Haariemsche Couran Tankslag ten Noorden van Kriwoi Rog. Terroristen pleegden moordaanslagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Het Sovjet-pantser wapen 288e Jaajrgang No. 253 V~ Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem BUkantoor, Soendapleta IT. Tel. Hoofdredacteur: F. C. Derks 12230 Zaterdag 30 October 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoif- en Fwstdageo Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor XJmuiden: Rembrandtlaan 5 S, IJmuideo-Oost Ültg Graf, Bedrijven Damiate Haarlem K 1297 Felle aanvallen in bocht van den Dnjepr en ten W. van Melitopol afgeslagen. Duitsche aanval ten N. van Kief heeft succes. Aan West. zijde van front in Zuid-ltalië nieuwe stellingen betrokken. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Westen van Melitopol zijn talrijke, den geheelen dag voortdurende aanvallen der bolsjewisten tegen de afgrendelings fronten van het -penetratiegebied afgesla gen. Formaties tanks en tankgrenadiers brachten den vijand door krachtige flank- aanvallen zware verliezen toe en wierpen zijn aanvals-toppen uit taai verdedigde plaatsen. Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrach- ten, grepen in nauwe samenwerking met de troepen op den grond bijzonder doeltreffend in de gevechten in. art 7M> P.-'t Het zwaartepunt van den Sovjet-Russi- schen aanval ligt momenteel ten' Z.W. van Melitopol. In de bocht van den Dnjepr werden op hqt geheele front felle vijandelijke aan vallen, vaak in tegenaanvallen, \afgesla- gen. Uit deze afweergeveehten ontwikkel de zich in het gebied ten Noorden van Kriwoi Rog Donderdagochtend een tank slag, die nog in vollen gang is. Tot dusver werden in één sector 71 eri in een tweeden 41 Sovjet-tanks vernietigd. Ten Noorden van Kief bereikte een eigen aanvalsactie de gestelde doelen. Bij Gomel breidden de bolsjewisten hun aanvallen Don derdag ook uit tot den sector ten Zuiden van de stad. De sterke vijandelijke doorbraakpo gingen leidden echter slechts tot plaatselijke penetraties en tot het tijdelijke verlies van^vrij kleine stellingsdeelen, die door terstond inge zette tegenaanvallen heroverd werden. Vaak werden de vijandelijke aanvallen door het ge concentreerde vuur van alle wapens en het doeltreffende optreden van het eigen lucht- wapen reeds bij de ontplooiing uiteengeslagen. Ten Westen van Kritsjef en ten Westen van Smolensk ve'rminderde de gevechtsactiviteit vergeleken met de vorige dagen. De in den centralen sector strijdende Hes- sisch-Thüringsche 251ste infanterie divisie on der leiding van generaal-majoor Felzmann heeft onwrikbaar stand gehouden op een van de zwaartepunten van den afweerslag tegen over de steeds herhaalde aanvallen van vaak superieure bolsjewistische strijdkrachten. Zij heeft daardoor een bijzonder aandeel/in de be haalde afweersuccessen. In Zuid-ltalië werden onze troepen aan weerszijden van den Volturno na succesvolle afweer van de sterke vijandelijke doorbraak- aanvallen teruggenomen op nieuwe, enkele kilometers verder Noord-Westelijk verloopen- de hoogtestellingen. Aan de Adriatische kust trachtten sterke Britsch-Amerikaansche strijd krachten tijdens den nacht en in den vroegen ochtend van 28 October langs den weg Termoli Istonio een aanval te doen over de rivier Trigno. De aanvallen stuitten onder zware verliezen voor den vijand. In het Oosten van de Middellandsche Zee vernietigde het luchtwapen twee vijandelijke vrachtschepen met tezamen een inhoud van 4500 brt. en plaatste bomtreffers op de haven installaties van het vijandelijke eilandsteun punt Castelrosso. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In militaire kringen in de Duitsche hoofd stad is het thema der bolsjewistische pantser- strijdkrachten den laatsten tijd weer meer ter sprake gekomen. Zoo is het bijv. bekend geworden, dat alleen de onder bevel van veldmaarschalk von Manstein vechtende Duitsche troepen van 5 Juli tot 16 October meer dan tien duizend Sovjet-gevechtswagens vernietigd hebben. Dit cijfer, dat een eenigszins onwaarschijn lijke klank heeft, is alleszins verklaarbaar. Men moet n.I. bedenken, dat de Duitsche anti tankwapens in kwaliteit en quantiteit in de laatste maanden enorm zijn gestegen. Het mo derne stormgeschut heeft bijvoorbeeld reeds meermalen bewezen, in staat te zijn een aan vallende brigade-der bolsjewisten, dat \kil zeg gen een aanval van een volledige brigade van 210 tanks, voor 60 tot 70 pCt. in het eerste gevecht te kunnen vernietigen. In het kader van de bolsjewistische oorlog voering heeft dit ecb)# aanvankelijk geen groote beteekenis gehad, daar zij in dat geval de restanten der brigade terugtrokken en weer aanvulden met nieuwe wapens en wagens, een deel der stukgeschoten tanks weer opkalefater den en eenige weken later weer een voltallige brigade bezaten. Dat de zeer hooge verliezen der bolsjewisten hun pantserwapen een harde klap hebben ge geven, blijkt thans eerst na eenige maanden doorbraakpogingen en aanvalsoperaties op groote schaal. Aan vele punten" van het Oostelijk front zijn de bolsjewisten er than» toe overgegaan, hun artillerie naar voren te brengen en de pantser brigades jchter te houden. Deze bijten nu niet meer de spits af, maar komen eerst na een bombardement van de artillerie tezamen met de infanteristen in den strijd. In hoeverre dit toe te schrijven is aan nieuwe strategische op vattingen of wel aan de verliezen aan mate riaal en menschen, vooral aan goede rijders, is moeilijk vast te stellen. Te ^Berlijn verklaart men dat de Duitsche verliezen veel en veel geringer zijn. ja, nau welijks te vergelijken met die van de Sovjet- Russen. Dit komt, zoo zegt men, omdat de bolsjewisten hun tanks als massawapen in den strijd geworpen hebben, terwijl in Duitschland de tank steeds een speciaal wapen bleef, waar mede, door zijn groqte deugdelijkheid, in ver houding ook veel betere resultaten zijn be reikt. Twee Japansche schepen getorpedeerd. Het Japansche ministerie van verkeer deelt mede, dat in de- vroege ochtenduren van 27 October 2 Japansche schepen in de Oost-Chi- neesche zee door een vijandelijke duikboot zijn getorpedeerd. De Kamo Maroe liep schade op en de Foeji Maroe is gezonken. Tien leden der bemanning zijn omgekomen of gewond. Een twintigtal wordt vermist. Alle overige op varenden zijn gered. Londensche havenarbeiders in staking. Naar Reuter meldt, zijn eenige honderden havenarbeiders van de kaden aan den Theems in staking gegaan, omdat zij premies verlan gen tegen de hen bedreigende gevaren bij hei lossen van bepaalde vrachtgoederen. Vrijdag hebben nog meer mannen het werk neerge legd. Soldaten hebbefPhun plaats ingenomen. Conferentie te Moskou in beslissend stadium. Hvt tweede bezoek van Eden aan Stalin. De driemogendhedenconferentie te Moskou is met haar tiende zitting, aldus een cor respondent Van Reuter, nu in een beslis send stadium gekomen. Details over het verloop van de, conferentie ontbreken echter geheel. Alleen het bericht dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken bij zijn bezoek aan maarschalk Stalin vergezeld was van zijn eer sten militairen adviseur, is door de scherpe Russische censuur vrijgegeven. Naar Reuter meldt, is bij het twfede bezoek van Eden aan Stalin j.l. Woensdag de huidige militaire toestand besproken^ Het bezoek ge schiedde, zoo vervolgt het bericht, met mede weten en instemming van den Amerikaan - schen minister van buitenlandsche zaken, Huil. Sinds Churchills bezoek aan Stalin van een jaar geleden, was er geen gelegenheid geweest, Stalin mondeling verslag uit te brengen van den militairen toestand der Geallieerden,en de dingen, die hem Woens dag werden medegedeeld, waren, naar in het bericht verklaard wordt, van zoo ver- trouwelijken aard, dat men ze niet eens aan de geheimste codes durfde toevertrouwen. Het onderhoud berustte op den „wensch en de belofte van Churchill, de Sovjelregeering zoo dikwijls mogelijk de nauwkeurigste in lichtingen te verschaffen." De zender te Moskou meldt, dat de leider der Amerikaansche wapenproductie, Donald Nelson, inmiddels Donderdag uit de Sovjet- Unie is vertrokken. De eerste sneeuw te Moskou. Naar uit berichten van het Sovjet-persbu reau blijkt, is Vrijdag te Moskou de eerste sneeuw gevallen. Sowjet Unie leidt bezettings ambtenaren op. In Gorki hebben de Sovjets een instituut voor de opleiding van bezettings-ambtena- ren gesticht, die na het beëindigen van den oorlog een taak in Scandinavië, Duitsch land, Tsjecho-Slowakije en Hongarije moe ten vinden. In Tiflis is een overeenkomstig instituut in het leven geroepen, waarvan de leerlin gen naar de Balkanlanaen zullen moeten wprden uitgezonden. i De Sovjet-Unie bereidt zich er derhalve reeds op voor, een eventueele overwinning te kunnen uitbuiten. Zij wenscht het ter rein niet vrij te laten voor Engeland en de Vereenigde Staten, die ook reeds bezig zijn, ambtenaren voor het bestuur van bezette gebieden op te leiden. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Een onderdeel van den binnendienst. Met belangstelling volgen de Nederlanders de uiteenzettingen van hun taalleeraar. Reeds na eenige weken zijn zij zooveel Duitsch machtig, dat zij de uiteen zettingen van hun Duitsche meerderen zonder moeite kunnen volgen. (Andrès/Recla Pax c) Vrouwelijke postboden in Nederland. (C.N.F./Meijer Pax e) KORT MET VVS In de Hongaar- sche stad Klausen- burg is een proces begonnen tegen 664 personen, van wie het meerendeel jo den, die er van be schuldigd worden, communistische or ganisaties tot ver storing der.orde te hebben gesticht. Admiraal Bard, de ambassadeur van Vichy te Bern. en Francois Piètri, am bassadeur te Ma drid. bevinden zich op het oogenblik voor het uitbren gen van rapport te Vichy. Op den weg NijmegenArnhem is het zoontje van den burgemeester van Eist, dat plot seling den weg over stak, door een auto gegrepen en onmid dellijk gedood. Te Binnenwij- zend (gem. West woud) hield de 5 jarige Frans Wever zich vast aan een wagen. Plotseling viel hij er af, waar na een andere wa gen. zwaar beladen met bieten, hem overreed. Het kind v/as op slag dood. Te Alkmaar heeft zich het zeld zame feit voorge daan. dat op één dag de geboorte van vier tweelingen werd aangegeven Eén van de acht baby's is een meis je. Langs de spoor baan tusschen Al melo en Hengelo is het lijk gevonden van den heer J van der Bom uit Almelo, die door een trein was over reden. De politie heeft een onder zoek ingesteld, Boerenechtpaar te Wijkbrug en gewonde in ziekenhuis te Wageningen de slachtoffers. Te Wijkbrug, gemeente De Wijk, is het boe- renechtpaar Osterveen het slachtoffer gewor den van een moordaanslag. Reeds eenigen tijd geleden was de boerderij van boer Osterveen, bestaande uit woonhuis en stallen, door terro risten in brand gestokén en vernietigd. Het gezin Osterveen had een schamel onderdak gevonden iii een houten barak, die Osterveen op zijn land "tiad laten bouwen. Op den twee den avond nadat het gezin de barak had be srokken, verschenen twee onbekende perso nen, die verzochten binnen gelaten te worden. Zij gaven zich uit als politieambtenaren en wilden Osterveen over den brand spreken. Os terveen liet hen binnen. De beide orïbekenden spraken drie kwartier met het echtpaar Os terveen. Toqn zij daarop met een handdruk af scheid namen, bracht een der beide onbeken den een pistool te voorschijn. Toen Osterveen van schrik achteruit liep, stelde de onbekende hem gerust met de opmerking, dat hij het pistool zoo maar te voorschijn had gehaald. Osterveen, die gerust gesteld was en met uit- gestrekten arm op den onbekende toekwam, werd op dit oogenblik door den misdadiger neergeschoten. Tëgelijkertijd schoot de tweede onbekende op vrouw Osterveen. Boer Oster veen werd doodelijk getroffen, terwijl vrouw Osterveen zwaar gewond werd. De moorde naars vluchtten na hun daad. De in een naast gelegen verti^k slapende kinderen waren door de schoten wakker geworden en vonden hun ouders badend in hun blo^d. Zij gingen naar hun zwaar gewonde moeder en waren niet te bewegen haar te verlaten om zoodoende hulp te halen. Zoo werd eerst bij het aanbreken \;an den dag de misdaad ontdekt. Te Wageningen weru ie Nederlandsche staatsburger IJprenburg door een man neer geschoten. De dader, wiens signalement be* kend is, nam na den aanslag de vlucht op een rijwiel. IJprenburg werd naar het gemeente ziekenhuis te Wageningen overgebracht. Nadat zijn familieleden hem een bezoek gebracht hadden, kwam des avonds nog een onbekend persoon met een bouquet bloemen de zieken kamer binnen. Dé gewor IJprenburg en de onbekende brenger der bloemen bevonden zich alleen in de ziekenkamer. De bezoeker zette den in bed liggenden IJprenburg een pistool op de borst en loste een schot, waarna IJpren burg korten tijd later overleed. Voordat hif stierf, kon IJprenburg de toegesnelde politie nog belangrijke gegevens omtrent de persoon van den dader verstrekken, die voor het on derzoek van groot belang zijn. In z^ier nauwe samenwerking met de Duit sche Sicherheitspolizei en de Nederlandsche recherche zijn maatregelen genomen voor het ophelderen van de beide moordaanslagen en voor de arrestatie van de daders. De stem der SS Luistert op Zondag 31 October van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. De voorman der Germaansche S.S. in Neder land spreekt over het onderwerp: „Nu eerst recht." Flnlands buitenlandsche politiek. Naar Hufvudstadsbladet meldt, zijn kortge leden in de wandelgangen van den Finschen Rijksdag in opdracht van een nationale groep onder de Rijksdagafgevaardigden handteeke- ningen verzameld voor een memorandum aan den president, waarin een standpunt wordt bepaald tegenover de buitenlandsch politieke conceptie van den ministerpresident, Linko- mies. en waarin uitdrukking gegeven wordt aan een bepaalde opvatting betreffende de door Finland uit te voeren buitenlandsche po litiek. Een aantal prominente persoonlijkheden uit de hoofdstad en de provincie zouden hun naam reeds hebben opgegeven voor dit adres. De Britsche krijgsgevangenen in Italië. De Britsche minister James Grigg heeft in het Lagerhuis toegegeven, dat het grootste deel van de Engelsche krijgsgevangenen,welke zich in Italië bevonden ten tijde van 't regime- Badoglio. in Duitsche handen is geraakt, eer de maarschalk hen aan de Britten uitleveren kon. Internationale Sowjetbrigades. Naar „Parijs-Midi" uit Tetouan meldt, heeft de Sovjet-ambassade te Algiers de communis ten van Noord-Afrïka aangespoord, toe te tre den tot de internationale brigades der Sovjet- Unie. Zij dienen zich te melden bij de Sovjet ambassade en zullen dan in massatransporten naar de Sovjet-Unie gestuurd worden. Deze maatregelen zijn volgens het blad genomen io overleg met de Gaullistische autoriteiten. De vooraanstaande leden der communistische par tij van Noord-Afrika zijn reeds naar Moskou gestuurd, om daar opleidingscursussen mee te maken. HELP DE KOE MET SCHILLEN EN DE KOE HELPT U.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1