BOOG AZIJN o o ca E 63 m m m o o H 2 H lil H W Ed z AFSCHEID. Première te Amsterdam door het Amsterdamsch Tóoneel. Wanneer Guido Cantini zijn „Afscheid' naar hij uitdrukkelijk aangeeft spelen laat „waar en wanneer men wil", dan dient men deze uitspraak natuurlijk niet al te letterlijk op te vatten. Want al is het conflict dat hij uitbeeldt oud en algemeen, tot eigenlijk pro bleem werd het eerst voor den modernen mensch, die, geschokt in zijn oude zekerheden zich aan alle zijden omringd ziet of meent te zien door vraagstukken van den meest uiteenloopenden aard Als probleem zag Cantini het en hij vond er een even natuurlijke als wrange oplos sing voor. Is de vrouw die haar man verloren heeft gerechtigd den drang van haar hart te volgen en dengene te huwen dien zij lief heeft ge kregen, wanneer zij haar kind daardoor van zich vervreemdt? Ook niet wanneer blijkt, dat de afkeer van het kind voor den aanstaanden tweeden vader voortkomt uit een instinctieve jaloezie, die eischt dat zij haar moeder ook in de toekomst alleen voor zich behoudt Neen, zegt de schrijver, wanneer hij in den strijd van moederlijke liefde eenerzijds en passie en vrouwelijke liefde anderzijds de eerste de overwinning laat neen, ook wan neer na jaren gebleken is dat het vrouw ge worden kind de eigen neigingen volgt en de moeder verlaat om het persoonlijk geluk te zoeken. Want juist dan laat de schrijver de moeder komen tot het inzicht van de onaf wendbaarheid van het gebeurde en haar berustend de redelooze wreedheid van de natuur die de verhouding van ouders en kind bepaalt, aanvaarden Men leide uit het bovenstaande niet af dat „Afscheid" een droog zedekundig tractaatje in tooneelvorm is. Het is boeiend tooneel, vol levendigen dialoog, met aardige karakter- teekening. Dat een enkele situatie wat con ventioneel aandoet, ligt wel aan het gegeven, dat noodzakelijk aanleiding geeft tpt een be handeling die niet altijd even oorspronkelijk genoemd kan worden. Hoe mooi speelde Annie v. d. Lugt Melsert van Ees de moeder: mat in haar vrouwe lijke, teeder in haar moederlijke gevoelens in het eerste bedrijf; in het tweede bedrijf voi van de nieuw gewekte passie, in stille be rusting aan het slot; steeds overtuigend en menigmaal van ontroerende .innigheid. John Gobau als de man die in haar stille, kille leven komt, gaf uitstekend tegenspel te zien, vooral in beide laatste bedrijven. Heel raak getypeerd was Mies Hagens als ifle dochter; eerst als kinderlijk schoolmeisje, dan als uitgelaten en aanstellerige bakvisch, ten slotte als zich vrouw voelende, zelfstan dig geworden natuur, die in vanzelfsprekend egoïsme den eigen weg gaat. In het bijzonder trof mij de scène aan het eind van het tweede bedrijf, waarin zij in samenspel met Gobau en de moeder in haar onstuimige woede, omslaande in kinderlijke teederheid, spel te zien gaf, dat mij lang bij zal blijven. Van de overige medespelenden wil ik noe men Lize van der Pol!—Hamakers, als de niet begrijpende, oppervlakkige oude dame en Jan van Ees als een goed getypeerden afzijdig levenden geleerde. De jeugd was over het al gemeen in haar spe! niet zoo gelukkig; de verliefde en lanterfantende lummels deden wel erg overdreven en weinig levenswaar aan. Wellicht lag dê schuld hiervan gedeeltelijk bij den auteur. De regie was bij Cor van der Lugt Melsert in uitstekende handen; hij zorgde er voor dat het geheel sfeer had. De tot het uiterste ge vulde zaal bracht den spelers een langdurige ovatie. B. VEURMAN. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter B vanaf Broe en C van Ca tof en met Co „HET TEHUIS VOOR DAMES". Het groote. succes van de opvoeringen te dezer stede van „Het thuis voor dames", blijspel van Axel Breidahl, is aanleiding voor het Amsterdamsch Tooneel, om nog een voor stelling van dit stuk te geven in den Stads schouwburg op Zaterdagavond 6 November. NOODLOTTIG GEVOLG VAN BROEDERTWIST In den kelder van de ouderlijke woning kregen twee zoons van den schipper J. M. te Leidschendam verschil van meening. Er ontstond een handgemeen, waarbij de oud ste, een zeventienjarige metaalbewerker zijn broer met een vijl zulke ernstige wonden toe bracht, dat de jongeman kort daarna over- leed. Hoofdredacteur F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede, Buitenland: J. C. van der Laag H'stede, Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede. "5? Kaarslichtolie, gas, - „electrisch," Langzaam aan won men terrein, D"ch volmaakt en onveranderd Is sinds eeuwen Boog Azijn. SINDS I564 tf>t» rPJ Romantische muziek. Voordracht Akke de Vries en Ans Bouter. De cyclus „Muziek door de eeuwen heen", verzorgd door de zangeres Akke de Vries en (de pianiste Ans Bouter, is Maandagavond voortgezet in de tuinzaal van het Concertge bouw. Schubert was er vertegenwoordigd met drie prachtige liederen. Men moet er zich evenwel van bewust zijn. dat zijn tekst dichters niet uitsluitend tot de Romantische school behoorden. Zoo komen in de periode van 1811 tot 1818 Goethe en Schiller, Klop stock en Mathias Claudius den tonendichter de stof voor zijn liederen geven, en het thans gezongen „Gruppe aus dem Tartarus" is dan ook van Schiller. De zangeres, die van eiken liedtekst een verklaring gaf in het Neder- landsch, onthield zich van "een verklaring omtreiit het woord .romantiek"; waar schijnlijk was zij op de hoogte van wat Frie- drieh Schlegel aan zijn broeder schreef: ,,Mijn verklaring van het woord Romantiek kan ik je niet zenden, want zij is 12 5 blad zijden lang". Met ,,Aufenthalt" echter van Rellstab zitten we weer midden in de Ro mantiek. En de sfeer werd prachtig volgehouden, toen Ans Bouter Schumann's Papillons voor droeg, de wonderbare muziek die aan de sub tiele pastelkleuren van een Watteau doet denken. Hoe spijtig dat er ook niet eenige liederen van Schumann werden gegeven. Brahms evenwel was zoowel door het lied als door klaviermuziek vertegenwoordigd. De Rhapsodie in g ligt aan Ans Bouter niet zoo voortreffelijk als Schumann. Iets dergelijks zou ik willen opmerken "bij de zangeres: Su- leika ligt haar heter dan Gruppe aus dem Tartarus" dat mij inmiddels nooit kan be koren in vrouwelijke voordracht. De prach tige liederen van Brahms evenwel misten hun uitwerking niet, en daartoe droeg ook de voortreffelijke saamhoordgheid bij, die ook de liederen van Dvorak, van Hugo Wolf van Rich. Strauss zoo aannemelijk maakte. Ans Bouter had nog ten overvloede in Cho pin's Ballade in F getoond, dat zij techniek en klavierzin heeft om een uitnemende se condante te kunnen zijn. Tenslotte een vraag: is het noodig, van elk gedicht een proza-vertaling te geven? Een tekst als „Nimmersatte Liebe" wordt er niet beter van G. J. KALT. 9 ECONOMISCHE RECHTER. Onregelmatigheden bij „De Sierkan". Eenigen tijd geleden stond de N.V. Haar- lemsche.Melkinrichting De Sierkan voor den economischen rechter te Haarlem terecht we gens eenige onregelmatigheden, die in dit be drijf waren voorgekomen. Voor deze hande lingen werd het bedrijf een hooge boete op gelegd. Dinsdag behandelde de economische rechter het vervolg op deze zaak. De eerste verdachte was de directeur van De Sierkan, de heer T. E. Joustra, aan wien tenlaste was gelegd, dat hij samen met zijn bedrijfsleider kaas had ge tracht te vervaardigen, en suiker e.d. uit het bedrijf had gekocht zonder afgifte van bon nen. De officier laakte de handelwijze van den diretfteur zeer en merkte op, dat dergelijke overtredingen als die de heer Joustra had ge pleegd, zeer ernstig waren. Hij vorderde op legging van een boete van 400 (60 dg.). De rechter veroordeelde den directeur conform. Een dergelijke boete vroeg de officier ook te gen den bedrijfsleider, den heer F. G. J. v. d. Berg, die met zijn directeur de kaas had wil len maken en bovendien aan leden van het personeel boter zonder bon had verkocht. De rechter veroordeelde dezen verdachte tot be taling van een boete van 300 (60 dg.) De kantoorbediende P. H. v. d. Eijkhof had boter zopder bon verkocht aan leden van het personeel, zelf flesschen koemelk zonder bon ontvangen, en bovendien een belangrijk aan deel gehad in de onregelmatigheden, die in het bedrijf waren voorgekomen. Hij werd tot een boete van 210 (30 dg.) veroordeeld. Een boete van 150 (30 dg.) kreeg de controleur G. Suur- land, die boter zonder bon had gekocht, even als de boekhouder H. Beijer, die behalve boter ook nog tarwebloem zonder bon had gekocht van De Sierkan. De controleur F. F. Gonlag kreeg voor het verkoopen van bonlooze boter een gelijke boete. Verder werden tal van andere personeels leden van de melkinrichting voor gelijke over tredingen tot boetes varieerende van 150 tot 20 veroordeeld. In zijn requisitoir tegen deze serie verdachten, wees de officier hen telken male op het strafbare %n laakbare van hun handelingen, die zeker niet hadden bijgedra gen tot de verbetering van de voedselpositie van ons land, hoewel hier geen zwarte handel was bedreven, want alles werd voor gewone prijzen verhandeld. In dit verband haalde de officier de uiteenzetting van ir. Louwes aan die had opgemerkt, dat clandestiene handel in zuivelproducten minstens even ernstig was als clandestiene slachting in verband met de Nederlandsche zuivelpositie. HET GEHEIM VAN GOD. In aansluiting op het onderwerp „Het raad sel van den mensch", spreekt a.s. Zondag avond in de Immanuei kerk aan de Van Eg mondstraat in een bijzonderen dienst ds. H. J. Plaggemars, pred. te Spaarndam, over het onderwerp „Het geheim van God". Van half zeven af is er orgelspel door Piet Halsema FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche rechtbank heeft Dinsdag failliet verklaard: Th. J. van den Berg. eige naar van een sportmagazijn, Schouwtjeslaan 72, Haarlem. Curator mr. H. J. Pot te Haar lem. Rechter-commissaris is mr. J. P. Peter sen te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissement van: A. Klamer, echtgenoote S. Zwaagman, te Haarlem. Curator mr. F. van der Goot te Haarlem. Na verzet werd vernietigd het faillissement van B. de Lang, loodgieter en installateur, Oudaenstraat 33, Haarlem. Failliet verklaard den 19 October 1943. Curator mr. K. Heimig le Haarlem. Weer Nederlandsche vrijwilligers naar het Oostfront. Wederom is een contingent van ongeveer 400 Nederlandsche vrijwilligers voor deel neming aan den strijd tegen het bolsjewisme uit Den Haag vertrokken. Voor het eerst was er ditmaal een troep soldaten van den Neder- landschen Landstorm, ten getale van 105 man, onder hen, die vrijwillig een verbintenis voor het Oostfront op zich hadden genomen. De heer Van Geelkerken hield een toe spraak waarin hij herinnerde aan de men taliteit van vroeger ten opzichte van het soldaat-zijn, in vergelijking met thans, nu zoovele duizenden Nederlanders vrijwillig de taak om voor volk en vaderland te strijden op zich hebben genomen. Bijzonder verheugde spreker zich er over dat voor het eerst ruim honderd man aanwezig waren, die hun oplei ding bij den Landstorm hebben genoten. Allen drukte hij op het hart een voorbeeld te zijn van kameraadschap en trouw, in het bijzon der de leden der N.S.B. onder hen, wier per soon propaganda voor de nationaal socialis tische gedachte behoort te zijn. Mede namens den Leider gaf spreker uiting aan den wensch dat het hun allen goed moge gaan. S.S.-Sturmbannführer Rouenhoff sprak hierna uit naam van S.S.-Obergruppenführer Rauter. Hij zeide o.a., dat het in dezen strijd niet in de eerste plaats om Duitschland, Nederland, Denemarken of eenig ander Ger- maansch land gaat, doch alleen om het be staan van Europa. Spreker eindigde met een woord van dank en met den wensch dat allen gemeenschappelijk zouden marcheeren tot het doel: het nieuwe Europa, is bereikt. Bijeenkomst der Italiaansche Republikeinsch.Fascistische partij. In Krasnapolsky organiseerde de afd. Am sterdam der Italiaansche republikeinsch-fas- cistische partij een bijeenkomst ter gelegen heid van den verjaardag van den marsch naar Rome, op welke vergadering ook talrijke Duit- sche en Nederlandsche nationaal-socialisten aanwezig waren. De secretaris, Stefanelli, heette de talrijke aanwezigen, vooral de autoriteiten, o.w. de Beauftragte van den Rijkscommissaris, dr Schröder en den Kreisleiter der N.S.D.A.P., Pott, hartelijk welkom. In een gloedvolle rede schilderde hij vervolgens de gebeurtenissen jn Italië, welke destijds de aanleiding vormden tot den historisch geworden opmarsch naar Rome. Vervolgens voerde de landelijke leider, dr. Rotelli, het woord, die een historischen terug blik wierp op de ontwikkeling van 't fascisme en deszelfs verhouding tot den Italiaanschen koning, die, tezamen met zijn aanhangers, het smadelijkste verraad heeft gepleegd, dat de wereldgeschiedenis kent, waarmee echter het Italiaansche volk niets te maken heeft. Spr. uitte de dankbaarheid tegenover den Führer voor de bevrijding van Mussolini. De zwart- hemden, aldus besloot dr. Rotelli, marcheeren verder, de Duce leidt en wij zullen met onze nationaal-socialistische kameraden den strijd voortzetten tot de overwinning. Controleuse in het Centraal Station. (C.N.F./Noske Pax c) Handbal CONCORDIA VERLIEST VAN AALSMEER. De heeren van Concordia hebben het op eigen terrein tegen Aalsmeer niet kunnen bol werken en moesten met een nederlaag van 3-1 genoegen nemen na een wedstrijd, waarin aan beide zijden de verdediging superieur bleek te zijn. Vooral de Haarlemsche aanval was>tegen de stoere achterhoede onmachtig, omdat alle rood-witten individueel te lang zaam waren om zich vrij te loopen. Het eenige doelpunt der Haarlemmers kon dan ook slechts gemaakt worden, dank zij het bijspringen van J. Braaksma als zesde aanvaller, waardoor B. ten Have gelegenheid kreeg zich vrij fe spelen. De dames van Rapiditas konden het aan de Van Oosten de Bruijnstraat tegen Sagitta even min tot een overwinning brengen en leden een 4-2 nederlaag. In de tweede klasse behaalden de heeren van Bato na een aantrekkelijken wedstrijd een 12-1 zege op de debuteerende Heldersche athletiekvereeniging. De Bloemen- daalschè heeren hielden IJmond 2 er met 8-3 onder, terwijl H.O.C. voor de Bato-reserves te sterk bleek en een 18-4 overwinning boekte. Bij de dames gaf O.S.S. goed partij tegen H.O C., zoodat deze laatste slechts met moeite met 3-2 kon winnen. Ook Bato en B.G.V. behaal den benauwde overwinningen resp. op Rapidi tas 2 (1-0) en IJmond (2-1). De wedstrijd tus- schen de reserve-ploegen van Bato en H.O.C. eindigde in een 3-0 overwinning voor eerst genoemde, terwijl de IJmond reserves Rapi ditas 3 met 2-0 de baas bleven. Voetbal TWEEDE KLAS. DERDE KLAS. Korfbal OOSTERKWARTIER VERLIEST VAN ROH- DA. Oosterkwartier verloor met 4-3 van Rohda. De uitslag had even goed andersom kunnen wezen. Het was jammer, dat er aan beide zijden te hard werd gespeeld. Tot de rust waren de verdedigingen heer en meester over het veld, zoodat de stand nog 0-0 was. Na de rust kon Oosterkwartier zelfs tot 3-2 voorkomen, doch Rohda bracht door mej. Sprong den stand op 3-3. Tenslotte gelukte het aan Karsen met een mooien doorloopbal Rohda's eerste overwinning tot een feit te maken. Met dezelfde vijfers waarmede het eerste verloor, won het tweede van S.V.K. 2 en is dus nog steeds ongeslagen. Sport Vereent 1 herstelde zich eenigszins tegen Z.K.V. en verloor met bescheiden cijfers (6-4). Z.K.V. doelpuntte het eerst, doch Hanekroot maakte spoedig gelijk (1-1). Z.K.V. was daarna sterker en liep uit tot 4-1. F. Fortgens en wederom Hanekroot zorgden er voor, dat de rust met 4-3 voor Z.K.V. intrad. Na de rust vergrootte Z.K.V. haar voorsprong tot 6-3. Tenslotte zorg de Kaayk er voor, dat de eindstand met 6-4 aanbrak. De wedstrijd HaarlemWatervliet werd verdiend door laatstgenoemde gewonnen. (1-3). Het was een sportieve wedstrijd, waarin de physiek sterkere heeft gezegevierd. Velt- huys en S. de Vries zorgden er voor, dat de rust met 0-2 intrad. Na de rust kon Watervliet haar voorsprong tot 0-3 vergrooten. L. Reyns redde tenslotte de eer (1-3). De wedstrijd T.H.B. IIndo 2 ging niet door, daar laatstgenoemd twaalftal niet opkwam. De overige uitslagen luiden: Eerste klasse: ArchipelS.V.K. 3-4; Blauw-WitSwift 5-5; WesterkwartierKoog Zaandijk 6-3. Tweede klasse B: Allen Weerbaar—Luto 6-4; Groen GeelAmsterdam Zuid 3-3; SportiefNieu- wendam 6-2. Tweede Klasse C: D.E.D. 2Swift 2 7-4; Blauw-Wit 2Westerkwartier 2 4-3. Dammen. HAARL. DAMCLUB SLAAT „OOSTER KWARTIER". Voor de hoofdklasse-compe titie speelde Zondag j.l. de Haarlemsche Dam club tegen Oosterkwartier. Deze ontmoeting eindigde in een flinke overwinning voor de Haarlemsche Damclub. Met 13-7 moest Ooster kwartier de meerderheid der Haarlemsche Damclub erkennen. CLU^KAMPIOENSCHAPPEN HAARLEM SCHE DAMCLUB. De derde partij van de herkamp tusschen L. Kisch en G. Bakker om het clubkampioenschap 1942-'43 der eerste klasse eindigde in een overwinning voor L. Kisch, waardoor deze beslag op den titel leg de. Voor de wedstrijden om de clubkampioen- schappen 1943-'44 werden de volgende partijen gespeeld: Eerste klasse: P. L. Schrijnemaekers wint van A. J. Oremus; Ph. Rost wint van Th. van Wort; W. de Goede remise met Th. C. v. d. Sluijs; Joh. PhilippoJ. M. Rutgers afge broken. Hockey. CLUBS UIT KENNEMERLAND WINNEN. In de promotieklas heeren hebben de eerste elftallen uit Kennemerland gewonnen. BMHC trok naar OK en het resultaat was 4-3 voor de Bloemendalers; Zandvöort won met 1-0 van Amsterdam 3 en Strawberries boekte op eigen terrein een zege van 2-1 op Amsterdam 2. In de eerste klas zijn gespeeld; HOCLeiden 2-4; Victoria—HDM 2-6; TOGO—HHYC 3-5; Laren SCHC 3-0; HilversumIJe Fair 1-1; Alkmaar Amsterdam 1-2. Bij dê dames ziet het er naar uit, dat Rood Wit weer kampioen wordt; in Heemstede werd met 6-1 van Be Fair ge wonnen. nadat de rust met 1-1 was ingegaan. BDHC kreeg bezoek van SCHC en het resul taat was een gelijk spel (1-1). Verder zijn ge speeld: Hilversum—HDM 4-1; HOC—TOGO 0-0; AmsterdamHHYC 5-1. In de tweede klase C waren de uitslagen: AlkmaarStraw berries 2-2; Ever SwiftHurley 1-0; OK BDHC 4 6-2; THC '25Amsterdam 3 4-1. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 4 NOVEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M 6.45 Vroeg op goed geluimd. 7.00 BNO Nieuws 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Vroep op goed geluimd. 7.40 Sportneiuws. 7.50 Programma over zicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Morgenconocert. (8.45 8.50 Voor de huisvrouw) 9.00 Licht klassiek ochtendconcert. 9.45 Godsdienstige uitz. 10.00 Or kest eGrard van Krevelen en gram.muz. 11.00 Gestalten van heden. 11.15 Richard Strauss Pro gramma. 12.00 Almanak. 12.15 Melodisten. 12.45 B NO Nieuws. 13.00 Zelf tuinieren. 13.05 Orkest Otto Hcndirks en gram.muz, 14.00 De Bokkerijders. 14.25 Solistenconcert. 15.Q0 La bonne chanson, G. Fauré. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Dp Melodisten. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Departementen houden spreekuur. 17.40 Natuurimpressies. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Operafragmenten. 18.45 Bran dende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 alleen voor de Radio-Cen trales. 19.15 Symphonieconcert. 20.35 Rhijnvis Feith-programma. 20.55 Kamermuziek van Wolf gang Amadeus Mozart. 21.30 Twee miskende lie- derencomponisten, lezing met gram.muz. 22.00 B NO Nieuws en cultureele berichten. 22.15 Een kinderzangklasse. 22.35 Harmonie-orkestconcert. 23.1524.00 Instrumentaal solistenconcert. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Strijkkwartet. 17.35 Symphonieconcert. 18.00 Emanuel Rambour en zijn orkest en soliste. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Dans-fantasie. 20.15 De Fiets. 20.30 Vijf kwartier pleizier. 21.45 Avondwij ding. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. 2 ge N€ mc aa ve hu no de sti de lai he all vo Dc ee: m( ho wc de ge zij tei vo KFC 7 5 12 17- 7 OSV 8 5 11 20-15 Helder 7 5 13 30-12 WFC 7 4 10 12- 7 Zandv. 7 5 11 21-11 ZFC 8 3 9 13-12 DTS 8 5 12 21-12 W. Frisia 8 4 9 13-17 Kinh. 8 3 9 18-21 Ale. V. 8 4 8 15-16 HFC 8 2 7 16-15 RCH C 2 5 13-13 BI.daal 8 2 7 15-20 HBC 7 2 5 18-21 TYBB 8 2 6 23-26 Alkm. B, 7 1 4 10-16 Halfweg 8 2 5 10-19 Santp. 8 2 4 23-24 Terrasv. 8 1 5 8-19 Kenn. 6 1 3 6-12 Schoten 8 1 3 17-29 bedrijfsschade VERZEKERINGEN Hmsmmu STAD ROTTERDAM A° 1720 Een Neder la ndteh bedrijf door de eeuwen heen ERASMÜSHUIS COOLSINGÊt ROTTERDAM fi on de da de da ni kc Di ee w< de vo ge he ve le: ki H< de de f K] f pr Vc af lei ba M pr wi G. .Di va en pr dr Ja de je Ja de op st< te H H Pc f he Pi vi zij de w H Vc ki zi: gc gc de zo ja G ee ge w til is bc H le „I P Li 2. (1! H „I za W

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2