Haariemsche Courant Slag in Dnjeprbocht woedt in ongekende hevigheid. Nieuwsblad voor Noord-Holland In het Westen Duitsche marinesuccessen. 288e Jaargang No. 250 Bureaux: Groote Houtstraat 33. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134358 Haariemsche ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleio 37. Tel. 1233* Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag 27 October 1943 Verschtfnt «tageiyks, behalve op Zon- on Ft^stdageo Drukker#, Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: RerabrandtiaaiB 55» IJmoldea-Oost Ultg Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front herhaaldelijk vijandelijke aanvallen opgevangen en penetraties afgegrendeld. Dnjepropetrowsk ontruimd. Zware gevechten ten N. van Kriwoi Rog. Felle plaatselijke strijd ten Z.O. en N. van Kief en hij Tsjernigof. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt In het Zuiden van het Oostelijk front bereikten Maandag de gevechten in den sector vhn Melitopol en ten Zuidoosten van Saporosje bijzondere felheid. In een verbitterde worsteling werden herhaalde lijk uitgevoerde vijandelijke aanvallen op gevangen en eenige; penetraties afge grendeld. Ook i'i. de bocht van den Dnjepr werd verder zwaar gestreden. Onze troepen hebben na vernieling van voor den oorlog belangrijke installaties de stad Dnjepro petrowsk ontruimd. Tegen Kriwoi Rcrg brachten de bolsjewisten nieuwe strijdkrachten voor den aanval in het vuur. Ten Noorden van de stad duurden de al dagen aanhoudende gevechten ook Maandag onafgebroken voort. Een uit het Noordwesten in den flank van den vijand uitgevoerde' tegenaanval van eigen tankformaties drong door. in concentraties van de bolsjewisten en bracht daardoor den bij Kriwoi Rog strij denden Duitschen troepen belangrijke ver lichting. Op de afgrendelingsfronten van het pene- tratiegebied bleven talrijke aanvallen van den vijand zonder resultaat. Uit een bruggehoofd ten Noordwesten van Krementsjoeg vielen de bolsjewisten met sterke strijdkrachten aan, doch werden in een tegenaanval terugge drongen Ten Zuidoosten en Noorden van Kief en ten Noordwesten van Tsjernigof kwam het hier en daar tot felle plaatselijke gevechten, waarbij de bolsjewisten overal werden afge slagen. Ten Westen van Kritsjef gingen de bolsje wisten met verscheidene divisies infanterie op breed front tot den aanval over. In energie ke tegenaanvallen werden penetratiepunten opgeruimd en de' vijandelijke aanvalsforma- ties teruggeworpen op hun .vertrekstellingen. Uit het gevechtsgebied ten Westen van Smolensk en .ten Zuiden van Welikije Loeki wordt slechts geringe gevechtsactiviteit ge meld. Het luchtwapen, dat tezamen met Roe- meensche formaties vliegers vooral in het Zuiden van het Oostelijk front in zware af- weergevechten staanden troepen merkbare verlichting bracht, schoot in den tijd van 22 tot 25 October 188 Sovjet-vliegtuigen neer 14 eigen vliegtuigen gingen in dien tijd ver loren. In Zuid-Italië is het slechts in enkele sec toren tot voorpostengevechten gekomen. Beveiligingsvaartuigen der marine hebben in de wateren ten Noorden van Drontheim twee Britsche motortorpedobooten beschadigd, waarvan er een korten tijd later door een Duitschen jager tot zinken w§rd gebracht. In den nacht van 24 op 25 October hebben Duitsche motortorpedobooten een aanval ge daan op de -ürtgelsche Oostkust en zijn in gevechten gekomen met een Superieure for matie Britsche torpedobootjagers, artillerie- motortorpedobooten en beveiligingsstrijd- kracht^p. Een Britsch bewakingsvaartuig werd tot zinken gebracht en verscheidene vij andelijke artillerie-motortorpedobooten wer den beschadigd. Twee eigen motortorpedo booten gingen verloren. Haar bemanningen konden voor het grootste deel gered worden. Boven de bezette Westelijke gebieden en in het gebied van de Middellandsche Zee heb ben formaties van het luchtwapen en de marine 20 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt De slag aan het Oostelijk front heeft af- metingenaaangenomen, die tot dusver in de geschiedenis nauwelijks zijn voorgekomen. Terwijl de strijd zich tot voor kort op be paalde, echter' steeds wisselende punten afspeelde, kan men thans nauwelijks nog van zwaartepunten spreken. Weliswaar is bij Smolensk en ten Zuiden van Welikije Loeki de strijd minder hé^ig, doch ten Zuiden daar van, dat wil zeggen vrijwel overal aan den Dnjepr, is een slag van ongekende afmetin gen aan den gang, waar aanvallen afgewisseld worden met tegena'anvallen en de strijd voortdurend heen en weer golft. Het hevigst zijn de gevechten nog steeds in den Zuidelijken sector. Het gebied van Krementsjoeg tot aan de Zee van Azof is een slagveld van welker afmetingen men zich moeilijk een voorstelling kan maken. Het is voor iederen waarnemer duidelijk, dat de Sovjet-Russische legerleiding hier een beslis sing wil forceeren, waartoe zij kwistig troepen en materiaal in den strijd werpt. Hoelang deze worsteling, die een nauwelijks te over treffen hoogtepunt schijnt te bereiken, nog zal duren is niet te overzien. Er zullen vol gens welingelichte Duitsche kringen nog ver scheidene dagen moeten verstrijken, voor de afloop zich zak'beginnen .af te teekenen. De toestand wordt te Berlijn als ernstig; doch niet als critiek gekenmerkt. Men put vertrou wen uit het feit, dat de Duitsche legerleiding den Sovjet-Russischen opmarsch heeft kun nen stuiten. Als gevolg hiervan oefenen de bolsjewisten thans hun grootsten druk in Zuidelijke richting uit, met7 Kriwoi Rog als naastliggend doel. Het is aan te nemen, dat deze stad van Duitsche zijde tot het uiterste zal worden verdedigd, daar hiermede in zekeren zin het lot samenhangt van de Duit sche strijdkrachten in den bocht van den Dnjepr. Regen in het Noorden van het Oostelijk front. Sedert eenige dagen regent het in het Noordelijke deel van het front. Terwijl hier de regenperiode haar intrede schijnt te heb ben gedaan, is het daarentegen in den cen- tralen en in den Zuidelijken sector van het front op het oogenblik droog en zonnig weer. Vergeefsche aanvallen op Rabaul. Formaties van de Japansche marine-lucht macht hebben in samenwerking met eenheden op den beganen grond, boven Rabaul (Nieuw- Brittannië) in totaal 60 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten of op andere wijze ver nietigd, toen gemengde formaties van meer dan 200 vijandelijke bommenwerpers en jagers op den ochtend van 23 October en op 24 Oct. verscheidene pogingen deden om de Japan sche stellingen aan te vallen. De minister van marine heeft in zijn Rijks dagrede bekend gemaakt, dat de Japansche marine van 15 Juni tot 20 October 17 kruisers, 18 torpedojagers en 70 transportschepen met een totalen inhoud van 320.000 ton heeft ver nietigd. Het aantal in denzelfden fijd neer geschoten vijandelijke vliegtuigen bedraagt 1613. Voorzorgsmaatregelen te Rome. De Romeinsche autoriteiten hebben een speciale distributie van verschillende levens middelen gelast, waaronder ook beschuit. Men heeft eveneens aan de bevolking den raad gegeven, om een voorraad drinkwater gereed te houden. Het betreft hier voorzorgsmaat regelen tegen eventueele gebeurlijkheden. Duce erkent Philippijnsche republiek. Mussolini heeft in een telegram aan presi dent Laurel de Philippijnsche republiek er kend. In het hoofdkwartier van den Duce zal een tweede ministerraad worden gehouden, tijdens welken beraadslaagd zal worden over een nieuw uitgebreid werkprogramma van de regeering. In het kader van de grondige zuivering van staat, weermacht en partij van onbetrouw bare, verraderlijke elementen is Dinsdag ge neraal Guizzoni, die belast was met de ver dediging van Sicilië, gearresteerd. De termijn van toetreding tot de nieuwe partij is voor voormalige partijleden vastge steld op 31 October. Op bevel van den partij secretaris, Pavolini, is toetreding tot de nieu we partij ook voor vroegere niet fascisten, onverschillig tot welke partij zij hebben be hoord, vrij. De partijsecretaris heeft zich de uiteindelijke beslissing over de opneming voorbehouden. Lord Waveil te Calcutta. De onderkoning: van Britsch-Indië, Lord Waveil, fcr te Calcutta aangekomen, teneinde een bezoek te brengen aan de rampspoedige gebieden. De Britsche berichtendienst meldt, dat de incognito-reis van Lord Waveil een van zijn eerste ambtshandelingen is. Wat de vioe-ko- ning zag, waren slechts arme, halfverhon- gerde menschen, die trachtten zoo goed mo gelijk den nacht ergens door te brengen, voordat voor hen .een nieuwe dag van ellende en honger begon. In de maanden Juni, Juli en Augustus zijn meer dan 30.000 menschen d-^or een cholera- epidemie in het district Malabay in de pro vincie Madras om het leven gekomen. Bescherming in het Roergebied. Drie complete gemotoriseerde .catastrophe- corpsen" met medische uitrusting zijn ter beschikking gesteld van het luchtoorlogs- gebied aan de Roer. Een dezer corpsen be schikt zelfs over een volledige Röntgen- inrichting. Bovendien hebben zij alle eenige veldkeukens, tankauto's, die totaal eenige duizenden liter water kunnen vervoeren en wagens voor het transport van licht-metalen onderdeelen voor het samenstellen van barak ken, die als verblijf dienen voor dakloozen. De sterkte van de Britsche en Amerikaansche vloten. De voorzitter der Amerikaansche zee- vaai^t-commissie John E. Ottersonf heeft het voorstel ingediend om een pariteitsverhou ding tusschen de Britsche en Amerikaansche vloot tot stand te brengen. Otterson zeide er voorstander van te zijn, dat de Vereenigde Staten en Groot-Britan- nië een zeemacht van gelijke sterkte hebben. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Het muziekcorps der oorlogsmarine met volle muziek op den terug- marsch na de beëediging der Nederlandsche Vrijwilligers. (Andres/Stapf Pax c) Weer kolenieveranties aan Italië. De leverantie van Duitsche kolen aan Italië, die sedert den wapenstilstand was stopgezet, gaat weer voort. De eerste zendin gen uit Westfalen en Silezië zijn reeds aan gekomen. Op haar vlucht voor het Bolsjewisme trekt de Russische bevol king onder bescherming der Duitsche wapens Westwaarts. (PK Beissel DV/R P. c)' KORT NIEUWS Er is weer een deel van den z.g. Panamerikaanschen weg gereed en wel het traject van Mexico naaf Costa rica. Het zal door president Roosevelt op 31 Oct. a.s. wor den geopend. De nieuwe weg zal een snelle verbinding vormen van Noord Amerika via Mexi co naar Z.-Amerika Het Roelneen sche leger heeft drie nieuwe lich tingen opgeroepen. Vijf Japansche rijksdagleden zijn voor den militairen dienst opgeroepen Waarschijnlijk zul len binnenkort nog meer volgen. Tus- schentijdsche ver kiezingen zullen niet worden gehou- defi. Alle jeugdige personen die begin 1944 de volksschool verlaten en haar studie niet voort zetten op een hoo- gere school, zullen in de Japansche oorlogsindustrie te werk worden ge steld. Admiraal Leahy heeft op een con ferentie van chi rurgen verklaard^ dat 15.000 gewonde Amerikaansche sol daten per vliegtuig van het front naar de hospitalen zijn vervoerd. Met ingang van 1 Januari 1944 zal in Australië de vleesch-distributie worden ingevoerd. De schilder en fotograaf Emile Ha- mounic, die in Bre- tagne woonde, en aldaar als de uit vinder van de prent briefkaart werd be schouwd, is over leden. Buitengewone zitting van den Japanschen Rijksdag. Verklaring van Tojo. De 83ste buitengewone zitting van den Ja- panschen Rijksdag is Dinsdag geopend in. tegenwoordigheid van den Keizer. Minister president Tojo las een verklaring voor. Slechts als de honderd millioen Japanners zich van het verleden los maken en als éér man de taak de innerlijke strijdkracht v«n Japan te verhoogen op zich nemen, k*n zij ook vol bracht worden. De voornaamste eisch van dezen tijd is het, dat het opper bevel en de binnenlandsche poltiek volkomen ,,op elkan der worden afgestemd". De kern der inwen dige kracht is de bespoedigde uitbreiding der wapenindustrie, vooral e«-* grootscheepsche versterking der luchtmacht. Ik geloof, aldus Tojo, dat de volkomen ver sterking van den inwendigen opbouw van het land en de bespoedigde tenuitvoerlegging be slissend zullen zijn voor succes of nederlaag in den oorlog in groot-Oost-Azië. Er kan niet de minste twijfel bestaan, of in dezen oorlog, waarin Japan tegen zijn wil verwikkeld is om te strijden voor bestaan en bevrijding van groot-Oost-Azië, zal de overwinning aan Ja pansche zijde zijn. Vervolgens hield de premier zich bezig met den toestand in Europa. Duitschland, dat met de nieuwe ontwikkeling in Europa rekening heeft gehouden door een energiéke en buiten gewoon vastberaden ten uitvoer gelegde totale mobilisatie van het land, is thans in staat, zijn plannen vrij en ongehinderd uit te voeren. Daarbij kan het steunen op zijn gevestigde positie in Europa. Japan verwacht en is er vast van overtuigd, dat de Duitsche bondge noot te zijner tijd bij de nieuwe operaties de gewenschte successen zal behalen en dat de dag spoedig zal komen, waarop het, in vol komen samenwerking met Japan, de.' Ver eenigde Staten en Engeland on de knieen zal dwingen. Tojo deelde vervolgens mede, dat de bevrij ding van Oost-Azië binnen de vastgestelde lij nen vordert. De onafhankelijkheidsverklarin gen van Burma en de Philippijnén bewijzen, dat, wat Japan ook belooft, altijd in concreten vorm wordt nagekomen. Het is te betreuren, dat Tsjoenking den broedertwist voortzet en niet deelneemt aan den gemeenschappelijken strijd der volken van Oost-Azië. Ten aanzien van de bewoners van Sumatra, Java, Borneo en Celebes is de vroeger gedane belofte, vol gens welke zij tot politieke medewerking ge- roepen zouden worden, thans ingelost. Bij de plechtige opening van de zitting heeft de Tenno een proclamatie voorgelezen. Deze geeft uiting aarThet vertrouwen van den Ten no in de trouw en dapperheid van zijn <}nder- danen en in de verwachting, dat het oorlogs doel spoedig bereikt zal worden. Vervolgens verklaart de proclamatie, dat aan de ministers van staat is bevolen,-aan den Rijksdag drin gende bijzondere begrootingen en wetsontwer pen voor te leggen. De Rijksdag wordt ver zocht, den wi-1 van den keizer te verstaan en zijn taak door een nauwkeurig onderzoek van. de ontwerpen te vervullen. Bergeret gearresteerd. De voormalige Fransche minister van luchtvaart, generaal Jean Bergeret. is op be vel van het Fransche dissidentencomité ge arresteerd. Baarnsche politiechef aangehouden Betrokken bij sluikhandel in vleesch. De economische afdeelipg van de Zeister politie heeft een buitengewoon goede vangst gedaan. Tijdens een uitgebreide controletocht werd een auto aangehouden, waarin zaten een Baarnsche wachtmeester van de politie, een zoon van een Baarnschen slager en nog een derde persoon. Bij nader onderzoek bleek een halve koe in de auto verborgen te zijn. Bij deze zaak bleek betrokken te zijn de Baarnsche politiechef, de opperluitenant v. d. B. Eveneens is vast komen te staan, dat er op groote schaal'vleesch verhandeld werd, dat afkomstig was uit Nijkerkerveen, Voorthuizen en Garderen. De Baarnsche politiechef werd evenals een boer' uit Nijkerkerveen nog den zelfden nacht van bed gelicht. Ook werden de beide medeplichtige.!andbouwers Van M. en T. aangehouden. Bij de verhooren kwam vast te staan, dat eenmaal per week vleesch vervoerd werd, dikwijls in eën politieauto. Het clan destiene vleesch was bestemt! voor een inwo ner van Baarn, die weer andere bewoners in den omtrek van vleesch voorzag. Het in be slag genomen vleesch is vervoerd naar het Zei§ter abattoir, waar het onder de bevolking werd verdeeld. intrekking oude bankbiljetten van 10. De Nederlandsche Bank heeft de door haar uitgegeven biljetten van 10.van welke de uitgifte werd bekend gemaakt in de Ned. Staatscourant van 14 Aug. 1924, ingetrokken. Deze biljetten kunnen vóór 1 Januari 1944 ter betaling worden aangeboden. De voorzijde dezer biljetten van 10.vertoont de afbeel ding van een vrouw in Zeeuv/sche kleeder dracht; de achterzijde draagt een rozet van bruine en blauwe lijnfiguren. De ruimte voor het watermerk (zeilend scheepje) is aan beide zijden van het biljet onbedrukt gelaten. „WEEST DAPPER, WORDT STORMER" Hedenavond spreekt een Jeugdstormer voor de radio over het onderwerp „Weest dapper, wordt stormer". Deze uitzending vindt plaats van 18.4519.00 uur via Hilversum I. HELP DE KOE MET SCHILLEN - EN DE KOE HELPT U.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1