BOOD AZIJN m>> Kamermuziekavond. Zaterdagavond concerteerden in de turn zaal de dames Kitty en Bets Nederkoorn, resp. zang en piano, alsmede de cellist Onne van de Klashorst. Zij boden met hun drieën een muzikaal menu. dat men in zijn geheel als „un beau desordre" had kunnen qualificeeren. Aan voorzorg om het pro gramma een boeiende climax te verzeke- en was blijkbaar niet gedacht; nochtans met dezelfde nummers, maar dan in een andere volgorde, zou die stijging niet on mogelijk zijn geweest. Het kan echter zijn dat de concertgevers gemeend hebben het muzikaal digestievermogen van het publiek 'egemoet te moeten komen, door eerst de modernen (Kodaly, Debussy) de beurt te geven; muziek die een zekere mate van in spanning tot beluisteren kost, om dan aan slot een makkelijker te begrijpen kunst te laten hooren (Grieg, Brahms). Maar zij hebben dan niet ingezien, dat de o n tspan- ning wel eens te groot kon zijn; wat zeer zeker het geval is wanneer men, na de Ariettes oubliées van Debuss-y, eenige Grieg-liederen (waaronder een paar van de minder belangrijke) ten gehoore krijgt. Onne van de Klashorst en Bets Neder koorn zetten den avond in met de Sonate voor cello en piano van Kodaly, een stuk rijk aan fantasie, waarin met goed resul taat volksthema's verwerkt zijn, terwijl toch het rhansodische terugwijkt voor de idee sonate. De uitvoering was in menig opzicht te loven. Van de e-moll-sonate van Brahms gaf in hoofdzaak' het aan- vangsdeel bevrediging, niet het minst om den mooi sonoren toon dien de cellist er- in ontwikkelde. Het quasi Menuetto had nog wel wat leniger gekund en de gefugeerde finale zal als realisatie wel een probleem blijven, al wordt zij dan nog zoo correct weergegeven. Wij kregen ook te hoorën de Sonate in G van Bach, die oorspronkelijk voor twee fluiten en continuo geschreven werd en later door den componist overge zet voor gamba met obligaat klavier De cellist slaagde erin de opgewekte deelen de levendige stuwing te geven, waar deze frissche muziek om vraagt. De pianiste bleef hiermee echter in contrast, door het •jnenscheli.jke er van te onderdrukken en te volstaan met het objectieve notenbeeld. Ik •aad haar graag in de deelen II en IV wat van de spontane joligheid hooren geven, die zij aan de ..twee stukken in dansvorm" —Rn Albert de Klerk zoo gul spendeerde. Kitty Nederkoorn is er in geslaagd haar fopraanstem een goede ontwikkeling te ge ven, die toelaat voor vele genres en nuan ces den vereischten klank weer te geven. Wanneer nu ook nog de innerlijke bewo genheid in dien klarfk sterker zal reflectee- fen en de mededeelzaamheid een overtui- fender kracht zal hebben gekregen, zal zij aar pleit als zangeres ongetwijfeld gewon nen hebben. Wij hoorden haar in de Ber ceuse van Diepenbrock (met obligaat- rello), in de 6 Ariettes oubliées van Debus- ty (waarvan jammer genoeg de titels niet tangeeeven waren op het programma), in ïe "Pinksteraria „Mein glaubiges Herze" van Bach en in een reeks liederen van Grieg, waaronder drie door hem bewerkte Noofsche volkszangen. Kitty Nederkoorn jong deze laatste reeks in 't Noorsch, een ie bijzonder feit om het niet speciaal te vermelden en te prijzen; Morgendag, als pijnde on een Duitschen tekst gecompo neerd (Morgenthau van Chamiso). ware echter beter in die taal gezongen. Een be langrijke prestatie was het voorzeker den compléten bundel der Ariettes oubliées te vertolken, wat. vocaal gesproken, met goed resultaat gebeurde en door de smaakvolle begeleiding van Bets Nederkoorn mede on een voornaam plan gebracht werd. Wat meer temperament in de zangvoordracht Tiadden de liederen echter wel kunnen lij den. In Paysages Beiges kwam, de zaneeres felukkig eenigszins los. en bewees dat zij ereiken kan wat ik hierboven bedoelde. De uitvoerenden werden riikeliik met bloemen gehuldigd Jos. de Klerk Uitreikina distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan tiet restant van de letter M vanaf JVfeij en IS* JUBILEUM M. MEIJER. Op Donderdag 18 November hoopt de tieer M. Meiier, filiaalhouder bij de Melk-- inrichting „Bronstee'.', den dag te herden ken, waarop hij 25 jaar geleden- bij 'ge noemde onderneming in dienst trad. LEZING J. N. VOORHOEVE. Donderdagmiddag 18 November zal de beer J. N, Voorhoeve uit. Den Haag in een samenkomst in de Zuiderkapel. Zuiderstraat spreken over „Nieuwe menschen". Hoofdredacteur: P. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpdort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. voor de icasch - de vaat THANS 250 Grom voor 24 ct. ZON DE# BON HET DIENSTMEISJE IN EEN PAKJE „Die Puppe von Gandersheim." Opvoering door het „Deutsches Theater in den Niederlanden." In „Die Puppe von Gandersheimeen blij spel van Hans Schwarz, wordt een welbekend thema behandeld: het conflict tusschen de door het wettige huwelijk voorgeschreven trouw, ook aan een echtgenoot(e), waarvoo - men niet de minste genegenheid voelt, en de spontane, natuurlijke, maar buitenechtelijke liefde die slechts door den drang van het eigen hart gesanctionneerd wordt. Van zelf strijd, die in een blijspel ook nauwelijks zou passen, is hier echter geen sprake, want hertog Heinrich von Braunschweig-—Wolfen- büttel is, zooals spoedig blijkt, al voor het opgaan van het doek ten volle gecapituleerd voor zijn hartochtelijke genegenheid ten op zichte van de lieftallige Eva Trott, een jonge hofdame. Gestreden moet er nog slechts wor den tegen zijn wettige eega, hertogin Marie, die hem terecht reeds lang van ontrouw ver denkt en zijn gangen na laat gaan. De lagen die zij het minnende paar legt en de tegen- listen die door den hertog worden beraamd en met meer of minder succes uitgevoerd nemen een groot deel van de handeling in beslag. Zoo laat de hertogin om de gelieven te betrappen de in het park opgestelde figuren der Grieksche goden van hun voetstukken verwijderen, om er dan zelf met hun hofdames in overeenkomstige Olympische houdingen op te gaan staan. Maar de hertog, die den toeleg gemerkt heeft, laat den tuinknecht met zijn dochter, gehuld in den hertogelijken mantel de plaats van hem en Eva innemen. In een vermakelijk tafereel worden dan de zooge naamde gelieven letterlijk ontmaskerd. De eindoplossing brengt bevrediging, al thans voor het minnend paar en voor de toe schouwers, die natuurlijk op de hand zijn-van den hertog en van Eva die moeder gaat wor den en door de hertogin met vrouwelijke verfijndheid is geplaagd. Zijn bekoring ontleent het stuk behalve aan de verwikkelingen aan de wijze waarop hier de stijl van den rokokotijd werd uitgebeeld: in den dialoog, die puntig redeneerend .is en ook vol van precieuze wendingen, in het gracieuze gebaar, in de aankieeding een symmetrische tuin met Olympische goden, verstard in- stereotyp gebaar het bloeiend gestyleerd prieel: het afgelegen paviljoen. De spelers en speelsters bewogen zich stijl vol in hun omgeving en zoo werd een sfeer geschapen die de zaal van het begin af ge boeid heeft. Ulrich Fo,lkmar was een luchthartige, harts tochtelijke en geestige hertog, waarvan men begreep dat hij zijn veel oudere vrouw, een savante die de liefde meer uit Plato dan uit ervaring kent, ontrouw kon worden. Hertogin Marie werd zeer markant gespeeld door Hilde Kneip, zij wist de figuur, ondanks lachwek kende situaties, toch haar waardigheid te doen behouden. Eva Trott. 's hertogen geliefde, was inderdaad allerliefst zooals zij gegeven werd door Inge Schmidt; prachtig van stem en ge baar, rijk gevarieerd in haar spe^l in de zoo sterk uiteenloopende scènes. Van de overige medespelenden noem ik nog Gerda Buseh als gravin, Michael Arco als biechtvader en Fritz Günzel als Eva's vader, die allen knappe- typeèringen gaven. De ver zorging der costuums en décors was boven allen lof verheven B. VEURMAN. TWEE JUBILARISSEN' BIJ HET GASBEDRIJF De heeren C. J. van Essert en J. M. van Dam herdachten gisteren het feit, dat zij vijf-en-twintig jaar geleden' in dienst tra den bij het Gem. Gasbedrijf. Beide jubila rissen zijn thans in dienst als grondwerker. Gistermorgen werden zij bij de directie van het Gasbedrijf ontvangen, waarbij de heer J. A. A. Ochtman hen toesprak en hen het gebruikelijke geschenk onder enveloppe overhandigde. Dienzelfden morgen werden de beide ju bilarissen door den burgemeester van Haar lem ontvangen, die hen namens het ge meentebestuur- complimenteerde, met hun 25-jarige jubilea. 25 JAAR BIJ DE GEMEENTE Donderdag 18 November zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer J. H. Koster bij de gémeente Haarlem afdeeling Hout en Plant soenen te werk werd gesteld. De heer Koster verricht zijn dagelijksch werk in de herten-, baan in Den Hout. Het zal hem op den dag van zijn jubileum niet aan belangstelling ontbreken. VEERTIG JAAR GETROFWD Donderdag a.s. is het veertig jaar igeleden, dat de heer J. Vooges met mej. Dichtenveldt in het huwelijk trad. Het echtpaar heeft al dien tijd in hetzelfde huis gewoond, Paul Krugerstraat 78, Haarlem-Noord. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 31 October tot en met 6 November kwamen in Noord-Holland 460 ge vallen van diphterie voor, waarvan 234 in Amsterdam, 1 in Aalsmeer, 5 in Beverwijk, 3 in Bloemendaal, 39 in Haarlem. 12 in Haar lemmermeer, 3 in Heemstede, 23 in Hilver sum en 10 in Velsen. Er werden 171 gevallen van roodvonk geconstateerd, o.a. 105 in Am sterdam, 1 in Bloemendaal, 6 in Haarlem, 2 in Haarlemmermeer en 1 in Heemstede. Van de 20 dysenteriegevallen kwamen er 19 in Amsterdam en 1 in Haarlem voor. Het aantal gevallen van kinderverlamming be droeg 11, waarvan 2 in Amsterdam, 1 in Alkmaar, 4 in Haarlem, 1 in Oostzaan, 2 in Velsen en 1 in Warmenhuizen. GEVONDEN VOORWERPEN. Boek, Stolik, Geweerstraat 38; boeken, Bureau van Politie, Smedestraat 9; schoen, v. Ackér, M .v. Heemskerkstraat 14; speldje, Apeldoorn, Begijnhof 17; shawl, Spaargaren. Merkmanstraat 19; sokjes,Meijer, v. Hoogendorpstraat 8; sleu tels, v. Duin, Thomsonlaan- 48; schoentje. Blok. Gierstraat 66; kerkboekje, Koster, Dickmansstraat 20; lamp. Geerlings, Leidscheplein 38; oorbel, Vermeren, Thorbeckestraat 31handschoenen, Sleper, Dr. Schaepmanstraat 27; handwarmer, v. d. Laan, Teylerstraat 51; handschoenen. De Vries. Graaf v. Wiedstraat 21; parapluie, Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat; pakje. Bureau van Politie, Smedestraat 9; portemonnaie met inh.. Broekhof, Janssensteeg 3, Noordwijkerhout; fasch met inh.. Monnikendam, Ged. Raamgracht 7; zweep, Beljaards, 2e Zuid Polderstraat 62. Kerstpakketjes voor de Waffen-SS. SlDchts mogelijk tot 30 November. Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede Tot en met 30 November 1943 moeten alle Kcrstpakketjes voor vrijwilligers in de Waffen-S.S., die zich aan het front of in garnizoen bevinden, bij het S.S.-Ersatzkom- mando Nederland, Den Haag, Korte Vijver berg 5, afgeleverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilligers inmiddels van hun troepenonderdeelen de z.g. „Zulassungs- marken" ontvangen, die voor de verzending der pakketten noodzakelijk zijn Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerst pakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1 kilo of 2 kilo. Voor 1 kilo moet men één ..Zulassungsmarke" en één postzegel van 15 cent en voor 2 kilo twee „Zulassungsmarken" met een postzegel van 30 cent opplakken. Daar de „Zulassungsmarken" aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden worden gezonden, zijn deze dus nergens an ders verkrijgbaar. Familieleden, bekenden, werkgevers, enz. die een pakje aan een vrijwilliger sturen willen, dienen zich met de naaste familie leden in verbinding te stellen. Om een goede en tijdige afwikkeling van het geheele Kerstpakkettenverkeer mogelijk te maken, is een inkrimping van het post verkeer noodzakelijk. De briefpost onder vindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 November alleen feldpostzendingen tot en met 100 gram aan soldaten met een Feldpostnummer aan genomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, kunnen pakjes tot 1 kilo zonder „Zulassungs marke" tot 30 November verstuurd worden. Van 30 November 1943 tot 25 December 1943 kunnen in geen geval veldpostpakketten en Dakjes aangenomen worden. De pakjes moe ten als volgt worden geadresseerd An das S.S.-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, Zur Weiterleitung an: rang.... naam veldpostnrof adres. VOOR DEN POLITIERECHTER. Hij wist ©en fcoopor voor shag. De Bloemendaler H. J. Davelaa.r vervoeg, de zich in April van dit jaar bij een ingeze tene van de gemeente Bloemendaal, direc teur van een N. V„ die een groote partij shag voor verkoop in zijn bezit had. D, vertelde aan' dezen heer, dat hij de shag kon ver- koopen aan een aannemer, die haar noodig had voor zijn in de Oekraine werkende ar beiders. Na eenig heen-en-weer gepraat werd overeengekomen de tabak aan D. over te doen, die haar verder zou bezorgen. Op 9 April van dit jaar gingen D. en de directeur samen naar Haarlem, waar zij de tabak, die D. in een koffer bij zich had, zouden afleve ren aan den makelaar. Bij station Bloemen daal reed de directeur "voorop. Omkijkend bemerkte hij. dat D. stil was blijven staan bij een als heer gekleed persoon, die er uit zag als een controleur. De directeur, die lie ver niets met de justitie te maken had, reed verder. Achteraf gezien vond hij de zaak wat eigenaardig, te meèr 'waar D. hem had ver teld dat de tabak door een controleur in be slag genomen was. Bij een nader onderzoek bleek dat D. de tabak had achtergehouden voor zichzelf. Wegens oplichting, subs, ver duistering stond hij terecht.voor den Haa.r- lemschen politierechter. De officier zeide. dat oplichting niet bewezen kon worden, omdat verdachte had gezegd, dat hij van te voren niet van plan was geweest zich zoo meester de maken van de tabak, Wegens verduiste ring vorderde hij drie maanden gevange nisstraf. De politierechter legde D„ die op de zitting niet was verschenen, twee maan den op. Kleine steun-fraudes. Een los-werkman uit Haarlem kwam in aanmerking voor een werkloosheidsuitkeering van Maatschappelijk Hulpbetoon. Inplaats van precies op te geven welk inkomen zijn gezin nog had, vulde hij in het opgave- formulier voor het gezinksinkomen in, dat hij er geen had hoewel hij voor een ark die hij in zijn bezit had en had verhuurd, ge regeld huur ontving. Twee weken vroeg de officier tegen den man. die zich verontschul digde met het excuus, dat hij niet rond kon komen van zijn inkomen plus een beetje steun. De rechter veroordeelde den werkman tot een week. Een huisvrouw uit Haarlem had een echt genoot, die in Duitschland werkte. Zij kwam in aanmerking voor voorschot op het loon van haar man en vulde hiervoor een briefje in. Dit moest zij geregeld doen, doch liet meestal na te melden dat zij van haar man geld kreeg, waardoor zij een te "nooge uit- keering in handen kreeg. Zij werd veroor deeld tot een week gevangenisstraf, met toe passing van de gratieclausule. Aah een Haarlemsche werkster was gedu rende een periode ih den afgeloopen winter gezinsondersteuning verleend. Bij de opgave van het gezinsinkomen had zij het bedrag, dat haar dochter verdiende, verkeerd ingevuld, waardoor zij te veel ontving. Hiervoor kreeg zij één week gevangenisstraf met toepassing van de gratieclausule. Zij vertelde nog tijdens de zitting, dat zij die valschheid in geschrifte had gepleegd, omdat zij te weinig geld ont ving om er met haar groot gezin van te kunnen rondkomen. In totaal bedroeg haar gezinsinkomen, steun meegerekend 13.83 per week, waarvan vijf personen moesten leven STI FK GEWONE BRIEYEN NAAR Dl ITS< IILANI) NIET AANGETEEKEND! Om het postverkeer met Duitschland te ontlasten is het gewenscht, alledaagsche be- riehtenwisseling door middel van gewone briefpostzendingen af te handelen en alleen dan stukken aan te teekenen of met aange geven waarde te verzenden als de Inhoud ait wettigt. DENKT U AAN DE SPEELGOEDINZAMELING VAN DEN JEUGDSTORM? KORT NIEUWS Terwijl de bewoners even afwezig wa ren. hebben inbrekers in de avonduren het kleedingmagazijn van den heer G. van W. aan de Stationsstraat te Hilversum bezocht. Met een valschen sleutel zijn zij binnenge drongen, waarna de winkelinventaris vrijwel geheel werd gestolen, w.o. kostbarde bont mantels, vele cosïumes, overjassen, over hemden e.d. De waarde van het gestolen e bedraagt vele duizenden guldens. De besto lene was niet verzekerd. De 52-jarige gehuwde arbeider L. T„ werd bij werkzaamheden op de Coöp. Suiker fabriek te Sas van Gent, door een pulp- transporteur gegrepen en vrijwely op slag gedood. De 45-jarige J. Dorst is in de eleet,ri- sche centrale te Rotterdam met een hoog- transporteur gegrepen en vrijwel op slag man was op slag dood. AMI SEMENTSAYOND VAN „EXCELSIOR" De arbeidersmuziekvereeniging „Excel sior" geeft op Zaterdag 20 November een amusementsavond in het gern. Concertge bouw. Aan dezen avond zal het dansorkest van Klaas van Beek medewerking verleenen. Korfbal T.H.B. WINT VAN LUTO 2 (3—2). De eerste helft van den wedstrijd T.H.B.Luto 2 kan het beste worden gekarakteriseerd met een volledige superioriteit van de Haarlemmers. Doch voor de korf faaide men volkomen, zoodat het niet te verwonderen was, dat de rust met blanken stand aanbrak. Na de rust -ging het weer en reeds spoedig doelpuntte J. v. d. Waals. Doch binnen enkele minuten maakte Luto gelijk. Hierna werd de wedstrijd wat forscher. T.H.B. was daarna de gelukkige door een doelpunt van R. Roose (2—1). Het pleitte voor Luto, dat zij volhield, en met een afstandschot was de stand wederom gelijk. T.H.B. zag het gevaar in en ongeveer 5 minu ten voor het einde maakte Fortgens 't winnende doelpunt (32). De wedstrijd Oosterkwartier I— D.E.D. I werd na eenige minuten spelens ge staakt. Gewichtheffen KAMPIOENSCHAPPEN GEWICHTHEFFEN. De Haarl. Krachtsportvereeniging „Achilles" zette Zondag in De Leeuwerik de wedstrijden gewichtheffen voort om de kampioenschap pen van Noord-Holland. De belangstelling was weer groot en vele wedstrijden moesten wor den afgewerkt. Bij het extra-vedergewicht, eerste klas boekte de Haarlemmer H. Bogaart een fraai succes en werd kampioen met 210 Kg. De uitslagen luiden: Tweede klas: Veder gewicht 1. Van Hattum. Delft, 217 Kg.; 2. Verhoeyen, Tegelen 210 Kg.; Lichtgewicht: H. Staaks, Tegelen 252 Kg.: 2. J. Morlang. Beverwijk 250 Kg.; 3. G. Dercks, Tegelen 237 Kg.; Middengewicht: 1. T. Breukelen, Am sterdam 280 Kg.: 2. C. de Jong, Haarlem. 275 Kg.; 3. De Wit, Beverwijk 260 Kg.; Zwaar middengewicht: 1. A. Handels, Brunssum 290 Kg.; 2. A. Straathof, Delft 285 Kg.; 3. H. Jansen, Brunssum 262 Kg.; zwaargewicht: 1 J. Vitali, Amsterdam 280 Kg. Tweede klas Extra-vedergewicht: 1. H. Bogaart. Achilles, Haarlem 210 Kg.; 2. B. Blonk, Zaandam Lichtgewicht; 1. H. Koelen, Arnhem, 270 Kg.; 2. H. Jansen, Delft 250 Kg. middengewicht 1 I. J. Smeekens, Breda; 2. C. Stahlecker, Den Haag 302 Kg.; 3. H. Slingerland, Delft. Zwaar- middengewieht: 1. H. Ouweling, Breda 287 Kg. 2. J. Versuy, Zutfen 282 Kg. Zwaargewicht: I. J. Mutsaers, Eindhoven 320 Kg.; 2. H. N. Ouwerling,'Breda 312 Kg. 3. C. Vessies 305 Kg. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 17 NOVEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Ochtendklanken. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.50 Programma overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Een luchtig muziekje. (8.45 8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Instrumentaal operette-programma. 9.45 Godsdienstige uitzen ding. 10.00 Melodisten en gram.muz. 11.00 Rodin- programma. 11.15 Erna Sack en Behiamino Gigli. II.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Dans orkest Theo Uden Masman. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.10 Musetteorkest en soliste. 13.45 De vrije Woensdagmiddag. 15.00* Godsdienstige uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00. Viool, cello en piano. 19.00 BNO Brabantsoh praatje. 18.05 Septet Jonnu Ombach en soliste. 18.45 Een sociale voorman vertelt over zijn ervaringen. 18.55 Spiegel v. d. dag. 19.00 BNO Nieuws. 19.15 alleen voor de Radio-£entrales. 19.15 Omroep SVmphonie Orkest. 10.45 I)e Familie Speelman. 20.15 Omroep Symphonie Orkest. 21.00 Uit 't jonge hart. 22.00 BNO Nieuws en cultu- reele ^berichten. 22.1524.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II. 301.5 M. 17.00 Lichte liedjes en orkestjes. 18.00 Sympho- nisch vooravondconcert. 19.00 BNO Nieuws en ac- tueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Vlotte klankenreeks. 20.15 Wenken voor zelf- tuinders en bloemenliefhebbers.- 20.30 Zangers parade. 21.15 Scarlattiana. 21.45 Avondwijjjing. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. Verduisteren: van 16.45 tot 7.45 uur Voor het vliegtwf was er d' auto. Voor de autocar de trein, Voor den 'trein was er de trekschuit, Voor de trekschuit.. Boog Aztjn SINDS 1564 i

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2