Haarlemse Constitueerende vergadering der Itaiiaansche republiek bijeen. Doorbraakpogingen der Sovjets bij Zaporozje. Nieuwsblad voor Noord-Holland Duitschland erkent republikeinsche regeering. Hannover en Brunswijk gebombardeerd- 288e Jaargang No. 226 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10124, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem BDkantoor, Soendapleln ST. Tel, 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Woensdag 29 September 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en rustdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713' Kantoor IJmuiden: Bembrandtlaan 5V ÏJmuidea-Gost Uitg i Graf. Bedrijven Daraiate. HaarlenS K 1297 Mussolini maakt de balans der gebeurtenissen op en zet nieuwen regeeringskoers uit. Churchill spreekt 6000 vrouwen tee. Churchill heeft het woord gericht tot 6000 vrouwen in de Albert Hall te Londen. De vergadering was niet openbaar. Zij stond onder leiding van den minister van arbeid, Bevin. De Britsche regeering zou deze ver gadering hebben belegd, om de vrouwen in nader contact te brengen met de ministers die zich speciaal bezig houden met den vrou welijken arbeidsdienst. In een stad in Noord-Italië heeft op 27 September eerste constitueerende zitting- der fascistische republikeinsche regeering van Italië onder voorzitterschap van den Duce plaats gevonden. De Führer heeft het volgende telegram tot dén Duce gericht: Aan het hoofd der fascistische repu blikeinsche regeering va» Italië, Benito Mnssolinf. Rome. Duce. met vreugde en voldoening heb ik uw mededeefing over de vorming der - fascistische republikeinsche regeering van Italië ontvangen. Ik heb de eer u, Duce, mede te deelen. dat de regeering van het groot Duitsche Kijk de do£>r u gevormde nieuwd fascistische repuMi- keinsche regeering van Italië erkent en vastbesloten is, in trouw bondgenoot schap schouder aan schouder niet u den oorlog tot het zegevierende einde voort te zetten. Adolf Hitier. De regeering-MussoIini is voorts erkend door Japan, Mantsjoekwo, Roemenië. Bul garije, Kroatië en Slowakije. De door den Duce benoemden nieuwen Itdliaanschen ambassadeur te Berlijn, Filipo Anfuso, is Dinsdag in de Duitsche hoofdstad- aangekomen. In naam van den minister van buitenïandsche zaken is hij op het vliegveld ontvangen en begroet door den chef de pro tocol, ex-gezant von Doernberg. Verder wa ren hierbij aanwezig de Itaiiaansche zaak gelastigde te Berlijn, graaf Rogeri, alsmede het personeel van de ambassade. In de constitueerende vergadering van de fasoistische republikeinsche re geering onder voorzitterschap van den Duce zijn belangrijke beslissingen op politiek, administratief en militair ge bied genomen. Voorts zijn verscheidene besluiten van socialen aard genomen, waaruit, naar Mussolini bij de bespre kingen verklaarde, de verbondenheid van de fascistische republikeinsche re geering met de werkende klassen duide lijk blijkt. De Duce wees hierbij op de groote moei lijkheden, die de verwezenlijking van zijn ideeën onder de huidige omstandigheden nog in den weg staan zoolang de staat van be leg voortduurt en de regeering „gelaarsd en gespoord" haar taak moet vervullen. De Duce herinnerde aan de catastrofale veranderingen in de positie van Italië se dert s25 Juli. Toean bevond Italië zich af- gezien van de bezetting van overzeesche ge- biedsdeelen en afgezien van de vijandelijke landingspogingen op het eiland Sicilië in het ongestoorde bezit van zijn nationaal ge bied, alsmede van de tijdens den oorlog ver worven panden en bezat het een sterke weermacht.' Door het verraad van hat Huis Savoye en Badoglio is thans de weermacht verdwenen, het geheeld nieuw verkregen ge bied ontruimd en een derde van het eigen land door den vijand bezet. Dit is de treu rige erfenis van deze daad van slaafsche vernedering, waarmede Badoglio zichzelf en het land uitgeleverd heeft jaan de Joodsch- plutocratische vijanden. Voorts wees de Duce op het goede moreel van het Itaiiaansche volk, dat zich in deze beproeving voor de overgroote meerderheid schitterend gehouden heeft. Hoe dwaas is de hoo^ van Badoglio en zijn clique geweest, zoo zeide Mussolini ver der, toen deze verraders zich verbeeldden. dat zij de sporen van 21 jaar onvermoeid en opbouwenden arbeid van het fascisme met enkele pennestreken konden feniet doen. Die Italianen echter, die zich als verraders heb ben ontpopt en uit laag winstbejag het on geluk van het land te eigen bate wilden aan. wenden, zien hun rechtvaardige straf tege moet. Al deze elementen zullen voor hun rechter worden geleid. Ik wil niet, aldus Mussolini, vooruitloo- pen op de nieuwe ontwikkeling van de fas cistische republiek, wel kan ik echter ver klaren, dat het nieuwe Italië een modern staatswezen zal zijn, een hechte eenheids staat en tegelijk een voorbeeldige sociale gemeenschap, die het vertrouwen van de we reld weer zal weten te winnen. Tenslotte verklaarde de Duce, dat op deze wijze de thans gelukkig overwonnen crisis van het Itaiiaansche volk weliswaar onzeg baar zwaar, doch ook zeer heilzaam is ge weest. Zij heeft het Itaiiaansche volk gelou terd en het goede in het volk tevoorschijn gebracht. Mussolini eindigde met den uit roep: „Ons volk kan niet ten ondergaan zoo lang het zich bewust blijft van zijn volkschc kracht." De strijd op Nieuw Guinea. De op Mieuw-Guinea opereerende Austra lische troepen die naar Finschafen oprukten zijn een kilometer voor de stad tengevolge van onverwachten hévigen tegenstand der Japan ners tot staan gekomen. Volgens mededee- lingen van bevoegde Australische zijde wordt aan beide zijden zeer verbitterd gevochten. De Friesche scheepsbouwer D. Huismans uit Hindeloopen ver vaardigt in zijn tijdelijke werkplaats in het tentoonstellings gebouw van het openluchtmuseum <Iï Arnhem modeilen van Zuiderzee-visschersvaartuigen, welke bestemd zijn voor het op te richten Zuiderzee-museum, Een botter in wording. (C.N.F./W. P. Zeylemaker Pax c) KORT NIEUWS Met ingang van 1 Oct. 1943 wordt de grens tusschen de gemeenten Acht karspelen, Smallin- gerland en Tietjerk steradeel zoodanig gewijzigd, dat het geheele dorp Rot- tevalle tot de ge meente Smallinger- land komt te be- hooren. In de woning van de fam. Tege- ler in de Moordiks- laan te Almelo heeft des nachts 'n hevige gasontplof fing groote schade aangericht Boven dien ontstond brand doch de vlammen konden spoedig door toegesnelde bu ren worden ge- bluscht. Het echt paar T. en een, 20- jarige zoon kregen vrij ernstige brand wonden.De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Aanvallen op Duitsche bruggehoofden aan den Dnjepr mislukt. Foggia in Zuid-Italië ontruimd.Benden in N.O. Italië en Dalmatië ingesloten. Duitsche troepen bezetten Split en het eiland Korfoe. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Op het Koebanbruggehoofd werden ver scheidene plaatselijke aanvallen der bolsje wisten afgeslagen. De stad Temrjoek werd volgens de plannen vernield en ontruimd. In het gevechtsgebied ten Zuidoosten en ten Oosten van Zaporozje zette de vijand zijn doorbraakpogingen met massale, deels pas aangevoerde strijdkrachten voort. Alle aanvallen mislukten in verbitterde ge vechten met zware vijandelijke verliezen. Een Sovjetgevechtsgroep, die tijdelijk in onze stellingen was binnengedrongen, werd in een tegenaanval teruggeworpen. Aan den midden-Dnjepr vielen de bolsje wisten wederom tevergeefs de Duitsche brug gehoofden aan. De gevechten tegen eenige zwakke Sovjet-afdeelingen, die onder bescher ming van de duisternis over de rivier waren gezet, zijn nog gaande. In den centralen frontsector hield de hevige vijandelijke druk onverminderd aan. Verschei dene vijandelijke aanvallen aan 't Moermansk- front werden uiteengeslagen Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten brachten in de Zwarte Zee voor de kust van Taman een Sovjet-kanonneerboot en op" de reede van Anapa verscheidene ravitailleeringsvaartuigen met een gezamenlijken inhou-d van 2100 ton tot zinken. In Zuid-Italië is de druk der Anglo-Ameri- kanen, die nieuwe strijdkrachten aan land hebben gebracht, aanzienlijk toegenomen. Ter wijl in het gebied van Salerno alle aanvallen werden afgeslagen, hebben onze troepen Zich in het gebied van Foggia volgens de plannen van den vijand losgemaakt en op voorbereide bergstellingen teruggetrokken. Foggia werd na de vernieling van alle voor den oorlog belang rijke installaties ontruimd- In Noordoost Italië en Dalmatië werden sterke bendegroepen ingesloten. Zij gaan haar vernietiging tegemoet. De Adriatische haven Split, die door troepen van Badoglio gemeenschappelijk met communistische bandieten werd verdedigd, werd stormen derhand genomen. Op het eiland Korfoe, welks verradersgar- 'nizoen contact had aangeknoopt met Anglo- Amerikanen, landden na afwijzing van een ultimatum Duitsche bergjagers. Met doeltref- fenden steun van vloot en luchtmacht braken Zij den tegenstand van den vijand, maakten verscheidene duizenden gevangenen en bezet ten het eiland. Beschermingsvaartuigen van een Duitsch convooi brachten voor de Fransche kust bij Fécamp twee Britsche artillerie-motorbooten tot zinken. Formaties Amerikaansche vliegtuigen tracht ten Maandag overdag onder bescherming van het wolkendek over de Duitsche Bocht in N.- west Duitschland door te dringen. Zij werden door eskaders Duitsche jagers tot den strijd gedwongen en verstrooid. Daardoor werd de geconcentreerde aanval, dien de vijand van plan was te ondernemen, verijdeld. Bommen op verscheidene plaatsen en plattelandsge meenten in het kustgebied veroorzaakten ver liezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen. Maandagnacht ondernamen formaties Britsche bommenwerpers terreuraanvallen op Hannover en met zwakkere strijdkrach ten op Brunswijk. Daarbij ontstonden ver liezen onder de bevolking en vernielingen in eenige woondistricten. Jagers en lucht doelgeschut der luchtmacht, alsmede be schermingsstrijdkrachten der marine scho ten boven Duitschland en het Westelijke gebied 56 voor 't meerendeel viermotorige bommenwerpers neer. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Ten aanzien van de ontwikkeling aan het Oostelijk front toont men. in officieele Duit sche kringen een toenemend optimisme, waarbij men er op wijst, dat de Duitsche tegenaanvallen in omvang toenemen. Aan den anderen kant doen zich geleidelijk ook ongetwijfeld de voordeelen van de frontver korting en wel in het bijzonder de verkorting der verbindingslinies als een voor de verde diging gunstige factor gevoelen, terwijl omge keerd de ravitailleering der bolsjewisten als gevolg van de verwoestingen in de door hen heroverde gebieden op toenemende moeilijk heden stuiten moet. Intusschen is van een verflauwen van den strijd nog niet veel te merken en, tot dusver door de weersgesteldheid niet gehinderd, zet ten de bolsjewisten hun aanvallen voort, waarbij zij hier en daar zelfs versche en vrij sterke reserves in den strijd hebben geworpen. Naar te Berlijn in dit verband vernomen wordt, hebben de bolsjewisten hun strijd krachten aan het Oostelijk front drievoudig geëchelonneerd. Slechts de voorste groep voert den strijd en wprdt na eenigen tijd door de in reserve gehouden tweede, resp. derde groep afgelost. Het materiaal blijft steeds in de voorste linie en wordt telkens door de elkaar opvolgende groepen overgenomen. Op het oogenblik zouden de bolsjewisten een „tusschenleger" in het veld hebben, dat met het oog op de komende regenperiode uit in hoofdzaak bereden troepen bestaat en zeer beweeglijk is. Deze lichte troepen zouden bij het invallen van den wrnter dan weer afge lost worden door een sterk gemotoriseerd winterleger. Uit dit alles kan men wel op- make, dat met een voortduren van den Sov- jet-Russischen druk op het Duitsche front te rekenen is. Kindertehuis door bommen getroffen. Bij de terreuraanvallen op 27 September hebben de formaties Amerikaansche bommen werpers in het Noordwest-Duitsche kustgebied ook landgemeenten met zware bommen be stookt. Hierbij werden talrijke kolonies en boerderijen vernield. Ver van alle militaire doelen werd in een kleine landelijke gemeente zelfs een kindertehuis getroffen. Vijftig kin deren werden hier gedood. Te Londen Is medegedeeld, dat bij den Britschen terreuraanval op Brunswijk en Hannover 38 Britsche bommenwerpers en een jager verloren zijn gegaan. „De maat loopt over!" Er moet een eind komen aan de terreur. De heer Oosterveen in Drenthe, wiens boer derij eenigen tijd geleden door kwaadwilligen brand werd gestoken, is thans door eenige schurken in koelen bloede vermoord, nadat de moordenaars eerst' nog een kopje koffie met hem hadden gedronken. Oosterveen werd door eenige schoten doojfelijk getroffen, terwijl zijn vrouw een schot door den wang kreeg, aldus meldt het Nationale Dagblad. Naar aanleiding van dezen nieuwen politieken moord schrijft het blad: ,,Wij hebben de ontzaglijk moeilijke en zware taak op ons genomen ons Nederlandsche volk te leiden naar een nieuwe toekomst en de grondslagen voor die toekomst te leggen. Wan neer nu eenige kringen in dat volk op dat ons idealistische streven reageeren met moord en doodslag en brandstichting, terwijl van de zijde der N.S.B. nog nooit of te nimmer één politieke tegenstander is doodgeschoten op deze waarheid kan niet sterk genoeg de na druk worden gelegd dan moeten wij zoo langzamerhand het recht verkrijgen om deze terreur met gelijke middelen tegemoet te treden. Nog zijn wij zeer lankmoedig geweest, on danks de terreuz-daden; nog hebben wij ver trouwd op het nuchtere verstand van den ge middelden Nederlander. Thans echter zijn wij volkomen gerechtigd openlijk te verklaren, dat ons geduld ten einde is De maat was reeds vol, thans loopt zij over. En de harde feiten van welhaast eiken dag noodzaken ons namens de geheele"Beweging en haar forma ties het verlangen tot uitdrukking te brengen, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten be wapend worden, opdat aan deze moordterreur paal en perk worde gesteld, in het welbegre pen belang van ons geheele volk!" Nieuwe Duitsche dulkhooten. „De nieuwe Duitsche duikbooten zijn grooter en met meer afweerwapenen uit gerust,- doch kunnen desondanks detelfde snelheid ontwikkelen als de Engelsch- Amerikaansche korvetten", schrijft de marine-correspondent van de „Daily Mail". „Deze onderzeeërs zullen ongetwij feld in staat zijn den strijd tegen de luchtstrijdkrachten op te nemen Nieuwe aanval der Geallieerden in Zuid-ïtalië. Het verloop van het front. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Na een pauze, noodig voo^ de hergroepeering der strijdkrachten, zijn de" Geallieerde strijd krachten in Italië weer tot den aanval over gegaan en wel van een front uit, dat van Duitsche zijde als volgt wordt aangegeven: In het Westen langs den^Zuidrand der heuvels van het schiereiland Sorrento over Salerno' en de Zuidelijke hoogten van het Vicene-gebergte en vandaar ongeveer langs de rivier de Ofante naar Barletta in het Oos ten. Terwijl op den linkervleugel waar de Duitschers gunstige stellingen bezet houden, vrijwel geen vorderingen zijn gemaakt, heeft het op den rechtervleugel opereerende acht ste Britsche leger thans de vlakte van Foggia bereikt, welke van belang is wegens de aan wezigheid van verscheidene vliegvelden, die echter, naar aangenomen kan worden, door de Duitschers voorloopig onbruikbaar zijn gemaakt. De overrompeling op Spitsbergen. Nadat de grenadiers Barüztszburg met zijn militaire installaties vernield hebben, worden verdere steunpunten van den vijand aan kaap Linné aangedaan, (PK Rehor HH.'St. P. „1000 TON AARD APPELSCHILLEN BETEEKENT EEN WEEK VOEDSEL VOOR 5000 KOEIEN."

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1