De bouwers van den Atlantik wall. Hun verzorging laat niets te wenschen over. Een van !de voornaamste vraagstuk- j ken van de tewerkstelling van arbei- t ders bij de organisatie Todt zijn wel die van de voeding en van de sociale verzorging. Wat de voeding betreft, Shierover kunnen we zeer kort zijn. 'Deze is in één woord: prima. Bij on zen tocht langs de Lagers hebben we .op verschillende plaatsen uit den alge- Tneenen pot meegegeten en we moeten verklaren, dat het eten zoowel wat 'kwaliteit als hoeveelheid betreft, uit muntend was Beter aldus een deskun dige onder ons, dan bij ons een boeren arbeider krijgt bij een boer in goeden doen. De grondgedachte hierbij is, dat de ar- fceider goede verzorging moet hebben, wast hij moet belangrijk werk .verrichten. En daarover waren de verschillende leiders het e-ens, dat da arbeidsprestatie van de arbei ders, ook van die van vreemde nationali teit Nederlanders, Vlamingen, Fran- Bchen, Marokkanen en zelfs roode Spanjaar den over het algemeen zeer goed is te noemen; We hebben de mannen van de enorme or- ganisatie-Todt van nabij in hun construc tieven arbeid kunnen gadeslaan. Als van zelfsprekend ging daarbij onze belangstel ling vooral uit naar het wél en wee van de Nederlandsche arbeiders, al waren er ten tijde van ons bezoek óp de door ons bezoch te plaatsen niet veel landgenooten-, werk zaam. Maar die er waren, waren met alles zeer tevreden en vol arbeidslust. Stonden ze in den aanvang'eenigszins vreemd tegen over hun werk in een ander land, spoedig waren ze over hun tewerkstelling in Frank- i'ijk heen en naarmate de mannen als re sultaat van voordrachten en beschouwingen over het wereldgebeuren leerden inzien, dat hun arbeid daar ter plaatse noodzakelijk was, groeide hun arbeidslust en daarmede hun prestatie. De leiding van den bouw achtte het van groote waarde, dat de arbeiders de betee- kenis van een werk als de Atlantik-wall beseffen, zoodat zij later na den oorlog er trotsch op kunnen zijn te hebben meege- bouwd aan dit belangrijke onderdeel van den oorlog tegen de Anglo-Amerikaansche machten. De mannen krijgen daardoor meer ver antwoordelijkheidsgevoel om mee te wer ken in den strijd van het groote wereldge beuren en zij geven zich geheel zoodra zij gaan inzien, dat hun arbeid niet alleen voor Duitschland van belang is. maar dat hun werk mede strekt ter verdediging van eigen land. Sociale verzorging. Wat de sociale verzorging van de arbei ders en hun gezinnen betreft, vernamen wij, dat-deze zeer behoorlijk is. De mannen ver dienen een goed loon, waarvan zij zelf een gedeelte als zakgeld krijgen, terwijl de rest vanwege de O. T. naar de familie wordt gezonqlen. Dit laatste heeft de O. T. wel overwogen in eigen hand willen houden, in de eerste plaats omdat er helaas wel eens arbeiders waren, die zich van het achter gebleven gezin niets meer aantrokken en voorts omdat klachten kwamen, dat het geld te laat aankwam. In dit verband zij-er op gewezen, dat het geld direct van uit het Lager wordt afgezonden, dat de banken waaraan het wordt overgemaakt, verplicht zijn bet onmiddellijk uit te keeren, en dat niet geschroomd zal worden in te grijpen, wanneer blijkt, dat de zending langer op onthoud heeft dan strikt noodzakelijk is. In dit geval stelt de O. T. er prijs op, onmid dellijk van een en ander in kennis te wor den gesteld. Voorts is een ziekenverzekering tot stand gekomen zoowel voor de arbeiders zelf als voor -hun familie, terwiil bij overlijden eveneens voor de familie wordt gezorgd. Ten slotte is twee procent van het loon be stemd als verlof geld. Recht op verlof be staat als regel na drie maanden arbeid, en verder bij*ziekte van de naaste familiele den op vertoon van een stempel van een ambtelijke instantie. Mannén die bii de organïsatie-Todt werk zaam willen zijn, kunnen zich melden bij den dienst der O. T. in Delft, Haarlem en Middelburg, Zij worden als zoodanig vrij gesteld van den gewonen verplichten ar beidsinzet naar Duitschland, maar kunnen natuurlijk, wanneer het werk de O. T. zulks nóodig maakt, ook naar Duitschland tewerk worden gesteld. Want de O. T. is de groote organisatie, die aan alle fronten en op alle andere plaatsen, waar dit wordt gevorderd, be langrijk werk verricht en de ervaring heeft reeds geleerd, dat zij. onder welke omstan digheden ook, daarbii op haar arbeiders kan rekenen. Op deze wijze kan de organisatie- Todt met haar toegewijde- staf en met per soneel waarop zij ten vude kan rekenen, met zooveel succes medewerken aan het voor ons allen zoo belangrijke doel: de be veiliging van Europa tegen de vijandelijke agressie. ..JACOB VAN LENNEP". Dg Haarlemsehe tooneelvereeniging Jacob van Lennep" zal Zondagavond in den Stads schouwburg een herhaling geven van het blij spel in vier bedrijven ..Verwikkeling in Grand-Hotel". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Hond, Renout, Van 't Iloffsfraat 179: porle- monnaie met inh. de Bruid, Pieter Wantelaan 32: rozenkrans in étui, Baas, Marconistraat 43; vulpenhouder, De Wit, Middenlaan 153. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. B, Kuiper. Haarlem. Sport en Stad- A "wermeer. H'stedej Buitenland: J. C. van der La H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. E van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede In een Berlijnsche industriefabflek werd een groote bijeenkomst gehouden van het Duitsche Arbeidsfront waaraan door dui zenden a^beidskameraden en afgevaar digden van in Duitschland werkzaam zijnde arbeiders van 20 naties werd deel genomen. Een rede van den Rijksorgani- satieleider dr. Lev vormde het hoogte punt dezer bijeenkomst. Dr. Ley in ge sprek milt Kroatische en Nederlandsche vrouwen. (Hoffmann/Stapf Pax c) Nederlandsche arbeidsmannen in het Oosten. Pioniersarbeid voor toekomstige Nederlandsche kolonisten. Dat cle mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst zich sedert midden Augustus van dit jaar krachtig inzetten voor het bin nenhalen van den aardappeloogst hier te lande, is algemeen bekend. Maar dat er thans 750 Nederlandsche arbeidsmannen, gegroe peerd in vier N. A. D.-oostafdeelingen, op ruim 1250 K.M. afstand van onze Oostgrens vrijwillig arbeiden, weten wellicht slechts weinigen. En toch is de aanwezigheid van die mannen daarginds in 't-Bezirk Bialystok (N.O.-deel van voormalig Polen) zoowel als hun werk aldaar eveneens van zeer groot be lang voor Nederland. De .staf van het korps Oost 10, waarin de bedoelde afdeelingen organisatorisch zijn ondergebracht, heeft zijn intrek genomen in het plaatsje Bielsk, 50 km. ten zuiden van de stad Bialystok en van daar uit wordt een nauw contact onderhouden met de Oostaf- deeiingen, die respectievelijk in Bialowiezza, Klesczcele en Czichanowiec zijn gelegerd. Onze arbeidsmannen en kaderleden werken daar in hun NAC-kleeding dus onder Neder- landsch commando en de arSeid, dien zij daar verrichten, bestaat uit ontwatering, ri viernormalisatie en wegverbetering. Deze vrijwillige Oostinzet van den Neder- landschen Arbeidsdienst is geen toevallige tewerkstelling in het thans onder Duitsch bewind staand Noordoostelijk deel van Oost- Pruisen, doch het is de aanvang der uitvoe ring van een weldoordacht plan. Reeds ge- ruimen tijd geleden heeft de Duitsche rijks- regeering bekend gemaakt, dat zij de koloni satie van Nederlanders naar de Oostgebieden ten zeerste toejuicht en daadwerkelijk zal steunen. De oprichting van de Nederlandsche Oost-Compagnie was daarvan het onmiddel lijk gevolg en de vestiging van talrijke Ne derlandsche boeren o.a. in de omgeving van Rowno. In het Bezirk.Bialystok liggen even wel ook prachtige gebieden, welke na ont watering^ uitermate goede veeteeltla-nderijen voor Nederlandsche boeren zouden kunnen leveren. O.m. is dit het geval langs, de rivier Nurzec, waar men aldus 25.000 H.A. wei deland kan winrkfn en tevens langs de Or- lanka en in het groote woud van Bialowiezza. Bijna zevenhonderd vijf tig mannen van den Nederlandschen arbeidsdienst hebben zich daar vrijwillig heen begeven om er pioniers werk ten behoeve van de toekomstige Neder landsche kolonisten te verrichten, anderdeels om er zelf ervaringen op te doen betreffende de geografisch en' klimatologisch gunstige kolonisatiemogelijkheden. Gedurende den winter kan de bodem in die- gebieden wegens de vorst niet worden bewerkt.en de arbeidsmannen komen, met uitzondering van een vrijwillig bewakings detachement. derhalve in den aanvang van November a.s. terug. Het komende voorjaar zal echter- getuige zijn van een versterkten Oostinzet van den Nederlandschen Arbeids dienst. Burger-geïnterneerden 'm Japan en Ned.-lndië. Ter vermijding van verwarring en van ad ministratieve moeilijkheden en tevens om aan belanghebbenden inlichtingen te kunnen verschaffen omtrent de mogelijkheden van correspondentie met burger-geinterneerden in. Japan en in de door Japan bezette gebieden (Ned.-lndië en elders) verzoekt het informa tiebureau van het Ned. Roode Kruis allen, die rechtstreeks eenig bericht van of om trent deze geïnterneerden mochten hebben ontvangen, hiervan mededeeling te doen aan de Ve afdeeling van» genoemd bureau, Dr. Kuyperstraat 9 te 's Gravenhage. Gevraagd wordt opgave van naam, kamp en eventueel interneeringsnummer, alsmede van het adres van de naaste familiebetrek king in Ned er lab d. VOORTAAN céN PA ARB VOOR I>E TROUWKOETS! Met ingang van 1 October (vo:or Amster dam 11 October) is bepaald, dat trouwpar tijen slechts zullen mogen worden uitge voerd met rijtuigen bespannen met één paard, terwijl het aantal volgrijtuigen tot twee moet worden beperkt. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de officieele publicatie. Textielpunten geldig verklaard. Met ingang van 1 October a.s. worden de punten 51 tot en met 60 van de textielkaar- ten voor Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, gemerkt ,,V 215" en de punten 11 tot en met 20 van de textiel-toeslagkaart voor jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar, ge merkt ,,V 715" voor den aankoop van tex tielproducten geldig verklaard. KOrSEVHOX VOOR MANNEN EN JONGENS BOVEN 15 JAAR Met ingang van 1 October a.s. is van de textielkaarten voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder, gemérkt ,V 115", bon „M" voor den aankoop van een paar kousen gel dig verklaard. Bij inlevering van bon ,,M" dient tevens het vereischte aantal punten te worden- afgegeven. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR K OOKDOELEIX DEN oor. pensions niet minder dan tien gasten. Pensions met minder dan tien gasten kun nen in bepaalde gevallen in aanmerking ko men voor een rantsoen kookkolen ten be hoeve van hun bedrijf. Deze pensions wor den in twee groepen verdeeld. De eerste groep omvat die bedrijven, waar voor het in wonende gezin van den pensionhouder voor het jaar 1943/44 een kookkaart ,,U 115" of „U 215" is verstrekt. De exploitanten kunnen in den loop van October 1943 bij den plaat selijken distributiedienst een aanvraag in dienen ter verkrijging var brandstoffen- bonnen voor kookdoeleinden in het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1 943. De afgifte der bonnen geschiedt na onder- teekening van een door den distributiedienst beschikbaar te stellen Verklaring. In de tweede helft van December zal ten aanzien van beschikbaarstelling van kookkolen voor- deze pensions in het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April 1944 een nieuwe'publi catie verschijnen. De tweede groep omvat die bedrijven, welke, hoewel beschikkende over een gas- aansluiting of een electrische kookaanslui- ting, de maaltijden voor hun pensiongas ten uitsluitend op een kookfornuis plegen te bereiden, in verband waarmede geen kook- rantsoen in gas of electriciteit voor bedrijfs doeleinden is verstrekt. De betrokken exploi tanten kunnen voor het stookseizoen 1 Oc tober 1943 tot en met 30 April 1944 een rantsoen kookkolen aanvragen met gebruik making van formulier Br. O. 2 50. Toewijzing geschiedt eerst, nadat de brandstoffencom- missie ter plaatse een onderzoek heeft inge steld. rAARLEN, ENZ. ONDER DE DISTRIBUTIE- WET. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn paarlen, saffieren, robij nen en smaragden aangewezen als distributie goederen in den zin van art. 4 der distributie- wet. De „Leeuwenburgh", een koopmanshuis uit de 16de eeuw, dat vermoedelijk om streeks 1580 gebouwd werd op een der schilderachtige plekjes van oud Amster dam, is onlangs door de ver. „Hendrick de Keyser" geheel gerestaureerd. Thans is het fraaie gebouw als taveerne in gebruik genomen. (C.N.F./J. Zeylemaker Pax c) MOORD TE AMSTERDAM. Zondagochtend j.l. werd in den Blauwburg wal te Amsterdam het reeds in staat van ont binding verkeerend lijk drijvende gevonden van een man. Het lijk was omwoeld met zeil doek, dat met touw was vastgebonden. Het hoofd bleek op verscheiden! plaatsen ernstig gekneusd te zijn. De man bleek een 61-jarige koopman uit de 2e Anjelierstraat te zijn/die q0kele weken geleden van zijn vrouw was weggegaan. Weldra rees er verdenking tegen een 48- jarigen huisschilder, wonende op den Blauw burgwal. Toen deze eens aan den tand werd gevoeld, viel hij spoedig door de mand cn bekende, den mooj-d op 12 September j.l. te hebben gepleegd. De koopman was dien dag bij den schilder op bezoek. Na het drinken van enkele borrels was er ruzie ontstaan, die tenslotte zoo hoog was geloopen, dat de schilder een hamer greep, waarmee hij den ander ettelijke sla gen op het hoofd gaf, waardoor spoedig de- dood intrad. Het lijk had de schilder vervolgens in een hok onder de trap van de eerste verdieping verstopt. Zondagochtend in de vroegte bracht hij het lijk naar buiten en wierp het in het water, waar het enkele uren later werd ge vonden. Een bedrag van 400 a ,500 dat de koopman bij zi,ch had', had de moordenaar zich toegeëigend en intusschen opgemaakt. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de distributie bescheiden is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters Q, T, U, X, Y en Z. KAARLEMSCHE RECHTBANK VADER BRACHT. ZIJN KINDEREN OM HET LEVEN De Assendelftsche blikslager IT. L. Z. had op 13 Januari t'an dit jaar zijn drie kinderen door wurging van het leven beroofd en ge poogd zichzelf te dooden. Veertien dagen ge leden vroeg de officier van justitie naar aan leiding van het psychiatrisch rapport, dat had uitgewezen, dat de man op het oogen- - blik waarop hij de daad bedreef niet toe rekeningsvatbaar verklaard kon worden, ter beschikkingstelling van de regeering én ont slag Van rechtsvervolging'. De rechtbank deed heden uitspraak. Zij was van oérdeel," dat verdachte op het oogen blik, dat hij de daad pleegde, niet toereken baar was ontsloeg hem van rechtsvervolging en gelastte zijn plaatsing in een krankzinni gengesticht voor den tijd van een jaar. KERKCONCERT. Han le Fèvre, die Zondag a.s. in de kerk der Remonstrantsche gemeente aan de Schouw burgstraat een concert zal geven met mede werking van Dolf Hendrikse, organist van deze, kerk, zal werken zingen van Hugo Wolf. Lodewijk de Vocht, Alphons Diepenbrock en Hendrik Andriessen; ook zullen werken van onze stadgenooten Jos. de Klerk en Albert de Klerk door hem worden vertolkt, De organist zal zich laten hooren in werken van César Franck, Paul de Maleingreau en Hendrik An driessen. WILLEM NOSKE EN THEO VAN DER PAS IN Dp GEM. CONCERTZAAL. Het Nederlandsche duo, Willem Noske. viool en Theo van der Pas, piano, dat zich al eens eerder in Haarlem voor een uitverkochte concertzaal heeft laten hooren, zal Maandag avond 4 October a.s. om half acht wederom concerteeren. Het programma bevat sonaten van Beethoven, Schumann en Brahms. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 11 October a.s. zal het 'eéhtpaar J. L. Thoolen en H. M. ThoolenImmers, Bake- nessergracht 39, zijn gouden huwelijksfeest vieren. De bruidegom verricht thans nog zijn werkzaamheden als leider van een- vrachtrij- dersbedrijf. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Van 12 tot en met 18 September kwamen in Noord-Holland voor: 464 gevallen van diphterie, 187 gevallen van roodvonk, 64 ge vallen van dysenterie en 63 gevallen van kinderverlamming. Diphterie kwam o.a. voor in Amsterdam (322), Bennebroek (2), Bever wijk (6), Bloemendaal (1), Haarlem (29), Haarlemmerliede (4), Haarlemmermeer (6),, Heemstede (3), Zandvoort (1) en Velsen (14). Het aantai roodvonkgevallen bedroeg in Amsterdam 147, Bloemendaal 1, Haarlem 3, Haarlemmermeer 2 en Velsen 2. Kinderverlamming kwam voor in Aalsmeer (1), Amsterdam (24). Hilversum (8) en Velsen (1). In Overijssel kwamen 412 gevallen van dysenterie voor: (Hellendoorn 84, Avëreest 72, Wierden 35, Vriezenveen 32). CREMATIE H. F. WAGENAAR RETSIGER In allen eenvoud is Woen-sdagmiddag de crematie geschied van hot stoffeliik over schot van wijlen den heer H. F. Wagenaar Reisiger. die vroeger in uitgaven en door le zingen propaganda maakte voor Tndië. In de aula.hërdacht ds. J, Af. Leendertz. Doops gezind predikant het langdurig lijden van den overledene. Destijds was hij een krach tig man met een scherpen geest: voor hem zal het afscheid moeilijk zijn geweest. Spr. schetste de beteekenis van den heer Wago naar Reisiger en zeide, dat er een ge\'oel van dankbaarheid is voor hetgeen hij voor velen is geweest. Na het gebed speelde de heer George Robert op het orgel liet Adagio uit de zevende .symphonic van Brückner. De schoonzoon, dr. Th. Hart de Ruyter, dankte voor de blijken van meeleven. Paardensport. ALLOUEZ KAMPIOEN OP DE KORTE BAAN. Te Schagen zijn de draverijen op de korte baan om 't kampioenschap_van Neder land gehouden. De uitslag was: 1 "en kampi oen van Nederland: Allouez, eig. en~berijder J. de Vlieger. 2. Anzolor, eig. J. de Vlieger, berijder L. Combee. 3. Bruno, eig. W. Rinsma, berijder K. Kramer. 4. Dictator Spears, eig. en berijder Ph. Knijnenburg. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 1 OCTOBER 1943 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Kinderkoor. 7.00 BNONieuws. 7.10* Och tendgymnastiek. 7.15 Luchtige Klanken. 7.40 Sportnieuws. 7 1-0 Prögr.overz. 8.00 BNO. Nieuws. 8.10 Populair ochtendconcert (8.45-8.50 Voor de Huisvrouw) 9.00 Godsd. uitzending. 9.30 Orkest Willy Kok. 10.15 Johan Vermeer-programma. 10.30 Zangplaatjes. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Otto Hendriks. 12.45 BNO: Nieuws. 13.00 Land en Volk brengt. 13.05 Tusschen de Bedrijven. 15.00 Godsd. uitzending. 15.30 Woeker", luisterspel. 16.00 Orkest Otto Hendriks. 16.45 BNO: Nieuws. 17.00 Operette. 18.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 13.05 De Arnhemsche Or- kestvereeniging. 18.45 De Directie v. d. Land bouw. 18.55 Marschen. 19.00 BNO: Nieuws. 19.10 Spiegel van den Dag. 19.15 De Allemansgading 22.00 BNO: Nieuws en actueele beschouwing. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales 22.15 Als de wijn ts,In den man. 23.15-24.00 Klassieke serenades. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Dansmuziek. 18.00 Omroeporkest. 19.00 BNO: Nieuws. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 In strumentaal Opera-concert. 20.15 De band die bindt...., sportpraatje. 20.40 Piano. 21.15 Mo zart's ,,Krönungsmesse". 21.45 Avondwijding. 22.00-22.15 BNO: Nieuws en Actueele beschou wing. Verduisteren: van 19.45 tot 7.15 uur 1 Oct.: zon op 7.39, onder 19.20 uur maan op 9.30, onder 20.35 uur 2 Oct.: zon op 7.40, onder 19.18 uur maan op 10.41, onder 21.00 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2