior had de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, een langdurig onderhoud met den Servischen premier over het probleem der toekomstige vormgeving in Servië. (Hoffmann/Stapf Pax c) KORT NIEUWS De Zweedsche Rijksdag zal half Oct. bijeengeroepen worden en onge veer een halve maand vergaderen. Op een van de eer ste dagen zal een debat over de bui tenlandsche poli tiek, waarschijnlijk in geheime zitting worden gehouden. De Argentijnsche regeering heeft de verkoop van alco holische dranken aan Indianen ver boden, daar het misbruik van ster ken drank tot cata- strophale gevolgen voor hen heeft ge leid. Prof. Vincent heeft in de Fran- sche academie van wetenschappen be kend gemaakt, dat hij geslaagd is in het vinden van een serum tegen typhus BEWAAR UW AARDAPPELSCHILLEN. DE KOE MAAKT ER MELK VAN. DE DONKERE SCHADUW OP DE LICHTENDE TOEKOMST. D.- Achter de spanning dezer dagen, hoe groot zij moge zijn, ligt de oneindig klem mender vraag: „Wat dan?" Eens zal er aan het Oostfront een beslissing vallen. Eens zal de zege zijn aan de verbonden legers der Europeesche volken. Of aan de Sovjet-hor den van Stalin. In het eerste geval zal er stellig het een eb ander veranderen, maar er zal tenminste zijn een vereenigd Europa, waarin Europeesch besef nieuwe mogelijk heden zal scheppenvoor den dag van morgen. In het andere geval Het is bijna overbodig hier weer te schrijven wat de brave burgermond hier prevelt: Dan komen de Engelschen en de Amerikanen, zetten hier de zaken weer precies zoo in elkaar als het voor Mei 1940 was, alle geneugten van destijds keeren weer en nadat de N.SJ3. loon naar werken heeft ontvangen verkondigt het rijzend Oranjezonnetje den terugkeer van de dagen van Olim. Is het niet zoo? Vertellen we het elkan der niet zoo op de tram, bij 't uitgaan van de kérk en ops't gezellig avondje? Wordt het ons zoo niet voorgehouden met het zelfde aplomb als waarmee men indertijd is aangepraat, dat we iedere dreiging kip lekker konden afwachten achter de Hol- landsche. Waterlinie of dat ons Indië alle geweld<kon tarten in de veilige hoede van Singapore? Nu is de wensch de vader van Me ge dachte en de wensch naar het einde van den oorlog, van de bezetting, van veel maatschappelijk ongemak heeft al vreemde wenschen doen geboren worden. Anders gezegd: Het is begrijpelijk, dat simpele r.n kortzichtige en ontspoorde landgenooten nog in ernst gelooven aan de welvaart- brengende vredesengelen uit Londen en Washington. Maar onder ons loopen er nog genoeg rond, die niet simpel en allesbehalve kortzichtig zijn en die een klaar en duide lijk besef hebben van de toekomst van Ne derland in het geval van een nederlaag van Duitschland. Zij weten en de zekerheid van dit weten begint hen ontzaglijk te be nauwen dat een overwonnen Duitsch land beteekent: een gebolsjewiseerd Duitschland en dat een gebolsjewiseerd Duitschland beteekent: een gebolsjewiseerd Europa met inbegrip van het hoekje grond, verhoudingsgewijs gesproken dat Ne derland heet. In „Volk en Vaderland" van deze week schrijft Mussert over een circulaire, die dezer dagen verspreid is en toegezonden werd aan leiding gevende personen van de Ned. Hervormde Kerk, waarin het o.a. heet: „Voor het eerst sinds Mei 1940 kun nen wij met gefundeerd vertrouwen hopen op onze nadere bevrijding, ware het niet, dat een donkere schaduw op deze lichtende toekomst geworpen wordt. Wij zouden momenteel door de ontwikkeling der gebeurtenissen in den zevenden hémel zijn, indien de bedoe lingen van Stalin ons niet met de grootste onrust vervulden." onrust, aldus blijkt uit de circulaire, wordt veroorzaakt door de overtuiging, dat indien Duitschland dezen oorlog mocht ver liezen, de Duitsche Sovjets samen met de Russische Sovjets zóó sterk zullen zijn, dat Nederland alleen verder in het kader zal kunnen leven van een Europeesche Unie van Socialistische Sovjetrepublieken. En de circulaire eindigt: „Met dit schrijven richten wij ons nu tot alle intellectueelen, fabrikanten, enz., allen, die zich in do eerste jaren door Stalins macht bedreigd zullen ge voelen. Zij hebben slechts één redding: emigratie naar Noord- of Zuid-Ame rika. Wij kunnen U mededeelen, dat er onderhandelingen gevoerd worden met Canadeesche en Braziliaansche regee ringen, die zich pricipieel bereid hebben verklaard, uitgebreide gebieden, die voor kolonisatie geschikt zijn, ter be schikking te stellen. Thans is het alleen vari belang, te weten, dat wij in staat zullen worden gesteld om ons aan gene zijde van den Oceaan een bestaan op te bouwen, dat geheel in den geest zal zijn van onze aloude nationale tradities". Als in onze dagen; een enkele predikant in de Ned. Hervormde kerk den moed heeft, openlijk zijn geestverwanten te waarschu wen voor het bolsjewistische ondier, dan is hij in menig opzicht een verloren man, die genegerd en genegeerd wordt en wiens wo ning zijn gemeenteleden met gebalde vuist voorbij stappen. Maar wanneer in een ge heime circulaire den intellectueelen en ka pitaalkrachtigen vriendjes de raad wordt gegeven, hun biezen te pakken voordat het te 'laat is, dan moet het toch wel een vol komen gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel zijn, dat tot zulke uittingen kan leiden. Want terecht schrijft Mussert, dat, mocht het hier ooit tot een intocht der bols jewisten komen en dat is onvermijdelijk: als de roode vlag in Duitschland zou wap peren er misschien 10.000, misschien 50.000, misschien zelfs 109.000 Nederlan ders op schepen zouden kunnen worden weggevoerd. De overige S.990.Q00 kunnen crepeeren in de Sovjet-hel. Doch de tragedie schuilt niet in dit ove rigens zoo tragiself toekomstbeeld: Het al lerergste is. dat'het thans alweer blijkt, dat juist in de kringen, waarin men het nim mer moede wordt, ons volk voor te houden, dat de verlossing moet komen van het Rus sische bolsjewisme en het er aan vermaag schapt Amerikanisme, de realiteit dezer dagen volmondig wordt erkend en tot uiting komt in een circulaire als deze: Vlucht voor het leven en laat van Nederland en het Nederlandsche volk worden wat wil! Vier jaar geleden nam de voorhoede de beenen. Stx-aks volgt de achterhoede van fabrikanten .en intellectueelen. Wat er overblijft. daarom kunnen wij ons in Canada of Brazilië niet betreuren. Wat zullen de Ned. Hervormde ledema ten, die toevallig niet tot d.e kasten der fabrikanten en intellectueelen behooren, van dit alles zeggen? Zullen zij-blijven luis teren naar het gemurmel, over een lichten de toekomst, die in wezen en waarheid donkerder dan de zwartste nacht dreigt te worden? Of zullen zij de waarheid, de harde, de bittere, maar dan toch de zuivere waarheid eindelijk onderscheiden van leu gen en bedrog? Er is een oude wijsheid, niet onbekend in de kringen der Ned. Hei-vormde Kerk, die de nederigen des harten vermaant, zich te wachten voor valsche profeten en blinde leidslieden Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen--SS en de landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: tedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen -worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van faihilieledcn. duur der op leiding, extra levensmiddelen etc Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden, zii, die tot de Germaansche SS in Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmel den. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling. kunnenzich neneens aanmelden en wor den gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling v rij- 6 S t 6 1 d. 25.9.'43. 9-14 uur. Den Haag. café Den Hout O"ziiidenhoiit 11-13 De stem der SS, Luistert op Zondag 26 September van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum, I, on golflengte 415 meter, naar de stem der SS., onderwerp: Bezoek aan het, SS-Erzatzkommando te Amsterdam. Extra-uitzending-van de SS. Op Zondag 26 September van 10 tot 11 uur wordt een extra-uitzending gegeven over den zender Hilversum I, over het on derwerp: het SS-opleidingkamp Avegoor.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1