Moskou wil zijn isolement verbreken. Nieuwsblad voor Noord-Holland Koning George zou met aftreden dreigen. Stalin ontvangt Eden. Zware aanvallen bij Saporosje afgeslagen. Verbitterde strijd in bocht van Dnjepr duurt voort. 288e Jaargang No. 251 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 37. Tel. 13234 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag 28 October 1943 verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DrukkerijZ. B. Spaarne 12. Tel. 1271» Kantoor I.Jmulden: Bembrandtlaan SS, IJmuiden-Oost Uitg Graf. Bedrijven Damiate Haarlem K 1237 Officieuze commentaren op de conferentie van drie in de hoofdstad der Sovjet Unie. Het voor de deur staande Britsche overleg met Ankara. Fransche comité te Algiers teleurgesteld dat het niet is uitgenoodigd. Stalin heeft Woensdag, naar Tass meldt, den Engelschen minister van buitenland- sche zaken, Eden, ontvangen. Bij het on derhoud waren aanwezig Molotof en de Engelsche ambassadeur te Moskou, Clark Kerr. De Britsche berichtendienst bevestigt, dat op hef laatste oogenblik de reis van den Brit- schen ambassadeur in Turkije, Sir Hugh Knatchbull Hugessen, naar Cairo is uitgesteld. De Britsche berichtendienst voegt hieraan toe, dat dit uitstel in diplomatieke kringen aan wezige opvattingen accentueert, volgens wel ke de conferentie te Moskou wellicht nog acht tot tien dagen zal duren. De ambassadeur zou Woensdagavond vertrekken en zich naar Cairo begeven om daar een ontmoeting te hebben met Eden op diens terugreis van Mos kou naar Londen. Hugessen heeft, naar men Aanneemt, zijn plannen gewijzigd na inlich tingen te hebben ontvangen over het waar schijnlijke tijdstip van het einde der Moskou- sche besprekingen. Een der Moskousche correspondenten van Reuter, Geoffrey Imeson, deelt mede, dat een der meest concrete resultaten van de conferentie zeer vermoedelijk de op richting van een permanente alliantie der drie groote mogendheden zal zijn. De vorming van een dergelijk instituut zou vooral van Russische zijde worden toege juicht, welke wensch ook reeds duidelijk is gebleken bij de laatste zitting van de Middel- landsche Zee-comrpissie, waarin de Sovjet- Unie door Wisjinsky is vertegenwoordigd. In het verloop van de conferentie is, aldus Ime son, gebleken, dat de Sovjet-Unie met Enge land en de V.S. wil samenwerken. Stalin heeft dan ook bevolen dat op de conferentie niet alleen kwesties van het oogenblik zullen wor den behandeld. De Yorkshire Post, die goede betrekkingen met regeeringskringen onderhoudt, deelt me de dat in Moskou tendenties aan den dag tre den om het isolement, dat sedert 1918 bestaat, te verbreken. Moskou is zeer geïnteresseerd bij de rol, die de Sovjet-Unie na den oorlog zal spelen. Onder het opschrift „De eisch der Sovjet Unie haar een w'ereldmachtspositie" publi ceert Stockhoims Tidningen een hoofdartikel ten aanzien van de uitlating van het officieu ze Sovjet Russische tijdschrift „De oorlog en de arbeidersklasse" over de aanspraken van de Sovjet Unie op deelneming aan alle be slissingen omtrent de toekomst der wereld, benevens over de onaanvaardbaarheid van een op Angelsaksische hegemonie berustend alleenbeslissingsrecht. Stockhoims Tidningen schrijft hierover, dat Stalin waarschijnlijk ernstig alle resten van de isolementen wil verbreken, waarin de Sovjet Unie zoo lang door de houding van de overige groote mogendheden en ook door eigen schuld zich bevonden heeft. De Fransche dagbladen in Noord Afrika pu- bliceeren een officieuze mededeeling van het persbureau van het dissidenten-comité, waar in o.m. gezegd wordt: „Wij begrijpen niet, dat men Frankrijk niet officieel heeft uitge noodigd om aan de conferentie van Moskou deel te nemen. Men moet ons veroorloven, hierover althans onzen spijt uit te drukken". Te Algiers steekt men niet zijn vrees onder stoelen of banken, dat de Fransche dissiden ten bij een eventueele vredesconferentie wel Als dank voor het gastvrij onthaal tij dens den aardappeloogst werd dezer dagen door de arbeidsmannen van het 42ste korps N.A.D. aan de burgerij van Vrieschelo een gezsllige avond aange boden. Het rooilied oogstte veel succes en werd door de aanwezigen dapper mee gezongen. (C.N.F./N.AD./Hofmeester Pax c) De geruchten houden aan, dat er tusschen Churchill en koning George VI een steeds grooter wordende verwijdering aan den dag treedt ten opzichte van de Russische politiek en de verhouding met Amerika. Koning George moet zich met Churchill's inzichten niet kunnen vereenigen, daar hij den toene- menden invloed vreest der communisten, ter wijl hij tevens van inzicht is, dat Groot-Brit- tannië ten gevolge van Churchill's beleid met betrekking tot de V. S„ in een vazallenpositie zal geraken. In een dramatisch onderhoud, dat onlangs moet hebben plaats gehad, zou de koning Churchill met aftreden hebben gedreigd. eens op overeenkomstige wijze zouden kunnen worden vergeten. In een officieus commentaar van het pers bureau te Rabat wordt min of meer gevreesd, dat de Fransche dissidenten bij de eventueele vredesonderhandelingen tot den rang van een mogendheid van den derden rang verlaagd worden. De schaduw van generaal werkloosheid. Washington ziet in economische expansie het redmiddel. De Amerikaansche vice-president Wal lace heeft in een rede te Cleveland ver klaard, dat meer dan 10 millioen Ameri kaansche arbeiders na den oorlog werkloos zullen zijn, wanneer de Ver. Staten niet veertig procent meer goederen voor het particuliere verbruik kunnen produceeren dan voor den oorlog. Men is in de Ver. Staten te gemakkelijk ge neigd zich tevreden te stellen met compromis oplossingen ten opzichte van dit probleem. Vooral de zakenmenschen schijnen „generaal werkloosheid" in vredestijd in hun nabijheid te willen dulden, teneinde daarmede den ar beiders schrik aan te jagen. Tenslotte herin nerde Wallace er aan, dat na den vorigen wereldoorlog 15 millioen werkloozen in de Ver Staten zijn geteld, hetgeen de prijzen van den landbouw heeft doen dalen tot een derde van den oorspronkelijken stand. President Roosevelt heeft inmiddels in een boodschap alle naties uitgenoodigd de over matige handelsbeperkingen zoo veel mogelijk te laten vallen. De president verklaarde in dit verband: „van den omvang en den aard van onzen buitenlandschen handel zal ons alge meen welzijn na den oorlog voor een groot deel afhankelijk zijn." Voor overvolle tribunes 'is Maandag in den Senaat het debat begonnen over het Connally- bësluit, waarbij de medewerking van den se naat in alle internationale organisaties voor na den oorlog wordt verzekerd. De discussies, die naar schatting een week zullen duren, zijn geopend door den voorzitter der commissie voor buitenlandsche aangelegen heden, Connally. In zijn openingsrede zeide Connally, dat de dagen van het isolationisme voor de Vereenigde Staten voorbij waren en dat de Amerikaansche buitenlandsche politiek in vredestijd zal moeten zijn gebaseerd op de collectieve veiligheid. „De Vereenigde Staten moeten, wanneer het weer vrede is," aldus spr. „voor alle andere naties een voorbeeld zijn, overal hun stem verheffen en voordeel trek ken uit hun invloed." De Gaulle's toenadering tot de communisten. Uit de in hechtenisneming van generaal Bergeret, die na een vergadering van 3 'A uur door 'het comité te Algiers onder voor zitterschap van De Gaulle, werd bekend gemaakt, blijkt duidelijk, aldus de opvat ting van Geallieerde correspondenten, wel ken politieken weg De Gaulle heeft inge slagen. Daarbij komt nog dat de militaire be voegdheden van Giraud zijn beperkt tot een strategische veiligheidszone langs de Afrikaansche kust. In talrijke vergaderingen nemen de com munisten intusschen het woord en verwij ten openlijk den dissidenten een slappe houding bij ingrijpende maatregelen. De' G'aulie en zijn aanhangers, zoo meldt Ofi, durven zelfs niet den oommunistischen springvloed te keeren, doch maken ge- meene zaak. De nauwe samenwerking van de communisten en Gaullisten heeft, naar de Cri du Peuple uit Tanger meldt, geleid tot afzetting van Giraud als commandant der troepen te land in Noord-Afrika. „ER ZIJN VAN DIE DINGEN Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hil versum I om 18.45 uur over: „Er zijn vat» die dingen HELP DE KOE MET SCHILLEN EN DE KOE HELPT U. Terreurorganisatie in Frankrijk. Omtrent den communistisch-bolsjewisti- schen invloed op de in Frankrijk heerschen- de terreur en sabotage wordt van bevoegde zijde o.a. het volgende verklaard: I>e terreurorganisties staan overwegend onder leiding van communisten, die uitslui tend voor dit gebied reeds vele jaren geleden in Moskou werden geschoold en opgeleid. Onder druk van de Komintern is reeds aan het"begin van de twintiger jaren de Fran sche communistische partij verzocht, een illegaal apparaat op te b'ouwen. In speciale bolsjewistische scholen werden jeugdige Fransche communisten opgeleid op het ge bied van de sabotage en de terreur. I>e geld middelen voor de actie van sabotage en ter reur in Frankrijk zijn afkomstig uit het fonds van de sinds lang verboden Fransche communistische partij. Reeds bij den eersten aanslag die gepleegd werd. in Augustus 1941, kon de dader duidelijk als communistisch agent borden aangewezen. Over den opbouw der communistische sa- botage-organisaties wordt meegedeeld, dat er z.g. vliegende groepen bestaan, uitsluitend gevormd uit communisten, die ofwel met bij zondere opdrachten naar bepaalde gebieden gestuurd werden, ofwel ter ondersteuning moesten dienen van andere reeds aanwezige groepen. Daarnaast bestaan er nog plaat selijke groepen. Vervolgens wordt gewezen op de juist den laatsten tijd uiterst groote samenwerking tus schen de communisten en De Gaulle. Het is den communisten veelvuldig gelukt, zoo wordt aan het slot van de verklaring gecon stateerd), zich nationaal voor te doen, zoodat onder hun aanhangers thans niet zelden Franschen te vinden zijn, die meenen als na tionalisten te handelen en er geen flauw idee van hebben, dat zij hand- en spandien sten bewijzen aan de communisten. De textieldistributie. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het intrekken van textielpunten niet in over weging is genomen. „Ik wil er wel iets meer van weten!" Dat denken velen, die de oproepen voor de weersportkampen in Duitschland in de couranten lezen. Zij willen wel iets meer weten van deze kampen, waarin iedere Nederlandsche jongen van 16-18 jaar een maand kan doorbrengen. Maar dat is een kleine moeite! Een briefje aan het aanmeldingshuieau voor weersportkam pen, Koningslaan 9, te Utrecht en je ont vangt gratis een brochure, waarin je alles over deze kampen kunt lezen. (Fritz Emde/Stapf Pax c) Conductrices bij de tram in de groote steden van ons land. (C.N.F./Meijer Pax c) Aanmeldingsplicht voor commissies en comaté's. Het is den commissaris voor niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen gebleken, dat de voor de aanmelding verantwoordelijke bestuursleden van niet-commercieele organi saties, welke onder den naam van commissies, comité's, jubileumcomité's of iets dergelijks werden opgericht, ten onrechte van meening zijn,dat de verordeningen 145-1940 en 41-1941 op deze organisaties niet van toepassing zouden zijn. Verschillende hunner zijn tengevolge van de niet-aanmelding strafrechtelijk vervolgd. In verband hiermede geeft de Commissaris voornoemd op grond van verordening no. 41- 1941 aan de besturen van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, waaronder der halve zijn begrepen alle personenorganisaties, onverschillig met welke niet op winst ge richte doelstelling zij zijn opgericht, de al- gemeene aanwijzing zich alsnog vóór 1 No vember a.s. bij zijn commissariaat, Amalia- straat 13 te 's-Gravenhage, aan te melden. Bij niet nakoming dezer aanwijzing worden de bestuursleden voor dit verzuim persoonlijk aansprakelijk gesteld en tuchtrechtelijk beboet STRENGE STRAFFEN OP VERDUISTE- v RINGSOVERTREDINGEN. In ons blad van Dinsdag is een bericht op genomen inzake verscherpte bepalingen ten aanzien van de verduisteringsmaatregelen. Er werd bij vermeld, dat deze voorschriften binnenkort in werking zouden treden. Van bevoegde zijde deelt men ons thans mede, dat deze nieuwe voorschriften reeds van kracht geworden zijn. Sovjets gebruiken vrouwen als reserves. Het 'Duitsche weermachtbericht luidt: De verbitterde strijd tusschen de Zee van Azof en de knie van den Dnjepr blijft voort duren. Door voortgezette aanvallen van sterke strijdkrachten vermochten de Sovjets een penetratieplek in het gebied van Melitopol iets uit te breiden. Daarentegen zijn ten Zuiden van Saporosje hevige pantseraanvallen onder zware vijande lijke verliezen mislukt. Van de talrijke in deze gevechten stukgeschoten pantserwagens ver nietigde een pantsercompagnie onder bevel van den eersten luitenant graaf Von Ledebur alleen er 35 zonder zelf verliezen te lijden. In de knie van den Dnjepr bleven ie in verschillende sectoren op onze stellingen on dernomen vijandelijke aanvallen zonder suc ces. Een opgedrongen gemotoriseerde afdee- ling van den vijand werd daarbij tot den strijd genoodzaakt en in de pan gehakt. Ten Noordwesten van Krementsjoeg wierp een eigen tegenaanval de Sovjets op hun stellin gen van uitgang terug. In den centralen frontsector werden aan vallen der bolsjewieken ten Westen van Krits- jef en ten Westen van Smolensk door geconcen treerd artillerievuur verijdeld of in een strijd op korten afstand afgeslagen. Onbeteekenen- de plaatselijke penetraties konden in onver wijlde tegenaanvallen worden gezuiverd. De Rheinisch-Westfalische 16e pantsergre- nadiersdivisie onder bevel van den luitenant- generaal graaf Von Schwerin verdient voor haar voorbeeldigen strijdlust tijdens de groote uitwijkbewegingen ten Oosten van den Dnjepr en bij de gevechten op het bruggenhoofd van. Saporosje bijzondere hulde. In eenige sectoren van het Zuid-Italiaansche front, vooral aan de Vulturno ten Noorden van Capua, vonden Dinsdag weer levendigere, voor ons succesvolle gevechten plaats. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers bestookten in het Oostelijke bek ken van de Middellandsche Zee haven en bat terijstellingen van het vijandelijke eiland steunpunt Leros doeltreffend met bommen. Zij vernietigden in deze wateren verscheidene kleinere oorlogsschepen en verzorgingsvaar tuigen van den vijand. Door de zware verliezen der laatste weken gedwongen, zijn de bolsjewieken ertoe over gegaan, meer en meer vrouwen aan het front op te stellen. Thans worden door de 'Sovjets zelfs machinepistool-compagnieën uit vrouwen der lichtingen 1920 tot 1923 opgesteld, die in de voorste linie strijden. Ook vrouwen als scherpschutters worden steeds weer aange troffen. Naar een in den centralen sector van het Oostelijk front gevangengenomen 22-jarige vrouw vertelt, wor.den thans alle vrouwen der lichtingen 1913 tot 1923 in het Sovjet-leger op genomen. Wegens de zware verliezen der strij dende troepen worden vrouwen éls eerste aan vulling naar het front gestuurd. Ook bij de Sovjet-luchtmacht bestaan reeds vrouwelijke soldaten en piloten, en wel in hoofdzaak bij lichtere vliegtuigen, als piloten waarneemsters. Bij de 332e Sovjet-divisie tirailleurs vond men onder de gevangenen tal rijke vrouwen in den leeftijd van 15 tot 30 jaar die gestreden hadden in afdeelingen pantser- afweergeschut, zelfs als stukscommandant. De zware bloedige verliezen der bolsjewie ken hebben op vele plaatsen ertoe geleid, dat de Sovjets in plaats van mannen, vrouwen en meisjes als strijdende soldaten moeten gebrui ken. In dit verband is het overigens interes sant, dat vrouwen, die na haar oproeping zwanger werden, tot dusver als saboteurs zwaar gestraft werden, een bepaling, die thans moest worden ingetrokken. De geboorten bij de vrouwenbataljons namen zoo sterk toe, dat de straffen niet meer uit te voeren waren. De zwangere vrouwen die dienst doen in het roode leger, zijn thans in speciale afdeelingen geconcentreerd in het achterwaartsche gebied.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1