naarlemsche Courant Militaire besprekingen te Moskou Nieuwsblad voor Noord-Holland Uitg Graf. Bedrijven Damtate. Haarlem Eden door Stalin ontvangen. Sterke doorbraakpogingen tusschen Kief en Tsjernigof. Verbitterde plaatselijke strijd bij Krementsjoeg. WW W V - m Vrijdasr 22 October 1943 K129T 288e Jaargang' No. 246 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 1223» Hoofdredacteur: F. C. Decks Behalve Litwinof ook maarschalk Worosjilof aanwezig. Coördinatie van het bendewezen in Europa onder communistische leiding? Radio Moskou heeft een bericht van Tass verspreid volgens hetwelk Stalin den Britschen minister van buitenland- sche zaken, Eden, heeft ontvangen. Bij de derde zitting van de conferentie te Moskou zijn Donderdag militaire pro- - blemen het voornaamste onderwerp van de besprekingen. Molotof heeft Woensdagmiddag een officieel diner gegeven nan de Engelsche en Ameri- kaansche deelnemers aan de conferentie. Naar Russische zede duurde het diner tot in de middaguren. In aansluiting hierop begon de tweede plenaire zitting der conferentie, die ruim twee uur duurde. Behalve Molotof was ook Litwinof aan wezig, wiens aandeel aan de besprekingen „zeer belangrijk"'-.wordt genoemd. Met het oog op de aanwezigheid van Cor- dell Huil, die 72 jaar oud is, is afgezien van de in Moskou zoo geliefde nachtzitting. De besprekingen van 20 October hebben waar schijnlijk, naar dit bericht zegt, een militair karakter gedragen. Cordell Huil en Eden waren omringd door hun militaire raadgevers. Van bolsjewistische zijde hebben waarschijn lijk verscheidene maarschalken deelgenomen aan de besprekingen van Woensdag. Ten aanzien van de besprekingen van Don derdag meldt de Britsche nieuwsdienst, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden voor de eerste maal in gezelschap van brigade-generaal Sir Hastings Ismay depar tementssecretaris in het Britsdhe ministerie van oorlog verscheen, terwijl Huil werd vergezeld door den Amerikaanschen generaal majoor Deane. Bovendien bevond zich in het gezelschap van Huil de nieuwe Amerikaan- sche ambassadeur te Moskou, Averill Harri- man, terwijl in het gezelschap van den -bols- jewistischen Molotof, zich generaal Golikow, de leider der Sovjet-Russische militaire missie in Groot-Brittannië bevond. Andere Sovjet vertegenwoordigers ter conferentie zijn o.m. maarschalk Worosjilof, en de leider van het Sovjetrussische inlichtingenbureau Lozowsky. De correspondent van de Gazette de Lau sanne te Ankara verneemt uit bolsjewisti sche kringen aldaar, dat een nieuw thema der conferentie te Moskou zal zijn de aanstelling Eden en Hull confereerden in Noord-Afrika. Naar men eerst nu uit Tanger verneemt, heeft Cordell Huil op zijn reis naar Moskou een korte tusschenlanding gemaakt te Al giers teneinde De Gaulle te ontmoeten. In Angelsaksische krüigen te Algiers ver onderstelt men, dat een gedelegeerde der Sovjets bij dit onderhoud tegenwoordig was. In verband met deze ontmoeting verwacht men binnenkort een verbetering in de be trekkingen tusschen Algiers en Washington. Eden heeft op doorreis naar Moskou in Cairo gedurende vier dagen besprekingen gevoerd o,a. met koning Faroek, den Brit schen opperbevelhebber van de strijdkrach ten in het naburige Oosten en de emigran ten-koningen van Griekenland en Joego slavië. Geheime militaire voordrachten in Am. Huis van Afgevaardigden. De Amerikaansche minister van oorlog Stimson, de chef van den staf van het Ame rikaansche leger generaal Marshall en an dere strategische deskundigen hebben in een geheime zitting voor leden van hét Huis van Afgevaardigden een overzicht gegeven van den militairen toestand. Na de zitting verklaarden leden van het Congres o.a., dat Japan zijn vliegtuigen snel ler houwt dan de Ver. Staten ze zouden kun_ nen vernietigen. Het vraagstuk van de werk krachten is in Japan niet zoo ernstig als in de Ver. Staten. En het ligt nog in eerr verre toekomst, dat schepen door vliegtuigen zou den kunnen worden vervangen. Een lid van het Congres vatte zijn mee ning aldus samen: „Generaal Marshall heeft ons den indruk gegeven, dat wij ons in een verduveld moeilijken oorlog bevinden." Marshall zou hebben verklaard dat het voortdurend aandringen van de Sovjet-Rus sen op een tweede front schijnbaar voort vloeit uit het feit, dat de Sovjet-Unie geen begrip heeft van de technische problemen der amphibische oorlogvoering. Associated Press meldt, dat de militaire rapporten, uitgebracht in een geheime ver gadering bij talrijke congresleden den in druk te voorschijn hebben geroepen, dat er verschrikkelijke gevechten voor de deur staan. Van talrijke zijden werd het verlan gen uitgesproken dat de inlichtingen in vrijer vorm dan tot dusverre beschikbaar gesteld zullen worden», opdat men bijtijds kan optreden tegen het optimisme van het publiek. De Sowjet Unie zal mangaanerts leveren. Nadat Dinsdag te Londen het leen- en pachtverdrag van Amerika met de Sovjet- Unie was verlengd, heeft de Sovjet-Unie zich verplicht mangaanerts te leveren. Tot nu toe bestonden de tegenprestaties der Sovjet-Unie voor de leveranties uit de V. S. en Engeland slechts in de verzorging en eventueele repa ratie van de Geallieerde schepen, die in convooiverband in Russische havens binnen liepen. De Amerikaansche minister vam productie Donald Nelsen, maakt op het oogenblik een inspectiereis door de oorlogsfabrieken in de Sovjet-Unie. Nelson heeft zijn besprekingen met de Sovjet-handels- en economische auto riteiten beëindigd, voordat de conferentie der ministers van buitenlandsche zaken is be gonnen. De rondreis van Nelson zal lang du ren en „intensief zijn". van een eenheidsleiding voor de in bezette gebieden in Europa optredende benden- bewegingen. Naar uit de uiteenzettingen der Gazette de Lausanne verder blijkt, eischt de Sovjet-Unie dat de nietcommunistische benden zich plaatsen onder en aansluiten bij de in de naburige sectoren werkende communistische terroristen. De nieuwe Amerikaansche ambassadeur te Moskou, Harriman, heeft inmiddels den Sov- jet-Russischen commissaris van buitenland sche zaken, Molotof, zijn geloofsbrieven over handigd. Dèensche soldaten vrijgelaten. De eenige weken geleden, toen de rust in Denemarken volledig was weergekeerd, aan gekondigde vrijlating van geïnterneerde Deen- sche officieren, is begonnen. De 6000 geïnter neerde soldaten zijn reeds vrijgelaten. Het aantal officieren dat was geïnterneerd be droeg ongeveer 1200. Bose vormt voorloopige Indische regeering. Soebhas Chandra Bose, de president van de Indische Onafhankelijkheidsliga in Oost- Azië en tevens leider van het Indische na tionale leger heeft Donderdag de oprichting afgekondigd van de voorloopige regeering „Azad Hind" (Vrij Indië). Bose wordt staatshoofd en ministerpresi dent en tevens minister van buitenlandsche zaken en van oorlog. De andere werkzaam heden zijn als volgt verdeeld: een ministerie van propaganda, van financiën, voor de vrouwenorganisaties, en een secretariaat. Op perste adviseur is Rash Behari Bose. Verder wordt nog gemeld, dat de tot dusver be staande Indische Onafhankelijkheidsbewe ging niet wordt ontbonden. De betrekkingen met de voorloopige regeering zullen zeer nauw zijn en Bose behoudt ook den post van president der Indische onafhankelijkheids beweging. Het Indische nationale leger zal ressorteeren onder de regeering. Offensief in Burma verwacht. Japansche^ militaire kringen te Nanking zijn van meening, dat, na den regentijd in Burma, de Geallieerden in dit gebied tot den aanval zullen overgaan. Dat in de naaste toekomst over Burma zal worden beslist in militair en politiek opzicht daar is men zeker van. Over het algemeen zijn de Japan- sche militairen optimistisch hetgeen niet wil zeggen, dat zij de voorbereidingen der Ge allieerden onderschatten. Maandrecord voor de Winterhilfe. De op 25 en 26 September in geheel Duitschland gehouden eerste straatinzame ling voor de Winterhilfe 1943/44 heeft vol gens de voorloopige telling een bedrag van meer dan 31.500.000 RM. opgebracht, het geen 24.9 procent meer is dan bij de eerste straatinzameling van het vorige jaar. Op 14 Oetober 1943 vond in den Burcht van Praag de plechtige installatie van den door den Fiihrer tot Rïjksprotector in Bohemen en Moravië benoemden Rijksminister Dr. Frick plaats. In op dracht van den Fiihrer werd de installa tie verricht door Rijksminister en chef van de Rijkskanselarij, dr. hammers. Rijksprotector dr. Frick bij zijn aankomst in Praag. Naast hem de Duitschiï Staats minister voor Bohemen en Moravië, SS- Obergruppenführer Frank. (Telefoto Orbis/Holland Pax c) Zeven schepen (54000 b.r.t.tot zinken gebracht. Het Duitsche weermachtbericht luidt: In het penetratiegebied ten Zuidoosten van Krementsjoeg hebben de Sovjets Donderdag tijdelijk slechts plaatselijke aanvallen onderno men, waarmede zij de bres naar de zijkanten probeerden te verbreeden. In gevechten die hier en daar een verbitterd karakter aanna men, werden deze aanvallen afgeslagen. Aan het front tusschen Kief en Tsjernigof zette de vijand zijn sterke doorbraakpogin gen voort, die telkens met verscheidene divisies werden ondernomen. Terwijl ten Noorden van Kief alle'aanvallen bloedig mislukten, duren de gevechten ten Noord westen van Tsjernigof nog voort. Van de overige deelen van het Oostelijk front worden slechts uit de sectoren van Me litopol, Gomel en ten Zuidwesten van Welikije Loeki vrij levendige plaatselijke gevechten ge meld. Ten Noorden van Kief heeft zich de ge vechtsgroep van de 323e divisie infanterie on der kolonel Glatz door voortreffelijke houding en gevechtsprestaties in den aanval en de afweer bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Itajiaansche front ontstonden Donderdag geen gevechtshandelingen van be- teekenis. Vijandelijke opdringingspogingen bij Campobasso en aan den kustweg ten Noord- Westen van Termoli werden afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen drongen Donderdag overdag alsmede Donderdagnacht onder be scherming van het wolkendek het Rijksgebied binnen en wierpen bommen op eenige plaat sen, waaronder kleine landelijke gemeenten. Er werd 'n gering aantal slachtoffers gemaakt en er werd schade aangericht aan gebouwen. Luchtverdedigingsstrijdkrachten schoten 16 viermotorige Britsch-Amerikaansche bommen werpers en 2 jagers neer. De Duitsche luchtmacht ondernam in den nacht van 20 op"21 Oetober een krachtigen aanval op het havengebied van Huil en bestookte bovendien enkele doelen in het stadsgebied van Londen en aan de kust van Zuid-Engeland met bommen. Een Duitsch vliegtuig ging verloren. Duitsche duikbooten hebben in de Middel- tandsche Zee van den Britsch-Amerikaanschen aanvoer 7 schepen met een gezamenlijken in houd van 54.000 brt. tot zinken gebracht en een ander schip door torpedotreffers zwaar beschadigd. De nieuwe successen der Duitsche duik booten, in het Duitsche weermachtbericht vermeld, werden in het bijzonder moeilijke operatiegebied van de Middellandsche Zee behaald en moeten daarom bijzonder hoog worden aangeslagen. De tot zinken gebrachte schepen waren gemiddeld 5 a 6 duizend ton groot. Enkele waren echter belangrijk groo- ter. Hun lading was zonder uitzondering be stemd voor Se Britsch-Amerikaansche for maties in Zuid-Italië. Het lijdt geen twijfel of de naar verhouding langzame bewegingen van den vijand, die reeds tot scherpe critiek in eigen land aanleiding hebben gegeven, zijn voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de door den vijand bij den aanvoer geleden verliezen. Een deel der tot zinken gebrachte schepen behoorde tot een in Oostelijke richting va rend convooi en werd op een halve dagreis afstand van Gibraltar getroffen. De zee was effen en het gevaar van te vroege ontdek king groot. In dit gebied is de afweer bij zonder krachtig. Ook in de wateren tusschen Sicilië en Salerno, waar de andere schepen getroffen werden, was de afweer niet minder krachtig. Tegen het bolsjewisme. Meldt voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 tot 45 jaar. kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tjjdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die. om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij bet SS-Wacht- bataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zjjn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ie'der wor den. die na minstens een jaar diensttiid zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 22.10.'43. 1518.00 uur. Groningen; Concert huis, Poelestraat. 23.10.'43. 912.00 uur. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.'43. 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 25.10.'43. %13.00 uur. -Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26.10.'43. 914.00 uur. Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10/43, 914.00 uur. Deh Haag, Café Den Hout; Bezuidenhoutscheweg. Voorloopige leiding van den Ned. Landstand. Het rijkscommissariaat maakt'bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne» derlandsche gebied heeft den boerenleider voor de provincie Friesland B. J. Bierma in Het Bildt belast met de voorloopige leiding van den Nederlandschen Landstand. Bij het waarnemen van deze functie voert hij den ti tel van „Waarnemend hoofd van den Neder» landschen Landstand.". De Rijkscommissaris heeft aan den burg© meester P. F. Tammens te Groningen het algemeene toezicht opgedragen over den Ne derlandschen Landstand. Op grond van deze taak is hij bevoegd, de hem noodzakelijk voorkomende aanwijzingen te geven ten aan zien van het werk van den Nederlantischen Landstand. Succes bij luchtaanvallen op Huii en Londen. Wederom zware verliezen der Geallieerden boven Duitschland. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in deri nacht van 20 op 21 October, zooals reeds in het Duitsche weermachtbericht werd gemeld, de Oost-Engelsche havenstad Huil aangevallen. De Duitsche vliegtuigen vielen in het bijzon der doelen in het havengebied van Huil deels in steile scheervluchten aan. Zware brisant- en brandbommen kwamen op de haven- en dokinstallaties aan de monding van de Hum- ber terecht, waardoor branden en verwoestin gen werden veroorzaakt. In denzelfden nacht bestookten andere Duit sche gevechtsvliegtuigen doelen in het stads gebied van Londen. Er werden verscheidene branden na de ontploffing der bommen waar genomen. De Britsche afweer wierp talrijke nachtjagers in den strijd, die echter niet in staat waren de Duitsche formaties te dwingen van koers te veranderen en te voorkomen, dat belangrijke militaire en industrieele doelen te Huil en Londen werden gebombardeerd. De in den nacht van 20 op .21 Oetober over een breed front boven het Noord- en Midden- Duitsche gebied vliegende Britsche bommen werpers konden door de afweermaatregelen van de Duitsche luchtverdediging den voorge nomen concentrischen aanval niet uitvoeren. Zij moesten op groote hoogte boven de in uit- gestrekte deelen van Duitschland heerschende slechte weersomstandigheden vliegen. Van deze toestellen zijn er volgens de laatste, ech ter nog niet definitieve rapporten in totaal 18 viermotorige vliegtuigen neergeschoten. Met de 8 Amerikaansche - bommenwerpers, die vroeg in den middag van 20 Oetober boven West-Duitsch gebied werden vernietigd, is het in het weermachtbericht genoemde aantal van 16 neergeschoten viermotorige Britsch-Ameri kaansche vliegtuigen in totaal tot 26 bommen werpers en 2 jagers gestegen. Het is zeer goed mogelijk, dat dit cijfer nog zal stijgen Amerikaansche luchtmacht voortaan zelfstandig wapen. President Roosevelt heeft Donderdag- uit voerige besprekingen gehad met den chef van den Amerikaanschen generalen staf» Marshall en met admiraal Leahy. De president heeft erin toegestemd dat de Amerikaansche luchtmacht zelfstandig wordt en dus gescheiden van het leger. De com mandanten van leger en luchtmacht werk ten tot nu toe feitelijk al zelfstandig en ston den slechts bij gemeenschappelijke combina ties onder de bevelen van een gemeenschap pelijk opperbevel. De scheiding heeft plaats gehad op aandringen van de hooge militaire instanties. Overdracht van onroerend goed te Sjanghai. De Japansche autoriteiten te Sjanghai heb ben 52 vroegere Britsche en Amerikaansche firma's te Sjanghai aan Chineesch beheer over gedragen, evenals eenige cultureele instellin gen, die sedert bet uitbreken van den oorlog in het Verre Oosten in beslag genomen wa ren. Onder deze firma's bevinden zich eenige der oudste Anglo-Amerikaansche import- en exportondernemingen van Sianshai. scholen en missie-instellingen. IN 1942 WERDEN BIJ DE SPOORWEGEN RI73M 40.000 DIEFSTALLEN GEPLEEGD Een groot aantdl rechercheurs der Ned. x Spoorwegen werkt dag en nacht om paal en perk te stellen aan de rooverijen waaraan de spoorwegen, en in de eerste plaats de ver zenders van góederen, bloot staan. De re cherche der spoorwegen arresteerde in 1942 totaal 229 dieven, maar dit is slechts een klein percentage van de dieven die nog rond loopen en hun misdadig werk iederen dag bedrijven. Zooals de procureur-generaal bij het Haagsc,he gerechtshof, mr. van Vloten, ter zitting van het hof mededeelde, zal de justi tie met groote kracht tegen spoorwegroovers optreden. Ter illustratie van dit voornemen vermeldde de procureur-generaal, dat in 1942 totaal 38.041 diefstallen werden ge pleegd uit spoorwegloodsen. Doch de eerste drie maanden van dit jaar bedroeg dit aantal, diefstallen reeds ruim 13.000. In 1942 werden totaal 4075 spoorwagons open gebroken en daaruit goederen gestolen. De eerste drie maanden van dit jaar bedroeg dit aantal 803. Bij deze diefstallen komen dan nog een paar duizend diefstallen van perrons en van ex presgoederen, zoodat in 1942 meer dan 4 0.000 spoorwegdiefstallen werden gepleegd. Welk een enorme schade toegebracht wordt aan de spoorwegen valt te begrijpen. Velen vertrouwen thans met angst en vreeze hun goederen aan de spoorwegen toe. De justitio zal uitermate streng tegen spoorwegroovers optreden. GEEF DE KOE SCHILLEN, DAN GEEFT DE KOE MELK.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1