x u O g 15 (ft (ft U S3 «9 fe ft S3 S3 S3 S3 Volksconcert der H.O.V. Rotterd. Philh. Orkest o.l.v. Ed. Flipse. Hét concert van Dinsdagavond lokte een volle zaal; de aantrekkingskracht van de populaire Peer Gynt-müziek en van het Con cert voor fluit en harp van Mozart zal aan dien toeloop .wel niet vjeemd zijn 'geweest. Ondertusschen kreeg men daarbij ook een modern Nederlandsch werk, de Ballade voor Orkest, van Oscar van Hemel, die verleden jaar in opdracht voor het Radio-muziekfeest geschreven werd-en ook door ons eigen orkest alhier een paar keer gespeeld werd. De levendige vertolking" onder Eduard Flipse belichtte -op de meest gunstige wijze de kwaliteiten dezer partituur; de zwakheden ervan kon zij echter niet maskeeren. De her nieuwde kennismaking vermocht onze vroe gere indrukken niet te wijzigen .omtrent de zwakkere conceptie van het laatste deel van het werk. Overigens een muziek waaraan men een voldoende mate van spanning niet kan ontzeggen en die door haar effectvolle orchestratie die aan klaarheid niets te wenschen laat opvalt. Zes deelen uit de beide Peer Gynt-suites saamgelezen, weitóen door Flipse met zijn gedisciplineerd orkest weelderig in klank ge zet. Grieg's" gevoelige en pittoreske muziek miste haar bekorende impressie niet. Het groote succes van den avond wend échter het concertante stuk van Mozart, met de harpiste Margot Broeders en den fluitist Johan Versloot als solisten. De argelooze musiceergeest van dit jeugdwerk bracht als steeds een sfeer van hartelijke gemoeds warmte en frischheid. Het kost moeite om het te gelooven, maar Mozart's brieven aan' zijn vader wijzen het uit, dat de jonge componist een hekel aan de fluit had; dat bleek echter geen bezwaar om op bestelling een paar fluitconcerten te componeeren, die tot de fraaiste stukken van het. repertoire van de fluitisten behooren (men hoort ze helaas te weinig, vooral het prachtige concert in G!) en dit dubbel concert voor fiuit en harp voor een van zijn eerste Parijsche connecties te leveren, muziek die bijzonder dankbaar voor de instrumenten geschreven is en een mid dendeel (Andantino) bevat, dat van een wonderlijke melodische bekoring is. Zeer te waardeeren was de fraaie toon van den fluitist Versloot en de vaardigheid van de harpiste Margot Broeders. Jammer was het d?t de cadens van II door een vergissing van de harpiste dreigde te mislukken. Het zou bovendien aanbeveling verdienen naar belangrijker cadenzen uit te zien of zoo niet dit heele geval maar te schrappen. Jos. de Klerk. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de distributie bescheiden is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter V vanaf Vit en-Wa t.m. Wen. JCBILEVMTOUENEE MAX KLOOS EX AXTHON VAX DER HORST De baritonzanger Max Kloos~en de piqnist. componist Anthon van der Horst herdenken het feit dat zij zich in 1918 tot een vast duo aaneensloten. Ter gelegenheid daarvan ma ken zij een uitgebreide tournee door ons land, welke op Woensdag 3 November begint met een liederenavond in de tuirjzaal der Genu, Concertzaal te Haarlem. In' dit programma zullen zij o.m. liederen ten gehoore brengen van Schubert, Brahms, Chabrier, Hugo Wollf en Alphons Diepen- brock, Anthon van der Horst componeerde voor deze gelegenheid een drietal liederen op teksten van P. C. Boutens, welke Woensdag avond voor het eerst worden uitgevoerd. „HET RAADSEL VAN DEN MENSCH". Over bovenstaand onderwerp spreekt ds. D. Tromp, predikant /te Zandvoort, in een bij zonderen kerkdienst op a.s. Zondagavond in de Immanuëlkerk aan de Van Egmondstraat. Van half zeven af is er orgelspel door Jac. Zwaan. EEN FKONTZORG-AVOND. In het kader der W.A. Frontzorgactie 1943 1944 zal op 2 November a.s. te Haarlem in de Gemeentelijke Concertzaal in samenwer king met den Nederlandschen Omroep .een bonte avond worden georganiseerd, waaraan medewerking wordt verleend door het Amu sementsorkest o. 1. van Elzard Kuhlman met zang van Cobi Beek en het Septet van Johny Ombach met zang van Gretl Pereili. De uit zending vangt aan »m 19.00 uür. ECONOMISCHE RECHTER VERZET GEPLEEGD TEGEN EEN CONTITOLEUR VAN DEN C. C. D. Verduisteren: van 17.30 tot 7.15 uur 28 Oct.: zon op 7.27, onder 17.20 uur maan op 6.16, onder 17.39 uur 29 Oct.: zon op 7.28, ondbr 17.18 uur maan op 7.28, onder 18.02 uur (2.59 uur N.M.) Hoofdredacteur: F. C Derks, Haarlem Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer.' Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, -H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. die kleuren en mo- dellen. En, als U ze zorgvuldig wascht, hebt U er lang plezier van E I* W O L 7^ cn De Bennebroeker G^Wubbe was in de om geving van Haarlem aangehouden door een controleur van den C.C.D., omdat hij aardbeien vervoerde. W. was hierover niet erg te spreken en veroorzaakte door herrie te maken een op loop, die de controleur met de hulp van een agent uit elkaar sloeg. De aangehoudene, die de aardbeien zonder vergunning vervoerde, vond het niet noodig, dat de controleur de vruchten in beslag nam en trachtte ze te ver nielen. De officier zeide in zijn requisitoir, tegen den niet verschenen verdachte, dat verzet tegen controleurs van den C.C.D., die hun plicht deden, iemand ernstig- aangerekend moest worden. Den laatsten tijd komt het her haaldelijk voor, dat controleurs lastig worden gevallen door de menschen, die zij aanhouden. Uit het oogpunt van generale preventie oor deelde hij dat verdachte een behoorlijke straf moest krijgen. Twee bekeuringen had hij- voor aardbeienvervoer zonder ve'rgunning gehad, waarvoor de officier twee straffen vroeg, een boete van 10 (6 dagen) en een hechtenisstraf van veertien dagen. De economische rechter vonniste conform. IN ZOLEN GEHANDELD ZONDER TOESTEMMING. De beide Haarlemmers A. H. en J. H. Bak ker hadden in 1942 een partij van 21.334 zolen voor dames- en heerenschoenen gekocht, met het voornemen déze te verhandelen. Aangezien zij geen vergunning hadden om in deze zolen, waarin rubber- was verwerkt, te handelen, werd tegen hen proces-verbaal opgemaakt. De beide mannen wisten niet, dat in de zolen rub ber zat en verkeerden in de meening dat zooi- stof zonder verguning verhandeld mocht worden. De officier vroeg tegen ieder van hen een boete, van 100 (30 dagen) met verbeurdver klaring van de partij zolen, ter waarde van ongeveer f 16.000. De economsichè 'rechter meende, dat dit een te zware boete was en gelastte de teruggave van de inbeslaggenomen zolen en veroordeele de beide mannen tot boetes van 500 (90 dagen). IK MAAK ER EEN EIND AAN. De meubelmaker J. de Boer uit Assendelft had zich schuldig gemaakt aan het verval- schen van bonnen. Een rapport was over hem uitgebracht, dat ver van gunstig luidde. De man was nogal vergeetachtig,^ want waarom hij de bonnen vervalscht had' wist hij niet meer. Wel herinnerde fiij zich, nadat de offi cier hem daaraan had herinnerd, dat hij, toen hij wegens deze vervalsching was gearresteerd de beurs met bonnen had weten mede te ne men naar de cel, waar hij de bonnetjes had opgegeten. Daarentegen was hij vergeten, dat hij wegens eenvoudige beleediging een maand in de gevangenis had gezeten; hetgeen de rechter de opmerking ontlokte, dat hij dit dan meteen kon uitzitten met de straf, die hij nu van hem zou krijgen. De officier zeide, dat verdachte reeds lang aan het bonnenvervalschen was en vorderde een maand gevangenisstraf. De economische rechter was niet te spreken over den meubelmaker, „U hebt ze achter de mouw", zei hij, hetgeen De B. beantwoordde met ,Jk heb mezelf niet gemaakt", hetgeen de rechter beantwoordde met een veroordeeling tot een maand. ,.Dan maak ik er een eind aan", zeide verdachte, die geen aanstalten maakte tot vertrekken, hetgeen aanleiding was om den man door den parketwachter weg te laten voeren. KORT NIEUWS Bij beschikking van de vsecretarissen-ge- neraal van de departementen van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij is het bestaande pluk- en verzamel- verbod voor bladeren thans ook van toepas sing verklaard op bladeren, geschikt voor de bereidingSvan tabakssurrogaten. DoorNeen groepje jongelui uit Hallum was een dans-avondje georganiseerd in de boerderij van den landbouwer Jtppes onder Hallum. De politie deed 's avonds een inval, waarbij aangetroffen werden 20 meisjes en 28 jongens. De meisjes werden, nadat hun namen waren genoteerd, weer vrijgelaten. De jongens werden overgebracht naar Leeuwar den. De landbouwer, die gelegenheid tot dan sen had gegeven, werd eveneens naar Leeuwar den overgebracht. Te Delft heeft de politie uit een sloot het lijk opgehaald van het 10-jarig zoontje van de familie Van der Velden. De jongen werd sedert Zaterdagavond vermist. Te Zeist is een inbraak gepleegd in een «juwelierszaak aan de Slotlaan. De dieven hebben zich-toegang verschaft door een ruit uit te snijden. Hun buit bestaat uit 5 gouden colliers, 2 gouden armbanden, een aantal zil veren ringen en armbanden, alles tezamen ter waarde van 2500. Een familie in Den Haag, die een avondje naar den schouwburg wilde gaan, verstopte uit vrees voor diefstal, de distributiebeschei den inden vuilnisemmer. Bij de thuis komst dacht niemand meer aan de bonnetjes en ook de volgende dagen werden ze vergeten. Toen mevrouw daarna iets wilde koopen en zich de ongewone bewaarplaats herinnerde, bleek deze juist door den reinigingsdienst ge ledigd te zijn. In allerijl werd deze dienst ge waarschuwd en na een wagon met vuil, dat voor vervoer naar Drente gereed stond, geheel doorzocht te hebben, kwamen de bonnen voor den dag Uit een looiput aan de Raadhuisstraat te Gilze is het lijk opgehaald van de 2O*ja rige fa briekar beid ster C. de V. Het meisje was blijkbaar door de mist misleid in cïe met water gevulde 2 meter diépe kuip ge- loopen en verdronken. Te Ossendrecht geraakte het 4-jarig dochtertje van de fam. van Oevclen toen het uitweek voor een wielrijder, onder een pas seer en de vrachtauto en werd op slag gedood. Het eenjarig zoontje van de fam-. S. te Loenen kreeg een stukje appel in zijn lucht pijp. waardoor het kin<£ stikte. N.A.D.-mannen rooiden aardappelen. Boeren zeer tevreden over de hulp. -Het 42ste corps van den Nederlandschen Ar beidsdienst, dat dezen zomer de opdracht ont ving om in het Noorden van .ons land, in de omgeving van Bellingwolde, ongeveer 400 H.A. aardappelen te gaan rooien, is dezer dagen met zijn arbeid gereed gekomen. Alvorens ech ter naar de kampen in het Zuiden terug te keeren heeft het corps afscheid genomen van de bevolking, hetgeen geschiedde door een openbare demonstratie te Bellingwolde. Dit afscheid is een groot succes geworden, waarbij van beide kanten, zoowel van de zijde der burgerij als van den arbeidsdienst, de hoop tot uiting kwam, dat dit niet zou zij» ■Jen afscheid, doch slechts een tot weerziens in het volgend jaar. De plechtigheid werd opgeluisterd door -het eigen muziekcorps van het 42ste .corps, c(at foor het eerst in het openbaar optrad. Het is de bedoeling, dat dit corps permanent wordt, vaarmede het 42ste corps het eerste is van den N. A. D., dat over een eigen muziekcorps beschikt. In totaal bestond het corps uit ongeveer 1000 •nan, waarbij echter ook warén de kaderleden, mannen voor den inwendigen dienst enz., zoo dat ongeveer 650 man beschikbaar waren voor het rooien. Van den totalen tijdsduur van c.a. tien weken moeten nog worden afgetrokken twee dagen voor het kwartiermaken en een week, dat de mannen met verlof waren, ter wijl de zesde afdeeiing eerst in dé vijfde week van de werkzaamheden aankwam. In den rsetêerenden tijd zijn door de man nen ongeveer 10 millioen K.G. aardappelen uit den grond gehaald. Rekent men nu, dat onge veer 15.000 K.G. in een wagon gaan, dan komt men tot het resultaat, dat door den arbeid van het 42ste corps- alleen reeds tien treinen van 65 wagons elk met aardappelen voor de voed selvoorziening, van -ons volk ter beschikking zijn gekomen. Dit werd gepresteerd in pl.m. 150.000 manuren, waarbij inbegrepen den tijd noodig voor het gaan naar en het komen van het werk. In het begin was men niet zeer ingenomen met de hulp van den N.A.D., hetgeen vermoe delijk zijn oorzaak vond in de ervaring, in de vorige jaren opgedaan mgt sommige oogsthul pen. Dit veranderde echter al spoedig en bin nen iforten tijd hadden de arbeidsmannen het pleit gewonnen. Een boer, die 200 arbeidsman nen op zijn grond aan het werk had, verklaar de dat. indien de N. A. D. niet was gekomen, hij met zijn knechts gerooid zou hebben wat hij kon en de rest in den grond zou hebben moeten laten zitten. De heer Groeneveld. directeur van de aard appelmeelfabriek te Westerwolde, verklaarde, dat zijn fabriek dit jaar reeds op 28 Augustus een begin met de campagne kon maken. Zon der het werk van den N.A.D. zou dit tijdstip ongeveer drie weken later zijn gevallen, met een groote waarschijnlijkheid, dat niet alle aardappelen uit den grond zouden zijn ge komen. Dank zij het werk van de arbeids mannen kan de fabriek ook dit jaar ongeveer 35 millioen K.G. aardappelen verwerken, het geen weer ten goede komt aan de brood voorziening van ons volk. „HET TEHUIS VOOR DAMES". Zondagavond geeft het Amsterdamsch Too- neel in den Stadsschouwburg een herhaling van „Het tehuis voor Dames", eorpédie van den Deenschen schrijver Axel Breidahl. De afdeeiing Opera van het Gemeente lijk Theaterbedrijf te Amsterdam gaf Dinsdagavond de eerste opvoering van Verdi's „Rigoletto". Een scène met Theo Baylè (links) als Rigoletto en Chris Reumer als de hertog van Montua. (Stapf/Reynhoudt Pax c) NIEUWE UITGAVEN. Clemens Laari De kapitein uit Niemands land. (Uitg. Westland, Amsterdam). „Nie mandsland" was de naam van de strook grond tusschen de Duitsche en Fransche stellingen in de eerste maanden van den oorlog. De roman maakt duidelijk, dat aan dit „front zonder bijzondere gebeurtenissen" daden zijn verricht, die, ofscWbon zij den loop der ge beurtenissen niet onmiddellijk beïnvloed heb ben, toch van groot belang moeten worden ge acht, niet in de laatste plaats uit een oogpunt van persoonlijke^ moed en offerzin. Zoo'n daad is die van kapitein X, die in „Niemands land". een mijnenveld moet uitleggen en het noodzakelijk acht dit werk alleen uit te voe ren, ofschoon hij weet welke consequenties dit met zich meebrengt. De kapitein volbrengt zijn taak tot in de kleinste bijzonderheden en treft, reeds dóodelijk gewond, de maatregelen, die zullen verhinderen dat het plan den vijand in hapden valt. Clemens Laar doet dit relaas, in onopgesmukte bewoordingen en weet aan personen en situaties een treffend relief te geven. H. Voskuil. U drinkt toch ook niet „het eerste het beste"? Ook ik drink „Santé", want <MS het eerste. het beste Nieuwe lichting voor den Ned. Arbeidsdienst. De Secretaris-generaal van het Departement van algemeene zaken heeft het volgende be paald: Van de mannelijke arbeidsdienstplichtigen, geboren in het jaar 1925, zullen tot het ver vullen van hun arbeidsdienstplicht gedurende het tijdvak van en met 5 Januari 1944 tot en met 15 Juni 1944 worden opgeroepen: zij, die zijn aangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, voor zoover zij hun arbeidsdienstplicht niet reeds hebben vervuld, alsmede zij, wier opkomst door den comman dant van den Nederlandschen Arbeidsdienst noodig wordt geoordeeld. ZEEP VOOR ARTSEN, ENZ. Met ingang van 1 November 1943 komen kap pers, practiseerende artsen, tandartsen, dieren artsen, medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen, wijkverpleegsters, gediplo meerde bakers, gediplomeerde kraamvrouwen veeverloskundigen en personen, werkzaam in de genees- en verbandmiddelenindustrie we der voor een periode van drie maanden in aanmerking voor een extra rantsoen zeep. Be langhebbenden worden verwezen naar de pu blicatie van den distributiedienst. PERSONALIA. Als candidaat-deurwaarder'werd door de Haar- lemsche Rechtbank beëedigd de heer K. Geer- lings, te Zwanenburg (gemeente Haarlemmer meer). Als onbezoldigde ambtenaren van den Burger lijken Stand der gemeente Haarlem zijn beëedigd de heeren R. Vleer en A. W. Koops, beiden te Haarlem. Zwemmen ZWEM COMPETITIE HERVAT. De zwem- commissie yan Kring Haarlem 'van den NZRB is gereedgekomen met de samenstelling van de nieuwe zwemcompetitie. De competitie zal even als vorig jaar 5 ontmoetingen omvatten, welke resp. op 27 Oct., 21 November, 18 December, 17 Februari en 19 Maart 'zullen worden gehouden. De wedstrijden zijn bedoeld voor nieuwelingen, junioren en dames. De eerste ontmoeting zal hedenavond in Stoop's Bad worden gehouden en belooft zeer interessant te worden. De organisatie berust bij de Zwemclub Haarlem. Op het pro gramma staan de 50 Meter borstcrawl en de 3 x 50 Meter wisselslagestafette heeren nieuwelingen, 50 Meter rugslag dames en 100 Meter rugslag hee ren junioren. Voetbal VLIEGENDE VOGELS BESTAAT 15 JAAR. Donderdag 28 October is het 15 jaar geleden dat „VI. Vogels" Werd opge richt. Na eerst een jaar op Zaterdag in den H.\r.B. te hebben gespeeld, werd tot het uit komen in de gewone competitie besloten. Achtereenvolgens werden, telkens met eenige jaren verschil de kampioenschappen 3e, 2e en le klasse van den H. V. B. behaald, waarna de club tot den N. V. B. toetrad. In de vierde klasse kan men tot nu toe VI. Vo gels tot de sterkste partijen rekenen. Op dit oogenblik neemt de vereeniging aan de com petities deel met drie senioren en één junio renelftal. Van de oprichting af maken de heeren G. J. Smaling en J. Sbuverein deel uit van het bestuur. Met de herdenking van een eri ander op feestelijke wijze, wacht ook Vi. Vogels tot betere gelegenheid. RANGLIJSTJES. Tweede klas Derde klas KFC 7 5 12 17- 7 WFC 6 4 10 11- 4 Helder 6 5 11 25-12 OSV 7 4 9 15-11 Zandv. 6 4 9 17-11 ZFC 7 .2 7 11-12 DTS 7 4 10 15-11 3 8 17-20 W. Frisia 7 3 7 12-17 Kinh. 7 Alcm. V. 7 3 6 13-16 HFC 7 2 7 15-13 HBC 6 2 5 18-19 TYBB 7 2 6 22-20 Santp. 6 2 4 19-19 Halfw. 7 2 5 10-15 Alkm. B. 6 1 4 19-15 BI.daal 7 1 5 13-19 RCH 5 1 3 10-12 Terr.v. 7 1 5 8-14 Kenn. 5 1 3 6-10 Schoten 7 l 2 16-28 RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 28 OCTOBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M 645 Berg-wijsjes. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Muziek in den ochtend. 7.40 Spontiiieuws. 7.50 Programma overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Gevarieerd ochtendconcert. (8.45— 8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Godsd. uitz. 9.15 Pnanovoordracht. 9.35 Zang en piano. 9.45 Orkest Otto Hendriks. 10.15 Voor de vrouw. 10.30 Orkest Otto Hendriks. 11.00 Gestalten van heden. 11.15 Kamermuziekconcert. '12.00 Almanak. 12.15 Orkest Piet van Dijk. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 In en om den bijenstal. 13.05 Amusementsorkest en gram. muz. 14.00 Waarom de toren scheef staat, luister spel. 14.25 Benatzky-wijzen. 15.00 Viool en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Orkest Gerard van Krevelen. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden MasmarV; 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Orgelspel. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Opera-zangers, die men zelden hoort. 18.45 Bran dende kwesties. 19,00 BNO: Nieuws en actueele berichten. Van 19.15 al alleen voor de i Radio- Centrales. 19.15 Concertgebouworkest. 20.00 Prof. Dr. T. Goedewagen, spreekt over „Erasmus". 20.25 Concertgebouworkest. 21.30 Onbekend maakt onbemind. 22.00 BNO Nieuws en cultuïeele be richten. 22.15 Kleine Speahsche composities. 22.45 Berliner Lehrergesangverein. 23.15—24.00 Licht orkestconcert. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Sonatenconcert. 18.00 Orkest Willy Kok en gram.muz. 19.00 BNO Nieuws en actueele be schouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Een avond in Weenen. 20.15 De "spuit van Lindendam. 20.30 Dc zorgen aan den kant. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en actueele berichten. •«4 «9 (9 U ■e o in *94 «94 94 (ft «94 V - en •pi

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2