Haarlemsche Courant Doorbraakpogingen in Dnjeprbocht weer te niet gedaan. Berlijn eischt zeer zware vergelding. Nieuwsblad voor Noord-Holland Hevige aanvallen in Z.-Italië afgeslagen. Libaneesche kabinet in functie hersteld Nieuwe aanval op de Duitsche hoofdstad. 288e Jaargang No. 274 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10800 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag: 24 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor ïJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Sovjets bij Tsjerkassy teruggeworpen. Twee hunner regimenten ten Westen van Kief vernietigd. De situatie bij Gomel. Zware strijd ten Zuiden van Kritsjef. Bij aanval op Berlijn 29 bommenwerpers neergeschoten. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Noordoosten van Kertsj mislukten herhaalde vijandelijke aanvallen. Op het bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr versterkte de vijand Maan dag zijn aanvallen. Het kwam tot hevige, den geheelen dag voortdurende gevechten, tijdens welke alle doorbraakpogingen der bolsjewisten werden afgeslagen, enkele penetraties door onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen werden opgeheven of af gegrendeld. In een penetratie, waarom nog hevig gestre den wordt, vernietigde een gepantserde Duit sche gevechtsgroep van ongeveer 100 aanval lende vijandelijke pantserwagens er 82. In totaal werden bij de Maandag gevoerde ge vechten in dit gebied 146 Sovjet pantserwagens stukgeschoten. Bij Tsjerkassy werden de in onze stellingen binnengedrongen bolsjewisten in een vastbe raden tegenaanval weer teruggeworpen. Ten Westen van Kief biedt de vijand verbit terd verzet tegen onze tegenaanvallen. Na de afweer van talrijke vijandelijke tegenaanval len gingen onze divisies opnieuw tot den aan val over, braken door een diep geëcheloneerd vijandelijk verdedigingsstelsel heen en vernie tigden twee vijandelijke regimenten. Ten Zuidwesten van Gomel werden onze troepen in enkele sectoren als gevolg van den superieuren vijandelijken druk op achterwaartsche stellingen teruggetrokken. Ten Noorden van dë stad eindigden zware gevechten tegen de herhaaldelijk storm- loopende bolsjewisten met een volledig Duitsch afweersucces. In het gebied ten Zuiden van Kritsjef zijn hevige gevechten met een doorgedrongen vijandelijke gevechtsgroep aan den gang. Ten Westen van Smolensk hebben de onder opper bevel van generaloberst Heinrici en onder be vel van den generaal der infanterie Völckers staande Silezische 18e pantsergrenadierdivisie, de Würtemberg-Badensche 25ste pantsergre nadierdivisie, de Würtemberg-Badensche 78ste stormdivisie, de eerste SS infanteriebrigade 7 (gemotoriseerd) en de voor den strijd te land gebruikte deelen van de 18e luchtafweerdivisie in den derden slag van zeven dagen aan den autoweg van Smolensk een schitterend afweer succes behaald; 34 infanteriedivisies en 6 pant serbrigades der bolsjewiksten liepen hier te vergeefs storm op de Duitsche afweerstellin- gen en leden hierbij weergalooze verliezen aan menschen en materiaal. Ten Oosten van Witebsk en in het penetratie gebied van Newel mislukten enkele plaatse lijke aanvallen der bolsjewisten. In een eigen aanvalsoperatie ten Noordwesten van Newel werd de vijand naar 't Zuiden teruggeworpen. In Zuid-italië viel de vijand op den uitersten linkervleugel met sterke strijdkrachten onze voorste stellingen ten Noorden van de rivier de Sangro aan. Talrijke hevige aanvallen wer den afgeslagen, een plaatselijke penetratie werd afgegrendeld. Na de onvoorwaardelijke capitulatie van de vijandelijke zeevesting Leros heeft nu ook de bezetting van het eiland Samos de wapens neergelegd. Duitsche troepen zijn op het eiland geland. Een deel van de uit Britsche en aan Badoglio onderhoorige troepen bestaande be zetting is in de laatste dagen naar het neutrale buitenland geducht. De door hun divisiecom mandanten verlaten troep ter sterkte van on- Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en den Landstorm Nederland. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of den Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegs- marine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche S.S.-Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 2511'43, 914.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. geveer 6000 man wordt op het oogenblik door onze landingsformatie ontwapend. Formaties Britsche bommenwerpers hebben in de avonduren van Maandag een zwaren terreuraanval ondernomen op de rijkshoofd stad. Door het neerwerpen van talrijke brisant en brandbommen ontstonden verwoestingen in verscheidene deelen der stad. Een aantal on vervangbare kunstmonumenten werd vernie tigd. De bevolking leed verliezen. Andere vij andelijke luchtstrijdkrachten vielen een plaats in het Rijnland aan. In weerwil van bijzonder moeilijke omstandigheden voor de afweer schoot de luchtverdediging, voor zoover tot dusver is vastgesteld, 29 vijandelijke bommen werpers neer. De Leider reikt in „Tivoli" te Utrecht de bazuinvanen voor de fanfaregroep van den Nationalen Jeugdstorm uit. (C.N.F./Cino) Le Chataigneau, de opvolger van Helleu in Libanon, heeft bekend gemaakt, dat de regeering Riad es Solh in haar functie is hersteld. Emile Edde, die door Helleu tot regee- ringschef was benoemd, is weer van zijn functie ontheven. Le Chataigneau ver klaarde voorts, dat de besluiten van het Libaneesche parlement over de grondwets hervorming geannuleerd zouden worden, daar zij de oorzaak van de crisis geweest zijn. Te Beiroet verklaart men dat met deze be kendmaking de toestand van voor 8 Nov. is hersteld. Men verwacht wijzigingen in de samenstelling van de Libaneesche regeering. De vrijgelaten Libaneesche minister-presi dent heeft een toespraak gericht tot een groo te menschenmenigte. Hij zeide o.a., dat een nieuw tijdperk voor een onafhankelijk Libanon Is aangebroken. De premier was vergezeld van den president der republiek. Er speelden zich tooneelen van wilde geestdrift af, maar incidenten deden zich niet voor. Voorts wordt in een te Algiers gepubliceerd communiqué gezegd, dat het Syrische kabinet een aantal vergaderingen heeft gehouden ter vastlegging van de voornaamste beginselen voor de komende onderhandelingen tusschen Syrië en de Gaullisten. Het is de bedoeling, aldus het bericht, mandaatsheerschappij en mafhankelxkheid met elkander in overeen stemming te brengen. Het Anatolische telegraafagentschap meldt, dat de Egyptische koning den Lj^aneeschen president en Nahas Pasja den Libaneeschen minister-president gelukgewenscht hebben met hun bevrijding. In zijn telegram verklaarde Nahas Pasja, dat de Libanon niet alleen staat In zijn rechtvaardigen strijd, doch zeker is van den steun van Egypte en de geheele Ara bische wereld. De Britsche gezant, generaal Spears, heeft aan de pers een communiqué verstrekt over de houding van Engeland. „Gij hebt zelf gezien, wat vandaag den dag in Beiroet gebeurt. In Londen heeft men er duidelijk op gewezen, dat de Britsche regee ring de vrijlating van den gevangen genomen president en zijn regeering beschouwt als een eersten stap naar een bevredigende oplossing van de crisis. Ik heb reden om aan te nemen, dat de op lossing, die ons voor oogen staat, niet belang rijk verschilt van die van generaal Catroux. Afgewacht moet echter worden, of generaal De Gaulle en het Fransche comité snel genoeg tot hetzelfde inzicht komen. Het is den Fran- schen meer dan genoeg duidelijk aan het ver stand gebracht, dat wij absoluut belang heb ben bij het handhaven van de orde in dit ge bied, dat voor ons van militair standpunt uit van de grootste beteekenis is." Soldaten van een Duitsche Flakbatterij ter beveiliging van een vliegveld aan het IJszee-front. Zij laten zich door den Pool- winter niet verrassen en zorgen tijdig voor een flinken hout- voorraad. (PK Zimmermann/Transo/Europr. P. c) KORT NIEUWS Het aantal bui- tenlandsche geïn terneerden in Zwit seriand is op het oogenblik 66.057. Hiervan zijn 36.376 militaire réfugées. Van de rest zijn Y joden. Het Vaticaan heeft bij bijzondere beschikking bepaald, dat de Va- ticaansche musea, welke sinds Aug. j.l. voor het publiek gesloten werden, voor Duitsche of ficieren toeganke lijk moeten zijn. In Zweden, het land van de lucifer heeft men vastge steld, dat, 't Zweed sche jaarlijksche lucifers-gebruik 360 millioen doosjes be draagt, waarvoor in totaal 250 vierkante voet hout wordt verwerkt. Terreuraanval beschouwd als antwoord op Samos en Leros In aanvulling op het Duitsche weermacht- bericht van Dinsdag verneemt het D. N. B.: De nederlaag op Leros en Samos en het volkomen ontbreken van successen in Zuid-Italië hebben de Britten tot nieuwe onbezonnenheden verleid. Hun terreur aanval op de Rijkshoofdstad in den nacht van Maandag op Dinsdag kan evenmin als de vroegere terreuraanvallen be schouwd worden als het resultaat van militair overleg, doch uitsluitend als een barbaarsche uiting van een gevoel van wraak voor de op andere oorlogsterreinen geleden nederlagen en bittere ontgooche lingen. In Engeland zelfs is men het er immers reeds sinds geruimen' tijd over eens, dat dergelijke terreuraanvallen gee i militairen zin hebben, in ieder geval niet als middel kunnen dienen, om op eeniger- lei wijze invloed uit te oefenen op de militaire ontwikkeling. Het is geen toeval, dat deze brute terreur aanval onmiddellijk volgde op de capitulatie van Samos. Deze capitulatie beteekent echter niets anders dan de liquidatie van de Brit sche positie in de Egeische Zee. De Britten zijn uit deze zee, die zij na het verraad van Badoglio als een der hunnen meenden te kunnen betitelen, verdreven juist op het oogenblik, dat Engeland hiervoor het minst bang was. De triologie LerosNicariaSamos die slechts in enkele dagen werd voltooid, trof het Britsche prestige zoo zwaar en stapelde zooveel extra teleurstelling op het Zuid- Italiaansche fiasco, dat men te Londen, om in ieder geval iets te doen, geen anderen uitweg meer wist, dan den barbaarschen weg der terreuraanvallen voort te zetten. Door het bericht, dat uitgestrekte Berlijnsche woon wijken in puin en asch gelegd zijn, moest de slag in de Egeische Zee worden gepareerd. Alleen vergeten de Britten, of zien zij over het hoofd, dat de Duitschers met hun blik- semveldtocht in de Egeische Zee den zuiver militairen weg hebben betreden, den weg der eervolle, militaire verovering. De Britten daarentegen hebben met hun jongsten terreur aanval opnieuw te verstaan gegeven, dat zij niet bij machte zijn, met diezelfde middelen een beslissing tot stand te brengen, of ook maar een werkelijk van belang zijnd succes te behalen. Met dezen terreuraanval is het debetconto van Engeland echter opnieuw aanzienlijk ge stegen. Naar de aangerichte verwoestingen ondubbelzinnig bewijzen, gold deze aanval bijna uitsluitend de woonwijken en de talrijke kunstmonumenten van de Rijkshoofdstad. De verwoestingen in de dicht bevolkte woon wijken zijn, zooals niet anders te verwachten viel, vrij aanzienlijk en ook het aantal slacht offers onder de bevolking is helaas hoog. Die slachtoffers zijn bijna uitsluitend vrouwen, ouden van dagen, niet meer dienstplichtige mannen en krijgsgevangenen. Voor die perso nen was dus in de eerste plaats de terreur aanval van de Britten bestemd, waarvan bui ten talrijke andere bedehuizen ook de be roemde Kaiser Wilhelm gedachtniskirche" het slachtoffer is geworden. De woonhuizen, schouwburgen, bioscopen, restaurants, kerke lijke en cultuurhistorische bouwwerken, die door de Britsche bommen verwoest of sterk beschadigd zijn, vormen een lange lijst, maar de Britten kunnen er zeker van zijn, dat elke gedoode vrouw, elke ziekenhuispatiënt, elk kind en elke man even zorgvuldig geregi streerd wordt, als elk der moedwillig ver woeste gebouwen, dat diende voor civiele of cultuurhistorische doeleinden. Deze slachtoffers en verwoestingen verlangen een straf, een duidelijke aan bieding van de rekening, die door de ter reuraanvallen op Duitsche steden hoog Is opgeloopen. Dezelfde,Duitsche weer macht, die den Engelsch-Amerikaan- schen veldtocht in Zuid-Italië tot een bespotting voor de wereld liet worden en die ondanks de hevige gevechten te gen het bolsjewisme, in nauwelijks hon derd uur de Egeische Zee, dus een der belangrijkste deelen van de Middelland- sche Zee van de Britten zuiverde, zal die straf voltrekken, zoodra het bevel daar toe gegeven wordt. Do Duitsche militaire leiding betreurt het. dat het door het optreden der Brit sche terreurvliegers zoover komt, dat zij zich aan de verplichting om te straf fen niet kan onttrekken. Die straf zal hard maar rechtvaardig zijn tegenover de wandaden, die de Britten zich tegen de Duitsche burgerbevolking hebben veroorloofd. Vaak genoeg zijn de Britten gewaarschuwd. Desondanks sloegen zij de waarschuwingen in den wind, Wan neer dan eohter de dag der straf zal zijn gekomen, mag het Britsche volk er niet over jammeren, dat het zelf die bar- baarsehheid heeft te voorset,geroe pen. Op de conferentie der buitenlandsche pers vertegenwoordigers heeft de leider van de persafdeeling van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, gezant dr. Schmidt verklaard, dat het belangrijkste van deze aanval de reactie van de Berlijnsche be volking is geweest. Hij kon met trots oon- stateeren, dat Berlijn zijn naam van rijks hoofdstad eer aangedaan heeft. Op voor beeldige wijze, vaak met op het spel zetten van eigen leven, hebben de Berlijners hun woningen verdedigd. Dr. Schmidt gaf en kele voorbeelden van de bereidheid der be volking tot het brengen van offers. Er was dezen nacht veel leed, doch de bewijzen van kameraadschap en van den onvoorwaarde- lijken wil zich geheel te geven zijn ontelbaar Wanneer de Engelschen hebben gemeend door vernietiging van woningen en cultuur monumenten het moreel van de bevolking te kunnen ondermijnen, dan hebben de gebeur tenissen van dezen nacht het inzicht ver sterkt, dat ook de Herlijn er ongebogen uit deze beproevingen te voorschijn komt en dat het geloof aan eindoverwinning onwankel baar is. Berlijn is er trotsch op, zoo besloot dr. Schmidt, evenals vele andere Duitsche steden in het gemeenschappelijk front te staan. In dezen harden noodlotsstrijd hebben allen één gevoel gemeen, ,.de onbedwing bare haat tegen den vijand, die in bruten vernietigingswil streeft naar uitroeiing van het Duitsche volk". In de avonduren van gisteren hebben Britsche bommenwerpers opnieuw een terreuraanval op Berlijn ondernomen. In talrijke wijken werden nieuwe ver nielingen aangericht. Daar deze tweede aanval echter verwacht werd. aldus verneemt het D.N.B., waren bij wijze van voorzorg bijzondere luchtbescher mingsmaatregelen genomen, zoodat met de toewijding der geheele bevolking onmiddellijk een begin kon worden ge maakt met de bestrijding der uitbre kende branden en ook met het bergings werk. Het weer was voor de afweer wat gun stiger dan den vorigen dag. Reeds vóór zij de kust bereikt hadden, werden de forma ties vijandelijke bommenwerpers door de Duitsche luchtyerdedigingsstrijd krachten aangevallen. Volgens de tot dusverre bin nengekomen partleele rapporten is een aan zienlijk aantal vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Uit een Engelsch boek, dat in 1942 verscheen. John Middleton Murry in zijn boek „Christóèraey", Londen 19 42. „Niets is neerdrukkender dan de p v o- grams vol v a 11 w e r k e 1 ij k li o i d gespeende manieren van spre ken over „een nieuwe w erel fl or de" (a new worldorder), waarvan over dreven Britsche oorlogkruisvaarders over- loopen, en die de waardigheid hebben ver kregen van een internationaal document in het Atlantic Charter. Hun ontoepasselijk heid op de realiteiten der oorlogssituatie be reikt een peil dat pathologisch is. A

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1