Hevige doorbraakpogingen aan Oostelijk front verijdeld. ISieüivsblad voor Noord-Holland Sterke Britsche aanvallen in Zuid-Italië afgeslagen. 288e Jaargang No. 240 Bureaux:'Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724. Redactie I06M Postgiro 134958 Haariémsche qt, Haarlem Bijkantoor, Soendapletn 17. Tel. 122» Hoofdredacteur: F. C. Berks Vriidag 15 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon - en Ftistdageo Drukkerij! Z. B. Spaanse 12. Tel, 12713 Kantoor Umuiden: Remhrandtlaan 65» Umuiden-Oost Uitg t Graf. Bedrijnen Damiate. Haarlem K 1297 Verbitterde strijd om bestaande zwaartepunten. Terreinwinst bij Pripetmonding en Gomel. Plaatselijke gevechten bij Welikije Loeki.' Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Noorden van de-Zee van Azof en aan den middenloop van den Dnjepr zette de vijand Woensdag op de bestaande zwaarte punten zijn hevige doorbraakpogingen voort. Zij werden in verbitterden strijd verijdeld. Eenige plaatselijke bressen werden afgegren deld. Aan den mond van de Pripet en in het gebied van Gomel leverden eigen 1 tegenaanvallen, na het afweren van vijan delijke aanvallen, terreinwinst op. Sterke vijandelijke aanvallen in het gebied ten Westen van Smolensk mislukten opnieuw onder bijzonder zware verliezen voor de Sovjets, die daarbij meer dan 50 pantser wagens verloren. De luchtmacht had door herhaald doeltref fend optreden van sterke formaties gevechts vliegers en vliegende artillerie een bijzonder aandeel in dit afweersucces. Aan de overige deelen van het Oostelijk front, ook ten Zuidwesten van Welikije Loeki, heerschte slechts plaatselijke gevechtsactivi- teit. Bij vergeefsche vijandelijke luchtaan vallen op een eigen convooi in de wateren van het hooge Noorden werden door forma ties jagers en torpedovliegtuigen 28 en door de bewakingsvaartuigen van de marine 4 der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. In totaal verloren de Sovjets de laatste 24 "uur aan het Oostelijk front en in het hooge Noorden 102 vliegtuigen; 5 eigen machines gingen verloren In Zuid-Italië vielen sterke Britsch-Ameri- kaansche strijdkrachten Woensdag in den sec tor van de Volturno en ten Noordwesten van Benevento aan. De aanvallen stortten ineen onder het geconcentreerde afweervuur of in tegenaanvallen. Hier en ,daar worden nog hevige gevechten geleverd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten in de Golf van Napels op een groot vijandelijk oorlogsschip een zwaren treffer. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen wier pen Woensdag boven Westduitsch gebied luk raak eenige bommen uit. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Pe voor dezen tijd van het jaar ébnorrffale weersgesteldheid aan het Oostelijk front er heerscht daar in tegenstelling met de Sovjet- berichten, die van zware regens spreken, over het algemeen nog droog, zonnig weer is blijkbaar voor de Sovjet-Russische legerlei ding aanleiding geweest, te trachten, nog voor het aanbreken van de modderperiode, die de activiteit aan dit front grootendeels doet ver lammen, door de Duitsche stellingen te bre ken. Waarschijnlijk streeft 'zij er naar, met het oog op een komend winteroffensief, zich van de gunstigst mogelijke uitgangsstellingen te verzekeren. Na de betrekkelijke rust der laat ste acht dagen zijn de bolsjewisten thans op verschillende punten weder tot aanvallen op groote schaal overgegaan en de strijd is aan merkelijk in hevigheid toegenomen. De strijd- pauze is. naar het oordeel van Duitsche mili taire kringen ontstaan, doordat de bolsjewis- ten eenigen tijd noodig hebben gehad om de verbindingen door het achterland, waar de Duitsche troepen vernielingen op groote schaal hebben toegepast, noof'.', uftig te or- ganiseeren. Inmiddels hebben zij nieuwe strijdkrachten kunnen aanvoeren, die te Ber lijn als vrij sterk gekenmerkt worden. Be voegde Duitsche kringen verklaren, nog niet van een nieuw Sovjet-offensief te kunnen spreken, doch de strijd is nog in volle ont wikkeling en men houdt terdege rekening met de mogerijkheid, dat de thans begonnen aan vallen zich tot een grootscheepsch offensief kunnen ontwikkelen. Een der voornaamste oogmerken van het Sovjet-opperbevel schijnt de herovering van de Oekraine te zijn. Hierop althans wijst de richting, waarin de bolsjewisten hun aanval len ondernemen. Aan den eenen kant concen- treeren zij hevige aanvallen op de Duitsche verdedigingslinie, die van Saporosje naar de Zee van Azof loopt en den toegang tot de Krim dekt, aan den anderen kant trachten zij van de bruggenhoofden uit, die aan weerszij- Amery over de hongersnood in Britsch-lndië. De Britsche minister voor Xndië Amery heeft in het Lagerhuis geantwoord op een aantal vragen. Met betrekking tot den hongersnood in In- dië verklaarde Amery, dat het aantal dooden thans naar schatting per week duizend per sonen bedraagt. Het is echter mogelijk, dat het aantal dooden nog hooger is. Op de vraa"g, over Japansche radio-uitzen dingen, waarin zendingen levensmiddelen voor Indië werden aangeboden, antwoorde Amery, dat hij niet van zins -jras den inhoud der uit zendingen aan de openbaarheid prijs te geven. den van Kief op den Westelijken oever van denDjepr zijn gelegen, verder de Weste lijke Oekraïne binnen te dringen met den on- miskenbaren opzet, tegelijkertijd Kief te om singelen. De berichten uit Moskou over de positie van Kief, alsmede over een ernstige bedreiging van Melitopol, worden te Berlijn vooralsnog sterk overdreven genoemd. Ook iu den zoogenaamden „natten drie hoek", het moerassige gebied aap de monding van de Pripet, oefenen de bolsjewisten een zwaren druk op de Duitsche stellingen uit. In dit onoverzichtelijke gebied ondervinden de Duitschers veel hinder van partisanen, die de verbindingswegen bedreiston en vaak tot vlak achter het Duitsche front doordringen. Onafhankelijkheidsverklaring der Philippijnen. 1 Bondgenootschap met Japan. De onafhankelijkheid der Philippijnen is Donderdagochtend afgekondigd door dr. José Laurel, den voorzitter der commissie van voorbereiding voor de onafhankelijk heid. Dr. Laurel is geïnstalleerd ^ls eerste presi dent van de Philippijnsche republiek. Met ingang van Donderdag is een eind ge komen aan het Jgpansche militaire bestuur op de Philippijnen.' De regeering bestaat uit zes administratieve departementen. President José Laurel is tevens hoofd van het departe ment van binnenlandsche zaken. Na de onafhankelijkheidsverklaring heeft Japan terstond de regeering te Manilla er kend. Tevens is volgens een mededeeling van het bureau van voorlichting te Tokio een verdrag van bondgenootschap onderteekend tusschen Japan en'de Philippijnen. Beide landen zullen nauw samenwerken in aangelegenheden van politieken, econo- mischen en militairen aard voor de succes volle voortzetting van den groot-Oost- Aziatischen oorlog. Twee Am. torpedojagers tot zinken gebracht. Het Amerikaansche ministerie van marine deelt mede, dat twee Amerikaansche torpedo jagers door duikbooten in de Middellandsche Zee tot.zinken zijn gebracht. Volgens een bericht uit New-York bevindt zich de 9700 ton metende Amerikaansche krui ser Philadelphia in het droogdok te Gibraltar, wegens schade, die zij bij gevechten aan de Italiaansche kust heeft opgeloopen. De Italiaansche krijgsgevangenen. In het*Lagerhuis heeft een lid der Labour- partij gevraagd of den Italiaanschen krijgs- gevangenefk in Engeland thans geen andere werkzaamheden» zouden kunnen worden opge geven dan alleen werk op het land en de lich tere werkzaamheden. Men zegde toe deze kwestie te bestudeeren. Verwijten uit den Amerikaanschen Senaat. Wanneer de oorlogsuitgaven niet worden verminderd, zal de staatsschuld der Ver. Sta ten aan het einde van het volgende jaar zoo groot zijn, als de staatsschulden van de geheele overige wereld tezamen, zqo heeft senaitor El lender verklaard. Hij heeft, er openlijk critiek op uitgeoefend, dat het Amerikaansche volk den zwaarsten last van dezen oorlog heeft te dragen, terwijl Engeland zich ontziet. Hij wees erop, dat de schuld per hoofd in Amerika reeds tot 642 dollar gestegen is, en dat deze in Engeland nog slechts 56 dollar bedraagt. Tegen het bolsjewisme; Meldt U voor de Waffen-SS en de tandwacbt. Onze mannen in het Oosten. (SS PK Wigforss O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den -leeftijd van 17 tot 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de kyiringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieled^i, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wacht- bataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den. die na-minstens een jaar diensttiid -ijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding te niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 18.10.'43, 914.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk 19.10.'43. 9—'12.00 uur Breda, Restaurant Modern, Markt. 10.10.'43. 1518.00 uur. Den Bosch. Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.'43, 912.00 uur. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 20.10.'43 1518.00 uur. Arnhefti, Café Royal. 21.10.'43. 912.00 uur. Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 21.10.'43. 1518.00 uur. Zwolle, Hotel Gij- tenbeek. 22.10.'43. 912.00 uur. Assen. Concerthuis aan de Vaart. 22.10.'43. 1518.00 uur. Groningen, Concert- huis. Poelestraat. 23.10.'43. 91200 uur. Leeuwarden. Huize Schaaf* Breedstraat. 24.10.'43. 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 25.10.'43. 913.00 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245 .26.10.'43. 9—14.00 uur. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.'43. 9—14nn .lur. Den Haag, Café Den Hom Bezuidenhout>;cheweg De oeroude vriendschap. De Daily Telegraph maakt melding van een incident bij Churchills verklaring over de overeenkomst met Portugal in het La gerhuis. De gedachte, dat de nieuwe over eenkomsten berusten op een verdrag van het jaar 1373, was voor de afgevaardigden buitengewoon komisch, want toen Chur chill dit jaartal noemde, barstte, er een daverend gelach los, zöodat Churchill een poosje niet kon spreken. Tenslotte, aldus het blad, slaagde hij er toch in het parle ment te overtuigen „van den ernst van zijn verklaring." In den Stadsschouwburg^ te Amsterdam zal op 17 Oct. as. de première van Vondel's treurspel „Noah" worden gegeven. Een der scènes met Fritz van Dijk als Noah. (Stapf/Reyrthoudt Pax c) KORT NIEUWS De drager van 't Ridderkruis ma joor Wilhelm Fer dinand Galland groepscommandant van een eskader jachtvliegtuigen, is in den strijd tegen Engeland gesneu veld. Hij had 53 overwinningen in de lucht behaald, en is een broeder van den drager van 't Ridderkruis met het Eikenloof, Zwaarden en Bril- lanten, generaal- majoor Galland. >4 - De secr.-generaal van de Fransche landweer heeft zich met 14 Fransche of ficieren van het leiderscorps der landweer aange meld voor de Fran sche afdeeling der Wafferi-SS. Geschenk van den Führer aan al zijn strijders; Als dank van den Fühfer voor hun optreden ontvangen van 15 Oct. 1943 af de leden van alle weermachtonderdeelen en de Waffen-SS, als mede de leden van de verschillende organisa ties, die in het kader van de weermacht aan het geheele Oostelijk front worden gebruikt, uit Italië, Griekenland, Servië, Kroatië en Noorwegen, alsmede alle in den strijd gewor pen duikbootbemanningen en het in den strijd jeworpen vliegende personeel van de lucht macht, die ais gewonden, zieken of als verlof gangers in het vaderland komen en op hun oapieren het hiertoe recht gevende stempel be zitten, weer een „Führergeschenk" in den vorm yan een levensmiddelenpakket of een dienovereenkonfstige extra-levensmiddelen kaart met een bedrag In geld. Prawda over de aanstaande conferentie van drie. Voor het eerst omlijnd standpunt van Sowjet Russische zijde. De Prawda wijdt Woensdag een hoofdarti kel aan de driemogendhedenconferentie te Moskou, waarin voor het eerst een omlijnd standpunt wordt ingenomen. De Prawda noemt het „absufti" te verwachtend dat op de a.s. conferentie vraagstukken als „de grenzen der Sovjetunie" of „de status der Baltische sta ten" zouden worden besproken. Deze onder werpen staan buiten iedere discussie, aldus de Prawda. Even onzinnig zou het zijn, een be spreking van de grenzen der Vereenfgde Sta ten te willen vaststellen, of te debatteeren over den „status van Californië". De uitsluitende bedoeling van deze con ferentie is naar onze meening, aldus de officieuze Prawda, de bespreking van ge meenschappelijke militaire acties ter be korting van dezen oorlog Het Geneefsche blad Suisse meldt uit Anka ra, dat de Turksche president diepgaande be sprekingen heeft gevoerd met de ambassa deurs van Engeland en de V. S., die zouden samenhangen met de aanstaande conferentie te Moskou. Volgens het Zwitsersche blad verwach ten politieke kringen te Ankara dat Rus land op deze conferentie bepaalde eischen aan Turkije zal stellen. Deze verwayhting zou hebben geleid tot het onderhoud van president Inönü met de ge noemde diplomaten. Munster in rouw. Bij den terreuraanval, Zondag door Ameri kaansche bommenwerpers op Munster onder nomen, zijn 37 ordezusters, verpleegsters van het Clemens Ziekenhuis, om het leven geko men. Na den aanval lag een groot deel van het ziekenhuis in puin. Behalve het Clemens- Ziekenhuis werd ook de Raphaels-kliniel^ het slachtoffer van de Amerikaansche bommen, waarbij 72 ordezusters den dood vonden. Bo vendien werd door de bommen een groot aan tal kerken zwaar beschadigd; eveneens het bisschoppelijke paleis, het museum en de universiteit. De stem der SS. Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 M. naar de stem der SS. Onderwerp: „Edda I". Duce's huizen voor oorlogs slachtoffers. De Duce heeft zijn in Ricdione gelegen par ticuliere huizen ter beschikking gesteld van de oorlogsslachtoffers. Tachtig gezinnen van Bologna, die de meeste have en goed bij de luchtaanvallen verloren hadden, konden daar in worden ondergebracht Sabotage op Zweedsch station. Op een station in midden Zweden is gecon stateerd, dat het slot van een wissel openge broken was en de wissel zoo was gesteld, dat de sneltrein van Stockholm in botsing had moeten komen met drie met chloor gevuld# tankwagens. Door tijdige ontdekking der be» schadiging werd een ramp voorkomen. Stock- holms Tidningen schrijft, dat ter plaatse een niet onbelangrijk aftital communisten wonen NIEUWE BURGEMEESTERS. De commissaris-generaal voor bestuur ei» justitie heeft tot burgemeester benoemd: P. J. E. Dekker, burgemeester te Oudetongss onder eervol ontslag uit deze functie, to# burgemeester van Harlingen; G. W. FrijlingL burgemeester te Baarderadeel, onder eervol ontslag.^ uit deze .functie, tot burgemeeste* ■van Tietjerksteradeel; ir. H. Höltke te Dord recht, tot burgemeester yan Gorinchem; da heer J. L. Brinkerink in Öudetonge, tot bur gemeester van Öudetonge en Nieuwetongo; de heer B. J. van Ham in Hoogezand, tot burgemeester van Sappemeer; ir. F. J. Over beek te Hengelo, tot burgemeester van Har.. denberg en de heer C. J. Werkhoven te Wit- marsum, tot burgemeester van Wdnseradeel Wanneer men bij de na 20 October te verwachten stelselmatige controle nog in het ongeoorloofde bezit van een radiotoe stel blijkt te zijn, kan men op een zeer strenge bestraffing rekenen. Geef daarom het toestel terstond aan bij het hoofdbe stuur der P.T.T., Roggestraat 13, Arnhem, met vermelding van merk en fabrieksnum- mer. Op 20 October moet het toestel dan ingeleverd worden aan het gebouw Korte Veerstraat hoek Spaarne. DE KOEIEN LOEIEN OM AARDAPPELSCHILLEN.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1