Haarlemsche Courant Sovjetleger verloor In 3 maanden 2 millioen man Nieuwsblad voor Noord-Holland Nieuwe Sovjetaanval bij Welikije Loeki. „si 34 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Ilaariemsctie Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37, Tel. 1299* Hoofdredacteur: F. C. Derks Vaoi&dbfvjy 9 rW4c*i)A* O \7CwlTOC xffiO verschijnt dagelijks, A behalve op Zon- en Ffc^stdageo Drukkerij: Z. 3. Spasme 12, Tel. 127Q Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, Umuiden-Oost Ui tg i Graf. Bedrijven Damiate. Haar! «dsp K ïgay o Totaal aantal vefflbtigde tanks sinds begon van don votehockf m kot Oosten meer dan 78.009; dat der kanonnen 75. GGD; dat der ykegtuigen 52.000. Bfl de afweergevechten aan-het Oostelijk front hebben de bolsjewisten ook de laatste drie maanden uiterst zware verliezen geleden en ongewoon veel soldaten verloren. Sinds Juli van dit jaar heeft het Sovjet-leger alleen 2 millioen man verloren, waarvan ongeveer de helft aan dooden en ruim 120.000 gevan genen. Ook de zware verliezen der Sovjets aan wapens er. materiaal zijn een teeken van de felheid der gevechten. Bijzonder zwaar waren de verliezen aan pantserwagens, die sinds Juljflvan -dit jaar met ruim 20.000 zijn toe genomen. Daarmede bedraagt het aantal der sinds het begin van den veldtocht in het Oosten kapotgeschoten Sovjet - pantserwagens thans meer dan 70.000. Aan kanonnen ver loren de Sovjet bovendien 7000 stukken, zoodat het totale verlies hiervan thans 75.000 stukken bedraagt. De wapenen van het leger en de luchtmacht schoten de laatste drie maanden nog 7500 vliegtuigen neer. Het aantal der Sovjet-vliegtuig- verliezen is daarmede gestegen tot 52.000. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „Op het Taman-schiereiland en aan het front tussehen Mfelitopol en Saporosje kwam het slechts tot plaatselijke gevechten. In de zwaartepuntsectoren van het Zuidelijke en centrale Oostelijk front werden ook Woens dag vijandelijke aanvallen grootendeels in tegenaanvallen afgeslagen. „Ten Zuiden van Welikije Loeki gingen de Sovjets met vrij sterke door vliegtuig formaties ondersteunde infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den aanval over. De. gevechten zijn in vollen gang. Vtfri het front tussehen Ilmen- en Ladoga- meer wordt melding gemaakt van levendige plaatselijke gevechtsactie. Duitsche», duikbommenwerpers vielen in de Zwarte Zee een formatie Vefh drie Sovjet- torpedojagers aan, die poogde de Zuidkust van de Krim te beschieten. Door bomtreffers werden alle drie de torpedojagers in den grond geboord. Tijdgns de harde afweergevechten aan het Koebanbruggehoofd en in den Zuidelijken en centralen sector van het Oostelijk front heb ben zich het tweede bataljon van het regi ment grenadiers 290. de Oostmarksche negende pantserdivisie, de Rijnlandsch-Westfaalsche 306de en de Beiersche 337ste infanteriedivisie bijzonder onderscheiden In Zuid-Itaiië werden aan de Volturno herhaaldelijk vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten, meest in tegen aanval afgeslagen, terwijl in de Zuide lijke Apenijnen onze achterhoeden na afweer van krachtige vijandelijke aap- vallen langzaam naar het Noordwesten uitwijken. In het gebied van Termoli duren de verbitterde gevechten met den zich versterkenden vijand voort. De luchtmacht heeft Woensdagnacht doelen in het gebied van Londen met brisantbommen van zwaar kaliber aangevallen. Alle vlieg tuigen zijn op hun steunpunten teruggekeerd In aanvulling op het weermachtberidht ver neemt het D.N.B.: De Sovjets zijn thans ruim drie maanden met hun groote offensief aan den gang Op 5 Juli begonnen zij met hun doorbraakpogingen Op 5 October evenwel Zwedens verhouding tot Berlijn en Meskou. De Sowjet Russische gezante In Stockholm, ambassadrice Kollontay, heeft volgens Afton- bladet verklaard, dat goede handelsbetrek kingen tussehen Zweden en de Sovjet Unie ook in de toekomst bestaan zullen. Dit zal ook na den oorlog het geval zijn. De Zweed- sch&ofirma's zijn zeer geïnteresseerd bij de na-oorlogsbestellingeng Er worden op vele plaatsen onderhandelingen gevoerd, al wordt daarover ook niet luid gesproken. Zij is ver heugd er over, dat in het bestek van de be trekkingen tussehen Zweden en de Sovjet- Unie Zweedsche vrouwen voor kinderen in Leningrad naaien en breien De Berlijnsche ochtendbladen keeren zich tegen de Zweedsche pers, die zich dep laat- sten tijd onzakelijke polemieken en aanvallen op .de eer van den Duitschen soldaat veroor looft. „Ook de Duitsche grootmoedigheid", zoo schrijft de „Völkischer Beobachter" heeft haar grenzen. Wannéér „neutrale" Zweedsche bladen de Engelsche en Amerikaansche bla den thans nog overtreffen in het venijn spu wen over het Duitsche volk; wanneer zij de vernietiging van het Duitsche volk met koe len wellust schilderen, dan loopt de maat over. Ook deze oorlog zal een einde nemen en dan zal men menig woord vergeten, dat vijanden en zoogenaamde neutralen van thans liever niet gesproken hadden, doch onverge- ten blijven dergelijke eerloosheden, die men zich in Zweden thans veroorlooft. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Op de Zweedsche redacties zal men weten, dat Duitschland vastbesloten is op ieder driest dreigement van buiten zoo noodig het passen de antwoord te geven. staan zij voor het inzicht, dat ten slotte toch alles practisch vergeefsch is geweest. Niet alleen, dat het plan om het Duitsche front op te rollen mislukt is. ook de aanvoer van nieuwe Duitsche reserves, zooals door de Duitsche tactiek werd mógelijk gemaakt, kon door de Sovjet-leiding niet verhinderd wor den. De Duitsche afweer is thans sterker en geconcentreerder dan drie maanden geleden, terwijl tegenover deze versterkte Duit sche afweer thans een aanmerkelijk ver zwakte Sovjet-aanvalskracht staat. Arbeiders ven 3ava naar andere gebieden. Op een conferentie voor de tewerkstelling van arbeidskrachten, welke bijeengeroepen was door het Japansche militaire bestuur, is besloten omvangrijke maatregelen te nemen om de behoefte aan arbeiders in Malakka, op Sumatra en Borneo te dekken. Aangezien een overvloedig aanbod van arbeiders op Java éfanwezig is, heeft men het plan de arbeids krachten gelijkmatig over de drie genoemde gebieden te verdeelen. M«t k^foinei-lavai. In Berlijn heeft men nog geen standpunt bepaald ten aanzien van de. combinaties over een eventueele kabinetsverandering in Frank rijk. In officieele regeeringskringen heeft men slechts vernomen, dat er in Frankrijk op het oogenblik besprekingen worden ge voerd ovep een mogelijke uitbreiding van het kabinet-Laval. Men kan er echter te Berlijn nog niet over oordeelen in hoeverre deze mededeeling berust op concreté gegevens en op bepaalde stemmingen in Frankrijk. industrie-arbeiders voer het' SowJetleger, jet-Unie heeft verordend, dat alle industrieele ondernemingen, de, bewapeningsindustrie ïrf- cluis, verplicht zijn, om 20 procent van hun arbeiders af te staan aan het roode leger. Door dezen maatregel worden alle mannen tussehen de 16 en 65 jaar getroffen en alle vrouwen, die van den normalen dienstplich tigen leeftijd zijn. diplomatieke puzzles te Heme. De nieu^ve fascistische regeering- heeft,er de bultenlandsche diplomaten in Rome van in kennis gesteld, dat zij haar zetel naar Noord-Italië zal verplaatsen. De buitenlandsche diplomaten zijn uitgenoodigd de fascistische regeering te volgen. Naar ver luidt, hebben de diplomaten der staten die het Driemogendheden pact hebben getee- kend, aan dit verzoek gevolg gegeven en zijn thans bezig' de koffers te pakken. Gecompliceerder is de toestand voor de le den van 't diplomatieke corps,-wier regeerin gen den nieuwen fascistisch en staat tot dus ver niet hebben erkend en die nog steeds ge accrediteerd zijn bij de regeering van Victor- Emanuel. De toestand is-des te gecompliceer der, daar deze diplomaten sedert 8 Septem ber geen contact hebben met de regeering- Radoglio. Het betreft hier hoofdzakelijk de diplomatieke vertegenwoordigers van Spanje Portugal, Zwitserland, Turkije. Argentinië en Finland. Nog moeilijker is de positie van den Vich^-vertegenwoordiger, daar zooals be kend, officieel tusschei* Frankrijk en Italië de oorlogstoestand nog niet heeft opgebor- den te bestaan. Gemeld wordt, dat de tele grafische verbindingen tussehen het diplo matieke corps en de afzonderlijke buiten landsche regeeringen nog niet zijn verbroken doch £at deze een eng contact niet mogelijk maken, hetgeen het dilemma, waarin de di plomaten zich bevinden nog groóter maakt. Wat doei Smuts is Londen? Militaire kringen, te Kaapstad herinneren er aan, dat een reis van den Zuid-Afrikaanschen premier Smuts naar Engeland steeds werd ge houden als er iets van groot belang te ver wachten was, in de meeste gevallen militaire operaties. Te Cairo heeft Smuts reeds gen en ander meegedeeld over een offensief der Ge allieerden, waaraan ook Zuid-Afrikanen zul len deelnemen. Daar Smuts lid is van het oorlogskabinet houdt men het te Kaapstad verder voor waarschijnlijk, dat hij tot het einde van dit jaar te Londen zal blijven. Zwaarste ktehtaShvai op Londen sinds Mei 1941. De Britsche berichtendienst meldt dat Lon den in den afgeioopen nacht uit de lucht is Pfr vai volkscommissarissen der Sov- aangevallen. De luchtaanval is de zwaarste - j- j j-3e(jert meer (jgjj twee jaar^geweest. Sedert den nacht van 10 op 11 Mei 1941 is geen der gelijke luchtaaanval op de Engelsche hoofd stad ondernomen. In verscheidene Londen- sche districten zijn bommen gevallen, die schade hebben veroorzaakt offers gemaakt. In de geheele stad werden de schokken der bomontploffingen gevoeld. Zij hebben genujg van het Bolsjewisme. Vrijwillig gaan de be woners van öe in het kader der bewegelijke oorlogsvoering ont ruimde gebieden met de Duitsche troepen mede. Zij hebben meer dan 20 jaren onder de „zegeningen van het Bolsjewisme" geleden en willen daar niets meer van wïten. Met hun heele bezit stellen zij zich in eindelooze colonnes onder bescherming der Duitsche militairen in veiligheid. (PK Lechner Atl H P. c) De kinderen van het kleuterschooltje, dat gedurende de winter maanden in de diergaarde Biijdorp wordt gehouden, worden door een ponywagen gehaaid en weer thuis gebracht. Deze dagetijfcsefce ritjes zijn voor de kleinen een bijzondere attractie. (CJSf.F./Hof Pax c) KORT NIEUWS De 36-jarige houwer J. Grothues is bij werkzaamhe den ip een pijler in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Emma onder een instor ting geraakt en on middellijk overle- dë'n G. was ge huwd en vader van een kind. De Duce heeft ten gunste van de oewoners van Bo logna, die 't slacht- )ffer zijn geworden van den vijand slij ten terreuraanval van 25 September jl. een bedrag be schikbaar gesteld van drie millioen .ires. De 9000 stakende arbeiders van de Vickers-Armstroiig fabrieken hebben 't werk hervat, nadat hun de verlangde verhooging van het weekloon van 46 tot 66 shilling was ver leend. De vermaarde inancieele deskun- lige graaf Volpi, ).m.~ president* van Ie Biennale, ia ge arresteerd, evenals Ie bankier en in dustrieel, senator Jini. Hij en Volpi, die leider is van vele industrieonder nemingen, behoo- nen tot de rijkste wannen van Italië. De redenen hunner arrestatie zijn niet bekend. In September sijn 8 neutrale schepen (40.873 >rt.) tot zinken ge bracht, waarbij $2 opvarenden om het even zijn gekomen, tld us „Svenska Dagbladet". Dit is aen record sedert de Meimaand van lit jaar. —.De voormalige <\.rgentijnsche mi nister van buiten landsche zaken Ruiz Guinazu is'be- jioemd tot ambas sadeur in Spanje» Overzicht der geschilpunten tussehen Londen en Moskou. De Moskousche correspondent vair de Newe Chronicle meldt, dat de niet-opgeloste ge schillen tussehen Engeland en de Sovjet-Unie In twee hoofdgroepen kunnen worden samen gevat, een militaire en een politieke. De militaire groep heeft betrekking op dj« kwestie van het tweede front. De Sovjet- Unie is ontevredener dan ooit over het falen der Geallieerden met betrekking tot de vor ming van een grootscheepsch landfront in het Westen. Er is nauwelijks iemand in de Sovjet- Unie, die niet van meening is, dat de bond- genooten der Sovjet-Unie er de voorkeur aan geven een afwachtende houding aan te nemep om niet te veel offers te brengen, terwijl de Sovjet-Russen in massa's sterven Wat de politieke problemen betreft, wenscht de Sovjet-Unie „veiligheid in Europa na den. oorlog". Het wenscht, dat overal in de staten „het volk" de macht aanvaardt. De Sovjet- Unie is vastbesloten alles te doen. om een dergelijke ontwikkeling te bewerken, overSl waar de Sovjet-invloed .zich. doet gelden. In- tussehen echter neemt de Sovjet-Unie waar, dat- de Britsche regeering klaarblijkelijk een tegenovergestelde -politiek volgt. Het schijnt, dat de Britsche politiek wederom de voor-» keur geett aan een conservatieve lijn. Deze Britsche politiek komt vooral tot uiting in het Pooische vraagstuk. De Poolsche emigran ten zijn een gevaar voor een samenwerking tussehen Engeland en de Sovjet-Unie. Dé gastvrijheid, welke den Poolschen emigranten wordt verleend, beleedigt de Sovjet-Unie en saboteert haar tevens Ook wekt het ergernis in Moskou, dat de Engelschen en Amerikanen ex-koning Peter van Zuid-Slavië en een „reactionnairen" generaal naast hem steunen en in Griekenland wederom een monarch aan de macht willen brengen. Repressaiiles in Frankrijk.* Gedurende den laatsten tijd is in Frankrijk het aantal aanslagen en sabotagedaden zoo zeer toegenomen, dat op bevel var» den Hö- heren SS- und Pciizeiführer -50 terroristen, die bij sabotegs- en terreuracties betrokken warén, met den kagei zijn terechtgesteld. Werkkrachten van Sicilië naar Moerd.Afrika. Naar uit Catania gemeld wordt, zijn op be vel van de Anglo-Amerikaansche bezettings- mogendheden de eerste valide mannen en vrouwen van Sicilië in transporten naar èn&oök'"slacht-l^Noord- Afrika gebracht Zij, die na 20 October nog in het onge oorloofde bezit zijn van een radiotoestel, worden zeer streng gestraft Om strafver volging te entgaan zende men onverwijld bericht aan het Hoofdbestuur der P. T. T. Roggestraat 13, Arnhem, met opgave van naam, woonpiaats en adres, alsmede van het merk en het fabrieksnummer van het toestel, dat daarna op 13 of 20 October in geleverd moet worden in het gebouw Korte Vèerstraat, hoek Spaarne, te Haarlem. De stem der SS. Luistert op Zondag 10 October van 11.30 tot 11.45; uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS. Onderwerp: de eerste Germaansche herfstsportwed-strijden in Avegoor. ClandestieBe slachters voor het Deutsche Obergericht. De landarbeider Bastiaan Versluis en schilder Willem Cornelis Sterk, beiden woon. achtig te Spijk, hadden besloten, gezamenlijk: door den handel in vleesch geld te verdienen» Te dien einde kochten zij een aanzienlijk aantal schapen en slachtten die clandestien, waarop zij het vleesch met winst verkochten. -Met 't oog op de hardnekkigheid, waarmede zij gedurende geruim en tijd hun bedrijf voortzetten, veroordeelde het Deutsche Ober- gericht Versluis tot een tuchthuisstraf vax* vijf jaar en Sterk tot drie jaar tuchthuisstraf beiden bovendien tot een boete van 30lKg;ul- den subs, nog zes maanden tuchthuisstraf. Als bijzonder gewetenloos clandestien slachter moest zich de boerenknecht Anto- nius Molkenboer uit Purmerend met een aantal van zijn afnemers voor het Deutsche Obergericht verantwoorden. Molkenboer heeft op de meest /^ewetenlooze wijze oen aanzienlijk aantal runderen en kalveren, clandestien geslacht en bij den zwarten han del in vleesch een buitengewoon grooten om zet bereikt. Hef Obergericht veroordeelde hem deswege op 30 September 1943 tot zea jaar tuchthuisstraf en een boete van twintig duizend gulden, subsidiair nog een maand tuchthuisstraf voor elke niet betaalde dui zend gulden. Zijn voornaamste afnemers waren de meJbk: handelaar Hein Denitners, die veroordeel.ll werd tot 3 jaar tuchthuisstraf en 2500 gulden boete, de arbeider Dirk ^Salm en de slager Hein Koning, die beiden werden veroordeeld tot twee jaar en zes maanden tuchthuisstraf en tot boeten van 1000 en 2000 gulden, voorts de'koffiehuishouder Cornelis Johan nes Vijselaar en de hotelhouder Arend Hen drik van Linge, wier delicten werden ge straft mét een jaar en drie maanden tucht huisstraf voor beiden en voor Vijselaar bo vendien met 300 gulden boete. De employé Simon Spaans, die binnen betrekkelijk be scheiden grenzen was'gebleven, kwam er met een jaar tuchthuisstraf af. „Oraa veevoederpositie is moafNJk maar aerdaippetacMhew

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1