Wij Nederlanders in Berlijn 0. Van lagersmarken en strepelingen. Berlijn, midden November. C. D. Wij Nederlanders als een ander het niet doet, moeten wij bij tijd en wijle ons zelf een pluim op den hoed steken zijn een innerlijk sterk volk. Een voorbeeld: mijn dochtertje heeft de zomermaanden in Berlijn doorgebracht. Ze vond hier in huis een enkel speelkameraadje, een meisje van haar leeftijd. Dat onze Emmie ook thans nog wel eens „Mutti" zegt, of Auf Wiederseh'n", of „Danke schön", is waar, maar voor het overige spreekt zij uitsluitend het Haar- lemsch-van-de-straat harer medebevolk- sters eener kleuterschool. Dan Monika, het Duitsche speelkameraadje! Haar moeder is dikwijls in arren moede bij mij komen op- loopen, omdat zij haar eigen dochter niet meer verstaat. Monika spreekt Neder- landsch het lijkt er werkelijk heel aar dig op en is er niet toe te bewegen, weer over te stappen op haar moedertaal. Monika is thans, als nagenoeg de geheele Berlijn- sche jeugd, geëvacueerd en de laatste be richten, die ik van haar heb, luiden, dat zij ergens in de Oostenrijksche bergen Neder- landsche les heeft! Een Babylonische spraakverwarring. Dit incident is typisch voor een proces, dat zich ook in andere groote Duitsche ste den voltrekt. Ik. zie den tijd komen, dat de „Deutsch-Niederlandische Gesellschaft" die zich reeds groote verdienste heeft ver worven bij het onderzoek van den invloed, dien de Nederlander op alle gebieden van Duitschland hebben uitgeoefend, nog eens een boek wijdt aan de „tewerkstelling van de Nederlanders in Duitschland en de Duitsche taal". Dit zou dan tevens een mooie gelegenheid zijn voor de „Neder- landsch-Duitsche Kuituurgemeenschap", om een boek te laten verschijnen over „de tewerkstelling van Nederlandsche arbei ders in Duitschland en de Nederlandsche taal", want het zou wel heel erg overdre ven zijn, te beweren, dat het idioom der lage landen er heelemaal zonder kleer scheuren afkomt! Wij Nederlanders in Berlijn, vallen heusch niet over een Germanisme meer of minder, maar wat onze arbeiders er ge woonlijk van maken, loopt werkelijk de spuigaten uit. Met. degenen, die deel uit maken van een groep landgenooten, met wie ze samenwonen en samenwerken, gaat het nog. Zij blijven in den regel zelfs trouw aan hun dialect helaas ook als zij Duitsch probeeren te spreken. Zij zeggen „Lager" voor „kamp". „Vertrouwensarts" voor „controleerend geneesheer", „Marken" voor „distributiebonnen" enz. Dit gaat zelfs zoo ver, dat men de „Straflinge", de straf- gevangenen, die overal te werk zijn gesteld, veelal klaarblijkelijk naar de blauw witte strepen van hun gevangeniskleeding „strepelingen" hoort noemen. Heel an ders is dat echter met hen, die in kleine bedrijven uitsluitend met Duitsehers samen werken of krachtens hun beroep met hen in aanraking komen, zooals chauffeurs bij expeditiebedrijven, kellners, enz. Met hen kan men beter Duitsch spreken. Zij weten eich dan wel met gebaren te redden, voor zoover hun woordenschat niet toereikend is. Zoodra zij Nederlandsch. probeeren te spreken, raken zij veelal zoo in Duitsche zinswendingen verward, dat zij niet meer te verstaan zijn. Met vaderlijke welwillendheid. Hoe de gemiddelde Duitscher tegenover deze meedoogenlooze verminking van zijn taal want daar komt het in laatste in stantie op neer staat? Dat valt mee, waarbij men echter verschil moet maken tusschen den Duitscher uit de groote stad en den Duitscher uit de provincie. In de provincie beschouwt men die vele buiten landers vaak als een verstoring van zijn gezapige rust, wat uiteraard gemakkelijk tot kriegeligheid leidt. In de groote stad is dat meestal precies omgekeerd. Als een buitenlander de Duitsche taal radbraakt, vervult dat een Berlijner dikwijls met een soort trots en hij corrigeert dengene, die wanhopige pogingen aanwendt om zich verstaanbaar te maken, met vaderlijke wel willendheid en grenzeloos geduld. Wat spe ciaal onze Nederlandsche arbeiders betreft: drie-kwart van de Berlijners is er rotsvast van overtuigd, dat het Nederlandsch „eigenlijk slechts Mecklenburgsch of West- faalsch plat" is, zoodat zij zich geroepen voelen, de Nederlanders onder alle om standigheden te verstaan en zich voor hen verstaanbaar uit te drukken. Dat het des ondanks voorkomt, dat een ambtenaar der Vreemdelingenpolitie, die dagelijks eenige honderden visa te verwerken krijgt, een juffrouw in het postkantoor, die dagelijks vele tientallen gevoerde enveloppen of door den afzender opgeplakte postzegels van de hand moet wijzen, of een conductrice van de tram, die aan haar gezin staat te denken, het geduld verliest, behoeft natuurlijk geen betoog. 40.000 Nederlanders te Berlijn Hoeveel Nederlanders er te Berlijn te werk zijn gesteld, weet ik niet. Het absolute cijfer is naar het schijnt, ook voor de betrokken in stanties moeilijk te achterhalen. Het zijn er echter in elk geval meer dan dertig- en miS' schien zelfs bijna veertig duizend. „Merkt u er zoo in het dagelijksch leven iets van, van al die Hollanders?" Deze vraag hoort men in Nederland altijd weer stellen en ze is eigenlijk logisch Wat beteekent veertig duizend man op een bevolking van een kleine vijf millioen? Doch de Nederlanders zijn on- Hoofdredacteur: P. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, H'stede. Nieuws en re portage voor Velsen en omgeving: J. J E. van Baarsei, Santpoort. Advertenties: W. van Cm men, Heemstede. danks hun spreekwoordelijke kalmte vrij luid ruchtig en dat er Hollanders in Berlijn zijn, merkt ge geen haar minder, dan ge vroeger op de Keizerlei in Antwerpen merkte, dat het „BelgiëNederland" was. Als je op straat, in de tram, in een café, of waar dan ook, alleen maar Nederlandsch en practisch geen Duitsch hoort, plegen wij, oud ingezetene Nederlanders van Berlijn te zeg gen: „Desondanks wordt het tegengesproken, dat ze Berlijn al veroverd hebben". Ik per soonlijk heb mij geen oogenblik verbaasd, toen een P.T.T.-man onlangs mijn buurman in een klemmend betoog aan het verstand bracht, dat de Duitsehers het adres op hun brieven in La- tijnsche letters moeten schrijven, in plaats van Gotische, „waar geen sterveling uit wijs kan worden". En mijn buurman die een filoso fische natuur heeft, antwoordde, dat hij in de toekomst nooit meer een adres in Gotische karakters zou neerschrijven. „Zeg, meester De solidariteit onder de Nederlandsche ar beiders te Berlijn gaat zoover, dat ook wij, arbeiders-met-hoed, daarin betrokken worden. Je kan je niet zoo als heer vermommen, of eenige woorden in de zoete moedertaal heb ben ten gevolge, dat je van alle kanten ge tutoyeerd wordt. Alleen als ze iets van je gedaan willen hebben, vleien ze je met den titel van meester. „Zeg, meester, je hebt zeker geen sigaret voor me, hè?". Maar ondanks alles voel je soms je hart even opgaan. Ik moest nog even naar de post. De maan was er nog niet en de straatverlich ting. die te Berlijn tot acht uur haar weldoen de glans verspreidt, was al uit. Het scheen bewolkt te zijn, want zelfs de contouren der huizen staken niet af tegen de lucht. En toen klonk er in vage verten laten we zeggen gezang. Het kwam nader en nader en geleidelijk ontstond er iets als een melodie. Ik moest weer een hoek om en tege lijkertijd klonk het mij tegen in de inktzwarte duisternis, die Berlijn overschaduwde: „Ouwe Taaie, jippie-jippie-jé-hé-hé, Ouwe Taaie, jippie-jippie-jéé!" Donizetti's „Don Pasquale". Opvoering door de Nederlandsche Kameropera. Het mag als een bijzonder fortuin worden aangemerkt, deze gelegenheid om een van Donizetti's meesterwerken te hooren. Men mag dan Lucia di Lammermoor, of de Regi mentsdochter kennen, voor de „opera buf- fa" is er niet zoo licht de gelegenheid. Voor dit geestige genre (dat natuurlijk voor Pa rijs werd geschreven, juist honderd jaar ge leden) komt heel wat kijken om het tot zijn recht te brengen. Nu is de Ned. Kameropera zoo fortuinlijk, voor de vrouwenrol twee voortreffelijke vertolksters te vinden, n.l. Tops v. d. Berg en onze stadgenoote Corry Bijster; voor de Haarlemmers was het een vreugde, de laatste thans ook in een speel- rol te kunnen bewonderen. Voorts heeft het ezelschap den lyrischen tenor Chris Ta verne, wiens week zanggeluid doet denken aan de viola da gamba. In geen zijner opera's was het Donizetti te doen om de muzikale weergaven der drama tische situatie, en allerminst in Don Pas quale. Wij Minden veeleer een rijkdom aan schoone melodieën, als illustratie eener le vendige handeling. Maar die muziek, en de wijze, waarop zij wordt aangewend, stelt ruimschoot schadeloos, al mag 't dan zijn, dat er ook wel iets uit Rossini's Barbiere is overgegaan in Don Pasquale. En met die schoonheid aan melodieën houdt gelijken tred de instrumentatie. In den dirigent Wim Quispel vinden wij een jong kunstenaar, die alle geheimen der partituur grondig kent, en die de muziek doet opbloeien in jeugdige frischheid. De ensemble's, de koren, hij had ze volledig in zijn macht, en zoo kwam het tot een uitvoering, die den indruk wekte als of deze veeleischende muziek de meest ge makkelijke zaak ter wereld was. De rol van Norina, het weeuwtje, was dan toebedeeld aan Corry Bijster, die van den jongen Ernesto werd vervuld door Chris Ta verne, en beiden gaven elkaar in schoonheid van klank (de tuinscène!) en in levendig bewogen spel niets toe. Anton Eldring als Pasquale, Anton van Heyningen als Mala- testa waren als resp. bas en bariton even eens rivalen. Ook de niet genoemde Notaris voldeed zeer, en het huispersoneel, dat een respectabel koor vormde, kende de partijen perfect. Hoe jammer dat 't in 't slot der der de acte, al is de tuinscène (in zijn bijzonder mooie styleering) ook nóg zoo interessant, niet nog eenmaal opkomt om in een groot- sche finale het geheel te bekronen. De Duit sche bewerking, hier gevolgd, danken wij aan niemand minder dan den Duitschen dichter Julius Otto Bierbaum, waardoor het bezwaar der vertaling zich zoo goed als niet deed gevoelen. Wij hopen en vertrou wen, dat de Ned. Kameropera hier nog een maal met dit werk, dat meerdere open doek jes kreeg, moge terugkeeren. G. J. KALT. HET ZENDEN VAN PAKJES. De posterijen slaken een noodkreet. Sinter klaas is in aantocht en dat beteekent voor de paketpost altijd een drukke tijd. Dien drukken tijd is men altijd te boven gekomen, maar als het publiek zich dit jaar niet matigt moet ge vreesd worden, dat de krachten bij het P.T.T. te kort schieten. Want het aantal werkkrach ten is in dit bedrijf als overal elders, beperkt en er is schaarschte aan allerlei materiaal Dat is op zichzelf al moeilijk genoeg. Wanneer men daarbij bedenkt, dat in 1939 5V2 millioen pakjes werden geëxpedieerd, doch dat dit cijfer in 1942 tot IIV2 millioen was opgeloopen en dat Sinterklaas bij de posterijen een toene ming der werkzaamheden van 10 tot 13 be teekent is iedere verdere toelichting over bodig. Daarom: men verzende omstreeks Sinter klaas niet meer dan hoog noodig is. Volksconcert der H.O.V. Het Residente-Orkest o.l.v. Toon Verhey. Verhey begon met de Derde van Brahms. En er kwam over het orkest een strakheid, een stevigheid en een nadrukkelijkheid, die wij van de Hagenaars, sinds Peter van An- rooy's aftreden, niet meer zoo gewend zijn. Alleen het saxophoon-achtige tremoleeren van de fagot paste niet bij deze herinnering. Ove rigens komt Verhey de gereputeerde Brahms- traditie van Van Anrooy zeer veel nabij; en met wat een zorg, uit diepe overtuiging ge kweekt, hij dit symphonisch werk behandelt, weten wij maar al te goed uit den tijd, toen hij het met zijn zooveel zwakker bezette H.O. V.-orkest met voorliefde liet hooren en hij de Haarlemmers nader bracht tot de werkelijke schoonheden van deze vaak stugge partituren Maar die zorg van den dirigent kon niet ver hinderen, dat een hoornist (wij vernamen na derhand dat het een plaatsvervanger was, we gens ziekte van een orkestlid) door zich te vertellen, het ensemble eenige maten in de war bracht. Maar, dit ongelukje daargelaten, werd de symphonie markant en correct ge-- speeld. Rucky van Mill was soliste in de Variations Symphoniques van César Franck. Tot een volkomen beheerscht samenspel met het orkest kwam het niet, maar een goede belofte was het zeker. Wat er aan bewustheid en kern achtigheid nog aan ontbrak, zal de podium routine zonder twijfel gauw aanvullen, gezien haar onbetwistbare technische kwaliteiten en de expressieve hoedanigheden van haar voor dracht. Verhey besloot met een brillante herschep ping van Strauss' Till Eulenspiegel. Met dit virtuose orkeststuk toonde hij niet enkel zijn groote gaven als dirigent, maar schonk ons het genot dit merkwaardige opus in al zijn spiritueele kracht en verrassende klankcom binaties te hooren en tevens de capaciteiten van het Residentie-orkest een doorslaande kans te geven. JOS. DE KLERK. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter V vanaf Vit en Wa t/m Wen VIER LITURGISCHE DIENSTEN IN BEGIJNHOFKAPEL. Op Zaterdagen 27 Nov., 4, 11 en 18 Dec. worden, des avonds van halfnegen tot kwart over negen, vier liturgische advents- diensten gehouden in de Begijnhofkapel. Oude en nieuwe liturgische muziek wordt ten gehoore gebracht: ds. G. W. van Deth houdt een korte meditatie. Het Liturgisch Koor van de Begijnhofkapel verleent me dewerking. Leidsch kleedingmagazijn krijgt 50000 boete. Als in het kleedingmagazijn De Faam te Leiden na het beëindigen van de dagtaak de kas werd opgemaakt, haalde de cassière uit een apart vakje een niet onbeduidende som geld en een stapeltje prijskaartjes van de op dien dag verkochte artikelen. Op de prijskaartjes stonden twee bedragen: het eene was de juiste prijs, die voor het kleedingstuk berekend mocht worden, het andere bedrag was de prijs, dien de verkooper of de ver koopster er voor hadden gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat het laatste bedrag altijd hoo- ger was. Het personeel, dat voor het binnen komen van deze extra gelden zorgdroeg, kreeg daar aanvankelijk niets van. Ter aanmoedi ging werd daarna een uitkeering van tien procent uit het potje gegeven Onvoorzichtigheid met een prijskaartje had tengevolge, dat een klant den juisten prijs zag. De prijsbeheersching, die er in gemengd werd, haalde zonder eenige moeite nog neven tig van deze gevallen van recenten datum te voorschijn. Het bleek, dat deze zeventig klanten ruim zeventienhonderd gulden boven den vastgestelden prijs hadden betaald, het geen neerkomt op ongeveer 25 gulden per klant. Het zal dezen menschen plezier doen te vernemen, dat zij het te veel betaalde dezer dagen van de firma terug zullen ontvangen. Dit namelijk gelastte de inspecteur voor de prijsbeheersching bij zijn strafbeschikking, waarbij het kleedingmagazijn voorts veroor deeld werd tot vijftigduizend gulden boete. oordat de vraag zóó groot is, dat wfl niet voldoende kunnen produceeren, zijn TEELETTEN dikwijls uit verkocht. - Maar als U ons naam en adres van uw winke lier opgeeft, zullen wij trach ten ze U toch te bezorgen. Chefaro Kelleweg 8 Rotterdam SPORT EN WEDSTRIJDEN Boksen. HESSELS EN DEYS WINNEN IN DEN HAAG. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag werden Maandagavond wedstrijden voor amateurs gehouden, waaraan enkele Haar lemmers deelnamen. Hessels bokste tegen den Ha genaar Van den Berg en won op punten in een partij, welke op hoog peil stond. Hij was er beter in dan Woensdag j.l. Maandag a.s. komt Hessels in Amsterdam uit tegen Buschen en op 28 Decem ber zal hij tegen een nader aan te wijzen tegen stander in het Haarlemsche Concertgebouw uit komen. F. Deys boekte even'eens een fraai succes door van J. Oerlemans (Den Haag) te winnen. B. Brouwer, een der drie gebroeders uit deze fami lie kwam tegen G Beumer (Den Haag) uit en verloor op punten. Korfbal FRAAIE PRESTATIE VAN HAARLEM. Oosterkwartier leed 'n zware nederlaag tegen Blauw-Wit en verloor met 7-2, waardoor Bl.- Wit voor het eerst won. Aanvankelijk zag het er niet uit, dat de nederlaag zoo groot zou worden en vooral in de eerste helft van den wedstrijd was de verhouding in het veld on geveer gelijk. De rust brak dan ook aan met een kleine 2-1 voorsprong voor Blauw-Wit. W. v. d. Linden doelpuntte voor Oosterkwartier tegen. Na de rust domineerde Blauw-Wit in alle vakken en voerde den stand tot 7-2 op. Ook het tweede doelpunt van Oosterkwartier werd door v. d. Linden gemaakt. Oosterkwartier 2 deed het beter, en bleef door een 5-3 overwinning op Koog Zaandijk 2 ongeslagen. Haarlem won in een goed ge speelden wedstrijd met 40 van Luto 2 te Amsterdam. Voor de rust was Haarlem het meest in den aanval, 'hetgeen zij door twee doelpunten van mej. Huystee uitdrukte. Zelfs kon Muns dezen voorsprong nog tot 3-0 opvoe ren. Na de rust was Haarlem wel sterker,doch het bleef slechts bij een doelpunt van Muns. Watervliet won met 8-1 van Fortuna. Deze overwinning stond reeds na 20 minuten spe- iens vast, toen Velthuys en Broekema ieder tweemaal hadden gedoelpunt (4-0). Rust brak aan met 5-1. Slechts aan de omstandigheid van slecht schieten was het te wijten, dat deze stand tot 8-1 na de rust werd opgevoerd. Gymnastiek Wedstrijden K. T. K. Als slot van het November-programma werden Zondag in het gebouw aan de Badhuisstraat persoon lijke wedstrijden voor heeren gehouden on der leiding van den heer Bischot. De wed strijd betrof tevens het diploma Bondstur- nen le. 2e en 3e klasse en het Kringdiploma 3e graad. Van de 6 0 turners waren er 4 5 op gekomen van wie 27 een diploma behaalden, een resultaat dat merkwaardigerwijze beter was dan vorige weken bij de dames. De kwaliteit bleek bij de turners dan ook sinds vorig jaar gestegen te zijn. Wel moesten door de omstandigheden vele bekende turners verstek laten gaan. Daardoor was de le klasse slechts met 3 man bezet, waartegen over stond, dat de 2e klasse èn in aantal èn in hoedanigheid een beter figuur sloeg dan vroeger. De uitslagen waren als volgt: Eer ste klasse: 1. J, Roodenburg (Bato)2, A. v. Zadel (BGV) 3. K. IJspeerd (Bato). Al deze kwamen in het bezit van het Bondsdiploma. Tweede klasse. 1. J. W. v. Houten (Bato) en H. Thomas (Turnlust B.), 2. J. Los (Turnlust B), 3. S. Klees en K. Leguit (Turnlust B), Verder ontvingen een diplo ma: C. Dingier (Turnlust B.), H. Los (id.). L. Visseher (id.), J. de Kruif (Bato), A. Castens (id.) en P. Munter (SSH). Derde klasse: 1. A. Tuijn (Turnlust B.) en N. Tuijn (id.), 2. J. W. Los (Turnlust B). Deze drie brachten het tot een diploma. Derde graad: 1. J. de Graaf (Sparta), 2. C. Wilder (OSS) 3. C. Kok (Concordia) en N. Kuijt (Turnlust B). Een diploma kregen ook W, Pardoen en H. Wernik van Concor dia; IC. Akkerman en B. v. Eugen van Turn lust B„ H. Hooggreef en H. Kraaij van Turn lust H. Wedstrijden Bato. Bato hield wedstrij den voor al haar afdeelingen, behalve die voor de heeren. welke later aan de beurt zijn. Bij de dames van de eerste afdeeling ging de strijd hoofdzakelijk tusschen de oud kampioenen van den Kennemer Turnkring, de dames T. Martensv. Leeuwen en C. Swart, die in puntental ver boven de overi gen kwamen. Ondanks deze zware mededin ging wist mej. Swart evenals vorig jaar te winnen, zij het met klein verschil. De uitslagen luidden: Dames. Eerste af deeling. 1. C. Swart, 2. T. Martens-v. Leeu wen. Tweede afdeeling: 1. D. Martin, 2. E. Lans. Derde afdeeling: 1. E. Sigerist, 2. H. Eekhout en B. Wijkhuizen. Vierde afdee ling A: 1. J. Veenstra, 2. M. v. d. Woude. Vierde afdeeling B: 1. P. Pels, 2. G. Otter. Oudste meisjes. Eerste gelid: 1. R. Jon ker. Tweede gelid: 1. H. v. Deventer. Derde gelid: 1. A. Moerwijk. Vierde gelid: 1. J. Brandenburg. Jongste meisjes. Eerste gelid: 1. L. v. d. Meer. Tweede gelid: 1. W. Timmer en B. Bengeling. Derde gelid: 1. A. Castens. Vier de gelid: 1. G. V. Asten. Jongens: Eerste gelid: 1. G. Smal. Tweede gelid: 1. J. Smal. Derde gelid: 1. H. Schuur man en M. Konings. Vierde gelid: 1. P. v. Amstel. Bonds-keu ruit voering. Het Ned. Gymn. Verbond heeft den Kennemer Turnkring ver zocht de organisatie op zich te nemen van een volgenden zomer in de openlucht te hou den Bonds-keuruitvoering, waaraan de Ne derlandsche kampioens-vereenigingen deel zullen nemen. RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 25 NOVEMBER 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Nederlandsche Volksliedjes. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.50 Programma overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.10 Alois Melichar dirigeert. (8.458.50 Voor de huis vrouw). 9.00 Licht orkestconcert. 9.45 Godsd. uit zending. 10.00 Amusementsorkest en gram.muz. 11.00 Gestalten van heden. 11.15 Fluit en piano en zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Septet Jonny Ombach. soliste en Trio Jan Hofmeester. 14.00 Nederlandsche wer kers in het Oosten. 15.00 Bariton en piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Zigeuner- spel en orgelspel met zang. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Musette orkest. 17.30 Nieuw in een notedop 17.40 Kurt Hohenberger en Eduardo Bianco met orkesten. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Koren en aria's uit Italiaansche opera's. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschou wing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Cen trales. 19.15 Concertgebouworkest cn soliste. 20.05 Cornelis-Drebbel luisterspel. 20.30 Concertge bouworkest. 21.10 Pianovoordracht. 21 50 Onbe kend maakt onbemind. 22.00 BNO Nieuws en cul- tureele berichten. 22.15 Harmonie-orkest-concert. 22.50 Die Wiener Sangerknaben. 23.1524.00 Sere nades voor Strijkorkest. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Klassieke trio's en kwartetten. 17.40 Vier èrnste Gesange, Bach. 18.00 Aan den lichten kant. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschouwing. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Orkest Malando, en gram. muz. 20.15 Zwervend door Brabant. 20.30 Dertig minuten met Franz Schubert. 21.00 Zangkwartet. 21.45 Avondwijding. Verduisteren: van 16.45 tot 8.00 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2