Haarlemsche Courant 12 torpedojagers uit convooi tot zinken gebracht. Terroristen ontvangen gerechte straf. Nieuwsblad voor Noord-Holland Sovjetpogingen om over de Dnjepr te komen verijdeld. 288e Jaargang No. 223 Bureaux: Groote Houtstraat 9Ï. Tel Advert. 10724, Kedactle 10600 Postgiro 134958 Haariemsciie Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. I223i Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag 25 September 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandflaan 55, IJmuiden-Oost Haarlem K 1297 Uitg Graf. Bedrijven Damiate Voorts 9 koopvaarders uit hetzelfde convooi vernietigd. Britsche duikbootaanval in Noorsche wateren mislukt. Luchtaanvallen op Zuid. en midden.Engeland. Mannheim, Ludwigshafen, Darmstadt en Aken gebombardeerd. Eiland Kefallonia in de Middell. Zee in Duitsche handen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt. In het Zuiden en midden van het Ooste lijk front duren de afweergevechten in de sectoren, waarin tot dusverre het zwaarte punt lag, met onverminderde hevigheid voort. Op het Koebanbruggehoofd en ten Oosten van Melitopol werden krachtige vijandelijke aanvallen afgeslagen. Sovjet pogingen, den midden-Dnjepr op verschei dene plaatsen over te steken, werden ver ijdeld. Ten Noordoosten van Zaporozje en bij Demidof gelukte het, door vastberaden tegenaanvallen onzer troepen doorgebro ken Sovjetregimenten te vernietigen en daarbij gevangenen en buit te maken. De luchtmacht ontlastte door aanvallen van geconcentreerde formaties de zware ge vechten leverende troepen van het leger. Aan het front der Noordelijke IJszee deden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen geslaagde aanvallen op Sovjet-duikbootbases en ravitail- leeringsdepots. Bij deze aanvallen schoten for maties jachtvliegers in 24 uur zonder eigen verliezen 45 vijandelijke jachtvliegtuigen neer. In Zuid-Italië viel de vijand Donderdag met sterke strijdkrachten bij Salerno en Contursi aan. Terwijl de gevechten in den.sector Sa lerno nog gaande zijn, werd de vijandelijke aanval in het gebied van Contursi na harden en verbitterden strijd met buitengewoon zware vijandelijke verliezen afgeslagen. De op het eiland Kefallonia opereree- rende Italiaansche divisie Acqui had na het verraad der regeering-Badoglio geweigerd de wapenen neer te leggen en de vijande lijkheden geopend. Na voorbereiding door de luchtmacht gingen Duitsche troepen tot den aanval over, braken den tegenstand der rebellen en namen de havenstad Argo- stolion. Afgezien van 4000 man, die tijdig de wapenen neerlegden, werd het gros der opstandige di visie met den divisiestaf in den strijd vernie tigd. Op 22 September trachtten Britsche duik- booten van het kleinste type in de wate ren der Noorsche scheren binnen te drin gen. Bij deze poging werden zij tijdig op gevangen en vernietigd, vóór zij succes konden behalen. Een deel der bemanningen geraakte in gevangenschap. Anglo-Amerikaansche formaties vliegtuigen verloren Donderdag overdag bij aanvallen op plaatsen aan dé kust van het bezette gebied in het Westen, waardoor vooral de stad Nantes zwaar getroffen werd, 15 vliegtuigen. Formaties Britsche bommenwerpers onder namen Donderdagnacht nieuwe terreuraanval- len op Mannheim, Ludwigshafen, Darmstadt, en Aken. Èr ontstonden verliezen onder de bevolking en deels aanzienlijke schade. Tot dusverre is het neerschieten van 33 vliegtuigen vastgesteld. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bestook ten Donderdagnacht vliegvelden en andere mi litaire doelen in Zuid- en midden-Engeland. De vijandelijke verliezen bij den terreuraanval in den nacht van 22 op 23 September zijn gestegen tot 27 toestellen. Duitsche duikbooten hebben na een weken lange pauze bij verrassing het vijandelijke convooiverkeer in het Noorden van den Atlan- tischen Oceaan aangevallen. Een duikbootge vechtsgroep slaagde er in, een naar Amerika varend convooi op te vangen, dat ongewoon krachtig verdedigd was. De aanvallen moesten daardoor vooral ondernomen worden tegen de buitengewoon talrijke convooi-torpedojagers der buitenverdediging. Hierbij behaalden onze duikbooten een uniek succes In dagenlange, hardnekkige en verbitterde gevechten werden 12 vijandelijke torpedojagers tot zinken gebracht en 3 andere getorpedeerd, welker ondergang waarschijnlijk is. Dichte nevel belemmerde de voortzetting der opera ties. Niettemin werden van het convooi nog 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 46-500 ton tot zinken gebracht en 2 andere ge torpedeerd. De Britsche berichtendienst meldt nog, dat van den luchtaanval op Westduitsch gebied 32 bommenwerpers niet zijn teruggekeerd. Geallieerde controlecommissie op de bewapening. President Roosevelt heeft medegedeeld, dat een gemeenschappelijke Geallieerde controle commissie op de bewapening is ingesteld, die bestaat uit vier hooge officieren van leger en marine. De commissie moet den gemeenschap- pelijken generalen staf adviseeren inzake alle veranderingen in de aanschaffingsprogramma's voor de troepen. Luchtbescherming in Portugal. De pers in Portugal houdt zich bezig met de a.s. groote luchtbeschermingsmanoeuvres voor eiken afzonderlijken Portugees. Het regeerings blad de Diario da Manha verklaart, dat alle Portugeezen zich ieder voor zich als gemobi- liseerden moeten beschouwen. In het begin van October zal het verkeer voor reizigers op de spoorwegen Voor eenige dagen geheel wor den stopgezet. Moskou's belangstelling voor Italië. De Moskousche zender heeft het aantal uit zendingen in de Italiaansche taal den laat- sten tijd aanzienlijk verhoogd. Italiaansche communisten, die zich in Moskou bevinden, dringen in deze uitzendingen aan op de bols jewistische revolutie in Italië. Men roept op tot de vorming van partisanen afdeelingen. waarbij ook de Badoglio-troepen als vijanden worden aangemerkt. Nog vóór 1944 inval in Br. Indië? Soebhas Chandra Bose, de opperbevelhebber van het Indische nationale leger heeft volgens Domei in een massavergadering verklaard, dat hij er vol vertrouwen op rekent, dat het Indische nationale leger voor het einde van dit jaar de grens zal overschrijden en op In- dischen bodem zal staan. Een overiaadstation midden in een bosch in het Oosten, Hier worden de goederen, die voor de hoofdstrijdlinie bestemd zijn, overgeladen en over de veldspoorwegen verder naar hut front getransporteerd. Natuurlijk heerscht hier steeds de grootste drukte. (PK Etzold O/H P. c) KORT NIEUWS In Frankrijk is de wijnoogst dit jaar buitengewoon rijk. Bij Lyon werd een wijnstok aange troffen, die alleen bijna 2000 trossen droeg. De eigenaar hoopt hieruit 130 tot 150 liter wijn te kunnen bereiden. De vroegere mi nister van binnen- landsche zaken der regeering te Vichy, Pucheux, die zich in de gevangenis te Meknes bevindt, zal „wegens verraad en misbruik van zijn officieele positie" terecht staan. De Britsche mi nister van binnen- 1 a n d s e h e zaken heeft verklaard, dat er geen sprake kan zijn van een ver zachting der ver duisteringsbepalin gen in Groot Brit- tannië. Zij hadden in de Noordelijke provincies niet minder dan zeventig aanslagen gepleegd. Het speciale Polizeistandgericht heeft in As sen zijn eerste zitting gehouden tegen een groep terroristen, die maandenlang de Noor delijke provincies onveilig hebben gemaakt en door terreuraanslagen de Nederlandsche be volking groote schade hebben toegebracht. Het Polizeistandgericht heeft, zooals reeds kort is medegedeeld, in deze zitting tegen 11 Nederlandsche onderdanen de volgende von nissen uitgesproken: 1. Doodstraf tegen den 30-jarigen handelaar Johannes Vis uit Stadskanaal. 2. Doodstraf tegen den 32-jarigen reiziger Anne Rutgers uit Stadskanaal. 3. Doodstraf tegen den 25-jarigen boekhou der J. Toet uit Staphorst. 4. Doodstraf tegen den 25-jarigen ziekenop passer Gert Por uit Zuidlaren. 5. Doodstraf tegen den 24-jarigen machinist P. van Laarhoven uit Hasselt. 6. Doodstraf tegen den 28-jarigen gemeente ambtenaar Wessel Knot uit Exloo. 7. Doodstraf tegen den 35-jarigen leider van «en arbeidsbureau Rendert Poel uit Borger. 8. Doodstraf tegen den 21-jarigen H.B.S.'er lans Diemer uit Borger. 9. Doodstraf tegen den 37-jarigen landbou wer Roelof Tuin uit Valtermond. 10. Doodstraf tegen den 41-jarigen gemeente secretaris Andries Diepenbrug uit Odoorn. 11. Tuchthuisstraf van 10 jaar tegen den 26-jarigen gemeente-ambtenaar Harm Hooi veld uit Odoorn. De doodvonnissen zijn enkele uren na de uitspraak van het vonnis voltrokken. In Friesland, Groningen en Drenthe zijn de laatste maanden in stijgenden omvang en met groote brutaliteit daden van sabotage en ter reur gepleegd. In totaal werden niet minder dan 70 gevallen vastgesteld. Vooral hadden zij betrekking op aanslagen op kantoren vah den burgerlijken stand met het doel de tewerkstel ling in Duitschland te saboteeren, verder wa ren het overvallen op distributiekantoren met roof van levensmiddelen-, tabaks- en benzine bonnen voor eigen gebruik of ter ondersteu ning van illegale personen, voorts moordaan slagen op Nederlandsche nationaal socialisten en pro-Duitsche personen, die gevaarlijk kon den worden voor de terroristen en illegale personen. Het speciale commando, dat door den bevel hebber der Sicherheitspolizei en van den SD naar de Noordelijke provincies werd gezonden kon snel een aantal aanslagen ophelderen en de daders arresteeren. Leden der terreurbende hebben gemeenschappelijk drie aanslagen ge pleegd op het raadhuis van StadsisatiaatvoorU heelt dezelfde groep een aanslag gepleegd op het raadhuis van Exloo, waardoor het geheele gebouw in de asch werd gelegd. Dat deze mannen gevaarlijke misdadigers waren, blijkt vooral uit den laffen en gemeenen moord, waarvoor zij niet zijn teruggeschrokken. Op 30 Juli 1943 vielen twee hunner den fabrikant W. Reilingh op het fietspad van Zuidlaren naar Midlaren aan en vermoordden hem met twee pistoolschoten, nadat zij tevoren zijn 'evensgewoonten hadden nagegaan en vastge steld, dat Reilingh dagelijks op een bepaalden tijd van zijn woning naar zijn kantoor reed. Reilingh was oud-lid van de N.S.B. en stond oekend als pro-Duitsch. In de zitting van het Polizeistandgericht in bet gerechtsgebouw te Assen bleek uit de uit voerige behandeling der zaak dezer misdadi gers, hoe koel en met hoeveel overleg de leden dezer bende te werk gingen. Zij confereerden over de terroristische aanslagen alsof het ging om de gewoonste dingen ter wereld. Zii in formeerden naar namen van N.S.B.'ers, die in aanmerking kwamen om vermoord te worden en jonge menschen, vaak uit christelijke krin gen, waren aanwezig bij de besprekingen en brachten candidaten in contact met de groep. Ambtenaren werkten mede aan de voorbe reidingen der brandstichtingen en een hunner, die vreesde, dat een politieman hem zou ver- hooren, stelde den leider der terreurgroep voor dezen politieman uit den weg te ruimen. Zijn voorstel kwam te laat, want een andere terreurgroep had reeds een aanslag op hem gepleegd, welke gelukkig geen doodelijke ge volgen had. De leden der benden schrokken voor niets terug. Onder den dekmantel der vaderlands liefde vergrepen zij zich steeds weer aan goed en bloed van Nederlanders, zij wekten daarbij den schijn, alsof zij zich keerden tegen de Duitsche weermacht, in werkelijkheid echter schaadden zij alleen de Nederlandsche zaak. Dat deze misdaden met de strengste straffen gestraft moeten worden, is duidelijk voor ieder die de tallooze waarschuwingen gehoord heeft. Het Polizeistandgericht heeft dan ook de aller strengste straffen uitgesproken. Tien van de elf misdadigers, die zich te verantwoorden hadden, moesten hun misdaden met den dood boeten. De openbare aanklager noemde hen allen lage misdadigers, die de gerechte straf fen voor hun daden verdienen. Hij wilde hen als afschrikwekkend voorbeeld gesteld zien voor hen, die.gelooven te kunnen vertrouwen op de lankmoedigheid der bezettingsautoritei ten. De voorzitter van het Polizeigericht zeide in zijn vonnis, dat voldoende waarschuwingen gegeven zijn. Degenen, die desondanks niet willen hooren, moeten de consequenties hun ner daden trekken. Deze menschen hebben zich door de verstoring van de openbare orde tegen het Nederlandsche volk gekeerd, dat rustig wil werken en de groote moeilijkheden van dezen tijd kent. Nederland noch Duitsch land kunnen dit optreden van terroristen aan vaarden, daarom moeten de strengste straffen uitgesproken worden, opdat men eindelijk zal weten, wat dergelijke misdadigers te verwach ten hebben. Wijziging in Britsche regeering Anderson minister van financiën. Officieel is in Londen medegedeeld, dat de voorzitter van den Kroonraad, Sir John Anderson, als opvolger van den overleden Sir Kingsley Wood benoemd is tot minis ter van financiën. Door Downingstreet 10 is de volgende ver klaring gepubliceerd: De Koning heeft zijn toestemming verleend voor de volgende muta ties in de regeering: Voorzitter van den Kroon raad: Attlee; minister van financiën: Sir John Anderson; minister voor de dominions: Vis count Cranborne; lord-zegelbewaarder: Lord Beaverbrook; minister van staat. R. K Law; Attlee zal naast zijn functie van voorzitter van den Kroonraad plaatsvervangend minister president blijven. De minister van financiën wordt lid van het oorlogskabinet. De minister voor de dominions wordt leider van het Hoo- gerhuis er^ zal in deze beide kwaliteiten toe gang hebben tot het oorlogskabinet. De nieuwe minister van staat zal den minister van bui- tenlandsche zaken bij zijn werkzaamheden assisteeren. Verdere mutaties, die uit bovengenoemde verandering nog voortvloeien, zullen later worden gepubliceerd. R. G. Casey zal voortaan officieel de titel voeren van resideerend minis ter van staat in het midden-Oosten. „Firslands weg"; rede van minister Tanner. De Finsche minister van financiën heeft Vrijdagavond een rede gehouden over het onderwerp „Finland's weg". Na verklaard te hebben dat voor een deel van de wereld de positie van Finland niet duidelijk schijnt, zeide hij, dat de Sovjet-Unie onmogelijk tot de democratieën gerekend kan worden, hoewel zij tot de Geallieerden be hoort. Daar het onmogelijk is, om met de Sovjet-Unie in vrede te leven, moest Finland zich verdedigen. De positie van Finland werd vergemakkelijkt door het feit. dat ook het sterke Duitschland tegen de Sovjet-Unie streed. De eenige vijand van Finland is de Sovjet-Unie. Met alle overige staten daaren tegen wenscht Finland zoo goed en vriend schappelijk mogelijke betrekkingen te onder houden. Het is doelloos, aan Finland de staats- ienkbeelden der Sovjet Unie te willen op dringen. Ook de Zweedsche pers heeft in de laatste maanden een levendige belangstelling getoond voor de positie van Finland. Er be staat geen reden om raadgevingen uit te ieelen, die men in Finland niet aanvaardt. De minister zeide, dat het voor Finland het verstandigste is de openbare discussie over den vrede te eindigen, daar zij alleen maar den vijand helpt. Sinclair over de Britsche vliegtuigyerliezen, De Britsche minister van luchtvaart Sir Ar chibald Sinclair, heeft in het Lagerhuis ge gevens verstrekt over de Geallieerde verlie zen aan vliegtuigen. Volgens zijn verklaring zouden in de maand Juli boven Duitschland 195 Britsche en 108 Amerikaansche bommen werpers verloren gegaan zijn. In Augustus zouden de verliezen 306 Engelsche en 100 Ame rikaansche bommenwerpers bedragen hebben. In totaal zouden de verliezen aan bommen werpers in de eerste 8 maanden van dit jaar bedragen hebben 1651 Engelsche en 447 Ame rikaansche bombardementsvliegtuigen. Vier jachtvliegers onderscheiden. Vier prominente Duitsche jachtvliegers, die tezamen 58 5 vliegtuigen neergeschoten hebben, zijn door den Führer ontvangen, liet Eikenloof met de Zwaarden kreeg de 22-jarige kapitein Walter Nowxotny, die 21S vliegtuigen heeft neergeschoten, evenals de 2 5-jarige 'kapitein Günther Rail, die 2 00 overwinningen op zijn naam heeft staan. Het Eikenloof kreeg de 27-jarige kapitein Hein- richt Prinz zu Sayn Wittgenstein, die 64 zware nachtbommenwerpers der Geallieer den heeft neergeschoten, evenals de hoofd zakelijk in het Westen ln den strijd ge brachte 29-jarige majoor Bartmann Grasser die 103 luchtoverwinningen heeft behaald. BEWAAR UW AARDAPPELSCHILLEN. DE KOE MAAKT ER MELK VAN. Een lafenis. Al brandt de zon ook nog zoo heet van den Zuid Italiaanschen hemel toch zijn er in dit jaargetijde overal ge noeg wijndruiven, om den dorst van de Duitsche grenadiers te stillen. (SS PK Büschel Sch/C.N.F. P. C).

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1