Haariemsche Courant Sovjets verloren in 3 dagen 400 pantserwagens. Nieuwsblad voor TSoord'Holland Krachtige aanvallen der Geallieerden in Z. Italië. Bijzonderheden over de conferentie te Moskou. 288e Jaargang No. 254 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 16724, Redactie 10606 Postgiro 134958 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln S3. Tel, 1223* Hoofdredacteur: F. C. Derke Maandag 1 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12718 Kantoor Umulden: Rembrandtlaan 55, IJruuiden -Oost Ultg Graf. Bedrijven Damlate. Haarlem K 1297 Duitsche vorderingen ten N. van Kriwoi Rog, bij Gomel en ten W. van Kritsjef. Actie ten Z.W. van Welikije Loeki iets toegenomen. Drie oorlogsbodems der Sovjets in de Finsche Golf tot zinken gebracht. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde als volgt: Tusschen de Zee van Azof en den Dnjepr duurt de afweerslag met onverminderde fel heid voort. In de bocht van den Dnjepr waren de ge vechten bij Kriwoi Rog bijzonder hard. Door braakpogingen van superieure infanterie- en tankstrijdkrachten werden opgevangen, de eigen stellingen in zware gevechten gehand haafd en 43 Sovjet-tanks vernietigd. Ten Noorden van Kriwoi Rog boden de bodsjewisten onzen energieken tegenaan vallen verbitterden weerstand. Verscher- dene vijandelijke formaties infanterie en tanks leden bij deze gevechten uiterst zwa- re verliezen. Weerszij Gomel bleven de ook Vrijdag voort gezette aanvallen der bolsjewisten vergeefsch. Eigen tegenaanvallen herwonnen tijdelijk ver loren gegaan terrein. Daarbij werden in den strijd om een plaats, die verschillende malen van bezetter wisselde, alleen 36 "zware Sovjet tanks vernield. Ten Westen van Smolensk ontbrandden nieuwe, zware afweergevechten. Na felle artillerievoorbereiding dreef de vijand den geheelen dag door steeds weer zijn door talrijke tanks en slagvliegers gesteun- de aanvalsgolven naar voren. In verbitter de gevechten handhaafde onze schitterend strijdende infanterie, die door eigen artil lerie- en granaatwerpersvuur doeltreffend gesteund werd, haar stellingen. Van de rest van het Oostelijk front worden slechts levendige plaatselijke gevechten, voor al in het gebied ten Westen van Krisjef, ge meld. Aan het Zuid-Italiaansche front zijn eenige plaatselijke aanvallen van Britsch-Amerikaan- sche strijdkrachten op onze stellingen ter weerszijden van den Volturno afgeslagen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben daar met succes ravitailleeringscolonnes van den vijand op de naar het front leidende wegen aangevallen. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt In het Zuiden van het Oostelijk front leverden onze troepen Zaterdag weer zware gevechten. Tusschen de Zee van Azof en den Dnjepr werden krachtige vijandelijke aanvallen afgeslagen. In de Dnjeprbocht mislukten ten Westen van Saporosje en in het gebied ten Zuidwes ten van Dnjepropetrowsk verscheidene Sovjet-aanvallen. Onze tegenaanvallen ten Noorden van Kriwoi Rog maken in weer wil van den verbitterden vijandelijken tegenstand goede vorderingen. In het centrum van het Oostelijk front is de aanvalsactiviteit van den vijand bij Gomel en ten Westen van Smolensk tijdelijk vermin-'" derd.Plaatselijke aanvallen werden afgeslagen. In de genoemde gebieden, vooral echter ten Westen van Kritsjef werden door eigen tegenaanvallen eenige belangrijke terrein sectoren, die bij de gevechten "der voor gaande dagen verloren waren gegaan, her overd. Ten Zuidwesten van Welikije Loeki leefde de gevechtsactiviet Zaterdag eenigszins op. In den loop der laatste drie dagen hebben de bolsjewisten aan het Oostelijk front meer dan 400 pantserwagens verloren. Bewakingsvaartuigen der marine vielen in de Fihsche Golf een formatie lichte Sovjet- viootstrijdkrachten aan. Zij brachten een kanonneerboot en twee torpedomotorbooten tot zinken en beschadigden eenige andere vaar tuigen zwaar. In Zuid-Italië ondernamen Britsch-Ame- rikaansche strijdkrachten krachtige door pantserwagens ondersteunde aanvallen in het gebied tusschen de kust der Tyrrheen- sche Zee en den Volturno. De gevechten zijn nog in vollen gang. Een plaatselijke penetratie ten Noordwesten van Capua werd afgegrendeld. In het Oosten der Middellandsche Zee vie len Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers een vijandelijk convooi aan; door bomtreffers brachten zij aanzienlijke schade toe aan een kruiser en twee torpedojagers. Bovendien werd een transportschip van 1500 Landing der Geallieerden op Choisenil. Volgens een mededeeling uit het Geallieer de hoofdkwartier hebben Donderdag Geallieer de parachutisten een landing gedaan op het in het Noorden van de Salomonsgroep liggend eiland Choiseul. Dit eiland, vormt met Bou gainville het hoofdsteunpunt der Japansche troepen in de Salomons-archipel. De Geallieer de parachutisten zijn in de buurt van Voza geland. ton tot zinken gebracht. Twee kleine kust vaartuigen der marine schoten in de Egeïsche Zee binnen 24 uur 4 vijandelijke bommenwer pers neer. De luchtmacht, viel Zaterdag afzonderlijke doelen in het gebied van groot-Londen aan. Duitsche duikbooten hebben in den strijd tegen de vijandelijke zeeverbindingen 6 schepen met een gezamenlijken inhoud van 28.500 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Dfrie andere schepen werden door torpedo treffers zwaar beschadigd. Bovendien schoten onze duikbooten 6 vijandelijke vliegtuigen, die convooien beschermden, neer. Inspectiereis van Gëring. Op een inspectiereis van drie weken door Zuid- en West-Duitschland en 'deeler, der bezette Westelijke gebieden heeft Rijks maarschalk Göring de daar gestationnéer- de eenheden van het luchtwapen bezich tigd. Hij overtuigde zich persoonlijk van den stand der luchtverdediging, de strijd vaardigheid van de formaties dag- en nachtjagers, de trefkracht der afweerbat- terijen en den stand der .opleiding van de vervangingsformaties. Tevens inspecteer de de Rijksmaarschalk talrijke bewape- ningsbedrijven, waarbij hij zich op de hoogte stelde van het productievermogen der bedrijven en de scheppingskracht der Duitsche bewapeningsarbeiders en -arbeid sters. Vrij lang bleef de Rijksmaarschalk in door bombardement beschadigde ste den, vooral in het Roergebied, waar hij na besprekingen met de bevoegde gouwlei ders en Rijksverdedigingscommissarissen, instructies gaf voor verdere noodwerk- zaamheden en hulpmaatregelen. Druk convooiverkeer door de Straat van Gibraltar. Correspondenten melden uit Algeciras, dat Donderdag in de Straat van Gibraltar drie convooien met in totaal 350 schepen zijn aangekomen, waarvan het grootste uit den Atlantischen Oceaan kwam, het tweede, dat ongeveer 100 schepen omvat te, uit de Middellandsche Zee arriveerde, terwijl het derde uit Gibraltar vertrok. Vrijdag is een convooi met 19 troepen transportschepen van middelbare grootte naar de Middellandsche Zee uitgevaren. Oproep van den Fiihrer tot de Duitsche jeugd. Voor den Rijksberoepswedstrijd der Duitsche jeugd, die op 15 Januari 1944 voor het eerst in den oorlof» gehouden wordt, heeft de Führer den volgenden op roep uitgegeven: Werkende Duitsche Jeugd. Ons voorbeeld is het heldendom van den Duitschen soldaat en onze plicht dit hel dendom in het oorlogsoptreden van het vaderland waardig te zijn. Tot het oor logoptreden behoort de prestatie in het be roep. Reeds in den vrede .was de beroeps wedstrijd voor de werkende Duitsche jeugd het begin van haar prestatiewil. Thans roep ik jelui opnieuw op voor den beroepswedstrijd. Verduurzaamt door jelui daad op de arbeidsplaats de trouw belofte jegens onze soldaten. Den strijd aan het front voeren de dappersten, de strijd in het beroep moet ons de flinkste toonen en hen door opleiding en bevorde ring van begaafden tot de leiding brengen. Jelui optreden in den Rijksberoepswed strijd is een bewijs, voor jelui onwrikbaar geloof aan de overwinning. Het mijnconflict in de V.S. nadert hoogtepunt. Naar Radio-Mackay meldt, is het aantal .stakende mijnwerkers in de Vereenigde Staten Zaterdag tot 115.000 gestegen. De kans, dat de geheele kolenindustrie he den, Maandag, zou worden stopgezet, werd daardoor nog grooter geacht. Het lijkt, al dus het radiostation, onmogelijk, dat de geschillen, die de openbare meening en het economische leven sedert de eerste staking in het voorjaar bezig houden, op de een of andere wijze worden opgelost. De politieke commissie der vereenigde mijnwerkers is reeds bijeengekomen en président Roosevelt zal „beslissende maat regelen" nemen, indien na deze bijeen komst het werk niet wordt hervat. Men verwacht dat het steenkoolmijn conflict thans de afmetingen van een al- gemeene staking zal aannemen, zoo meldt de Washingtonsche correspondent van Stockholms Tidningen. Vannacht is het op 1 Juni j.l. gesloten handhavmgsaccoord afgeloopen. Men verwacht derhalve, cat het aantal stakers tot ten minste een half millioen zal stijgen. De mijnwerkers heb ben de loonsvérhooging, waarvoor' zij ge streden hebben, niet gekregen. De levens standaard is intusschen, ondanks de strenge prijscontrole, opnieuw gestegen. „ONS NATIONALE EENHEIDSFRONT". De titel van het politieke weekpraatje van hedenavond over Hilversum T om 18.45 uur is „Ons Nationale eenheidsfront". In Den Haag vond Vrijdag de opening plaa.s van de tentoon stelling „Soldaten am Atlantikwall zeigen ihr Freïzeitschaffen" door den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart. (SS Bildberictiter Fritz/Stapf Pax c) De terugkeer van het Oostkorps 10 N.A.D. in Nederland. De com mandant van de N.A.D., L. A. C. de Bock, onderhoudt zich met de afdeelingscommandanten. (RA..D. Kriegsberichter Wöhr/C.N.F. P. c) KORT NIEUWS De Zweedsche Nobelprijs voor na tuurkunde en ge neeskunde in het jaar 1943 zal niet worden toegekend. Hij zal pas in 1944 worden uitgereikt. De Amerikaan- sche minister van financiën, Morgen- thau is met zijn ge volg door koning Faroek van Egypte in audiëntie ont vangen. De republi- keinsch-fascistische partij is ertoe over gegaan, volksgaar keukens in te rich ten, teneinde aan de bevolking tegen een gering bedrag behoorlijke warme maaltijden te kun nen verschaffen. Fritz Kalber is benoemd tot voor zitter van den raad van bestuur^ der Ufa en tot direc teur-generaal. Dr. Klitzsch, tot dusver voorzitter, is geko zen tot voorzitter van den raad van commissarissen. Japan heeft aan de? Philippijnen n. a.v. de stichting der republiek een ge schenk van 20.000 balen rijst, 3 ton kinine en een mil lioen vierk. voet ka toenen stoffen aan geboden. Toen de 48- jarige wagenmees- ter der N. S., J. H. zich op 't stations emplacement te Venlo tusschen een treinstel begaf, zet te de locomotief den trein in bewe ging, waardoor de man tusschen de wagens bekneld ge raakte. Hij .werd ernstig gewond en is later overleden. Washington rekent op spoedige samenkomst RooseveltStalin. Naar de New York Times mededeelt, heeft men op de conferentie te Moskou besloten een driemogendhedencommissie te Londen op te richten. President Roosevelt is wel de eerste die iets positiefs heeft bekend gemaakt over de besprekingen te Moskou. Tijdens de pers conferentie van Vrijdag heeft hij n.l. ver klaard, dat een overeenkomst is bereikt die alleen nog maar behoeft te worden onder teekend. De resultaten van deze conferentie, zeide Roosevelt, hebben mij in de meening versterkt, dat de Sovjet-Unie ook na den '>orlog _bereid is met Groot-Brittannië en de Vereenfgde Staten samen te werken. Ondanks vragen der aanwezige journalis ten is Roosevelt niet verder op de successen lezer conferentie ingegaan. Hij verklaarde ilechts dat de gesloten verdragen, binnenkort zuilen worden gepubliceerd en waarschijnlijk :e Moskou. De conferentie heeft, zoo voegde de president hieraan toe, zoowel details als algemeenheden behandeld. Voor dat Roosevelt de persconferentie zou houden, heeft hij den Britschen ambassadeur bij de Amerikaansche regeering Lord Halifax ontvangen en met dezen een onderhoud van meer dan een uur gehad. Halifax heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat de oorlog zijn hoogtepunt nadert. Het i% goed voor de Geallieerden zich in te stellen op een nog langdurigen oorlog, Zoo voegde hij hieraan toe. De Britsche berichtendienst meldt in middels uit Washington, dat men daar met zekerheid rekent op een spoedige samenkomst tusschen Roosevelt en Stalin. Naar de zender Moskou meldt, heeft Stalin Zaterdag ter eere van Huil en Eden op het Kremlin een maaltijd aangeboden, waaraan ook werd deelgenomen door de ambassadeurs van Engeland en de Vereenigde Staten, Kerr en Harriman en door vele medewerkers van Huil en Eden, leden der ambassades en mili taire missies. Van Sovjetzijde waren Buiten Molotof talrijke commissarissen en hooge mi litairen aanwezig. De Zuid-Afrikaansche premier, veldmaar schalk Smuts, heeft zijn terugreis die hij op de volgende week had bepaald. nog voor eenigen tijd ^uitgesteld. Van semi-officieele zijde» wordt verklaard, dat het uitstellen van Smuts' terugkeer naar Zuid-Afrika in verband staat met de drie- mogendheden conferentie te Moskou. Men veronderstelt n.l. dat Smuts den terugkeer van Eden wil afwachten, om zijn relaas over de besprekingen te hooren. Ds koers tusschen franc en lire. De koers tusschen de Fransche franc en de Lire zal voortaan als 2-1 bedragen. Door dezen maatregel is de verhouding tusschen de franc A en de lire weer als voor den oorlog. Nieuwe burgemeesters. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeesters benoemd: den heer M. J. Tolhoek te Eindhoven tot burge meester van St. Oedenrode, den heer L. Wil mot te Halsteren tto burgemeester van Made, den heer Ch. J. W. H. Stakenborg te Eind hoven tot burgemeester van Cuy'ck, den heer N. J. M. van Duist te Utrecht tot burgemees ter van Werkendam, De Werken en Sleeuwijk, den heer A. W. Knipscheer te Baarn tot bur gemeester van Laren en den heer J. K. Nieu- wenhuys te Aalsmeer tot burgemeester van Zijpe. De bevoegdheid van de W A. Voor het Vredegerechtshof had zich te verantwoorden de leider der W. A. te Nijme gen, L. E. M., die door den vrederechter te Arnhem is veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf wegens zeven feiten-, namelijk het door misbruik van gezag uitlokken van mishandeling, huisvredebreuk, twee geval len van mishandeling en drie van beleedi- ing. Verdachte gaf de feiten grootendeels toe. De procureur-generaal, mr. van Vloten, zeide^ dat het er hier niet om gaat of de W.A. bevoegd is, geweld te gebruiken, maar om de wijze waarop dit is geschied. „Wij. nationaal socialisten. - aldus spr. - hebben dikwijls de wet moeten overtreden, maar bij zulk een overtreding heeft men een zekere houding in acht te nemen. Als de W.A optreedt, moet zij dit doen tegen hen, bij wie de wortel van Het kwaad zit en niet tegen hem, die een willoos werktuig is van ophitsing.-, De mis handeling van een winkelier was volkomen overbodig. Ten aanzien van de huisvredebreuk vroeg spreker ontslag van rechtsvervolging. De W.A. is immers beyoegd, lokalen binnen te treden, waar personen samenkomen en daar te blijven tot het onderzoek is afge loopen. Hier was dus van wederrechtelijk binnen gaan geen sprake. De beleediging van agenten vond spr. niet ernstig en de mishandeling van de jöngens niet duidelijk. Verdachte heeft een groot gezin en de toe standen zijn den laatsten tijd geheel gewij zigd. De vloed van sluipmoorden komt van een heel andere richting dan deze. Op grond van een en ander vroeg spreker vernietiging van het vonnis van don vrederechter en ver oordeeling van verdachte tot een boete van 50 gulden. Het hof zal op 11 Navem- ber uitspraak doen. HELP DE KOE MET SCHILLEN - EN DE KOE HELPT U.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1