Dopsposder arSIk BOOG AZIJN v 1 dpj PITMAN SCHOOL Ruim zeventig maa Vrije Indiërs verklaren Engeland en de V.S. den oorlog van Dn 0.DUB0IS Oorlogsschade Stormschade Brandschade iïEN0f7.50,TYPENf6.- Daarvoor moet je bij Franken zijn! Nationale leger op weg naar de grens van Britsch-Indië. In een persgesprek heeft Soebhas Chandra Bose medegedeeld, dat de voorloopige Indische regeering Engeland en den Vereenigde Staten den oorlog heeft verklaard. Dit is natuurlijk, aldus Bose, omdat die beide landen er ver antwoordelijk voor zijn, dat Indië onderdrukt wordt. De wereld weet, dat de nationalistische Indiërs reeds lang in oorlog zijn met Engeland. Onze oorlogsverklaring is geen propaganda- truc. Wij zullen door onze handelingen be wijzen, dat wij denken te doen wat wij zeg gen. Bose heeft voorts medegedeeld, dat het Indische nationale leger reeds op weg is naar den vijand. De stemming wordt beter naarmate de Indische grens naderbij komt. Een terug tocht komt voor de Indische soldaten niet in aanmerking. Zij gaan of voorwaarts of sterven voor de bevrijding van het moederland. Zoodra wij Assam en Bengalen bevrijd hebben, zullen ook de hardnekkigste aanhangers van Tsjoen king een andere meening zijn toegedaan. Bose deelde tenslotte mede, dat de voor loopige regeering en het Indische nationale leger hun hoofdkwartier in Burma hebben gevestigd. De president van het voorlichtingsbureau, Amau, heeft een verklaring afgelegd met be trekking tot de erkenning door de Japansche regeering van de voorloopige Indische regee ring. Indië is thans opgestaan en Japan is vast besloten schouder aan schouder met dat land tegen den gemeenschappelijken vijand te strij den. Japan heeft geen economische of territo riale aanspraken jegens een vrij Indië, doch wordt slechts bezield door den wensch de wel vaart van het geheele Indische volk te bevor deren. Kawabe, commandant van het Japansche expeditieleger in Burma, heeft verklaard, dat het Japansche leger met het Indische nationale leger den gemeenschappelijken vijand vernie tigend zal aanvaüen De „zee-vesting" Denemarken. Schout-bij-nacht Gadow. een van Duitsch- lands beste marine deskundigen, heeft een inspectie-reis door Denemarken gemaakt en heeft daarbij speciaal het Westelijke kust gebied bezocht. „De Zee-vesting Denemar ken", noemt schout-bij-nacht Gadow deze Deensche Westkust en bespreekt dan uit voerig de verdedigings-werken die hier sinds 9 April 1940 zijn aangelegd. „Een invasie", zoo stelt Gadow vast, be hoort hier tot de strategische mogelijkheden op deze mogelijkheden echter, of zij nu dichtbij of in het verre verschiet liggen, is Duitschland militair voorbereid en den te genstander zal hier nog harde noten "te kra ken krijgen. De Duitsche marine en kunst verdediging weten, dat zij een sterk leger achter zich hebben, die een Engelsch-Ame- rikaansche invasie voor heel wat grootere moeilijkheden zal stellen dan de korte overvaart van Bizerta naar Sicilië. De Bilt registreert aardbeving in centraal-China. De seismografen van het meteorologisch in stituut te De Bilt hebben Zaterdag om 18.34 M.E.T. een vrij sterke aardbeving opgeteekend met een epicentrale afstand van 7600 K.M. De haard van deze aardbeving lag vermoedelijk in centraal China. Fred. J. Roeske 75 jaar. Woensdag 27 October zal de Amsterdamsche zangpaedagoog, koordirigent en componist Fred. J. Roeske, zijn vijf en zeventigsten ver jaardag vieren. Hij dirigeerde in het begin van zijn loopbaan het Toonkunstkoor te Bus- sum, de Amsterdamsche Orkestvereeniging en de schutterij. Later heeft hij tal van koren geleid, waaronder „Zang en Vriendschap" te Haarlem. Door zijn arbeid met „Apollo", dat hij tot een der belangrijkste mannenkoren van ons land maakte, verwierf hij groote ver maardheid. Als componist deed hij eveneens uiterst verdienstelijk werk. Tot zijn meest ge zongen werken behoort het bekende „Geuzen vendel op den thuismarsch", dat ook steeds een der groote successen van „Apollo" is ge weest. Roeske zal zijn vijf en zeventigsten ver jaardag in zijn woning aan den O. Z. Voor burgwal 320 te Amsterdam vieren. AGENDA MAANDAG 25 OCT. Stadsschouwburg: „Madame Angot" (Vereen. Diogé) 6.30 uur. Rembrandt: „Scheppingsdrang" (18 jaar) 2.30 6 en 8.15 uur. Palace: „Rivalen" (18 jaar) 2 en 8 uur. Luxor: „Ik^pas wel op je vrouw" (18 j.) 2.30 en 8 uur. Frans Hals: „Autobandieten" (14 j.) 2.30 en 7.30 uur Moviac: „De Post meester" (18 j.) 2.30 en 8 uur. DINSDAG 26 OCT. Gem. Concertzaal: H. O. V.-volksconcert (Rott. Philh. Ork. en solisten) 7 uur. Bioscopen: zie Maanadg. Tot een snelle opleiding voor het PB 1KT1JK DIPLOIH A BOEKHOUDEN ls men slechts in staat bij een uiter ste specialisatie en na Jarenlange ervaring. Wij gelooven te mogen zeggen, dat wij hebben bewezen deze ervaring te bezitten. Nieuwe cursussen opleidende voor de examens Juni 1944 vangen in Oct./Nov. aan. EXAMEN OPLEIDHVC HUGAS-ÈIGE R5MA/P0T GIE5ER FRANS HALSPLEIN 9 TELEF. 1G372 Dj; flacigzuun. Gassen DIJ Oprispingen helpt f1.25, bij Apothen Piano-avond George van Renesse. George van Renesse diende op zijn recital van Zaterdagavond op uitzonderlijke wijze de poëzie van het klavierspel. Ingeleid door een drietal nummers van Gabriël Fauré en aangevuld door evenveel composities van Emmanuel Chabrier, bestond het program ma hoofdzakelijk uit werk van Debussy. Wat daar tot besluit nog aan toegevoegd werd drie stukken van Liszt was voor een goe den totaalindruk vrijwel overbodig. In ieder geval domineerde de oneindig gevarieerde klavierpoëzie van Claude Achile in een reeks van negen werken, die in chronologische orde werden ten gehoore gebracht. Een sterk geladen interpretatie van ,,Soirées dans Gre nade" was een hoogtepunt waar omheen an dere muzikale verbeeldingen van den Fran- schen klavierdichter zich in wonderschoone verklankingen schaarden: het van leven tin telende ,,Danse", het weidsche .,1'Isle joyeuse", het kleurige klaterende Reflets dans l'eaü", het rustig bezonken .Hommage a Rameau", het grillige „Poissons d'or", het verdroomde ,.La terrasse des audiences du clair de lune", het spetterende „Ondine", het burleske ,,Général Lavine-eccentric". Steeds weer wist George van Renesse zich in te stel len op den delicaten geest dezer merkwaar dige kunst en zijn phenomenaal spel dienst baar te maken aan haar technische en poëti sche eischen. Hoe heel anders is toch weer de ietwat oudere kunst van den fijnzinnigen .Fauré, niet alleen om haar betrekkelijke afhanke lijkheid van Chopin en Schumann maar ook om hetgeen er zuiver Fransch in is en de klassieke tournure voor lief houdt. Hoe an ders ook weer de muziek van den spiritueelen Chabrier, die bij al zijn humoristischen aan leg toch ook de potentie bezat om met een voudige middelen een innige „Idylle" te toondichten. Maar dan rijst toch Debussy met zijn subtiele en weidsche verbeeldingen, die een nieuwe pianotechniek noodzakelijk maakten, als de grootmeester naast hen op, als de klavierpoëet bij uitnemendheid. Aan George van Renesse onzen warmhar- tigen dank. omdat hij ons de grootheid en de diepte dezer kunst weer eens zoo prachtig aangetoond heeft. JOS. DE KLERK. De zin der Divina Comedia. Zaterdagmiddag sprak in de eerste bij eenkomst in het nieuwe seizoen van de ver. Dante Alighieri dr. Jos. van der Velden over den zin der Divina Comedia, in welke lezing een werkmethode werd gegeven voor de be studeering van Dante's meesterwerk, waarin spreker tot een synthese van alle bestaande beschouwingen en uitleggingen wilde komen. In den aanvang van zijn interessante le zing wijdde de spreker eenige woorden aan de nagedachtenis van den grooten Dante- kenner, dr. Bierens de Haan, die zooveel heeft bijgedragen tot de betere kennis van den dichter, vooral door zijn studie Dante's mystische reis". Dr. van der Velden wees in zijn lezing op de vele verschillende verkla ringen en uitleggingen, die over de Divina Comedia gegeven zijn en waarin men telkens terugvindt het streven naar een absolute geldigheid, tendenzen naar een algemeen heid, die slechts gedwarsboomd wordt door het particularisme der wijsgeerige of confes- siöneele stellingen, vanwaar zij uitgaan. De werkmethode, die spreker toepaste op de Fransesco-episode uit de vijfde zang van de Inferno, ging uit van een rechtsphilosofische beschouwing, waarbij spreker vooral wees op Dante's rechtsopvatting, die het recht als or- dedwang, die aan de basis van alle leven ligt, beschouwde. „De speelman durft den draak aan." Max Gumbe! Seiling. de artistieke leider van de tooneelgroep Elpore, heeft het be kende sprookje van Grimm „De twee broe ders" kunstzinnig bewerkt. Tijdens de opvoe ring ervan voor een jeugdig publiek kwam dit in den Stadsschouwburg duidelijk tot uiting. Het verhaal is op den voet gevolgd met behoud van de echte sprookjesrhetoriek. De ietwat vreemdsoortige titél „De speelman durft den draak aan", waaronder het ver telsel zich nu verschuilt, zal velen niet heb ben aangetrokken. Het gehalte der opvoe ring was echter van dien aard, dat deze groep Elpore een eerste-rangs sprookjes vertelster genoemd mag worden. Van haar oprichting in 1930 af heeft El pore zich op sprookjesspelen toegelegd en de ervaringen hiermee opgedaan kwamen de spelers en speelsters zeer van pas. Het spel en de dansjes van de leden dezer tooneel- groep. de fraaie decors en de keurig ver zorgde costumeering, het optreden in leven den lijve van de vier vrienden van den Speel man: leeuw, beer, vos en haasje (die met z'n vijven de schoone prinses uit de macht van den draak bevrijden), dit alles maakte dit oude verstelsel in een nieuwen vorm voor jong en oud aantrekkelijk. Deze bekoring werd nog versterkt door de perfect functioneerende tooneelmachine, die de komst van den draak en het verslaan van dat zevenkoppige monster extra kleur ver leende. A. 3. VAN DER WEIJDEN. Intrede ds. H. v. d. Loos. In de Immanuëlkerk is Zondagochtend ds. H. v. d. Loos, als predikant bij de Ned. Hervormde gemeente van Schoten bevestigd door zijn ambtsbroeder dr. M. v. d. Voet, met een indrukwekkende predicatie naar aanlei ding van Jeremija 1 vers 9. Des middags deed ds. H. van der Loos in de kerk aan de Kloosterstraat zijn intrede met 2 Timotheus 4 vers 2 a, n.l. „Predik het Woord; houdt aan tijdiglijk, ontijdiglijk. In deze predicatie stelde spr. o.m. de figuur van Timotheus in het licht, wien door de vele teleurstellingen en tegenstand de moed ont zonk om verder het Evangelie te verkondigen. In deze menschelijke periode van diepe in zinking spoorde Paulus den teleurgestelden apostel aan om ondanks moeilijkheden en strijd, tijdiglijk, ontijdiglijk, met nieuwen frisschen moed onvervaard zijn heerlijke taak voort te zetten, zeide spr. Zoo moet de predikant in volle gehoorzaamheid aan zijn Zender, tijdiglijk, ontijdiglijk, daar God het eischt, het Evangelie brengen van God's ont fermende liefde, die Zijn Zoon Jezus Christus in de wereld heeft gesteld tot een zoen offer om arme verloren zondaren zalig te maken. Tijdiglijk, ontijdiglijk, ook als het den mensch niet gelegen komt, want dan kan het juist God's tijd zijn. Wanneer God op Zijn bepaalden tijd met Zijn blijde boodschap tot ons komt, moeten wij om ons eeuwig behoud, onze aardsche zorgen en belangen geheel ter zijde schuiven om in stille overgave het hart te ontsluiten voor de weelde van het Godde lijk Evangelie. God geve mij de kracht, zoo eindigde spr., om in deze gemeente te zaaien tijdiglijk; ontijdiglijk. En wanneer de tijd van oogsten is aangebroken, moge God dan met een welbehagen aanschouwen, het volle rijke graan, dat naar wij bidden, wassen zal. Zich hierna richtende tot de gemeente, sprak ds. v. d. Loos den wensch uit, dat het richtsnoer „het hemelsche vóór het aard sche", e en onverbreekbaren band moge smeden tusschen de gemeente en hem, waarna spreker de volle medewerking van de jeugd vroeg, om in goede vaart naar het hemelsch Jeruzalem te reizen. Nadat nog de heer W. Overbeek, ouderling, namens kerkeraad en gemeente had gespro ken, werd op zijn verzoek den predikant Gezang 4 vers 5 toegezongen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de distributie bescheiden is het morgen Dinsdag de beurt aan het restant van de letter S vanaf Spru en Ta t.m. Tol IISSE GEVONDEN VOORWERPEN. Blauwe dameshandschoen, een groen zeildoek. Inlichtingen op het politiebureau. HEEMSTEDE De strijd tegen de baldadige jeugd. De eerste strafwerkmakers. Zooals wij reeds eerder berichtten, is er in Heemstede een speciale maatregel genomen tegen de baldadige jeugd, in den vorm van strafwerk die de jeugdige misdadigers zelf moeten maken in plaats van dat de ouders daarvoor direct aansprakelijk worden gesteld. Zaterdagmiddag moesten de eersten van dezen op het politiebureau hun straf ondergaan. De opperwachtmeester A. Ytsma, die reeds jaren lang meer speciaal is belast met de controle op de misdragingen der jeugd, en die zich nu geheel aan die zaken kan wijden, daar hij zoo veel mogelijk buiten het gewone dienstver band is geplaatst, hield toezicht op een 5-tal kinderen, twee meisjes en drie jongens, die op dezen Zaterdagmiddag van 25 uur straf regels „ik mag op de straat niet baldadig zijn" zaten te maken. „Al jaren lang," vertelde de heer Ytsma, „zit ik achter de jeugd aan, ook achter de schoolvrije kinderen. Zie ik een jongen of meisje, dat op school hoort te zijn en „spij belt", dan breng ik ze naar hun school, en licht de ouders in. Kwamen er klachten over vernielde ruiten of lantaarns, dan zocht ik dit meestal uit. Maar voorheen moest dit alles ge beuren tusschen mijn gewone werk door. Nu ben ik uit den gewonen dienst genomen, en kan ik mij hieraan geheel wijden. En het is niet enkel de schoolgaande jeugd, die meer onder controle komt. Mijn werk is nu ook toe te zien dat kinderen beneden 16 jaar niet na 7 uur zonder toezicht van ouders of voogden i in café's komen, dat jongens beneden 18 jaar op straat rooken, kortom, alles om de jeugd in de goede banen te leiden. Het strafwerk moet preventief werken en de kinderen moeten voelen dat zij de baldadig heid .niet maar vrijelijk mogen doen en naast de straffen die zij nu krijgen, zal er een ge durig contact plaats hebben tusschen de poli tie, de ouders en onderwijzers, om zoo aan de baldadigheid, die een steeds grootere omvang aanneemt, paal en perk te kunnen stellen. In een wekelijksch rapport wordt een en ander a&n de bevoegde autoriteiten meedgedeeld." CORDAAT OPTREDEN VAN EEN' MEISJE Zaterdagmorgen stond mej. G. Steenstra in den winkel van de firma Kort aan den Binnenweg, waar zij een boodschap wilde doen. Aangezien haar fiets onbeheerd bui ten stond, hield zij hierop voortdurend het oog gevestigd, en ontdekte zoo een man die op een fiets stapte, die toebehoorde aan een, eveneens in den winkel vertoevenden heer. raagt opgave der lage tarieven aan het Algemeen Onderling Waarborg Genootschap RENOVATUM Leidscheplein 29. Arasterdam-C. De tijdsomstandigheden brachten Veel surrogaten, goed en slecht; Wj kunnen er nog meer verwachten, Maar Boog Azijn blijft immer -echt. SINDS 1564 „ra», Mej. Steenstra ging onmiddellijk naar de politie aan wie zij vertelde wat zij had ge zien. Met de politieauto, waarin mej. Steen, stra en de bestolen heer meereden, werd on middellijk de jacht op den rijwieldief be gonnen. De tocht ging eerst naar Haarlem, waar een bezoek aan de stationsstalling werd gebracht, evenwel zonder resultaat. Het ge zelschap wilde juist besluiten naar Amster dam te rijden, om daar de fiets op te sporen, toen een man aan de bagageloods arriveer de met het gestolen rijwiel. De dief bleek hij echter niet te zijn, maar vermoedelijk een handlanger die onderweg de gestolen fiets had overgenomen. EEN BRUTAAL STÜKJE. Zaterdagmiddag omstreeks half 3 trachtte op het Raadhuisplein een jonge man van om streeks 21 jaar zich toegang te verschaffen tot een villa. Met een ijzer had hij een ruitje aan de achterzijde der villa stukgeslagen om zoo het slot van het bovenlicht der deur te openen. Toen hij al halverwege door het raam was be merkte een langskomend meisje deze poging om binnen te komen, waarop zij alarm maakte. De inbreker ging er snel van door in de richting van de Van Merlenlaan. De man was gekleed in een beige overjas, blootshoofd len met een dikke haardos. Zij die over dezen man inlichtingen kunnen verstrekken worden verzocht zich tot de politie te Heemstede te wenden. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN- VERVOERVERBOD ROODE- EN GELE PEEN ENZ. Het vervoederen van alle soorten roode- en gele peen, alle koolrapen met uitzondering van de witvleezige pastinaken, witlofwortelen en alle verdere warmoezerijgewassen is en blijft in gevolge de „verordening '42 vervoederen groenten en fruit" verboden. Vervoederen van deze pro ducten is alleen toegestaan indien hiervoor door het bedrijfschap voor groenten en fruit onthef- heffing wordt verleend. Ten opzichte van stop pelpeen en herfstrapen gelden de volgende voor schriften: 1. deze producten mogen in eigen be drijf door den teler worden vërvoerderd; 2. wil men deze producten verhandelen, dan moet dit via de veiling geschieden; zij mogen alleen dan als veevoeder worden verkocht, indien zij niet voldoen aan de geldende kwaliteitseischen en dientengevolge door de betrokken veiling of den provincialen voedselcommissaris voor veevoeder zijn vrijgegeven; 3. eerst indien de onderschei dene producten door de daartoe bevoegde instan ties voor veevoeder zijn vrijgegeven, treden de door het bedrijfschap voor hooi, stroo en ruw- voeder ten opzichte van deze voor veevoeder bestemde producten gegeven voorschriften in werking. TE K. GEVR.: Kampeerten- ten, Dekzeilen, gebr. Mas- kieslinnen. Huyboom, Reitz- straat 50, Haarlem. TE KOOP Marterbontje f50, donkerbr. Vos mof f 100; 2 stukjes donkerbr. nertz f 50; hockey- of tennistasch f 10. WILLEMSE, Bellamy laan 3. A'hout, tuss. 13 en 14 uur of na 19 uur. Zw. geëxn HAARDKACHEL (Edna) te koop, f75. Bez. na 6 u.: B. Serne, Boekenrode straat 24. Erkende SCHOUWBURGSTR. 47 Tel. 18441 Hoofdzetel den Haag Typen - Steno - Fransch Duitsch - Eng. - Spaansch Boekhouden - Kantoor- en Handelsopleiding Handelscorrespondentie Particulier en Algem. Secretaresse Steno-typiste Steno-correspondent(e) PER GEHEELE CURSUS M. WINTERJ.. grijs, o. kw„ z. g. a. n„ Ift. 10-12 j., in ruil aang. t. regenj. o. kw. i. z. g st, mt 40 of grooter CroUa, Wagnerkade 101, H'st TE KOOP agb.: Ie kl. stof zuiger, diezei, f 150; le klas kl. stofz., f 100; 2 stofz., oude, p. stuk, f 45; 1 antiek st. klokje f75; 1 goud. D.horloge f70; 1 led. actetasch f 60; 1 led. city bag f 60; 1 led. tasch f 60; pl.m. 20 M. tuinslang f40; 1 fototoestel, 9 x 12, Hugo Meijer, f 4,5, dubbele anastigm., dubb. led. uitrek- balk, spleetsl. 1 a 200 met statief, belicht, meter en des- gew. onderricht, f 150. Adres: M. EDAM, Kenaustraat 9. Niet tuss. 5 en 7 uur. BOEKEN te koop gevr., elk genre, elke hoeveelh. A. E. JANSE, Spuistr. 308/314, Tel. 33405, A'dam. Let op het no.! TE KOOP: avondjapon, z.g. a.n., m. 44, korenbl., kunst zijden satijn met jasje f 150. Tev. 1 p. hooge Russ. D.laar- zen, z.g.a.n., dk. br. leer, m. 35, f45. Mej. RAATS, Wa genweg 142 rd„ Haarlem. JOS. v. d. BERG van 1897 Breestraat 18 - Telef. 21030 KOOPT ALLES EN OVERAL Geheele Inboedels, Kleeding, Zolderopr., Horloges, Boeken Gram., Kachels, Fornuizen, enz. enz. Oude Gram. platen f 3,50 per kg. is de samenstelling van de z.g. oorlogsbloem nu reeds gewijzigd. Iedere andere samenstelling stelt zijn speciale eischen. Franken's panbrood, Volkorst, Allinson, Half om zijn stuk voofstuk sprekende bewijzen, dat de broodbereiding bij Franken op deze speciale eischen is ingesteld. Neemt U maar eens een proef, want: VOOR PRIMA BROOD, OOK IN OORLOGSTIJD

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 3