Haarlemsche Courant „Partij belichaming van Duitschen volkswil". Verbitterde «strijd Welikije Loeki Nieuwsblad voor Noord-Holland Leidende functionarissen der N.S.D.A.P. in vergadering bijeenO.m. uiteenzettingen van Reichsführer SS Himmler en Rijksminister Speer. Schepmann over de taak van de SA. HetWohnungshilfswerk Rede van den Führer. ten zuiden van Uitgebreide branden te Londen en Norwich. 288e Jaargang: No. 235 Bureaus: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. TeL 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag 9 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Ft-éstdagen Drukker^}: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271S Kantoor IJmulden; Rembrandtlaan 55* IJmulden-Oost Uitg s Graf. Bedreven Damiate. Haar less K i2*r Op 6 Oct. j.l. is een vergadering ge houden van den Reichsleiter, Gaulei ter en VerbSndeführer van de partij, die in het teeken stond van het plan om .alle krachten der natie tot het uiterste in te spannen tot het voeren van den oorlog. De vergadering stond onder leiding van den leider der par tijkanselarij, Reichsleiter Bormann. Het woord voerden de Rijksminister Speer, generaal-veldmaarschalk Milch, groot admiraal Dönitz, de stafchef der S.A., Schepmann, Reichsleiter dr. Ley en Reichs führer S.S/f Reichsminister Himmler. In aansluiting op hun samenzijn vertoefden de Reichsleiter en Gauleiter op uitnoodig'ing van den Führer op 7 October in het hoofd kwartier. ï>e Führer In het verloop van de samenkomst gaf de Führer een uitvoerig overzicht van het verloop van den oorlog en van den hui- digen.militairen en politieken toestand. In dit conflict van wereldhistorische beteeke- nis, zoo verklaarde de Führer, dat ip zijn verloop zooals alle groote historische be slissingen zijn eigen rhythme vertoont aan hoogtepunten en spanningen, is naast de kracht der wapenen de wil en het uithou dingsvermogen van de dragers der wape nen van doorslaggevende beteekenis voor de overwinning. De wapenen alleen beteekenen niets, t wanneer daarachter niet de wil van de menschen staat. Zonder acht te slaan op de situatie van den strijd in elke periode, moet de wil, de volhar ding in het nastreven van het gestel de doel. altijd gelijk zijn. Belichaming van dezen wil is de Natio- naal-socialistische partij. Nooit heeft zij zich door tegenslagen la ten ontmoedigen. Haar strijdvaardige geest, haar energie, haar felle vastberadenheid en uiterste hulpvaardigheid hebben ook thans weer aan het volk. vooral tiidens de be proevingen van den luchtoorlog, rugge- graat en houvast gegeven. Wanneer het Duitsche volk dezen geest, die zoowel op de slagvelden als in het vaderland tot uiting komt, weet te bewaren, dan kan deze oorlog nooit verloren gaan, doch dan moet en zal deze oorlog een groote Duit sche overwinning brengen. Tot slot verklaarde de Führer: Wij zullen overal toeslaan en nooit moede worden, zoolang ons doe] niet bereikt is. Neemt on wrikbaar en vast in uw hart het geloof mede, dat, wanneer onze wil niet zal wan kelen, deze oorlog eindigt met een groote Duitsche overwinning. Op de vergadering gaven de rijksminis ter voor bewanening en oorlogsproductie Speer en zijn naaste medewerkers een overzicht van den stand der Duitsche be wapening en van de maatregelen, die voortdurend op het gebied der Productie genomen worden, teneinde den voorsprong in kwaliteit te behouden, dien de Duitsche wapenproduct'e op velerlei gebied, verge leken met den tegenstander, bezit, en die zij op andere gebieden bezig is tot stond te brengen. Deze voorsprong in kwaliteit moet worden aangevuld door de stijging der massaproductie. Het gaat er om. de nog beschikbare reserves aan werkkrachten door ver dere industrieele wijzigingen in de richting van de bewapeningsproductie en door de totale tewerkstelling van arbeidskrachten, volledig uit putten. Slechts de scherpste maatregelen stel len ons in staats in dezen strijd de overwinning te behalen. Het volk, zoo verklaarde "de minist^\»P bereid voor deze overwinning alles te doen en alles te geven. Het is de taak van de leiders van het Biik om dezen wil van het volk uit te voeren. De stafchef der S.A. Scheoman, sprak over de taak der S.A. op het gebied van de wereldbeschouwing. Het is de taak van de S.A. om de men sehen in de breedte en in de diepte te lei den. De stafchef vermeldde de hooge bloedige offers, die de S.A. en haar leiding in dezen oorlog brengen. De S A. is vervuld van ge loof en harde vastberadenheid tot den strijd. De zegen van deze strijdvaardige -houding zal groeien uit de Nationaal Socia listische Partij en uit het Duitsche volk. Reichsführer Himmler. De Reichsführer" S.S. en Reichsminister van binnenlandsche zaken Himmler be handelde een aantal vraagstukken van de oorlogvoering en van het binnen landsche bestuur. Hij sprak in het ver loop van zijn uiteenzettingen over de bijzondere houding van het Duitsche volk na vier oorlogsjaren ep over het hooge krlj.gsfnoreel van de Duitsche natie. Er bestaat geen defaitisme onder het Duitsche volk, aldus de'Rijksminister. In- dividueele verschijnselen op dit gebied worden meedoogenloos uitgeroeid. Wie de zaak van den vijand dient en door het ver spreiden van defaitisme het Duitsche volk in zijn zwaarsten levensstrijd in den rug aanvalt en daarmede het leveen van allen bedreigt, moet sterven als straf voor zijn daad en als waarschuwing voor anderen. De Reichsführer gaf vervolgens een over zicht van den opbouw en de militaire prestaties van de Waffen-S.S. Bijzonder opmerkelijk was ook zijn verklaring over de bepaald voorbeel dige strijdvaardige houding van Duit sche volksgroepen in het buitenland, waarvan bijv. één niet minder dan 14 pet. van haar totale numerieke sterkte beschikbaar gesteld heeft als vrijwilli gers. De mannen van de Waffen SS. hebben in dezen strijd de partij waardig vertegen.- woordigd en haar nooit tot schande ge maakt. Reichsleiter dr. Ley gaf tijdens de bijeen komst de_ oprichting bekend van een grootscheepSch Duitsch „Wohnungs-hilfs- werk", dat er toe moet dienen om in den vorm van de gemeenschappelijke hulpver leening de oprichting van eenvoudige nood woningen op het platteland te bewerkstelli gen en daardoor bij te dragen tot het over winnen der moeilijkheden van de bommen- terreur. De noodwoningen, waarvan eenige voorbeelden bezichtigd werden, omvatten twee vertrekken, een woonkeuken en een slaapvertrek. BQvendien wordt elk huis om geven door een tuintje. Uiteraard kunnen deze woningen, waarvan het in de bedoe ling ligt ze in groot aantal te laten verbou- bouwen, in vele gevallen slechts beschouwd worden als een noodoplossing vergeleken met den vroegeren standaard van woning vóór slachtoffers van don luchtoorlog. Na den oorlog zullen deze noodwoningen ge bruikt worden als weekendhuisjes en zij bieden bovendien de mogelijkheid om rustig over te gaan tot het groote woningbouw programma. Duitsche luchtmacht wierp in totaal 55 millioen bommen. Interessante cijfers van generaal- veldmaarschalk Milch. a Generaal-veldmaarschalk Milch heeft in een rede waarin hij den opbouw der nieuwe DuiL sche formaties bommenwerpers en jachtvlieg tuigen en de technische prestaties zoowel van de Duitsche luchtmacht als van die van den vijand behandelde, interessante mededeelingen gedaan omtrent de successen der Duitsche luchtmacht. In de afgeloopen oorlogsjaren, zoo zei<jp hij o.a heeft de Duitsche luchtmacht 35 millioen bommen geworpen, meer dan 61.000 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, zes millioen brt. vijandelijke scheepsryimte tot zinken gebracht en 12.9 millioen brt. vijan delijke scheepsruimte beschadigd. Met dezelfde krai^it, met dezelfde energie en vastbeslotenheid, die tot deze prestaties heb ben geleid, vat de Duitsche luchtmacht ook de groote eischen aan, die 8e zware luchtoorlog van "het huidige oogenblik stelt en zij ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet. Verklaring van grootadmiraal Dönitz. Grootadmiraal Dönitz heeft het Voord ge voerd over den strijd der Duitsche marine te gen de zeeverbindingen van den vijand. De tonnageoorlog der duikbooten, zoo zeide hij, blijft ondanks groote door nieuwe technische uitvindingen veroorzaakte schommelingen van het succes, de grootste zorg der vijanden van Duitschland. Op langen termijn gezien kan deze tonnageoorlog van beslissende0 beteeke nis voor den oorlog zijn. Mërt steeds weer nieuwe wapens en nipt nieuwe midde len zal de Duitsche duikboot op de zeeën met den vijand een oorlo'g voeren, di§ in de toekomstenog geweldi'ger zal zijn dan dj3 thans meegemaakte. Het vaste fanatieke plan is den tonnage oorlog in'zijn hoogsten 'vorm en met alle middelen tot telkens nieuwen bloei te brengen. Bremen en Hannover gebombardeerd. In den afgeloopen nacht^aldus het D. N. B., ondernamen vijandelijke terreurbommenwer- pers aanvallen op Noord-West Duitsch gebied Door het uitwerpen van bommen ontstond er vooral in Bremen en Hannover schade woonwijken, aan openbare gebouwen en cul tuurmonumenten, alsmede verliezen onder de bevolking. De Duitsche luchtverdededings- strijdkrachten schoten volgens de voorloopige berichten vijf-en-twintig vijandelijke bom bardementsvliegtuigen neer. DUITSCH VOOR NEDERLANDERS. NEDERLANDSCH VOOR DCITSCHERS. De taalcursussen der Nederlandsch-Duit- sche kultuurgempenschap beginnen de ko mende week. Nog slechts enkele dagen resteeren er derhalve om zich te laten in schrijven Er zijn cursussen voor beginners, gevor derden en goed gevorderden en bovendien een cursus in Duitsche letterkunde. Als besluit van den cursus voor goed ge vorderden kan het diploma van de Duitsche academie behaald worden. Men kan zich aanmelden en inlichtingen inwinnen bij de plaatselijke secretariaten der Nederlandsch-Duitsche kuituurgemeenschap in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Gouda, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Nijmegen, Bus- sum, Amersfoort, Apeldoorn, Groningen en Leeuwarden. De heer Jan van Zuip. i.n, die veei heeft gedaan voor de bestrijding der t.b.c. in ons land, o.a. was de stichting van het bekende sanatorium „Zonnestraal" voor een groot deel zijn werk, vierde Donder dag onder groote belangstelling zijn SOsten verjaardag. „Ooine Jan" in de bloemen. (Stapf/fteynihoudt Peix ct De Reichsarbeitsführer, Reichsminister Hierl, ondernam on langs een reis door het Rijkscommissariaat Oostland. Hij bracht o.m. een bezoek aan een groep van den Nederiandschen Arbeidsdienst, die daar vrijwillig aan de opbouwwerkzaamheden deelneemt. Reichsarbeitsführer Hierl begroet hier den leider van een afdeelirfiï van den Nederiandschen Arbeidsdienst. (RAD Kriegsber. Koek Sch/C.N.F. P. c) KORT NIEUWS De Roemeensche minister van open bare werken en ver keer, Busila, is af getreden. Tot zijn opvolger is dr. Con s t a n t i n e s c u be noemd. De nieuwe par lementsverkiezin gen in Irak zijn door den minister president ingetrok ken. De verkiezin gen zijn tot na den oorlog uitgesteld. Terwijl de bewoners in de buurt op visite waren werd inge broken in een wo ning in de Czaar Peterstraat te Am sterdam. Verschei dene sieraden: ringen, horloges, met ketting, hals snoeren en arm banden, ter waar de van 4000, als mede een bedrag in contanten ad 2560 werden ge stolen. Berlijn: „Geen nieuw offensief Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „Van het geheele Oostelijk front wordt levendige plaatselijke gevechtsaclie ge meld, die in eenige sectoren een grooteren omvang aannam. In het gevechtsgebied ten Zuiden van Welikije Loeki werd ook Donderdag verbitterd gestreden. De bols jewisten poogden met steun van slag vliegtuigen een plaats, waar zij den vo- rigen dag waren binnengedrongen,, uit te breiden. Duitsche tegenmaatregelen zijn begonnen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegtuigen voor den strijd op korten afstand van de Duitsche luchtmacht kwamen den ge- heelen dag op doeltreffende wijze in de zware afweergevechten tusschenbeide. De 7de pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor Von Manteuffel heeft zich in de gevechten aan den midden-Dnjepr door kordate aanvallen en taai volharden roemvot onderscheiden. In Zuid-Italië werden in den Volturno- sector verscheidene vijandelijke pantser- aanvallen afgeslagen. In de Zuidelijke apennljnen namen de gevechten in hevig heid toe. Na een verbitterde worsteling werden de pogingen van sterke Britsche strijdkrachten om bij Termoli den linker vleugel van ons front in» te drukken en te omsingelen verijdeld. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee plaatsten Duitsche duikbommenwerpers treffers op_vtwee vijandelijke kruisers en bom bardeerden zeer effectief artilleriestellingen van e«n vijandelijke eilandbasis. Britsche luchtstrijdkrachten wierpen Don derdagnacht bommen op plaatsen in het ge bied van de Duitsche bocht en ondernameti met schending van de Zwitsersche sou vereis niteit. terreuraanvallen op plaatsen in hei Zuidwest-Duitsche gebied. Vooral te Stutj> gart ontstond vrij groote schade. Negen vijan delijke vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht" van 7 op 8 October Londen en Norwich aan en veroorzaakten in beide steden uitgebreide branden." Terwijl aan het Oostelijk front' in het ge bied van Newel zich de vorming van een nieuw zwaartepunt der Sovjet-inspanningen afteekent, dragen de gevechten aan alle overige frontsectoren slechts plaatselijk ka rakter, naar de militaire correspondent van het D.N.B. nadrukkelijk constateert. Hij schrijft: In het gebied ten Zuiden van Welikije Loeki zijn de Sovjets sinds ongeveer twee dagen weer actief geworden. Hun pogin» gen in dit gebied, welks centrum bij Newel gezocht moet worden, zijn zonder twijfel ge baseerd op de bedoeling om ook hier ruimte te winnen, daar het meren- en moerassen?- terrein juist -daar bij het aanbreken van de modderperiode geen of slechts uiterst moei lijke en kostbare bewegingsoperaties toelaat. De bolsjewisten hebben vrij sterke strijd krachten opgesteld. Hun aanval leidde echter voorhands in een leege ruimte, daar de Duit- schers hun troepen uit den smallen aanvals- sector hadden laten afzwenken. Derhalve was reeds de voorbereiding door de artillerie der Sovjets van geen nut. De plaatselijke bres nam de Duitsche leiding op den koop toe en deze wordt thans weer gezuiverd. De strijd neemt dientengevolge aan hevig heid nog toe. Dat geldt vooral voor het gé bruik 'van pantserwagens en gevechtsvlieg tuigen. Voor deze onderneming en voor de gevechten aan de overige sectoren geldt ech ter in het geheel niet het begrip van een nieuw begonnen „algemeen offensief" der Sovjets, zooals de vijandelijke berichtgeving wil doen gelooven, want in werkelijkheid zijn er aan het geheele front in het Oosten geen factoren ontstaan, die. buiten het kader vallen van plaatselijke gevechtshandelingen. In militaire kringen te Berlijn bestempelt men derhalve de kenmerking der gevechten door den vijand als bluf, waaraan waar schijnlijk politieke beweegredenen ten grond slag liggen. Duitsche positie aan Pripet-monding verbeterd. In aanvulling op den Duitsche weermacht- bericht verneemt het D.N.B.De Duitsche tegenaanval die met succes is ondemometi aan de mond van de Pripet, heeft geleid tot de verovering van verscheidene plaat sen alsmede tenslotte tot de vereeniging van de Duitsche aanvalsgroepen. De toe stand der hier staande Sovjets is door deze ontwikkeling aanmerkelijk slechter ge worden. „NEDERLAND OP ZIJN BEST" In de serie „Brandende kwesties" wordt heden het praatje van Max Blokzijl van 23 September, getiteld: „Nederland op zijn best", over den zender Hilversum I van 20.15 uur tot 20.30 uur herhaald. „Onze veevoederposiïie is moeilijk maar aardappelschillen voeden het vee." ,._j|

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1