Haarlemsche Courant Verovering van het eiland Leros in de Egeïsche zee. Onlusten in Libanon weer opgevlamd Kern der Am. Pacific-vloot vernietigd Moskou laat zich door alle partijen inlichten. 288è Jaargang No. 269 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Donderdag 18 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel. 12J1S Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Daraiate, Haarlem K 1297 Bezetting was in aantal en bewapening superieur aan troepen van Duitsche leger en luchtmacht, die het eiland veroverden. Taaie, wissel, vallige strijd van 4 dagen; 3200 Engelschen en 5300 Italianen krijgs gevangen. Verbazing te Londen. Extra bericht van het Duitsche opperbevel. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Woensdagavond in een extra-bericht 't volgende mede: Na een taaien, wisselvalligen strijd van vier dagen tegen een in aantal en bewapening supe rieuren vijand hebben de Duitsche troepen van het leger en van de luchtmacht onder lei ding v.an luit-gencraal Muller den 16en No vember het Engelsche zeesteunpunt Leros ge nomen. De deelnemende strijdkrachten van marine en luchtmacht schiepen door hun vastbesloten doeltreffend optreden de voorwaarden voor de landing, doordat zij den vijandelijken zee- en luchtstrijdkrachten zware verliezen toebrach ten. Zij forceerden ondanks het krachtige afweer- vuur der kustbattcrijen de landing op het rots eiland, terwijl gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers de weerstandskracht van den vijand definitief braken. Tweehonderd Engelsche officieren en 3000 man onder leiding van den Engelschen bevel hebber van het eiland, generaal Tilney, en 350 officieren en 5000 man Italiaansche troepen van Badoglio onder leiding van den Italiaanschen admiraal Mascharpa gaven zich aan de dap pere landingstroepen over. Zestien stukken zwaar Engelsch luchtdoel geschut, 20 stukken 2 cm. luchtdoelgeschut, on geveer 120 stukken geschut tot een kaliber van 15 cm. en 80 luchtafweermitrailleurs werden buitgemaakt. Tijdens de voorafgaande gevechten werden door marine en luchtmacht 9 torpedojagers en convooïvaartuigen, twee bewakingsvaartuigen, 2 duikbooten, 1 kanonneerboot, vier koopvaar dijschepen van tezamen ongeveer 12.000 brt. alsmede verscheidene kleine ravitailleerings- vaartuigen vernietigd, en 1 kruiser, 1 torpedo- bootjager en twee convooïvaartuigen zwaar of op vernietigende wjjze getroffen. Martin Hallensleben, de militaire correspon dent van het D.N.B. schrijft: Met Leros is thans aan het Zuidoost Euro- peeseh beveiligingsstelsel weer een bouwsteen toegevoegd, die er door het verraad van Ba doglio en de landing der Engelsche troepen op het eiland op 18 November uitgebroken was. Het feit dat de Duitschers het eiland Leros in bezit hebben genomen, weegt des te zwaarder, omdat het eiland het strategisch belangrijkste in dit zeegebied is. Het is 63 vierk. kilometer groot en heeft niet slechts een uitstekend vlieg veld, doch ook een goede oorlogshaven, die het beide voorbestemmen voor de controle over den Oostelijken ingang van de Egeïsche Zee. Bovendien is het eiland Samos, dat zich nog in handen der Engelschen bevindt, thans ge- isoleerd. De onderneming getuigt niet slechts van een buitengewone gevechtskracht van de Duitsche formaties, doch ook van een gevechtsmoreel, dat verre dat van den vijand overtreft. Want de verdedigers waren zoowel wat manschap pen als materiaal betreft, verre in de meerder heid tegenover de gelande Duitsche afdeelin- gen. Het is niet oninteressant, dat de 3000 ge vangen genomen Engelschen, onder wie 200 officieren, na de capitulatie unaniem verklaar den, dat in de eerste plaats de Duitsche duik bommenwerpers hen murw hadden gemaakt. In hoe\-erre de Duitschers hier van een nieuw vliegtuigtype gebruik hebben gemaakt, zij in het midden gelaten. Waarschijnlijk is dat de combinatie marine en luchtmacht door de Duitschers is vervolmaakt, hetgeen voor de waarnemers der oorlogsgebeurtenissen inte ressante perspectieven opent, vooral met het oog op het feit, dat de Duitsche operatie tegen Leros in het vijfde oorlogsjaar werd onder nomen. De Londensche correspondenten van Svenska Dagbladet, Dagens Nyheter, Stockholms Tid- ningen en Social-demokraten constateeren een stemmig, dat de capitulatie van Leros in Engeland ontevredenheid en ongerustheid heeft veroorzaakt en als een onaangename tegenslag wordt gevoeld. De groote verwach tingen, die het Engelsche publiek, volgens Dagens Nyheter, koesterde van een onmiddel lijk tegemoetgeziene grootscheepsche Balkan operatie der Geallieerden, hebben door den val van Leros ernstig geleden. Het Londen sche blad Star spreekt van een onbehagelijken tegenslag. Men verlangt een verklaring van de regeering. Svenska Morgenbladet schrijft, dat men de vraag opwerpt, of het Engelsche commando zich niet al te veel op de Italianen verlaten heeft en of de geheele actie in de Dodecane- sus niet te vroeg begonnen is. De val van Leros geeft den leiders in Engeland een nieuw argument om de Engelschen te waarschuwen tegen het al te spoedig verwachten van het einde van den oorlog. Volgens Svenska Dagbladet zal de val van het eiland ongetwijfeld politieke gevolgen heb ben. De minister van oorlog, Grigg, zal in het Lagerhuis een reeks lastige vragen te beant woorden krijgen. Volgens den correspondent van Dagens Nyheter hebben de slakkengang van den Geallieerden opmarsch in Italië en de nederlaag op Leros toenemende verbazing gewekt in het Engelsche parlement zoowel als in de pers. Nieuwe gevechten bij Bougainville. Volgens Domei verklaren JapaiLsclie vlootdeskundigen in zake de dramati sche en opzienbarende zeeslagen in het zuidelijk deel van den Stillen Oceaan, dat zij de volledige vernietiging ge bracht hebben van de hoofdmacht der Amerikaansclie vloot in den Stallen Oceaan. De ruggegritat van de vloot der Ver. Staten is gebroken. De ramp, die de Amerikaansche vloot heeft overweldigd, is ontstaan ondanks het feit, dat het Amerikaansche opperbevel met het oog op de niet ophoudende reeks van vlootnederlagen in de 23 oorlogsmaanden sinds Pearl Harbour, zijn tactiek herhaalde lijk heeft veranderd. Kringen die in nauw contact staan tot de Japansche marine hebben de volgende bij zonderheden verstrekt over den vijfden luchtslag bij Bougainville. De Japansche vliegtuigen voerden hun aanval in dit halfduister uit, waarbij zij aanvankelijk bijna met de vijandelijke een heden in botsing geraakten. Een groot vijan delijk vliegkampschip, dat 't slachtoffer was van de torpedo's en de nauwkeurig geplaat ste Japansche bommen, verdween onmiddel lijk in de golven, terwijl 2 vliegkampsche pen van het middelbare type, 3 kruisers en een groot vijandelijk oorlogsschip van niet nader geidentificeerd type de een na den ander binnen enkele minuten in den grond worden geboord. Formaties der Japansche marine-lucht macht hebben op 17 November voor de baai van Torokino (Bougainville) een groep vijandelijke transportschepen aangevallen. Op den terugweg ontsponnen zich boven dien hevige gevechten met 100 vijandelijke vliegtuigen. De Japansche vliegtuigen brach ten drie transportschepen van middelbare tonnage tot zinken, terwijl zij een vierde transportschip van middelbare grootte en een torpedojager beschadigden respec tievelijk in brand schoten. Achttien vijan delijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bovendien werden op het vijandelijke lan- dingshoofd talrijke branden waargenomen Aan Japansche zijde gingen 10 vliegtuigen verloren. Be werkende vrouw in Nederland. Vrouwen helpen op de boerderij. (O/H P. c) Honkong en Swatou aangevallen. Amerikaansche vliegtuigen hebben op 16 en 17 Nov. Honkong en Swatau aan de Zuid-Chineesche kust aangevallen. Aan den aanval op Swatau namen slechts 25 bom menwerpers deel. Zij lieten hun bommen lukraak vallen, waarbij een aantal Chinee- sche burgers gedood werd. De Zwitsersehe wacht van het Vatieaan. Na de inlijving van nieuwe recruten telt de Zwitsersche wacht van het Vaticaan 2.000 manschappen. Zij zijn aangesteld om de bezittingen van den Heiligen Stoel te bewaken. Zij zullen geen uniform dragen, slechts een armband. „EEN LOODGIETER HEEFT REDEN TOT ERGERNIS". Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hil versum I om 18.45 uur over: „Een loodgieter heeft reden tot ergernis". Gevechten in de hergen. Catroux voert besprekingen. De Gaulle dekt optreden van Helleu. Woelige zitting van Comité te Algiers. Ameri kaansche regeering mengt zich in de kwestie. Animositeit tusschen Amerikaansche en Britsehe belangen. De Sovjetregeering heeft Engeland, de Ver. Staten en via haar vertegen woordiger in Algiers ook het comité van De Gaulle verzocht haar „volledig en voortdurend" op de hoogte te hou den van de ontwikkeling in de Liba- neesche crisis, aangezien men in Mos kou, ofschoon de Libanon niet tot de rechtstreeksche invloedssfeer van Sov jet-Rusland behoort, bezorgd is ten op zichte van de gevolgen, die de Liba- neesche ongeregeldheden kunnen heb ben op andere Arabische landen, die aan Zuid Rusland grenzen. Moskou zou zijn vertegenwoordiger in Al giers instructie gegeven hebben er bij De Gaulle op aan te dringen zich te matigen. Overigens schijnt het thans zeker, dat De Gaulle Helleu terug zal roepen. Engeland en de Ver. Staten hebben ook tot dezen stap geadviseerd. De woordvoerder van het dissidentenco mité heeft echter verklaard, dat het „ge praat" over oneenigheden tusschen leden van het comité en Jean Helleu, inzake de verantwoordelijkheid voor diens optreden, niet op waarheid berust. Integendeel, de handelingen van Helleu in de Levant heb ben steeds de „onvoorwaardelijke instem ming" gevonden der leden van het comité in Algiers. De Petit Parisien maakt melding van een uiterst woelige zitting van het dissidenten comité en schrijft dat de meest bewogen zitting der Fransche Kamer ten tijde van het „Front populair" hiervoor nóg moet onderdoen. Generaal Catroux is met zijn bespre kingen begonnen. Als eerste heeft hij Emile Edde een bezoek gebracht, met wien hij een vrij langdurig onderhoud heeft gehad. Na een korte pauze zijn de onlusten in Libanon weer opgevlamd. In de bergen zijn regelrechte gevechten uitgebroken tusschen Libaneesche regeeringstroepen en Gaullis ten. De Libaneesche eenheden staan onder bevel van den minister van defensie. Men verwacht de interventie van het Britsehe leger. Van de gearresteerde afgevaardigden zijn 30 uit de gevangenis ontsnapt. In de verschillende stadswijken van Beiroet heb ben zij nesten van verzet gevormd. Een groot deel der winkels blijft gesloten. De advocaten hebben 2 dagen gestaakt. De z.g. „vrije Libaneesche regeering" heeft den ambtenaren opdracht gegeven, dat zij Bij onze Vrijwilligers. Tijdens de opleiding. (G.F.L./H P. c) KORT NIEUWS Binnenkort zul len uit de Sovjet- Unie en de Balkan 8000 joodsche fami lies, wien 750.000 pond sterling ter beschikking werd gesteld, naar Pa lestina verhuizen. De in het kader van de wederzijd- sche beperking van de diplomatieke vertegenwoordigin gen in Finland en de Ver. Staten te ruggeroepen Fin- sche marine-atta ché te' Washington, is naar Finland te ruggekeerd. Maarschalk Gra- ziani heeft twee derde deel van de lichting 1924 onder de wapenen geroe pen. De positie van Giraud. In een bericht uit Algiers spreekt Reuter van de mogelijkheid, dat generaal Giraud zijn functie van opperbevelhebber der Fransche dissidente strijdkrachten zal neer leggen. Het „Fransche bevrijdingscomité" dringt er echter met den meesten klem op aan dat hij blijft. Giraud heeft intusschen zijn verzoek tot ontslag als opperbevelheb ber van de dissidente troepen ingetrokken. Hij ging daartoe over, zoo heet het verder, nadat het dissidentencomité „een aantal door Giraud gestelde voorwaarden had aanvaard". De minister van marine van het Fran sche comité, Jacquinot, heeft bekend ge maakt dat in de Fransche marine een groote zuiveringsactie zal plaats hebben. Alle matrozen en officieren die na 1 Ja nuari 1941 met de Vichy-regeering on de een of andere wijze in verbinding hebben gestaan, zullen worden ontslagen. Hierme de is de opvatting van Giraud, dat alleen het technische kunnen van officieren en manschappen doorslaggevend is, door het Fransche comité echter verwornen. In po litieke kringen te Algiers wordt verwacht dat deze verwerping van het standpunt van Giraud waarschijnlijk van invloed zal zijn op de positie van dezen generaal. niet met Emile Edde mogen samenwer ken. Cordell Huil heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering zich ook in verbinding heeft gestelrj met het Fran sche dissidentencomité. De Amerikanen schiinen zich nu ook te willen mengen in den Engelsch-Gaullis- tischen strijd om Libanon. Door bemidde ling van den Egyptischen ministerpresident hebben zich vertegenwoordigers van den Libanon gewend tot den Amerikaanschen gezant, Kirk, in Cairo, met het verzoek den Libanon met Amerikaansche troenen, dip de Gaullisten en Engelschen moeten af lossen, te bezetten en de gearresteerde re geering weer in haar ambt te herstellen. In Arabische politieke kringen vermoedt men dat deze stap niet zonder Amerikaan sche aanmoediging is ondernomen. Men wijst er in dit verband op, dat de V. S. Syrië en den Libanon, wegens de petroleum van Irak en de Fransche petroleumleiding naar Tripolis, rekenen tot de gebieden van het Naburige Oosten, waar zii zich perma nent denken te vestigen. In New York heeft een in de bladen al daar verschenen artikel van Walter Lipp- man over de onlusten in Libanon eenig op zien verwekt. Lionman, die. zooals be kend zeer nauwe relaties onderhoudt met de kringen om Roosevelt, bepleit, dat bij de regeling van de Libaneesche kwestie het dissidentencomité in Algiers geenszins ge passeerd mag worden Men moet, zoo schrijft hii, iedere verzoeking weerstaan deze ongelukkige aangelegenheid als voor wendsel te gebruiken om het Fransche co mité uit de rij van vereenigde naties te verwilderen Er ziin in Londen en Washing ton zeker enkele lieden, die daartoe neiging gevoelen. Wanneer zii daaraan toegeven brengen zii de resultaten van de conferen tie van Moskou in gevaar en veroorzaken in het midden-Oosten en in Azië meer ver warring dan hersteld kan worden. Een poging deze kwesties alle or> grond van Britsehe beslissingen te regelen zal biina zeker een hoogst gevaarliik precedent scheppen. De Engelschen zouden zeer on verstandig ziin, wanneer zii een politiek zouden baseeren on de veronderstelling, dat zii in deze gebieden kunnen verwachten, dat de Vereenigde Staten de rol van jonge ren deelgenoot zullen spelen of de tweede viool zullen aanvaarden. ,WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN."

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1