Haarlemsche Courant Slag om Kief woedt in volle hevigheid Staatsgreep der Gaullisten in republiek Libanon Nieuwsblad voor Noord-Holland President en kabinet in arrest. Protesten van Britschen en Egyptischen kant Onderzee-kruisers Plaatselijke Duitsche terrein winst in Z.-Italie Sneeuw aan het Oostelijk front 388e Jaargang No. 264 bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Vrijdag 12 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor SJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damïate, Haarlem K 1297 Van officieele Engelsche zijde is Don derdag medegedeeld, dat de president van Libanon, Riad Solh, alsmede alle ministers van zijn regeering op één na, zijn gearresteerd. Ook is gearresteerd de president van de republiek, Eechara Khuri. In politieke kringen te Londen wordt er aan herinnerd, dat de door het Libaneesche parlement Woensdag besloten verandering in de grondwet tegen den wil indruischte van den Franschen ho'ogen commissaris, die ver boden had dat het parlement de onafhanke lijkheidsverklaring zou wereldkundig maken. Een en ander heeft te Beiroet opwinding tengevolge had en over de republiek zou het oorlogsrecht zijn afgekondigd. Hiertoe zou door den hoogen commissaris zijn besloten. Verder zouden alle strategisch belangrijke punten door Fransch-Senegaleesche troepen bezet worden gehouden. De Gaullistische hooge commissaris, Jean Helleu, heeft inmiddels op aanwijzing van het Fransche comité te Algiers de grondwet van Libanon buiten werking gesteld en de regeering afgezet. Tot chef van de nieuwe regeering is benoemd Emile Edde. Verder is het parlement opgeheven. Binnenkort zullen er nieuwe verkiezingen worden gehouden. De 48 afgevaardigden, die gestemd hebben vóór de wijziging van de Libaneesche grondwet, zijn allen gearresteerd. In een radiotoespraak heeft Helleu mede gedeeld, dat - de gebeurtenissen een „aanslag tegen Frankrijk" betroffen hebben. Fransche dissidente troepen hebben te Beiroet op be- toogers geschoten. De Libaneesche politie had geweigerd de bevelen op te volgen, waarop de dissidenten Senegaleesche troepen requi- reerden om de orde te herstellen. Ook te Damascus is het tot betoogingen gekomen. De Engelsche gezant te Beiroet, gene raal Spears, heeft bij de Gaullistische autoriteiten in Beiroet geprotesteerd we gens het optreden tegen den Libaneeschen president en het kabinet. Generaal Spears zou verder nog hebben gezegd; dat de Britsche autoriteiten in deze kwestie niet zijn geraadpleegd. Dé onderstaatssecretaris van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft in het Lagerhuis verklaard, dat er in den Libanon schijnbaar een tamelijk ernstige toestand is ontstaan. Bij gebrek aan uit voerige inlichtingen is de regeering echter thans nog niet in staat een verklaring af te leggen. Exchange Telegraph publiceert Engelsche persstemmen. De Daily Telegraph schrijft: „Ofschoon de Libanon onder Fransche con trole staat, ligt het land in het door Britsche troepen bezette gebied van het midden-Oos ten. Mocht het den Franschen niet gelukken hun geschillen met de Libaneezen bij .te leg gen, dan zouden de Britten zich gedwongen kunnen zien in te grijpen". De Times vreest, dat de crisis zou kunnen overslaan op Syrië, wanneer zij niet spoedig wordt bijgelegd. Het blad spreekt de meening uit, dat de regee ring van den Libanon „overijld" gehandeld heeft, doch raadt het comité van Algiers aan verzoeningsgezind te zijn. De Egyptische premier Nahas Pasja heeft in een protesttelegram aan De Gaulle wegens de arrestatie van de Li baneesche leiders gedreigd, dat Egypte zijn houding tegenover het dissidenten comité in Algiers zal herzien, wanneer niet in den Libanon de normale toestand hersteld wordt. Alle Christelijke en Mohammedaansche gemeenten van den Libanon hebben bij de Fransche autoriteiten eveneens een scherp protest ingediend en geëischt, dat de normale toestanden hersteld zouden worden. Ten aanzien van de gebeurtenissen in Liba non heeft de zender „Naburig Oosten" te GING MOSKOU ZICH VOORBEREIDEN OP DE „OVERWINNING"? De Moskousche correspondent van de News Chronicle meldde op 5 October aan de B.B.C. het volgende over het leven in de Russische hoofdstad „Er heerscht een nieuwe geest in de stad. Het gebouw der Sovjet-Unie te Mos kou wordt geheel nieuw opgeschilderd met roode verf, de muren worden gestuca- doord en de ruiten worden gelapt. Ik weet niet, of Moskou zich voorbereidt op de overwinningsfeesten in November, maar in ieder geval doet men zijn best de stad op te frissehen. De verduistering wordt ook minder nauwgezet gehandhaafd Kapitein Arnold Isbel, die als comman dant van een Amerikaansch vliegtuig moederschip dat convooien in den Antlan- tischen Oceaan beschermde, in contact is gekomen met Duitsche zee-strijdkrachten, heeft verklaard dat door de Duitsche ma rine een soort van „onderzee-kruisers" worden gebruikt, reusachtige duikbooten met een zeer sterke bewapening. „WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN." Jaffa verklaard, dat het Fransche dissidenten comité onrechtmatig is opgetreden. Te Beiroet heerschen opstand en wanorde door de schuld van de Franschen. (De republiek Libanon ligt ten N. van Palestina aan de Middellandsche Zee, is 10.500 K.M2. groot en heeft ruim 800.000 in woners, waarvan de meerderheid uit Chris tenen en de kleinste helft uit Mohammedanen bestaat. De hoofdstad. Beiroet, ligt aan zee, Damascus is de tweede plaats van beteekenis. De republiek werd 1 Sept. 1920 als staat Groot-Libanon uitgeroepen. Het kreeg in 1925 den naam Libaneesche republiek en vormde een der vier territoriën of staten van het Fransche mandaatsgebied Syrië. Op 26 November heeft de De Gauile-aan- hanger generaal Catroux de onafhankelijk heid van den staat Libanon geproclameerd. Hij verklaarde, dat Engeland en De Gaullis ten de verdediging van Libanon naar binnen en naar buiten garandeerden, waartegenover Libanon zijn strategische punten, vliegvelden, havens en verkeersmiddelen ter beschikking van de bondgenooten stelde. Vanwege de Gaullisten trad een Hooge Commissaris met groote bevoegdheden op.) Wederom hebben de Britsche lucht- piraten bij hun terreuraanval van 3 Nov. 1943 den Dom te Keulen tot doel ge kozen en het prachtige bouwwerk groote schade toegebracht. Bijzonder zwaar werd de Zuidzijde van den Dom en de voorzijde met de pracfttige portalen ge troffen. Kostbare ornamenten en onver vangbare beelden werden door bom scherven stukgeslagen en verstrooid. (PK Vielmetti O/H P. c) Economist: „Vergelijking met 1918 niet mogelijk". Het Engelsche tijdschrift „Economist" schrijft: De militaire situatie van 1918 kan niet met die van thans vergeleken wor den, hoe gaarne men dat aan Geallieer de zijde ook zou willen. Immers, het Duitsche leger van 1943 is niet dat van 1918. Toen zijn de zenuwen het Duitsche opperbevel de baas geworden en werd het moreel van de Duitsche troepen ge broken. Thans echter is de Duitsche weermacht geestelijk en lichamelijk nog volkomen intact. Inlanders ais gouverneurs op Java. Tot gouverneurs van Djakarta en Borone- gro op Java zullen door de Japanners inlan ders worden benoemd. Voorts zullen er talrijke inlanders als adviseur bij het burgerlijke be stuur op Java in dienst worden genomen. Vermoedelijk zijn Djakarta" en „Borene- gro" nieuwe Japansche benamingen, bijv. voor Djokjakarta. Het is ons niet bekend wat „Bo- ronegro" zou kunnen zijn. (Red.) Canada en de V.S. Het Canadeesche gezantschap te Washington en dat der Vereenigde Staten te Ottawa zijn tot ambassades verheven. Canada is het eerste dominion dat een ambassadeur in het buiten land heeft benoemd en de Vereenigde Staten het eerste land, dat een ambassadeur in een Britsch dominion heeft. Frontlijn verloopt thans van Saporosje tot Zwarte Zee langs den Dnjepr. Sovjetaanvallen bij Perekop en Kriwoi Rog mislukt. Krachtige doorbraakpoging ten N.W. van Tsjernogol afgeslagen. Hevige ge. vechten ten N.W. van Smolensk en in gebied van Newel. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: -*• Hernieuwde aanvallen van de Sovjets ten Noordoosten van Kertsj werden op een plaat selijke penetratie na afgeslagen. Bij Perekop en ten Noorden van Kriwoi Rog vielen de Sovjets verscheidene malen zonder succes aan. Van de rest van het Zuidelijke deel van het Oostelijk front worden geen gevechtshande lingen van beteekenis gemeld. In het strijdgebied van Kief zetten de bols jewisten hun aanvallen met sterk superieure strijdkrachten voort. Terwijl ten Westen van de stad onze troepen in zware afweergeveeh- ten met den verder oprukkenden vijand ge wikkeld zijn, zijn in het gebied ten Zuidwes ten van Kief de aanvallen onder bijzonder zware vijandelijke verliezen ineengestort. Eigen tegenaanvallen wonnen hier ondanks hevigen tegenstand der Sovjets en slechte toe standen der wegen terrein. Ten Noordwesten van Tsjernigof pro beerde de vijand door massale aanvallen, die gesteund werden door zware artillerie en verscheidene pantsercorpsen, in een smal gebied een doorbraak te bereiken. De harde en verbitterde gevechten duurden ook tijdens de duisternis voort. Alleen in den sector van één corps werden daar 186 Sovjetpantserwagens vernietigd en 31 andere onklaar geschoten. Formaties cava lerie, die tot den aanval op onze stellin gen overgingen, werden in het vuur ver nietigd. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS ën den Landstorm Nederland. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij, de hier onder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor^jde Waffen-S.S. of den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven» kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den. die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleitjing heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 1511'43, 914.00 uur: Rotterdam, Deut sche Oberschule, Westerlaan 2. 1611'43, 912.00 uur: Goes, Hotel Central. 1518.00 uur: Breda, Restaurant Modern, Markt. 17—11—'43, 9—14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 1811'43, 912.00 uur: Venio, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 uur: Arnhem, Café Royal. 19—11—*43, 9—12.00 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19—11—'43, 15—18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 2011'43, 9—12.00 uur: Assen, Concerthuis aan de Vaart. 1518.00 uur: Groningen, Heerestr. 46. 2111'43, 912.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestraat. 2211'43, 914.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23—11—*43, 9—13.00 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 2411'43, 914.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 2511'43. 914.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Korte bespreking voor den aanval. (G.F.L./H P. C) KORT NIEUWS Radio Rome meldt, dat Genua Dinsdag middag door een hevigen luchtaanval van den vijand is ge troffen. Een der vooraan staande Engelsche vliegtuigmaatschap pijen, de Bristol Aeroplane Compa ny, betaalt over 't afgeloopen boek jaar niet minder dan vijftig procent dividend uit. De Libaneesche Kamer heeft beslo ten uit de grond wet alle bepalin gen die in strijd zijn met de hand having der souve- reiniteit te schrap pen. In de Noordelijke sectoren begint het ter rein langzamerhand hard te worden daar de temperatuur gedurende de laatste dagen tot eenige graden beneden nul is gedaald. Ook de nachten beginnen reeds merkbaar koud te worden. In den centralen sector valt reeds een natte, koude sneeuw en de wegen be ginnen zacht en modderig te worden. In de Zuidelijke sectoren is het weer od het oogen- blik ruw en regenachtig. Ook ten Noordwesten van Smolensk ontston den Woensdag hevige gevechten met versch aangevoerde Sovjet-reserves, die nog voort duren. In het gebied van Newel probeerde de vijand tevergeefs orfze afgrendelingsfronten in de diepte van het penetratiegebied in te druk ken. Eigen tegenaanvallen ten Zuiden der stad hadden na zware en wisselvallige gevechten succes. In Zuid-Italië houdt de strijd om de heuvel stellingen ten Westen van de Volturno tegen de steeds opnieuw aanstormende sterke Ame- rikaansche strijdkrachten aan. In verbitterde gevechten op korten afstand werden twee ver loren gegane hoogtepunten onder zware bloe dige verliezen voor den vijand heroverd. In de overige frontsectoren ontstonden slechts voorpostengevechten. Boven het gebied van de Middellandsche Zee en de bezette Westelijke gebieden werden Woensdag 15 vijandelijke vliegtuigen en boven den Atlantischen Oceaan een groote Britsche vliegboot neergeschoten. Kustbewakingsvaar tuigen van de marine boorden in de ochtend uren van 10 November ten Noorden van IJmuiden een Britsche motortorpedoboot in den grond. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De gevechten in het gebied van Kief heb ben een zoodanigen omvang bereikt, dat men hier thans van den „slag om Kief" spreekt. De met geweldige kracht aanvallende Sovjet- Russische tankcolonnes, die zich na de her overing van de stad waaiervormig verspreid hebben, daarbij gebruik makend van de spoorlijnen, die in Kief samenkomen, stuiten op hardnekkigen tegenstand. Hun opmarscfr in Zuidelijke richting, die op insluiting van de Duitsche troepen gericht is, tracht door een snellen opmarsch over den benedenloop van den Dnjepr den ring om de Duitsche strijdkrachten te sluiten. De Sovjet-Russen schijnen krachtige pogingen te doen" den Dnjepr in het mondingsgebied over te steken en landingen op den Westelijken oever ook van zee uit, blijven tot de mogelijkheden be- hooren. De situatie is op het oogenblik zoo, dat van Saporosje tot de Zwarte Zee aan de Dnjepr voorloopig de vijandelijke opmarsch tot staan is gebracht. Nog geen "enkele maal in den loop van hun offensief, zoo stelt men te Berlijn vast, zijn de bolsjewisten er in ge slaagd een omsingeling op groote schaal van Duitsche strijdkrachten tot stand te brengen. Men heeft de plannen van den tegenstander steeds tijdig kunnen doorzien en deze door tegenmaatregelen kunnen verijdelen. Zoo noodig is men onder den druk der Sovjet- Russische aanvallen uitgeweken, zooals bijv. thans ten Westen en ten Noordwesten van Kief. Dit kan men te eerder doen zoo ver klaart men, daar Het bezette gebied nog vol doende ruimte voor dergelijke uitwijkbewe- gingen biedt. Een brandpunt van den strijd is op het oogenblik, naast Kief, ook het gebied ten Zuidwesten van Newel, Waar, de gevechten hevig zijn, zij het ook niet van dien omvang als in het gebied van Kief. De berichten ma ken thans gewag van minder gunstige weers omstandigheden, doch men verklaart hier, dat de toestand der wegen niet zoodanig is, dat de operaties ernstig bemoeilijkt worden. Bomaanvallen op Napels vergden 20.000 dooden. Thans is een officieele mededeeling versche nen over de schade die is aangericht doos de Geallieei'de bomaanvallen op Napels in de maand Aug. j.l. De aanvallen vergden 20.000 dooden, 1950 woonhuizen werden volkomen verwoest, 4358 gebouwen werden zVaar en 9994 licht beschadigd; 58.762 woningen kunnen in het geheel niet meer bewoond worden en 26.090 woningen nog slechts ten deele.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1