Haarlemsche Courant Het kaartje naar Utrecht. Samos in Duitsche handen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Berlijn zwaar geteisterd. Herhaalde aanvallen afgeslagen bij Tsjerkassy. 288e Jaargang- No. 273 isureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Dinsdag 23 November 1943 Verschijn! dagelijks, behalve op zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271S Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Aan het gisteravond door Max Blokzijl ge houden radiopraatje is het volgende ontleend: Geachte luisteraars, Toen dezer dagen een leverancier bij mij aan de deur kwam en ik hem zoo in den loop van het gesprek vroeg, wat hij er wel van dacht, dat in Algiers al een sovjet-republiek op stapel staat, dat in Napels een communis tische burgemeester is ingezet, en dat nog op andere plaatsen, waar een jaar geleden nog orde heerschte, de afgezanten van Stalin al hun roode vaandel hebben geplant was de goede man uiterst verbaasd. Neen, daar had hij nog niets van gehoord of gelezen. Dat gaf toch wel zeer te denken, vond hij. En ja, je kon het overal bij de klanten hooren, dat ze leelijk ongerust begonnen te worden, nu de bolsjewisten zoo hard naar het Westen loopen, en dat ze in hun hart hopen, dat de Duitschers ze toch nog tijdig tegen zullen houden, al moesten ze dan van die Duitschers ook hee- lemaal niets hebben. Maar nee, van die din gen in Algiers en in Napels en zoo, nee, daar had hij nog niets van gehoord. Dat was toch wel heel erg, naar zijn meening Beteekent dit, dat de krantenlezer tegen woordig zoo weinig oplet, of dat hij, met opzet, toch niet gelooft, wat de krant hem brengt? Ik weet, dat een zekere soort Nederlanders eenvoudig door de wol geverfd is, elk bericht van Duitsche of Japansche zijde op gezag van de geallieerden, of desnoods ook bij voorbaat op eigen initiatief radicaal omkeert, en dan te vreden glimlachend zijn roddelkletspraat voor tram of koffiehuis al klaar heeft. Maar ik weet, dat het aantal van deze soort menschen toch met den dag kleiner wordt. En daar is alle reden voor. Een week geleden kon men in de bladen een uittreksel uit een oproep lezen, dien de Fran- sche communist Marty in het partijblad „La lutte sociale" tot zijn 60.000 aanhangers in Al giers, Tunis en Marokko heeft gericht naar aanleiding van het uitschakelen van den Fran- schen generaal Giraud, den emigrant en tegen speler van De Gaulle. „Het uur der beslissing", heet het in dien oproep, „is gekomen. De geweldige toe name van onze krachten in de afgeloopen weken, moet in ons het besluit doen rij pen, in Noord-Afrika de macht over te nemen, zonder de bevrijding van het moe derland af te wachten. Dat is de levendig ste wensch van Stalin, die mij voor mijn vertrek uit Moskou persoonlijk tot uitdruk king is gebracht. Stalin wenseht, dat zoo spoedig mogelijk in Afrika een Sovjet republiek opgericht worde, als voorspel voor de vorming van de unie der Euro- peesche sovjet-republieken, die het eind doel van onze werkzaamheid is." Legt men dezen oproep naast de berichten over bolsjewistische maatregelen in Sicilië, Zuid-Italië, Corsica, Sardinië, Iran, Irak en elders, dan behoorde men eigenlijk al genoeg te weten. Voor ons is dit alles geen nieuws. Wij hebben meegemaakt, wat er in de rand staten Litauen, Letland en Estland gebeurd is in de korte periode van inlijving bij de Unie van socialistische Sovjet-republieken, onteige ning, brandstichting, moord op grooten schaal, radicale uitroeiing van allen en alles, wat niet als des proletariaats beschouwd werd. Beroeps collega's in Berlijn, die uit de randstaten af komstig waren en na de bevrijding door de Duitsche weermacht daarheen zijn terugge reisd, hebben ons later de haast ongelooflijke feiten in kleuren en geuren meegedeeld. De meesten hebben hun ouders en andere bloed verwanten niet meer levend teruggezien, hun ouderlijke woningen leeggeplunderd gevonden, het familiebezit geroofd. Och het bolsje wisme is zoo erg niet meer, nietwaar meneer Jodewin? En aan onze grenzen zal het wel halthouden. Vooral als we verzekeren, dat we er niet van gediend zijn, en dat men de tele grammen van hulde van meneer Gerbrandy in Londen niet al te ernstig mag nemen. Er zal een tijd komen, die het bewijs levert, dat alles waar is geweest, en dat men je reinste struisvogelpolitiek heeft gevoerd. Om ten slotte de domme te zijn. Dan doet men, alsof z'n neus bloedt, en gaat maar weer rustig het volgende bericht telijf. Intusschen: er zullen ook wel, en vermoe delijk in meerderheid, menschen in Nederland leven, die er al lang genoeg van hebben, den kop in het zand te steken en daarna te ver klaren: „Mijn naam is Haas, ik weet van niets." Voor hen is het dienstig, de dingen nog eens te beschrijven, zooals ze zijn. Het lot van ons allen hangt af van eenige millioenen Duitsche en eenige honderdduizenden met hen aan het Oos telijk front strijdende soldaten van an dere nationaliteit. Maar toch in hoofdzaak van de Duitsche. Dat weet men bij ons natuurlijk heel goed, maar een deel van ons volk wil dat eenvoudig niet weten, het speelt ijskoud va-banque en laat het er maar op aan komen. Het zou er, als bewoners van een polder, geen oogenblik aan denken, hoera te roepen, als een storm het buitenwater omhoog had gejaagd, de alarmploegen haar laatste krachten in spanden, maar de wilde golven toch gaten in de dijken sloegen, die de bewoners met verdrinken bedreigden. Maar nu het om den polder Europa gaat, lacht men tevre den bij elk bericht, dat ten nadeele van de Duitsche alarmploegen uitgelegd kan worden. Dat is een mentaliteit, die een wonderlijke bladzijde volschrijft in onze vaderlandsche geschiedenis. En dat alles uit egoïsme, uit bekrompen heid, uit vasthoudendheid, uit een kleinbur gerlijk conservatisme, dat onder bepaalde omstandigheden, voor mijn part een deugd moge zijn, maar dat in de huidige verhou dingen toch platweg een gevaar moet worden genoemd. Wat helpt het deze soort van Nederlanders, als de dijken doorbreken, dat ze verdrinken in het zalige bewustzijn, toch lekker geen ongelijk te hebben bekend. Het doet me den ken aan de niet onbekende anecdote van het boertje, dat aan het loket van het Centraal station in Amsterdam een kaartje wilde koo- pen om naar Haarlem te reizen, van meening was, dat de juffrouw aan het loket geen enkel recht had te weten waar hij heen wilde, tenslotte een kaartje naar Utrecht nam en toen den man die achter hem kwam, toe fluisterde: „Nu heb ik haar toch lekker beet gehad: ik wil heelemaal niet naar Utrecht". Zekere Nederlanders willen evenmin het bols jewisme als wij, maar ze vertikken het, dat toe te geven, en maken zichzelf liever wijs, dat dat bolsjewisme heelemaal niet zoo erg meer is, maar tienmaal beter dan het natio naal socialisme. En met die verzekering mee- nen ze ons nog lekker beet te hebben gehad. Dat ze met een kaartje naar Utrecht in de hand niet naar Haarlem kunnen reizen daar denken ze bij hun stiekume pret geen oogenblik over na. Hoe het bolsjewisme werkelijk is, zouden ze pas merken als de dijken doorbreken. Het zou ons betrekkelijk koud kunnen laten al hopen we, dat het ook hun gespaard blijve, omdat ze onze volksgenooten zijn, ondanks alles als we niet voor het feit stonden, dat we, om bij het niet fraaie beeld te blijven, met hen in dezelfden polder Europa wonen. En met hen samen zouden moeten verdrinken. Het bolsjewisme is wat het was en wat het zal blijven, zoolang het niet met wortel en steel is uitgeroeid. Geen camouflage ver andert daar iets aan. Geen zoogenaamde ont binding van de Komintern, geen zoogenaamd herstel van kerkdiensten in de Sovjet-Unie. Men wil in Moskou de communistische wereld revolutie, en men kan daar in New York en in Londen niets aan veranderen. Daar wordt met vuur gespeeld, uit politiek-tactische over wegingen, volgens de oude school, en naar men meent met dekselsche handigheid. In werkelijkheid is de handigheid alleen maar in Moskou, en in de kantoren van het inter nationale jodendom aanwezig. Als radio oranje probeert met patriottische leuzen tot ons volk door te dringen en stroopoppen als meneer Gerbrandy vrome zinnen laat preve len, dan zijn het in werkelijkheid de inter nationale joden, die voor den tekst of ten minste voor de strekking der betoogen ge zorgd hebben. Het zijn de joden, de commu nisten hier en de grootkapitalisten ginder, maar tenslotte altijd weer de joden, die dezen oorlog hebben aangestookt, verklaard en uit gebreid, en die om hun leven vechten, sinds nu eindelijk een groote beweging is gekomen, het nationaal-socialisme, die hun harerzijds naar het leven staat en die geen compromis sen kent. Bij een ineenstorting van de Duitsche bar rière zouden we hetzelfde in heel Europa, ook in Nederland zien, wat nu Zuid-Italië, Noord-Afrika en straks wellicht Klein Azië, te zien geeft. Bij ons een Sovjet-Nederland, en een algeheele liquidatie ook van al onze jodewins. Het zou geleidelijk in zijn werk gaan, maar toch nog snel genoeg. In de Baltische staten gebeurde het binnen enkele maanden. De eerste weken zag het er nog tamelijk gemoedelijk uit. Daarna begon de minder gemoedelijke periode. Ten slotte volg de het bloedbad, de algeheele liquidatie. Men wil het niet gelooven? Liever alles op de burgerlijk Geallieerde kaart blijven zetten, ofschoon nu al bewezen wordt, dat Moskou alle troeven in de zoogenaamd bevrijde ge bieden in de knuisten heeft? Men wil met het domme spelletje doorgaan, het nationaal socialisme niet gelijk geven, ook al is nu be wezen, dat het de dingen juist heeft gezien. Men wil niet ophouden te spotten met hen, die aan de fronten, in de landstorm en andere formaties hun leven inzetten om te verhin deren dat de dijken doorbreken Het zou er dan somber uitzien, als het niet. gode zij dank, zoo zeker was, dat ook zonder de verdwaasden de dijken het zullen houden, omdat anders het leven geen zin meer zou hebben. De strijd gaat verder. Ook zonder, wellicht bij u, en later ook over u. Maar als hij ge wonnen is, zullen we zoo vrij zijn ons te herinneren, dat ge aan den anderen kant hebt staan wachten of men ook zoo vrien delijk wilde zijn, u wel te willen bevrijden. Terreuraanval zonder grondzicht. Britsehe bommenwerpers hebben bij volledig bedekten hemel en zonder uit zicht oj» de aarde hl de avonduren van 22 November Berlijn aangevallen. Door dezen zwaren terreuraanval ontstonden in talrijke stadswijken, hoofdzakelijk in de arbeiderswoonwijken van de rijks hoofdstad, ernstige schade en verliezen onder de bevolking. Bovendien zijn berichten ontvangen over de vernietiging van gebouwen, die uit kunsthistorisch oog'pant onvervang baar zijn, en over de beschadiging der diplomatieke vertegenwoordigingen van eenige neutrale staten. Brandweer, eig-en hulporganisaties en bevolking van de rijkshoofdstad be gonnen nog tijdens den aanval in voor beeldige kameraadschap met de blus- schings- en opruimingswerkzaamheden. Sovjets lijden xeer zware verliezen in afweerslag ten W. van Smolensk. Onverminderde druk in den sector Gomel. Plaatselijke Duitsche terreinwinst ten W. van Kief. Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Britsehe en aan Badoglio onderhoorige be zettingstroepen van het eiland Samos geca pituleerd. Duitsche troepen zijn op het eiland geland en hebben de militaire installaties overgenomen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: „Ten Noordoosten van Kertsj bleven vrij zwakke vijandelijke aanvallen zonder succes. Pogingen der bolsjewisten om hun landingshoofden op de Krim versterkingen en ravitailleeringsgoederen via de Straat van Kertsj te doen toekomen, werden door de marine en de luchtmacht doeltreffend bestreden. Vijf volgeladen vaartuigen wer den in den grond geboord. Op het bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr vielen de De „tarnnetten" zijn op 'n steunpunt aan den Atlantischen Oceaan gearriveerd en worden over de betonnen bunkers uitge spreid. Thans is de stelling vanuit de lucht nauwelijks meer waar te nemen. (PK Feldle Atl/H P. c) De „Dag der oude W.A.". De commandant der W.A., mr. A. 3. Zondervan, reikt het strijdersteeken uit tijdens de plechtigheid ter herdenking van de oprichting der W.A., welke Zondag te Oud-Leusden plaats vond. (C.N.F./Otto Pax c). Ook de Ameri- kaansche papierpo sitie levert moeilijk heden op. Men is er thans in geslaagd krantenpapier sa men te stellen, dat voor 45 uit oud papier bestaat. De Agfi publi ceert een belang rijk bericht, dat bank geheim in Frankrijk weer grootendeels in eere zal worden hersteld Het bankgeheim werd reeds ten tij de van Poincaré ten gerieve van de be lasting-autoriteiten practisch opgehe ven. Bij Triest heeft men in een kelder de lijken gevonden van 40 vermoorde personen. De slacht offers waren naakt en vertoonden allen schoten in den nek. bolsjewisten met zwakkere strijdkrachten aan dan den vorigen dag. Alle aanvallen werden opnieuw met aanzienlijke vijande lijke verliezen afgeslagen. Bij succesvolle tegenaanvallen werden verscheidene aan valsgroepen van den vijand vernietigd oü uiteengeslagen. Bij Tsjerkassy mislukten herhaalde aanvallen der bolsjewisten in hevige gevechten. Een plaatselijke penetratie werd opgeheven en de binnengedron gen vijandelijke afdeeling in de pan gehakt, In het gevechtsgebiaö ten Westen van Kief braken onze troepen na af weer van verscheidene vijandelijke tegenaanvalen door taai verdedigde veldstellingen der bolsjewisten heen, overwonnen talrijke mijnversperrin- gen en heroverden in den verderen aanval belangrijke terreinsectoren. In het gevechtsgebied van Gomel hield de sterke vijandelijke druk in het bijzon der in het penetratïegebied ten Zuidwesten der stad Zondag onverminderd aan. Ten Noorden van Gomel werden herhaalde aanvallen na afgrendeling van plaatselijke penetraties afgeslagen. Ten Westen van Smolensk heeft de vijand zijn aanvallen tengevolge van de in het verloop van den afweerslag tot nu toe geleden buitengewoon zware verliezen Zondag niet voortgezet. Ten Oosten van Witebsk werden talrijke sterke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. Ook in het penetratiegebied van Newel heerschte levendige gevechtsactiviteit. Oprukkende vijandelijke formaties werden door eigen tegenaanvallen weer teruggeworpen. Hier bij werd een aantal pantserwagens stuk geschoten. Aan het Oostelijk front verlo ren de bolsjewisten in de gevechten der laatste beide dagen 413 pantserwagens. Van het Zuid-Italiaansche front wordt slechts melding gemaakt van hier en daar levendiger activiteit van artillerie, verken- nings- en stoottroepen. Boven den Atlantischen Oceaan viel een formatie gevechtsvlietgiugen bij moeilijke weersomstandigheden een vijandelijk con- vooi aan en beschadigde twee koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 18.00 brt. zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat zij vernietigd zijn. Nieuwe zware Amerikaansche verliezen ter zee. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat bij het vijandelijke landingshoofd op het eiland Tarawa in de Gilbertgroep hevig gevochten wordt. Bij de operaties der Japansche marineluchtmacht zijn totdus- verre een vliegkampschip van middelbare grootte en een torpedojager tot zinken gebracht. Voorts werden twee groote vliegkamp- schepen beschadigd; het eene zoo ernstig, dat men kan aannemen, dat het inmiddels ia gezonken. Hetzelfde geldt van een vliegkamp schip van middelbare grootte, dat eveneens zwaar beschadigd is. Een slagschip of zware kruiser en een transportschip werden be schadigd en in brand gebombardeerd. Benesj te Moskou. De Daily Telegraph meldt, dat ex- president Benesj is aangekomen te Moskou, waar hij een twintigjarig bondgenootschapsverdrag tusschen „Tsjecho-Slowakije" en de Sovjet- Unie zal onderteekenen. Als een sprinkhanenxwerm „Als een sprinkhanenzwerm heeft het Ame rikaansche bezettingsleger Fransch Marokko leeg en arm gegeten", zoo verklaarde een rei ziger, die uit Casablanca te Lissabon arriveer de. Het leven is daar zoo onbehaaglijk gewor den, dat velen, die oorspronkelijk de komst der Amerikanen hoopvol verbeidden, deze thans vervloeken. „WERP GEEN „SCHERP" TUSSCHEN DE AARDAPPELSCHILLEN."

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1