RAM. ca O Lekkere I Pannekoeken met I PANKO Hill IS Kluuft'pmcA vaJfcaMd&i mmïw den imamaiipL mUMPUNEX H u u Q z fik O SS H fi SÜ H O O a „Als 't water wast". Opvoering door het Residentie-Tooneel. Zijn beste krachten put Max Halbe. de schrijver van „Als 't water wast...." uit zijn geboortegrond, het boerenland om Danzig. Scherp is de teekening van zijn ka rakters: het zijn levende gestalten, deze landeigenaar met zijn vrouw en verwanten. Als naturalist doet Halbe de fataliteit voe len van wat gebeurd is en van wat gebeu ren gaat, laat hij zien hoe zijn figuren in denken en handelen door afkomst en om geving onafwendbaar zijn bepaald. Van de eerste scène af speuren we de nadering van het onheil dat noodzakelijk komen moet als gevolg van voorafgegane even onafwendbaar gebleken noodlottige voor vallen. Sterker en sterker wordt de be klemming tot zij in de slotscènes zich op lost in het gruwelijk ein;e van den land eigenaar en zijn jongsten broer, die met elkaar worstelend wegzinken in het water van de wassende rivier tusschen het knal lend tegen den dijk opkruiende ijs. Als een donkere dreiging voelen wr voortdurend de aanwezigheid van de ri vier, als zinnebeeld tevens van een duis tere kracht, die deze karakters, ondanks hun verzet, in een bepaalde richting stuwt. Maar het z ij n niet alle noodlotsfiguren, ze voelen zich ook als zoodanig. Hier zet de schrijver ongetwijfeld even een typi- schen trek van het volk uit zijn geboorte streek krachtig aan. Hij verleent zijn stuk mede daardoor een bodemverbonden ka rakter, dat de waarde er van verhoogt. Een zwakke kant van het talent van den schrijver is de neiging tot romantiseeren, die soms in den dialoog en ook in een enkele dramatische scène doorbreekt. Richard Flink als Peter Doorn speelde den aan den vaderlijken grond verknoch- ten en mede daardoor tot misdrijf gekomen en tot schromelijk egoïsme vervallen landeigenaar ten voeten uit; bijzonder mooi was hij in de scènes waarin Peter Doorn, openiijk beschuldigd door vrouw en familieleden, in rustige mannelijke vast beradenheid den toestand blijft beheer- schen. Renate. Peters vrouw, werd goed gegeven door Mieke Flink, rustig van ge baar en intonatie, zooals dit bij deze figuur paste. Ook Walter Doom, de waterbouw kundige. de oudste broer van Peter, had in Henk Rigters een goeden vertolker, die doorvoeld, natuurlijk spel te zien gaf. Jacob Doorn, de jongste broer, die door Peter op schandelijke wijze van zijn erfdeel is be roofd, waardoor hij zijn geheele leven be dorven acht. is een ietwat opgewonden, soms extatische figuur, waarin de schrij ver wellicht wat te veel zijn neiging tot theaterromantiek den vrijen teugel laat. Door sober spel ware dit te temperen ge weest, maar de vaak theatraal aandoende gebaren en dictie van Robert Martin dik ten den tekst eerder nog aan. Waarmee ik niet zeggen wil, dat hij geen goede ge deelten had: ik denk hier in het bijzonder aan de slottafereelen. Vrouw Philippine Doorn van Marie MeunierNachtegaal en vooral Reinhold Ulrichs van Jan van der Linden waren knap getypeerde figuren. De spelleiding van Richard Flink, die ook de goede vertaling bezorgde, viel te- loven. B. VEURMAN. Haarlem en omgeving op een Amsterdamsche tentoonstelling. In de Universiteitsbibliotheek aan den Singel te Amsterdam is een tentoonstel ling ingericht, welke bedoeld is een inzicht te geven van de literatuur, welke er be staat over de omstreken van Amsterdam. Die omgeving strekt zich nogal ver uit en daardoor zijn er ook eenige vitrines, welke gewijd zijn aan Haarlem en Kennemer- land. Op een tentoonstelling met zoo'n uitgebreid terrein, want er liggen boven dien v/erken over de Zaanstreek, Water land, Amstelland. Zuiderzee (Volendam en Marken), Diemer- en Watergraafsmeer, Amstel met Amstelland, de Vecht en "t Gooi, kan men niet verwachten, dat aan alle onferdeelen aandacht is besteed. Een keus is daarom gedaan. Wat de omgeving van Haarlem betreft, zij medegedeeld, dat tentoongesteld liggen werken van A. van Damme over de buitenplaatsen van Heem stede, Berkenrode en Bennebroek, van mevrouw J. M. SterckProot over de geschiedenis van Aerdenhout en van A. Loosjes Pzn. „Arkadia" of Wandelingen in de omgeving van Haarlem, waaruit fraaie platen van „Duin en Daal" en de Brouwerskolk zijn tentoongesteld. Interes sant is de kaart van den Hout uit 1769, waarbij het boekje van Leonard A. Sprin ger over „De Haarlemmerhout van 1583 tot 1896" gevoegd is. In de afdeeling „Tusschen Amsterdam en Haarlem" vragen werken over Half weg, doch in het bijzonder die over de en het voormalige Haarlemmermeer de aan dacht, o.a. van P, Boekei, J. Eigenhuis en H. N. ter Veen. Aan het Kasteel van Bre- derode te Santpoort is een ruime plaats gegeven, zooals blijkt uit de werken van W. J. Hofdijk, jhr. mr. Victor de Stuers en J. S. Visser. Van de uitgebreide collectie noemen wij nog enkele werken over Be verwijk (gedenkboek van 1927 ter gele genheid van het feit, dat het 650 jaar ge leden was, dat Beverwijk het recht werd verleend een markt te houden en „Vondc-l en de hofstede Scheybeek" van dr. ,T. F. M. Sterck) en het Noordzeekanaal en IJmui- den. Een aardig boekje is dat van S. Vis sering over een uitstapje naar IJmuiden (1848) en veel belangstelling zal er ook bestaan voor de plattegrond van IJmuiden uit 1376, gemaakt ter gelegenheid van de opening van het Noordzeekanaal. (Foto-archief) Dr. ir. M. m Dijt Benoemd tot hoogleeraar te Groningen. Bij besluit van den Secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherniing, is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen dr. ir. M. D. Djjt, wonende te Haarlem. De heer Dijt werd 21 Mei 1883 gebo ren. Hij bezocht de H.B.S. te Alkmaar, waarna hij ging studeeren aan de Landbouwhooge- school te Wage ningen. In 1918 behaalde hij al daar het inge nieurs-examen met lof. Ook studeerde hij nog eenigen tijd te Parijs. Voor practische studie werkte hij o.a. bij de afdeeling plan tenveredeling van de firma Vilde- morin-Andrieux et Comp. te Verrieres ie Buisson. Ter bestudeering van de ziekten bij bloembollen was hij te Lisse werkzaam. In 1920 werd ir. Dijt consilient van de Friesche Maatschappij voor Landbouw, sticht te in 1921 op Texel een selectiebedrijf voor aardappelen en daarnaast een bloembollen- kweekerij en werd in 1933 voorzitter der af deeling Texel van het Hollandsch Bloembol- lenkweekersgenootschap. Ook maakte hij een intensieve studie van de internationale vraag stukken. In 1933 promoveerde hij te Wage- ningen tot doctor in de landbouwkunde. Op verschillende congressen in binnen- en buitenland nam dr ir. Dijt een vooraanstaan de plaats in. Zijn belangstelling voor het bloembollenbedrijf toonde hij herhaaldelijk bij de behandeling van de valuta- en sanee- ringsvraagstukken. In 1941 werd hij als redac teur van de financieele en economische af deeling verbonden aan het Algemeen Han delsblad. DE BAKKERS EN DE KOMENDE FEESTDAGEN. Evenals in vorige jaren heeft de secretaris generaal van het Departement van Sociale Zaken in verband met het naderend St. Nico- laasfeest, de Kerstdagen en Oud- en Nieuw jaar, afwijkingen toegestaan van de bij de Arbeidswet voorgeschreven werktijden voor brood- en banketbakkerijen. Deze afwijkingen zijn in hoofdzaak gelijk aan die van het vorig jaar. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ UTRECHT. Bij de treinbotsing onder Utrecht, waarvan in ons blad van Maandag melding is gemaakt, zijn volgens nadere gegevens twee personen om het leven gekomen; twee andere personen werden zwaar gewond. BIJEENKOMST DER N. S. FRAUENSCHAFT. Zondagmiddag 21 November j.l. werd in een der feestelijk versierde zalen van restaurant Brinkmann een bijeenkomst gehouden der N. S. Frauenschaft-Deut- sches Frauenwerk, die geheel in het tee- ken der Duitsche huismuziek stond. Met de uitvoering van Mozart's „Eine kleine Nachtmusik" door een kwartet van de Luftwaffe werd de bijeenkomst inge leid. Zooals uit het begroetingswoord van de Ortsfrauenschaftleiterin mevr. Berg- mann bleek, "stond de bijeenkomst in het teeken van een uitspraak van Beethoven „Musik ist höhere Offenbarung als alle Weisheit und Philosophie". Twee leden der N. S. Frauenschaft ga ven een vierhandige pianovoordracht van „Satzes der D-dur Sonate" van Mozart, waarna twee meisjes der B.D.M. een wals van Grieg ten gehoore brachten. Na het gezamenlijk zingen van het oude Duitsche volkslied „Annchen von Tha- rau", voerde een jeugdgroep een canon uit de 17de eeuw uit en vervolgens een koorzang van Duitsche volksliederen. Een paraphrase over het volkslied „Ein Vög- lein sang im Lindenbaum" van Eberle door het kwartet van de Luftwaffe, werd gevolgd door koorzang van twee Duit sche volksliederen door een groep van de B-D.M. Groote waardeering mochten de prestaties van eenige Jungmadel der B.D.M. op blokfluiten ondervinden, even als de betooverende pianovoordracht door mevr. Lessenich van een ballade van Brahms. Met het gezamenlijk zingen van „Deutschland heiliges Wort" werd het muzikale deel van den middag afgesloten. In haar sluitingswoord bracht de Orts- frauenschaftsleiterin mevr. Bergmann de aanwezigen onder het oog, dat de verzor ging en instandhouding van -de Duitsche huismuziek een nationale plicht is, die zoo wel een kracht- als een ontspanningsbron beteekent voor den arbeid. Met den groet tot den Führer en het gezamenlijk zingen van het Deutschland en het Horst-Wessel-lied, werd deze zeer geslaagde bijeenkomst, die allen innerlijk heeft verrijkt, besloten. PERSONALIA. Tot adjunct-commies bij den dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen is bevorderd de heer A. A. Goedeman, alhier. 6 i ..A- M Een spelmoment uit den voetbalwedstrijd HaarlemV.U.C., welke door de gasten met 74 werd gewonnen. Het eerste doel punt van Haarlem; de doelman van V.U.C. heeft het nakijken. (C.NJF./Stevens Pax c) KORT NIEUWS Het Fransche vrijwilligerslegioen aan het Oostelijk front heeft tot nu toe 231 gesneuvel den te betreuren. Het aantal gewon den bedraagt 300. Tot op heden zijn 500 onderscheidin gen uitgereikt. Op een desbe treffende vraag heeft de Engelsche minister Richard Law bekend ge maakt, dat de vol gende zes landen nog steeds hun Vol- kenbonds-bijdrage betalen: Gr.-Britan nië, Br.-Indië, Ca nada, Zuid-Afrika, Australië en Nw.- Zeeland. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsei. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Grafisch werk van prof. Kuno Brinks Tentoonstelling bij Kunsthandel Leffiilaar, Groote Markt. Kuno Brinks, sinds kort hoogleeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam, behoort tot de prominente figuren onder de grafische kunstenaars van dezen tijd. Zijn werk geniet echter nog niet die bekend heid, waarop het aanspraak mag maken en daarom verdient een expositie, aan zijn oeuvre gewijd, stellig de aandacht der kunstliefheb bers. De tentoonstelling bij Kunsthandel Lef- felaar, brengt den bezoeker tezamen met een kunst, die wortelt in een gedegen vakkennis. „Schoolsch" in den strikten zin kan men prof. Brinks' werk echter geenszins noemen, want technisch vermogen houdt hier gelijken tred met artistieke begaafdheid en visie. Variatie biedt het repertoire van den kun stenaar in voldoende mate: behalve dat deze zich niet tot één techniek bepaalt de expo sitie omvat gravures, etsen, droge naaldetsen en een lithografie koos hij zijn onderwerpen op zeer verschillend terrein. Bij de gravures ziet men prof. Brinks op zijn best in het kantige portret van wijlen prof. Zeeman, in de groteske, op een wrak en schon kig rossinant gezeten Don Quichotte, in de sprookjesachtige beeltenis van het Berber meisje, in het stukje met de expressieve osse- koppen en, niet in de laatste plaats, in zijn knappe naaktstudies. Als etser toont prof. Brinks zijn begaafd heid met name in het intieme stadsbeeld ge titeld lie St. Louis en in het gezicht op den Spaarr.dammerdijk, een tafereel, waarin de landelijke sfeer prachtig getroffen is. Het havenbedrijf is een object, dat blijkbaar groote aantrekkingskracht op den kunstenaar uitoefent. Zoowel in de ets als in de „droge naald" heeft prof. Brinks menigmaal het ver tier aan de kaden op en om de forsche vracht schepen levendig weergegeven. Met de droge naald schiep prof. Brink ook een der meest pittoreske stukken van deze selectie: een sober landschap met een groepje boomen, waar achter een boerderij ten deele zichtbaar wordt. HERM. VOSKUIL. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter T vanaf Tom en U en Va t/m Vis Aanmelding voor den Landstorm. Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoe gen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den vertegenwoordiger van den Landstorm: Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag van 19 tot 21 uur, Kringhuis N.S.B., Parkstraat 3; voor Amsterdam en omstreken eiken Dins dag van 19 tot 21.30 uur district N.S.B., Jan Willem Brouwersplein 5; voor Haarlem en omstreken eiken Donderdag van 19 tot 21.30 uur kringhuis N.S.B., Paviljoenslaan 3. De duur der opleiding is vier maanden; zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, wor den vrijgesteld van uitzending. POGING TOT DOODSLAG OP EEN VROUW. Te Amsterdam is in een woning aan den O. Z. Achterburgwal een poging tot doodslag ge pleegd op de ongeveer dertigjarige bewoon ster. Terwijl de vrouw voor het buffet in de woonkamer stond, viel de dader haar van ach teren plotseling aan en gaf haar met een ha mer eenige slagen op het hoofd. De vrouw begon hevig te gillen en op het tumult kwa men menige buren toesnellen, die de vrouw welker wonden gelukkig niet van doodelij- ken aard waren naar het Binnengasthuis brachten. De dader een naar schatting c.a. 20-jarige man had intusschen de vlucht genomen. Het slachtoffer kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. ROOFMOORD Zondagavond is te Arnhem in het bosch aan den Deelenscheweg het lijk gevonden van den 37-jarigen gehuwden J. D. S., wonende te Arnhem. Roofmoord wordt vermoed. Verduisteren: van 16.45 tot 8.00 uur 24 Nov.: zon op 8.15, onder 16.37 uur maan op 3.46, onder 15.41 uur Impressionistische muziek. Met de voordracht der muziek van drie Fransche en twee Spaansche moderne mees ters besloten Akke de Vries en Ans Bouter haar cyclus ,,De muziek door de eeuwen heen". De pianiste Ans Bouter speelde niet alleen de klavierpartijen bij Ravel, Caplet en De Falla, maar zij droeg ook solostukken voor, o.m. van Debussy ,,La cathedrale eng!outie'\ breed orgelend in den klank. .Danseuse de Delphe" en ,,Les collines d'Anacapri" met de vereischte agiliteit. Bij ,,Les sons et les parfums. kwam de mu ziek niet geheel uit de verf. behalve het laatste deel dat vaag. etherisch klonk.. Met het heerlijke „Andaluza" van De Falla maakt zij furore, om zich nog te overtref fen in de meest bewonderenswaardige der twaalf canciones waaruit De Falla's Suite Iberia" bestaat. Zooals deze Suite haar ont staan vond aan het krankbed eener geliefde zieke, zoo werd in De Falla het thema gebo ren van de cancion „Triana" aan den voor avond eener beangstigende operatie. Het is een muziek geworden van ontstellende pracht, en om die schoonheid, die elke Span jaard verstaat, vereert hij De Falla als groot nationaal dichter, aanvoelend den zin van Béethoven's gezegde: ..Muziek is hoo- gere openbaring dan alle wijsheid en phylo- sophie". Technisch en geestelijk beheerschte zij ook de klavierpartijen van De Falla's ..Canciones ponolares", door de zangeres met fijne intuïtie dikwijls, met gelukkige klank, geving veeltijds voorgedragen. Wie herinnert zich niet dankbaar, hoe hier in deze liede ren excelleerden onze prachtige Nederland- sche kunstenaars Berthe Seroen en Evert Cornelis, en hoe de laatste Tver naast Ravel en Debussv introduceerde de Spanjaarden Albeniz en De Falla. Tarina. Granados (de Goyescas). Olmeda e.a. Zonder nu juist deze voortreffelijken alleszins te evenaren, is het toch voor beide concertgeefsters geen geringe lof, hen bijwijlen in onze herinnering terug te roepen. Bij Ravel evenwel waren het weer anderen die ons inleidden in de impressionistische kunst zooals de HistoTres naturelles, n.l. Freule Repelaer van Driel. met Dürsen aan den vleugel. Akke De Vries was hier in haar voordracht zeer overtuigend: vooral in „De Paon" werd de groote allure goed getroffen en de verstilling bij ..Da fiancée n'arrive pas" was daar van groote bekoorlijkhe;d. De lie deren van Caplet eischen ook bovenal veel distinctie, een eiseh waaraan slechts zelden geheel wordt, voldaan, vocaal zoomin als pianistisch. Dat zij zich toch als echte paar- len lieten rijgen in het snoer van schoone zangen en klavierstukken, door Akke de Vries en Ans Bouter met zooveel zaakkennis en ook elegantie ons getoond op de avonden van dezen interessanten cyclus, moge voor beiden als belooning gelden voor den moeite vollen arbeid dien zij zich getroostten. Ook thans was er voor beiden een keur van bloemen. G. J. KADT. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 24 NOVEMBER 1943 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.41 Ochtendrhythme. 7.00 BNO: Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.11 Ochtendrhythme'. 7.40 Sportnieuws. 7.10 Programma overz. 8 00 BNO: Nieuws. 8.10 Luchtige morgenklanken. (8.45-8.50 Voor de huisvrouw) 9.00 Composities van Franz Léhar en Eduard Künneke. 9.45 Godsd. uitzending 10.00 Orkest Francis Keth en gram.muz. 11.00 Boe ken van inzicht. 11.15 Zangplaten. 11.30 Piano voordracht. 12.00 Almanak. 12.15 Orgelconcert. 12.45 BNO: Nieuws. 13.00 Land en volk brengt 13.10 Dansorkest Theo Uden Masman. 13.45 Voor de jeugd. 15.00 Godsd. uitzending. 15.15 Halfweg, gevar. progr. 16.45 BNO: Nieuws. 17.00 Coroponis- tenspiegel: ..Handel". 17.40 Kinderkoor „De Me rels". 18.00 BNO: Brabantsch praatje. 18.05 Amu sementsorkest 18.25 Een tramman vertelt zijn er varingen. 18.55 Spiegel van den dag. 19,00 BNO: Nieuws. 19.15 Alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Cherubini programma. 19.45 De Familie Speelman 20.15 Liefdesbrieven en muziek 22.00 BNO: Nieuws en cultureele berichten 22.15-24.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17 00 Harmoniemuziek. 18,00 Licht orkestconcert 19.00 BNO: Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19,20 Bekende orkestwerken. 20.,15 Nederlandsche sportbeoefening in Duitsch- land. 20,30 Familiereünie. 21,15 Orkestcomposities 21,45 Avondwijding. 22,00 BNO: Nieuws en cultu reele berichten. Verkrijgbaar in elk café en restaurant. Ook kunt U thuis zelf Rhumpunch maken. Uw winkelier heeft Rhumpunex zeker in voorraad. FABRIKANTEN N.V. V/h Fo. F. J. TÏMPEl *4 *4 H H O IS M

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2