Haarlemsche Courant Snel stijgende vliegtuigverliezen der Geallieerden in het Westen. Heviger strijd bij Zee van Azof. 288e Jaargang No. 237 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10699 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplelu 37. Tel. 1323* Hoofdredacteur: F. C. Berks Nieuwsblad VOOr Noord-Holland In 3 dagen 208, meerendeels viermotorige bommenwerpers neer. geschoten. Naar schatting bevonden zich 2000 man aan boord. In Zuid-ltalië een plaatselijke aanval te land afgeslagen. Het Duitsche weermachtbericht luidt Tusschen de Zee van Azof en Zapo- rozje hebben de bolsjewisten hun met sterke artillerie-, pantser- en slagvlieger- strijdkrachten gesteunde aanvallen, die echter strandden op de taaie Duitsche afweer, opgevoerd. Ook aan den midden-Dnjepr, in het gebied ten Zuiden van Gomel en in het gevechtsgebied ten Westen van Smolensk zijn alle aanvallen der bolsjewisten afge slagen. De zware gevechten in het penetratie- gebied ten Zuidwesten van Welikije Loeki duren onverminderd voort. Gedurende de beide laatste dagen werden aan het Oostelijk front 285 tanks der bolsje wisten vernietigd, waarvan het overwegende meerendeel in het strijdgebied van Melitopol en Zaporozje, Het luchtwapen heeft in den centralen en Zuidelijken sector met sterke strijdkrachten den afweerstrijd van het leger gesteund, het ravitailleeringsverkeer van den vijand aan gevallen en bij drie eigen toestellen, die ver loren gingen. Zondag 48 Sovjet-vliegtuigen vernietigd. Bij de zware afweergevechten ten Westen van Smolensk heeft zich de Hessisch-Saar.- pfalzische 197ste infanteriedivisie onder aan voering van den It. generaal Böge bijzonder onderscheiden. ïn Zuid-ltalië heeft de vijand een spoor wegsteunpunt in de vlakte van Campania aangevallen. Hij werd bloedig afgeslagen. Van het overige front zijn slechts plaatselijke ge vechten onzer gevechtsvoorposten met vrij zwakke vijandelijke gevechtsgroepen te melden. Duitsche jagers en afweergeschut van het luchtwapen, boord- en marineafweergeschut hebben boven het Middellandsche Zeegebied 9, voor het meerendeel viermotorige bommen werpers neergeschoten. Duitsche duikbooten hebben in harde ge vechten op de Karische Zee ten Oosten van Nova Zembla, in het Noorden van den Atlan- tischen Oceaan en op de Middellandsche Zee schepen met een inhoud van 40.200 brt. tot zinken gebracht en twee andere schepen met torpedotreffers zwaar beschadigd. Van de beveiligingsvaartuigen vernietigden zij drie torpedojagers en een bewakingsschip. Amerikaansche formaties bommenwerpers hebben in den loop van Zondagmiddag West- Duitschland aangevallen Door brisant- en brandbommen ontstond, vooral in Münster, aanzienlijke schade in woonwijken. De Dom en nog drie kerken werden zwaar beschadigd. Door de Duitsche afweer, vooral door formaties jachtvliegers, werd een groot deel van den naderenden vijand vernie tigd. Tot dusver is gemeld, dat 51, voor het meerendeel viermotorige bommenwer pers zijn neergeschoten. Daarmede heeft de vijand bij zijn terreur- aanvallen op het Duitsche rijksgebied in de laatste drie dagen in totaal 208, meerendeels viermotorige bommenwerpers verloren. De verhoogde activiteit van de Duitsche luchtafweer wordt op grond van de jongste resultaten door de bladen op den voorgrond geplaatst, waarbij in het bijzonder de 'nadruk wordt gelegd op het groote aantal neerge schoten toestellen in de laatste drie dagen, n.l. 208 meerendeels viermotorige Geallieerde bommenwerpers. Naar schatting, zoo schrijft de D.A.Z. bevonden zich ten minste 2000 man aan boord, hetgeen te belangrijker is, daar de opleiding van dit personeel twee jaar duurt, zoodat een vervanging in ieder geval moeilijker is dan bij andere troepensoorten. Verleden Vrijdag, toen volgens de ge gevens van den Amerikaanschen generaal Baker 4000 man in den strijd waren ge bracht, zijn door de Duitsche luchtafweer ongeveer een vierde deel, n.l. 107 machines met rond 1000 man neergeschoten. Daarbij komt meestal nog een aantal ver loren toestellen boven land en zee, waarvan in het Duitsche weermachtbericht geen mel ding is gemaakt. Een feit is, aldus het blad, dat de stijging van de verliezen door optreden van de Duitsche nachtjagers en de nieuwe concentratie van alle afweermiddelen den Geallieerden in toenemende mate te doen geeft. Ook de hardheid en het vertrouwen en de moreele weerstandskracht van het Duit sche volk nemen toe De vijand vergist zich, aldus het blad, wanneer hij er op speculeert, dat terreur ons kan doen buigen. In tegen deel, wij worden er harder door. Mountbatfen beraadslaagt. In Nieuw Delhi, waar thans verscheidene Engelsche en Amerikaansche generaals aan wezig zijn, ten einde de plannen voor het of fensief tegen Japan aan een nader onderzoek te onderwerpen, is thans ook" Tsjang Kai- Sjek's minister van buitenlandsche zaken, Soeng, aangekomen, om met Lord Mountbat- ten te overleggen. Ook Maandag zijn de besprekingen van den nieuwen opperbevelhebber van de geal lieerden in Zuid-Oost-Azië voortgezet. Op het oogenblik zijn de nauwste medewerkers van Mountbatten alsmede eenige hooge En gelsche stafofficieren op weg van Engeland naar Britsch-Indië. Varen des nachts in de Zeeuwsche wateren vrij. De Dienststelle van den Wehrmachtbe- fehlshaber in den Niederlanden maakt be kend Met ingang van Tl October wordt het va ren des nachts in de Zeeuwsche wateren tot nader order veroorloofd. Een U-boot, die in de Middellandsche Zee opereert, is onder water gedoken, om de radiomeldingen op te vangen. Het is moeilijk om de boot regelmatig op dezelf de diepte, waarbij de periscoop juist boven water uitsteekt, te houden. De commandant kijkt door hit instrument of zich mogelijkheden voor een aanval voordoen. (PK Tölle PBZ/R P. c) WAPENSCHOUW. D. Zooals kort geleden in Duitschland een overzicht is gegeven van de resultaten van den oogst der velden tot 't veilig stellen van de stoffelijke behoeften van Europa in oorlogstijd, zoo hebben verleden week de partijleiders in Duitschland zich in een con ferentie bezonnen op den wil en het uit houdingsvermogen, die na vier jaren oor logvoeren in het Duitsche volk aanwezig zijn en die immers van zoo geweldige betee- kenis zijn voor het verloop van den krijg in het stadium waarin deze thans geko men is. Bij dove besprekingen -zijn vrijwel alle leidende figuren aan het woord geweest. De oorlogsleiding heeft bij monde van generaal veldmaarschalk Mileh en groot-admiraal Dönitz gewaagd van de technische presta ties bij luchtmacht en marine. Rijksminister Speer gaf een overzicht van den stand van de Duitsche bewapening en van de maatre gelen, die voortdurend op het gebied der productie genomen worden ten einde den voorsprong te behouden, dien de Duitsche wapenproductie op den tegenstander heeft, Reichsleiter Dr. Ley behandelde de oprich ting van een grootscheepsch Duitsch „Woh- nung'shilfswerk", dat er toe moet dienen, eenvoudige noodwoningen te vervaardigen ter beteugeling van de schade, die de vijan delijke bommenterreur veroorzaakt en ten Strenge straften voor clandestiene slachters. Zooals men in ons blad van Vrijdag heeft kunnen lezen, zijn door het Obergericht weer strenge straffen uitgesproken tegen clandestie ne slachters. Een slachter werd tot 5 jaar en een tot 3 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, ter wijl beiden nog een flinke geldboete kregen. Een bijzonder hardnekkige „zwarte" slachter werd zelfs tot zes jaar veroordeeld, benevens een niet malsche boete van 20.000 gulden. Ook geregelde afnemers hoorden zware tuchthuisstraffen tegen zich uitspreken. Het zal- nu toch wel genoegzaam bekend zijn, dat iedereen die vleesch op een dergelijke manier aan de distributie onttrekt, zijn eigen landgenooten benadeelt. Moreel is natuurlijk de afnemer even schuldig als de slachter zelf. Zouden er immers geen afnemers zijn, die graag fantastische prijzen voor een pondje vleesch wilden betalen, dan zou het slachten geen loonend werk meer zijn en spoedig tot het verleden behooren. Iedereen wil natuur lijk graag vleesch op tafel hebben, doch dat kan nu eenmaal niet. Hoe men het ook bekijkt het is toch billijk dat, de voor het Nederland- sche volk beschikbare voorraden zoo eerlijk mogelijk moeten worden verdeeld. Het clandestiene slachten brengt deze ver deeling ten zeerste in gevaar en is dus daar door zelf een gevaar voor de samenleving. Een ieder ga dus met zijn geweten te rade voor hij clandestien koopt en derhalve zijn landge nooten van de noodzakelijke levensmiddelen berooft! Aardappelschillen in de groote steden. Het ophalen van aardappelschillen in de grootere steden is zoodanig georganiseerd, dat het slechts van de huisvrouw afhangt, of elk schilletje in de koeienmaag terecht komt. Als de goedgevulde schillenemmer op tijd klaar staat, zorgt de ophaler voor de rest. In Amsterdam alleen al komen 330 van gemeente wege aangestelde ophalers driemaal per week aanbellen bij de bewoners van de wijk, waar voor zij een inzamelvergunning hebben. Het totaal van hun opbrengst is 900 ton afval per week. Rotterdam met 185 ophalers brengt het tot 600 ton. In Den Haag wordt door 180 op halers 400 ton bij elkaar gebracht. Utrecht met 40 ophalers bereikt 135 ton per week. Onze vier grootste- steden bij elkaar zorgen er op die wijze voor, dat met ruim 2000 ton afval een 10.000 stuks melkvee per week wordt gevoed. Zorgt er voor, huismoeders, dat die schillen van uw huisgezin als ge de aardappelen niet in de schil eet er steeds bij zijn DE KOEIEN LOEIEN OM AARDAPPELSCHILLEN. Dinsdag: 12 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmulden: Rembrandtlaan 55, IJmntden-Oost Uit* Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 slotte heeft de Reichsführer S.S. en Rijks minister van Binnenlandsche Zaken Himm- ler een beeld gegeven van de houding en het moreel van het .Duitsche volk binnen en buiten de grens en van zijn offervaardigheid en vastberadenheid. De Führer zelf heeft tijdens deze samen-' komst een uitvoerig overzicht van het ver loop van dezen oorlog gegeven. Hij heeft er daarbij op gewezen, dat dit conflict in zijn verloop als alle groote historische beslissin gen zijn eigen rhythme vertoont en dat naast de kracht der wapenen de wil en het uit houdingsvermogen van de dragers der wa penen van doorslaggevende beteekenis zijn voor de overwinning. De wapenen alleen aldus Hitier beteekenen niets, wanneer daarachter niet de wil der menschen staat. Hij wees er op, dat de Nationaal Socialisti sche partij zich nimmer door tegenslagen heeft laten ontmoedigen en dat het deze strijdvaardige geest is, die het volk tijdens de beproevingen van den luchtoorlog rügge- graat en houvast heeft gegeven. De beteekenis van deze besprekingen valt niet te miskennen. De mededeelingen van concreten aard waarvoor wij mogen ver wijzen naar het uitvoerig artikel in ons blad van Zaterdag j.l. zijn veelomvattend naar inhoud en. zin. Maar van ^neindig grooter belang is, dat uit dit verslag de sterke, on gebroken geest naar voren treedt van het Duitsche volk en zijn bereidheid, voor het groote doel ieder offer te brengen, dat de eindoverwinning nader kan voeren. Al maanden en maandenlang is,de vijan delijke propaganda er op uit, de'suggestie te, kweeken, als zou over Duitschland een oorlogsmoeheid zijn gestreken, voortko mende uit de vrees voor een nederlaag en uit het besef van vijandelijke overmacht. En deze propaganda was zeer menschkun- dig gezien. Het was in den vorigen wereld oorlog immers het vierde oorlogsjaar, dat fataal bleek voor het Duitsche volk, dat na jarenlange worsteling niet bestand bleek tegen de laatste inspanningen. Lag het niet voor de hand. dat de herinnering daaraan door de Anglo-Amerikaansche propaganda werd uitgebuit? Daarbij kwam de gewij zigde situatie aan het Oostfront, die maar al te gemakkelijk kon worden uitgelegd als een keerende krijgskans, da luchtterreur, die waarom het verbloemd ontzaglijk veel van het geestelijk weerstandsvermo gen der Duitsche bevolking heeft gevergd. Het is deze conferentie, die thans klaar en duidelijk in het licht heeft gesteld, dat de Duitsche legerleiding systematisch en met naar eigen inzicht gekozen rhythme haar weg vervolgt, dat het moreel van de weermacht minder, dan ooit aanleiding tot twijfel geeft, dat het binnenlandsch bestuur de zaken vast in de hand heeft en krachtig arbeidt aan de leniging van den nood, die hier en daarnde luchtpiraterij veroorzaakte. Maar bovenal is gebleken, dat de inner lijke kracht van het Duitsche volk, zijn moed in het gevaar, zijn vertrouwen in de leiding en zijn vasten wil om den strijd tot het zegevierend einde mede te strijden, on gebroken is, ja, sterker dan te voren. Wellicht heeft deze ervaring eenig onbe hagen gewekt in Londen en Washington., en elders. Maar het is het onbehagen, dat het gevolg is der kortzichtigheid. In waar heid, er kan niets vreemds liggen in deze houding van het Duitsche volk, dat Wijkt te willen strijden tot het einde. Tweef -lei uitzicht biedt het verschiet: óf. de volko men ontreddering, de geestelijke en ma ït- schappelijke slavernij, de ond"- 'ang Van cultuur en cultuurgoederen, in één wo^-rd: de dood der Duitsche natie óf de ver' ai ling van het jaren en eeuwen gekoesterde ideaal van een Germaansche levensruimte, waarin voor allen, die behooren tot net werkende, scheppende, leidende Noordras bestaanszekerheid zal zijn. Wie in zulk een kamp om zijn of niet zijn is gewikkeld, kent geen oorlogsmoeheid en telt de offers niet. En dit kenmerkt het ver schil tusschen de strijdende naties. Is het in deze vreeze en in deze hoop, dat de Amerikaansche soldaat huis en erf heeft verlaten om op Sicilië Italiaansche boeren te brandschatten? Het bolsjewisme be dreigt zijn land niet en niemand misgunt Amerika zijn continentale rechten en aspi raties. Heeft iemand Engeland ooit be dreigd met slavernij, economische onmon digheid-of Sovjet-terreur? En welke an dere argumenten zal de Russische analpha- beet die den oorlog wordt ingestuurd, ken nen dan de bedreiging met het schot in den rug, als hij niet gauw en gewillig genoeg in het vuur van de Duitsche mitrailleur loopt? Het Duitsche volk strijdt voor een ideaal. Het moge zijn, dat dit ideaal gestalte heeft gevonden in een wereldbeschouwing, dat is de hoofdzaak niet. Hoofdzaak is, dat de Duitscher vecht voor zijn bestaan, voor zijn vrijheid, voor zijn land, ziin vrouw en kin deren. Zijn tegenstander kent dezen inzet niet, maar vecht voor een buitbelust im perialisme, dat zich hier als kapitalisme, daar als bolsjewisme ontmaskert. En zoo lang deze tegenstelling bestaat, zal iedere Duitsche wapenschouw gewagen van ver beten volharding. Op het oorlogsveld. In de werkplaats. Op den akker. Aan d»n haard. Zij, die hun radiotoestel nog niet heh- ben ingeleverd, krijgen nog tot October gelegenheid om deze fout te herstellen. Schriftelijke aangifte, ml3t opgaaf van volledig adres en van merk en nummer van het toestel dient te geschieden aan het hoofdbestuur van P.T.T., Roggestraat 13, Arnhem. In levering van het toestel: 13 of 20 Oct., gebouw Korte Veerstr., hoek Spaarne. Overloopers naar Indische vrijheidsieger. Volgens berichten uit Rangoon zijn de laatste dagen aan de Birmaansch-Indische grens 12.000 sohüten van het Britsch-In- dische leger, van wie 8000 volledig bewapend waren, naar het Indische vrijheidsleger over- geloopen. Als reden voor den overgang wordt algemeen aangenomen de hongersnood en de steeds stérker wordende anti-Britsche bewe ging iiv-Indië. Egypte helpt betalen. De Egyptische krant Al Mussawar deelt me de, dat de Egyptische regeering er onder Brit sche pressie toe over is gegaan, voor een be drag van 40 millioen Egyptische ponden Engel sche oorlogsleenmgen en schatkistpapieren over te nemen. Iraansche leger lost Engelschen af. Radio-Teheran heeft Zondagavond medege deeld, dat het Iraansche leger krachtens een overeenkomst met de Britsche militaire auto riteiten binnenkort de Engelsche troepen in Iran zal aflossen. Dit is een gevolg van het deelnemen aan den oorlog van Iran. Onze mannen in het Oosten. tSS PK Buschschulte O/H P. C) De Fransche mi nister van financiën heeft scherpe maat regelen aangekon digd tegen de be lasting-ontduikers en de parasieten op de staatskas. Tot dit doel is een bij zondere commissie van onderzoek in het leven geroepen De Britsche be richtendienst meldt dat de Anglicaan- sche aartsbisschop, dr. Cyril Garbett, van zijn reis naar de S o v j e t-U n i e weer in Engeland is aangekomen. Sedert eenige dagen valt er in de Spaansche provin cie Segovia de eer ste sneeuw. De overgang van zo mer tot herfst is zeer snel geweest.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1