mks-Idmal Zware strijd ten Oosten van midden-Dnjepr. Doel en wezen der Duitsche tactiek. Verdoek aan gebruikers van K KUNC EI E\ Thee-Surrogaat Poltawa volgens plan ontruimd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: De distancieeringsbewegingen van onze troepen hebben ondanks de hevige Sovjet- Russische aanvallen. die vooral in het centrum van het Oostelijk front nog in kracht toenemen, het vastgestelde verloop. De stad Poltawa werd na vernieling van de voor den oorlog belangrijkste instal laties volgens de bevelen opgegeven. Ten Oosten van de midden-Dnjepr tusschen Tsjerkassy en Tsjernikof volgt de vijand met sterke strijdkrachten onze distanciee ringsbewegingen. Zware gevechten zijn daar gaande. Ten Zuid-Oosten van Gomel en in het ge bied van Smolensk werden in verbitterde ge vechten alle vijandelijke doorbraakpogingen verijdeld. Daarbij onderscheidden zich de Sleeswijksche 18e pantsergrenadier-divisie, de Würtembergsche 25e pantsergrenadier-divisie en de Badensch-Würtembergsche 35e infante rie-divisie bijzonder. Tijdens plaatselijke gevechten in Zuid- Italië werd bij Contursi een tijdelijk bin nendringen van den vijand in onze stel lingen in een tegenaanval ongedaan ge maakt. De vijand voert nieuwe strijdkrach ten aan in den Oostelijken sector van het front zonder echter tot nu toe tot den aan val over te gaan Beveiligingsstrijdkrachten der marine be schadigden in een gevecht met Britsche motortorpedobooten in den nacht van 21 op 22 September bij Le Havre een vijandelijke motortorpedoboot zoo ernstig, dat verwacht mag worden dat zij vernietigd is, en plaatsten talrijke treffers op drie andere motortorpedo booten. Britsche luchtstrijdkrachten vielen Woens dagnacht eenige plaatsen in het* Noord-Weste lijk deel van het rijksgebied aan. Uit Hanno ver en Oldenbu- worden verliezen onder de bevolking en vri, roote schade in woonwijken en aan openbare gebouwen gemeld. Luchtver dedigingsstrijdkrachten schoten volgens tot nu toe beschikbare onvolledige rapporten 21 vijan delijke bommenwerpers neer Formaties der Duitsche luchtmacht vielen in den nacht van 22 op 23 September doelen in Zuid- en Zuidoost-Enggland aan. De A.N.P.-correspondent te Berlijn "meldt: Ife terugtocht der Duitsche strijdkrachten aan het Oostelijk front gaat het karakter van tactische bewegingen verfe te boven. Van officieele Duitsche zijde wordt thans toege geven. dat zich in het Oosten een frontwijzi ging op groote schaal voltrekt. Het initiatief hiertoe heeft de Duitsche legerleiding geno men en wel teneinde biet ëen zoo gering mo gelijk aantal tj-oepen aan de aanvallen der bolsjewisten weerstand te kunnen bieden, om aldus zooveel mogelijk troepen voor andere taken vrij te maken. Het ware dan ook onjuist te meenen.' dat het front alleen onder den druk der bolsjewistische aanvallen terugwijkt. Tn veel gevallen geschiedt het terugtrekken zoo. {lat zij als het ware een luchtledig achter laten. zoo o.a. ten Noorden van Charkof, waar sterke Sovjet-Russische troepenconcentraties waren geconstateerd, die blijkbaar tot taak hadden, een wig tusschen de Duitsche linies te drijven, doch toen in een ledige ruimte stieten. Van Duitsche zijde worden van tiid tot tijd ook met enkele divisies tegenaanvallen onder nomen, teneinde de plannen van den tegen stander te dwarsboomen. Zoodoende is tot dus ver steeds voorkomen, dat belangrijke Duit sche troependeelen werden afgeesneden. De groote vraag is thans, waar de Duitschers hun nieuwe verdedigingslinie willen betrek ken. Het front is op sommige plaatsen reeds dicht de Dnjepr genaderd, o.a. in het Zuide lijke deel. Zal de terugtocht bij deze rivier zijn einde vinden? Op deze vraag wil, wellicht ook kan", men te Berlijn geen antwoord geven. De Dnjepr maakt in de Oekraine een wijden vooruitspringenden boog en het is misschien niet te boud. wanneer men de officieele Duit sche verklaring, dat men het front wil verkor ten, als een indirect, zij het ook negatief, ant woord op deze vraag opvat. Van de grootste beteekenis is natuurlijk ook. of de bolsjewisten wederom een winter offensief willen ontketenen en de kansen hier op zijn groot. Een winterooriog stelt aan de troepen nog oneindig-veel Jiopgere eischen dan een zomerveldtocht, en de noodzakelijkheid van het inrichten van winterkwartieren, waar voor de groote steden zich het beste leenen. is een factor, die bij het vaststellen van de winterlinie een voorname rol speelt. De Engelseh-Amerikaansehe leugencampagne rond den Paus. Het volgende korte overzicht van berich ten uit Engrëïsche en Amerikaansche bron wordt in het juiste licht geplaatst door het Woensdag gepubliceerde bericht van de ..Os_ serva.tore Romano", het officieele orgaan van het Vaticaan, over hetzelfde onderwerp. Den 14den September schreef de Ifingel- sche journalist Ward Price in de .Daily Mail": „He,t hoofd van de Roomsch-Katho- lieke Kerk loopt gevaar door de Duitschers gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht te worden". Den 15den September meldde de onder Engelsch-Amerikaansche controle staande zender Palermo: „In het gebied van Vaticaan stad zijn Duitsche valschermjagers gedaald. Op het St. Pieterplein staan Duitsche pant serwagens." Den lGen September verspreidde de Kon- densche omroep in de ïtaliaansche taal het bericht: „De Paus heeft geweigerd een af gezant van veldmaarschalk Kesselring te ontvangen. Hij heeft verklaard dat de aan wezigheid van Duitsche troepen in Róme»*een schending van het internationale recht vormt, daar Rome tot open stad is verklaard! Den 17den September meldde de L-onden- sche omroep in de Nederlandsche taal: ,jpe Duitschers plunderen te Rome de kerken. De Paus. wordt thans aks gevangene behandeld." Den 18den September nam het Zweedsche blad „Social Demokraten" aan deze agitatie- campagne dee] met het bericht, dat de Paus tweemaal geweigerd had veldmaarschalk Kesselring te ontvangen. Den 20sten September meldde de ..Neue Ziirichér Nachrichten". dat de zender van Vaticaanstad d.oor de Duitschers was bezet. Den 22sten September verspreidde het Engelsche agentschap Reuter het bericht: „De betrekkingen tusschen het Vaticaan en de Duitschers zijn opnieuw slechter gewor den, doordat de Duitschers Dinsdag twee kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders ar resteerden. die het Vaticaansche gebied wil den betreden." Al deze berichten en een groot aantal soortgelijke werden als leugens gebrand merkt door de publicatie van het Vaticaan in de „Osservatore Romano" van den 21-èten September waarin wordt gezegd: „Er zijn veel geruchten in de wereld verspreid over den toestand in Vaticaanstad en de positie van den Paus na de DuitscHhre bezetting van Rome. Wij zien ons nogmaals genoodzaakt uitdrukkelijk te herhalen, dat weliswaar op het St. Pieterplein Duitschp patrouilles dienst doen en Duitsche wachtposten aan de gren zen van Vaticaanstad zijn geplaatst, doch dat deze militaire maatregelen na voorafgaand telefonisch verleg van het Duitsche com mando met den gouverneur van Vaticaan stad zijn genomen, Op grond 'van een over eenkomst werd oen demarcatielijn vastge steld. Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat dezq lijn nooit is overschreden." Hoofdredacteur:' F. C. Derks, Haarlem (afw.). Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad* A Overmeer. H'stede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede Haagsch Redacteur: B, Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. t E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede Glasschasrschle bemoeilijk! cfy levering van Uw geneesmiddelen.Geef» daarom Uw ledige Kruschenflesch met deksel terug aan Uw Apotheker of Drogist en U ont vangt daarvoor resp. 5, 3 of 2 ets. p. fk Kruschen wordi uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking, Een scène uit de romantische opera „Der Fiuischütz" van Carl Maria von Weber welke door het „Deutsehes Theater in den Niederlanden" te Den Haag werd opge voerd. Elisabeth Hafenbraedl als Agatte en Wilhelm Otto als Max. fv. d. Leeuw/Stapf Pax c) Zweedsche journalist over het bolsjewisme. In een rede op een bijeenkomst der Svenska sociaiiske partiet (Zweedsche socialistische partij) heeft de Zweedsche journalist Holger Möllman Palmgreen op 21 Augustus 1943 te Stockholm verklaard „Als de Sovjet-Unie Duitschland, dat den strijd voor het zelfbehoud der Europeesche cultuur tegen de Aziatische bedreiging uit het Oosten op zich heeft genomen, zou overwin nen, zouden Engeland noch de Vereenigde Sta ten in staat zijn, de bolsjewiseering van Euro pa te verhinderen Achter de demarcatielijn in Polen stonden in den zomer van 1941 250 tot 300 Russische divisies. Hitier heeft in de laatste minuut toe geslagen, Als Duitschland na Duinkerken het Britsche eilandenrijk zou hebben aangevallen, zouden 600 tot 700 divisies, d.w.z. de gehcele gigantische oorlogsmachinerie der Sovjet-Unie zich op Europa gestort hebben. Doordat het Duitsche initiatief Stalin vóór was, is Europa bewaard gebleven voor het vreeselijkstc lotdat ooit aan zijn horizon is opgedoemd. De bloedige sporen in de Baltische landen en de namen Katyn en Winnitza zijn illustraties van de zegeningen van het bolsje wisme. Deze dingen mogen de volken van Europa niet vergeten." Nelson te Londen. «tj De voorzitter van het Arneaikaansche bu-' reau voor de oorlogsproductie Donald Nelson is Dinsdag te Londen aangekomen. Piano-avond George van Renesse. George van Renesse bracht ditmaal op zijn recital in do Gemeentelijke Concertzaal een programma van zwaar allure, gedomineerd als het werd door het gigantische opus 81 van Reger „Variationen und Puge über ein thema von *T. S. Bach, waarbij zich twee markante werken voegden (Sonate in Es, op. 7 van Beethoven en Sonate in b kl. t. van Chopin), die, als aanloop en besluit, dit ge weldige stuk van Reger in evenwicht hiel den. Voor de' tweede maal dit jaar hoorden wij van Van Renesse de Pleger-variaties (hij: speelde ze hier ook omstreeks Ptischen). Met. de Hammerklavier-Sonate op. 106 van Beet hoven (die hij hier ook dezen zomer ver tolkte) mag dit werk tot de zwaarste opga ven van het pianistisch repertoire gerekend worden, niet alleen in technischen zin en qua uithoudingsvermogen, doch ook wat de zui ver muzikale realisatie betreft. Het wil heusch wat zeggen dat Reger zelf. die toch een pianist van groot formaat was. er niet toe te bewegen was dit, zijn eigen stuk, in het publiek uit te voeren. Geen wonder, dat het ook anderen afschrikt en men het zoo __oed als nooit op een programma aantreft. Dit slechts om te belichten wat deze prestatie van George van Renesse waard was, prestatie waarvan wij kunnen getuigen dat ze van een zeldzame gaafheid was, zonder maar de kleinste geheugenfout, prachtig en zuiver ge detailleerd en in nobelen klavierklank ver tolkt, met de temperamentvolle stuwingen van een waarachtig herschepper, die de com positie zoodanig in zich heeft opgenomen, dat ze als zijn eigendom geworden is. Wie zoo klavier speelt, zonder inzinkingen, steeds viriel, steeds poëtisch, steeds boven de las tigste materie uit, mag voorzeker tot de al lergrootste piamsten gerekend worden! "En te meer kan men dit met reden van George van Renesse zeggen, omdat hi.i in ieder an der werk, in iederen anderen stijl zich weer zoo volkomen weet aan te passen. Zijn Beet hoven-sonate. een echte Sturm-und-Drang- compositie, die de Romantiek als 't ware aankondigt, was van een zeldzame frisch- heicl, kracht, humor, nobele gevoeligheid en gemoedelijkheid. En de Chopin-Sonate was niet minder een levendig muzikaal tijdsbeeld, met de karakteristieke tegenstellingen van weekheid (deinend op onstabiele rhythmen van een tempo rubato) en ridderlijken trots: Chopin en zijn tijd ten voeten uit! Dergelijke herscheppingskunst, /-die kan doen vergeten hoe moeilijk het. is piano te spelen, omdat de techniek er volkomen in overwonnen is, brengt den toehoorder bij de bron van de muziek, opdat hij er zich lave aan haar reinigehden geest. Daartoe het medium te zijn is het voor recht van de besten: de Nederlandsche pia nist George van Renesse is onder hen lan niet de minste. JOS. DE KRERK. Zarah Leanderexit, H, V. Als het waér is. dat Zarah Leander de film vaarwel heeft gezegd de practijk heeft evenwel uitgewez.en dat men dergelijke besluiten van filmsterren nu niet bepaald als onherroepelijk dient te beschouwen dan be- teekent dit het heengaan van een der popu lairste figuren, welke de wereld van de film de laatste jaren gekend heeft. Een film met Zarah Leander kon. ongeacht de artistieke verdienste, altijd van succes verzekerd zijn. Sommige harer films brachten het tot een respectabel aantal reprises, zooals „Es war eine rauschende Ballnacht" episode uit het leven van Tsjaikofski die nog steeds niet uit het bioscooprenertoire geschrapt is en bij elke opvoering tallooze toeschouwers trekt. Het geheim van Zarah Leander's succes ligt niet zoozeer in het bezit van een uitzonderlijk talent. Tot de waarlijk „grooten" van het witte doek kan men haar moeilijk rekenen. Voor alles hebben de charme van haar per soon. haar wèl-gekozen gebaren en haar don kere, welluidende stem „gesluierd" noemt men haar spreken en zingen bij voorkeur den weg naar den roem verzekerd. De rollen van deze actrice, die Zweedsche van afkomst is. vertoonen een eigenaardige gelijkvormigheid. Zij creëerde een bepaald type, het type van de vrouw die in haar liefdeleven door 't noodlot achtervolgd wordt en die ten eeuwigen dage gedoemd schijnt te moeten leven op herinnering en mateloos ver langen. Het onvermijdelijke „blije einde" doet aan dien indruk van haar typeeringen weinig af. Dat zij met groot raffinement aan haar type gestalte weet te geven, zal niemand dur ven ontkennen. „Verbannen", „De vrouw met de blauwvos" de „Ballnacht", „Heimat", „La Habanera", „Die grosse Liebe", „Het verleden"Is Zarah Leander's roemruchte carrière defini tief afgebroken of moet. om een geliefd woord van haarzelf te gebruiken, ook hier het ant woord zijn een „vielleicht" „misschien"? De naaste toekomst zal hieromtrent ongetwijfeld opheldering verschaffen Aanvragen voor werk. of bercepskleedlng. Met ingang van 23 September 1943 kunnen wederom in zeer dringende geval- 1 e n individueele aanvragen voor werk- en beroepskleeding bij de plaatselijke distributie diensten worden ingediend. In tegenstelling echter met de voorschriften, gegeven in de vorige distributieperiode, is thans bepaald, dat bedrijven e.d. met. 100 of meer werkkleeding dragende werknemers en'of werkneemsters de noodzakelijke werk- of beroepskleeding voor hun personeel collectief bij de distributiedien sten moeten aanvragen. Alvorens de bedrijven, instellingen e.d. zulke aanvragen bij den distributiedienst kunnen in dienen, moeten zij daarvoor toestemming ont vangen van de afdeeling speciale vergunningen van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den handel, postadres Andries Bickerweg 4, 's-Gravenhage. Ter ver krijging van deze toestemming dienen zij zich rechtstreeks met voornoemd bureau in ver binding te stellen. Een uitzondering op het bovenstaande is ge maakt ten aanziën van het perspneel in zie kenhuizen, sanatoria e.d., aangezien deze per sonen hun beroeps- of v/erkkleeding steeds individueel, dus op hun naam, moeten aan- Hoanghi en Tante Ko Hoanghi waardeerteen lekker balt», ke thee Tante Ko nief mrider. Daarom xet Tante Ko nu thee ven Santoi-ldeaal thee-surrogaat. S? Prjjs 12 cent per 12 tabletten. FABR SANTOS KOFFIEBRANQERUER vragen bij den distributiedienst der gemeente, waar het ziekenhuis is gevestigd. Voor werk- en beroepskleeding ten behoeve van overheidspersoneel is evenals in de vorige distributieperiode, een speciale regeling ge troffen met het Rijksinkoopbureau te 's-Gra venhage. Personen, werkzaam bij rijks-, ge meente- of provinciale instellingen, de Ned. Spoorwegen, de daaronder ressorteerende bus- en tramdiensten e.d., moeten zich, ook al val len zij niet onder het rijkskleedingbesluit, dien aangaande via hun diensthoofd met voornoemd bureau in verbinding stellen Door hen inge diende individueele aanvragen kunnen der halve niet door de plaatselijke distributiedien sten in behandeling worden genomen. Handbal. DAMESWEDSTRI.ÏT) CONCORDIA—RA PIDITAS. In de eerste kla'sse gaat Zon dag a.s. de belangstelling uit naar de plaat selijke ontmoeting tusschen de oude rivalen Concordia en Rapid itas. Hoewel van de kracht der beide ploegen nog weinig gezegd kan worden, mag toch zeker een spannende kamp verwacht worden. De Concordia hee- ren binden den strijd aan tegen APGS, het elftal der Amsterdamsche politie, dat dit sei zoen in de eerste klasse uitkomt. De rood- witten mogen zeker op een forsehen wed strijd tekenen, daar de oud-Concordiaan, A. van Santen, en zijn mannen het den Haar lemmers zeker niet cadeau zullen geven. In de tweede klasse zal het vooral spannen bij de heerenontmoeting BatoRfiV. Het pro gramma luidt: Eerste klasse. Dames: Con cordiaTtapiditas 9.30 uur: Heeren: Concor dia— APGS? 10.30 liar. Tweede klasse. Dames: BatoBGV 2.30 uur, IJmondOSS 2 uur: Rapiditas 2—HOC 2.30 uur. Heeren: BatoBC.V 3.30 uur; HOC •T.Tmond 2.30 uur; Rapiditas—IJmond 2 3.30 uur. Honkbal. BLAUWWIT—REST VAN NEDERLAND. De traditioneele wedstrijd van de lands- kampioertsploeg Blauwwit tegen de rest van Nederland zal Zaterdagmiddag op het Olym pisch Stadion gespeeld worden. Het bonds- negeiltal is samengesteld: werper: De Moti (Schoten), vanger: Ter Heide (Ajax). 1ste honk: Beunier (Ajax), 2de honk: Schijve- n.aar (EDO): korte'stop: Bloem (Ajax), 3de honk: Odenthal (EDO), velders C. Holewijn (Quick) Weppner (.Ajax) en Hunik (Haar lem). Reserves: Koning (ITFC Haarlem) Langereis (SC Haarlem), I/ibberecht (Ajax) en Voetclink (SC Haarlem). Tevoren zal worden gespeeld de wedstrijd tusschen de iuniorënteams van EDO en-VVGA, resp. de kampioenen van Haarlem en Amsterdam om het juniorenkarapioenschap van Nederland. Wielrennen. CLUBKAMPIOENSCHAP OP DEN WEG. flet clubkampioenschap van Nederland op den weg, waaraan alleen amateurs en onaf'nankelij- ken mogen deelnemen, wordt Zondag a.s. In de Haarlemmermeer verreden, over een afstand van 55 k.m. De start is op den IJweg te Zwa nenburg, om 14.30 uur, waarna de route loopt langs de Ringvaart naar het stoomgemaal de Lijnden, vervolgens langs de Hoofdvaart over Hoofddorp naar het stoomgemaal Leeghwater en ten slotte langs de Ringvaart naar dén IJweg terug. Elke club mag ten hoogste met vier ren ners uitkomen. De deelnemende clubs zijn de Adelaar, Apeldoorn, Bergklimmers, Bunde. Le Champion. Amsterdam, D.T.S., Zaandam, Ex celsior, Amsterdam, Groenewoud, Nijmegen. Hollandia, Den Haag, De Jonge Kampioen, Haarlem, De Kampioen, Haarlem, Olympia. Am sterdam, de Rotterdamsehe Leeuw, Rotterdam, de Spartaan, Den Haag en de Volharding, Utrecht. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1943 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Vroolijke ochtendmelodietjes. 7.00 BNO: Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Als 6.45. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overz. 8.00 BNO: Nieuws. 8.10 Opgewekte Zaterdagochtendklan ken. 8.45-8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsd. uitzending. 9.15 Symphonische dansen. 10.00 Or kest Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Omroeporkest en gram.muziek. 12.00 Almanak. 12.15 Bandi Balogh. 12.45 BNO. Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Musette orkest en soliste. 13.30 De wekelijksche wandeling. 1^.40 Musette orkest en soliste. 14.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 15.00 Bonte middag. (16.00-16.15 Operette). 1G.45 BNO' Nieuws 17.00 BNO: Uitz. voor Ned. Zeelieden. 17.20. Aan sluiting met18.00 BNO: Pol. weekoverz. 18.10 Orkest O. Hendriks. 18.45 Hier W.A. 18.55 Gram.- muziek. 19.000 BNO: Nieuws. 19.10 Spiegel v. d. dag 19.15 Kinderkoorzang. 19.30 Een drieman schap op avontuur. 20.009 Gevarieerd Zaterdag avondprogramma. 22.00 BNO: Nieuws en act. beschouwing. Van 22.15 af alleen voor de Radio- Ceentrales. 22.15 Als sterren gaan zingen. 23.15- 24.00 Dansmuziek HILVERSUM II,'301.5 M. 14.00 Disco Variété 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Kamerorkestconcert. I6t30 Zigeunerliederen. 16.45 BNO: Nieuws. 17.00 Orkest Klaas van Beeck 17.30 Kwartetconcert. 18.00 Operette- en opera concert. 19.00 BNO: Nieuws. 19.10 Voor de kleu ters. 19.15 Pianovoordracht. 19.35 Orgelconcert. 20.15 Voor luisteraars die graag lezen. 20 30 Amu sementsorkest. 21.00 Symphonisch Zaterdag- avondconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO: Nieuws en act. beschouwing. Verduisteren: van 19.45 tot 7.15 uur 25 Sept.: zon op 7.29, onder 19.34 uur maan op 2.51, ondier 18.18 wur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2