Haarlemsche Courant Duitsche tegenaanvallen in diverse sectoren van Oostelijk front. Poolsche soldaten loopen naar de Duitschers over Nieuwsblad voor Noord-Holland De moeilijkheden der Geallieerden in Z.-ltalië. Giraud stelt eischen. 288e Jaargang No. 270 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlerasche Ct, Haarlem Bükantoor, Soendaplein 37. TeL 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Vrijdag 19 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoo: IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Afweerslag bij Smolensk duurt met onverminderde hevigheid voort. De positie van Gomel. Weer Duitsche terreinwinst bij Sjitomiir. Zware strijd bij Korosten, eveneens bij Newel. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: „In de groote bocht van den Rnjepr zetten de bolsjewisten hun vergeefsche aanvallen ten zuidwesten van Dnjepropetrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog ook Woensdag voort. Bij deze harde gevechten, die den vijand buitengewoon zware verliezen brach ten, werden in den sector van één enkele di visie pantsergrenadiers al 58 Sovjetpantser wagens stukgeschoten. Ten Noordwesten van Tsjerkassy heerschte levendige plaatselijke gevechtsbedrijvigheid. In het gevechtsgebied ten "Westen van Kief drongen onze troepen bij Sjitomir, na he vige vijandelijke aanvallen te hebben afge weerd, verder naar het Noorden door en her overden belangrijke terreinsectoren. Bij Ko. rosten duren de zware gevechten met nu meriek sterkere vijandelijke strijdkrachten voort. In het gebied van Gomel werden ten Zuidwesten van de stad hevige door pantserwagens gesteunde aanvallen af geslagen en plaatselijke penetraties op gevangen. Noordelijk van de stad mis lukten nieuwe vijandelijke aanvallen. Ten westen van Smolensk duurt de af weerslag met onverminderde hevigheid voort. De bolsjewisten, die den geheelen dag met geconcentreerde krachten stormliepen, werden hier en daar in ver bitterde gevechten op korten afstand bloedig teruggeslagen. De vijand ver loor hier Woensdag 94 pantserwagens. In het gebied van Witebsk vielen de bolsjewisten herhaaldelijk zonder suc ces aan. Ten Zuidwesten van Newel zijn hevige ge vechten aan den gang met verscheidene uit het penetratiegebied in Zuidelijke en Zuid oostelijke 'richting aanvallende vijandelijke gevechtsgroepen. De formaties der tiende divisie luchtdoelgeschut hebben zich in het gevechtsgebied van Kief en Sjitomir bijzon der onderscheiden door vastberaden in de gevechten te land in te grijpen. Aan het Zuid-Italiaansche front slechts wederzijdsche bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen. Aanvalspogingen. Woensdagnacht door af- deelingen vijandelijke vliegtuigen onderno men tegen plaatsen in West- en Noord Duitschland veroorzaakten geringe schade. In totaal zijn Woensdag boven Duitschland het bezette gebied in het Westen en het Mid- dellandsche Zeegebied 16 vijandelijke vlieg tuigen voor het meerendeel zware bommen, werpers, neergeschoten, terwijl boven den Atlantischen Oceaan een groote vijandelijke vliegboot werd neergeschoten. Zooals in een extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche troepen van het leger en van de luchtmacht onder bevel van luite nant-generaal Miiller op 16 November na een hardnelckigen en wisselvalligen strijd van 4 dagen tegen een in aantal en bewape ning superieuren vijand het Engelsche zee steunpunt Leros genomen. De deelnemende strijdkrachten van marine en luchtmacht schiepen door hun vastbesloten, doeltreffend optreden de voorwaarden voor de landing doordat zij den vijandelijken zee- en lucht strijdkrachten zware verliezen toebrachten. Zij forceerden ondanks het krachtige af- weervuur der kustbatterijen de landing op 't rotseiland, terwijl gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers de weerstandskracht van den vijand definitief braken. Tweehon derd Engelsche officieren en 3000 man on der leiding van den Engelschen bevelhebber van het eiland, generaal Tilney, en 350 offi eieren en 5000 man Italiaansche troepen van Badoglio onder leiding van den Italiaan schen admiraal Mascharpa gaven zich aan de dappere landingstroepen over. Zestien stukken zwaar Engelseh luchtdoelgeschut 20 stukken 2 cm. luchtdoelgeschut, ongeveer 120 stukken geschut tot een kaliber van 15 cm. en 80 luchtafweermitrailleurs werden buitgemaakt. Tijdens de voorafgaande ge vechten werden door marine en luchtmacht 9 torpedojagers en convooivaartuigen, twee bewakingsvaartuigen, 2 duikbooten, 1 ka nonneerboot, vier koopvaardijschepen van tezamen ongeveer 12.000 brt. alsmede ver scheidene kleine ravitailleeringsvaartuigen vernietigd, en 1 kruiser, 1 torpedobootjager en twee convooivaartuigen zwaar of op ver nietigende wijze getroffen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De gevechten aan het Sovjet-Russische front worden door versterkten tegenstand en toegenomen tegenaanvallen der Duitschers gekenmerkt. De Duitsche tegenaanvallen in het gebied van Sjitomir, die meer een plaat selijk karakter schijnen te dragen, hebben tengevolge gehad, dat de strijd zich meer naar het Noorden heeft verplaatst, waar thans Korosten het doel van den Sovjet-Russisehen opmarsch is. Een niet minder belangrijk brandpunt van den strijd is het gebied van Gomel, welke stad zelf in een „zak" achter het front ligt. De Duitschers hebben in verbitterde gevech ten alle pogingen van den tegenstander, de verbinding met Gomel af te snijden, weten te verijdelen. Het derde punt, waar de Duitschers in buitengewoon hevige afweergevechten ge wikkeld zijn, is ten Westen van Smolensk, waar evenwel met succes aan den geweldigen druk der aanvallers weerstand kon worden geboden. Het feit, dat de enorme krachtsinspanning van den tegenstander noch op de genoemde punten noch in de andere sectoren waar de aanvallen met minder geconcentreerde krach ten worden ondernomen, doch niettemin hevig zijn, zooals in de bocht van den Dnjepr, geen groote successen heeft opgeleverd, is oorzaak, dat men in Duitsche kringen de situatie aan het Oostelijk front weder iets optimistischer beoordeelt, temeer daar, naar men hier kan hooren, de reserves voor het ondernemen van tegenaanvallen nog niet in den strijd zijn geworpen. Clifford Well, oorlogscorrespondent van de Daily Herald aan het Italiaansche front, tracht zijn lezers een beeld te geven van de moei lijkheden, waarmee de Anglo-Amerikaansche troepen in Zuid-Italië te kampen hebben. Mannen in overjassen, die tot hun enkels in de modder staan, koude winden, die van de bergen blazen, waarop men thans voor de eerste maal sneeuw ontwaart, dreunend artillerievuur in de dalen hetwelk denken doet aan het gedruisch van ondergrondsche treinen ziedaar het algemeene beeld. „De Engelsche en Amerikaansche troepen, aldus Clifford Well, stooten overal op een zeer heftigen, vijandigen weerstand. De Ge allieerden probeeren tevergeefs de Duitschers uit hun sterk bevestigde stellingen te drijven. Een paar dagen geleden nog lag over het front het schelle zortlicht, thans ziet alles er triest en verlaten uit. Dit ondervinden in het bijzonder de troepen, die in geen twee jaren daar zij in Noord-Afrika stonden, een Euro- peesche winter hebben meegemaakt. Hoog, boven in de bergen, zijn eenige voor posten in gevecht, ten einde de Duitsche tegenaanvallen af te slaan. Die lijden het meest en verkeeren in voortdurend gevaar, geen ravitailleering te verkrijgen. Menschen met muildieren, die voor den aanvoer moeten zorgen, en op schier ontoegankelijke paden de voorste infanterieposten moeten trachten te bereiken, vallen dikwijls ten offer aan het vijandelijke machinegeweer en -mortiervuur. Aan het huidige front legt de vijand nog een ongemeen grootere taaiheid aan den dag dan aan de Volturno." Polytechnische school keert terug naar Parijs. De Parijsche polytechnische school, een vermaard, in 1794 door Napoleon gesticht instituut, zal naar Parijs terugkeeren en de Parijsche bevolking zal binnenkort weer het genoegen smaken de studenten in hun ouderwetsche costuums met roodgestreepte broek in het stadsbeeld te zien. Het pro gramma voor het eerste jaar is weinig ver anderd Het leervak lichamelijk ontwikke ling is uitgebreid, terwijl er ook lezingen over politiek zullen worden gehouden. Britsche aanval op Berlijn. In de late avonduren van 18 November drongen Britsche formaties bommen werpers onder bescherming van mistig weer het Noordwestduitsche Rijksge bied binnen en vielen behalve eenige andere plaatsen van het rijk ook de rijks hoofdstad met brisant- en brandbom men aan. De terstond in actie komende afweer van Duitsche nachtjagers en van talrijke lucht doelbatterijen verhinderden de Britsche terreurvliegers. een geconcentreerden aanval op de stad Berlijn te ondernemen. De bom men werden in hoofdzaak geworpen op de dicht bewoonde voorsteden. Reeds zijn be richten binnengekomen over het neerschie ten van verscheidene Britsche bommenwer pers die aan den aanval hebben deelge nomen. Naar Reuter meldt, is in Londen officieel medegedeeld, dat bij den aanval van de Brit sche luchtmacht op het Duitsche rijksgebied, o.a. Berlijn, in den afgeloopen nacht totdusver 32 vliegtuigen verloren zijn gegaan. Opmerkelijke gebeurtenis bij Smolensk. .WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN." Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht mededeelt, zij tl bij een onlangs in het gevechtsgebied van Smolensk door de bolsje wisten ondernomen grooten aanval voor het eerst onderdeelen van de z.g. Poolsche divisie „Taddeus Kosziusko" in den strijd geworpen, die toen de gevechtshandelingen even aan den gang waren, in gesloten rijen naar de Duitsche troepen overliepen. Het D.N.B. verneemt over deze opmerkelijke gebeurtenis op grond van verklaringen van de overloopers de volgende bijzonderheden: De Poolsche divisie „Taddeus Kosziusko" werd in het voorjaar van 1943 onder bevel van den joodschen kolonel Berling geplaatst. Zij vorm de geen zelfstandige formatie zooals dit in Engeland het geval is doch was een onder deel van het bolsjewistische leger. Het offi cierscorps bestond uit bolsjewisten van Pool sche en Oekrainische origine. Zooals bij iedere bolsjewistische eenheid, was er een „bijzondere afdeeling" en ook het bekende politieke apparaat van joodsche com missarissen, dat den naam „afdeeling voor po litieke voorlichting" droeg. Sedert het oogenblik, waarop zij werden weggevoerd, was de behandeling der Polen door de bolsjewisten één martelgang. Deser ties waren derhalve aan de orde van den dag. Het kleinste vergrijp werd door een onmiddel lijke executie voor het front of door het over brengen naar een bolsjewistisch strafkamp hetgeen volgens de verklaringen der overloo pers nog erger was gestraft. De strijdende Polen liepen de eerste de beste keer dat zij aan het front kwamen, onmiddellijk in groo ten getale over. De artillerie der bolsjewisten richtte haar vuur op de vluchtende Polen. Meer dan 600 hunner slaagden erin zich in de Duitsche stellingen in veiligheid te brengen. Talrijke overloopers hadden verwondingen door Sovjet-granaatscherven opgeloopen of waren door bolsjewistische scherpschutters in den rug getroffen. Nog op weg naar het ach- terwaartsche gebied werden de Poolsche over loopers verscheidene malen door bolsjewisti sche slagvliegtuigen aangevallen en beschoten. Het feit, dat deelen der Poolsche divisie bij haar eerste optreden zijn overgeloopen, ziet de Berl. Börsenzeitung als kenmerkend voor de houding van het bolsjewisme jegens de kleine volken, die aan den rand en binnen het bereik van de bolsjewistische ruimte liggen. Het blad wijst er op, dat het bolsjewisme ook den laat- sten vonk van nationalen wil bij die volken n.M.!..- De Me 323, het grootste Iandvliegtuig ter wereld. De „Gigant" is een door de Messerschmidtfabrieken vervaardigd 6-motorig vliegtuig van een nieuw type, dat door het Duitsche luchtwapen onlangs in gebruik genomen is en dat reeds bij verscheidene operaties der Duitsche Weermacht zijn diensten als transport vliegtuig, speciaal voor groote afstanden bewezen heeft. Hier ziet men den „Gigant" als transportvliegtuig voor gewonden, waarvoor het ook zeer geschikt is gebleken. Zijn geweldige af metingen en groote laadruimte maken ook grootere transporten van gewonden zonder moeilijkheden mogelijk. Behoedzaam worden de gewonden door het ziekenhuispersoneel uit het vlieg tuig gebracht. (PK Seeger Atl/H P. c) KORT NIEUWS In de afweerge vechten bij Gomel is gesneuveld de leider van 't Reichs institut für Ge- schichte des neuen Deutschland, dr Karl Ganzer, die den leeftijd heeft bereikt van 35 jaar. Zijn belangrijkste werk is: „das Reich als europaische Ord nungsmacht". Bij de te Heidel- berg gehouden vier de tabaktoewijzing stonden 7.35 mill. K.G. aan diverse binnenlandsche ta baksoorten ter be schikking. In ver band met de zeer groote vraag kon slechts een gedeel telijke toewijzing plaatsvinden. De Japansche koopvaardijmatro zen zullen voortaan van staatswege wor den opgeleid en niet meer door par ticuliere maatschap pij ei In Yokohama zijn 1299 Japanners gearriveerd, die door uitwisseling ontslagen zijn uit Amerikaansche in- terneeringskampen. tracht te dooven. De Poolsche soldaat, die in het Sovjet-leger dient, mag niet anders zijn dan een slaaf, die geleid wordt door de be dreiging met het schot in den nek. De Gaulle willigt ze in. Uit welingelichte Gaullistische bron verneemt men, dat Giraud, toen zijn ontslagaanvrage en zijn aftreden als mede- voorzitter van het comité te Algiers be sproken werden, een aantal voorwaarden heeft gesteld, die, wanneer hieraan vol daan werd, hem als opperbevelhebber van de dissidente strijdkrachten zouden bevrijden van controle van De Gaulle. De eerste voorwaarde, dat het comité zijn vertrouwen moest uitspreken, werd reeds döor een resolutie van het comité vervuld, waarin Giraud als den militairen chef van het z.g. „Vrije Frankrijk" volledig vertrouwen werd betuigd. De andere voorwaarden, n.l. Giraud dient in zijn kwaliteit van eenig opperbevelhebber der dissidente strijdkrachten ten aanzien van de opdracht tot en uitvoering van mili taire operaties volledig de vrije hand te heb ben, voorts, dat geen onder hem geplaatst officier voor een van de z.g. commissies van onderzoek moet verschijnen, die zich bezig houden met het onderzoeken van de betrek kingen van enkele ambtenaren met Vichy en tenslotte dat zonder de toestemming van Giraud geen nieuwe generaals benoemd zullen worden, zijn door het dissidentencomité even eens pricipieel aanvaard. Dit beteekent volgens de meening van dis sidente kringen te Londen, dat generaal Gi raud zonder dit van tevoren te bespreken met het dissidentencomité direct met het Ge allieerde opperbevel kan beraadslagen over militaire operaties en dergelijke. Dit betee kent voorts, dat Giraud absoluut bereiken wil, dat de onder hem geplaatste officieren en manschappen voor de extreme politieke maatregelen van bepaalde leden van het dis sidentencomité gevrijwaard blijven. Door de vierde voorwaarde moet het het comité onmogelijk gemaakt worden Giraud als opperbevelhebber plotseling door de be noeming van een nieuwen generaal te ver vangen. De vier voorwaarden geven den achtergrond aan van den strijd om de macht, die sinds lang tusschen de beide generaals wordt gevoerd Flinke kereis melden zich nu voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aan- meldïngsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 20—11'43, 912.00 uur: Assen, Concerthuis aan de Vaart. 1518.00 uur: Groningen, Heerestr. 46. 2111'43, 912.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestraat. 2211'43, 914.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23—11—'43, 9—13.00 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 2411'43, 914.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25—11'43, 914.00 uur: Den Haag, Caf$ Den Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1