Haarlemsche Courant Belangrijke Duitsche terreinwinst in den sector Kief. Tegenregeering in den Libanon gevormd. Nieuwsblad voor Noord-Holland, Groot Duitsch succes tegen benden op N.W. Balkan. De onlusten duren voort Nieuwe terreuraanvallen op de Nederlandsche burgerbevolking. 288e Jaargang: No. 266 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag IS November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Uit een convooi in de Middellandsche Zee in totaal 25 schepen tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. Concentraties landingsbooten ten W. van Perekop uiteengeslagen. Plaatselijke gevechten bij Cherson, Tsjernigof en Tsjerkassy. Hevige strijd in en ten N. van Sjitomir. Noordelijk deel van het eiland Leros in Duitsch bezit. In het Westen 34 vliegtuigen neergeschoten. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde als volgt: Op de Krim mislukten ten Noordoosten van Kertsj nieuwe door pantserwagens ondersteun de aanvallen der bolsjewisten. Op de land engte van Perekop werden twee naai' onze stellingen oprukkende vijandelijke bataljons en in de baai ten Westen vgn de stad concen traties landingsbooten der bolsjewisten door artillerievuur uiteengeslagen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten verhinder den ook Vrijdag den aanvoer van versterkin gen en de ravitailleering voor het vijandelijke landingshoofd ten Zuiden van Kertsj en ver- nietigden daarbij vier met benzine en muntie geladen Sovjet-Russische vaartuigen. Kustbat- terijen der marine beschoten laadinrichtingen en scheepsdoelen op het sclyereiland Taman. Zij plaatsten treffers op materiaalvoorraden en tusschen kleine transportschepen, waarvan er een in de lucht vloog. Aan het Dnjepr-front kwam het vooral ten Noorden van Kriwoi Rog, bij Krementsjoeg en ten Noordwesten v&n Tsjerkassy tot leven dige plaatselijke gevechten. In het gevechtsgebied van Kief gingen, na hevige vijandelijke aanvallen 'ten ZuP den en ten Zuidwesten van de stad op bloedige wijze te hebben afgeweerd, eigen formaties tot tegenaanvallen over en her overden een belangrijke terreinstrook. In de diepte van het penetratiegebied duren de hevige gevechten tusschen de naar Sji tomir oprukkende sterkere vijandelijke strijdkrachten en Duitsche gevechtsgroepen voort. Ook ten Noordwesten van Kief wordt hevig gestreden. In den centralen sector herhaalden rla...bols- jewisten ten Noordwesten van Tsjernigof hun krachtige door slagvliegtuigen ondersteunde pantseraanvallen en ondernamen nieuwe aan vallen op ons front ten Noorden van Gomel en ten Noordwesten van Smolensk. Alle door braakpogingen werden in harde afweergevech- t'en en met buitengewoon groote verliezen voor den vijand verhinderd en in den reeds den llen en 12^n November genoemden sector van een korps opnieuw 55 Sovjetpantserwagens vernietigd. Bij Newel poogde de vijand Vrijdag weder om tevergeefs zijn penetratiegebied uit te brei den. Door eigen tegenaanvallen werden eenige in het onoverzichtelijke terrein opgerukte vijandelijke afdeelingen weder teruggeworpen. In Zuid-Italië zette de vijand zijn met groote verliezen gepaarde aanvallen op den berggren- del tusschen Mignano en Venafro'voort. Het kwam tot hevige gevechten, in den loop waar van de vijand enkele heuvels aan weerszijden van het dal van Mignano in bezit kon nemen. Door tegenaanvallen van onze troepen werden zij weer stormenderhand genomen en de vijand naar zijn beginstellingen teruggeworpen. Tijdens voortgezette aanvallen op vijande lijke lichte zeestrijdkrachten in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee plaatste de luchtmacht treffers op in totaal vijf eenheden, die zwaar beschadigd werden. Nadat door deze successen en door voortdurende luchtaanval len op steunpunten op het eiland Leros de voorwaarden geschapen waren voor een on derneming tegen Leros, landden in de vroege ochtenduren van den 12en November, in sa menwerking met gevechts- en transportforma ties van de marine en van de luchtmacht, ver scheidene gevechtsgroepen, waaronder ook valschermjagers, op het eiland. De gevechten met de Britsche en de aan Badoglio onder- hoorige bezetting zijn nog aan den gang. Volgens rapporten van Duitsche verken ners voor den grooten afstand hebben tij dens den in het weermachtbericht van Vrijdag gemelden aanval van onze lucht macht op een vijandelijk convooi aan de Noord-Afrikaansche kust nog elf vracht schepen bom- en torpedotreffers opgeloo- pen. In totaal werden zoodoende 23 tran sportschepen van tezamen ongeveer 150.000 brt. tot zinken gebracht of zoo zwaar be schadigd, dat zij hun reis niet konden ver volgen. Door storingsaanvallen van eenige vijan delijke vliegtuigen in het Westelijke Rijks gebied ontstond Vrijdagnacht slechts onbe langrijke schade. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt: Op de Krim ondernamen de bolsjewisten verscheidene vergeefsche aanvallen van hun bruggehoofd ten Noordoosten van Kertsj uit en op onze stellingen bij Perekop. Aan het Dnjeprfront werden ten Zuidoosten van Cherson, ten Noordwesten van Krements- _joeg en aan weerszijden van Tsjerkassy vijan delijke aanvallen afgeslagen en geringe plaat selijke penetraties in den tegenaanval ver nauwd. In het gevechtsgebied ten Westen van Kief duurt de verbitterde worsteling voort. Zuid westelijk van de stad stietten eigen strijd krachten in de flank van den naar Sjitomir oprukkenden vijand en brachten hem gevoe lige verliezen toe. In Sjitomir en ten Noorden van de stad wordt hevig gevochten. Terwijl ten Zuidwesten van Gomel en ten Noordwesten van Smolensk nieuwe hevige doorbraakaanvallen van den vijand in zware, hier en daar nog tijdens de duisternis voort durende gevechten werden afgeslagen of op gevangen, wierpen eigen tegenaanvallen ten Noorden van Gomel den tijdelijk binnenge drongen vijand op zijn uitgangsstellingen terug Uit het gebied van Newel wordt levendige, van de andere frontsectoren geringe plaatse lijke gevechtsactie gemeld. De sedert Aug. 1942 in het Oosten opereerende stormgeschutafdee- ling 667 onder bevel van kapitein Zettler heeft in het gebied ten Westen van Smolensk den lOOOen pantserwagen stukgeschoten. In Zuid-Italië duren de gevechten met het zwaartepunt aan weerszijden van den pas van Cassino voort. Ten Zuiden van Venafro ging een Zaterdag genomen hoogte weer verloren. Hevige Amerikaansehe aanvallen ten Westen van Venafro mislukten. In het Noordwestelijke balkangebied zijn in gevechten van verscheidene weken com munistische bendengroepen in het gebied ten Noordoosten van Fiume ingesloten en vernietigd. Zij verloren daarbij meer dan 3600 dooden en 4500 gevangenen. Bovendien werden 45 stukken geschut, 522 machine geweren en granaatwerpers en 4655 gewe ren buitgemaakt. Dertig ravitailleerings- kampen vielen in onze handen. Onze op Leros gelande troepen hebben tegen vrij sterken vijandelijken tegenstand het Noor delijke deel in hun bezit gebracht. In het Zui delijke deel wordt nog gevochten. Een aanvalspoging van sterke formaties Amerikaansehe bommenwerpers tegen het ge bied van Noordwest-Duitschland mislukte ten gevolge van de krachtige jachtafweer vol komen. Door op verspreid liggende punten ge worpen bommen werd in eenige plaatsen on belangrijke schade aangericht. De luchtverde digingsstrijdkrachten, die aan de afweer de zer aanvallen deelnamen, vernietigden 29 vijandelijke vliegtuigen. Vijf andere vijande lijke vliegtuigen werden boven het bezette gebied in het Westen neergeschoten. Zaterdag nacht lieten eenige Britsche storingsvliegtui gen enkele bommen vallen in West- en Noord- Duitschland. Britseh dilemma: vijandschap met Gaullisten of Arabieren. Helleu zou op eigen initiatief hebben gehandeld. Catroux met omvangrijke vol machten naar Beiroet. Anglo-Amerikaansche inmenging overwogen. De ongeregeldheden in Libanon duren voort. De vrouwen scharen zich naast de be- toogers en vechten tegen de Senegaleesche troepen en de Gaullistische mariniers. Ver schillende vrouwen zijn gewond. Op twee Gaullistische pantserwagens werden aanval len gedaan. De niet-gearresteerde afgevaardigden zijn in geheime zitting bijeen gekomen en con stateerden, dat de regeering-Riad-es Solh de eenige wettige regeering is. Van betrouwbare Libaneesche zijde wordt verklaard, dat twee leden van het Libanee sche kabiftet, die nog op vrije voeten waren, een voorloopige regeering hebben gevormd, die zich als „onafhankelijke Libaneesche re geering" beschouwt. Er zijn reeds de noodige maatregelen getroffen dat deze regeering haar werkzaamheden kan voortzetten voor het ge val dat deze beide ministers door de Gaul listen gevangen genomen zouden worden. De Britsche gezant eri de Amerikaansehe gezant hebben de benoeming van Emile Edde tot staatshoofd, waartoe de Franschen op dracht hebben gegeven, nog niet erkend. De beide gezanten zouden niet van plan zijn be trekkingen met de regeering van Edde aan te gaan. Londen. In welingelichte kringen te Londen verluidt „WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN." De werkende vrouw in Nederland. Vrouwen helpen bij het maken van uni formen. (O/H P. c) Flinke kerels melden zich nu voer de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen ten einde' gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aan- meldingsplichtïg zij n voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 16—11'43, 912.00 uur: Goes, Hotel Central. 1518.00 uur: Breda, Restaurant Modern, Markt. 17—11—'43, 9—14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 1811'43, 912.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 uur: Arnhem, Café Royal. 19—11—'43, 9—12.00 uur: Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19—11—'43, 15—18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 2011'43, 912.00 uur: Assen, Concerthuis aan de Vaart. 1518.00 uur: Groningen, Heerestr. 46. 2111'43, 912.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestraat. 2211'43, 914.00 uur: Amsterdam, Dam 4. .23—11—'43, 9—13.00 uur: Utrecht. N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 2411'43, 914.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25—11—'43, 9—14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze Vrijwilligers. Tijdens hun opleiding. (GP1./H P. o) volgens „Aftonbladet", dat de crisis, die De Gaulle door zijn Libaneesche politiek heeft veroorzaakt, te Londen als de ernstigste van den geheelen oorlog in het Gallieerde kamp wordt beschouwd. Zij dreigt de strategie van de Geallieerden in het Naburige Oosten in de war te sturen, doordien zij de geheele Arabische wereld in opstand brengt. De Libanon is een vitaal strategisch gebied waar onder de huidige omstandigheden eenvoudig geen onlusten geduld kunnen worden. Waarnemers ter plaatse hebben verklaard, dat de leden van de Libaneesche regeering „op onnoodig brute wijze" zijn gearresteerd, hetgeen de bevolking heeft geprikkeld. Engeland staat, naar Bartlett in de News Chronicle zegt, voor een moeilijk dilemma. Aanvaardt het de politiek van De Gaulle, dan kan men het terecht verwijten, dat het zijn belofte tegenover het Libaneesche vofk niet nakomt en verzuimt den vrede in den stra tegisch belangrijken Libanon te handhaven. Dit zou het de vijandschap van de geheele Arabische wereld bezorgen. Anderzijds mag men ook niet uit het oog verliezen, dat er een golf van felle anti-Engelsche stemming zou kunnen ontstaan, wanneer de Britsche regeering zou aandringen op herstel van de oude Libaneesche regeering. Juist daarom moet het buitengewoon gevaarlijke optreden van de Gaullisten in den Libanon worden gelaakt, aldus Bartlett. Catroux en Helleu. Generaal Catroux is als vertegenwoordiger van De Gaulle naar den Libanon gezonden. Voor deze gelegenheid heeft men Catroux den titel van „staatsminister voor Arabische zaken" gegeven. Catroux heeft de opdracht alle maatregelen te nemen die door de ont stane situatie noodig zijn en zoo noodig zeer streng op te treden als het er om gaat de Fransche belangen te behartigen. Radio Ankara heeft een uit Algiers geda teerd bericht uitgezonden, volgens hetwelk de Libaneesche kwestie, „wellicht wordt op gelost in een vorm, die de bescherming der Britsche belangen garandeert". Helleu, de vertegenwoordiger voor de Levant in het Fransche comité te Algiers, zou den toe stand niet meer in handen hebben. Helleu heeft buiten medeweten van het comité te Algiers last gegeven tot het verrichten der arrestaties. Men verwacht dat hij zal worden teruggeroepen. Men gelooft te Londen, dat voor het comité een oplossing zou kunnen worden gevonden in het desavoueeren van Helleu's optreden, doch er zijn nog geen tee kenen, die daarop wijzen. Britsche inmenging? De officieele vertegenwoordiger van de Britsche regeering in den Libanon, generaal majoor Spears, heeft den Arabischen leiders des lands een scherpe waarschuwing gezon den, waarin wordt verklaard, dat Groot- Brittannië aanleiding zou vinden terstond met gewapende, krachten tusschenbeide te komen, wanneer de ongeregeldheden zoo'n omvang zouden aannemen, dat „het alge- meene oorlogsoptreden ernstig in gevaar ge bracht" zou worden. De Britsche minister in het midden-Oosten Casey, is te Beiroet aangekomen voor het houden van besprekingen met generaal Spears. Volgens een Spaansch telegraafagentschap houdt de Amerikaansehe pers zich uitvoerig bezig met de incidenten in Libanon. Zij ver langt officieele inmenging der Vereenigde Staten. Ook de Britsche bladen wijden veel aan dacht aan de gebeurtenissen. De Observer schrijft, dat de orde onverwijld hersteld moet worden; als er geen andere weg is, moet dit geschieden door Britsche en Amerikaansehe strijdkrachten. Roatta van zijn funetie ontheven. Naar de Britsche berichtendienst uit Al giers meldt, is generaal Roatta ontheven van zijn functie van chef van den generalen staf van Badoglio's leger. Door aanvallen met de boordwapens van KORT NIEUWS"Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op veer- booten werden 13 Nederlanders gedood. Elf andere werden zwaar en 14 licht gewond. De grondwets commissie heeft het voorstel der Fin- sche regeering om de Rijksdagverkie zingen, die in 1944 hadden moeten wor den gehouden, uit te stellen tot 1945, goedgekeurd. Ongeveer 5000 mijnwerkers der mijnen in Lanca shire zijn in sta king gegaan wegens een eisch tot hoo- ger loonen. k' De stakingsbe' weging in Chili neemt een steeds grooteren omvang aan. Er is een al- gemeene staking in Valparaiso afge kondigd. HET ROOKEN OP DE BALCONS IN DE TREINEN Korten tijd geleden is gemeld, dat met het oog op de ondervonden bezwaren bij de handhaving van het roodverbod op de toal- cons van het electrisch gestroomlijnde ma terieel besloten is, dit verbod op te heffen en dat de op die balcons aanwezige bordjes met het opschrift „verboden te rooken" ge-r leidelijk verwijderd zullen worden. Een aantal reizigers huldigt blijkbaar de opvatting, dat nu ook gerookt mag worden op de balcons van het niet gestroomlijnde electrische materieel, waar tot dusverre het roodverbod gold: De Nederlandsche Spoor wegen vestigen er daarom de aandacht op, dat uitdrukkelijk de balcons van de ge stroomlijnde electrische rijtuigen bedoeld zijn. „STILTE VOOR DEN STORM". Het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond 18.45 uur over den zender Hil versum I houdt, heeft tot titel „Stilte voor den storm".

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1