fAVORA AKKERTJES Nieuw contingent van den. Landstorm Nederland geïnstalleerd. Vorming van nieuwe nationaal- socialistische organisaties ter bestrijding van terroristen. Zeshonderd mannen van den Nederland- schen Landstorm stonden aangetreden op het binnenplein van een kazerne in ons land, waar de beëedigingsplechtigheid van dit nieuwe contingent plaats had in tegenwoor digheid van den Leider van het Nederland sche Volk, Mussert, en den hoogeren SS- und Polizeiführer. Obergruppenführer Rauter, en andere autoriteiten. De commandeur van den Landstorm Ne derland, SS-Oberführer Knapp, sprak als eerste zijn mannen toe en wees er op. dat zij den eed van trouw op den Führer aflegden op een oogenblik dat voor de toekomst van Europa en hun eigen vaderland beslissend moest worden geacht. Door dezen eed be tuigt gij uw trouw aan den Führer, uw lots verbondenheid met de germaansche volkeren en uw geloof in de nieuwe orde van Europa. Gij verklaart daarmede tevens, dat het na- •tionaal-socialisme voortaan steeds bij al uwe handelingen het richtsnoer zal zijn. gpreker herinnerde in dit verband aan de trouw en de dapperheid, welke duizenden kameraden van het legioen en van de germaansche di visie Wiking in den strijd tegen het Azia tisch bolsjewisme reeds hebben betoond. Toespraak van den Leidei'. De Leider die hierna het woord nam, her innerde aan de groote daden onzer voor ouders in een glorierijk verleden. Na de schijnneutraliteit der Nederlandsche regeer ders vóór 1940 in het licht te hebben gesteld, besprak de leider de huidige ontwikkeling der nationaal-socialistische revolutie en wees op het gevaar dat Europa van het bolsjewis me en het Amerikanisme bedreigt. Thans kunnen wij niet meer neutraal zijn en willen het ook niet zijn. Iedere vorm van neutrali teit gaat thans ten koste van de natie. In het germaansche Europa moeten "Wij hand aan hand gaan en wij zullen de kern van dit ger maansche Europa vormen. Het nieuwe Europa wordt Öfcms geboren. Indien dit zou mislukken, zou Europa ten onder gaan. In dien er geen nationaal-socialisme geweest was, zoo riep de Leider uit, dan zou het bols jewisme nu niet aan den Dnjepr staan maar hier. Dat er nog een Europa is, is reeds de onvergankelijke verdienste van het nationaal socialisme. De democratie had dit nooit klaargespeeld. Adolf Hitler is ons geschonken, opdat Euro pa zou leven. Dat dit Europa weerbaar moet zijn is duidelijk. In de germaansche weer macht van de toekomst moet Nederland zijn plaats hebben. Thans staan hier nog 600 man Eens zullen het er 600.000 moeten zijn, die aan de bescherming van de Europeesche le vensruimte deel zullen nemen. Gij zijt de pioniers, aldus spreker, Pionier zijn is zwaar, zeer zwaar, maar ook zeer schoon. Wanneer het noodig zal zijn, wanneer onze kust zal worden aangegrepen, wanneer de Engelsche en Amerikaansche aanvallers ons land tot strijdtooneel zouden uitkiezen, dan zult gij niet aarzelen uw plicht te doen om den vijand van Europa terug .te dringen in zee, In overeenstemming met den Rijkscom missaris en den Höheren SS- und Polizei führer heb ik bepaald, dat gij in de toekomst niet n$èer landwacht zult heeten, maar land storm. Als zoodanig zult gij thans geïnstal leerd worden en als zoodanig zijt gij trouw verschuldigd an Adolf Hitler en de door heni aangewezen leiders. SS - Obergr u ppenf üh rer Rauter spreekt. Na de beeediging, welke hierna plaats had, werd het woord gevoerd door SS-Obergrup- penführer Rauter. Na in hët kort de omvorming van de landT wacht tot landstorm te hebben eememoreerd, kondigde spreker de oprichting van land- en stadswachten aan. Spreker wees in dit ver band op de lange reeks van aanslagen welke werd geopend met den sluffamoord op gene raal Seyffardt, en welke werd voortgezet met moorden op Secretaris-generaal Reydon en diens echtgenoote, oud-minister Posthuma, nationaal-socialvstische burgemeesters en Nederlandsche politie-ambtenaren. f)e Lei der van het Nederlandsche Volk verzetter er zich aanvankelijk tegen dat met de wapens in de hand stelling zou worden genomen tegen de moordenaars. Deze bleven echter doof voor alle waarschuwingen. Toen dezer dagen in Drente weer een Nederlandsche boer, wiens zonen aan het Oostfront strijden, met zijn vrouw h.et slachtoffer werd van de sluip moordenaars, was het echter duidelijk, dat andere maatregelen moesten worden ge nomen. Dan waren er nog de aanvallen op distri butiekantoren en op transporten, waarbij duizendeq, tienduizenden levensmiddelen kaarten m handen der plunderaars vielen, zoodat verschillende gemeenten zonder distri butiebescheiden kwamen te zitten. En dit, waar de rijkscommissaris zich alle moeite beeft gegeven om de voedselpositie vah het Nederlandsche volk te dekken. Thans zullen nieuwe n ati on aal - soci&- listische organisaties in het leven worden geroepen die tot taak zullen hebben de bescherming van hun parti jgenooten ojV zich te nemen en.de voedselpositie en de vcrdeeliiig der voedingsmiddelen te ver zekeren. Dat deze maatregel genomen moest worden valt éerug op een deel der burgemeesters en politiebeambten, die in dezen onvoldoende begrip hebben ge toond en in gebreke zijn gebleven op de juiste wijze tegen deze aanslagen op te treden. De Nederlandsche nationaal-so cialisten zullen thans den weg der zelf bescherming bewandelen. De nieuwe stad- en landwacht, zal geweren dragen. De leden zullen de bevoegdheid hebben om In den Princesse-schouwburg te den Haag werd de eerste opvoering gegeven van „Als 't water wasteen drama van Max Halbe. De regie en vertaling is van Richard Flink. Een scène met Mieke FlinkVerstraete, Henk Rigters en Jan van der Linden. (C.N.F./Schimmelpenningh Pax c) Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws, en re portage voor Velsen en omgeving: J, J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. ieder aan te houden voor legitimatie of onderzoek op wapens. Zij zullen den strijd tegen de terroristen aanbinden onder commando van den leider der W.A., Zondervan en den voorman der germaansche SS, FeMmeyer. Obergruppen führer Rauter besloot zijn rede met de woor den: „Kameraden van den landstorm, het is vandag een eeredag, nu gij den eed op Adolf Hitler hebt afgelegd. Gij zult dezen eed ge stand doen. Weest goede kameraden en ge draagt u ais waardige nationaal-socialisten. Wij staan in een moeilijken tijd. Dat wij den Führer hebben om ons te leiden daarvoor kunnen wij niet dankbaar gepoeg zijn. Wij staan tezamen bij de bestrijdiifg van den ge- meenschappelijken vijand en wij zullen strij den tot de eindzege is behaald. Met een drie werf Sieg Hell on den Führer en het spelen van het Deutschlandlied, het Horst Wessel- lied en het Wilhelmus werd deze indrukwek kende plechtigheid besloten. „Onvoorwaardelijk vertrouwen in de toekomst." Rede van Feldmeyer in Den Haag. SS-Standartenführer Feldmeyer, voorman der Germaansche SS in Nederland, heeft in de- groote zaal van den Dierentuin in Den Haag voor Duitsche ei^Nederlandsche na tionaal-socialisten uit allerlei formaties een rede gehouden, getiteld: „Nu eerst recht...." Hij betoogde daarin, dat vertrouwen en geloof in de juistheid van zijn wereld- eti le vensbeschouwing den nationaal-socialist, nu eerst recht, zonder vrees moeten doen staan tegenover de toekomst. Zijn rede was een ap pèl aan de nationaal-socialisten zich, voor zoover nog noodig, te zuiveren van ieder dualisme, van ,de laatste resten van-een im periaal denken en zich te bevrijden van allo- innerlijke remmen, welke een volledige over gave aan de Germaansche en Europeesche continentale taak in den weg kunnen staan. Spreker ving zijn rede aan met een over zicht te geven van de oorzaken van dezen oorlog. Nadat hij de tragiek had geschilderd welke ligt in het feit, dat vele eenvoud igen nog altijd hopen op een overwinning van machten, die hen opnieuw én nog erger in de van vroeger bekende slavernij zouden voeren noemde de voorman het noodzakelijk dat ieder thans weet waarom het gaat. Inzet van den strijd is allereerst de grond slagen te leggen voor het voortbestaan eri de instandhouding van ons ras en in aanslui ting daarop de verwezenlijking van een bij onzen aard passende socialistische gemeen schap van Germaansche menschen. Om het doel te kunnen bereiken, is noo dig dat de Nederlanders definitief afrekenen met funeste aanklevingen van een voorbij verleden. Zoo ó.m. moeten wij ons bevrijden van de laatste resten van imperiaal denken. Reeds vóór Jndië verloren ging. vormden moeder land en koloniën geen imperium in den wa ren zift des woords. In de Europeesche le vensruimte, aldus vervolgde de voorman, zal de germaansche/mensch krachtens zijn ge boorterecht op leiding, zijn historische taak moeten vervullen en het groot-germa.ansche rijk opnieuw zijn historische zending. Deze levensruimte kan op den duur alleen gedra gen en militair ook gehandhaafd worden door germaansche menschen. De jongste ge- beurtenisse® hebben dit nogma^s bevestigd. Dit alles vormt den achtergrond van dezen strijd. Voor deze oorlogsdoeleinden moeten wij ons bukken. Onvoorwaardelijk geloof en vertrouwen in wat komen gaat en in de lei ding van de Führer zijn noodzakelijk, want nadat het bolsjewisme als militaire macht is neergeslagen, zullen we het ook geestelijk moeten kunnen verslaan. Bij dit alles, aldus besloot spreker zijn rede, moeten wij" niet trachten reeds nu ge lijk te- krijgen van ons volk. Wie dat wil, komt reeds halverwege tegemoet aan de pu bliek© opinie en laat zich verleiden tot com-, promissen. Slechts door een consequente en compromislooze houding kunnen wij de ach ting winnen onzer tegenstanders. NIEUWE VLEESCHBONNEN. Van 19 tot en met 30 October geven de bonnen „Vleesch 43 A" en „Vleesch 44 A" recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van 1 rantsoen vleeschwaren. Gedurende hetzelfde tijdvak geven de bonnen „43 B vleesch" en 44 B vleesch" recht op het koopen van 1/4 ge deelte van bovengenoemde hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. Sowjets ontruimen in China een gebied zoo groot als Europa. In Washington vernegmt men uit Tsjoen- king, dat de Sovjets de provincie Sinkiang (Oost-Turkestan) verlaten en ook de door hen gebouwde industrieele installaties, vlieg- tuigwerkplaateen en petroleum raffinade rijen demonteeren en wegvoeren. Sovjet-Rusland heeft zijn machtspositie in Chineesch-Turkestan aan China afgestaan, zoo meldt de New York Times. Daar, waar tot dusver de roode garnizoenen heerschten, zoo meldt de correspondent van het blad, waar geheime folterkamers bestonden, waar moord en schennis-aan de orde van den dag waren, en geheime agenten hun duister werk verrichten, heerscht thans weer onbeperkt China. Door de verdringing der bolsjewie ken uit dit gebied, dat bijna even groot is als het Europeesche vasteland, is de vrede in het land weergekeerd. In October 441 Geallieerde bommenwerpers vernietigd. Naar officieel van Duitsche zijde is gecon stateerd, hebben de Britsche en de^ Ameri kaansche luchtmacht sinds den len October alleen bij vluchten naar het Duitsche rijks gebied 441 bommenwerpers verloren. Daar mede zijn de verliezen aan bommenwerpers van de vijandelijke luchtmacht in de maand September, die in totaal 257 viermotorige vliegtuigen bedroegen, reeds in de eerste 14 dagen van October met rond 8 0 procent overschreden. Het grootst-é verlies bij de aanvallen van October ledeft de Amerikanen, die 316 viermotorige bommenwerpers boven Duitschland kwijtraakten. Met betrekking tot den aanval op Schweinfurt heeft presi dent Roosevelt toegegeven, dat de Ver. Sta ten daarbij 60 zware bommenwerpers ver loren hebben. Hij zeide o.a.,,Wij kunnen het ons niet veroorloven, eiken dag 60 bommenwerpers te verliezen, en wij zullen dit ook .niet doen. De Duitsche verliezen aan jagers kunnen overigens niet met het verlies van 60 bom menwerpers gelijk gesteld worden, omdat de jagers kleiner zijn en goedkooper, en in kor- ter-sn tijd kunnen worden aangemaakt." Eden en Huil te Teheran. Zondag zijn de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken, Eden en de Amerikaan sche staatssecretaris Cordell Huil te Teheran aangekomen;^ op weg naar Moskou. Tegelijk met Hull is ook de nieuwe ambassadeur der Ver. Staten in Moskou, Harriman. in de Iraansche hoofdstad aangekomen. Eden heeft met den Iraanschen premier bespre kingen gevoerd. Japansch offensief geopend tot verdediging van Burma. Het Japansche leger heeft begin Oc tober het offensief geopend tegen een leger van Tsjoenking, dat met de be doeling Burma te heroveren, geconcen treerd was in Zuid-West-China. De strategisch belangrijke stad Pienma op den rechteroever van de'Salwin, ongeveer 140 kilometer ten Noorden van Loengling en vele andere punten in Koalikoeng-ge- bergte zijn door de naar het Noorden op rukkende Japansche afdeelingen ver overd. Terwijl de Japanners op den rechter oever van de Salwin onweerstaanbaar op rukken, liggen de militair belangrijke pun ten op den linkeroever onder het vuur van de Japansche artillerie. Het bericht uit Tsjoenking geelt toe. dat de Japanners blijkbaar den Geallieerden operaties, die aan de Indisch-Burmaansche gren^ verwacht worden, te vlug af zijn ge weest en dat dit feit, alsmede de bedrei ging van den nieuwen verkeersweg door Noord-Burma in Tsjoenking een groote ze nuwachtige stemming heeft veroorzaakt. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, wordt thans veelvuldig aldaar de mogelijkheid besproken, dat de Vereenigde Staten „opnieuw een kritiek jaar en een eenzijdigen oorlog" tegen Japan moeten voeren en wel tengevolge van de vertraagde opening van het lang verwachte offensief tegen Burma. Verder vreest men dat er weinig kans bestaat op een herope ning van den weg door Burma, wanneer voor het eind van dit jaar geen Geallieer de operaties te land, ter zee en in de lucht plaats vinden. Nantes voor tweederde en St. Nazaire geheel verwoest. Maarschalk Pétain heeft verscheidene burgemeesters uit de omstreken van de Loire ontvangen. Onder hen bevond zich ook de burgemeester van Nantes, die me dedeelde. dat Nantes voor tweederde ver woest was; 65.000 personen zijn in hun be zittingen getroffen en 100.000 menschen zijn geëvacueerd. De burgemeester van St. Nazaire ver klaarde dat zijn stad niet meer besiaat. Op het oogenblik worden nog 500 levensmidde lenkaarten per maand uitgereikt voor een stad, die voor den oorlog 45.000 inwoners telde. „BAIjiJET-PABADE 1943" OP DONDER DAGAVOND A.S. In don Stadsschouwburg te Haarlem zal de afdeeling Balletten van den Stads schouwburg te Amsterdam, onder leiding van Yvonne Georgi, op Donderdagavond 21 October om kwart over zeven haar openings voorstelling geven. Evenals in het vorige sei zoen zal de inleiding tot het dansseizoen wor den gevormd door een Ballet-Paraden een bonte avond, waarbij de leden van de dans groep aan den vleugel geassisteerd door Peter Kellenbach in trio's, duetten en soli eigen creaties zullen toonen, en waarbij als groot ensemblenummer Weber's „Invitation a la Valse", in choreografie van Yvonne Georgi, wordt uitgevoerd. In 't laatste werk treden nagenoeg alle danseressen en dansers, voorgegaan door de solisten Mascha ter" Weeme, Marie-Jeanne v, d. Veen, Nora de Wal, Tony Raedt' en Pierre Cammingha van den Stadsschouwburg Amsterdam op. *7 Waar komen die r ÜJ WÊsL vandaan? Waar* r schijnlek kou ge vat begin ze direct te verdrijven met AKKERTJES. Pfln ls on- noodig zoolang er AKKER TJES zijn. Wacht dus niet! Si. NvderlandscftrPjjirtstUh*^ Nieuwe verordeningen. „Landwacht Nederland" wordt „Landstorm Nederland". In het Zaterdag verschenen Verordenin genblad zijn opgenomen: 1. Een verordening van den Rijkscommis saris betreffende den „Landstorm Neder land". Deze verordening bepaalt dat de op gerichte „Landwacht Nederland" met on- middeilijken ingang den naam draagt van „Landstorm Nederland", De bestaande rechts en bestuurstfoorschriften. worden dienover eenkomstig gewijzigd. De rechten en ver plichtingen der leden van de landwacht wor den door deze naamsverandering niet aan getast. 2. Een verordening van den Rijkscommis saris tot aanvulling der verordening no. 39/1941 houdende bepalingen omtrent den burgerlijken stand van DuitscherS in het be zette Nederlandsche gebied. 3. Een besluit van den Secretaris-generaal fra-n het Departement van Justitie betref fende de^opheffing van de militaire strafka mer van de arrondissementsrechtbank te 's Gravenhage. De taak dezer militaire straf kamer zal voortaan worden waargenomen door de gewone'strafkamers van de arron dissementsrechtbank te 's Gravenhage. 4. Een besluit van den Secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming tot aanvul ling van het besluit no. 116/1940 betreffen de de gelden, verschuldigd wegens' het bij wonen der lessen aan de rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschoól te Delft. Krachtens dit besluit kan iemand, die in den loop van een studiejaar tot assistent wordt benoemd, een deel van het gestorte college geld gerestitueerd krijgen.- Dit besluit treedt in werking met terugwerkende kracht tot 1 Januari 194 3. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de distributie bescheiden is het morgen Dinsdag de beurt aan het restant van de letter L vanaf Lei en Ma t.m. Meu. JEUGPIG E RIJ WIE LD IE VEN De recherche heeft aangehouden een" 15- jarigen leerling-banketbakker en een 15-ja- rige tuindersknecht, die in Haarlem een rij wiel'gestolen hebben. PERSONALIA De'kerkeraad der Gereformeerdé Kerk van Haarlem heeft op haar verzoek mej. B. Da- velaar ontslag als organiste verleend. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 19 OCTOBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Cither. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek, 7.15 Vlotte klankenreeks. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Programma overzicht. 8.00 BNO Nieuwsberichten. 8.10 Bizetprogramrna, (8.45— 8.50 Voor de huisvrouw). 9-.00 Godsd. uitzending. 9.30 De Mqjodisten en de Humoresk Melodios. 10,30 Gustav Frenssen-programma, 10.45 Gitaar, bariton en hobo. 11.15 Orkest Malando, 12.00 Al manak. 12.15 Sylvestre Trio. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13>5 Amusements orkest en soliste. 14.00 Kroongetuigen tegen het Bolsjewisme. 14.15 Orkest Gerard van Krevelen. 15.00 Orgelconcert 15.30 Voor de zieken. 16.00 De Arnhemsche Orkestvereeniging. 16.45 Nieuws. 17.00 De Lichte Toets. 18.00 BNO BinnenXandsch gesproken overzicht. 18.05 Omroeporkest en so list. 18.45 De NSB antwoordt. 18.55 Spiegel v. d. dag. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Bonte Verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. 22.15 Mannentaal. 23.15—24.00 Variété du soir. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Strijkkwartet en zang met pianobegelei ding. 18.00 Bij het diner. 18.00 BNO Nieuws en^ actueele beschouwing. 19.15 Voor de Mettters. - 10.20 Pianovoordr. 19.35 ie acte van de Opera „Der Rosenkavelier". 20,15 Duitsche Taalcursus. 20.40 2e en 3e acte van de Opera „Der Rosenkave lier", 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. Verduisteren: van 17.45 tot 7.00 uur. 19 Oct.: zon op 7.11, onder 17.39 uur maan onder 13.20, op 21.50 uur 20 Oct.: zon op 7.12, onder 17.37 uur Maan ondor 14.08, op 22.43 uur NIEMEIJER'S THEESURROGAAT smaakt en geurt als echte theel

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2