Haarlemsche Courant Doorbraakpogingen der Sovjets in hevige tegenaanvallen afgeslagen. Doodvonnis tegen de communisten Louis Jansen en Jan Dieters voltrokken Nieuwsblad, voor Noord-Hólland Zwr.:e gevechten in Zuid-Italië. Strenge maatregelen tegen hen, die hun radiotoestel niet inleveren. Door terreur en sabotage moesten zij volgens den wil van Moskou de orde in Nederland verstoren, de bezettende macht schade berokkenen en het land rijp maken voor een bolsjewistisch bewind. 288e Jaargang No. 242 Bureaux: Groote Houtstraat 9Ï. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134938 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor. Soendaplota J7. Tel. vtSM Hoofdredacteur: F. C. Derkf Maandag 18 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271S Kantoor IJznuiden: Rembrandtlaan 55» IJmuiden- Oost Ultg 1 Graf. Bedrijven Dam!ate. Haarlem K 1297 Felle strijd bij Melitopol, ten Z.O. van Krementsjoeg, aan weerszijden van Kief, ten N.W. van Tsjernikof, ten Z.W. van Smolensk en bij Welikije Loeki. Groote vijandelijke verliezen. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde als volgt: In het Oosten heeft de vijand op de bestaan de zwaartepunten zijn aanvallen voortgezet. Bijzonder verbitterde gevechten zijn nog aan den gang ten Zuidoosten van Kre mentsjoeg. waar de Sovjets na hevige voorbereiding door de artillerie met sterke strijdki achten tot den aanval zijn overge gaan. Ook aan weerskanten van Kief, ten Noordwesten van Tsjernikof, ten Zuidwes ten van Smolensk en in het gebied van Welikije Loeki ondernam de vijand, door sterke formaties vliegtuigen gesteund, nieuwe doorbraakpogingen. Zij werden overal in verbitterde gevechten op korten afstand in terstond losbrekende tegenaan vallen afgeslagen. Aan het Zuid-Italiaansche front sloegen onze vooruitgeschoven gevechtsgroepen in de vlakte van Campania sterke aanvallen van superieure Britsch-Amerikaansche strijdkrach ten af. In deze gevechten grepen snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen doeltreffend in. De bij Capua opdringende vijand werd ten Noord oosten der stad door een krachtigen tegenaan val getroffen en onder bloedige verliezen af geslagen. Van het front in de Zuidelijke Apenijnen en Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Onze mannen in het Oosten. (SS PÈT Wigforss O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 tot 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der. opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht óf bij het SS-Wacht- bataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmei- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttiid ziin geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 19.10.'43. 9—12.00 uur. Breda, Restaurant .Modern, Markt. 10.10.'43. 1518.00 uur. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.'43, 912.00 uur. Venlo. Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 20.10.'43 1518.00 uur. Arnhem, Café Royal. 21.10.'43. 9—12.00 uur. Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 21.10.'43. 15—18.00 uur. Zwolle, Hotel Gij- tenbeek. 22.10.'43. 912.00 uur. Assen, Concerthuis aan de Vaart. 22.10.*43. 1518.00 uur. Groningen, Concert- huis, Poelestraat. 23.10.'43. 912.00 uur. Leeuwarden, Huize Schaaf, Brèedstraat. 24.10.'43. 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 25.10.'43. 9—13.00 uur. Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26.10.'43. 914.00 uur. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.'43, 9—14.00 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. in Noord-Apulië worden geen noemenswaar dige gevechtshandelingen gemeld. Bij het eiland Elba brachten Duitsche transportvaartuigen een vijandelijke artillerie- snelboót tot zinken en schoten een tweede in brand. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten Vrijdagnacht voor de Nederlandsche kust een Britsche motortorpedoboot tot zinken. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt: a De op 15 October gemelde ontruiming van net bruggehoofd Zaporosje voltrok zich vol gens de plannen in het kader van de groote distancieeringsbeweging in het Oosten. Leiding en troepen hebben zich bij de uitvoering van deze beweging schitterend gedragen en alle wapens, oorlogstuig, ravitailleerings- en eco nomische goederen over de door den vijand van de lucht uit en te land bedreigde bruggen over de Dnjepr teruggevoerd. Pioniers hebben aan de vernieling van de voor den ooylog be langrijke installaties, aan het oversteken van den rivierovergang en aan het op het juiste moment verrichte grondige opblazen van den stuwdam en van alle bruggen een bijzonder aandeel. Aan weerszijden van Melitopol werden Za terdag krachtige bolsjewistische aanvallen af geslagen en in een tegenaanval gevechtsgroe pen van den vijand vernietigd. Hierbij maak ten onze troepen 648 gevangenen en maakten 50 stukken geschut buit. Ten Zuidoosten van Krementsjoeg zet ten de bolsjewisten ook Zaterdag met ge concentreerde strijdkrachten hun door braakpogingen voort. Zij werden in zware gevechten voor het grootste deel afge slagen. Plaatselijke bressen zijn gedicht. Meer dan 120 tanks werden daar ver nietigd. Ook op andere plaatsen aan den mid denloop van de Dnjepr bleven vijandelijke aanvallen zonder succes. Ten Noordwesten van Tsjernikof en ten westen van Smo lensk duren de zware gevechten onver minderd voort. In harden afweerstrijd werd elk succes van den vijand verhin derd. De bolsjewisten leden hierbij zware verliezen. Aan de overige deelen van het Oostelijk front vonden slechts plaatselijke gevechten van geringen omvang plaats. In Zuid-Italië viel de vijand in den Westelijken frontsector onze van de Vol- turno teruggetrokken gevechtsvoorposten aan. In het gebied van Capua en Campo- basso kwam het hierbij tot hevige gevech ten. Vijandelijke aanvallen van afwisse lende sterkte werden afgeslagen, tijdelijk doorgebroken Britsch-Amerikaansche strijd krachten werden in een nachtelijken tegenaanval teruggeworpen. Van de overige frontsectoren wordt een toe nemende activiteit van artillerie en storm troepen gemeld. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee vielen gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers met goed succes een vijandelijk eilandsteunpunt aan. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen vlo gen Zaterdagnacht boven het Westelijk Rijks gebied en veroorzaakten door het neerwerpen van enkele bommen geringe schade aan ge bouwen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden Zaterdagnacht afzonder lij leerdoelen in Groot- Brittannië. Berlijn erkent Philippijnsche republiek. Von Ribbentrop heeft aan den president der republiek van de Philippijnen in een telegram de erkenning van de republiek •der Philippijnen door de Duitsche rijksre- geering medegedeeld. Voorts heeft de rijks minister aan de Philippijnen oprechte wen- schen voor een gelukkige toekomst dqen toekomen. Twee Engelsche korvetten aan Portugal overgedragen. In de haven van Lissabon zijn twee Engel- sche korvetten aangekomen, die aan de Portugeesche marine zijn overgedragen. Bij deze gelegenheid liet de Portugeesche mi nister van marine zich door een officier vertegenwoordigen. Hedenochtend luchtalarm te Londen. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is in de eerste ochtenduren van heden in Lon den luchtalarm gemaakt. Sauckel en Laval bijeen. De algemeen gevolmachtigde voor den Arbeitseinsatz, gouwleider Sauckel, is voor besprekingen met Duitsche en Fransche in stanties te Parijs aangekomen. Sauckel zal met Laval besprekingen voeren over detail problemen van den Franschen Arbeits einsatz. Laval is t9t dit doel eveneens naar Parijs gekomen. „WANDELING DOOR DE ILLEGALITEIT" De titel v'an het politiek weekpraatje. dat Max Blokzijl hedenavond te 18.45 uur over Hilversum I zal houden, is: .Wandeling door de illegaliteit". Huisraad en meubelen worden verbeurd verklaard ten behoeve van slachtoffers van bombardementen. De höhere SS- und Polizeiführer maakt be kend: Aan mijn bekendmaking van 2 October 1943, volgens %velke aan de personen, die hun radio toestel, voor zoover dit valt onder den inleve ringsplicht, vóór 20 October 1943 inleveren» vrijheid van straf wordt toegezegd, hebben reeds duizenden gevolg gegeven. Er wordt nogmaals nadrukkelijk op gewezen dat tegen personen, die na 20 October 1943 nog zonder daartoe gerechtigd te zijn, in het bezit zijn van een radiotoestel, met bijzondere strengheid zal worden opgetreden. Tegen hen kunnen volgens par. 10 van mijn verordening van 13 Mei 1943 betreffende het verbeurd verklaren van radio-ontvangtoestel len gevangenisstraffen en boeten tot een on- beperkten omvang worden uitgesproken. Bo vendien kunnen tegen hen maatregelen der Sicherheitspolizei bevolen worden, in het bij zonder ook verbeurdverklaring van hun roe rend en onroerend vermogen. Ik vestig er in het bijzondeo1 de aandacht op, dat ik in ieder geval van niet inlevering of van heïme- lijk wegwerken van een toestel als eersten strafmaatregel last zal geven tot onmiddellijke ver beurdverklaring van het gehee- le huisraad, met inbegrip van de meubelen, ten g'u n s t e van slachtoffers van bombardemen ten. Er wordt nogmaals op gamezen, dat slechts die personen vrijgesteld zijn van den plicht tot inlevering van hun radiotoestel, die in het bezit zijn van een officieele voorloopige „Be- scheinigung". De officieele voorloopige ,.Be- scheinigungen" zijn op volgorde genummerd, aan de eene zijde bedrukt met Duitschen, aan de andere met Nederlandschen tekst. Boven dien moeten de „Bescheinigungen" voorzien zijn van een dienststempel der Dienststelle, die de Bescheinigung heeft uitgereikt. Alle an dere Bescheinigungen van Dienststellen of per sonen zijn ongeldig en beschermen de bezit ters niet tegen bestraffing, wanneer de toestel len niet voor den vastgestelden termijn wor den ingeleverd. Wie een verzoek om vrijstelling van -de in- leveringsverplichting heeft ingediend en tot heden nog niet de bovengenoemde Bescheini gung heeft ontvangen, moet zijn verzoek als afgewezen beschouwen en derhalve zijn radio toestel onverwijld inleveren DE KOEIEN LOEIEN OM AARDAPPELSCHILLEN. Officieel wordt bekend gemaakt Het door het Duitsche Obergericht op 24 Augustus 1943 tegen de communisten Louis Jansen en Jan Dieters uit Amsterdam ge velde doodvonnis is na onderzoek van de kwestie der gratieverleening voltrokken. Jansen en Dieters, die reeds voor den otrlog hooge functies bekleedden in de communis tische partij, hebben ook de laatste jaren deze vernietigende agitatie voortgezet en in be langrijke mate sabotage bedreven. Hieromtrent verneemt het A. N. P. nog de volgende bijzonderheden: De beide veroor deelden behoorden reeds sinds de jaren 1930 en 1931 tot de toen nog toegelaten communis tische partij. Reeds in het jaar 1938 bekleed den zij hooge officieele functies. Toen d° C. P. N; in Juli 1940 door de bezettende over heid werd ontbonden en elke verdere actie aan haar werd verboden, richtten Jansen en Dieters een illegale communistische organi satie op. Als toonaangevende en verantwoor delijke leden van de leiding hier te lande waren Jansen en Dieters in zeker opzicht de ziel van deze illegale agitatie. Zij waren voor die taak bijzonder geschikt, daar zjj de door de Komintern te Moskou uitgegeven parolen en richtsnoeren voor de ontketening van machinaties der wereldrevolutie heel nauw keurig kenden. VcSlgens hun eigen mededee- lingen zijn Jansen en Dieters voor den oorlog minstens eenmaal in Moskou geweest om instructies in ontvangst te nemen. ^goals alle andere communistische lands- organisaties moest ook deze organisatie door het aanzetten tot stakingen en door terreur de roode wereldrevolutie helpen voorberei den. Zoo was b.v. het bloedige oproer in Am sterdam in het jaar 1934, dat door de toen malige Nederlandsche regeering slechts door het gebruik van militaire machtsmiddelen kon worden onderdrukt, te wijten aan den woel- arbeid van de C. P. N., hetgeen duidelijk ge bleken is uit de bekentenis van de beide veroordeelden. Ook op buitenlandsch politiek gebied handelde de C. P. N. volgens de aan wijzingen van Moskou. In de aanwerving van i vrijwilligers en het bijeenbrengen van geld middelen voor het rood-Spaansche leger had de beklaagde Dieters, als leider van de in zamelingsactie in Nederland een toonaan gevend aandeel. In deze eigenschap is Dieters toen ook naar Spanje gereisd, waar hij be sprekingen gevoerd heeft met de roode leiders. Ook na het verbod van de C. P. N. door de bezettende overheid in Juli 1940 werd het contact met Moskou gehandhaafd. R<eeds de oprichting van de illegale organisatie ge schiedde volgens richtsnoeren, die door de Komintern aan de communistische lands- organisaties waren uitgegeven voor het geval zij verboden werden. Onder den druk van de omstandigheden veranderde de C. P. N. weliswaar haar vor men van organisatie, maar haar praktijken bleven dezelfde. In den winter \j£n 1940 zette zij .aan tot <ben staking bij de werkverschaf fing te Amsterdam en in Noord-Holland, en in het voorjaar van 1941 riep zij op tot een algemeene staking, een ophitsing, die in de dagen van 25 en 26 Februari ook eenig succls had. Een andere poging, om op 6 Maart 1941 een staking te verwekken, mislukte. Aan de organisatie van deze staking heeft vooral Jansen een groot aandeel gehad. Na het uitbreken van den oprlog tegen de Sovjet-Unie in Juni 1941 kreeg de illegale C. P. N. uit Moskou nieuwe richtsnoeren ter verscherping van haar actie. Speciaal eischte Moskou toen de vorming van groepen parti- sanen, die met gebruikmaking van patriot tische denkbeelden, daden van terreur en sabotage moesten plegen. De beide beklaag den besloten tot het uitvoeren der eischen van hun Moskousche lastgevers, en inderdaad werd toeft een z.g. „moordcentrale" opgericht, die daarna meer dan 60 daden van sabotage op Nederlandsch gebied heeft gepleegd. Om de uitvoering der misdadige aanslagen te waarborgen, schrokken de beklaagden voor geen middel terug. Zij hebben zelfs toegege ven, dat een lid van hun eigen organisatie, dat hun niet volkomen betrouwbaar leek, op hun bevel werd vermoord. Een ander lid van hun organisatie is aan dit lot slechts ont komen door het tijdige ingrijpen der politie. Volgens de eigen mededeelingen van de bekleegden dienden alle ondernemingen over eenkomstig den wil van de bolsjewistische machthebbers te Moskou er toe, de openbare orde in Nederland omver te werpen, de be zettende macht schade te berokkenen en het land rijp te maken voor een bolsjewistisch bewind. Het is daarbij niet zonder belang, dat vol gens hetgeen in het proces werd geconsta teerd, door Moskou in de eerste maanden van het jaar 1943 aanwijzingen zijn verstrekt voor de illegale communistische organisaties in West-Europa,^volgens welke toebereidselen getroffen moesten worden voor een latere uitgebreide uitwisseling van bevolking met het doel, de voor een communistisch bewind ongeschikte elementen te verwijderen en op hun plaats betrouwbare bolsjewisten te ves tigen. Als leidende kopstukken van deze organi satie waren Jansen en Dieters gewetenloos genoeg, om gebruik te maken van elke kans» die zich aan hen voordeed om dit hun ge stelde doel te bereiken. De houding van be paalde Nederlanders, die elke daad van sabo tage als een vaderlandslievende handeling prijzen, kwam hun daarbij zeer van pas. Onomwonden verklaarden de beklaagden, dat juist de argeloosheid van deze kringen voor de aan ledental zeer kleine terreur- en sahotage-groepen der illegale communistische organisaties ,pas de voorwaarden gebracht heeft voor de uitvoering van de afzonderlijke misdaden, die gericht waren op het verre doel van'de omwenteling. Beide beklaagden verklaarden, dat de sociale wantoestanden na den eersten wereld oorlog hen in de armen van het communisme gedreven hadden. Jarenlange werkloosheid en-het gebrek aan uitzicht om onder het wan begrip der vroegere regeeringen en der vroe ger heerschende partijen ooit een door beroep en door sociale omstandigheden gewaarborgd leven te kunnen leiden, hadden in hen onder den invloed der communistische gedachten- wereld een haat doen ontwikkelen tegen eiken bezittende zonder meer. De misdadige methoden, die Moskou hun had voorgeschreven en de verschrikkelijke gevolgen van hun vernietigenden arbeid had den den laatsten tijd bij hen in toenemende mate een afschuw van hun eigen leven doen verwekken. Zij hadden tenslotte duidelijk ingezien, dat langs dien weg in geen geval een betere toekomst zou ontstaan voor het Nederlandsche volk en vooral niet voor de arbeiders Het was hun echter duidelijk ge weest dat de eenmaal door hen ingeslagen misdadige weg ook henzelf in het verderf zou storten. Door de voortdurende misdadige handelingen der beklaagden was volgens par. 1 der „Ordnungsschutzverordnung" van Mei 1943 de toedracht der sabotage gebleken die met den dood gestraft moet worden.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1