Haarlemsche Courant Sterke Sovjetstrijdkrachten ten Westen van Kief omsingeld Nieuwsblad voor Noord-Holland De situatie aan het Oostelijk front. Geallieerden zeggen overeenkomst met comité te Algiers op. „Duitschland genoodzaakt naar vergeldingswapen te grijpen' Officëele mededeeling te Berlijn Oproep van dr. Goebbels tot de bevolking. 288e Jaargang No. 275 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteurs F. C. Berks Donderdag 25 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Zware gevechten in penetratiegebied ten W. van Gomel. Hevige aanvallen ten N. van de stad afgeslagen, evenals in het Zuiden van het front, in de bocht van de Dnjepr. Cultureele monumenten te Berlijn verwoest. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Aan het bruggehoofd Nikopol, in de groote bocht van den Dnjepr en bij Tsjerkassy wer den nieuwe sterke aanvallen der bolsjewisten in hevige gevechten afgeslagen en binnenge drongen vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval vernietigd of teruggeworpen. In den sector ten Zuiden van Krementsjoeg duren de hevige gevechten voort. In het achterwaartsche gebied ten Zuidwesten van Tsjerkassy werden verscheidene ver sterkte bandietenkampen vernietigd. In het gevechtsgebied ten Westen van Kief leidde een eigen aanval, op aanzienlijke schaal ondernomen, tot de omsingeling van sterke vijandelijke strijdkrachten. Door een Duitsche pantserdivisie werden Dinsdag 30 pantserwagens, 6 batterijen en 40 andere stukken geschut van elk kaliber ver nietigd of buitgemaakt. Er werden gevangenen gemaakt. De zware gevechten in het penetratiegebied ten Westen van Gomel duurden ook Dinsdag voort. Onze troepen boden den aanvallenden vijandelijken formaties verbitterden tegen stand. Ten Noorden van Gomel werden hevige Sovjet-aanvallen afgeslagen. Bij het penetratiegebied ten Zuidwesten van Kritsjef zijn hevige gevechten aan den gang. Ten Noordwesten van Newel werd bij een eigen tegenaanval terrein heroverd. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het Dinsdag tot levendige plaatselijke gevechten. In den Westelijken sector mislukte een vijan delijke aanval op een hoogtestelling ten Wes ten van Venafro. In den Oostelijken sector werden onze gevechtsvoorposten door nume riek veel sterkere Britsche strijdkrachten aan gevallen. Na een gevecht van verscheidene uren, waarin de vijand gevoelige verliezen leed, trokken zij zich op achterwaartsche stel lingen terug. De rijkshoofdstad werd in de avonduren van den 23en November opnieuw door sterke for maties Britsche bommenwerpers aangevallen. Door dezen terreuraanval werd in verschei dene wijken nieuwe zware brandschade aan gericht. Behalve uitgestrekte woongebieden werden talrijke openbare gebouwen, waaron der kerken, sociale instellingen en kunstmo numenten verwoest. Formaties jagers en af weergeschut der luchtmacht schoten in weer wil van de voor de afweer moeilijke omstan digheden 19 vijandelijke vliegtuigen neer. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat talrijke Sovjet-Russische divisies weken lang getracht hebben de Duitsche stellingen ten Westen van Smolensk te doorbreken, is de strijd hier merkbaar geluwd, hetgeen men toeschrijft aan de groote verliezen van den tegenstander. Te Berlijn meent men te kunnen aannemen, dat het Sovjet-Russische offensief hier voorloopig tot staan is gebracht. In het penetratiegebied ten Westen van Kief wordt de niet verminderde strijd gekenmerkt door Duitsche tegenaanvallen met het doel den gevaarlijk ver naar het Westen opgerukten tegenstander terug te dringen en van zijn verbindingen af te snijden en voorts door po gingen van het roode leger, de basis van het penetratiegebied te verbreeden. De Duitsche tegenaanvallen bij Sjitomir hebben tot herovering van eenige belangrijke sectoren geleid en de bolsjewisten naar het Noorden teruggedrongen. Omtrent het verloop der door Von Manstein geleide operaties is men te Berlijn zeer optimistisch. Aan den an deren kant wordt echter gewezen op de groote moeilijkheden, die de operaties ondervinden als gevolg van de slechte terreingesteldheid. In het gebied van Korosten is geen veran dering in de situatie. De Sovjet-Russische aanvallen ten Zuidwes ten van Gomel hebben ten doel, de verbinding tot stand te brengen met de ten Westen van Kief staande troepen. De strijd, die zich hier voor een deel afspeelt in het gebied van Rest- jisja, welke stad zelf in handen der bolsje wisten is, wordt uitermate bemoeilijkt, door dat hier de Pripet-moerassen beginnen, welke een voor grootere operaties onmogelijk ter rein vormen, waar bovendien talrijke parti- sanen hun handwerk uitoefenen. De strijd die een zeer wisselvallig karakter draagt, is hier nog in vollen gang. In de groote bocht van den Dnjepr zijn nog hevige gevechten gaande. De laatste dagen ondernemen de bolsjewisten felle aanvallen in het gebied van Tsjerkassy, doch alle aanval len op de stad zelf zijn door de Duitschers af geslagen. Tegelijk met de aanvallen in dezen nieuwen sector herhalen de bolsjewisten hun pogingen om met sterke strijdkrachten in hef gebied van Kriwoi Rog en ten Zuiden van Dnjepropetrowsk door de Duitsche afweer- linies te breken, terwijl ook het bruggehoofd Nikopol aan heiige Sovjet-Russische aanvallen bloot staat. De Duitschers, die van hun kant tegenaan vallen ondernemen, hebben alle doorbraak pogingen van den tegenstander kunnen ver ijdelen. Waar deze succes hadden bleef dit tot plaatselijke penetraties beperkt. De overeenkomst, die kort voor de lan ding der Geallieerde troepen in Noord- Afrika tusschen den Amerikoanschen consul Clark, als vertegenwoordiger der Geallieerden en admiraal Darlan, als za- kenwaarnemer der Fransche belangen, is tot stand gekomen, is door de Britsche en Amerikaansche regeering opgezegd. Deze mededeeling heeft de commissaris voor buitenlandsche aangelegenheden der commis sie te Algiers René Massigli gedaan tijdens een zitting der adviseerende vergadering van deze commissie, die meer dan vier uur heeft geduurd. Zij werd" {>:presideerd door Gene raal De Gaulle. Massigli voegde aan zijn mededeeling toe, dat de betreffende overeen komst door de ontwikkeling in den laatsten tijd waardeloos is geworden. De Geallieerden zijn echter bereid om met de Franschen over een nieuw verdrag te onderhandelen. Tijdens deze zitting zijn ook nog kwesties betreffende den toekomstigen regeeringsvorm behandeld. Britsch oordeel over het Atlantic Charter. World Tribune", Engelsch tijdschrift, arti kel van Amery Reves, 9-10-43. „De grondslagen van het Atlantic Charter zijn volkomen onjuist. Zij vormen slechts een wederopwarming der utopische denkbeelden van Wilson, dia tusschen de beide wereldoor logen hebben geheerscht. Het is waanzin zich in te beelden dat zij na dezen oorlog beter zullen werken. Het Atlantic Charter is der halve een document, dat niet in overeenstem ming is met den tijd." De Sowjet Unie en de aangrenzende landen. Exchange Telegraph meldt dat is beslo ten de Sovjet-Unie een zetel te verleenen in den raad der vereenigde naties voor hulpverleening en wederopbouw. Daar mede zal de Sovjet-Unie automatisch in vloed verkrijgen op den wederopbouw in de aan haar grenzende landen. De Unrra heeft besloten twee commissies in ■te stellen; de eene voor de vraagstukken van het Verre Oosten, de andere voor die van Europa. Men heeft voorgesteld, dat de Sovjet- Unie met het oog op haar groote gebied in het Oosten, lid van beide commissies zou wor den. De Sovjet-Unie zou echter niet willen toetreden tot de commissie voor het Verre Oosten. De overtuiging van Duitsche politieke krin gen, dat het sluiten van een bondgenootschap tusschen de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije slechts als lokmiddel is bedoeld, wordt thans door het agentschap Reuter bevestigd. Dit agentschap verklaart n.l. dat men groote be- teekenis hecht aan het feit, dat ook andere staten tot dit bondgenootschap kunnen toe treden. Deze uitlatingen van het officieele Engelsche agentschap onderstrepen opnieuw, zoo verklaart men te Berlijn, de volledige capitulatie van Engeland en Amerika voor de Sovjet-Russische eischen, daar men thans de Sovjet-Unie als eenigen staat het recht toe kent met elk ander willekeurig land pacten te sluiten. De meening van de Wilhelmstrasse wordt ook bevestigd door de persstemmen uit de Vereenigde Staten, die verklaren, dat de Vereenigde Staten volkomen aceoord gaan met deze nieuwe ontwikkeling, waarin Benesj op bevel van Moskou de rol van impressario moet spelen. I>e ANP - correspoiiden t te Berlijn meldt: Op de dagelij k&clie persconferentie is van bevoegde zijde medegedeeld, dat de omvang van de Britsche terreuraanval- len op de Berlijnsclie bevolking Duitsch land tot zijn leedwezen noodzaakt naar zijn vergeldingswapen te grijpen. Naar het DNB verneemt is het aantal tij dens den tweeden Britschen terreuraanval van 23 November op de rijkshoofdstad neer geschoten vijandelijke bommenwerpers, naar tot nu toe uit het onderzoek is gebleken, gestegen tot 23. De Berlijnsche correspondent van de Tat schrijft over de houding der bevolking tij dens den eersten luchtaanval: Nog tijdens het alarm verliet de bevol king de kelders en maakte een aanvang met het blusschingswerk. Mannen en vrouwen, kinderen en ouden van dagen vormden lange rijen en sleepten emmers water naar de brandende gevels en daken. Er werd geen hard woord gehoord, geen traan gezien. Ver beten deed men zijn plicht. In dezen nacht, dien Berlijn niet zoo spoe dig zal vergeten, vierde de kameraadschap triomfen. De menschen trachtten niet al leen den brand in hun eigen huizen te blus- schen, maar ook dien bij hun buren en bij volslagen vreemden. Den geheelen nacht werd er gewerkt. Maar wie des ochtends vroeg uit het venster zag, kan zeggen, dat dit werk niet vergeefsch is geweest. Met de pri mitieve middelen aarde en water hebben de Berlijners het klaargespeeld, nog grootere schade te voorkomen. Duizenden en nog eens duizenden brandbommen zijn in dezen nacht door moedige menschen gebluscht. Dr. Göbbels, de gouwleider en rijksverde- digingscommissaris voor het district Berlijn, heeft tot de bevolking een oproep gericht. De vijand tracht, zoo verklaart dr. Göbbels, door massale terreuraanvallen Duitsche cul tuurmonumenten te vernietigen en woon wijken te verwoesten, De Duitsche oorlogs industrie kan hij slechts in geringen omvang treffen, daarom wil hij door zijn infame en cynische strijdwijze datgene bereiken, wat hem op het militaire slagveld tot dusver ont zegd is gebleven en steeds ontzegd zal blij ven: de ineenstorting van de Duitsche weer standskracht en de Duitsche verdedigings- wil. Voortgaande zegt dr. Göbbels de Ber lijnsche bevolking dank voor haar houding. „Onze wil tot overwinnen is onwrikbaar", zoo gaat de oproep dan verder. De vijand vergist zich wanneer hij aanneemt, dat het oorlogsmoreel der rijkshoofdstad slechter zou zijn dan van welke andere Duitsche stad ook. Deelen onzer stad hebben weliswaar zware schade geleden, verwonding en dood van een heele reeks medeburgers wekken leed, maar de zware tijd, dien wij thans be leven, zal eenmaal eindigen." Ten slotte verklaart dr, Göbbels, dat alle burgers hun plicht zullen doen, ook al over vallen nood en ongeluk velen. Op de rijks hoofdstad wordt de vaan geplant van de on wrikbaarheid en uit de puinen der vernielde huizen en straten zal na den oorlog een nieuw Berlijn ontstaan, schooner dan ooit. Dr. Fritz Todt-prijs. Den door den Führer beschikbaar gestelde Dr. Fritz Todt-prijs voor uitvindingen en voorstellen tot verbetering wordt uitgereikt in den vorm van een gouden, zilveren of sta len eerespeld. Voorts ontvangen zij, die dezen speld verwerven, afhankelijk van de waarde, welke hun uitvindingen of voorstellen tot ver betering hebben voor de volksgemeenschap, de leiding van den staat, de militaire verde diging of de volkshuishouding, nog geldprijzen. Kleedingstukken uit den ouden en nieuwen tijd worden te Volendam door een tweetal dames gemodelleerd en in teeke- ning gebracht, om te dienen als documenteeringsmateriaal voor musea. (C.N.F./Kil Pax c) J. Dixon is be noemd tot eersten secretaris van den Britschen minister van buitenlandsche zaken Eden. Dixon heeft vroeger een diplomatieke func tie bekleed te Ma drid, Rome en An kara. De koers van den Franschen franc in N.-Afrika is veranderd. In- plaats van 175 gaan er nu 300 Fransche francs in een Pond Sterling. De republikein- sche partij op Cuba heeft een document gepubliceerd, waar in de president Ba tista er van wordt beschuldigd een be drog op groote schaal voor te be reiden voor de ver kiezingen in Juni 1944. SEPTUAGIES SEPTIES. D. Als des avonds het gebrom der vliegtuigen boven onze hoofden wordt ge hoord en het afweergeschut begint te wer ken, dan weten wij het weer: Dan vliegen een aantal Britsche of Amerikaansche bom menwerpers over om een paar honderd kilometer verderop hun projectielen uit te werpen ter plaatse waar een burgerbevol king in spanning en vrees de Anglo-Ameri- kaansche oorlogsvoering verbeidt. En 's an deren daags komt gemeenlijk het bericht dat gewaagt van verwoestingen van bouw werken, waarnaar vele geslachten in eerbied hebben opgezien en dat bij herhaling meldt, dat onder de burgerbevolking slachtoffers zijn gevallen. De beteekenis van zulk een sober gesteld bericht kan niemand, die een maal getuige was van een bomaanval, mis kennen. Dit is de brandende schande, die in alle eeuwigheid op de oorlogsleiding der Geal lieerden zal blijven rusten: De oorlog is wreed, de oorlog verwoest en kent geen mededoogen. Wij weten dat en zullen er in moeten berusten zoolang er oorlogen zijn. Maar ook de krijg heeft zijn begrippen van eer en menschelijkheid en de meest elemen taire opvatting van deze begrippen wijst iedere oorlogvoering af, die den strijd tegen den gewapenden tegenstander uit den weg gaat en de wapens richt tegen het onbe schermde dak en tegen een weerlooze be volking. Berlijn heeft deze week tweemaal achter een een luchtaanval te verduren gehad en het is gegaan als overal elders, waar de bommenwerpers verschenen: er zijn weer de noodige werken des vredes verwoest en in de arbeiderswijken zijn weer zoovele dooden te betreuren. Hier eindigt, het is meer gezegd, alle begrip van krijgsbedrijf. Dit is moord, brandstichting en verwoesting in den fa- taalsten zin van het woord. En het motief, dat het einddoel van den oorlog het demo- raliseeren (lees: uitmoorden) van de bur gerbevolking wettigt, kan slechts worden aangevoerd van een zijde, die in het begin dezer eeuw onze Zuid-Afrikaansche rasver wanten aan de ontbering en den dood in het concentratiekamp prijs gaf, die op IJs land de bevolking schond en in Indië hongersnood en cholera tot medewerkers koos. Indien tijdens den oorlog een burger de hand opheft tegen een soldaat van het vijandelijk leger is hij onverbiddelijk franc tireur en des doods schuldig. Wanneer een paar honderd vliegtuigen in den nacht hun ijzer en fosfor uitwerpen over onbescherm de vrouwen en kinderen dan heet dit in Britsche mond oorlogsnoodzaak. Het kan niet anders: iedere eerlijke Brit, iedere Amerikaan, die vrouw en kinderen heeft, moet blozen bij de gedachte aan de schande, die zijn vliegers bij hun nachtelijke tochten over hun land en hun volk brengen. Zelfs als op deze wijze een overwinning kon worden gekocht, het zou niet anders zijn dan de overwinning van duivelachtige moordzucht op onschuld en weerloosheid. Maar de moordtochten dezer nachten zul len dat is nu wel duidelijk niet de demoralisatie van het Duitsche volk bren gen. Er moge rouw zijn en schade en leed, dit alles brengt het tegendeel van wat Churchill en Roosevelt beoogen, te weten een sterker wil om te volharden, een ver betenheid om te verduren, een overgave om te dulden. En een roep om vergelding. Eens geen onzer weet wanneer zul len de motoren in den avond weer boven ons brommen, maar het zwijgen van het afweergeschut zal het teeken zijn, dat de richting ditmaal Westwaarts is. En de bange vrees heeft al wekenlang in Engeland postgevat, dat er dan oordeelsdagen te wachten staan, waarbij de verschrikking van 1940 in het niet verdwijnt. Er zal dan geweeklaag zijn en rouw en schade en te laat z,al het Britsche volk inzien, dat de misdaden der Britsche oorlogsvoering ver golden zullen worden aan een volk, dat zijn leiding niet beduidde, dat de moord op vrouwen en kinderen den Britschen naam enteerde. Want de roep om vergelding zal eenmaal worden verhoord en de misdaden van een Churchill zullen worden bezocht aan de Britsche steden. Sed ultio dabitur septuagies septies ik zal zeventig maal zevenmaal gewroken wor den. De oude onheilsprofetie krijgt in deze dagen nieuwen klank in Duitschen mond: „Het debet-conto van Engeland is opnieuw aanzienlijk gestegen" is te Berlijn verklaard. Eens zal onder deze rekening een streep worden gezet. Eens zal de maat der wan daden vol zijn. Nadat de Britten zijn ge waarschuwd. Nadat zij deze waarschuwin gen in den wind hebben geslagen. Dit zal een zwarte dag voor Engeland zijn, maar de dag der rechtvaardigheid in de wereldhistorie. Luchtaanval op Toulon. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft, naar de Parijsche bladen melden, gis termiddag een aanval gedaan op de stad Toulon, die als de zwaarste beschouwd wordt die ooit op Zuid-Fransch gebied is onder nomen. De aanval was gericht op de woonwijken der stad, die deels zwaar geteisterd werden. Reeds gisteravond werden verscheidene hon derden dooden en gewonden geteld. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. In de serie brandende kwesties over Hilver sum I om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl heden avond over: „op den kansel en daaronder".

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1