Haarlemsche Courant Sovjetaanvallen aan Dnjeprfront afgeslagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland woedt voort. Partijleiders der N.S.D.A.P. te Müiichen bijeen. 288e Jaargang- No. 263 öureaux: Groote Houtstraat 93. Tol. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bykantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Donderdag 11 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. SpaaTne 12. Tel. 1271* Kantoor xjmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg,: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Poging mond van de rivier te lorceeren mislukt. Roemenen heroveren terrein ten Z.O. van Perekop. Verbitterde strijd in slecht weer bij Kief. In zware tankgevechten 45 pantserwagens vernietigd. De situatie bij Smolensk en Newel. Cl11/ front en met sterke strijdkrachten aanval- 1611 ÏT t Vail UC V Olïllrno lenden vijand ondanks slecht weer onafge Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Op'de Krim is het Dinsdag slechts tot plaatselijke gevechten gekomen. Ten Zuidoosten van Perekop heroverden Roe. meensche formaties in een tegenaanval een tijdelijk verloren gegaan heuvelter rein. Aan het front van de Dnjepr mislukten vijandelijke aanvallen op het brugge- hoofd van Cherson, ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog. Van acht vijandelijke vaartuigen, die tracht ten de monding van de Dnjepr binnen te dringeh, werden door beveiligingsvaartuigen der marine 6 in den grond geboord en 2 buit gemaakt. In het gevechtsgebied van Kief duren de verbitterde gevechten met den op een breed Redevoeringen o.m. van Göring en Jodl. Op een bijeenkomst van de Reichsleiter, gouwleiders en Verbandführer der N.S.D. A.P., die gehouden werd ter gelegenheid van den 9en November, heeft Rijksmaar schalk Hermann Göring het woord gevoerd over kwesties der rijksverdediging en over het optreden van de Duitsche luchtmacht. In een betoog dat meer dan 2 uren duurde, behandelde de Rijksmaarschalk diepgaand alle vraagstukken van de verdediging en den aan val, zooals die zich voor de Duitsche oorlog voering in de lucht, aan het front en in het vaderland voordoen. Vervolgens sprak de chef van den Wehr- machtsführungsstab, generaal der artillerie Jold over de strategische positie bij het begin van het vijfde oorlogsjaar. Aan het slot van zijn uitvoerig betoog vatte hij alle factoren samen, die het stellige Duitsche vertrouwen in de overwinning motiveeren. De kracht van de revolutionaire nationaal-soeialistische idee laat dappere Duitsche soldaten prestaties ver richten, zooals geen ander volk ze heeft laten zien. Mijn diepste vertrouwèn is evenwel ge baseerd op het feit, dat aan het hoofd van Duitsehland een man staat, die door het lot er slechts toe kan zijn uitverkoren, ons volk te leiden naar een helderder toekomst. Hij is de ziel, niet alleen van de politieke, doch ook van de militaire oorlogvoering, en de kracht van zijn wil, alsook de scheppende rijkdom van zijn gedachten, doorstroomt de geheele Duit sche weermacht op het gebied van strategie, organisatie en wapentechniek. Wat de rol van de medewerkers van den Führer betreft, zoo vervolgde generaal Jodl, zoo wordt thans evenals weleer een weinig bekend woord van Von Clausewitz bewaar heid: „de volmaaktste generale staf met de meest juiste inzichten en beginselen vormt nog niet de voorwaarde tot de voortreffelijke leger leiding, wanneer de ziel van een groot veld heer ontbreekt." Wat er in den loop van dezen oorlog nog allemaal zal gebeuren, hoeveel verwachtingen teleurgesteld zullen worden en hoeveel zor gen zich in het tegendeel zullen verkeeren, ligt in het duister van de toekomst verborgen. Zeker is alleen, dat wij nooit zullen ophouden te strijden, zoolang de overwinning niet is behaald. Ik zou diep uit het hart willen bekennen, dat ons vertrouwen en ons geloof in den Führer geen grenzen heeft, dat er voor ons geen hoogere wet en geen heiliger plicht be staat dan tot den laatsten ademtocht te strij den voor de vrijheid van ons volk, dat wij ons niet overgeven aan eenige laffe hoop alsof anderen ons tegen het bolsjewisme zouden kunnen redden het bolsjewisme, dat alles zou wegvagen, wanneer Duitsehland zou val len en dat wij zullen overwinnen omdat wij moeten overwinnen, aangezien de wereldge schiedenis anders haar zin zou verloren heb ben. Ridderkruisdrager kolonel Von Hallermann sprak vervolgens over de aanvulling voor het leiderscorps in het leger. Hij betoogde, dat de infanterie, zooals in eiken vroegeren oorlog, de koningin van de wapenen is. In de gelede ren van de infanterie strijden, bloeden en over winnen de meeste Duitsche soldaten. Aan het slot van de bijeenkomst gaf Ridder kruisdrager vice-admiraal Ruge een boeiend inzicht over het optreden van de Duitsche ma rine. Hij schilderde de groote prestaties der bewakingsformaties en vaartuigen.van de con- vooien en flottieljes, van de duikbooten, ver sperringsbooten en mijnenvegers en bracht hulde aan het stille heldendom van de man nen der Duitsche marine. broken voort. Ten Westen en Noordwesten van Kief zijn onze troepen onder afweren van voortdurende doorbraakpogingen van superieure vijandelijke strijdkrachten op nieuwe stellingen teruggetrokken. Ten Zuid westen van de stad heeft een succesvolle eigen tegenaanval geleid tot zware tankge- vechten; 45 Sovjettanks werden vernietigd en verscheidene verloren gegane plaatsen werden heroverd. Ook ten Noordwesten van Smolensk hebben de bolsjewisten hun aanvallen voortgezet. Terwijl op eenige plaatsen gevechten met plaatselijk binnenge drongen vijandelijke strijdkrachten nog aan den gang zijn, zijn andere penetratie plaatsen in tegenaanval weer opgeheven. Ten Zuiden van Newel is het ook Dins dag tot felle gevechten gekomen, waarbij de bolsjewisten na aanvankelijke terrein winsten in .tegenaanvallen teruggewor pen werden op hun uitgangsstellingen. De Brandenburgsch-Westfaalsche 8ste pant serdivisie onder leiding van kol Frölich en de Brandenburgsche 68ste divisie 'infanterie onder leiding van kol. Scheuerpflug verdie nen voor haar schitterende gevechtspresta ties bij de zware gevechten in den Zuidelij ken sector van het Oostelijk front bijzondere waardeering. Aan het ZuicLJtaliaansche front gaat de af- weerslag ten westen van de Volturno met onverminderde felheid voort. Steeds opnieuw ondernomen doorbraakaanvallen van sterke Britsch-Amerikaansche strijdkrachten op on ze heuvelstellingen, vooral bij Mignano en Venafro, zijn in het afweer vuur bloedig in eengestort. Door energieke eigen tegenaan vallen werden eenige plaatselijke penetra ties afgegrendeld of opgeheven en daarbij zijn gevangenen binnengebracht. Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben Dinsdagnacht opnieuw het vijandelijke ravitailleeringssteunpunt Napels aangevallen en voltreffers geplaatst op sche pen en lossingen in de haven. Bij aanvallen overdag van zwakke vijande lijke luchtstrijdkrachten op de bezette gebie den en .bij nachtelijke storingsaanvallen op West-Duitsch gebied, welke op eenige plaat sen gebouwenschade tengevolge hadden, werden vier Britsch-Amerikaansche vliegtui gen neergeschoten. Na de conferentie te Moskou. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, is Woensdag van de Moskou- sche conferentie in Engeland teruggekeerd. In het Lagerhuis is bekend gemaakt, dat Eden heden een verklaring zal afleggen. Uit Washington wordt gemeld, dat Cordell Huil eveneens Woensdag van zijn reis naar Moskou is teruggekeerd. Naar verluidt heeft hij een persoonlijke boodschap van Stalin voor Roosevelt meegebracht. Japansche landing op Bougainville gelukt. Het Geallieerde hoofdkwartier in het Zuid-Westelijk gedeelte van den Stillen Oceaan heeft Dinsdagnacht bekend ge maakt, dat'de Japanners troepen en ma teriaal op Bougainville aan land hebben gezet. De landingen hadden plaats op den 6en en 7den November Het oude devies der Samurai's: „Bindt den helm vaster na de overwinning" is het lei dende motief van alle Japansche commenta ren op de Japansche successen in den slag bij Bougainville. Men is zich aan Japansche zij de ervan bewust dat de offensieve kracht der Amerikanen niet is gebroken. Voor den tweeden keer binnen 24 uur heeft- de Amerikaansche president Dinsdagmiddag een onderhoud gehad met den minister van marine Knox. „Soldaten van Badoglio onder de Sovjetster". Links: een vlag met de Sovjetster, die den troepen van Badoglio, die aan de zijdlï der communistische benden in het Dahnatisehe kustgebied vochten, ontnomen werd. Rechts: Een in Istrië gevangen ge nomen soldaat van Badoglio, die samen met de communistische benden tegen de Duitsche troepen streed. Hij had een Sovjet ster op zijn muts bevestigd. (Seherl-Hoffmann-C.N.F.-St. P. c) KORT NIEUWS Voos het eerst sedert,100 jaar is in Andorra een doods vonnis voltrokken. Het betreft een jon geman, die zijn oudsten broer had vermoord om de erfenis te krijgen. Voorts bleek dat de verdachte 10 jaar geleden ook zijn zuster had ver moord, zonder dat deze misdaad aan het licht was ge komen. Mussolini heeft den Italiaanschen gezant te Bern, graaf Magistrati, met pensioen g'®> stuurd. Naar het orgaan van het Engelsche ministerie van ar beid de Labout Gazette mededeelt, staakten in Enge land in September ruim 90.000 arbei ders bij 200 stakirf, gen. Hierdoor zijv- 327.000 arbeidsda gen voor de wapen industrie verloren gegaan. BOUGAINVILLE. D. Amerika dreigt in tijdnood te gera ken. Zoo men dezen oorlog in Amerika be gonnen is met de herinnering aan 1917, dan is men bedrogen uitgekomen. Toen was een jaar oorlogvoeren voldoende om in 1918 de zege te behalen en al de voordeelen, daar aan verbonden. Ditmaal voert Amerika al veel langer dan een jaar oorlog en het ein de is nog niet in het gezicht. Dat geeft in Amerika zorgen en die zor gen komen zeker voor een deel voor reke ning van Europa, maar veel talrijker zijn de beslommeringen, die de oorlogvoering met Japan Amerika berokkent. Japan, dat im mers sinds 1942 de belangrijkste deelen van den Grooten Oceaan beheerscht om niet te spreken van den bezetten Indischen Archi pel en Malakka en de sindsdien verkregen invloedssferen in Achter-Indië. - Hier dringt de tijd voor Amerika angst wekkend. Want iederen dag verstevigt Ja pan hier zijn.positie, zijn strategische posi tie, zijn economische positie vooral. Sinds 1942 vallen de bodemschatten van Insu- Iinde, Siam en Indochina den Geallieerden niet meer ten deel. de Philippijnen liggen buiten Amerikaansch bereik en talrijk zijn de steunpunten, die Japan zich verzekerd heeft in het eilandenrijk, dat in een reus achtige boog van Guam tot Nieuw Zeeland strekt en van waaruit Amerika ieder oogen- blik een aanval kan verwachten op het practisch onbeschermde Australische vaste land. De vrees, dat Japan de in 1942 behaalde voordeelen meer en meer zal consolideeren tot een in het einde onaantastbare positie brengt Amerika in de noodzakelijkheid, zonder ophouden te zoeken naar zwakke plekken in het Japansche verdedigingsstel sel, ten einde hier of daar Japan schade te berokkenen, kan het zijn een nederlaag toe te brengen, die althans een deel van het verloren terrein weer terugbrengt in Ame rikaansche hand. Het eiland Bougainville maakt deel uit van de Salomo-eilandengroep. die samen met den Bismarck-archipel de brug vormen die het Noordelijk deel van het eilanden rijk in het Westen van den Grooten Oceaan niet het Zuidelijk deel verbindt. Het is dui delijk, dat het bezit van de Salomo- en de Bismarckarchipel van het hoogste belang is voor Japan en even duidelijk, dat Ame rika iedere gelegenheid zal aangrijpen, om zich daar te nestelen. Daartoe komen van de Salomogroep het hierboven genoemde Bougainville en eenige kléine eilandjes in aanmerking, ten einde vandaar een aanval te kunnen wagen op het grootere eiland Nieuw Pommeren, dat tot den Bismarckar chipel behoort. Tot deze poging hebben de Amerikaan sche vloot en luchtmatht zich kortelings „WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN." KORT NIEUWS Een Britsche vice luchtmaarschalk die ingezet. Het eilandje Mono geraakte in Amerikaansche handen en spoedig daarna volgden na de vermeestering van het eiland Choiseul landingen op Bugainville zelf het is een eiland dat 200 K.M. lang en 59 K.M. breed is waarbij de Amerikanen er in slaagden, vasten voet in het zuidelijk deel te krijgen. Op dit aanvangelijk succes volgde de aanvoer van groote troepentrans porten, die de bescherming moesten genie ten van het zwaarste materiaal der oorlogs marine als slagschepen. zwp-~ ■i;==r<;. tor pedojagers e.d. Tot dusver beschikt men met over een verklaring, hoe het mogelijk is, dat een vloot van dergelijke samenstelling in wate ren is gebracht, die gecontroleerd werden door de luchtvloot der Japansche vliegvel den op Bougainville. Het vermoeden is ge rezen, dat men aan Amerikaansche zijde na het eerste treffen, dat op de Amerikaansche landingen was gevolgd, in de meening ver keerde. de Japansche luchtmacht vernietigd te hebben. Toen de Amerikaansche vloot voogd zijn noodlottige vergissing bemerkte, was het te laat. De Japansche luchteska ders. die hij vernietigd waande gedurende de gevechten om Mono' en tijdens de lan dingen op Bougainville, kwamen eerst thans recht opzetten. Meer-dan vijftien Amerikaansche oorlogsbodems, waaronder wier slagschepen, meer dan acht kruisers, drie torpedobootjagers en vijf transport schepen werden tot zinken gebracht ot' zwaar beschadigd. Nader werd gisteren ge meld, dat sedert deze opgave nog een Ame rikaansch slagschip gezonken is en dat drie groote kruisers dit lot gedeeld hadden. I» het geheel zijn sinds de landing op Mono. die op 27 October plaats had, niet minder dan 72 Amerikaansche oorlSgs- en andere schepen door de Jana'vmbo i""h+macht. tot zinken gebracht. Een krijgsbedrijf als dn wekt de herin nering aan den winter van 1942, toen de zelfde Japansche luchtmacht zoo weergaloos heeft huisgehouden onder het beste mate riaal der1 Amerikaansche oorlogsvloot. Ook toen bewees deze luchtmacht veruit haar superioriteit boven slagschip en kruiser, dikwijls tot het offer van het vliegtuig zelf met de bemanning, die het eigen leven gaf, als de machine zich op haar prooi stortte» Terecht worden de beide zeeslagen bij Bou gainville dan ook thans reeds aangeduid a& een tweede „Pearl Harbor". Het ligt voor de hand, dat de Amerikaan sche tegenslagen ongerustheid in de Ver- eenigde Staten hebben gewekt, en dat men zich afvraagt, of het Amerikaansche com mando niet in groote verlegenheid is ge raakt. Van die onrust getuigt ook het be richt, volgens hetwelk president Roosevelt de militaire leider.s bijeen heeft geroepen met het doel, hen te raadplegen over de laatste fasen der vlootoperaties in het Zui den van den Pacific. Verwacht moet worden, dat de tweede slag bij Bougainville nog niet ten einde is. De Amerikaansche vloot voert immers vliegkampschepen mede, zoodat het te ver wachten is, dat men zoowel uit zee als uit de lucht de in Zuid-Bougainville verkregen zeer ervaren is in steunpunten zal trachten te beveiligen en j. hpstriiriina der) door nieuwe landingen uit breiden, hetgeen de Japansche luchtmacht voor nieuwe op gaven stelt. Mocht de Amerikaansche commandant et in slagen, zijn opdracht te volvoeren, daa zal de overwinning zwaar, zeer zwaar ge kocht zijn. En blijft het laatste woord aan de Japansche vliegmachine, dan zouden d« gevolgen van den slag bij Bougainville no£f wel eens verder kunnen strekken dan thanr valt te overzien. Want nogmaals: de tijd werkt niet meer voor Amerika. En dat geeft Uncle Sam zor gen, nu en voor de toekomst. Bij onze Vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. (G.F.L.-H. P, c) duikbooten, heeft bevel gekregen over de Britsche lucht macht op een der Azoren, Terzeira. Zijn naam is niet bekend. Roemenië en Bulgarije hebben 'n overeenkomst ge sloten,volgens wel ke bevolkingsdee- len van deze beide landen zouden wor den uitgewisseld. Thans is de eerste groep Bulgaren van 146 personen, hoofd zakelijk boeren uit den Banaat naar Bulgarije terugge keerd. Valicaan wenscht opheldering. Aan den Britsehen gezant hij het Vaticaaa en den Italiaanschen zaakgelastigde aldaa* is in den vorm van een nota door het Vati- eaansche Staatssecretariaat de wensch te kennen gegeven, samen te werken om ta kunnen vaststellen welke vliegtuigen Vati caanstad hebben aangevallen.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1