Haarlemsche Courant Heviger strijd ten Z. en W. van Kiel 'Nieuwsblad voor Noord-Holland De Duitsche tactiek in Zuid-Italië. Rede van Churchill. 288e Jaargang No. 262 '«a? Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie lOGOO Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleïn 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: P. C. Derks Woensdag 10 November 1948 Verschijnt dagei^Ks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Nieuwe landingspoging op de Krim afgeslagen. Duitsch succes bij Dnjepropetrowsk. Sowjetaanvallen ten N.W. van Smolensk hervat. Plaatselijke Duitsche terreinwinst in penetratiegebied van Newel. Londen weer gebombardeerd. Het Duitsche weermaehtbericht luidt als volgt: Ten Zuiden van Kertsj werd een nieuwe landingspoging der Sovjets afgeslagen. In de Straat van Kertsj bracht 'n bewakings formatie der marine opnieuw twee vijan delijke motor-kanonneerbooten alsmede een motortorpedoboot tot zinken en be schadigde een kanonneerboot ernstig. Aan de Noordelijke toegangen tot de Krim hiel den onze troepen ook Maandag met succes tegen toenemenden vijandelijkèn druk stand. Een eigen aanvalsactie aan het front van den Dnjepr ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk verliep succesvol. De vijand leed aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal, terwijl de eigen verliezen gering zijn. In het strijdgebied van Kief namen de ge vechten vooral ten Zuiden en Westen van de stad in hevigheid toe. Terwijl de vijandelijke aanval in eenige sectoren slechts langzaam terrein kon winnen tegenover de vastberaden afweer van onze troepen, ontrukten eigen tegenaanvallen op andere plaatsen den supe rieuren vijand verscheidene tijdelijk verljren gegane plaatsen. Ten Noordjvesten van Smolensk hervatten de Sovjets hun aanvallen. Met uitzondering van eenige inmiddels afgegrendelde penetra ties werden zij afgeslagen. In het penetratiegebied van Newel wierp een eigen van het Zuiden uit geopende tegen aanval den vijand ondanks hevig verzet uit verscheidene sterke stellingen. Ten Westen en Noordoosten van de stad vielen de Sovjets ten deele met versch aangevoerde strijdkrachten aan. Zij werden in hevige gevechten opgevan gen of bloedig afgeslagen. De afdeeling zware pantserjagers 93 heeft de laatste weken in het Zuiden van het Ooste lijk front 153 Sovjetpantserwagens vernietigd ep 24 andere onklaar geschoten. Zij heeft daarmede een groot aandeel in het verhinde ren van vijandelijke doorbraakspogingen. Bij het bestrijden van bolsjewistische lan dingsformaties in de Straat van Kertsj heeft zich een bewakingsformatie der marine onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Klassmann bijzonder onderscheiden. De for matie heeft in den tijd van 4 tot 8 November vaak op zeer korten afstand, drie kanonneer- booten, 2 motortorpedobooten, 5 met troepen geladen landingsbooten en een sleepboot der Sovjets tot zinken gebracht, en een motortor pedoboot en een kanonneerboot zwaar bescha digd. Aan het front van Zuid-Italië wierp de vijand Maandag nieuwe troepen in den strijd en probeerde door sterke aanvallen ons front te verbreken. Vooral ten Westen en Noord westen van de Volturno werd er den geheelen dag om eenige heuvelstellingen verbitterd ge streden. De aanvallen werden onder zware bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Plaatselijke penetraties werden afgegrendeld of in tegenaanvallen ingekrompen. Door storingsaanvallen van enkele vijande lijke vliegtuigen op het Westelijke rijksgebied ontstonden in eenige plaatsen schade aan ge bouwen en geringe verliezen aan menschen- levens. Duitsche vliegtuigen lieten Maandagnacht weer bommen vallen op eenige doelen iq het stadsgebied van Londen. Aftreden van Giraud verwacht. Naar Reuter meldt, is generaal Giraud afgetreden uit de presidentuur van het Fransehe dissidenten-comité. De zender van Algiers heeft een bekend making gepubliceerd betreffende de nieu we samenstelling van dit comité.De Gaullé wordt voorzitter. Giraud blijft opperbevel hebber der „Fransehe strijdkrachten". Communistische betoogingen en optochten zijn aan de orde van den dag. Het hoogte punt hebben de communistische betoogingen bereikt naar aanleiding van de aankomst van den nieuwen Sovjetrussischen gezant in Algiers. De communisten begeleidden de auto van den gezant door de stad, juichten steeds weer voor Stalin en de wereldrevo lutie. De politie durfde er niet tegen op te treden. Eerst later werden eenige der com munistische aanvoerders gearresteerd. Toen de gezant dit echter vernam, bewerkté hij terstond hun vrijlating. Charles Vallin, oud secretaris-generaal van de Parti Social Fran- gais, Ferdinand Laurent, oud-afgevaardigde en gemeenteraadslid van Parijs en de Cler mont Tonnerre. oud-afgevaardigde van Amiens, die Frankrijk ontvlucht waren om zich bij de dissidenten te voegen, zijn tot „verdachten" verklaard. Deze zuiveringsmaatregelen, evenals die tegen Flandin, Pucheu en Bergeret bewijzen te meer dat de communisten heer en mees ter spelen over de commissie te Algiers. Eden zal Sforza ontvangen. De Britsche minister van buitenla.ndsehe zaken, Eden, die zich nog steeds te Cairo be vindt, zal den „leider der vrije Italiaansehe beweging", graaf Sforza, ontvangen. Graaf Sforza bevindt zich reeds op weg naar Cairo. Churchill heeft gisteren voor de eerste maal na zijn benoeming tot eereburger van Londen op het jaarlijkseh banket van den Lord mayor in Mansion-house het woord gevoerd. Onder de overige gasten bevonden zich ook generaal Smuts en de meeste leden van het kabinet. Churchill zeide o.m., dat hij geen reden had om wijziging te brengen in zijn verklaring van November 1940, volgens welke Engeland den strijd nooit zou opgeven, zoolang de Duit- schers nog in de door hen bezette landen ston den. Ook zijn profetie aan de Japansche regee ring van 1941, volgens welke Japan den oorlog zou worden verklaard wanneer de Japanners den oorlog met de Ver. Staten zouden begin nen, is uitgekomen. Zijn verleden jaar uitge sproken opvatting, dat hij het geenszins als zijn plicht beschouwt het Britsche empire te liquideeren, is niet gewijzigd. Bij alle operaties te land, ter zee en in de lucht heeft Groot-Brittannië het grootste aan deel gehad en den duursten prijs betaald. Toch bracht hij ook dank en waardeering aan de hoofdstrijdkrachten der Ver. Staten, de Austra liërs en Nieuw-Zeelanders, waar zij in den strijd zijn gekomen. Spreker beloofde den bolsjewisten, dat Engeland en de Ver. Staten ook verder alles zullen doen om hun strijd krachten over den oceaan aan te voeren, opdat zij in den strijd kunnen worden gebracht te gen den vijand. Hij verklaarde hierbij, dat het zijn opvatting was, dat de Engelsch-Amerikaan sche luchtaanvallen op Duitschland een van de voornaamste redenen vormen voor de suc cessen der Geallieerden. In verband met de verliezen der Sovjet-Unie richtte hij een groet tot de Sovjetlegers en Stalin: „Wij allen", zoo zeide hij hierbij o.a., „zijn geestdriftig over het succes der Moskousche conferentie".- De conferentie heeft den Sovjets doen gevoelen, dat het de oprechte wensch is van Engeland en de Ver. Staten om dezen oorlog met de Sovjet-Unie tot het einde toe uit te vechten en later met haar samen te wensen „ten behoeve van den wederop bouw". Spreker heeft de hoop niet opge geven, dat eens de mogelijkheid zal be staan voor een bijeenkomst der leidende mannen der drie regeeringen. Vriendschappelijke en vertrouwelijke per soonlijke betrekkingen tusschen verantwoor delijke leiders vormen den besten grondslag voor alle plannen in den oorlog zoowel als in den vrede. Dwaas noemde Churchill het, wanneer de Geallieerden hun plannen en handelin gen zouden opbouwen op de kans op een spoedige ineenstorting van Duitschland. De veldtocht in 1944 zal zeer hard zijn en voor de Westelijke Geallieerden de aan menschenlevens kostbaarste strijd dien zij ooit uitgevochten hebben. In zijn rede verklaarde Churchill voorts o.m., dat het niet mogelijk is met het lid van iedere natie,- wier aantal hij op 33 stelde, te spreken over de bijzonderheden van alle mi litaire bewegingen en plannen. In verband met zijn opmerking dat het dwaas zou zijn en dat de Geallieerden een schuld op zich zouden laden, wanneer zij hun plannen en operaties zouden baseeren op een spoedige ineenstorting in Duitschland en dat de veldtocht in 1944 voor de Westelijke Ge allieerden de aan menschenlevens .kostbaar ste zou zijn, riep hij de Geallieerden op „zich hecht in den zadel te zetten". Het is thans geen tijd voor een verslappirfg of zoete droo- men van de vreugde, die overwinning en vre de met zich mede zouden brengen. Hitier be schikt nog steeds over vele honderden divi sies. In dit verband sprak hij over de „in den strijd beproefde bekwaamheid" der Duitsche troepen en van de „wisselvalligheden van groote veldslagen", die de Geallieerden nog voor den boeg hebben. „Bovendien", „zoo zeide hij, „mogen wij de mogelijkheid van een nieuwen vorm van aanval op ons eiland niet uitsluiten. Wij hebben vele. maanden lang met ge spannen aandacht ieder teeken van een voorbereiding van een dergelijken aan val waargenomen." Het is, zoo ging hij voort, in ieder geval geen tijd om slapper te worden met de voor zichtigheidsmaatregelen of de civiele hulp diensten op eenigerlei wijze te ontbinden. Het is ook geen tijd de naties door het opwerpen van welke politieke partijkwesties ook in haar eensgezindheid te benadeelen. Engeland moet met nooit verslappende en onophoudelijke energie iedere vluchtige mi nuut, die het nog geschonken is, optreden. Het behalen van de overwinning brengt ver dere geweldige plichten met zich mede, die in de practische werkelijkheid moeten worden omgezet. Men moet thans reeds plannen op stellen, opdat op een overwinning geen ver warring en chaos rechtstreeks volgen. De Britsche regeering moet bovendien reeds thans een geweldig, practisch uitvoerbaar ge heel van plannen ter hand nemen om in dè jaren na den oorlog allen menschen, eten, werk en woning te verzekeren. Het jaar 1944 is voor de Ver. Staten een verkiezingsjaar. Het is voor alle Britten en Amerikanen de hoogste plicht, dat gemeen schapsgevoel te behouden, dat ip de geheele Engelsch sprekende wereld kan worden aan getroffen. Wanneer in het eene of andere land dingen geZfegd worden, die .provoceeren, in discreet of zelfs kwaadwillig en onwaar zijn, dan mag daarop geen geprikkeld antwoord gegeven worden. Van de broederlijke gemeenschap van Groot Brittannië en de Ver. Staten is het lot van den oorlog afhankelijk. Amerikaansche bevelhebbers te Washington bijeen. President Roosevelt heeft de chefs der Amerikaansche strijdkrachten op een mili taire conferentie bijeengeroepen. O.a. zou den aanwezig zijn geweest generaal Marshall generaal Arnold en admiraal King. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en den Landstorm. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of den Landstorm. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen .in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SS-Wacht- hataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot 'de Germaansehe S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aan- meldingsplichtig zjjn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in, de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 15—11'43, 914.00 uur: Rotterdam, Deut sche Oberschule, Westerlaan 2. 1611'43, 912.CO uur: Goes, Hotel Central. 1518.00 uur: Breda, Restaurant Modern, Markt. 1711'43, 914.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 1811'43, 9—12.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 uur: Arnhem, Café Royal. 1911'43, 912.00 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 1911—'43, 1518.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 2011'43, 912.00 uur: Assen, Concerthuis aan de Vaart. 1518.00 uur: Groningen, Heerestr. 46. 2111'43, 912.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestraat. 2211'43, 914.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23—11—'43, 9—13.00 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 2411'43, 914.00 uur: Amersfoort, Pol, Durchgangslager, Leusderweg. 2511'43, 914.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. De SS-pantsergrenadiers beklimmen hun pantserwagen voor een inspectie. (SS PK Hoffmann O/H P. c) KORT NIEUWS De tolken in Duitschland zullen, op grond van een decreet van minis ter Göbbels, in een beroepsorganisatie worden opgenomen. Zij zijn werkzaam in de fabrieken, waar buitenlanders zijn, en werken ver der voor de Duit sche weermacht. Door de Portu- geesche regeering zijn alle buitenland schg consulaten op de Azoren gesloten De Duitsche staats burgers vandaar worden te Lissabon verwacht. Het onderwijs, dat sedert Juni on derbroken was, is Maandag in alle Italiaansehe scholen weer begonnen. 9 EN 11 NOVEMBER. D. De negende November is voorbij en als steeds is er weer niets terecht ge komen van de voorspellingen, die tegen den een of anderen datum de een of an dere fataliteit voor Duitschland profetee- ren. Dat wisten we al vooruit, de erva ring begint een woordje mee te spreken en we maken er ons niet eens meer vroo- lijk om. Niettemin zal menigeen zich wel eens de vraag hebben gesteld, wat er toch wel achter dat kwasi geheimzinnig voorspellen van een beslissende wending in het krijgs bedrijf zit, waarom men het aan den over kant blijkbaar niet moede wordt, te trach ten, de spanning er zoo'n beetje in te houden, zelfs als Churchill zelf verklaart (en dat deed hij verleden week nog) dat niemand iets omtrent deze zaken kan voor spellen en dat de Britsche soldaat er reke ning mede moet houden, dat met het einde van dezen oorlog nog geruime tijd kan zijn gemoeid. Het antwoord ligt voor de hand. Dit alles is een zaak van de propaganda der ge* allieerden, die met het aankondigen van bepaalde gebeurtenissen op bepaalde data het Duitsche volk onder een psychischen dwang poogt te brengen en daartoe gebruik maakt van data, die in den- vorigen oorlog onheil voor Duitschland brachten. 9 No vember is zulle een datum geweest en het lag voor de hand, dat de Britsche propa ganda ijverig aan dien 9en November her innerde en trachtte, parallellen te trekken tusschen 9 en 11 November 1918 en de overeenkomstige data van dit jaar. 9 No vember: dag der ineenstorting der Duitsche eenheid, 11 November: het Duitsche ver zoek om een wapenstilstand. Maar nu wilde de loop der dingen, dat 9 November voor het Duitsche volk een an dere beteekenis heeft gekregen dan die eener smadelijke herinnering. Want vijf jaar nadat hét Duitsche volk, ondermijnd door een hongerblokkade, vergiftigd, door ondergrondsche, volksvreemde invloeden, het hoofd in den schoot legde en zich over gaf aan de verwarring en de verwildering, vijf jaar nadat het Duitsche staatshoofd zijn volk in den steek had gelaten, werd daar in München de eerste steen gelegd voor den wederopbouw van den Duitschen staat en het Duitsche volk. Van dien dag af is het met Duitschland wederom de hoogte ingegaan. Het kostte vele offers en ongelooflijke inspanning, maar iedere dag bracht nieuwe winst. De neergang verkeer de in opstanding, al het oude werd ver nieuwd en de plaats onder de volken der aarde werd herwonnen. Dit is de beteekenis van den 9en Novem ber voor het Duitsche volk en dat heeft de geallieerde propaganda over het hoofd gezien. Waar geen inwendige onzekerheid bestaat heeft het geen zin, te herinneren aan data en feiten, waarmede het Duitsch land van onze dagen afgedaan heeft en waaraan het niet meer herinnerd wil wor den, tenzij het is om er nieuwe kracht en sterker moed aan te ontleenen tot het voortzetten en voleindigen van den strijd, dien het thans voert, een strijd, waarin Duitschland zijn toekomst bevechten zal. Immers het gaat om de Duitsche, de Germaansehe, de Europeesche toekomst en dit-markeert het verschil tusschen den in zet van Duitschen en van Engelschen kant. Want Engeland heeft tot dusver den strijd kunnen voeren en zijn kracht kunnen vin den omdat het op zijn verleden vertrouw de, het trotsche verleden, dat zoo menig feit oplevert, om eigen moreel te sterken. En waar het tenslotte gaat tusschen deze „twee: de strijd om het winnen van de toe komst en de strijd om het behoud van het verleden, daar moet ten slotte alle pro fetie aangaande bepaalde beslissingen op bepaalde data het veld ruimen voor de vraag, waar de beste kansen liggen, bij de kamp om de toekomst of bij den strijd om het verleden. Welnu, zie hier en zie daar: Een Brit tannië, dat zijn macht letterlijk iederen dag meer ziet afbrokkelen, dat zich niet staande kan houden dan bij de gratie van een Russisch bolsjewisme of een Ameri- kaansch imperialisme, dat in zichzelf zóó verdeeld is. dat vandaag nog een bericht uit Stockholm meldt, dat in de September maand, waarin van de Britsche industrie een maximum aan inspanning werd ge vorderd, 90.000 Britsché arbeiders bij 200 stakingen waren betrokkenen een Duitschland, dat iedere rechtstreeksche be dreiging van zijn grenzen uitgesloten weet. dat de Noordzee en groote gedeelten van den Atlantischen Oceaan controleert, dat gansch Europa tot een sterke vesting bouwdeeen Duitschland bovenal. waarin een vastberaden volk zich geborgen weet in de beleving van eendracht en ver bondenheid, een beleving, die niet treurt op de puinhoopen .van gebombardeerde ste den, maar die wekt tot zelfhelp en zelf vertrouwen. De lijnen, die de Britsche Dropaganda tracht te trekken tusschen 1918 en 1943 loopen niet parallel maar divergeeren, wijken uiteen en de afstand zal steeds groo- ter worden. Het volk, dat vijfentwintig jaar geleden het moede hoofd in den schoo-t legde omdat het geen idealen meer had, strijdt thans zijn strijd voort en wenseht dien niet te beëindigen maar te voltooien. Een volk, dat zóó den 9en November herdenkt, behoeft geen herhaling van deK Hen November te vreezen. „11 NOVEMBER 1918 en 11 NOVEMBER 1943" Max Blokzijl spreekt morgen, Donderdag avond over Hilversum I om 18.45 uur, over: „11 November 1918 en 11 November 1943". „WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN."

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1