Dag van de oude W.A. gevierd. X e X (8 X Ik toover pim S r. O Toespraken van den Leider en commandant Zondervan. In de lagere kaderschool der W. A. te Oud Leusden is Zondag het feit herdacht dat Mussert elf jaar geleden de W. A. in het leven riep. In de ochtenduren reikte de commandant der W. A., mr. Zondervan het eereteeken uit aan de daarvoor in aanmerking komende W. A. mannen. Om drie uur arriveerde de Leider, die met een krachtig „Hou zee" werd verwelkomd en die voor het betreden van de zaal eerst ae oud-strijders inspecteerde. Vervolgens hield commandant Zondervan een rede, waarin hij er aan herinnerde, dat duizenden en duizenden W. A.-mannen aan de fronten staan. Nadat de vergadering de gevallen kameraden had herdacht, zeide spr. „Hun offers maken het mogelijk, dat wij 4n dit land niet behoeven te staan als knech ten, maar dat wij eens mogen meebeslissen over het lot van ons volk, dat ons boven al les dierbaar is." Hit volk heeft iets gepresteerd in de we reld. De naam van ons vaderland is in alle landen bekend. Wij weten, dat dit volk weer iets kan presteeren. indien wij er slechts slagen het te bevrijden van de vreemde in vloeden, die het ten verderve willen voeren Het ging, gaat en zal altijd blijven gaan om het Nederlandsche volk. Nadat spr. uitvoerig de eerste jaren van de W. A. in de herinnering had gebracht zeide de commandant: ,,Zij, die zoojuist dit eereteeken hebben ontvangen, dienen het niet te dragen als een belooning voor bewe zen diensten. De eenige belooning, die een W. A.-mar voor zijn strijd kent, is de op gang van zijn volk en de overwinning van de idee, waarvan hij de drager is. Maar allen, die met dit teeken zijn onderscheiden, zul len het moeten dragen als een opdracht om nog meer dan voorheen te werken en te strij den voor het ideaal, waarvan wij ons ge- heele volk willen doordringen. De strijders van vóór 10 Mei 1940 zijn het die in ons vaderland het begrip „poktieke soldaat" tot werkelijkheid hebben gemaakt. En daarom hebben zij ook allen recht op het W.A.-strijdersteeken, al zijn wij ons zeer goed bewust van de vroegere verschillen en zelfs van de totaal verschillende opgaven, die een enkele van de formaties had. Juist omdat men van de vele duizenden mannen, die de W. A. telt, er sporadisch één in het vaderland tegenkomt, is het bewijs geleverd, dat de W. A. zin heeft. Want de grootste dienst, welke de W. A. ons volk en de idee heeft bewezen, is wel, dat zij het mogelijk heeft gemaakt, dat zoovele Nederlanders zich hebben ingezet in de Waffen SS, het Neder- landsch legioen, het NSKK en de Panzergre- nadierdïvisie „Nederland". Hierna ging spr. uitvoerig in op de W.A.-frontzorgactie. Zijn rede vervolgend, zeide spr. dat in Februari van dit jaar een groote terreur actie werd ingezet tegen nationaal-socralis- ten in dit land met den moord op luitenant- generaal Seyffardt. Duizenden mannen van de W. A. verlieten hun dagelijkschen werk kring om hun plicht te doen bij de hulppoli tie, Dag en nacht waren zij in touw om het de misdadigers van allerlei slag onmogelijk te maken hun vuig bedrijf in dit land uit te oefenen. Zij zijn hierin niet ten volle ge slaagd, want ondanks hun inzet werden toch nog tal van kameraden vermoord. Als de Landwacht éénmaal aan het werk gaat, zal een korte maar hevige strijd wor den gevoerd, die eindigt met onze totale overwinning. Wij willen de onrust niet in dit land. Wij willen dit volk onze meening niet opdringen.Maar indien de kliek verraders, die aan den overkant van de Noordzee zetelt en een kleine bende betaalde huurlingen in dit dit land van onze goedheid misbruik meenen te kunnen maken door steeds maar weer moordaanslagen op ons te plegen, dan gaat dit ons wel wat te ver en dan stellen wij daartegenover onze middelen. Daarbij zul len slachtoffers van den anderen kant vallen, maar wij weten, dat niet w ij daarvoor ver antwoordelijk zijn. Wij hebben in dit opzicht een gerust geweten, want wij hebben alles gedaan, wat maar eenigszins mogelijk was om de nationaal-socialistische revolutie in dit land zich langs wegen van geleidelijk heid te doen voltrekken. Men schijnt dit al« zwakheid te hebben uitgelegd. Ook hier geldt met volle kracht het woord van den Führer: terreur kan alleen met tegenterreur gebroken worden! Laten wij ons echter voor oogen houden, dat het geen aangename taak is om ons volk op deze wijze tegen zichzelf in bescherming te nemen. Nadat mr. Zondervan nogmaals de ver diensten van Gerard Mooyman in het licht had gesteld sprak de commandant met waardeering over het werk van het thuis front. Met name de verrichtingen bij de ver schillende bombardementen roemde hij. Ten aanzien van het wel eens gehoorde verwijt van separatisme aan het adres van de W. A., verklaarde spr. met kracht, dat voor hem slechts één parool gold n.l.: de koers volgen die de Leider aangeeft. Op dit oogenblik nu alles om ons heen schijnt te wankelen gaat onze gedachte meer dan ooit uit naar den Führer, die als veldheer waakt over geheel Europa en feitelijk over de geheele wereld. Als wij dan openlijk onze trouw aan den Führer beleiden, dan zou ik willen vragen: Zouden wij dit ooit als Nederlanders hebben kunnen doen, indien in dit volk geen Mus sert was opgestaan? Mussert heeft in dit volk een vastberaden kern van tienduizen den mannen en vrouwen gebouwd, die het mogelijk maakt, dat wij hier het bezette Ne derlandsche gebied hebben en niet een eer loos protectoraat of een generaal-gouverne- Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties; W. van Om men, Heemstede. ment. Groote deelen van ons volk begrijpen dat niet. Zij meenen, dat de bezettingsover heid zal zwichten voor een star en dom ver zet. Wij hebben het conflict, dat er bestaat tusschen ons volk en de bezettingsoverheid te overbruggen. Mussert is de aangewezen man om hierbij voor te gaan. Wij W.A.- mannen van het eerste uur zijn ons dit zeer goed bewust. Mussert is ons altijd blij ven voort gaan en dit zal niet veranderen. Wij blijven altijd strijden met Mussert voor volk en vaderland. Hou zee Mussert spreekt. Ook de Leider riep in zijn rede de eerste jaren der W.A. in de herinnering terug. Reeds van het begin af, aldus spr., is deze formatie blootgesteld geweest aan den hoon van het eigen volk. Wij hadden nu eenmaal den knuppel in het hoenderhok geworpen en trokken daaruit de consequentie. Gene raal Snijders, die opkwam voor een sterke weermacht, werd weggestopt en langzaam maar zeker verviel ons volk in defaitisme. Het Nederlandsche volk geloofde niet meer in het soldaat zijn en evenals indertijd gene raal Snijders waren ook wij roependen in den woestijn. Zien we terug op de vier dagen oorlog in Mei 19 40. dan kunnen wij consta- teeren. dat ons leger hopeloos verouderd was. Thans in 1943, staan duizenden en duizen den van ons aan de Europeesche fronten, ten minste dertigduizend onzer mannen zijn in den oorlog ingeschakeld. En dat is goed, want bij de huidige historische ontwikkeling gaat men er van uit of een volk waardig gekeurd zal worden of het al dan niet wapens zal mogen dragen. Het was zoo ver met ons gekomen, dat voor enkele jaren een diplomaat kon zeggen .,Onze neutraliteit beteekent, dat wij oorlog hebben met niemand, maar zeker niet met Engeland". Colijn heeft, zoo vervolgde Mus sert, ons leger minstens zoo erg afgebroken als de soc. dem. leiders dat deden. Overgaan tot een bespreking van den hui- digen politieken en militairen toestand, zei de Leider, dat, indien er geen nat. socialisme zou zijn geweest, er niemand het dreigende monster uit Rusland zou hebben kunnen tegenhouden. Thans vecht Europa voor zijn leven. Het weerbaar zijn van een klein volk wil niet zeggen, dat het zich alleen tegen zijn belagers zal kunnen verzetten. Er moet een Europeesche weermacht zijn en wij moeten daarvan deel uitmaken. Van deze nieuwe groepeering begrijpt een groot deel van ons volk nog niets, ja, zelfs millioenen Duitschers geven zich van deze nieuwe situatie nog niet eens voldoende rekenschap. Sprekende over de W. A. zeide de Leider dat mén allereerst iets moet beseffen van een Europeesche, een Germaansche verbon denheid onder het respecteeren van ieders eigen aard. Hitier heeft tot mij gezegd, aldus spr., dat hij ons volk niets wenscht te ont nemen. Samen met het Duitsche volk moeten wij Europa op een hooger plan brengen, op dat wij met elkaar zoo sterk mogelijk zullen zijn. Aan het einde van zijn rede dankte de Leider zijn oude W.A.-mannen uit naam van ons volk voor hun trouw. Trouw waren wij, zijn wij en zullen wij blijven. Trouw zijt gij aan de Beweging en aan mij. Het is mijn onverwoestbaar geloof, zoo eindigde de Lei ders, dat het nat. socialisme zoo sterk zal zijn, dat het Europa zal weten te behouden Aan deze historische roeping blijven wij mee werken. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de „Dag van de oude W.A." besloten. Slagers mogen geen bouillon bereiden. Regeling voor de verstrekking van beenderen. Blijkens het „Voedselvoorzieningsblad" is bij verordening van het Bedrijfschap voor vee en vleesch het aftrekken van beenderen, met het doel dit aftreksel aan derden te verkoopen, verboden. Hierdoor wordt een verbod gesteld op het bereiden en afleveren van bouillon. De slagers dienen aan hun klanten de beenderen, waarop zij volgens de door hen geleverde distributiebescheiden recht heb ben, af te leveren en mogen deze niet meer achterhouden, teneinde hiervan bouillon te trekken. Teneinde de klanten in de gelegenheid te stellen zelf na te gaan, op welke hoe veelheid beenderen zij recht hebben, is aan de slagers thans voorgeschreven, dat zij in het vervolg aan hun afnemers bij elk aangekocht rantsoen vleesch een bewiisje moeten verstrekken (voorzien van den firmanaam van den siager) waarop ver meld is, dat de afnemer het recht heeft binnen een bepaald tijdvak een hoeveel heid beenderen aan te koopen, overeen komstig de hoeveelheid geleverd vleesch. Het bovenstaande geldt niet ten aanzien van vleeschwaren. Bij aankoop van vleeschwaren behoeven geen beenderen of beeniderbonnen te worden verstrekt. Knoesten en mergpijpen mogen slechts stukgehakt en gezamenlijk met andere soepbeenderen verkocht worden. Extra zeep en waschpoeder voor vullen arbeid. Met ingang van 1 December a.s. komen personen, die zgn. vuilen arbeid verrich ten, voor een tijdvak van twee maanden in aanmerking voor extra-rantsoenen een- heidszeep en waschpoeder. Zij dienen zich in de week van 21 tot en met 27 Novem ber a.s. tot den plaatselijken distributie- dienst te wenden. Belanghebbenden wor den verwezen naar de publicatie van den plaatselijken distributiedienst. De grenzen der Sowjet.Unie. Radio Moskou heeft een Tass-bericht uit Londen verspreid, volgens hetwelk de En- gelseh-Sovjet-Russische parlementscom missie verklaard heeft, dat de Westelijke grenzen van de Sovjet-Unie de in Juni 1941 bestaande zijn. In het Tass-bericht wordt verder gezegd, dat de Polen, na in 1920 op onwettige wijze Sovjet-Russische gebieden in bezit te heb ben genomen, de aldaar wonende Wit-Roe- theensche en Oekrainsche volken onder drukt hebben. De eenige factor, die het bestaan van een Poolsche republiek kan garanideeren, is niet het streven naar Pool sche heerschappij over niet-Polen, doch strijd en arbeid schouder aan schouder met de Sovjet-Unie. Resolutie van Bulgaarsche reserve-officieren. De Bulgaarsche minister-president Bosjilof heeft den voorzitter en het voltallige centrale bestuur der reserve-officieren ontvangen, die hem een resolutie overhandigden voor den opbouw van een nationaal front. Daarin wordt aan de regeering voorgesteld het Bul gaarsche volk voor te bereiden op de zware belastingproeven, die het te wachten staan en het duidelijk en ondubbelzinnig te wijzen op zijn plichten, die het ook ten koste van de zwaarste offers moet vervullen. Hiertoe moet de regeering door moedige stappen den kort- sten weg vinden tot het vereenigen van alle geesten en harten van alle Bulgaren. Aan de regeering wordt voorgesteld, de doeltreffendste en scherpste maatregelen te nemen tegen alle landverraders, onafhanke lijk van hun politieke en maatschappelijke positie van vroeger of thans. Hiervoor is het noodig, dat allereerst Sofia bevrijd wordt van al die elementen, die reeds sedert lang probeeren den strijdgeest der Bulgaren te ondermijnen en te verzwakken. Verduisteren: van 16.45 tot 8.00 uur Spoorwegongeval bij Utrecht. Aan den Zuidrand van de stad Utrecht heeft zich Vrijdagavond een spoorwegongeluk voor gedaan. Een electrische trein EindhovenAm sterdam kwam in botsing met een goederen trein. Beide treinen leden aanzienlijke schade. Onmiddellijk werden hulpmaatregelen geno men. De bestuurder van den electrischen trein kwam om het leven. Van verdere persoonlijke ongevallen is nog geen opgave verstrekt. Brandbommen op openlucht museum te Arnhem. Het bekende Openluchtmuseum te Arn hem, dat op aanschouwelijke wijze een beeld van de Nederlandsche cultuurge schiedenis geeft, heeft Vrijdag ernstige schade geleden door brandbommen uit Amerikaansche vliegtuigen. Drie der histo rische objecten brandden af. Oude rantsoenbonnen worden ongeldig. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat alle rantsoenbonnen van oud model, behalve de wisselbonnen voor 1/4 rantsoen brood, 1/4 rantsoen vleesch, 1/4 rantsoen kaas, 1/7 rantsoen melk. 1/7 rantsoen taptemelk en 1/50 rantsoen boter, na 27 November a.s. ongeldig zijn. Na 27 November a.s. zijn uitsluitend de rantsoen bonnen van het nieuwe model (dat zijn dus de in de kleuren groen en bruin uit gevoerde bonnen) geldig. intrede ds. P. 3. Mackaay. Als predikant der Ned. Herv. Gemeente. Zondagmorgen is in de Groote of St. Bavo- kerk als zevende predikant bij de Ned. Herv. gemeente van Haarlem bevestigd ds. P. J. Mackaay, door ds. J. J. Ket van Giethoorn, met een predicatie naar aanleiding van de woorden uit 2 Timotheus 4 vers 2: „Predik het Woord." Des avonds deed in hetzelfde kerkgebouw de nieuwe leeraar zijn intrede met een pre dicatie, die handelde over 2 Cor. 5 vers 17: „Zoo dan, indien iemand in Christus is, die is een nieuw schepsel: het oude is voorbij gegaan, zie, het is alles nieuw geworden." Na in aansluiting op de door hem voorgelezen Schriftgedeelten er aan herinnerd te hebben hoe de schrijver van het boek Prediker aan het einde van zijn leven moede en moedeloos was, hoe hij was een man, die wanhoopt; zeide de predikant hoe bij ons heden ten dage ook moeheid is, hoe ook wij wanhopen. Dan overgaande tot de uitwerking van het tekstwoord, betoogde spr., dat Jezus Christus alleen de nieuwe mensch is. Hij die voor ons heeft geleden en die de Verlosser is. Zij die in Christus zijn, zij zijn nieuwe menschen geworden. Zij die door het geloof in Christus aan Hem deelhebben, worden tot nieuwe menschen gevormd. Hij is het die ze gerecht vaardigd heeft. Zoo dan heeft iemand die ge looft een andere levenshouding dan een onge- loovige. Hij streeft naar het betere, al zal dan dat niet ten volle bereikt worden. Nadat gezongen was Gezang 19 vers 3, sprak de prediker nog enkele persoonlijke woorden. Hij bracht dank aan zijn bevestiger, die hem nu reeds driemaal dezen dienst heeft bewe zen; hij deed als jongste predikant een be roep op zijn collegas om raad en hulp, als hij die noodig mocht hebben. Dan dankte hij de broeders en zusters die uit Nieuw Am sterdam zijn overgekomen voor hun aan wezigheid. Tenslotte richtte hij zich tot het Stichtingsbestuur van de Noorderkerk. PAST OP UW HANDTASCHJES. De laatste weken is het meermalen voorge komen, dat alleenloopende dames in de avond uren van hun handtaschjes beroofd werden door een op een fiets rondrijdenden man. In verband hiermede waarschuwt de politie- president het publiek tegen dezen man, die vermoedelijk omstreeks 25 jaar oud is. HOUDT UW VOORDEUR GOED GESLOTEN. In verband met de den laatsten tijd veelvul dig voorkomende diefstallen van kleeding- stukken uit vestibules, wordt het publiek aan geraden de voordeur goed af te sluiten bij het verlaten der woning. 'n glimlach op Uw ge- zicht. Probeer zoo'n ver» rukkelijken kop thee van Van der Plaats thee-fa- li bletteo! Hééérlijk I Da'a waarProef 't maar VAN DER PLAATS thee-tabletten O Knip Pim uit, let op volgende advertentie VAN DER PLAATS - BOLS WARD IA fi se de <4- w he de Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan het restant van de letter S vanaf Spru en Ta t/m Tol „EXCELSIOR". De arbeidersmuzfêkvereeniging „Excelsior" gaf Zaterdag in het Gem. Concertgebouw een amusementsavond, die zeer goed geslaagd is. In het eerste gedeelte van dezen avond trad „Excelsior" onder leiding van den dirigent, den heer Peeters zelf op met een aantal num mers, die zonder uitzondering goed vertolkt werden. Een welverdiende bijval oogstte de heer Caro, de trommelslager van „Excelsior" met zijn prestaties in een pittige concert- marsch en met de door hem gearrangeerde Aïda-fantasie. Na de pauze trad het bekende orkest van Klaas van Beek op, dat eveneens veel succes had. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 20.900: 10736. 2000: 6705. 1500: 16233. ƒ1000: 3278. 9801. 400: 1294, 2776, 6871, 9351. 200: 16017. 100: 2149, 6802, 6891, 7881, 11723, 12523, 17348, 19762, 20753. TENTOONSTELLING VAN VOGELS. In restaurant Bolwerk wordt de tiende na tionale vogeltentoonstelling gehouden, geor ganiseerd door de Club van Volièrehouders en vogelvrienden „Onderling Genoegen". Vrijdag avond zal de heer C. S. Th. van Gink de ten toonstelling officieel openen. GEVONDEN VOORWERPEN. Brandslang. Bijster, Schalkwijkerweg 31; hand schoen, v. Velthuizen, Hagestraat 31; schoentje. Booms, Spaarnoogstraat 23: schoen, Bleeker. Jan van Zurenstraat 16; kousje. Polderman, Nagt- zaamstraat 7; overhemden. Mathijssen, Duinoord- straat 58; rozenkrans, Bijlsma, Vosmeerstraat 37; portemonnaie met inh.. Sterkenburg. Groenen- daalstraat 22 huis, Amsterdam; tonnetjes. Bur. van Politie. Smedestraat 9; want, van Rooij. Abr. Kuiperstraat 9. Heemstede; zak met inhoud. Burger, Lange Veestraat 6. KORT NIEUWS In Den Haag hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot een pakhuis op het Spui. De buit, die een waarde van 1500 gulden vif- tegenwoordigde, bestond uit 30 flesschen li keur, 60 flesschen jenever en 60 flesschen champagne. Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan de stoomwasscherij „Reingoed" te Oister- wijk. De dieven begaven zich naar de afdee- ling, waar de schoone wasch gereed stond, laadden alles wat zij vonden in manden, die zij vervolgens meenamen In totaal zijn een kleine duizend stuks waschgoed van allerlei aard verdwenen, hetgeen voor de diverse eigenaars een welhaast onoverkomelijke schadepost beteekent. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 23 NOVEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Programma overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Groeten uit de bergen. (8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Ochtendconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Intermezzo Goldoniani. 10.45 Orgelspel. 11.00 De boom in het landschap. 11.15 Melodisten en soliste. 12.00 Almanak. 12.15 Bariton en piano. 12.45 BNO Nieuws. 13 00 Land en volk brengt 13.05 Amusementsorkest en soliste met gramo- foonmuziek. 14.00 De laatste brief van Georg Büchner. 14.15 Orkest Gerard van Krevelen. 15.00 Orgelconcert. 15.30 Zonnestralen in ziekenzalen 16.00 De Groninger Orkestvereeniging. 16.45 BNO Nieuws 17.00 Om en om-programma. 18.00 BNO Binnenlandsch gesproken overz. 18.05 Het groote Omroeporkest. 18.45 De NSB antwoordt. 18.55 Spiegel v. d. dag. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de radio centrales. 19.15 Bonte Verscheidenheid. 22.00 BN O Nieuws en cultureele berichten. 22.1524.00 Uit het Abecedarium van de discotheek. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuziekconcert. 18.00 Dansmuziek. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Manuel de Falla-program- ma. 20.15 Duitsche Taalcursus. 20.40 Mededeelin- gen van het NAF. 20.45 Operafragmenten. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. m 4- ®K za de 13 tv w te til m hj Si D BK O O D A El 1 P! M Q> N (8 0) o> X v d a; k Vl e 1] e n z s T 1 Q) k I Vy k d s< d d F h t\ (8 (8 fa d i h si 8A (8 el O •*4 b (1 h o V-, (1 li <r ■i v v rl T- Dat was de L W-manier! L W ko/flesnrro- gaot moet U lang zaam filtreeren en héét drinken met ko kende melk. KOFFIESURRDGAAT LAMME WESTERMAN N.V. - HILVERSUM CO R ei k Ui ei R B

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2