Haarlemsche Courant Succesrijke afweergevechten aan Oostelijk front. Gunstige omstandigheden voor verdediging. 288e Jaargang: No. 227 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert, 10724, Redactie 10609 Postgiro 134958 Haarlemscbe Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 1223» i T» Hoofdredacteur: P. C. Derks Nieuwsblad VOOT Noord-Holland t Verloren terrein in het gebied van Zaporozje heroverd. Pogingen der Sovjets om langs den midden-Dnjepr terrein te winnen mislukt. Ook in centralen frontsector vijandelijke aanvallen tot staan gebracht. Het Duitsche weermachtbericht luidt: ,,Op het Koèban bruggenhoofd hadden krachtige verkenningsaanvallen der bolsje wisten geen resultaat. In het gevechtsgebied van Zaporozje leverden onze troepen ook Dinsdag zware, maar succesrijke afweergevech ten. Tijdelijk verloren terrein werd door tegenaanvallen heroverd. Nieuwe pogingen van den vijand om op eenige plaatsen langs den midden- Dnjepr aan den Westelijken oever terr rein te winnen, mislukten. In den centralen frontssctor bleven do bolsjewisten, in weerwil van het slechter wordende weer, aanvallen. Door den taaien tegenstand van onze troepen en energieke te genaanvallen werden de vijandelijke aan vallen tot staan gebracht. Enkele plaatsen, waar de vijand was binnengedrongen, wer den afgegrendeld. In de periode van 2G tot 2 3 September zijn aan het Oostelijk front 200 Sovjetpantser wagens en 15-5 vliegtuigen vernietigd. Van 6 Sovjetbommenwerpers, die de Roe- meensehe haven Co'nstanza trachtten aan te vallen, werden er vier neergeschoten door Duitsch luchtdoelgeschut. Aanhoudende regenval verhinderde groote gevechtshandelingen aan het Zuid-Italiaan- sche front. De eigen bewegingen hadden in weerwil van groote moeilijkheden met de re gens het voorgenomen verloop. Dinsdagnacht verschenen enkele vijande lijke vliegtuigen boven Westduitsch gebied. Door eenige bommen werd slechts onbelang rijke schade aan gebouwen aangericht. Het aantal vliegtuigen, neergeschoten bij de vijandelijke luchtaanvallen op 27 September en in den nacht van 27 op 28 September, is gestegen tot 65." De ANP-oorrespondent te Berlijn schrijft: Bij de lezing van de weermachfcberichten der laatste dagen valt het op. dat deze ten aanzien van de situatie aan het Oostelijk front weder geheel anders geformuleerd zijn dan, laten wij zeggen, voor den val van Smo lensk. Terwijl voorheen gewezen werd op de frontcorrectie en de frontverkorting, legt het -opperbevel der Duitsche weermacht thans meer den nadruk op de Duitsche te genaanvallen, waaruit men zou kunnen aflei den, dat men van Duitsche zijde voornemens is den bolsjéwisten verdere gebiedwinst ernstig te betwisten. Naarmate de herfst voortschrijdt, worden de omstandigheden ook gunsti ger voor de verdediging, daar de binnen niet te langen tijd te verwachten regen val ook de intensiteit der Sö'vjet-Rüs- sische aanvallen moet doen verslappen. Ook het feit, dat de Sovjet-Russische le gerleiding juist met het oog op de komende modderperiode steeds meer lichte bereden troepen in den strijd brengt kan naar het oordeel van Duitsche militaire kringen den bolsjewisten niet van eenig nut zijn, zoolang hun zwaardere formaties niet door 'tDuitsche front zijn gebroken. De lichte troepen kun nen wel een doorbraak uitouiten. doch deze zelf moeilijk tot stand brengen. Derhalve ge looft men in bevoegde kringen alhier, dat de wisseling van het jaargetij Ie ook een ver flauwen der bolsjewistische aanvallen ten gevolge moet hebben, zij het ook. dat men rekening houdt met de mogelijkheid, dat deze tusschenperiode spoedig gevolgd zal worden door een winteroffensief, waarvoor van Sovjet-Russische zijde alle voorberei dingen schijnen te zijn getroffen. Ook van Duitsche zijde verklaart men hierop volko men voorbereid te zijn. Zoo noodig biedt de uitgestrektheid van het door de Duitschers bezette gebied der Sovjet-Unie de mogelijk heid. zich op een nog dichter bij de grens gelegen linie terug te trekken. Intusschen is van een verslappen der bols jewistische aanvallen nog weinig te bespeu ren en van bolsjewistische zijde stelt men blijkbaar alles in het werk om op den Wes telijken over van den Dnjepr den opmarsch voort te zetten. Deze -pogingen stuiten'echter op hardnekkigen tegenstand, zoodat de kleine -groepen bolsjewisten, die zich op den Wes telijken oever hebben gevormd, in een weinig benijdenswaardige positie schijnen te ver- keerén. De Dnjepr. die op het oogenblik als het ware de ruggegraat is van het grootste gedeelte van het tegenwoordige front, be gunstigt de verdediging uiteraard ten zeerste. Duitsche zuiveringsacties in Noordoost-ltalië én aan de Daimalische kust. Naar van bevoegde militaire zijde wordt vernomen, worden de zuiveringsacties der Duitsche troepen in Noordoost-Italië en aan de Dalmatische kust met groote snelheid voortgezet. Er zijn tamelijk? sterke Duitsche strijdkrachten bij de operaties in deze ge bieden betrokken. In het bijzo'nder in het gebied van Görz en bij Ljubljana verloopen de gevechten zeer vlot. (8.P.T.) Anders is de situatie evenwel in het gebied van Smolensk, waar geen natuurlijke hinder nissen den opmarsch der bolsjewisten kun nen stuiten, zoodat de Duitsche verdediging hier ongetwijfeld voor een moeilijke taak staat, vooral daar hier een zwaartepunt der Sovjet-Russische aanvallen ligt. Telegramwisseling tusschen Führer, Dues en Japanschen Keizer. Op den derden verjaardag van het driemogendhedenpact. Ter gelegenheid van den derden "verjaar dag van het'driemogendhedenverdrag heeft een telegramwisseling plaats gevonden tus schen den Führer en de staatshoofden der verbonden landen, alsmede tusschen de .mi nisters van buitenlandsche zaken, waarin de strijdwil der door het pact vereenigde sta ten tot uiting komt. Het telegram van den Führer aan den Duce luidde: „Duce, op dezen derden ver jaardag der öfiderteekening van het driemo- gendhedenverdrag gedenk ik u en het in trouwe toewijding om u geschaarde fascis tische Italië met het gevoel van de harte lijkste verbondenheid en vriendschap. Het is mijn onwrikbare overtuiging dat, hoe groot ook de weerstand moge zijn, de gewel dige strijd,.die ontbrand is om de vrijheid en de toekomst van het leven der volken van Europa en Oost-Azië. tenslotte met de over winning zal worden bekroond. In' dezen zin doe ik u, Duce, op dezen dag met mijn op rechte groeten mijn hartelijke wenschen toe komen voor het geluk en de toekomst van een door het fascisme wederom tot eervolle vrijheid gebracht Italië. In hartelijke vriend schap, Adolf Hitler". Het telegram van den Duce aan den Führer luidde: Führer, ik dank u voor het telegram dat ge mij hebt toegezonden op den verjaardag van het driemogendhedenver- drag, dat een historisch document vormt in de wereldgeschiedenis en de geschiedenis van onze drie volken. Ondanks de .ernstige crisis, welke het verraad der dynastie en harèr medeplichtigen in Italië heeft teweeg gebracht, sluit ik mij aan bij uw overtuiging, dat de Angelsaksische plutocratieën 'over wonnen zullen worden, en dat daartoe de militaire bijdrage der nieuwe strijdkrachten, die het fascisme denkt op te stellen, niet zal ontbreken. Met de kameraadschap, hie gij kent, beantwoord ik uw gelukwenschen en groeten. Uw Mussolini." In het telegram van den Führer aan den Japanschen keizer wordt gezegd: „Op den derden verjaardag van het driemogendh^den verdrag'doe ik Uwe Majesteit, ook namens het geheele Duitsche volk, mijn hartelijke groeten en gelukwenschen toekomen. Het is mijn vaste overtuiging, dat de vrijheidsoor log, die onzen landen opgedrongen is, zal eindigen met den triomf van onze recht vaardige zaak en daarmede zal leiden tot een gelukkige en veilige toekomst onzer volken." Het telegram van den^ keizer aan den Führer luidde: „Het vriendschappelijke tele gram. dat Uwe Excellentie mij op den der den verjaardag van het driemogendheden- verdrag wel wilde doen toekomen, heeft die pen indruk op mij gemaakt. Ik geef bij deze gelegenheid uiting aan mijn vaste besluit, tot de eindoverwinning met onze bondgenoo- ten samen te werken." Buitenland. „WIEN DE SCHOEN PAST De titel van het radiopraatje van Max Blokzijl van hedenavond luidt: „Wien de schoen past...." Het fraaie affiche, dat is uitgegeven in verband met de van 2-4 Oct. a.s. te hou den landelijke collecte ten bate van het Winterhulpwerk van den Nederlandschen Volksdienst. (C.N.F./Meijer Pax c) De stallingen In de V.S. en Engeland Uit New-York wordt gemeld: Op de Jones- river werf te Jacksonville in Florida, waar de „Liberty"-schepen gebouwd worden, zijn 15.000 werklieden in staking gegaan. De sta king is gericht tegen .de benoeming van een opzichter uit èen anderen staat. De 9000 stakende Engelsche arbeiders der Vickers Armstrongfabrieken in Barrow, die nu al tien dagen niet gewerkt hebben, geven geen teeken het werk te willen hervatten Deze staking, die tot groote 'moeilijkheden geleid heeft, is ontstaan door een loongeschil. Explosie in Portugeesche vesting. Dinsdagochtend is een ontploffing ontstaan in de oude vesting van Ameicira aan den rand van de stad Lissabon. De vesting, die geen groote militaire beteekenis meer heeft werd den laatsten tijd gebruikt als magazijn voor nieuwe wapenen. De ontploffing schijnt te zijn ontstaan in de munitie-opslagplaats. De explosie was zoo hevig,- dat zij in heel Lissabon gehoord werd en de ruiten tot ver in den omtrek sprongen. Een deel der vesting is volkomen verwoest, evenals de aldaar op geslagen wapenen. Van de 50 man der be zetting van de vesting worden er 5 vermist Geallieerden verloren SCO men aan vliegend personeel. De verliezen, welke de Britsch-Amerikaan- sche luchtstrijdkrachten op 27 September en in den nacht van 27 op 28 September in het Westen en boven het rijksgebied geleden heb ben, n.l. 65 vliegtuigen, beteekenen het gemis van ruim 500 man vliegend personeel. Slechts een gering percentage der bemanningen wist zich uit de meerendeels volkomen vernielde vliegtuigen met het valscherm te redden. Oproep van Mussolini tot de Italianen. Op het moment, dat hij zich belastte met de functies van chef van den nieuwen, re- publikeinsch-fascistischen staat heeft de Duce aan de Italianen den voglenden oproep gezon den: „Metfde door den ministerraad van 26 September 1943 goedgekeurde verklaring is de nieuwe republikeinsch-fascistische staat in het leven getreden, die in de binnenkort bijeen te roepen constitueerende nationale vergadering de bevestiging zal krijgen van zijn definitieve constitutióneele functies. Tot die dagen belast ik mij heden met de taken van het hoofd van den nieuwen, republikeinsch-fascistischen staat." w.g. Mussolini. KORT NIEUWS Het Zwitsersche weekblad Die Na tion is wegens her- haalde eenzijdige berichtgeving over de oorlogsgebeurte nissen, inschakeling van buitenlandsche propaganda en in correcte behande ling van geruchten voor twee weken verboden. De rechtstreek- sche terugbetaling na vertoon van p_gr soons b e w ij s, op boekjes van de rijks postspaarbank door alle kantoren in Nederland is uit gebreid tot gemach tigden en wettelijke vertegenwoordigers van inleggers. De 33-jarige M. Kers te Deventer is bij het stoken der centrale verwar ming in de Middel bare Koloniale Landbouwschool al daar door kolen damp verstikt en overleden. Donderdag 38 September 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Ftestdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55. IJmuiden-Oost TJltg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem K isar De onderhandelingen met Badogiio Interinf meldt: De Amerikaansche openbare meening komt steeds meer tot de overtuiging, naar berichten uit New-York zeggen, dat da Ver. Staten en Engeland met koning Victor Emanuel onderhandelen over drie problemen: 1. Over een reorganisatie van de regeering- Badoglio; 2. Over de onderteekening van een document betreffende de onvoorwaardelijke capitulatie en 3. Over een oorlogsverklaring aan Duitschland. Ten aanzien van het derde punt, dus de oor logsverklaring aan Duitschland, schrijft de New York Times, dal het onder Badogiio staande deel van Italië dan spoedig als „mede oorlogvoerend land" beschouwd zou kunnen worden. De New York Times verklaart dat de positie van het Italië van Badogiio onder de geallieerden er een van den tweeden rang is en in belangrijke mate er van afhankelijk z3l zijn hoeveel Duitsche soldaten door de aan hangers van Badogiio worden gedood. Alvo rens het Italië van Badogiio echter als „mede oorlogvoerend land" erkend kan worden, zoo besluit de New York Times, moet het den negus Haile Selassie erkennen als eenigen en werkelijken keizer van Abessinië. Kroatië verbreekt betrekkingen met Badogiio. Het Kroatische minister-presidium deelt mede: De regeering van Victor Emanuel heeft de weermacht van het koninkrijk Italië onder vijandelijk commando'geplaatst. De tot dusver verbonden' Italiaansche troepen die zich op Kroatisch grondgebied bevinden, nemen deels een vijandelijke houding aan jegens ons land. De regeering van den onafhankelijken staat Kroatië besluit de diplomatieke betrekkingen met de Koninkrijke regeering van maarschalk Badogiio te verbreken. In een andere verklaring van het minister presidium wordt mededeeling gedaan van het besluit om het staatsbestuur van de op 9 Sep tember nieuw ingelijfde gebieden opnieuw te regelen. Voor bepaalde gebiedsdeelen. o.a. voor het gebied van Ravni Kotor met Zadar pn Fiume zullen met de Kroatische deelen van Istrië aparte districten gevormd worden. HET BEZOEK VAN DEN AARTSBISSCHOP VAN YORK AAN MOSKOU. De aartsbisschop van York heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn bezoek aan Moskou geëindigd. Ten besluite heeft hij den zegen gekregen van den Sovjet-Russischen patriarch Sergius. Naar de Britsche berichtendienst verder mededeelt, hee't de aartsbisschop tijdens zijn bezoek zeer hartelijke betrekkingen aange knoopt met de leiders der Sovjet-Russische kerk en maatregelen getroffen voor het bezoek der Sovjet-Russische kerkdelegatie aan En geland. FRONTZORG IS EEREPLICHT. De Persdienst der N. S. B. meldt: Reeds eenige weken is thans de W.A.-Front- zorgactie 19431944 aan den gang. In diverse steden van ons land zijn voorstellingen ge organiseerd, die zonder uitzondering volle zalen trokken Doch dit is niet het belang rijkste: van grooter belang is of deze actie aan haar doel heeft beantwoord, d.w.z. of de opbrengst voor Frontzorg bevredigt. Wij ge ven thans vier voorbeelden, in het vertrou wen, dat dit een aansporing zal zijn voor onze kameraden en volksgenooten, in de andere plaatsen, wam: de Frontzorgactie van de W.A. nog niet is geweest. Zooals bekend stond het reeds vele malen geteisterde Rotterdam in de vorige Frontzorg actie bovenaan. Ook thans is dit tot nu toe weer het geval. In een zaal van 950 menschen bracht de collecte 1500 op. De tweede bonte avond van den Nederlandschen Omroep, in samenwerking met de W.A. in Utrecht bracht met collecte en programmaverkoop f 535 op. Verzoeknummers leverden voor Frontzorg f 1090 op. In Bussum werd met een geluids wagen een straatcollecte gehouden. Dit heeft ongeveer f 400 opgebracht. In Amsterdam heeft een W.A.-kapel een marsch van enkele uren gemaakt. De collecte daarbij gehouden, leverde een resultaat van ruim f 420. DE EXPEDITIE BURSCH IN ONS LAND TERUGGEKEERD. De expeditie, onder leiding van den direc teur van het Rijksbureau voor oudheidkundig bodemonderzoek, dr. F. C. Bursch, welke in Mei onder auspiciën van - de Nederlandsche Oost Compagnie naar de Dnjepr-bocht is ver trokken, voor het doen van archeologische opgravingen, is uit h«t Oosten met rijke er varingen teruggekeerd. Met de voor het Oosten geheel nieuwe opgravingsmethoden zijn belangrijke resul taten bereikt. „1000 TON AARDAPPELSCHILLEN BETEEKENT EEN WEEK VOEDSEL VOOR 5000 KOEIEN," Een delegatie bestaande uit hooge Roemeensche officieren ver toefde onlangs in de verdedigingswerken van déiv „Atlantik- wall" .Op een heuvel aan de steile Bretonsehe kust zijn de hooge Roefcieensche officieren en Duitsche officieren voor een onder houd bijeengekomen. (PK Trost O/H P. c) Een echte Tsrzan. Naar het Portugeesche blad Diario da Popula meldt, heeft men in de oerwouden van het Argentijnsch-Braziliaansch grens gebied een „Tarzan" in levenden lijve ont dekt. Volgens het blad betreft Tiet hier een natuurmensch van blanke huidkleur, die over sterke spieren zou beschikken. Net als een aap zou hij ongearticuleerde klanken uitstooten en geen flauw idee hebben van de hedendaagsche beschaafde weerld. On der vele moeilijkheden is deze „Tarzan" door de grensposten overgebracht naar de dichtstbijgelegen stad, waar hij nu te kijk gezet wordt

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1