emsche Strijd aan Oostelijk front minder hevig Britten naar de Azoren. Nieuwsblad voor Noord-Holland Duitsche tegenaanvallen. Aan den vooravond van de conferentie te Moskou. Strenge maatregelen tegen hen, die hun radiotoestel niet inleveren. Overeenkomst tusschen Engeland en Portugal, Berlijn: Geen verrassing. 288e Jaargang No. 238 Bureaux: Groote Boutstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem BUkantoor, Soendapleln 31. Tel. 1223* Hoofdredacteur: F. C. Berk® Woensdag 13 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en F^stdagen Drukker^: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor I.» muiden: Rembrandt laan S5„ l.ïmtiiden-Oost trltg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem K 1297 Verwoede aanvallen bij Smolensk en Welikije Loekl duren echter voort. Toenemende actie der Geallieerden in eenige sectoren van het Italiaansche front. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt Tusschen de Zee van Azof en Zaporosje is de kracht van de vijandelijke aanvallen als gevolg van de den dag te voren geleden zware verliezen verzwakt. De Sovjets werden opnieuw overal teruggedreven. Ook aan de overige sectoren van "het Oostelijk front, vooral aan den midden- Dnjepr, aan de mond van de Pripet, in het gebied ten Zuiden van Gomel en ten Zuidwesten van Welikije Loekl mislukten vijandelijke aanvallen. In het verloop van de felle gevechten gingen onze troepen op verscheidene plaatsen, krachtig ge steund door de luchtmacht, tot succes volle tegenaanvallen over. In de gevechten der laatste weken heeft zich ten Noorden van de Zee van Azof de mitteldeutsche 13e divisie pantserjagers onder bevel van kolonel Hauser bijzonder onder scheiden. Aan het front van Zuid-Italië ondernam de vijand slechts in den centralen sector eenige plaatselijke aanvallen. Een tijdelijke bres werd in een tegenaanval gezuiverd. Aan de overige deelen van het front drongen vij andelijke strijdgroepen bij toenemende acti viteit van de artillerie tot onze gevechtsvoor posten door. In de wateren van den Dodecanesus bracht de luchtmacht een vijandelijk oorlogsvaartuig tot zinken en bombardeerde met goede uit werking eilandsteunpunten van den vijand. De kommodore van een eskader jachtvlieg tuigen, luitenant-kolonel Hans Philipp. dra ger van het Eikenloof met de Zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, vond in een luchtgevecht den heldendood. Met hem verliest de luchtmacht een der voortreffelijk ste jachtvliegers en groepscommandanten, die 206 overwinningen in de lucht heeft behaald. De A.N P -correspondent te Berlijn meldt De krijfl verrichtingen aan het Oostelijk front blijven in omvang beperkt. Nadat van Sovjet-Russische zijde nogmaals een poging was gedaan, aan het front tusschen Saporosje en de Noordkust van de Zee van Azof een doorbraak te forceeren, waartoe sterke strijd krachten waren opgesteld, is het ook in dezen sector weder aanmerkelijk stiller geworden en van Duitsche zijde meent men dan ook te kunnen zeggen, dat deze aanval mislukt is Ook aan den midden-Dnjepr,- waar aan vallen en tegenaanvallen elkaar afwisselen, blijft de strijd binnen beperkte afmetingen. Ten Westen van Smolensk hebben de bols jewisten hun pogingen. door het Duitsche V Volgens berichten uit Cairo ziet men in leidende kringen der emigrantenregeeringên aldaar de binnenkort beginnende conferentie te Moskou der ministers van buitenlandsche zaken van de Geallieerde regeeringen met vrij groote bezorgdheid tegemoet. Men vreest dat zoowel Eden als Huil door hun regee- ringen vooi'zien worden van zeer ver gaande volmachten met betrekking tot concessies in een aantal afzonderlijke kwesties, teneinde in ieder geval een positief totaal resultaat op de conferentie te bereiken. De recente ver klaringen van Eden aan de vertegenwoordi gers van de emigrantenregeeringen, die op zich zelf geruststellend geklonken hebben, heeft men niettemin met groote scepsis op genomen, daar men uit een reeks van offi- cieele Britsche verklaringen en uit talrijke uitlatingen van Londen weet, dat de Engel- sche regeering geneigd is concessies te doen. Evenzeer overtuigvl is men dat de Ver. Staten, hoewel zij thans verklaren, dat zij de door Rusland opgeëischte strate gische grenzen niet kunnen erkennen, op eenige punten bereid zullen zijn. van dit standpunt af te wijken, wanneer het hurl gelukt een toezegging van de Sovjets te verkrijgen in den voornaamsten eisch dien Huil naar Moskou meebrengt n.l. den eisch van de Russische toetreding tot den oorlog tegen Japan. Men verwacht, dat de Russen weliswaar een officieele deelneming aan den oorlog zul len weigeren, maar dat er met hen valt te praten over het beschikbaar stellen van steunpunten. Naar men te Cairo vreest, zal de tegen- eisch van de Sovjets bestaap In het verlee- nen van de.vrije hand op den Balkan, in Po len en in het gebied van de Oostzee, waarbij de Russen wellicht de Amerikanert zoover te gemoet zullen komen, dat zij op het huidige tijdstip zullen afzien van een afbakening dei- grenzen en zich zullen tevreden stellen met een garantie voor de vervulling van hun „rechtvaardige strategische en politieke eischen" bij de definitieve regeling na den oorlog. Een bevestiging van deze vrees zien de emigTantenkringen te Cairo in de uitlatingen van de „New York Times" van jl. Zondag, waarin dit vooraanstaande Amerikaansche blad zich bezig houdt met het verschil in houding tusschen de Russen en de Angdo- Amerikanen tegenover de door Duitscftland bezette landen en pleit voor een aanpassing van de houding der Westelijke geallieerden bij de politiek van het Kremlin alsmede voor de bevordering van de revolutionaire partisa- nenbeweging. front te breken, blijkbaar nog niet opgegeven en zij blijven hier verwoed aanvallen. In dezen sector hebben de Duitschers thans een verkorte verdedigingslinie betrokken. Ook in het gebied ten Zuidwesten van Welikije Loeki hebben de aanvallen der bolsjewisten, die naar men weet de Duitsche verdedigings stellingen zijn binnengedrongen, nog niets aan hevigheid verloren. Al deze aanvallen zijn echter, naar men te Berlijn verklaart, tot dusver afgeslagen? Na de regens der voorgaande weken is het weer thans overal aan 'het Oostelijk front zoo, dat de operaties hiervan nog geen hin der ondervinden. Graziani bij den Fiihrer. De Italiaansche minister van oorlog: heeft voor besprekingen in het hoofdkwartier van Fiihrer vertoefd. Cordell Huii op weg naar Moskou. Volgens berichten uit Rio de Janeiro heeft de minister van buitenlandsche zaken der Ver- eenigde Staten, Cordell Huil, eenige dagen ge leden op weg naar Moskou te Natal in Brazi lië een tusschenlanding gemaakt. De korte des betreffende'telegrammen zeggen slechts, dat de Braziliaansche minister van buitenlandsche zaken_en de Amerikaansche ambassadeur in Rio dë Janeiro hem verwelkomd hebben. Bomaanslag op Eisenhower. Op den Amerikaanschen opperbevelhebber generaal Eisenhower, is te Tunis een bomaan slag gepleegd. Generaal Eisenhower, die van plan was van Tunis hiaar Zuid-Italië terug té vliegen, maakte zich voor de afreis gereed, toen in het voor hem bestemde vliegtuig/een projectiel tot, ontploffing kwam. Een .uitge breid onderzoek werd ingesteld, doch van de daders, die men onder de inheemsche"1 bevol king meent te moeten zoeken, werd geen spoor ontdekt. Britsche mijnwerkers uit het leger. De Britsche minister voor d?*%randstoffen,- voorziening, majoor Lloyd George, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche re geering maatregelen heeft getroffen om de in het leger ingelijfde mijnwerkers, in het bijzon der de oudere lichtingen, naar huis te sturen, teneinde weder in de mijnen te werken. Ver der is het thans noodzakelijk geworden ge dwongen tewerkstelling in de mijnbouw- industrie in te voeren. Ibn Saoed onderhandelt. Sjeik Joessein Jassin is als bijzondere ge volmachtigde van Ibn Saoed in Egypte aange komen, teneinde met Nahas Pasja besprekin gen te voeren inzake de plannen tot stichting van een Arabisehen bond. Huisraad en meubelen.worden verbeurd verklaard ten behoeve van slachtoffers van bombardementen. De höhere SS- und Polizeiführer maakt be kend: Aan mijn bekendmaking van 2 October 1943, volgens welke de personen, die hun radiotoe stel, voor zoover dit valt onder den inleverings plicht, vóór 20 October 1943 inleveren, hebben reeds duizenden gevolg gegeven. Er wordt nogmaals nadrukkelijk op gewezen, dat tegen personen, die na 20 October 1943 nog zonder daartoe gerechtigd te zijn, in het bezit zijd van een radiotoestel, met bijzondere strengheid zal worden opgetreden. Tegen hen kunnen volgens par. 10 van mijn verordening van 13 Mei 1943 betreffende het verbeurd verklaren van radio-ontvangtoestel len gevangenisstraffen en boeten tot een on- beperkten omvang worden uitgesproken. Bo vendien kunnen tegen hen maatregelen der Sicberheitspolizei bevolen worden, in het bij zonder ook verbeurdverklaring van hun roe rend en onroerend vermogen. k vestig er in h'et bijzonder de aandacht op, datik in ieder geval van niet inlevering of van heime lijk w e-jf werken van een toestel als eersten strafmaatregel last zal geven tot onmiddellijke ver- beurivertlaring van het gehee- I e h u"i s r a a d. met inbegrip van de Meubelen, ten gunste van slachtoffers van bombardemen ten. - Hf wordt nogmaalfe op gewezen, dat slechts' dfer personen vrijgesteld zijn van den plicht fot inlevering van hun radiotoestel, die in het bezit zijn van een officieele voorloopige „Be- scheinigung" De officieele voorloopige „Be- scheinigungen" zijn op volgorde genummerd, aan de eene zijde bedrukt met Duitschen, aan de andere met Nederlandschen tekst. Boven dien moeten de „Bescheinigungen" voorzien zijn van een dienststempel der Dienststelle, die de Bescheinigung heeft uitgereikt. Alle an dere Bescheinigungen van Dienststellen of per sonen zijn ongeldig en beschermen de bezit ters niet tegen bestraffing, wanneer de toestel len niet voor den vastgestelden termijn wor den ingeleverd. Wie een verzoek om vrijstelling van de in leveringsverplichting heeft ingediend en tot heden nog niet de bovengenoemde Bescheini gung heeft ontvangen moet zijn verzoek als afgewezen beschouwen en derhalve zijn radio toestel onverwijld inleveren. Amerikanen gebruiken dum-dum. kogels. Volgens het Japansche blad Mainitsji heb ben Japansche artsen vastgesteld, dat de Ame rikanen bij den strijd op het eiland Nieuw- Georgië (Salomon-Archipel) dumdum-kogels gebruiken. Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkomm'ando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 tot 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht,. Tjjdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland ipoeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wacht- bataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende him verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den. die na minstens een jaar diensttiid -rijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 18.10.'43, 914.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 19.10.'43. 912.00 uur Breda, Restaurant Modern, Markt. 1Q,10.'43. 1518.00 uur. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.'43, 912.00 uur. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 20.10.'43. 1518.00 uur. Arnhem, Café Royal. 2I.I0.'43. 912.00 uur. Hengelo. Café Mo dern, Spoorstraat 18. 21.10.'43. 1518.00 uur. Zwolle, Hotel Gij tenbeek. 22.10.'43. 912.00 uur. Assen, Concerthuis aan de Vaart. 22.10.'43. 1518.00 uur. Groningen, Concert huis, Poelestraat. 23.10.'43. 912.00 uur. Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.'43. 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 25.10.'43. 9—13.00 uur. Utrecht. N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26.10.'43. 914.00 uur. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.'43. 914 on .,ur. Den Haag, Café Den Kom B»— icheweg. Onz» -mannen in het Oosten. (SS PK Schmitz O/H P. c) KORT NIEUWS De oudste doch ter van den Japan- schen keizer, prin ses Sjigeko, zal op 13 Oct. a.s. trouwen met een keizerlij ken prin^. De prefect van Foggia, Dolfin, is benoemd tot parti culieren secretaris van Mussolini. Dol fin was vroeger prefect van Enna op Sicilië. In Mexico is de doodstraf weer in gevoerd, nadat de ze tien jaar geleden was afgeschaft, een en ander speciaal met het oog op het bendewezen, dat in verband met de slechte voedselpo sitie den laatsten tijd zeer toeneemt. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Chnrchill Dinsdag in het Lagerhuis medege deeld, dat de Portugeesche regeering zich op Britsch verzoek bereid verklaard heeft Enge land bepaalde faciliteiten op de Azoren toe te staan, opdat de Britsche koopvaardij op den Atlantischen Oceaan beter beschermd kan worden. De overeenkomsten zijn, naar Churchill zei- de, van tijdelijken aard, zoodat alle Britsche strijdkrachten bij het einde der vijandelijk heden van de Azoren teruggetrokken zullen worden. Groot-Brittannië zal den Portugeezen op de Azoren den noodigen militairen en an deren aanvoer doen toekomen. De overeen komst. aldus beweerde Churchill, bevat niets, dat op de een of andere wijze invloed zou kunnen oefenen op den nog steeds bestaanden wensch der Portugeesche regeering, een poli tiek van neutraliteit op het Europeesche vaste land te handhaven en daardoor een vredes- zöne op het Iberische schiereiland te vormen. De Portugeesche regeering heeft Dinsdag middag den tekst gepubliceerd van de verkla ring, door de Engelsche regeering in 't Lager huis afgelegd, in overleg met de Portugeesche regeering. Ten aanzien van deze verklaring, aldus de officieele mededeeling. meent de Portugeesche regeering te moeten naar voren brengen in de eerste plaats, dat de regeering er steeda op gewezen heeft, dat, hoewel zij oprecht wenschte de neutraliteit te handhaven, zij deze neutraliteit als aan voorwaarden ge bonden beschouwde, met het oog op een even tueel in'werking treden van de Kngelsch-Por- tugeesche alliantie, zooals dat het geval zou zijn, wanneer de Britsche regeering met een beroep op de alliantie faciliteiten zou verlan gen; in de tweede plaats dat de Portugeesche regeering, die steeds de verplichtingen, voort- vloelende uit het met-aanvalsverdrag en de aanvullende protocollen met Spanje, is nage komen heeft kunnen constateeren. dat in dit opzicht de Portugeesche politiek door de Brit sche regeering niet slechts gerespecteerd.maar met sympathie gadegeslagen is. De Portugee sche regeering heeft in Spanje reeds een uit voerige verklaring over deze aangelegenheid der Engelsch-Portugeesche betrekkingen af gelegd. Commentaar. De diplomatieke correspondent van het D.N. B., dr. Siegfried Horn, schrijft: „De door Churchill medegedeelde Anglo- Portugeesche overeenkomst betreffende het beschikbaarstellen van lucht- en vlootbases op de Azoren, heeft in Berlijnsche politieke kringèn geenszins verrassing gewekt, aange zien sedert eenigen tijd een toenemende acti viteit van Engelsche en Amerikaansche agen ten te Lissabon en Oporto kon worden waar genomen en de laatste dagen de geruchten over aanstaande Anglo-Amerikaansche actie tegen deze Portugeesche eilandengroep talrij ker werden. Ook op de Dinsdag in de Wilhelmstrasse gehouden conferentie voor de buitenlandsche pers had men zich van bevoegde Duitsche zijde ten aanzien van deze kwestie uitgelaten op een wijze, waaruit kon worden afgeleid, dat men op de hoogte was van den politieken en militairen achtergrond van dit thans actueel geworden vraagstuk. Als de Wilhelmstrasse op dit oogenblik van commentaar afziet, dan is dat wel, omdat men aanvullende inlichtingen, vooral uit Lissabon, afwacht. Niettemin hoort men in Berlijnsche politieke kringen de opvatting, dat Portugal zeer klaarblijkelijk zich onder sterken Anglo- Amerikaanschen druk bereid verklaard heeft to"t de concessies, die in Engeland en de Ver- eenigde Staten onmiddellijk worden naar voren gebracht als buitengewoon waardevole credit- post in hun strijd tegen Duitschland en dan ook propagandistisch uitgebuit nm-dpn In politieke kringen te Lissabon verklaart men, dat Salazar al sedert maanden regelmatig door den Britschen ambassadeur en door een reeks andere zich bij gelegenheid te Lissabon ophoudende Engelsche persoonlijkheden, voor al door Sir Samuel Hoare. met aandrang ver zocht is de Britsche wenschen tot verleening van steunpunten op de Azoren te vervullen. Salazar was ongetwijfeld oorspronkelijk van zins niet toe te geven aan den Engelschen aan drang, aangezien hij er zich van bewust was, dat toegevendheid op dit punt zou neerkomen op een opgeven van de tot dusver absoluut correcte neutraliteit jegens alle oorlogvoeren de partijen. Den laatsten tijd echter stapelden zich de rechtstreeksehe aanduidingen van Britsche zij de op, dat Churchüi besloten was zijn eischen onder alle omstandigheden te verwezenlijken en dat hij voor het bereiken van dit doel ook niet schuwen zon gebruik te maken van het middel van een omwenteling in Portugal. Men gelooft, dat het opnemen van de ver tegenwoordigers van Sovjet-Rusland in den Midellandschen Zeeraad door Salazar is opge vat als een alarmsignaal voor de vastberaden heid van Engeland om zoo noodig de roode agitatie in het geheele land in veel sterkere mate dan tot dusver te steunen en dat hij zich onder den druk van deze opdoemende binnen- landsch politieke onweerswolken tenslotte heeft gevoegd naar den Britschen aandrang. DE KOEIEN LOEIEN OM AARDAPPELSCHILLEN.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1