Haarlemsche Courant Nieuwe Sovjetaanvallen tusschen Saporosje en de Zee van Azof. Nieuwsblad voor Noord'Holland Worstéimg bij Krementsjoeg voort. duurt Apart onderhoud tusschen Eden en Molotof 288e Jaargang No. 247 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134950 Haarlemscbe Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln .17. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derkc Zaterdag 23 October 1943 VerschUnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJmuiden: Rembrandt laan SS, IJmulden-Oost Gltg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Doorbraakpogingen ten N.W. van Tsjernigof opgevangen. Eveneens ten W. van Smolensk toenemende strijd. Duitsche terreinwinst ten N. van Kief. Landingspoging op de Krim mislukt. van dit optreden niet Het Duitsche weermachtbericht luidt Aan het Oostelijk front hebben de Sov jets hun aanvallen tot nieuwe front sectoren uitgebreid. Tusschen de Zee van Azof en Saparósje is de vijand ha hevige voorbereiding door de artillerie opnieuw tot den aanval overgegaan, doch werd onder zware verliezen in hoofdzaak afge slagen. De gevechten duren nog voort. In het strijdgebied ten Zuidoosten van Krementsjoeg probeerden de Sovjets ook Donderdag hun bres aan de zijkanten uit te breiden. In de hevige, nog voortdurende ge vechten, werd een doorgebroken vijandelijke pantsergroep in de pan gehakt. Ook in de Dnjepr-bocht ten Zuidoosten van Kief verliepeh vijandelijke aanvallen ondanks sterk gebruik van strijdkrachten zonder succes, met uitzondering van een inmiddels afgegrendelde plaatselijke bres. Ten Noorden van Kief werd door een eigen aanvalsactie een belangrijke rivier sector bereikt en van den vijand ge- ztiiverd. Ten Noordwesten van Tsjernigof vingen onze troepen de steeds herhaalde doorbraakpogingen der Sovjets in ver bitterde gevechten op. Ook ten Westen van Smolensk nam de ge vechtsactie weer toe. De vijand, die aan weerskanten van den autoweg met krachtige ondersteuning van artillerie en slagviegers over een smal front aanviel, werd afgeslagen. Een landingspoging van de Sovjets, die met zwakke strijdkrachten aan de Oostkust van de Krim werd ondernomen, mislukte. Van de rest van het Oostelijk front worden ver- geefsche vijandelijke pogingen gemeld om de Wolchof en de Newa over te steken, alsmede een succesvolle eigen aanvalsonderneming ten Zuidwesten van Welikije-Loeki. Duitsche eskaders gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie tezamen met Roemeen- sche slagvliegers grepen herhaaldelijk in de afweergevechten in en ondernamen bijzonder hevige aanvallen op vijandelijke concentraties en troepenbewegingen in het penetratiegebied ten Zuidoosten van Krementsjoeg. Op 20 en 21 October werden in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie 190 Sovjet-vliegtuigen ver nietigd, terwijl S eigen machines verloren gingen. Luitenant Lang, Staffelführer in een eskader jachtvliegtuigen, behaalde Donder dag 12 overwinningen in de lucht. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte slechts in den Westelijken sector plaatselijke gevechtsactie. In de wateren ten Westen van Algiers deden Duitsche gevechts- en torpedo vliegtuigen een aanval op een vrij groot vij andelijk convooi. Verscheidene transport schepen en een bewakingsvaartuig werden getroffen. De vernietiging van een deel van deze schepen kan zeker geacht worden; vijf vliegtuigen keerden terug. Enkele Britsche storingsvliegtuigen hebben Donderdagnacht lukraak èenige bommen la ten vallen in het Noordwestelijke Rijksgebied. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen dron gen in den nacht van 21 op 22 October tot Londen door en plaatsten bomtreffers in de als doel aangewezen gebieden. Volgens de defini tieve berichten van de luchtverdedigings strijdkrachten heeft de vijand bij zijn aan vallen van overdag en des nachts op het Rijksgebied op 20 October niet 18 maar 28 vliegtuigen verloren. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Met gespannen aëndacht volgt men te Ber lijn de ontwikkeling aan het Oostelijk front, waar vooralsnog geen teekenen van een ver slappen vanden strijd zichtbaar zijn. De Sovjet-Russische aanvallen in het gebied van Newel is na de verovering dezer stad tot stilstand gekomen, doch van het Zuiden wor den thans weer nieuwe aanvallen gemeld. Na voor enkele dagen ten Noordwesten van Tsjernigof een nieuwen aanval te hebben ont ketend, zijn de bolsjewisten thans ook tus schen Saporosje en de Noordkust van de Zee van Azof weer met sterke strijdkrachten tot het offensief overgegaan. Volgens de Duitsche berichten zijn de aan vallen ten deele afgeslagen, terwijl op enkele punten nog verbitterde gevechten aan den gang zijn. Waar de bolsjewisten de Duitsche stellingen konden binnendringen, werd hun een verder oprukken belet. In het middelpunt der belangstelling staat de sector ten Zuid-Oosten van Krementsjoeg, waar van de Duitsche verdédiging een schier bovenmenschelijke krachtsinspanning wordt vereischt. Na vijf dagen van uiterst harden strijd is het gelukt, den Sovjet-Russischen opmarsch te stuiten. De bolsjewisten hebben daarop hun aan vallen gericht op de zijkanten van het op den Westelijken oever veroverde terrein, ten einde dit te verbreeden. Aangezien zij echter intusschn nieuwe strijdkrachten zwaartepunt hebben gedirigeerd, verwachten Duitsche militaire kringen, dat de bolsjewis ten wellicht met nog sterkere strijdkrachten hun aanvallen in de oorspronkelijke richting zullen voortzetten. Te Berlijn verheelt men niet, dat de situatie in deze sector, waarmede de geheele Zuide lijke vleugel van het front staat of valt, ern stig is en dat de Duitsche afweer "zich voor een zware taak gesteld ziet. De bomaanval op een stad in het Oosten des lands. Aantal dooden tot 141 gestegen. ï-^t aantal dooden tengevolge van den An^fo-Amerikaanschen terreuraanval van IQ Oct. j.l. op een stad in het oosten des lands, is thans gestegen tot 141. Er zijn geen ver misten meer. De stem der SS. Luistert op Zondag 24 October van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 Meter, naar de stem der SS, onderwerp: De Edda. Tegen het bolsjewisme. Meldt U voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17 tot 45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. TjjdeiTs de keuringen borden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wacht- bataljon in Amersfoort, Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegs- marine kunnen zich aanmelden: zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den. die na minstens een jaar diensttiiri -iic geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 24.10.'43. 9—44.00 uur. Amsterdam, Dam 4. 25.10.'43 9—13.00 uur Utrecht. N.V.-Huis. Oude Gracht 245 26.10.'43. 914.00 uur. Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 27.10.'43. 9—14.00 uur. Den Haag, Café Den Houtt Bezuidenhoutscheweg. DÉN HELDER SPERGEBIED Met ingang van 1 November is de gemeen- naar dit Hen Helder tot spergebied verklaard. De inwoners en zij, die er tijdelijk verblijven, alsmede degenen, die de gemeente willen be zoeken, dienen in het bezit te zijn van een „Ausweis", welke schriftelijk hij den bur gemeester van Den Helder kunnen warden aangevraagd. GEEF DE KOE SCHILLEN, DAN GEEFT DE KOE MELK. Meeningen in Engeland over de conferentie te Moskou verdeeld. Dit Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft Vrijdagavond buiten de conferentie een bezoek gebracht aan Molo tof. Welingelichte kringen te Moskou zijn van meening dat Edens bezoek betrekking had op aangelegenheden, die den dag tevo ren besproken waren met Stalin. In beide gevallen zouden de besprekingen uitsluitend bijzonderheden betroffen heb ben, die slechts de Engelsch-Russische be trekkingen aangaan en die in geen enkel opzicht in verband staan met eenig onder werp van gesprek der driemogendheden- conferentfe. De commentaren der Engelsche bladen op de conferentie laten zien, dat.de mee ningen over deze aangelegenheid nogal verdeeld zijn. De Times schrijft, dat de wereld waar schijnlijk weinig van de conferentie te hooren zal krijgen, behalve dan het gaan en komen van diplomaten. Harold King, de bijzondere correspon dent van Reuter te Moskou is een geheel andere meening toegedaan. Hij zegt, dat nu reeds duidelijk naar voren komt dat deze ontmoeting niets heeft van een voor bespreking. „Het is vanzelfsprekend", schrijft King verder, „dat een aantal vraagstukken onbehandeld zal blijven, doch dat neemt niet weg, dat de confe rentie binnenkort haar definitieve beslis singen ter openbare kennis zal brengen. King deelt mede dat, op wensch van de Sovjet Unie, de militaire problemen, als de meest urgente, het eerste zullen wor den behandeld. Uit de berichten uit Moskou blijkt, dat de Engelschen en de Amerikanen aldaar den uitslag van de conferentie hoopvol te gemoet zien en van oordeel zijn, dat alles volkomen harmonieus in zijn werk gaat. Men hoopt, dat er vele concrete resulta ten het gevolg van mogen zijn. Wat de aanstaande ontmoeting tusschen Winston Churchill, president Roosevelt en Stalin betreft, deze kwestie is te Moskou nog niet besproken. Rijksminister Rust is ter bezichtiging van Duitsche opvoedings- inrichtingisn in Nederland aangekomen. Links Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, naast hem Rijksminister Rust. (SS Bildberichter Fritz/Stapf Pax c) KORT NIEUWS In 'n uitgestrekt veen op Jutland is een complete boot met het geraamte van een visscher gevonden.De ouder dom van deze vondst wordt op 4500 jaar geraamd. Het' scheepver- keer op de Elbe, dat tot nu toe ein digde bij Kolin, is thans, als gevolg van het uitdiepen van een nieuw stuk van den stroom, uit gebreid tot Nach- neuenburg. De ri vier is thans be vaarbaar in een ge bied, waar belang rijke industrieën zijn gevestigd. De partijleider van de Deensche N. S. partij, dr. Clau sen, zal zich binnen kort aanmelden bij de Waffen-SS om naar het front te gaan. Wanneer de muziekgroep van den Nationalen Jeugdstorm haar propagandamarschen door de stad houdt trekt zij in hooge mate de belangstelling van de jeugd. (C.N.Fi/Hasewinkel Pax c) De filmspeelster Katha von Nagy die in een villa aan de Riviera woont, heeft dezer dagen inbrekers op be zoek gehad die voor een waarde van 1.2 millioen frs aan juweelen heb ben meegenomen. Opnieuw zijn te Marseille eenige goedgeloovige per sonen door valsche politie-agenten be drogen Acht van zulke individuen bezochten twee fa milies onder voor wendsel huiszoe king te moeten houden. Hierbij sta len zij 500.000 fr baar geld en voor werpen ter waarde van 150.000 frs. ANTI CHURCHILL. D. -La Nuova Italia, een Italiaanseh blad, dat te Parijs verschijnt, heeft een, belangwekkend nieuwtje. Er zou in Enge land een wijdvertakte beweging ontdekt zijn. die het oogmerk voert, de regeering Churchill ten val te brengen, de verdra gen met de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie op te zeggen en besprekingen met Duitschland te openen tot het beëin digen van den oorlog. In Londen en in tal rijke andere Britsche steden zouden in verband met deze ontdekking een zeer groot aantal arrestaties zijn verricht. Om voor de hand liggende redenen zou aan een en ander geen ruchtbaarheid zijn ge geven. Zoo luidt het bericht en al moet men natuurlijk voorzichtig zijn met dergelijke nieuwtjes, het is heelemaal niet onmoge lijk, dat deze mededeelingen omtrent een anti-Churehill actie waarheid bevat. Want het is begrijpelijk, dat met een vijfden oorlogswinter voor de deur en met het vooruitzicht, ..een goed deel van de ko mende winternachten in den schuilkelder te moeten doorbrengen, een aantal mal contenten zich bijeengevoegd hebben en hun verlangen naar het einde van den oorlog vorm hebben gegeven in een bewe ging, die den val van het regime-Churchill beoogt. Waar dat op zal uitloopen is voorloopig een open vraag. Best mogelijk, dat de Britsche regeering de binnenlandsche toe standen voldoende beheerscht, om een be weging als waarvan hierboven sprake is, te onderdrukken, en wel door de leiders' achter slot en grendel te zetten. Daar staat de mogelijkheid tegenover, dat onder bepaalde omstandigheden zulk een bewe ging in korten tijd zooveel aanhang ver werft, dat een wijziging in de bestaande verhoudingen er het gevolg van is. Hef is misschien wel aardig, deze mo gelijkheden en haar eventueêle gevolgen op een regenachtigeh Zondagmiddag uit te puzzelen, maar zoolang de berichten niet wat vollediger zijn valt er op het nieuwtje van La nuova Italia weinig peil te trekken. Intusschen wil men bij het lezen van zulk een bericht toch wel eens zijn gedachten la ten gaan over de vraag, met welke oogen het Britsche volk de ontwikkeling van zaken gadeslaat. En dan moet men al weinig zin voor nuchtere beschouwing hebben, om aan te nemen, dat de bewondering der Engel schen voor hun eersten minister nu zoo héél groot "is gebleven. Men schrijft den En- gelschman gaarne een practischen kijk en :en nuchter oordeel toe. Welnu, deze prac- tRhe, nuchtere Engelschman zal moeten erkennen, dat zijn land arm, doodarm, uit dezen oorlog te voorschijn zal treden. Dat het, zoowel na den oorlog als reeds op dit oogenblik hopeloos is afgezakt in aanzien en d&t er van het trotsche isolement, dat het zich nog in het begin van deze eeuw kon permitteeren, niets meer over is, slippen- drager als Brittannië geworden is van Washington en New-York. Dat de Britsche vloot, zoowel de handels- als de oorlogs marine, voor een niet te herstellen gedeelte op den bodem van de zee ligt. Dat de steun punten langs de groote zeewegen, die Brit tannië beheerschte, in Amerikaansch bezit zijn overgegaan en naar menschelijke be rekening ook na de bepaalde 99 jaar wel Amerikaansch zullen blijven, dat de domi nions zich van het moederland afwenden en dat het bezit van Indië nog maar een kwes tie van korten tijd schijnt. Dat ten slotte de voogdij over Europa, drie eeuwen lang uit geoefend, Engeland sinds Duinkerken 1940 ontvallen is en dreigt te geraken in de hand van den bondgenoot, die tot voor twee jaren in de oogen van iederen fatsoenlijken Brit Engelands erfvijand was. Ziehier waartoe Engeland onder het be wind van Churchill is gekomen. Ziehier waartoe de man, die in 1938 en 1939 eerlijk bedoelde pogingen, om den wereldvrede te behouden, afwees, het land heeft gebracht. Ziehier den Britschen oogst in najaar 1943. Iedere Engelschman met zin voor de nuch tere practijk zal het beamen. Daarom is zulk een berichtje als hierboven aangehaald een symptoom. Want te eeniger tijd zal het Brit sche volk van Churchill en de zijnen de ver antwoording afvergen voor de verliezen en de schade en de schande, die zij Engeland hebben berokkend.tezelfder tijd, dat dit volk zich zal herinneren, dat ieder samen gaan met Sovjet-Rusland een monsterver bond verdient te heeten, dat het van Ame rika door een oceaan is gescheiden.en dat Engeland en zijn bevolking nu eenmaal naar ras en afkomst deel is van die groote Germaansche gemeenschap, die groeiende en komende is. Grooischeepsche landingsaetie in Italië op komst? Door waarnemingen van Duitsche vliegtuigen en duikbooten. die boven en in de wateren ten Westen van Italië ope- reerent krijgt men in militaire kringen te Berlijn den indruk, dat de Engelschen en Amerikanen in Italië van plan zijn een nieuwe tactiek toe te passen. Men acht het niet uitgesloten, dat zij een grootscheepsche landingsactie beramen, waaraan vloot en luchtmacht zullen mee-werken. Door zulk een operatie zal men ongetwij feld trachten het tijdverlies, ontstaan door den hardnekkigen tegenstand in Zuid-Italië in te halen, aldus het oordeel van bevoegde kringen t« Berlijn,

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1