AKKERTJES DE JEUGDHERBERG. D. Van Haarlem naar Amsterdam is maar een tramritje, dat ge dezer dagen eens moet maken om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling „De jeugdherberg van morgen", die door de Nederlandsche Jeugd herberg Centrale in het Stedelijk Museum aan de Van Baerlestraat is georganiseerd. Het ligt niet in mijn bedoeling, U veel van deze tentoonstelling hier te vertellen. Wie er heen gaat zal zich zijn bezoek niet berou wen. Zoowel de aard van het tentoongestel de als de bijzonder aantrekkelijke wijze, waarop onder leiding van den architect Wij- develd een en ander is opgesteld wekken belangstelling en bewondering. Wie er meer van wil weten bestede er een middagje aan. Wel zij hier opgemerkt, dat het centrum der tentoonstelling wordt gevormd door een achttal modellen van jeugdherbergen, se lectie uit vier en vijftig inzendingen, die het resultaat vormden van een prijsvraag onder Nederlandsche bouwkundigen tot het ont werpen van een jeugdherberg met een ca paciteit van 250 bedden. Om 't dadelijk te zeggen: deze prijsvraag is een bijzonder succes geworden, hetgeen niet alleen blijkt uit dit getal van 54. maar vooral uit de verscheidenheid, waarin de bouwmeesters vorm hebben gegeven aan hun inzichten en opvattingen. Er zijn modellen, die den een voud, bij het sobere af, tot grondtoon van hun schepping hebben gekozen, terwijl an deren kasteel-achtige bouwwerken hebben ontwerpen, die den jeugdherberg op roma neske wijze in het centrum van het avond- tuurlijke trekken plaatst. Het is dit „trekken" dat in onze dagen aandacht vraagt. Als er in één ontwikke ling tempo heeft gezeten dan is het wel in die van het trekkerswezen. Vijf en twin tig jaar geleden was het een gansch on bekende zaak en de jongelui, die er in die dagen op een mooien zomerdag in een luch tig pakje op uit trokken om van de natuur te genieten en er zich weinig zorg over maakten, in welke boerenschuur zij zouden overnachten zullen het wel niet gemakke lijk hebben gehad. Intusschen zat de lief hebberij van het trekken er spoedig in en de behoefte aan plaatsen, waar de trekker een behoorlijk nachtverblijf kon vinden, deed zich gelden. En zoo waren er in 1929 reeds 12 jeugdherbergen verrezen, waar in dat jaar 8575 overnachtingen waren ge boekt. De vooroorlogsche jeugdbeweging heeft zich beijverd, het trekkerswezen en het in stituut van den jeugdherberg in goede ba nen te leiden en de Nederlandsche Jeugd herberg Centrale heeft een reeks van jaren voortreffelijker! arbeid verricht en bergen werk verzet. Na tien jaar, jn 1939. bezat Ne derland een net van 65 jeugdherbergen, waarin een kleine 200.000 overnachtingen werden genoteerd. En het laat zich aanzien, dat dit alles nog maar een begin is. Want de jeugdherberg moge in de jaren die achter ons liggen steeds beter geworden zijn, en de betreurenswaardige excessen die in den vorm van den „vrijen" jeugdherberg zijn verschenen mogen dank zij een krachtige actie straks geheel beteugeld worden geacht tevreden kan men nog niet zijn. De be staande gebouwen eischen hier en daar ver betering, maar vooral hun aantal dient uit gebreid en niet voordat er natuurlijk na den oorlog niet minder dan 125 jeugd herbergen in Nederland aan de thans be staande zijn toegevoegd, is men aan de N, J. H. C. tevreden. Weliswaar zullen het niet alle herbergen worden van de capaciteit als die welke eenmaal in Rotterdam zal verrij zen en plaats biedt aan 500 gasten, zelfs niet zoo groot als de Amersfoortsche jeugdher berg, waarvan het bekroonde ontwerp op de tentoonstelling een beeld geeft en die 250 bedden omvat, maar zoo tusschen de 80 en 250 bedden zal men hier en daar en overal toch in de toekomst per herberg vinden. Dat beteekent dus straks een 200 jeugd herbergen in Nederland met laten we zeg gen gemiddeld 150 bedden, hetgeen dus be teekent, dat men er rekening mede moet houden, dat in de toekomst een 30.000 trek kers op het pad zuilenrijn, dertigduizend jongelui, die in een net van jeugdherbergen over ons land een vriendelijk onderkomen, een plek van weldadige rust en een goede legerstede zullen vinden. Dit alles voor te bereiden voor de jeugd van de toekomst is de plicht van het heden. Vandaar, dat we gaarne met een enkel woord een bezoek aan de tentoonstelling in Amsterdam aanbevelen. AGENDA VRIJDAG IS NOV. Gem. Concertgebouw Residentieorkest, 7 uur. Rembrandt: „De oude zondaar" (18 j.) 2.30, 6 en 8.15 uur (Zaterdag idem); Palace: „Het leven is niet zoo kwaad" (alle leeftijden) 2 en 8 uur. (Za terdag 2, C en 8.15 uur. Luxor: „Maske in Blau" (18 j.) 2.30 en 8 u. (Zaterdag 2.30, 6 en 8.15 uur). Frans Hals: „Vier vroolijke vagebonden" (J8 j.) 2.30 en 7.30 u. (Zater dag idem). Moviac: „Heiszes Blut" (alle leeft.) 2.30 en 8 u. (Zaterdag 2.30, 6 en 8.15 uur). ZATERDAG 20 NOV. Stadsschouwburg „Maria Stuart", 7 u. Bioscopen: Zie Vrijdag, AGENDA VOOR AMSTERDAM. VRIJDAG 19 NOV. - Stadsschouwburg „Noah", 7.15 u. Royal: „Het hoedje van Marius 2.30 en 7.15 u. City: revue, 7.15 u. Leidsche plein Theater: „Momentopnamen", 7.30 uur. Centraal Theater: „Half om half", 7.30 u. Carré Circus, 2 en 7.15 u. Metropool: revue: 2.30 en 7.30 uur. ZATERDAG 20 NOV. Stadsschouwburg „Lohengrin", 5.30 uur. Concertgebouw: Volks concert, 7.15 u. Royal, City, Centraal Theater, Metropool, Carré en Leidscheplein Theater zie Vrijdag. Stedelijk Museum: Tentoonstellin gen „De jeugdherberg van Morgen" (10-4) en „Sint Lucas". De bollen der zgn. „trektulpen" worden ongeveer half December in kistjes in de warenhuizen in West-Friesland gedepo neerd, opdat in Januari de bloeiende tul pen kunnen worden afgeleverd. Thans worden deze bollen in den vollen grond „voorontwikkeld". (C.N.F./Kuiper Pax c) Vredegerechtshof \Rector weigerde vergadering bij te wonen. Het Vredegerechtshof veroordeelde den ree tor van het Leidsche gymnasium, met vernie tiging van het vonnis van den Vrederechter te s-Gravenhage, waarbij verdachte een gevan genisstraf van 8 dagen werd opgelegd, tot een geldboete van zeshonderd gulden of 90 dagen hechtenis. De procureur-generaal had beves tiging van het vonnis van den vrederechter geëischt. Aart het betreffende arrest van het Vrede gerechtshof wordt o.m. ontleend: Verdachte heeft niet betwist dat hij gewei gerd heeft een door den burgemeester van Leiden vastgestelde bijeenkomst, waarin door een deskundige een voordracht gehouden zou worden over onderwijs en opvoeding in natio- naal-socialistischen zin, bij te wonen, hoewel de bijwoning dezer bijeenkomst voor het on derwijzend personeel, waartoe verdachte be hoort, verplicht was gesteld door curatoren. Verdachte heeft ontkend, dat curatoren be voegd waren de bijwoning van bedoelde bijeen komst voor het betrokken onderwijspersoneel verplicht te stellen, en ontkende, door zijn weigering bedoeld te hebben, stremming in de uitoefening van den openbaren dienst, bepaal delijk het openbaar onderwijs, te veroorzaken. Het Hof is van oordeel, dat in de huidige omstandigheden het recht der overheid haar personeel te verplichten zich te doen voorlich- ien op hun bepaalde arbeidsgebied, zonder dat daarbij instemming met bepaalde beginselen wordt verlangd, in het algemeen moet wor den erkend. Voorzoover curatoren in het onderhavige geval de bijwoning van een bijeenkomst voor het onderwijzend personeel in het belang van het openbaar onderwijs verplicht hebben ge steld, moet aan curatoren de bevoegdheid daartoe geacht worden toe te komen overeen komstig art. 13, lid 8, van het reglement rechts toestand onderwijzend personeel der gemeente Leiden. Verdachte heeft zich ten onrechte aan voren bedoelde verplichting onttrokken en daar mede zijn ambtsplicht geschonden, na door den president-curator van te voren nog uit drukkelijk op dezen plicht te zijn gewezen Wat de vraag omtrent verdachtes oogmerk daarbij betreft, overweegt het Hof o.m. het volgende: Het Hof wil in het midden laten of ver dachte door zijn optreden invloed uitgeoefend heeft op de door het aan hem ondergeschikt leeraarspersoneel aangenomen afwijzende hou ding met betrekking tot de bijwoning van de meergenoemde bijeenkomst. Het Hof is echter van oordeel, dat uit de omstandigheid, dat verdachte tezamen met zijn leeraarspersoneel bijzonder te stremmen, hetgeen daarmede be paaldelijk bij de huidige verhoudingen immers onafscheidelijk is verbonden. Wat de aan verdachte op te leggen straf be treft, overweegt het Hof eenerzijds, dat onder de huidige omstandigheden, waarin nauwge zette plichtsvervulling van het overheidsper soneel een zaak van het allergrootste belang is, aan verdachte het door hem gepleegde misdrijf zeer zwaar moet worden aangerekend. Het Hof ziet echter anderzijds in de omstan digheid, dat de bevoegde autoriteiten geen aanleiding hebben gevonden verdachte wegens zijn daad van burgerlijke dienstweigering uit zijn ambt te ontslaan of eenigen disciplinairen maatregel op hem toe te passen, een aanwij zing, dat verdachte ook in de gegeven omstan digheden zonder overwegend bezwaar in de uitoefening van zijn ambt kan worden gehand haafd. Om deze redenen is het Hof van oor deel, ondanks den ernst van het door ver dachte gepleegde strafbare feit, met de op legging van een lichte straf, namelijk de hoog ste door de wet te dezer zake toegelaten geld boete, aan verdachte te kunnen volstaan. HAARLEMSCHE RECHTBANK Inwoner van Leeuwarden f 4300 afhandig gemaakt. In den zomer van dit jaar had de 26-ja- rige Haarlemsche betonwerker H. M. B. ken nis gemaakt met een inwoner van Leeuwar den, aan wien hij vertelde dat hij gouden tientjes te koop wist. De Leeuwardenaar voelde wel iets voor den aankoop van deze goudstukken en sprak met den Haarlemmer af na eenige dagen terug te keeren met het voor den aankoop benoodigde geld. Twee da gen later ontmoetten de beide mannen el kander weer en samen trokken zij Haarlem in. Na eenige cafétjes bezocht te hebben be sloten zij naar het adres, waar de gouden tientjes te krijgen waren, te gaan. Hier dicht bij gekomen, vroeg B. aan zijn metggezel of deze wel voldoende geld bij zich had, hetgeen deze beaamde en den betonwerker een por tefeuille, waarin f 4300 zat, liet zien. Deze griste den Leeuwardenaar de portefeuille uit de hand en ging er vandoor. Het slachtoffer van deze berooving zette den betonwerker achterna, maar moest de ach tervolging spoedig ongeven daar hij den weg niet kende. Donderdag stond B terecht voor de Haar lemsche rechtbarrk. Hij gaf toe den Leeu warder f 4300 afhandig te hebben gemaakt, maar de portefeuille had hij van hem ont vangen en niet uit diens handen gerukt. Het geld had hij voor het grootste deel in twee dagen opgemaakt in Amsterdam, wat over gebleven was, had de politie inbeslaggeno- men. Wegens diefstal subsidiair verduiste ring. vorderde de officier oplegging van tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank be paalde de uitspraak, na het pleidooi van den paalde de uitspraak op 2 December a.s Diefstal bij de Spoorwegen. De 40-jarige rangeerder G. D., pas kort werkzaam op het station te Haarlem, nadat hij jaren lang op het Zaandamsche station had gewerkt, had uit een goederenwagon, die op het Haarlemsche stationsemplacement stond, een paket met couponstof weggenomen. Het paket had hij verborgen onder wat be groeiing aan den kant van de spoorbaan. Hier was het paket ontdekt door een com mies van de Spoorwegen, die na overleg met den stationschef, het paket liet liggen en er een oogje op hield. Des avonds was D. het komen halen en hij werd zoo ontdekt. De officier memoreerde de vele spoorweg diefstallen van den laatsten tijd en merkte op, dat dergelijke misdaden van ambtenaren, die een bijzonder vertrouwen genieten, zwaar gestraft moeten worden. Hij vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van zes maan den. Nadat de verdediger van%D. de uiterste clementie gepleit had, bepaalde de rechtbank de uitspraak op 2 December a.s. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking: van distributiebeschei den is het morgen Zaterdag de beurt aan het restant van de letter R van Rut en Sa t/m Schoo DE HEER II. BISCHOFF VEERTIG JAAR BIJ HET GEVANGENISWEZEN De heer H. Bisschoff, directeur van het Huis Bij rug-. Jende-, spier- of zenuwpijn en bij spit of rheumatiek zijn AK KERTJES weldadige pijnverlossers. Laat de AKKERTJES U daar- om dadelijk afdoend helpen. f<&i) Wacht dus niet, neemt direct YV De Nederlandsche Pijnstiller MEJUFFROUW J. F. VAN LEYDEN t In den ouderdom van 83 jaar is overleden mej. J. F. van Leyden, die vele jaren hoofd is geweest van de fröbelschool aan de Colenso- straat in de voormalige gemeente Schoten. Talloozen, die vroeger deze school bezocht hebben, bewaren prettige herinneringen aan haar. De teraardebestelling is bepaald op Dinsdag a.s. om 12 uur op de algemeene be graafplaats aan de Kleverlaan. Even een briefkaartje.... Wat, heeft u nog steeds geen brief kaartje geschreven? Doe het dan nu. Sint Nicolaas kan nog heel wat gebruiken. Al die kinderen, wier ouders in zorgvolle omstandigheden verkeeren, te helpen, dat valt niet mee. De Jeugdstorm helpt St. Nicolaas en zamelt speelgoed in voor deze kinderen. Schrijf nu meteen een brief kaartje en het wordt gehaald. Adressen: Haarlem, Spaarne 94. Kennemerland: Jan van Galenstraat 2, Haarlem; Haar lemmermeer: Nieuwe Moerdijk 9, Bad hoevedorp. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. een bezwaarschrift aan curatoren heeft onder- yan bewaring te 's Gravenhage, die eenige teekend, waarin de bevoegdheid tot verplich- jar^n adjunct-directeur van het H. v. B. te ting der bijwoning wordt ontkend, van door dezer stede is geweest, was Woensdag veertig verdachte uitgeoefenden invloed op zichzelf iaar bÜ het gevangeniswezen werkzaam. reeds voldoende zou kunnen blijken. Hierin wordt geen verandering gebracht door ver dachtes ter terechtzitting in strijd met zijn eerdere verklaringen gedane mededeeling, dat hij bij zijn afwijkende houding om de bijeen komst bij te wonen slechts had volhard om ongenoegen met zijn leeraarspersoneel te voor komen, en dat hij tot bijwoning bereid zou zijn geweest, indien ook de leeraren zich daar toe bereid hadden verklaard. Evenzeer gaat het Hof niet nader in op ver dachtes bewering, dat hij op louter juridische gronden geweigerd zou hebben de bijeenkomst bij te wonen. Het Hof wil in dit verband slechts opmerken, dat in het mede door ver dachte onderteekende bezwaarschrift op den voorgrond wordt gesteld, dat de onderteeke naars bedoelde bijeenkomst als van politieken aard beschouwden en dat het Hof in deze over weging de eigenlijke reden van de afwijzende houding ziet, waardoor aan deze houding een uitgesproken politiek karakter toekomt. Het Hof stelt echter vast, dat een ambte naar als verdachte, uiteraard weet, dat vooral in de huidige omstandigheden zonder krach tige gezagshandhaving een regelmatige gang van het bestuur en de openbare orde, zoowel in het algemeen als op het gebied van het onderwijs niet langer verzekerd zijn, met alle hoogst nadeelige gevolgen voor de gemeen schap daaraan verbonden. Indien verdachte derhalve desondanks weigert een door het bevoegd gezag rechtmatig opgelegde verplich ting na te komen en aldus het gezag zelf aan tast, dan moet verdachte naar 's Hof's oordeel onder deze omstandigheden tevens tiet oog merk hebben gehad den regelmatigen gang van het openbare bestuur schade toe te bren gen en aldus de uitoefening van den open baren dienst in het algemeen en van den ge meentelijken dienst van het onderwijs in het Dqor de afdeeling balletten van het Ge meentelijk Theaterbedrijf te Amsterdam werd Woensdagavond in den Stads schouwburg de eerste opvoering gegeven van „Demeter" onder leiding van Yvonne Georgi, muziek van Jan Koetsier. Een der scène's met links Yvonne Georgi en rechts Mascha ter Weeme. (Stapf/Reynhoudt Pax c) MEJ. L. A. C. DE CLERCQ VAN WEEL TEN GRAVE GEDRAGEN. Velen waren Donderdagmiddag naar Wester- veld gekomen om de teraardebestelling bij te wonen van mej. L. A. C. de Clercq van Weel, die dezer dagen op 79-jarigen leeftijd is over leden. Voor talrijke vereenigingen in Haarlem en omgeving heeft zij zich gegeven, vooral op het terrein der liefdadigheid. In het bijzonder gold haar interesse evenwel de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool en de Remonstr. Gereformeerde Kerk. Bij den rouwdienst, welke vooraf in de Re- monstrantsche Kerk werd gehouden, waren talrijke afgevaardigden van vereenigingen aan wezig, doch ook op de begraafplaats Wester- veld was de belangstelling groot. Hier merk ten wij o.a. op: ds. W. Spliethoff, Evang. Luth. predikant, voorzitter der afd. Haarlem van de Evangelische Maatschappij; de dames D. v. d. Waal, directrice; M. G. van der Goot-Mauritz, presidente en L. C. de Bruyne, administratrice der Haarl. Huishoud- en Industrieschool; dr. W. R. M. Noordhoff en den kerkeraad der Re- monstrantsche Gemeente. In de aula gaf jhr. G. L. Schorer namens de neven en nichten uiting aan de gevoelens van genegenheid en eerbied. De verscheidene was een liefdevol gaaf mensch, welke zonder op hef een belangrijk aandeel nam in de werk zaamheden voor de Remonstrantsche kerk en het Huishoudonderwijs. Bij de laatste moei- liüce periode in haar leven droeg zij alles met gelatenheid en wijsheid. Mej. A. Th. A. de Clercq van Weel sprak aan de groeve een kort afscheidswoord mede na mens de twee andere zusters van de over ledene, die elders vertoeven. Spr. bracht haar dank voor het goede voorbeeld. Mej. D. v. d. Waal, directrice der Haarlem sche Huishoudschool, herinnerde aan hetgeen door mej. De Clercq van Weel als medeop richtster van deze onderwijsinrichting werd verricht. Steeds was zij een stuwende kracht en dank zij deze steun en het helder inzicht kon er veel worden bereikt. Namens de school betuigde spr. haar erkentelijkheid. Dr. W. R. M. Noordhoff noemde het streven naar waarheid en recht een der kenmerkende karaktertrekken van de ontslapene. Voor de achterblijvenden zal het een troost zijn om te weten, dat zij geroepen is in de stilte, die boven den strijd gaat. Namens de drie zusters sprak tenslotte jhr. G. L. Schorer een woord van dank. RADIO.PROGRAMMA ZATERDAG 20 NOVEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Vroolijke ochtendklanken. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Vroolijke ochtend klanken. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Programma over zicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Klanken in den mor gen. (8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Berlijnsch Philharmonsch orkest en solist.. 9.45 Godsdiens tige uitzending. 10.00 Orkest Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Musette orkest, soliste en gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Mas- man. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Orkest Malando. 13.30 De weke- lijksche wandeling. 13.40 Orkest Malando. 14.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist en Dameskoor, 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Uitzending voor Nederlandsche zee lieden. 17.20 De Tango in alle landen. 18.00 BNO Politiek weekoverzicht. 18.10 De Melodisten en soliste. 18.45 Hier WA. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Van 19.15 af alleen voor <ie Radio-Centrales. 19.15 Het Meistersextet. 19.30 Luisterspel: ,,De oogen van Olympia Spalanzani". 20.00 Voor de familie Luistergraag. 22.00 BNO Nieuws en cultureele be richten. 22.15 Uit vrouwenharten. 23.1524.00 Romantische avondklanken. HILVERSUM II. 301.5 M. 14.00 Het Amusementsorkest en soliste. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Kwintetconcert. 16.10 Minder bekende ouvertures. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Frans Wouters en zijn orkest. 17.30 Pianovoor dracht. 18.00 Operette- en operafragmenten. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Strijkkwartet. 19.45 Liede ren van H. Wolf en Cl. Debussy. 20.15 Voor luis teraars, die graag lezen. 20.30 Populaire orkest muziek. 21.00 Symphonieconcert. 21.45 Avond wijding.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2