Haarlemsche Courant Libaneesche ministers in vrijheid. Doorbraakpogingen bij Dnjepropetrowsk, Nikopol en Kriwoi Rog verijdeld. Nieuwsblad, voor Noord-Holland In Zuid-Italië stellingen achter de Sangro betrokken. Ook voor Syrië onafhankelijkheid. 288« Jaargang No. 272 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Maandag 22 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, Ijmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Hevige gevechten ten N.W. van Kerstj. Nieuwe Duitsche vorderingen ten W. van Kief. Sovjetgevechtsgroep bij Gomel vernietigd. Afweer, succes ten Z. van Ladogameer. Doelen te Londen gebombardeerd. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: Ten Noordoosten van Kertsj poogde de vijand opnieuw zijn bruggehoofd te vergroo- ten. Hij werd in hevige gevechten, waarbij 18 pantserwagens werden kapotgeschoten, afge slagen en leed zware verliezen door ons doel matig artillerievuur en herhaalde aanvallen der luchtmacht. Op het bruggehoofd Nikopol, ten Zuiden van Dnjepropetrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog gingen de bolsjewisten Zater dag met talrijke formaties infanterie en pantserwagens, die door sterke luchtstrijd krachten werden gesteund, tot den aanval over. Door taaie en op verbitterde wijze gevoerde afweergevechten en door krach tige tegenaanvallen verijdelden onze troe pen alle vijandelijke doorbraakpogingen en schoten 247 pantserwagens kapot; 107 daar van werden alleen al in den sector van één legercorps vernietigd. De Duitsche tegenaanval ten Westen van Kief maakt ondanks hardnekkigen vijandelij ken tegenstand nieuwe vorderingen. In het onoverzichtelijke terrein van een penetratiegebied ten Westen van Gomel duren de hevige gevechten onverminderd voort. Ten Noorden van Gomel werd een ingesloten vij andelijke gevechtsgroep vernietigd. Ten Westen van Smolensk verflauwde de gevechtsactie merkbaar. Vrij zwakke vijande lijke aanvallen hier zoowel als ten Zuiden en ten Noorden van Newel bleven zonder succes. Ten Zuiden van het Ladogameer werden talrijke aanvallen van den vijand gedeeltelijk in tegenaanval afgeweerd. In Zuid-Italië verliep de dag afgezien van wederzij dsche actie van artillerie en verken ningstroepen over het algemeen kalm. Slechts op één plaats in den Oostelijken sector van het front kwam het tot levendiger gevechten om de stellingen van Duitsche voorposten. Onze beveiligingen werden achter de rivier de Sangro teruggebracht, nadat zij den met sterk in de meerderheid zijnde strijdkrachten veel vuldig aanvallenden vijand gevoelige- verlie zen hadden toegebracht. Nachtelijke bomaanvallen door Duitsche vliegtuigen op doelen in Zuid-Engeland ver oorzaakten talrijke branden, o.a. ook in het stedelijke gebied van Londen. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde; In de groote bocht van den Dnjepr en bij Tsjerkassy kwam het Vrijdag tot plaatselijke gevechten. In het gevechtsgebied van Kief rukken onze voor den tegenaanval in den strijd geworpen divisies in weerwil van hardnekkigen vijande lijken tegenstand en van moeilijke weers- en terreinsomstandigheden verder op. Verschei dene heftige ontlastingsaanvallen der bolsje wisten mislukten. De eenige dagen geleden door vijandelijke strijdkrachten bezette stad Sjitomir werd door onze troepen ingesloten en Vrijdag stormenderhand genomen. In de stad en bij de zuivering van het heroverde terrein vielen talrijke gevangenen en een om vangrijke buit in onze handen. Aan weerszijden van Gomel werd ook Vrij dag verbitterd gevochten. Terwijl ten Zuid westen van de stad de zware gevechten nog aan den gang zijn. werden ten Noordoosten van Gomel alle bolsjewistische doorbraak pogingen, die door talrijke slagvliegtuigen ge steund werden, verijdeld en plaatselijke pene traties door tegenaanvallen opgeheven. Ten Westen en ten Noordwesten van Smo lensk werden de bolsjewisten, die ook Vrijdag met versch aangevoerde sterke strijdkrachten aanvielen, wederom bloedig afgeslagen. Voor een deel stortten de vijandelijke aanvallen reeds in het geconcentreerde afweervuur aan ons front ineen. In het penetratiegebied ten Zuidwesten van Newel levendige plaatselijke gevechten. Aan het Zuid-Italiaansche front heerschte aan weerskanten een levendige bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen. Door een eigen stoottroepoperatie ten Zuidwesten van Mignano werden stellingsverbeteringen bereikt. In het Oostelijk deel der Middellandsche Zee viel de luchtmacht een vijandelijke vlootfor- matie aan en bracht door bomtreffers zware schade toe aan een kruiser en een torpedo jager. Formaties vijandelijke vliegtuigen drongen overdag tot aan de Duitsche Westgrens en Vrijdagnacht tot in West-Duitschland door. Door bommen ontstonden schade en verliezen. Zeven vijandelijke vliegtuigen werden hierbij neergeschoten, twee andere werden boven den Atlantischen Oceaan neergeschoten. Duitsche vliegtuigen vielen Vrijdagnacht opnieuw afzonderlijke doelen te Londen aan. Von Manstein schijnt op het beslissende oogenblik toch tot een grooteren aanval over een breed front te zijn overgegaan en heeft op deze wijze de herovering van Sjitomir door de onder hem staande formaties sneller, dan ge dacht was, bereikt, zoo schrijft de militaire correspondent van het D. N. B. Hetgeen Vrijdag nog maar een vermoeden kon zijn, is Zaterdag bevestigd. Sjitomir is weer in Duitsche handen. Hierdoor is de al- geheele positie in het gevechtsgebied ten Wes ten van Kief weliswaar nog niet fundamenteel gewijzigd, maar toch is deze positie aan het veranderen, hetgeen des te opmerkelijker is, daar dit reeds op de onmiddellijk aangren zende sectoren uitstraalt. Met de verovering van Sjitomir hebben de bolsjewisten gedacht in het Duitsche front een gat geslagen te heb ben. Het getuigt van een onderschatting van de Duitsche operatieve leiding, dat de bolsje wisten tevens naar Korosten oprukten. Van deze fout schijnt Von Manstein te profiteeren. Want de bewegingen, die zijn legers op het oogenblik uitvoeren, duiden op een nauwkeu rige voortzetting van den Duitschen druk van het Zuiden naar het Noorden. De algeheele uitwerking van het Duitsche succes kan nog niet worden overzien, temeer daar beide strij dende partijen rekening moeten houden met de modderperiode. Maar juist daarom is dat gene, wat Von Manstein tot dusver heeft be reikt, onmerkelijk. Het feit, dat de moeilijk heden voortvloeiende uit de als gevolg van de modder onbegaanbare wegen binnen enkele dagen zijn overwonnen, wettigt de conclusie, dat de Duitschers de begonnen operatie zullen voortzetten. Hieraan kunnen ook de bolsjewis tische inspanningen van het gebied ten Zuid westen van Perislawe uit en in het gebied van de Pripet-moerassen nauwelijks iets verande ren. De verliezen der bolsjewisten op het slag veld ten Westen van Kief zijn tot dusver, voor zoover men deze van Duitsche zijde kan over zien, enorm. Zij zijn dusdanig groot, dat op den duur een dergelijke slijtage nauwelijks te dragen moet blijken. Interessant is daarentegen, dat de Duitschers met het sparen van hun strijdkrachten ten slotte toch datgene schijnen te hebben be reikt, wat zij wilden. In ieder geval kan men als nuchter beoordeelaar van den toestand slechts vaststellen, dat de Duitschers het niet tot een slijtage van hun strijdkrachten hebben laten komen, zooals door de huidige Duitsche aanvalsoperatie wordt bewezen. Bali doel van luchtaanval. Het eiland Bali was Donderdagmorgen het doel van een Amerikaanschen bomaanval. Naar van Japansche militaire zijde wordt medegedeeld is den aanvallenden Ameri kaanschen toestellen echter verhinderd hun doel te bereiken. Minimier te Krakau. De Reichführer-SS en rijksminister van binnenlandsche zaker, Heinrich Himmler, vertoeft, vergezeld van staatssecretaris dr. Stuckart als gast van den gouverneur-gene raal Rijksminister dr. Prank in de regee- ringshoofdstad van het gouvernement-gene raal, Krakau. liiiipp De werkende vrouw in Nederland. De vrouw in de kleedingindustrie. (O/H P. C) Aanval der Geallieerden op Gilbertseilanden. Volgens een mededeeling van het Ja pansche hoofdkwartier hebben sterke vijandelijke marinestrijdkrachten, onder meer bestaande uit vïiegkampschepen en slagschepen, in den ochtend van den 19en November de eilanden Makin en Tarawa van de Gilbert-groep aangevallen. In de laatste van daar ontvangen berich ten wordt gezegd, dat op 21 November de gevechten tusschen de Japansche verdedi gers en de aanvallers nog steeds voortdu ren, nadat het een deel der vijandelijke strijdkrachten gelukt was op de eilanden te ianden. De Gilbert-eilariden liggen N.O. van de Salomonseilanden. Zij bestaan uit 4 eilan dengroepen, die met elkaar 430 km2 groot zijn. Ze worden bewoond door 23.000 inwo ners, w.o. in normale tijden 100 blanken. De Gilbertsarchipel vormde voor den oor log Britsch protectoraat. Britsche nota aan De Gauile. Zitting van Comité te Algiers. Libanee sche president zal in zijn functie worden hersteld. De Fransche hooge commissaris Heileu teruggeroepen. De zender van Londen meldt, dat het Fran sche dissidentencomité besloten heeft de ge arresteerde Libaneesche ministers op vrije voeten te stellen en den president in zijn functie te herstellen. Tevoren was gemeld, dat het Libaneesche parlement Zaterdagnacht een geheime zitting had gehouden en den Franschen afgezant Catroux te kennen had gegeven, dat het tot ernstige ongeregeldheden zou komen, wanneer de kwestie der vrijlating niet nog in den loop van dezen dag werd opgelost. Volgens een bericht uit Algiers is het Fran sche dissidentencomité Zondag bijeengekomen na ontvangst van een nota der Britsche re geering, waarin de terugroeping van den Gaullistischen vertegenwoordiger in den Li banon, Helleu en de vrijlating van de Liba neesche politici geëischt werd. Het dissiden tencomité heeft bekend gemaakt, dat Helleu verzocht is naar Algiers terug te keeren. Voorts wordt in het communiqué gezegd, dat besloten is besprekingen te openen met de regeering van Syrië, ten einde het man daat over Syrië in overeenstemming te bren gen met de beloofde onafhankelijkheid. Generaal Catroux heeft op de vraag, of hij de gearresteerde politici ontmoet en gespro ken heeft, geantwoord, dat dit is gebeurd. De oplossing van het probleem, zoo zeide hij, is zeer moeilijk. Op vragen betreffende de mogelijkheid eener interventie van de Brit sche troepen, ingeval de ongeregeldheden weer verscherpt mochten worden, zeide Ca troux, dat dit niet te vreezen is. Het is echter voor beide partijen voor Frankrijk, zoowel als Engeland, van belang, dat de ongeregeld heden overal, waar zij weer oplaaien, ter stond onderdrukt worden. Voorts keerde Catroux zich zeer scherp tegen de behande ling van de Libaneesche crisis door de nabu rige Arabische zenders. Men moet, zoo be sloot, Catroux, Frankrijk de oplossing van het Libaneesche probleem overlaten, evenals men ook Engeland het Palestijnsche probleem al leen laat oplossen. De Britsche minister zonder portefeuille Richard Casey is van Beiroet naar Cairo teruggekeerd. Voor hij uit Beiroet vertrok, verklaarde hij dat hij generaal Catroux, die er naar streefde een oplossing der Libaneesche crisis te vinden, niet in twijfel gelaten heeft omtrent het standpunt van de Britsche regee ring. „Onze belangen", zoo zeide hij, „berus ten op twee grondslagen. Wij zijn, tezamen met de Franschen garanten der onafhanke lijkheid van de Libaneezen en wij hebben zeer groot belang bij de veiligheid in het Het eeuwenoude karakter van den Steenwijkerkamp zal door de ruilverka\Uling welke van groote waarde is voor de voèdsel- voorziening, een radicale wijziging ondergaan. Reeds trekt dit ploeg door den historischen bodem en maakt den grond bouw rijp. (C.N.F./van Buiten Pax c) KORT NIEUWS Te Rome, waar de theaters en bios copen hun deuren heropend hebben, zullen binnen en kele dagen ook weer de traditio- neele paardenren nen worden hervat Door den Ame rikaanschen lucht aanval op Sofia zijn 150 huizen en an dere gebouwen ver nield. Beschadigd werden 30 gebou wen. In Finland is men bezig met v o o r b e r eidingen voor het invoeren van een vrouwelij ken arbeidsdienst, waaraan door meis jes van 17 tot 25 jaar zal moeten worden deelgeno men. binnenland, bij de veiligheid onzer steun punten en ónzer verbindingslijnen." Op de vraag, of hij verdere ongeregeld heden verwacht, antwoordde Casey, dat de ernst van den toestand niet beoordeeld kon worden naar het aantal botsingen op straat. „Ik geloof, dat reeds gemeld is. dat de toe stand rustig is en dat nauwelijks iets te vreezen is. Ik zelf geloof niet, dat dit in wer kelijkheid kan worden beweerd. Ik geloof niet, dat gezegd kan worden, dat de span ning in den Libanon op eenigerlei wijze ver minderd is. Ik geloof, dat de ernstige toestand nog steeds bestaat." Opbouw van Italiaansche repubiikeinsehe leger. Maarschalk Graziani heeft een decreet uitgevaardigd over den opbouw van de Italiaansche repubiikeinsehe weermacht. Het decreet voorziet o.a. in de volgende wapenen: infanterie, cavalerie, artillerie, pioniers en pantsertroepen. De infanterie wordt onderverdeeld in Bersaglieri. Al pentroepen, zwarthemden en valscherm jagers. De artillerie wondt onderverdeeld in kustartillerie en luchtafweer en de pioniers worden onderverdeeld in troepen voor den berichtendienst, eenheden voor bruggenbouw, vernietigingstroepen, pio niereenheden voor waterwerken en sto ringseenheden. Turksche nota te Londen overhandigd. Het antwoord der Turksche regeering op de besprekingen te Cairo tusschen den Engelschen en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, is door d i am bassadeur der Turksche republiek in Lon den aan de Engelsche regeering overhan digd. Het vormt een samenvatting der be sprekingen van Cairo en der kortelings in de fractie der volkspartij gevoerde debat ten, benevens de in aansluiting daarop ge geven uiteenzettingen van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. Flinke kerels meiden zich nu voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of den Landstorm Nederland. Tjjdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met beirekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S kan ieder wor den. die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 23—11—'43, 9—13.00 uur: Utrecht. N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 2411'43. 914.00 uur: Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg 2511'43. 914.00 uur: Den Haag, Café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. „HET KAARTJE NAAR UTRECHT". De titel van het politiek weekpraatje van Max Blokzijl van hedenavond luidt: „Het kaartje naar Utrecht". ,WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN." j

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1