Haariemsche Courant Drie jaren Pact van drie De strijd aan de oevers van den Dnjepr. Nieuwsblad voor Noord-Holland Von Ribbentrop brengt ontstaan en doel van het Driemogendhedenverdrag in herinnering. Boodschap van Mussolini. Rede van Sjigemitsoe. Verliezen der Geallieerden in Zuid-ltalië groot. 288© Jaargang No. 223 Bureaux: Groote- Houtstraat S3. Tel Advert. 18734, Redactie 18608 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem BUkantoor, Soendaplein 17. tel. 12238 Hoofdredacteur: F, C, Derk* Dinsdag: 28 September 1943 VerschHat dagelijks, behalve op Zon- en Fwstdagea Drukkerij: Z. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55» IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damfate. Haarlem K 1297 Naar aanleiding van den verjaardag der sluiting van het Driemogendhedenpact heeft de Duitsche Rijksminister van buitenland sche zaken Von Ribbentrop via de radio het woord gevoerd tot de volken van het- Drie mogendhedenpact. Daarin zeide hij o.m.: ,,De volken, die thans voor drie jaar zich aaneensloten waren zich ervan bewust, dat zij een heilig bondgenootschap aangingen, dat de hoogste verplichting beteekent, en dat eens ook van hen zal kunnen eischen, dat de hoog' ste beproeving in den strijd zou worden aan vaard. Het doel van het pact, dat de volken van Duitschland, .Italië, Japan, Hongarije, Roe menië, Slowakije, Bulgarije en Kroatië be woog tot sluiting over te gaan was dienover eenkomstig ook hoog gesteld. Het bestond in het naar voren brengen van het levensrecht van deze door de historische ontwikkeling onrechtvaardig behandelde volken en de beveiliging hun ner levensbehoeften in de hun toekomen de ruimte tegenover de volken die het grootste deel van onze. aarde beheerschen en dienstbaar maakten aan hun weelderig welzijn. Er is geen twijfel aan, dat bij eenigen goe den wil ten aanzien van deze rechtvaardige aanspraken een overeenstemming zou mogelijk zijn geweest, maar alle stappen en pogingen van de niet verzadigde volken tot vreedzame oplossingen jegens me bezittenden welke in den loop der jaren waren ondernomen, waren vergeefsch. Steeds waren het Engeland. Amerika en vervolgens ook Rusland die zich in den weg stelden aan dit streven. Egoïsme, afgunst en de naakte drang naar. beheersching van vreemde landen en volken dus het puurste imperialisme en wel in den slechtsten zin zijn hierbij de drijfveeren geweest. Zoo kwam het tot de groote worsteling van thans, die voor de toekomst der in het Pact van Drie verbonden staten voor generaties beslissend zal zijn. De tegenwoordige oorlog biedt een nooit terugkeerende gelegenheid om de Amerikaan- sche exportindustrie van de Europeesc'ne concurentie op de wereldmarkten te bevrijden. Men moet dus onder het voorwendsel van militaire oorlogvoering de Europeesche in- dustrieele en havensteden door bombarde- mentsaanvallen zoo grondig mogelijk kapot 1 slaan en daarmede de concurrentie op langen termijn uitschakelen. Op die wijze zouden ook het best de werkloosheid en soéiale moeilijk heden,. waarin Amerika zich aan het einde van den oorlog zou bevinderf, opgeheven wor den. De veronderstelling, dat de landen van het Pact van Drie 'de wereld zouden willen be heerschen, is een van de domste propaganda leugens die ooit verzonnen zijn. Niet de lan den van het Pact van Drie. maar alleen En geland, Amerika en Rusland streven naar de wereldheerschappij. Met de bolsjewistische wereldopvatting aan den eenen kant en pantserdivisies aan den anderen, moest ons oude werelddeel met het brutaalste geweld ingelijfd worden bij de Unie der Sovjetrepublieken. De Duitsche weermacht heeft daartegenover een muur va<i staal en ijzer gezrt^n zal de wapens nier eerder uit de handweggen voor het bolsjewis tische gevaar voor Europa definitief uit den weg is geruimd. Wat overigens Eurooa van de Engelschen en Amerikanen te verwachten zou hebben, daarvoor kan '"Italië als voorbeeld worden aangehaald. Nadat de laffe verraderskliek zelfs de „onvoorwaardelijke capitulatie" ac cepteerde. wordt nu door de vijanden geheel openlijk de confiscatie van het Italiaansehe bezit in Afrika, en In deels openlijken, deels ook achterbaksehen vorm, de verminking van Italië zelf geproclameerd. Intussehen heeft nu de Duce van Italië, na zijn be vrijding het lot van zijn land weer in zijn sterke handen genomen. De verbonden re geeringen van het Driemogendhedenpact hebben deze gelukkige wending met geest drift en de grootste voldoening toegejuicht. Als een van zijn eerste handelingen heeft Mussolini verklaard, dat het driemogendhe denpact evenals voorheen ook voor Italië van kracht blijft, en dat het fascistische re_ publlkeinsche Italië weer schouder aan schouder met de andere bondgenoóten in den strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden zal staan. Vq.nda.ag on den derden verjaardag van de sluiting van hét Driemogendhedenpact kun nen wij vaststellen, dat dit Pact in ieder op zicht de. vuurproef heeft doorstaan, 't Bond genootschap dat oorspronkelijk gedacht was als een waarschuwing aan president Roose velt om zich niet te plaatsen tegenover de levensrechten van de niet verzadigde naties werd door de oorlogsverklaring van Amerika tot een symbool van dezen bevrijdingsoorlog van onze volken. Een hard oorlogsjaar ligt achter ons. Een jaar van zware gevechten, waarbij belang rijke successen behaald werden, doch ook tegenslagen niet zij£ uitgebleven, zooals in een zoo gigantischen strijd in wereldomspan nende gebieden geheel vanzelfsprekend is. Dergelijke partieele successen hebben onze vijanden nu sedert eenigen tijd aanleiding gegeven er toe over te gaan om met alle mid. delen van de propaganda hun zoogenaamde komende overwinning te proclameeren. Wanneer dergelijke stemmen niet inderdaad dagelijks in de vijandelijke propaganda te hoo- ren zouden zijn, zou men niet gelooven, dat onze vijanden het aandurven met een derge lijke dwaze zwendel te werken. In ieder geval zou ik hier voor het Duitsche volk, dat de voornaamste last van dezen grooten strijd te dragen heeft, één ding willen vaststellen, n.l. dat datgene op gelijke wijze ook voor de an dere bij het driemogendhedenpact aangesloten volken geldt, n.l. dat deze even zelfverheer- lijkende als domdrieste propaganda van de vijanden bij ons op een totaal onvruchtbaren bodem valt. Onze volken weten thans, waarom het in dezen oorlog gaat, en wat zij bij een eventueele nederlaag te verwachten hebben. Zij zijn derhalve hard en steeds harder ge worden in den strijd. Bijna een kwart milliard menschen van de tot het Driemogendhedenpact behooren- de naties staan thans, evenals voorheen, in Europa en Oost-Azië tot het uiterste bereid om hun vaderlandschen grond te verdedigen en voor de vrijheid en toekomst van hun land en volken ook het laatste offer te brengen. Ik geloof, dat onze vijanden er nog steeds geen idee van hebben waartoe het Duitsche volk en de voHten van zjjn bondgenooten in staat zijn en met welk een taaihsid en vast beradenheid en onwrikbaar vertrouwen in de overwinning zij de komende gevechten tege moet zien. Ook al moge ons nog menige harde slag te wachten zijn, van één ding kunnen wij over tuigd zijn: onze soldaten zullen in het bewust zijn van hun kracht en van hun individueele superioriteit op den vijand op de beschermen de wallen rondom Europa strijden met een fanatisme zonder weerga. Noch bolsjewisten, noch Anglo-Amerikanen zuilen ooit Europa veroveren, en Oost-Azië zal men Japan nooit meer kunnen Ontrukken. Vandaag op den derden verjaardag van het Driemogendhedenpact echter, zien wij vol trots naar de onvergelijkelijke heldendaden van on ze troepen te land, ter zee en in de lucht, en scharen wij ons opnieuw dapper en trouw rond om onzen Führer en werpen wij alles in den strijd voor de overwinning en de toekomst van onze volken. Italië. De Duce heeft ter gelegenheid van den verjaardag van het Driemogendhedenpact de volgende boodschap tot het Italiaansehe volk gericht „Ik houd het voor een goed teeken, dat mijn terugkeer naar Italië samenvalt met den verjaardag van de onderteekening van het pact, dat het fascistische Italië, het nationaal socialistische Duitschland en het rijk van den Tenno onverbrekelijk met elkander heeft verbonden. De republikeinsch fascistische regeering is vastbesloten in het teeken van den lictoren bundel met alle krachten en in het geloof dat Italië steeds vervuld heeft,' tot de eind overwinning verder te strijden. De door eeti internationale kliek, die samengezworen had met eenige verraders op touw gezette episode heeft gevolgen opgeroepen, die voor den af loop van den oorlog beslissend zullen zijn: want Italië kon zich nu van de ruïne, die het bedreigde, een beeld vormen. Het republikeinsch fascistische Italië zal déze dagen der deemoediging uit zijn ge schiedenis wisschen en met zijn bloed de schande opheffen, die een ontaard monarch wilde brengen over de tradities en bet roem rijke verleden van zijn land. De Italiaansehe troepen zullen tezamen met de Duitsche en Japansche troepen de wereld bevrijden van een internationale kliek, die geen middel vooral echter het verraad niet schuwt om onder alle volken en hun overleveringen ver warring te stichten. - De Duitsche en Japansche kameraden kunnen er zeker van zijn, dat het Drie mogendhedenpact door het republi- keinsch-fascistische Italië met denzelfden ijver en hetzelfde geloof gehouden zal worden, welke Italië in de verstreken drie jaar hebben bezield. Dat is de wil der frontstrijders, die op zoo vele slagvelden hun bloed voor het gemeen schappelijke ideaal der drie naties hebben vergoten." Jaiuixi De Japansche minister van bultenlandsche zaken, Sjigemitsoe, heeft, in uitwisseling met de rede van zijn Duitschen ambtsgenoot, een radiorede tot Duitschland gericht. Hij zeide. dat, wat er ook moge gebeuren, het bondgenootschap der Spil onwrikbaar blijft. Voor de Spilmogendbeden is deze oor log niets anders dan een oorlog van zelfver dediging. Deze gedenkwaardige dag. aldus Sji gemitsoe, biedt de gelegenheid om op nieuw te verklaren, dat Japan vastbeslo ten is, den gemeenschappelijken strijd tot het zegevierende einde voort te zetten. I Japap streeft naar de verwezenlijking der gerechtigheid in Oost-Azië, die allen lan den en volken van groot-OostAzië vrede en welstand kan brengen. Als Japan zijn levens recht verdedigt, beteekent dat oolc, dat Oost- Duitsch geschut neemt vanuit de havlïn van Zara een eiland, dat door bandieten bezet is, onder vuur. (PK Schilling HH/St. P. C) De viering van het negenjarig1 bestaan va» den Nationalen Jeugdstorm. Tijdens de toespraak van Max Blokzijl. Stapf/Rgjiró'hoitdt Pax cl KORT NIEUWS Tot directeur van 't Italiaansehe persbureau Stefani is benoemd dr. Marcheselli. H ij was sedert vele ja ren chef van dienst van het bureau en Was ontslagen door den vroegeren di recteur, die na den val van Mussolini zelfmoord had ge pleegd. De Anglo Egyp tian Commercial Review schrijft, dat het wegens het ge brek aan scheeps- ruimte en andere moeilijkheden niet mogelijk is, dat de door Egypte bestel de goederen wor den verzonden. Het verbod tot vervoer van het communistische ar beidersblad met ver keersmiddelen van den staat, dat in Zweden op 27 Maart j.l. voor een half jaar was ver lengd, en dat thans afliep, is niet ver der verlengd. Dezer dagen is de echtgenoote van George Bernhard Shaw overleden. Zij is 45 jaar. met den'E n g e 1 s c hen schrijver getrouwd geweest. In Frankrijk zijn twee bedienden bij de directie van de voedselvoorziening te La Rochelle tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld wegens 't stelen van 22.500 broodkaarten. Ongeveer 500 communisten ver drongen zich Maan cjagavond .voor Churchill's woning, om in opdracht van Moskou de oprich ting van 'n „tweede front" In Frankrijk te eischen. Zij wer- dgn door de politie uiteen gejaagd. Azië van de beheersching en uitbuiting door Engeland en Amerika wordt bevrijd. China, moet van het Engelsch-Amerikaansché juk bevrijd worden, Thailand moet zich blijven ontplooien als een sterke, souvereine en on afhankelijke staat. Ook Birma, de Philip- pijnen en Indië hebben het recht, onafhan- kelijk te zijn. De Japansche bladen publiceeren een in terview met den Duitschen ambassadeur Stahmer. Daarin verklaart de Duitsche am bassadeur o.a.: „Meer dan ooit zijn wij er thans van doordrongen, dat ons verdrag op den langst mogelijken termijn gesloten is en bestemd is het dragende fundament van een nieuwe wereldorde te worden. Van het drie mogendhedenverdrag viel niet Italië af, doch slechts een kleine groep door zelfzuchtige motieven geleide intriganten zonder verant woordelijkheidsgevoel. Het ware Italië, het Italië van het Driemogendhedenverdrag schaart zich thans voor en na rond de groote historische figuur van Mussolini. Zware gevechten in centralen sector. Het Duitsche weerrnachtbericht luidt „Op het Koeban-bruggehoofd bleven plaat selijke Sovjet-aanvallen zonder resultaat. Nieuwe achter het front gelande vijandelijke troepen werden vernietigd. Ten Zuidoosten van Saporosje viel de vijand met sterke infanterie- en pantser strijdkrachten, door slagvliegtuigen ge steund, aan. De enkele punten, waar de Sovjets plaatselijk konden binnendringen, werden afgegrendeld. Eigen krachtige tegenaanvallen hadden een geslaagd verloop. Daarbij vernietigde een pantserdivisie door in de gereedstaande Sovjetstrijdkrachten te stooten elf pantser wagens en 62 stukken geschut. De zware ge vechten duren nog voort. Van de bocSt in den Dnjepr tot aan den mond van de Pripet trachtte de vijand Zondag weer op talrijke plaatsen over den Dnjepr te trekken. De meestal in de duisternis gelande gevechtstroepen wér den door onmiddellijk ondernomen tegen aanvallen vernietigd of teruggeworpen en op een zeer klein gebied opeengedrongen. In den centralen frontsector duren de af- weergevechten in de gebieden waar tot dus verre het zwaartepunt lag, met onverminderde hevigheid voort. De bolsjewisten, die hier deels nieuwe strijdkrachten in het vuur brach ten, leden bü de zware gevechten zware verliezen. Aan de rest van het Oostelijk front had de dag over het algemeen een rustig verloop. Aan het Zui'd-Italiaansche front ondernam de vijand ln het gebergte ten Noordwesten en ten Noordoosten v Salerno talrijke plaatselijke aanvallen, d echter met zware vijandelijke verliezen mislukten. In den Oos- telijken sector hebben zich onze gevechts groepen na vernieling der verkeersinstallaties, ongehinderd door den vijand, gedistancieerd en nieuwe stellingen betrokken.' Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben in de Egeïsche Zee twee torpedo jagers zwaar beschadigd, een koopvaardij schip tot zinken gebracht en een tweede groot vrachtschip in brand gebombardeerd. Afzonderlijke vijandelijke stoorvliegtuigen lieten Zondagnacht eenige bommen op West- Duitsch gebied vallen. Er werd slechts ge ringe schade aangericht." Telefoonverkeer MewYork-ftfeskou De directe telefoonverbinding: tusschen New-York en Moskou is Zondagmiddag: iit gebruik genomen. Een gesprek van drie mi-» nu ten kost 30 dollar. De opening van de lijn heeft de Ameri— kaansche pers verleid tot; het schrijven vat* bijzonder vriendelijke commentaren met be trekking tot de Sovjet-Unie. Geen scherpe voorwerpen tusschen de aardappelschillen Wat doet u met uw oude scheermesjes? Die -vraag is nog nooit afdoende beant woord, maar één ding is zeker: die oude mesjes mogen in géén geval geworpen wor den <in den emmer, waarin moeder-de- vrouw het huisafval bewaart, t.w.: aard appelschillen,. etensresten, enz., want dit afwil is bestemd om er ons vee mee te voe deren. Een mesje kan den dood van een melkkoe ten gevolge hebben, als het met de aardappelschillen in de maag van de koe terecht komt. Ook een naald of elk ander scherp voorwerp kan ernstige schade toe brengen aan het vee. In plaats van de melk productie te verhoogen, dbor middel van de aardappelschillen, die zoo prachtig meid- drijvend werken, zou men, door onacht zaamheid. niet alleen een stuk vee smarte lijk doen lijden, maar tevens de melkpro ductie benadeelen, Wat u dus ook met uw oude scheermesjes doet. gooi ze nooit^ tus schen de aardappelschillen, „Scherp" ia geen veevoeder. „Scherp" vermoordt ons BEWAAR UW AARDAPPELSCHILLEN. DE KOE MAAKT ER MELK VAN. A

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1