Haarlemsche Courant Opstand in de republiek Libanon. Plaatselijke Duitsche heroveringen in gebied van Kief. Nieuwsblad voor Noord>-Holland Britsche diplomatieke stappen. Duitsche troepen op Leros geland 288e Jaargang Ne. 285 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Pbstgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem BUkantoor, Soendaplein 37. Hoofdredacteur: F. C. Derïcs Tel. 12230 Zaterdag 13 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 127& Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, iJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlent K 129* Standrecht afgekondigd. Nieuwe arrestaties; dooden en gewonden. Fransche tanks te Beiroet Catroux van Algiers nas; Libanon. Christenen en Arabieren contra De Gauüe. Protest van Koning Faroeh. In Libanon is het standrecht afgekondigd Radio-Bagdad meldt dat de ongeregeldheden nog voortduren. Er zqn nog meer arrestaties verricht. De verbinding- tusschen de Noorde lijke en Zuidelijke provincies is verbroken. Te Beiroet is de nacht onrustig verloopen. Dit de buurt van de havenwerken werd den geheelen nacht mitrallieurvuur gehoord. In Tripolis zijn straatgevechten ontstaan. Fransche tanks zijn Vrijdagochtend in de straten van Beiroet verschenen, toen een woe dende volksmenigte zich verzamelde om be toogingen te organiseeren tegen de arrestatie van den Libaneesehen president en de minis ters. De Franschen openden mitrailleurvuur op de menigte en doodden verscheidene bur gers. Uit de menigte werd een handgranaat naar een tank geworpen, die uitbrandde. De Mohammedaansche wijk Basta is in ieder ge val het onrustigste. De menigte wierp daar barricades op en de tanks probeerden deze uit den weg te ruimen. Er werd ook tamelijk veel geschoten, doch het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Er komen steeds meer Fransche Senegaleezen in de stad aan tezamen met Gaullistische marinesoldaten. Vrouwen en kin deren zijn in de moskeeën gevlucht.De levens middelenpositie dreigt zeer gevaarlijk te wor den, daar het conflict zich steeds verder uit breidt en van het land geen levensmiddelen worden aangevoerd. De Gaullistische autoriteiten hebben het luisteren naar de zenders Cairo, Jaffa en Jeru zalem en het verspreiden van berichten straf baar gesteld. Naar Reuter uit Algiers meidt, heeft gene raal De Gaulle verklaard, dat generaal Ca troux op het punt staat naar Libanon te ver trekken. Hij zal alle maatregelen nemen, die voor den toestand aldaar noodzakelijk zijn. Verklaring te Londen. Vrijdag is van officieele zijde te Londen een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt: „Het optreden der Gaullistische autoriteiten in Libanon geschiedde zonder eenige rugge spraak met de Britsche autoriteiten en zonder dat zij daarvan in kennis waren gesteld. Don derdag heeft de Britsche gezant in Beiroet, Sir Edward Spears, een protest ingediend bij den algemeenen gedelegeerde van het dissidenten- comite over de begonnen, actie en over het verzuim van desbetreffende ruggespraak. Thans zijn instructies gegeven aan den Brit- schen gezant in Algiers, Mc. Millan, de aan gelegenheid ter sprake te brengen bij het dis sidentencomité. Het Britsche belang bij den toestand in Li banon blijkt uit twee overwegingen: X. Men moet zich voor oogen houden, dat Libanon in een strategisch uiterst belangrijk gebied ligt, waarin de Britsche strijdkrachten de verantwoordelijkheid dragen. De Britsche regeering kan niet toeMtten, dat zich ergens in dit gebied een zoodanige toestand ontwikkelt. 2. Men moet niet vergeten, dat op 8 Juni 1941 de Britsche ambassadeur in Cairo, Sir Miles Lampson, thans Lord Killearn, namens de Britsche regeering heeft verklaard, dat deze de door generaal Catroux in opdracht van De Gaulle aan Syrië en Libanon gedane belofte van onafhankelijkheid ondersteunt, en dat zij zich daarbij aansluit. De Britsche regeering, zoo besluit de ver klaring, blijft aan deze verklaring vasthouden. De leidende persoonlijkheden van de Chris tenen en Mohammedanen in Libanon hebben zich intusschen tot Sir Spears gericht en hem verklaard, dat zoolang er door de Britsche autoriteiten niet iets gedaan wordt, het "bloed vergieten in Libanon zal voortduren. De aarts bisschop van Libanon, Maroite, verklaarde aan Spears, dat hij de regeering Riad el Solh volledigen steun heeft verleend. Hij gaf uiting aan zijn groote verontwaardi ging over de actie van de Gaullisten. Namens alle Christenen verzocht de aartsbisschop om Britsche bescherming en verklaarde daarbij, dat de Mohammedanen en Christenen het vol komen eens zijn. De moefti van de Moslems verklaarde, dat Mohammedanen en Christe nen eenstemmig zijn ten aanzien van hun ver ontwaardiging over de Gaullisten. Beide groe pen zijn bereid de regeering van Libanon te steunen. Wanrfeer er niet terstond iets gebeurt zou ernstig bloedvergieten onvermijdelijk worden. Protest van Koning Faroek. Koning Farook van Egypte lieeft zich persoonlijk gemengd in het Hbaneesch conflict, door een protest te doen toe komen aan genei-aal De Gauille. Voorts heeft hij in den nacht van .Donder dag op Vrijdag den Britschen ambassadeur en den Amerikaanschen gezant bij zich in het paleis ontboden, om met hen „de jong ste ontwikkeling te bespreken'». Koning Fa- roek heeft ook een telegram gezonden aan sjeik Ebechara el Khóer, den gearresteer den Libaneesehen president, dien hij daarin de verzekering geeft, dat Libanon altijd kan rekenen op de vriendschap van het Egypti sche volk in zijn uren van beproeving. De Arabische kamer van koophandel in Palestina heeft medegedeeld dat de leden hun bedrijven zullen sluiten, uit protest te gen de handelwijze der Franschen in Libanon. Alleen het transportwezen en de hiermede samenhangende zaken zn*ien met het werk voortgaan. De pers verkiaart, dat Libanon, evenals alle vroeger door de Geallieerden bezette landen, thans niet alleen heeft de lijden van uitbuiting en onderdrukking, maar boven dien geworden is tot het tooneel van een ri valiteit tusschen de bezettende machten, die vroeg of laat tot de ernstigste crises leidt. De Nachtausgabe levert commentaar on der het opschrift „Moskou op den achter grond" en stelt de vraag, of de staatsgreep in Libanon nog als een zuivere Engelsche actie kan worden beschouwd ter beveiliging van den root van 1941 of heeft De Gaulle, aldus het blad, van Moskou reeds opdracht om den Engelschen ook dit brok weg te ne men? Een waarschuwend voorbeeld voor de wereld noemt de Nachtausgabe deze ge beurtenissen, dit „zeer eenzijdige touwtrek ken tusschen Engelschen, Amerikanen en Bolsjewisten eindigt, doordat Londen en Washington niet meer durven te trekken." Musici voor den Landstorm Nederland. Het SS-Ersatzkonunando deelt mede: Voor de militaire kapei van den Landstorm Nederland worden musici gevraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een muzikale opleiding wordt zorg gedrag-en. Persoonlijke of schriftelijke aanmelding bi.j het SS-Ersatzkommando, Den Haajg, Korte Vijverberg 5. Da stem der SS. Luistert op Zondag 14 November van 11.90 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Dè Voorman der Germaansche S.S. in Neder land spreekt over: Nu eerst reeht (derde gedeelte). Fantastische concessies aan Moskou. Het Labour-blad People schrijft, dat Sovjet- Rusland van uur tot uur meer tot de beheer- scher van Europa wordt. De Engelschen en Amerikanen zijn het reeds voor het begin van fB conferentie te Moskou er over eens geweest, at zij concessies zouden doen, die nog een paar weken geleden fantastisch geleken zou den hebben. i g. ":;v - C k k. I - :V - e .S He nieuwe hoofdstrijdlinie aan den Dnjepr. In de nieuwe stel lingen op hoog gelegen Westelijken oever maken de grunadiers hun loopgraven. Door den pelotonscommandant wordt iedere machinegeweer- en scherpschutter, aan wien geen poging van den vijand om de rivier over te steken ontgaat, in zijn terrein- strook geïnstalleerd. (SS FK Ahrens PBZ/R P. c) KORT NIEUWS Bij voortduren van den tegenwoor digen geboorte-te ruggang en het sterftecijfer in En geland zal Groot- Brittannië over 25 jaar 30 pCt. van zijn bevolking hebben verloren en over 60 jaar 16 inplaats van 8 pCt. mannen be zitten. Het verbond, dat de Franschen en Sovjet-Russen in Algiers dichter bij elkaar wil brengen, heeft met behulp van de onlangs op gerichte Sovjet ambassade een ge ïllustreerd tijd-" schrift uitgegeven, dat geredigeerd wordt door den communistischen schrijver Gerbault. Te Buenos Aires is 'n geheime druk kerij ontdekt waar communistische bla den jfedrukt wer- den. Eenige Sovjetaanvallen op de Krim. tot staan gebracht. Afdeeiingee ten N.O. van Perekop vernietigd. Landing bij Nikopol verijdeld. Nieuwe aanvallen bij Smolensk en Newei. Twee oorlogsbodems en 4 koopvaarders in Middellandsche Zee tot zinken gebracht Luchtaanval op Munster. „WERP GEBN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN." Het Duitsche weermachtberieht luidt als volgt Op de Krim hebben de bolsjewisten -met sterke strijdkrachten gepoogd hun brug- gehoofd ten Noordoosten van Kertsj te verbreeden. Zij werden na harden strijd door Duitsche en Roemeensche troepen tot staan gebracht. Lichte Duitsche zee- strijdkrachten verhinderden vijandelijke pogingen om het landing'shoofd ten Zuiden van Kertsj te versterken en brachten daarbij een vijandelijke kanonneerboot tot zinken. Ten Noordoosten van Perekop over de Siwasj getrokken vijandelijke afdeelingen Flinke kerels melden stek nw voor de Waffeu.SS en den Landstorm Nederland. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aan- meidingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 1511'43, 914.00 uur: Rotterdam, Deut sche Oberschule, Westerlaan 2. 1611'43, 912.00 uur: Goes, Hotel Central. 1518.00 uur: Breda, Restaurant Modern, Markt. 17—11—'43, 0—14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 1811'43, 912.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 uur: Arnhem, Café Royal. 1911'43, 912.00 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19—11—'43, 15—18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 2011—'43, 912.00 uur: Assen, Concerthuis aan de Vaart. 1518.00 uur: Groningen, Heerestr. 46. 2111'43, 912.00 uur: Leeuwarder^ Huize Schaaf, Breestraat. 2211'43, 914.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23—11—'43, 9—13.00 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 2411'43, 914.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 2511'43, 914.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bil onze Vrijwilliger*. rijden» hue V. 9) KORT NIEUWS Nog meer vrou wen van 114 tot 65 jaar zullen bij de Australische oor logsproductie wor gden betrokken, 't Aantal vrouwen dat momenteel in dienst sthat van de Austra lische oorlogvoe ring wordt op ruim 20.000 geschat. Dit is slechts 10 pCt. van het ter beschik king staande aan tal vrouwen in den verplicht gestelden leeftijd. Tengevolge van een beroerte is groot-hertog Boris van Rusland, neef van tsaar Nicolaas II, overleden. Sinds zijn vlucht uit Rus land woonde Boris in Frankrijk. werden in een strijd op korten afstand ver nietigd. Aan den Dnjepr hebben onze troepen een overtochtspoging van den vijand ten Oos ten van Nikopol verijdeld. Plaatselijke aanvallen der bolsjewisten ia de Dnjeprbocht mislukten. In het strijdgebied van Kief duurt de slag in de dfepte van het penetratiege'oied met onverminderde felheid voort. Ten Zuidwesten der stad stortten sterke Sovjet-aanvallen onder zware verliezen voor den vijand ineen, terwijl verder naar het Zuiden door tegenaanvallen verschei dene plaatsen heroverd konden worden. Ten Noordwesten van Tsjernigof vermin derde de kracht dér vijandelijke aanvallen na de zware verliezen van den vorigen dag. Desondanks is het Donderdag tot felle ge vechten gekomen, waarbij in den sector van één corps opnieuw 57 vijandelijke tanks ver nietigd of onklaar geschoten werden. Nieuwe vijandelijke aanvallen ten Noord westen van Smolensk werden door tegen aanvallen afgeweerd of opgevangen. In het gebied van Newel heeft de vijand ook Donderdag getracht zijn penetratieplaajs vooral ten Zuiden en Noorden der stad ujt te breiden. Bij het succesvolle afweren dezër aanvallen werden ten Noorden van Newel 40 tanks vernietigd", waarvan alleen 35 door .divisie infanterie. In de beide laatste dagen verloren de Sov jets in totaal aan het Oostelijk front 411 tanks en 98 vliegtuigen. In Zuid-Italië stormen de Amerikaansehe troepen ten Westen van den Volturno al dagen, ondanks zware verliezen steeds weer vergeefs op onze heuvelstellingen aan. Ten Zuiden va^ Mignano heeft een energieke eigen tegen aanval geleid tot herovering van een tijdeifjlt verloren gegane hoogte en een plaats. Duitsafce formaties gevechts- en tor pedovliegtuigen hebben Donderdagmiddag laat opnieuw een sterk beveiligd vijan delijk ravitailleeringsconvooi in de wate ren ten Oosten van Oran aangevallen. Naar tot dusver werd vastgesteld werden vier volgeladen vrachtschepen met een inhoud van 29.000 brt. en twee torpedo- bootjagers tot zinken gebracht en 11 an dere vrachtschepen met tezamen eSh in houd van 84.000 brt-, twee torpedoboot- jagers en een bewakingsvaartuig zwaar beschadigd. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. Vijandelijke vliegtuigformaties hebben over dag plaatsen in de bezette Westelijke gebie den aangevallen en bommen geworpen op de stad Munster. Des nachts hebben eenige Brit sche storingsvliegtuigen het Westelijke en Noordelijke gebied van Duitsehland aange vallen. In totaal werden Donderdag 19 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Na doeltreffende aanvallen van sterke for maties van de Duitsche luchtmacht op de ver» sterkingen op het eiland Leros én na succes volle bomaanvallen op" lichte vlootstrgdkracb- ten in het zeegebied van het eiland zjjn op 18 November om 5.45 uur Duitsehe troepen sonder tegenstand van vijandelijke vloot- en lucht strijdkrachten op Leros geland. Het door de Britten en aan Badoglio onder- hoorige soldaten bezette eiland biedt dei» vijand goede verdedigingsmogelijkheden. Des ondanks zijn de Duitsche troepen erin geslaafd voet 'aan land te zetten en al aanvallende hui» landingshoofden uit te breiden. Op het oogen blik leveren de Duitsche gevechtsgroepen har de doch succesvolle gevechten met de vjj®nw delijk bezetting op hét eiland. _,_i

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1