x AimMédiédZ I, m m u X O m X u ca O Of 4 VERZEKERINGEN STAD ROTTERDAM A° 1720 Turkije stelt Geallieerden geen steunpunten ter beschikking. M 8- (ft H w w H 59 g b:: S Geslaagde velddienstmarsch van den Jeugdstorm. Stafleidcr Quispel reikt dij prijzen uit. Als bekrooning op de in den afgeloopen zomer gehouden, velddienstoefeningen van den Naiionaien Jeugdstorm, werd Zondag in Haarlem en omgeving een geslaagde velddienstmarsch gehouden door Streek- groepen uit Noord-Holland. Deze oefening werd besloten met een plechtige prijsuitrei king door opperbanheer, staf leider Quispel, op de Groote Markt. Des morgens tusschen 9 en 11 uur start ten de dertien deelnemende groepen uit Noord-Holland en de twee groepen van de Hitler-Jugend uit Amsterdam en Haarlem voor den marsch, waarvan de route was uitgelegd over Santpoort en Bloemendaal. Op het 15 km. lange traject werden aan de deelnemende ploegen opdrachten gege ven, die betrekking hadden op den in den zomer geleerden velddienst. De deelnemers kregen gemiddeld iedere km. proeven van hun bekwaamheid af te leggen op het ge bied van afstandschotten, normalen veld dienst, handgranaatwerpen, melden, etc. Vol enthousiasme en met de grootste nauw keurigheid en vaardigheid kweten de ploe gen zich van de hen opgelegde taken, die lang niet altijd makkelijk waren en van de jeugdige deelnemers soms heel wat vergden. Omstreeks half vier waren de ploegen terug in het Streekkwartier aan het Spaar - ne, waar een korte rust werd genoten. Hierna maakten zij, met de Stormers van de Streek Haarlem en een aantal Storm jsters, die voor een week-eind-cursus in Haarlem vertoefden, voorafgegaan door een muziekcorps van den Jeugdstorm, een marsch door Haarlem's binnenstad naar de Groote Markt, waar zij zich opstelden voor de prijsuitreiking. Hier waren verschillende autoriteiten bijeengekomen om de uitrei king bij te wonen, o.m. mr. A. J. Backer commissaris der provincie, de heeren S Plekker, burgemeester van Haarlem, Ph. Blank, politiepresident voor Haarlem, W. Zwart, kringleider der N.S.B. Na het spelen van eenlge muzieknum mers en de officieele begroeting van staf leider Quispel, nam deze het woord. In het kort wees hij de jeugd op haar taak. Thans vormen de Jeugdstormers de weerbare Jeugd van ons land. weerbaar naar geest en (naar lichaam, die strijdt voor de gemeen- echap. Het algemeen belang is voor hen het belangrijkste. Deze eerste weerbaarheids- (marsch van den Jeugdstorm noemde de «tafleider een succes en een duidelijke de- Ïionstratie van de prestaties van den eugdstorm. die slechts voor Nederlandsche leugd bedoeld ziin. Hij merkte nog op. dat, tioewel een deel van Nederland's jeugd nog niet in de kleedii van den Jeugdstorm gestoken is, zij er toch groote belangstelling voor heeft, getuige het groote aantal op de Groote Markt kijkende jongeren.' Vervolgens reikte hij met een kort woord den eersten beschikbaar gestelden priis uit Ban de winnende ploeg van Streek Haar lem. De tweede prijs, beschikbaar gesteld door de Germaansche SS. in Nederland, tverd door SS-schasrleider Slot uitgereikt Jan de ploeg van de Haarlemsche Hitler- ugend. waarna de burgemeester van Haarlem don derden, door hem beschik baar gestelden nriis aan de tweedeploeg van de Streek Haarlem overhandigde. Der de werd de nioeg van de Streek Kennemer- land. vierde die van de^Amsterdamsche Hitler-Jugend. De plechtigheid werd besloten met he+ blazen van de taptoe en het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Geslaagde kindervoorstelling van Frontiorg. In het "kader van de groote W.A. Front- zorgactie 1943 '44 werd Zaterdagmiddag wederom in het Haarlemsche Concertge bouw een alleszins geslaagde kindermiddag gegeven, welke gratis toegankelijk was voor kinderen van frontstrijders, van in het Oostland werkende boeren en in het bui tenland werkende arbeiders. De groote zaal was geheel gevuld met kinderen, toen het gezelschap van Renee van Duinen optrad. Groot succes mocht de ze artist met zijn partners hebben met zijn verschillende nummers Vooral het door hem verzorgde marionettentheater viel zeer in den smaak van ziin jeugdige toehoorders. Als gewoonlijk bij dergeliike kindermid dagen, had de Nederlandsche Velksdienst voor versnaperingen gezorgd, welke in de pauze en na afloop werden uitgedeeld. Verduisteren: van 16.45 tot 7.45 uur Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagseh Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. t'trwrlurring U>ym jAlgvmtiên* Wtltrlljht AmvutrokrlijUhvid n lumemppij Ben NederlantUch bedrijf door de eeuwen lieen IRASMUSWUIS COOlSINGEt ROTTERDAM „Twee edellieden van Verona." Zondagmiddag vond wederom een voor stelling plaats van Shakespeare's „Twee edellieden van Verona" door het Noord-Holl. Tooneel, echter met vrij ingrijpende wijzi gingen in de rolbezetting. Het is één van die bekoorlijke spelen van den grooten dichter, die ons verplaatsen in een wereld waarin verbeelding en werke lijkheid wonderlijk en toch harmonisch zijn dooreengemengd. maar waarin de luchtige fantasie de overhand behoudt: tuchtvolle droom van een speeisch genie. De weinig waarschijnlijke verwikkeling raakt ons nau welijks; geboeid volgen wij het sprookje voor groote kinderen dat onder een zuidelijken hemel leven en gestalte voor ons krijgt. Daar is de dialoog, fijn en tintelend ondanks nu en dan gezocht aandoende woordspelingen, en waaruit soms als vanzelf een glanzend aphorisme zich losmaakt; daar is de typee ring der personen, die als in het sprookje simpel en toch raak is. De vertaling van Burgersdijk, hoe eerlijk ook, doet m.i. aan het dichterlijke karakter van de meeste spelen van Shakespeare geen recht wedervaren; wat in het oorspronkelijk feeëriek of puntig is, wordt hier nogal hard en hoekig maar de dichterlijke vertalin gen die wij bezitten, hebben gewoonlijk het groote nadeel van een geringere nauwgezet heid, zoodat aan Burgersdijk voorloopig wel terecht nog de voorkeur moet worden ge geven. Het Noord-Holl. Tooneel heeft zijn jonge ren spelers met de opvoering een kans ge geven. waarvan zij over het geheel goed ge bruik hebben gemaakt. Was Willy Groenedal als Julia in het begin wat stijf, later werd zij veel vlotter en op het eind was zij zelfs uitnemend. Valentijn reciteerde aanvankelijk nog te veel, maar ook hij kwam later los. De Protéus van Ton van Otterloo beviel mij echter beter, zoowel wat dictie als wat gebaar betreft. Adry Dozy als Silvia voldeed vooral wat haar dictie aangaat, goed, maar ik zou mij haar wel wat levendiger kunnen voorstellen. Goed gety peerd was Flink door Karei Baars, evenals Antonio door Van Erp. Folkert Kramer was. een uitstekende, strenge hertog en Willem van der Veer als Lans vormde een nummer apart. Wat deze speler met zijn stem doet is werkelijk ongelooflijk; daarbij heeft iedere intonatie, iedere wijziging van hoogte en tempo zijn beteekenis. Voeg hierbij zijn kos telijke mimiek, zijn suggestief gebaar en ge begrijpt hoe geboeid de zaal zijn optreden volgde. De spelleiding was bij Jan C. de Vos in. goede handen. Het is geen kleinigheid voor een nog maar kort bestaand gezelschap, dat met alle gewone kinderziekten en bovendien met bijzondere vooral uit de tijdsomstandig heden voortvloeiende materiéele moeilijk heden te kampen heeft om voor een ver zorgde Shakespeare-opvoeri-ng zorg te dra gen. B. VEURMAN. Dank U, Sinterklaasje. Duizenden kinderen zullen dat tot u zeggen, wanneer u medehelpt om de speelgoedinzameling van den Jeugdstorm te doen slagen. Even een briefkaartje en het wordt gehaald. Adressen: voor Haar lem: Spaarne 94; voor Kennemerland: Jan van Galenstraat 2, Haarlem; voor Haar lemmermeer: Nieuwe Meerweg 9, Bad hoevedorp. „Een publiek geheim." Zondagavond gaf het Noord-Hollandsch Tooneel een opvoering van „Een publiek geheim", een blijspel in drie bedrijven door Ludwig Benden. Het gegeven is aardig, zij het dan ook niet nieuw. Over Robert Wie- muth gaat het praatje, dat hij geld gestolen heeft uit de schrijftafel van zijn chef. Open lijk beschuldigd wordt hij door niemand, maar dat is juist de oorzaak van alle ellende. Daar door immers is verdediging onmogelijk en zoo komt het, hoe paradoxaal dat ook schij nen mag, dat Wiemuth, die officieel vrijuit gaat, wanhopige pogingen doet om zich In staat van beschuldiging te laten stellen. De zoo ontstane verwikkelingen worden door den toeschouwer geamuseerd en onbekom merd gevolgd; hij weet immers dat in een blijspel tenslotte alles op zijn pootjes terecht komt. Toch was m.i. van het gegeven meer te maken geweest en het eerste bedrijf belooft, ondanks de hier en daar wat goedkoope aardigheden ook meer dan het stuk verder brengt In het tweede bedrijf worden ver schillende voorzeker grappige elemen ten ingevoerd die met de hoofdgedachte wei nig te maken hebben. Het derde bedrijf eveneens met vele bijkomstigheden, maakt een ietwat gerekten indruk. Maar stel ik mijn eischen niet wat hoog? Het stuk heeft immers geen enkele pretentie, het wil amuseeren en slaagt daarin ook, ge tuige de soms uitbundige reacties van de zaal. Het over het algemeen vlotte spel heeft daartoe nptuurlijk veel bijgedragen. Willem van der Veer was een beurtelings knorrige, sarcastische, woeste en vroolijke Wiemuth en Willy Groenendal een levendige bekooriijke, nukkige maar trouwe, alleen wel wat jonge echtgenoote. Men zag haar hun koperen brui loft ten minste niet aan. Ton van Otterloo gaf een chatmanten patroon en Anny Frauen- felder een goede typiste, die boven verwach ting slaagde in een weinig aannemelijke plot selinge metamorphose. Opvallend goed ge typeerd was de oude kantoorklerk van Folkert Kramer. B. VEURMAN. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan het restant van de letter L vanaf Lel en Ma t/m Meü GELDIGHEIDSDUUR VAN TABAKS BONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de bonnen „Tabak 45" èn „Tabak 46" is verlengd tot en met 27 November a.s. Zooals bekend, geven de bon nen „Tabak 45" recht op, naar keuze, sigaren, cigarillos, sigaretten of kerftabak, terwijl de bonnen „Tabak 46" recht geven op het koo- pen van vijf sigaren. Verklaring van Menemendzjogloe. Bij zijn aankomst te Adana heeft de Turksche minister van buitenlandsche zaken Menemendzjogloe, verklaard, dat hij als steeds .geruststellendetijding" bracht. Ten aanzien van de geruchten volgens welke Turkije aan de zijde van de Geallieerden in den oorlog zou gaan of luchtbases ter beschikking zou stel len. verklaarde de minister uitdrukkelijk, dat deze geruchten eiken grondslag misten. I>e besprekingen met den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken zouden twee uren hebben geduurd en werden bijge woond door deskundigen van beide zijden. Het weekblad New Review maakt melding van een onderhoud, dat Molotof tijdens de conferentie te Moskou gehad zou hebben met den Turkschen ambassadeur Bydur, als mede met den Turkschen militairen attaché, kolonel Zobu. Een uur lang heöben deze drie achter gesloten deuren onderhandeld. Den volgenden dag begon de Sovjet-pers met een aantal klachten tegen T.urkije te publi- Het uitoefenen van ,,eenigen druk" om Turkije ertoe te bewegen zijn kaartenopen op tafel te leggen, zoo merkt het Engelsche blad ten slotte oib schijnt geheel en al in de lijn van Stalins gedachten te liggen. In de Wilheïmstrasse werd verklaard, dat de berichten over een reis van den Duitschen ambassadeur te Ankara, Von Papen, naar Duitschland niet kunnen worden tegenge sproken. NIEUWE VLEESCHBONNEN. Van 16 tot en met 27 November geeft elk der met vleesch „47 A" en „48 A" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch of van 1 rantsoen vleeschwaren, ter- wel elk der met vleesch „47 B" en „48 B" gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van een kwart gedeelte van deze hoeveel heden. DE HEER H. SCHOUTEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 57 jaar is te Heem stede overleden de heer H. Schouten, oud- administrateur bij de Deli Batavia Maat schappij en directeur der Holland Sumatra Rubber Maatschappij en van de Holland Langkat Rubbermaatschappij. De overle dene is 3 Januari 1866 in Epe geboren, be zocht de lagere school aldaar en vervolgens de H.B.S. te Zwolle. Voor zijn studie ging hij naar Duitschland en in 1907 zond de Deli Batavia Maatschappij hem uit naar Sumatra. In 1919 werd hij waarnemend secretaris en twee jaar later administra teur op de onderneming Padang- Brahrang van deze maatschappij. Vier jaar vervulde hij deze functie, waarna de heer Schouten voor drie jaar om gezondheidsredenen naar Arosa ging. Later in 1928 werd hij benoemd tot directeur van de Holland Langkat Ta bakmaatschappij, welke zich later toelegde op'rubber en in 1930 directeur van de Hol land Sumatra Rubbermaatschappij. De crematie is bepaald op Woensdag a.s. na aankomst van trein 13,50 uur te Wester- veld. GOUDEN JUBILEUM G. HORSELENBERG. De heer G. Horselenberg, die Zondag vijftig jaar werkzaam was bij Kaarseladeveer, is Maandagmorgen op het kantoor aan het Spaarne op hartelijke wijze door directie en personeel gehuldigd. De heer F. H. Blei voer de het woord namens de directie en bood een geschenk onder enveloppe aan, benevens de verguld zilveren legpenning met diploma van de Ned. Binnenbeursvaart. Tevens deelde de heer Blei mee, dat den heer Horselenberg op de meest eervolle wijze ontslag is ver leend met toekenning van pensioen. Namens het personeel sprak de heer J. H. Boer, die een voetenzak en twee foto's van het bedrijf aanbood. Ook sprak nog de heer J. N. Kok. namens het Amsterdarftsche personeel. Tijdens de huldiging zijn ook toegesproken de heeren G. Silvis en J. de.Groot, die eenigen tijd geleden den dag gevierd hebben, dat zij veertig jaar bij het bedrijf werkten. Zij ont vingen de verguld zilveren legpenning met diploma van de Ned. Binnenbeursvaart; de uitreiking was destijds door omstandigheden uitgesteld. NIEUWE WETHOUDER. De burgemeester van Bloemendaal heeft met ingang van 9 November den heer G. J. Bakker te Bloemendaal tot wethouder be noemd. De heer Bakker is belast met de leiding der af deeling Publieke Werken. De heer Bakker, die op 30 April 1888 in Den Helder géboren is, was in Ned.-Indië administrateur van de thee- en rubber- onderneming „Tjiomas" en adviseur van andere ondernemingen. Na zijn repatriee- ring werd hij hier te lande directeur van „Tjiomas". De heer Bakker is referent' voor cultuurzaken van de Ned. Oostcom pagnie en secretaris van de werkgemeen schap Haarlem der Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap. JUBILEUM OPPERWACHTMEESTER IJTSMA. Opperwachtmeester A IJtsma, die op 16 November een kwart eeuw bij de Heemsteed- sche politie in dienst is, houdt dien dag van drie uur tot half zes receptie in zijn woning Heerenweg 22. IJSCLUB „LISSERDIJK". De IJsclub „Lisserdijk" hield haar jaar- lijksche vergadering in café Faas, onder lei ding van den heer J. Mesman. De gebruike lijke jaarverslagen werden door den secre taris en den penningmeester uitgebracht. Uit het financieel verslag bleek, dat ontvangen was 939 en uitgegeven 221, zoodat er een batig saldo over het boekjaar was van 717; Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Alb. Alders, A. van der Veek en K. Zwetsloot met algemeene stemmen herkozen. Aan het einde der vergadering werd de traditioneele verloting gehouden, welke het respectabel bedrag opleverde van f 584.—. Bij hoofdpijn, kies pijn, rheumatische en andere pijnen helpt MEI VITAMINE tl ROOFMOORD TE MAARSSEN. Vrijdagavond omstreeks middernacht werd een zekere T. S. uit Maarseveen in bewuste- loozen toestand op den Veendijk te Maarssen gevonden. De man had twee gapende wonden in den schedel, waarschijnlijk door een hamer toegebracht. Een onmiddellijk ter plaatse zijnd arts achtte directe overbrenging naar een ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk, alwaar het slachtoffer Zaterdagmorgen vroeg is overleden. Nader bleek, dat de vermoorde zich met clandestienen handel bezig hield, zoodat naar alle waarschijnlijkheid roof het motief tot den moord is geweest. Het slacht offer laat een groot gezin achter. Het lijk is aan de justitie overgegeven. KORT NIEUWS Te Rotterdam was de 10-jarige Willem Joossen aan de binnenzijde van de resten van een fabrieksschoorsteen in de Schouten straat geklommen. Hij verloor het even wicht en viel van 10 meter hoogte op straat. Hij kreeg èen^schedelbasisfractuur en is later overleden. In de Vaillantlaan in Den Haag werd de 8-jarige J. E. L. aangereden door een 13-jarigen wielrijder. De jongen, rlie over pijn in het hoofd klaagde, werd door zijn zusje naar huis gebracht, waar hij later aan een Inwendige hersenbloeding is overleden. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 16 NOVEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M/ 6.45 Ochtendklanken. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Ochtendklanken. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Programma overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Ochtendconcert. (8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Kunstenaars brengen eigen werkjes. 9.45 Godsdienstige uitzending. 10.15 Piano en orkest. 10.45 Kiilderkoorzang. 11.00 Constan- tijn en Christiaan Huygens. 11.15 Orkest Malando. 12.00 Almanak. 12.15 Viool en piano. 12.45 BNO Nieuws. 13.400 Land en volk brengt13.05 Me- lodisten en solist. 14.00 Gustaaf Adolf.14.15 Sa- lonorkest en zang met pianobegeleiding. 15.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 16.00 Stedelijk Or kest van Maastricht. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Ca baret Nederlandsch Fabrikaat. 18.00 BNO Bin- nenlandsch gesproken overzicht. 10.05 Orkeststraai operaconcert. 18.45 De NSB antwoordt. 18.55 Spie gel van den dag. 19.00 BNO Nieuws, en actueele beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 19.15 Bonte Verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. 22.15 Uit film, revue en operette. 23.15—24.00 Solisten spelen. HILVERSUM II. 301.5 M. 17.00 Septetconcert. 17.40 Nocturnes van F. Chopin. 18.00 Omroeporkest. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Beethoven-Brahms-concert. 20.15 Duitsche Taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 le en 2e bedrijf van de opera „Manon" 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. AGENDA MAANDAG 19 NOV. Stadsschouwburg: ,jDie Puppe von Gandersheim" (Deutsches Theater) 7 uur. Rembrandt: „Een lek bandje" (tooneel) 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Mevrouw de secretaresse" (14 j.) 2 en 8 uur. Luxor: „Truxa" (18 j.) 2.30 en 8 uur. Frans Hals: „Veel lawaai om Nixi" (18 j.) 2.30 en 7.30 uur. Moviac: „Heiszes Blut" (alle leeft.) 2.30 en 8 uur. DINSDAG 16 NOV. Stadsschouwburg „Der Vetter aus Dingsda" (Ned. Arbeids front) 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Resi dentie-orkest en Janine Andrade, viool, 7 uur. Bioscopen: zie Maandag. AGENDA VOOR AMSTERDAM Maandag 15 November Concertgebouw Chopin-avond Gerafd Hengeveld, 7.30 uur. Stadsschouwburg: „Het tehuis voor dames". 7.15 uur. Centraal Theater: „Johan" 7.30 uur Leidscheplein Theater: „Momentopnamen" 7.30 uur. City: revue 2.15 en 7.15 uur. Royal: „Pas op-je vrouw" 2.30 en 7.30 uur. Metropool: revue 7.30 uur. Carré: circus 2 en 7.15 uur. Dinsdag 16 November: Stadsschouwburg: „Tosca" 7 uur. Centraal Theater, Leidsche plein Theater, City, Royal, Metropool en Carré, zie Maandag. Stedelijk Museum: ten toonstellingen „De jeugdherberg van Morgen" (104 uur) en „Sint Lukas", dag. geopend. a x A S' ffg zc (2 g< W v. <£j vi SC të D' Bon 702 ALGEMEEN heeft meer waarde, als U die besteedt voor 100 gram ALBUMONA JUSPOEDER 100 gram BUTARONA GELE SAUSPOEDER

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2