NASSAU-BANK n.v. ^ssoiMimriËiNi Zijlstraat 61, Haarlem, Telef. 12779 Wij bezorgen al Uw Volksconcert der H.O.V. Wegens ongesteldheid van Eduard Flipse werd het volksconcert van Woensdagavond gedirigeerd door Piet van Mever en werd het programma beduidend gewijzigd In plaats van de jongste orkestcompositie van Willem Landré (Kleine Suite op E.F.) en „La tragédie de Salomé" van Florent Schmitt. ging de Kloksymphonie van Haydn en werd de taak van den solist Laurens Bogtman met een lièd van Wolf uitgebreid. Van het oorspronkelijke orkestprogramma bleef al leen het Meistersinger-voorspel van Wag ner Wij kregen, den indruk dat Van Mever, noch voor het subtiele muzikale kantwerkje, dat Haydn's symphonie is, noch voor het ro- buste klankenweefsel van Wagner, de noo- dige gelegenheid tot voorbereiding met het orkest gevonden had. die deze werken be hoeven. Wat onder de gegeven omstandighe den verklaarbaar en vergeeflijk is. Voldoen de verzorgd waren echter wel de begelei dingen van de zangstukken, vooral van het belangrijke aandeel dat het orkest in „Hym- nus der Liebe" van Max Reger te vervullen heeft. Dit werk uit de laatste levensjaren van dezen vruchtbaren componist bezit een machtige spanning en een overtuigende zeg gingskracht Het, is een muziek van een Wagneriaansche directheid, zonder de min ste jacht naar klassieke vormgeving of con- trapuntische kunststukjes, die in Reger's oeuvre over 't algemeen zulk een groote rol spelen. Voor Bogtman bleek het een dank bare opgave; met zijn sonore baritonstem wist hij de hymne prachtig met energie en innerlijke stuwing te verklanken en gelukkig te wedijveren met de orchestrale elementen. De solist had het dezen avond wel op kracht-liederen voorzien, want ook „Der Freund" en inzonderheid „Prometheus" van Hugo. Wolf eischen, evenals Reger's Hymne, een groote uitzetting van de zangstem en een machtige uitdrukking, kwaliteiten waaraan de zanger glansrijk voldeed. Maar het was toch niet onwelkom, dat hij, naast al dat for- sche. ook het innig lyrische karakter van zijn stem liet hooren in Wolf's heerlijke „Anakreons o>-p»v Jos. de Klerk Debussy. Voor een talrijk gehoor sprak de heer Pierre Verdonck Woensdagavond in de Kunstgeschiedeniscyclus over den Fran- schen componist Claude Debussy. Na een korte inleiding over de romantiek die door te groote subjectiviteit, waardoor het contact met de omgeving geheel verlo ren ging, dood. was geloopen, besprak de heer Verdonck den meer materialistisch in gesteld en tijd van Debussy. Europa was te gen het einde der vorige eeuw moe, mis schien onder invloed van het steeds meer voortschrijdende materialisme. Uit een ver moeide cultuur spruit makkelijk een kunst richting voort, die in hooge mate toegespitst is op de zintuigelijke waarneming, waardoor een sensorische kunst ontstaat. Debussy bracht deze sensorische kunst voort; muziek waarmee hij de muziekcultuur aan het ein de der 19e eeuw van een ondergang redde. Claude Debussy, die ir. 1862 werd gebo ren, kwam reeds jong op het Parijsche con servatorium. Hij streed tegen het conserva tisme, dat in Frankrijk heerschte, waarbij hij gesteund werd door zijn peetouders, die op hem een grooteren invloed hebben uit geoefend dan zijn eigen ouders. Veel leerde hij in die jaren van Mme Mautet, een oud- leerlinge van Chopin, die hem Chopin's ma nier van spelen leerde kennen. Debussy heeft weinig den invloed van zijn tijdgenooten ondergaan. Zijn opgvattingen waren hiervoor te revolutionair. Hij werkte hard en verblijdde de wereld ieder jaar met een serie werken, die telkens wat nieuws op muziekgebied brengen, als zijn „Prélude a Taprès-midi d'une faune", een muzikale in leiding tot Malfètrmé's gedicht, zijn beroem de opera "„Pelleas et Mélisande". die een etorm van protest verwekte, doch hem te vens een wereldnaam bezorgde. Tot 1911 werkte hij in een gelijk tempo door, waarna een terugslag kwam door zijn ziekte, en in 3 918 tijdens het bombardement van Parijs overleed hij. Debussy bracht tal van nieuwe elementen in de muziek. Bij hem was de werking van het tonale centrum gering, terwijl hij sterk den invloed van exotische tonen onderging. Ook de Middeleeuwsche toonladders werden door den componist toegepast, evenals die wit Siam en Java (welke laatste hij op de wereldtentoonstelling te Parijs in 188 9, door de gamelang leerde kennen). Debussy ge bruikte ook veel mixturen en toegevoegde tonen, waardoor zijn klanken meer geënve- loppeerd werden. Zijn werk is impressionis tisch en symbolistisch, hetgeen zich vooral in zijn Preludes uitte. De heer Verdonck besloot zijn voordracht met de vertolking van eenige Préludes en andere compositie van Debussy, welke door hun fraaie en beheerschte vertolking het door den spreker ontworpen beeld van den componist verduidelijkt hebben. PKRSONAT/TA Onze oud-stadgenoote mejuffrouw A. B. Veuger is in Den Haag geslaagd voor het examen wiskunde K. 5. Bij de in Den Haag gehouden examens voor scheepswerktuigkundige is geslaagd voor het tweede gedeelte van diploma C de heer J. Stou- tenbeek te Heemstede. Hoofdredacteur F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede, Buitenland: J. C. van der Laag. H'stede, Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters J en Ka t/m Klein De dag der oude W.A. De persdienst van de N. S. B. deelt mede Zondag 14 November a.s. zal op de terreinen van de lagere kaderschool der W A„ Doode- •veg B 20 te Oud-Leusden, de dag der oude W.A. plaats vinden, ter herdenking van het feit, dat de Leider op 7 November 1932 de A'. A. instelde. Op dezen dag zal tevens de uitreiking van de W.A.-strijdersteekens plaats vinden, waar- aa om 14.30 uur de plechtigheid een aanvang neemt. De commandant der W. A., mr. A. J. Zondervan zal hierbij het woord voeren. Kindervoorstelling Frontzorg. In het kader der W.A. Frontzorgactie 1943- 1944 zullen tevens ruim 200 kinder voorst ellin* goen worden gegeven, gratis toegankelijk voor kinderen van frontstrijders, van de in-'t Oost- land werkende boeren en van de in het bui tenland werkende arbeiders. Zaterdagmiddag om kwart over twee zijn de kinderen uit Haarlem aan de beurt om in de Gem. Concert zaal te genieten van het optreden van het ge zelschap Renee van Duinen. De Nederland- sche Volksdienst zorgt voor versnaperingen en ververschingen. EXTRA-VOEDING VOOR MOEDERS WIER KIND OVERLEDEN IS? Dezer dagen hebben wij meegedeeld, dat jonge moeders in aanmerking komen voor extra-voeding gedurende negen en dertig weken. Hiervan zijn echter uitgesloten de moeders, wier babies spoedig na de geboorte of in die periode verleden. Deze vrouwen hebben de extra-voeding even goed en in vele gevallen zelfs dringend noodig. Het is daarom te hupen^dat spoedig een wijziging in de regeling komt. waardoor de betrokke nen ook in de gelegenheid gesteld worden extra-bonnen aan te vragen. We vernemen inmiddels, dat de wijziging der voorschrif ten een punt van bespreking uitmaakt bij de ambtenaren, welke de distributie-zaken re- geien. Van enkele diensten uit groote steden is een stem opgegaan deze moeders te helpen Of een wijziging in de bepalingen zal worden aangebracht, moet echter worden afgewacht. VOORDRACHT OVER PROF. DR. A. H. DE HARTOG De heer Peter Zonneveld, voorzitter van het De Hertog Gezelschap zal Donderdag 18 November in het Concertgebouw spreken over het leven en werken van den grooten theoloog en wijsgeer prof. dr. A. H. de Har. tog, die zeven jaar predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te dezer stede is ge weest. Het oefenschip van de „marine-jeugd storm" op de Kagerplassen. (C.N.F.-Hasewinkel Pax c) Verbetering van de tandheelkundige verzorging. Halfjaarlijksche controle voor ziekenfondspatiënten. De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft ter bevordering van een geregelde tandheelkundige controle voor ziekenfondspatiënten eenige maatregelen ge nomen, mede om te kunnen geraken tot den opbouw eener tandheelkundige statistiek. Voor aanteekeningen betreffende tand heelkundige verrichtingen ten behoeve van verplicht-verzekerden zullen met ingang van 1 Januari a.s. alle fondsen dezelfde formu lieren dienen te gebruiken. Het is voorts de bedoeling, dat de tandartsen, die zich als deelnemer aan een of meer ziekenfondsen hebben verbonden, gebruik zullen maken van een in overleg met de bestaande zieken fondsinstanties ontworpen behandelings- kaart. De tandartsen zijn hierover reeds in gelicht. De hier bedoelde behandelingskaart is zoodanig ingericht, dat de tandarts, door in een der niaandvakjes een knip te geven, met een vastlegt in welke maand de patiënt voor halfjaarlijksche controle wordt terugver wacht. Voor een goed onderhoud der gebit ten is dit halfjaarlijksche onderzoek der ge bitten van buitengewoon belang. Op deze wijze kan gemakkelijk worden overzien, welke patiënten verzuimd hebben zich hiervoor op den aangegeven tijd te mel den. Dczq patiënten ontvangen dan van het ziekenfonds een herinnering, onder mede- deeling. dat zij alsnog gelegenheid krijgen hun gebit te laten nazien. Indien, zij desniet temin wegblijven, komen eventueele tand heelkundige kosten, die uit deze verwaarloo- zing van hun gebit kunnen voortvloeien, voor hun rekening. Voortaan mogen slechts bepaalde artikelen worden verpakt. In de Staatscourant van 10 November 1943 is onder den naam verpakkingsvoorschriften voor papier en carton 1943 no. 1 een beschik king verschenen, van den secretaris-generaal van hetdepartement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij het in den vervolge verboden is artikelen in nieuw .papier of car ton in te pakken of te verpakken bij levering aan verbruikers. Het verbod is van toepassing op ieder, die aan verbruikers levert, dus niet alleen op winkeliers, doch ook op^ marskramers, apotheken of bijv. op een wasscherij. Als verbruiker wordt be schouwd degene, die artikelen gebruikt of ver bruikt anders dan ten behoeve van zijn be drijf of instelling. Hotels, ziekenhuizen e.d., die in het groot hun waren voor hun bedrijf of instelling krijgen toegezonden, vallen hier b.v. buiten. Uitzonderingen. Van het verbod zijn bepaalde artikelen uit gezonderd, n.l. levensmiddelen, voorzoover ver pakking noodzakelijk is ter voorkoming van verlies of om hygiënische redenen; babygoed, lichte manufacturen. zijden en kunstzijden dameskousen, nieuw linnengoed, drogerijen, geneesmiddelen, vergiften, verven, chemicaliën desinfecteerende middelen, insectenverdel- gingsmidedlen, orthopaedische hulpmiddelen en bandages,, sanitaire artikelen e.d., voorzoo ver verpakking om hygiënische redenen nood zakelijk is; voorts: goederen, die verzonden worden naar verbruikers, wonende buiten de woonplaats van den leverancier. Verpakking in gebruikt papier en carton is toegestaan met uitzondering van artikelen, die door den leverancier reeds in enkelvoudige 'origineele) vérpakking betrokken zijn. Deze mogen op een enkele wijze nog eens worden verpakt. Tot de levensmiddelen, waarvan verpakking In nieuw papier en carton als noodzakelijk moet worden beschouwd, behooren suiker, zout meel en dergelijke fijnkorrelige levensmidde len, vetten, kaas, vleesch- en worstsoorten, visch, fijn gebak en los suikergoed, versche steen- en besvruchten. Voor het inpakken van brood en broodjes, "groenten, eieren, aardappe len, zuidvruchten, noten e.d. mag nieuw papier en carton echter niet worden gebruikt. Dubbele verpakking verboden Ten aanzien van geneesmiddelen, drogerijen, chemicaliën e.d. is vooral het voorschrift van belang, dat artikelen, die reeds door den fa brikant verpakt zijn, in flesschen, doozen, cartons, enz., op geen enkele wijze nog eens mogen worden verpakt. In alle gevallen, waarin verpakking in papier en carton is toegestaan, dient deze verpakking zoo zuinig mogelijk te zijn. Het is zeker niet geoorloofd, zooals thans nog geschiedt, ver schillende reeds verpakte artikelen bij elkaar te verpakken om het vervoer te vergemakke lijken. Thans ook generatoren voor kleine wagens. Als er één vraagstuk is. dat de technici in alle landen in dezen oorlogstijd heeft bezig gehouden, dan is het wel dat van de vervan. ging van benzine. Voor de auto's heeft men een oplossing gezocht en gevonden in de ge neratoren, waarvoor verschillende brand stoffen gebruikt kunnen worden. In Zweden b.v. rijdt men veelal op houtskool; hier te lande is echter de turfcokes de aangewezen brandstof omdat ze in ons land zelf gewon nen kan worden. Had men voor de grootere auto's en vrachtwagens spoedig een bevre digende oplossing gevonden, voor dé kleine weggebruikers zooals de D. K. TV., de Fiat en nog enkele andere lilliputters was het vraagstuk door verschillende moeilijkheden vooral bij de tweetakt motoren nog in. gewikkelder. Ook daar zijn echter de kin derziekten overwonnen, zooals de Ober- führer van het N. S. K. K. Hegendörfer, kon verpekeren. In opdracht van de Landes- beauftragte für Generatoren heeft men in de N. S. K. K. Motorschule in het Zuiden van ons land met een vijftal ty pes generatoren voor kleine auto's proeven genomen, die alleszins bevredigend zijn uit gevallen. Men liet de wagens 500 K.M. per dag op turfcokes loopen en een DKTV maak. te daarbij een gemiddelde van 58 K.M., het geen zeker niet slecht te noemen is. In de toekomst zullen dan ook alle personenauto's ook de kleinsten, van generatoren moeten zijn voorzien. De benzine zal, zoo zei Ober- führer Hegendörfer, voor belangrijker doel einden moeten worden gebruikt. Zij. die thans nog per maand een toewijzing van tien a twintig liter kregen, zullen er goed aan doen met de gedachte vertrouwd te raken, dat deze toewijzing op haar laatste beenen en hun auto dus op zijn laatste wielen loopt indien ze niet tijdig omschakelen op de turf cokes. Dit behoeft geen bezwaar te zijn daar b.v. reeds 87 pet. van alle vrachtwagens, die nog langs de Nederlandsche wegen razen, van generatoren zijn voorzien. Er zijn thans vijf types van generatoren voor kleine wa gens in omloop: drie van Hollandsch en twee van Zweedsch origine. Van deskundige zijde werd verzekerd, dat de generatoren het uiterlijk niet ontsieren. v De generatoren zijn zoo geconstrueerd dat aan de elegance van de wagens weinig of geen afbreuk wordt gedaan. Wat carrosserie- bouw betreft heeft de Nederlandsche indus trie haar goeden naam ten volle gestand ge daan. Het eenige nadeel is, dat men twee a drie minuten eerder dan hij een benzinemo. tor de wagen in gereedheid moet brengen. Daar staat echter tegenover dat ook zij, die thans slechts 18 of 20 liter benzine per maand kregen, een veel ruimere toewijzing turfcokes zullen ontvangen zoodat ze van hun auto's een ruimer gebruik zullen kun nen maken. Van benzine naar turfcokes er zijn vreemde dingen in oorlogstijd ge beurd! GEVONDEN VOORWERPEN. Beursje met inh., Pot, Ruighaverstraat l; boek, V. en D.. Gr. Houtstraat; bril in étui, Mulders, Gr.. Willemstraat 37; handschoen, Flameling, Ves- testraat 1; sleutel, Bureau van Politie, Smede- straat 9; parapluiehoesje, Aukes, Bosch en Ho- venstraat 30; portemonnaie met inh., Vroom en Dreesmann, Groote Houtstraat; pet. Schipper, Ged. Voldersgracht 12 xd.; vulnisblik, Borman, Kssenstraat 24 P. SPORT EN WEDSTRIJDEN Wedstrijdprogramma's. De Ned. Voetbalbond organiseert Zon dag a.s. ter gelegenheid van den Technisehen. dag dertien wedstrijden, waaronder Amster damHaarlem (terrein Ajax) en Rest van Haarlem—Gooi en Eemland (terrein EDO). Verder zijn vastgesteld: 3e kl.: Beverwijk DEM; GVO-Succes; 4e kl.: IEV-CSV, Vitesse -VVB; res. tweede kl.: Stormvogels 2-Hel- der 2. Voor de dames uit Haarlem en omge- ving zijn geen hockeywedstrijden vastgesteld, in de promotieklas B heeren spelen: Zand- voortStrawberries; Blauw VoetO. K.; Amsterdam 2Amsterdam 3 en in de tweede klas: HBS—Ijsvogels 1; BMHC 2—Ijsvo gels 2. Het korfbalprogramma voor a.s. Zon dag luidt: Eerste klasse: SVK—Rohda: Blauw Wit— Westerkwartier: Ooster kwartierDED Derde klasse E: TUB-Luto 2; Watervliet Fortuna. Het programma van de afd. „Haarlem" van den N. K. B. vermeldt de volgende wed strijden Eerste klasse: Animo Ready 1Ooster kwartier 3: Haarlem 2Nieuw Flora 1; Aurora 1Watervliet 2. Tweede klasse: Watervliet 2Aurora 2. Derde klasse: Haarlem 3THB 3: Water vliet 4Sport Vereent 3: Oosthoek 3—Oos terkwartier 5. Voetbal Wat de taak van den scheidsrechter niet is. Veel ik reeds gezegd en geschreven over de taak van den scheidsrechter bij de schoone voetbalsport, maar niet te vaak worden de scheidsrechters erop gewezen wat hun taak niet is. In een bijeenkomst van de scheidsrech- tersgroep „Haarlem", die werd gehouden tot besluit van de door deze groep gehouden spel- regeltoetsavonden voor bij de afd. Haarlem van den N.V.B. aangesloten clubs, sprak de heer N. J. Twisterling, secretaris van de scheidsrechtscommissie van de afd. Haarlem van den N.V.B. in een vlotte causerie over dit onderwerp. De scheidsrechters hebben geen lichte taak, doch dit mag voor hen geen reden zijn om hun correctheid, uit hun positie als arbiter voortkomende, te verliezen. Niet alleen op het groene veld, maar ook er buiten moet hij in het oog houden, dat hij scheidsrechter is, dat hij zich niet door persoonlijke gevoe lens' moet laten beheerschen en dat hij zijn ■prestige niet moet schaden door een verkeerd optreden. Spr. lichtte dit met tal van voorbeel den uit de praktijk toe. In de pauze werd op deze bijeenkomst de uitslag van de spelregeltoetsavonden bekend gemaakt. De voorzitter der Scheidsrechters- groep, de heer G. H. de Korte, memoreerde in enkele woorden de moeilijkheden waarmede men met het organiseeren dezer avonden te kampen had. Van de 25 ingeschreven vereeni- gingen waren 7 niet opgekomen en van enkele mededingers verschenen .slechts een of twee clubleden. De eerste prijj behaalde Hillegom met 16 pnt„ evenals Hillinen, dat tweede werd (na loting). Door loting werd ook uitge maakt dat derde T.Y.B.B. en vierde Haarlem werd, ieder met 15 pnt. De secretaris van district I van den N.V.B., de heer Cassee, sprak eenige woorden en wenschte de scheidsrc'ehtersvereeniging, die Zondag haar 20-jarig bestaan vierde, geluk, waarbij hij den wensch uitsprak dat de vol gende jaren even voorspoedig voor de vereeni- ging mochten zijn als de voorgaande. Na de pauze vervolgde de heer Twisterling zijn causerie, waarbij hij er op wees, dat des scheidsrechters taak niet is afgeloopen met het affluiten van een wedstrijd, maar dat hij door houding en gedrag zich steeds zijn positie bewust moet zijn. Namens de aanwezigen dankte de heer De Korte den spreker voor zijn voordracht. NEDERLANDERS VOETBALLEN IN DUITSCH- LAND. Niet alleen in Berlijn en Leipzig zul len de Nederlanders Zondag a.s. aan internatio nale voetbalwedstrijden deelnemen, doch ook in Dresden komen onze landgenooten in het veld tegen Vlamingen, Franschen en Tsjechen. In Dresden wordt op het Sportlust-terrein een vier- landen-tournooi gehouden, waarbij de Neder landers des ochtends tegen de Tsjechen spelen en des middags in de finale der winnaars of ver liezers tegen Vlaanderen of Frankrijk. Boksen. DORUS ELTEN BEHOUDT ZIJN TITEL. Te Rotterdam heeft Dorus Elten zijn kampioenstitel zwaargewicht op het spel gezet in een partij te gen Rinus de Boer. De kampioen heeft aan zijn uitdager een zwaren tegenstander gehad, zelfs In die mate, dat, toen de twaalf ronden van drie minuten voorbij waren, velen reeds meenden De Boer gelluk te kunnen wenschen. Het resultaat van de ingeleverde briefjes luidde echter: on beslist. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 12 NOVEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Muzikale n^orgengroet. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Muilkale morgen groet. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.-overz. 3.00 BNO Nieuws. 8.10 Lichte Ochtendklanken (8.45 —8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Vroolijk en vlot. 9.45 Godsdienstige uitzending. 19.15 Orkest Bar nabas von Geczy. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Beroemde componisten. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 Tusschen de bedrijven. 15.00 Godsdienstige uitzending. 15.30 Filmpro gramma. 16.30 Gram.muz. 16.45 BNO Nieuws. 37.00 Fragmenten uit komische opera's. 1,8.00 BNO De Jordaner vertelt over sociale nooden. 18.05 Groninger orkestvereeniging. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 De Allemansgading. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. 22.15 Die goldene Sieben, en soliste. 23.00—24.00 Stemmen uit het duister. HILVERSUM II. 301.5 M. 17.00 Michael Jary. 18.00 Dinerconcert. 19.00 B NO Nieuws 'en actueele beschouwing^ 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Opera-ouvertures en -duetten. 20.15 Duitsche Taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Piano en orkest 21.15 Kamer muziek. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. Verduisteren: van 17.00 tot 7.45 uur. 12 Nov.: zon öp 7.55, onder 10.53 uur maan onder 7.52, op 17.42 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2