Haariemsche Courant Nevelraketten, nieuw wapen van de Duitsche luchtafweer. Nieuwsblad voor Noord-Holland In den slag van Schweinfurt werden van de 300 Amerikaan- sche bommenwerpers 123 neergeschoten, bij een verlies van 17 Duitsche jachtvliegtuigen. 1200 man geschoold personeel buiten gevecht gesteld. Zeer scherp Duitsch protest te Lissabon. Duitsche*aanvalssuccessen aan Pripet en Sjosh. Aanval der geallieerden in Zuid-Italië begonnen. DE KOEIEN LOEIEN OM AARDAPPELSCHILLEN, 288e Jaargang1 No. 241 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10124, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 17. Tel. 12231 Hoofdredacteur: F. C. Derks Zaterdag 16 October 1943 Verschuilt dagelijks, behalve op Zon- 'en Fwstdageo Drukkerij; Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJnxoiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 De nederlaag van het Amerikaansche luchtwapen boven Duitschland, waarvan in het Duitsche weermachtbericht mel ding wordt gemaakt, heeft, naar het DNB verneemt, een rampspoedige^ om vang aangenomen. Het staat reeds thans vast. dat het aantal der door de Duit sche luchtverdediging vernietigde Ame rikaansche bommenwerpers gestegen is tot 123. Aangezien eenige bergingscom mando's hun resultaten nog niet gerap porteerd hebben, kan waarschijnlijk nog een stijging van het totaal verwacht worden. Bij de zware luchtgevechten boven Duitsch gebied zijn 17 Duitsche jagers verloren ge gaan. Een deel der bemanningen kon met valschermen in veiligheid komen Vijf Ame rikaansche bommenwerpers, die tijdens de verbitterde luchtgevechten op 14 Oct. boven Zuid-West-Duitschland sterk beschadigd waren, moesten een noodlanding doen in de buurt van IVlünchen. De bemanningen ver klaarden dat .zij gemeend hadden zich reeds boven Zwitsersch gebied te bevinden. Voorts zeiden zij, dat er tijdens dèn aan val onder liun formaties groote verwar ring was ontstaan als gevolg van het ge bruik van nieuwe neelraketten door den Duitsehen luchtafweer. In de dichte mistbanken zijn eenige hom men werpers met elkaar iri botsing gekomen en neer gestort. De militaire correspondent van het DNB noemt het resultaat van den luchtslag van Schweinfurt een indrukwekkende Duitsche overwinning in de lucht. Hij schrijft: van 300 aanvallende Amerikaansche bommen werpers hééft d^Duitsche luchtafweer bijna de helft in slechts 1 1/2 uur neergeschoten. De „Vliegende vestingen", door den vijand onoverwinnelijk genoemd zijn daarbij ..vlie gende doodkisten" geworden. Meer dan 1200 man keur manschappen heeft deze aanval den vijand gekost. Dat zijn percentages die van belang zijn, on verschillig wat de vijand nog aan mate riaal achter de hand heeft. Want geschoold personeel, zooals dat noo- dig is voor de bediening van en den strijd in deze groote viermotorige vliegtuigen, kan slechts in zeer beperkte mate snel worden aangevuld. En op snelheid komt het aan. daar de luchtoorlog bij de verbeterde afweer methoden tegelijkertijd ook een worsteling met den tijd is geworden Deskundigen op luchtvaartgebied staan vêrbaasd dat Duitschland in het vijfde oor logsjaar met een dergelijke snelheid een reeds zoo duidelijk zichtbare resultaten af- werpenden afweer tegenover deze zwaarge- pantserde bommenwerpers heeft weten tot stand te brengen. Daarbij moet men beden ken, dat aan Duitsche zijde de afweer nog in wording verkeert èn dat alle energie op luchtvaarttechnisch gebied gebruikt wordt om den een of anderen dag het antwoord te geven op de luchtterreur van den vijand, ■waarbij het resultaat aan neergeschoten vliegtuigen van Schweinfurt slechts wordt Groote stuwdam bij Saporosje opgeblazen. De ontruiming van Saporosje is volko men ordelijk verloopen, nadat diverse aan vallen dei- Sovjets waren afgeslagen. In den loop van Donderdagmiddag heeft de Duitsche legerleiding eerst de zware wape nen, alle voertuigen en groote voorraden ander oorlogsmaterieel uit de stad terug getrokken. Pioniers hebben daarna de voor bereidingen getroffen voor het onklaar ma ken van vele inrichtingen die voor den vijand van belang werden geacht. Bij het begin van de schemering had de hoofd macht der Duitsche strijdkrachten onder bescherming van de achterhoede reeds nieuwe stellingen aan den Westelijken oever van de Dnjepr betrokken. Daarna vloog de groote stuwdam in de lucht. Ge durende den nacht hebben de laatste dek kingstroepen zich met kleine bootjes op den anderen oever teruggetrokken, zonder daarbij door den vijand te worden gehin derd. Alle Ifaliaansche officieren uit Rome naar Florence. In de dagbladen van Rome is een publicatie verschenen van maarschalk Graziani, volgens welke alle Italiaansche officieren uiter lijk Donderdag Rome moeten hebben verlaten. De officieren moeten zich naar Florence be geven. Eenige groepen zijn ontheven vap deze verplichting. De Duce heeft in zijn verblijf in Noord- Italië den minister van financiën, Pelligrini, en den minister voor volksopvoeding, Mezza Soma, ontvangen voor vrij langdurige, diep gaande beraadslagingen. beschouwd als een mijlpaal op den weg naar dat doel. Verder wijst men te Berlijn op de alge meen in Duitschland heerschende nuchtere meening, dat de Engelsehen en Amerikanen, ongeacht hun verliezen zeker nieuwe zware luchtaanvallen zullen ondernemen. Alle maatregelen aanDuitsche zijde zijn er op ingesteld, dat de vijandelijke luchteskaders nog zware slagen op Duitschland zullen doen neerkomen, doch juist dit schijnt voor' alle bevoegde Duitsche instanties de motor te zijn voor verdere versterking niet alleen „van den luchtafweer. De jachteskaders, die de overwinning van Schweinfurt hebben be haald hebben de vijandelijke formaties op de hielen gezeten van het oogenblik der na dering tot- het verlaten van Europa en ook nog boven zee. De heen- en terugweg van de Amerikaansche vliegtuigen ligt bezaaid met brokstukken van uiteengesprongen Ameri kaansche toestellen. Ook Japan protesteert. De Duitsche rijksregeering heeft Vrijdag door haar gezant in Lissabon bij de Portugee- sche regeering in een formeele nota zeer scherp ertegen geprotesteerd, dat Portugal heeft toegegeven aan den Engelschen druk tot ïnruiming van militaire steunpunten op de Azoren en zich daarmede schuldig heeft ge maakt aan een ernstig schending der neutrali teit. De rijksregeering heeft zich voorbehouden de maatregelen te nemen, die voortvloeien uit den veranderden toestand op de Azoren. De Duitsche gezant von Hoyningen-Hüne is Vrijdagmiddag om 12 uur door den Portugee- schen minister-president en minister van buL tenlandsche zaken dr. Olivera Salazar ontvan gen. Pas na anderhalf uur heeft de auto van den Duitschen gezant het paleis Sao Bento verlaten. De Japansche regeering heeft op 15 October via haar gezant te Lissabon een protest inge diend bij de Portugeesche regeering tegen de bezetting van de Azoren door Engelsche en Amerikaansche troepen. De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft Donderdag op een persconfe rentie bekend gemaakt, dat de Geallieerden het plan hebben de havens op de Azoren te verbeteren en nieuwe vliegvelden aan te leg gen. Nederianusci.^ i,,>n^ua us Duit sche oorlogsmarine. Opgewekte exercitie- dienst. Het geweer moet in bepaalden tijd worden omgehangen. Het gaat reeds eenigszins, doch de richting moet nog verbeterd worden. Mettertijd komt dat in orde, want ieder toont veel belangstelling 211 doet uitstekend zijn best. (Andes/Recla Pax c) Uitvoer van menschen en kunstschatten uit Skilië. De Kegima Fascista meldt, dat van Si cilië Italiaansche arbeiders in grooten ge tale naar Engelsche koloniën worden ge transporteerd. De Engelschen behandelen de Italianen als negers. In de Afrikaansche koloniën van Engeland worden thans Ita lianen onder toezicht van negers gedwongen tot slavenwerk. De ellende der mat geweld weggevoerde Italiaansche arbeiders is on beschrijflijk. Brieven van verscheidene Si- cilianen, die door een van Sicilië gevlucht vlieger naar Rome gebracht konden wor den, hebben de matelooze gewelddaden, plunderingen en overmeesteringen van den kant van Engelsche en Amerikaansche sol daten bevestigd. Zij behandelen de bevol king als een onderworpen negerstam. Naar de zender Rome uit Palermo ver neemt, is Vrijdag een eerste groot Engelsch- Amerikaansch transport van kostbare Ita liaansche kunstschatten vandaar vertrok ken. Een deel der verzameling is bestemd voor het Britsche museum te Londen, en ander deel is geadresseerd aan bekende kunsthandelaars en particuliere verzame laars. Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landw.acht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 tot 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of hij het SS-Wacht- bataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zjjn voer de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den. die na minstens een jaar diensttiiri ni*1 geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door- sl»ggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 18.10.'43, 914.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 19.10.'43. 912.00 uur Breda, Restaurant Modern, Markt. 10.10.'43. 15—18.00 uur. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.'43, 912.00 uur.__ Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16." 20.10.'43 1518.00 uur. Arnhem, Café Royal. 21.10.'43. 9—12.00 uur. Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 21.10.'43. 1518.00 uur. Zwolle, Hotel Gij- tenbeek. 22.10.'43. 912.00 uur. Assen. Concerthuis aan de Vaart. 22.10.'43. 15—18.00 uur. Groningen, Concert- huis,. Poelestraat. 23.10.'43. 912.00 uur. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.'43. 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 25.10.'43. 913.00 uur. Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26.10.'43. 914.00 uur. Amersfoort.. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.'43, 9—14.00 uur. Den Haag, Café Den Hout Bcuidenhoutscheweg. Onze mannen in het Oosten. .(SS PK Wigforss O/H P. c) Men is in Vat! caanstad begonnen met den bouw van enkele groote water reservoirs, nadat men er reeds toe was overgegaan, zooveel mogelijk regenwater op te vangen. Het betreft hier een voorzorgs maatregel, in ver band met de oor logsomstandigheden Antonescu heeft op een inspectie tocht talrijke dor pen in alle distric ten aan de Donau en ten Noorden van de Karpathen be zocht en zich daar bij in het bijzonder geïnteresseerd voor den economischen en den gezondheids toestand der boe ren en voor het béstuur. Saporosje volgens plan ontruimd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Noorden van de Zee van Azof en aan den midden-Dnjepr heeft de vijand in verscheidene sectoren .hevige maar ver- geefschë aanvallen ondernomen. Het brug- gehoofd van Saparosje werd door onze troepen volgens het bevel na~verwoesting van belangrijke inrichtingen ontruimd. Aardden Dnjepr, aan de mond van de Pripet en aan. de Sjosh leverden eigen aan- valsondernemingen nieuwe successen op. Eenige vijandelijke landingshoofden op den Westelijken oever der rivieren" wer den opgeruimd, andere werden ingekrom pen. Ten Westen van Kritsjef en vooral ten Wes ten van Smolensk mislukten ook Donderdag sterke doorbraakpogingen van de Sovjets. Al leen in het strijdgebied ten Zuidwesten van Smolensk werden daarbij 46 Sovjetpantserwa gens vernietigd. De laatste drie dagen heeft de vijand bij zijn vergeefsche aanvallen in totaal verloren 354 pantserwagens en 233 vliegtuigen. Kapitein Novotny, groepscommandant van een jachteskader, heeft Donderdag aan het Oostelijk front de 250e overwinning in de lucht behaald. In de hevige afweergevechten jn den cen- tralen frontsector heeft zich de eerste SS- Freiwilligen-grenadiér-brigade (MOT! bijzon der onderscheiden. In Zuid-Italië zijn de Britsch-Ameri- kaansche troepen in den middag van 14 October piet superieure infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den verwachten aanval op onze vooruitgeschoven stellingen aan den Volturno aan weerskanten van Capua overgegaan. Zware en verbitterde gevechten zijn nog aan den gang. Sterke Amerikaansche formaties bommen werpers vielen Donderdag de stad Schwein furt aan en veroorzaakten aanzienlijke schade in woon- en zakenwijken. Duitsche eskaders jachtvliegtuigen en jachtkruisers wierpen zich op den vijand en brachten hem in een hevigen luchtslag in samenwerking met de luchtdoel artillerie een zware nederlaag toe. Van ongeveer 250 tot 300 aanvallende bom menwerpers werden volgens de voorloopige berichten 121 neergeschoten. Het is waarschijnlijk, dat nog meer bombar dementsvliegtuigen zijn neergeschoten. In zware gevechten tegen Britsch-Ame- rikaansche convooien hebben duikbooten 11 schepen met een gezamenlijken inhoud van 74.000 brt. en 2 torpedojagers tot zin ken gebracht. Twee andere schepen en een torpedojager werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Aan het Oostelijk front is de aanvalsactivi- teit der bolsjewisten weer toegenomen, waar bij echter geconstateerd moet worden, dat deze toeneming nergens den omvang van een groote offensieve beweging heeft aangenomen. Twee verschijnselen van bijzonder belang zijn tijdens de laatste 24 uur aan het Oostelijk front aan den dag getreden: een uitbreiding van de Duitsche tegenaanvalsondernemingen uit het gebied ten Zuiden van Gomel tot aan den midden-Dnjepr en de verplaatsing van het zwaartepunt der bolsjewistische aanvallen uit het gebied Melitopol-Saporosje naar het gebied ten Westen van Smolensk. In het gebied van Smolensk is een nieuwe doorbraakslag aan den gang, waarbij de bols jewieken sterke strijdkrachten in den strijd werpen, vooral tanks en eskaders slagtoestel len. Hier schijnen echter de Duitschers op ge lijke wijze te opereeren als in den door de bolsjewisten ten slotte afgebroken slag van Nevel. De Duitsche legerleiding heeft eigener be weging last gegeven in het Zuiden weer een stap terug te gaan. Zij heeft Saporosje laten ontruimen, dat voor de Duitschers klaarblijke lijk slechts de beteekenis van een voorloopige positie had. Het voorloopige lag klaarblijke lijk hierin, dat men van Saporosje uit alleen het wegtrekken wilde beschermen van strijd krachten van den Oostelijken oever en achter deze bescherming tegelijkertijd den grooten stuwdam ten Zuiden der stad zoo grondig wil de vernielen, dat de versterkingen op den Westelijken oever in aansluiting op de conse quentie van deze vernieling nog doeltreffen der voor deh strijd konden worden gemaakt. Harde gevechten bij Melitopol duiden er op, dat het den bolsjewisten moeilijk valt in dit gebied de stelling te bereiken, die zij nog voor het aanbreken der modderperiode in han den moeten krijgen. Hun aanvallen zijn ech ter ook hier niet meer zoo intensief als nog enkele dagen geleden. De vernietiging van Mapels. Als antwoord op de. Anglo-Amerikaansche beweringen, volgens dewelke Napels door de Duitschers zou verwoest zijn, verklaart radio- Róme, dat de hoofdstad van Zuid-Italië nog slechts een puinhoop was na de 104 luchtbom bardementen door de Anglo-Amerikanen, wel ke zij zelf apocalyptische verschrikkingen hadden genoemd.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1