Haarlemsche Courant „Duitschland en Japan nog midden in hun ontplooiing". Ingesloten Sovjet-groep vernietigd Nieuwsblad voor Noord-Holland Zwijgen over aard van het wapen. Hevige strijd ondanks slecht weer Duitsche terreinwinst ten Westen van Kief BEKENDMAKING. 288e Jaargang No. 276 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Vrijdag 26 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan 55, Umuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 De algemeene oorlogstoestand. Japan's zwaartepunt ter zee, dat van Duitschland te land en in de lucht. Reserves zullen niet te vroeg in den strijd worden geworpen. Vergelding nadert echter onweerhoudbaar. Artikel van militairen correspondent van D.N.B. In een beschouwing over den algemee- nen oorlogstoestand schrijft de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, dat de posities van Duitsch land en Japan onwrikbaar vaststaan en dat de militaire kracht van beide mogend heden nog midden in haar ontplooiings mogelijkheden staat. De tegenstanders van Duitschland en Ja pan gaan uit van de veronderstelling, dat de militaire kracht van Duitschland en Japan reeds in volle ontwikkeling is, terwijl zij zelf eerst beginnen hun krachten te ontplooien, In kringen, die in contact staan met de gemeen schappelijke leiding van dezen wereldomvat- tenden oorlog, verklaart men kortaf, dat in den toestand der voorbereiding op de werke lijke beslissende botsingen alleen de concen tratie op het doel van belang is, maar niet ij dele speculaties, die men nog steeds aan den tegenstander overlaat. Hieruit kan men aflei den, dat de beide partijen, Duitschland en Ja pan, niet alleen zeer ver strekkende gemeen schappelijke militaire afspraken hebben moe ten maken ten aanzien van de oorlogvoering tegen Groot-Brittanië en de Ver. Staten, maar dat zij bovendien beschikken over zeer be paalde middelen, die hun het recht geven reeds thans overtuigd te zijn van hun eindoverwin ning. Inderdaad hebben zij die middelen. Beide bondgenooten zijn opvallend gereser veerd in het blootgeven van hun geheele pO' tentieel van krachten. Japan rekent klaarblijkelijk op een beslis sing ter zee en beschikt hier op het oogenblik over een kracht, die voor den tegenstander niet te ramen valt, vooral daar zij nog nergens voor een aanzienlijk deel in gevecht is ge bracht. Met volle kracht van zijn volledig intacte vloot is Japan in tegenstelling tot de tegenstanders, nog in het geheel niet opgetre den. Duitschlands oorlogsmacht gaat daarentegen uit van de veronderstelling, dat de beslis sende slag te land en in de lucht geleverd zal worden en heeft, zich uitsluitend oriënteerend op deze beide doelen, alle overige maatrege len daaraan ondergeschikt gemaakt. Zeer leerzaam is het feit, dat de tegenstan ders van beide mogendheden door uiterst sterke offensieve pogingen trachten ten min ste het tijdstip der beslissing in Europa en in j het Verre Oosten te bepalen en dat Duitsch land en Japan ondanks alle tegenslagen, die echter tot dusver slechts van peripherischen aard zijn geweest, zich niet uit hun tent heb ben laten lokken. Zij beschikken dus zelf over zeer vaste voorstellingen ten aanzien van den termijn voor het optreden van hun totale kracht. In het Verre Oosten zal men in de toekomst naast den Stillen Oceaan ook de wateren van den Indischen Oceaan moeten waarnemen. In Europa ligt het zwaartepunt der oor logsinspanningen aan het Oostelijk front en in de lucht. Hier heeft Duitschland alle be lastingen der laatste maanden in ontvangst genomen met een zoo taaie weerstandskracht als slechts volledig verklaard kan worden op grond van een hoog oorlogsmoreel en een al gemeen militair plan. Zelfs wanneer de tegenstander al zijn terro ristische middelen gebruikt, zal het hem niet gelukken zoo is vandaag van Duitsche mili taire zijde verklaard het verloop van dit plan te storen. In dit verband moet er ook op gewezen wor den, dat het tijdstip der vergelding voor de Britsch-Amerikaansche bombardementsterreur Na de oprichting der voorloopige Indi sche regeering door Soebhas Chandra Bose, defileerde het Nationale Indische leger voor Bose en den Japanschen pre mier Tojo in Sjonan. Premier Tojo (links op het podium) en Chandra Bose (rechts naast hem) tijdens de parade. .(Transocean/Europapress Pax c) onweerhoudbaar nader komt. Gezien de ka righeid met woorden der Duitsche militairen is het opvallend, dat men daaraan toevoegt, dat men het van Duitsche zijde slechts kan be treuren gedwongen te zijn tot het gebruik van zulk een wapen. Zuidam. verwachtingen van de petroleum. De president van de Argentijnsche petroleum bedrijven heeft meegedeeld, dat de aardolie productie van Argentinië dit jaar 100 procent hooger is geweest dan die van verleden jaar, n.l. 2.65 millioen kubieke meter. Na zijn terugkeer van een inspectiereis door de olievelden van de Standard Oil Company in Venezuela heeft de president van dit con cern verklaard, dat Venezuela na den oorlog een der toonaangevende landen op het gebied der olieproductie zal worden, als het tenmin ste zijn productie van een half millioen vaten per jaar opvoert t'ot een millioen. Ook het feit, zeide de president, dat Venezuela in dezen oorlogstijd zeer nauw samenwerkt met de Ge allieerden zal het na den oorlog zeer ten goede komen. Stassen republikeinsch candidaat. De vroegere gouverneur van Minnesota, Harold Stassen, die zich momenteel op Si cilië bevindt, is door het republikeinsche staatscomité unaniem tot republikeinsch candidaat voor de presidentsverkiezingen der Vereenigde Staten gekozen. Finlands politiek. De Finsche minister van buitenlandsche zaken Ramsay heeft voor de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden van den Finschen Rijksdag eenige verklaringen afgelegd over de buitenlandsche politiek van Finland. De zitting was geheim, zoo dat niets over het besprokene is bekend ge worden. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Aan het Oostelijk front duren in weerwil van het slechte weer de hevige gevechten on verminderd voort. Verscheidene vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd Cherson mis lukten,. Aan het bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr werden ook Woensdag Sovjet-aanvallen in harde gevech ten afgeslagen onder afgrendeling van eenige penetraties. Ten Zuiden van Krementsjoeg slaagde de vijand er in, met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten in onze linies binnen te dringen. In een tegenaanval werd een vijan delijke gevechtsgroep met talrijke pantser wagens en stukken geschut vernietigd. In het gebied ten Westen van Kief werd door den eigen aanval onder het voort durend afweren van talrijke vijandelijke tegenaanvallen en onder moeilijke terrein omstandigheden langzaam meer terrein ge wonnen. De sterke vijandelijke strijdkrach ten, waarvan Woensdag werd gemeld dat zij waren ingesloten, werden vernietigd. In totaal werden daar in de laatste vier da gen door onze troepen 199 pantserwagens, 554 stukken geschut van alle soorten, 300 machinegeweren en granaatwerpers en 166 auto's buitgemaakt of vernietigd. De bolsjewisten leden zware verliezen aan dooden en gewonden. Talrijke gevangenen werden gemaakt. In het gevechtsgebied van Gomel duren de verbitterde gevechten met de vijandelijke strijdkrachten, die ten Westen en ten Noorden van de stad zijn binnengedrongen, voort. Ver scheidene omsingelingspogingen werden door eigen tegenaanvallen verijdeld, waarbij aan- valstoppen der bolsjewsiten werden uiteenge slagen of teruggeworpen. Ten Noordwesten van Newel maakte onze tegenaanval na de afweer van heftige vijan delijke tegenoperaties nieuwe vorderingen. Zeventien pantserwagens werden stukgescho ten. Aan de rest van het Oostelijk front geen gevechtshandelingen van beteekenis. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag over het algemeen rustig. Een sterke for matie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookte Woensdagnacht installaties en schéeps- concentraties in de havens van La Maddalena en Bastia met bommen van elk kaliber. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen ver schenen des nachts boven het Noordelijke Duitsche gebied. Door vijandelijke bommen op eenige plaatsen in Zuid-Frankrijk leed de bevolking aanzienlijke verliezen. „Itaiiaansche sociale republiek." De Itaiiaansche ministerraad heeft on der voorzitterschap van den Duce een reeks ingrijpende wetten en maatregelen aange nomen. Zoo zal de nationale republikein sche staat van 1 December af definitief den naam „Itaiiaansche sociale republiek" dra gen. De vlag is de driekleur met lictoren bundel aan den top van den vlaggestok. De oorlogsvlag der weermacht is de driekleur met franje en een lauwwerrand, benevens den republikeinschen lictorenbundel, een granaat, een anker en een adelaar in de vier hoeken. Van bijzonder belang is de vorming van een eenheidsfront van den arbeid, de tech niek en de kunsten, met uitsluiting van het kapitaal en de invoering van een uniform arbeidsboek. Alle categorieën van arbeiders zullen van 1 December af een loonsverhoo- ging van 30 pCt. krijgen, met uitzondering van degenen, die in het laatste kwartaal reeds zulk een verhooging hebben gehad. Voor de belangrijkste landbouw- en in dustrieproducten zullen in den loop van December nieuwe maximumprijzen worden vastgesteld. Ten slotte zullen kunstwerken, die in joodsch bezit zijn, geconfisqueerd worden, opdat zij niet verloren zullen gaan. Waar zijn Churchill en Eden? Volgens de „Neue Zürcher Zeitung" ko men er te Londen Amerikaansche berich ten binnen, die spreken van een ontmoe ting tusschen Churchill, Stalin en Roose velt. In politieke kringen te Londen heeft men met belangstelling doen opmerken, dat op de regeeringsbank in het Lagerhuis de premier, Churchill, noch zijn minister van buitenlandsche zaken Eden aanwezi; waren. Catroux onderhandelt met Syrië. Generaal Catroux heeft te Damascus be sprekingen gevoerd met den president van Syrië, den minister-president en den voor zitter van het parlement. Naar radio-Bei roet meldt, is daarbij in hoofdzaak de Sy risch-Gaullistische verhouding besproken. Catroux heeft het sluiten van een Syrisch- Gaullistisch verdrag voortgesteld. Ook de Jeugdstorm werkt voor onze Volksgemeenschap. Dezer dagen werden in Den Haag aan Jeugdstormers, die minstens gedurende drie weken bij het binnenhalen van den oogst hebben mede- geholpen, oogstbewijzen uitgereikt. (C.N.F./Franse Pax c) In den laten namiddag arriveerden in het strijdgebied van Gomel de Duitsche pant serwagens voor den tegenaanval op de Sovjets. (FIK Kripgans PBZ/R P. c) De meening van de „Observer". De „Observer" conservatief Zondagsblad, Londen, October 1943: „De kleine naties be- hooren in Europa weliswaar tot de historische realiteiten, zij zijn echtet- aan den anderen kant, in machtsopzicht een farce en een ana chronisme". Van de Chineesche fronten. Het hoofdkwartier van de Japansche expe ditiestrijdkrachten in China meldt, dat in de maand September aan de verschillende ge vechtsfronten in China 11.492 gesneuvelde vijandelijke soldaten zijn geteld, terwijl de Japanners 6513 man gevangen namen. De buit bestond onder meer uit 9 stukken geschut, 104 zware machinegeweren, 5000 geweren en auto matische geweren, verder loopgraafmortieren enz.; 39 vijandelijke vliegtuigen werden ver nietigd, waarvan 10 waarschijnlijk. Zeven groote schepen, 2 schepen van middelbare tonnage en talrijke andere vaartuigen werden tot zinken gebracht. De Japanners verloren o.m. 557 man aan dooden en 7 vliegtuigen. Massagraf bij Triest ontdekt. In de nabijheid van Triest is weer een massagraf ontdekt, waarin een aantal slacht offers der communistische benden, die inder tijd door generaal Roatta gewapend waren, door hun pijnigers begraven zijn. Acht lijken konden door de bevolking geïdentificeerd worden. Zondag vindt te Triest de plechtige begrafenis der slachtoffers plaats. DEPARTEMENT VAN KOLONIËN IN ZUTPHEN, Het departement van Koloniën is thans ge vestigd te Zutphen, Coehoornsingel 26, Tel. no. 1454 en het kantoor van den vertegen woordiger van den N. I. belastingdienst aan de Coehoornsingel no. 94 aldaar, Tel. no, 8. Het Wehrbezirkskommando Ausland, Aus- senstelle Holland deelt mede: Er bestaat aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat alle in het Nederlandsche gebied wonende of langer dan 6 dagen verblijvende mannelijke Rijksduitschers van de lichtingen 1884 en jonger zich schriftelijk of mondeling moeten aanmelden op de Aussenstelle Holland van het Wehrbezirkskommando Ausland, Am sterdam, Prins Hendrikkade 159,waarbij zij den Wehrpass of andere documenten,die betrekking hebben op den militairen dienst, moeten over leggen. Tot aanmelding zijn zonder uitzondering ver plicht alle personen met inbegrip van het per soneel in dienst van de weermacnt. Rijksduitschers, die deze aanmelding totdus- ver achterwege gelaten hebben, worden hier bij aangespoord dit alsnog onverwijld te doen. Wanneer hieraan geen gevolg wordt gegeven, kan bestraffing volgens de krijgswetten (over treding van den aanmeldingsplicht) geschieden 352 dooden te Toulon. Naar het agentschap Ofi meldt, bedraagt volgens de voorloopige cijfers het aantal doo den, na het bombardement van Toulon, 352 en dat der gewonden 527. Luchtaanval op Sofia. In Sofia is Woensdag van 13 uur tot 15 uur luchtalarm gegeven. Vijandelijke vliegtui gen verschenen boven de stad. Het afweer geschut trad in werking. Het communiqué zegt over de gebeurte nissen o.m.: Er werden succesvolle luchtgevechten geleverd. Op eenige plaatsen werden bom men neergeworpen. Enkele particuliere huizen werden vernield. Onder de burger bevolking vielen eenige slachtoffers. Eeni ge vliegtuigen werden neergeschoten. Prof. Filoff heeft terstond na den luchtaanval de door bommen beschadigde stad bezocht en zich ter plaatse op de hoogte gesteld van de aangerichte schade en de reeds genomen maatregelen. Zoon van Roosevelt vermist. Tegenover een aantal journalisten heeft de woordvoerder van het Amerikaansche mini sterie van oorlog het bericht bevestigd, dat een zoon van president Roosevelt wordt ver mist. BINNENBRANDJE EISCHTE TWEE KINDERLEVENS. Een binnenbrandje van betrekkelijk gerin gen omvang heeft in de Kinkerstraat te Am sterdam twee kleine kinderen het leven ge kost. Bovenbewoners van het perceel no. 157 be merkten, dat uit de eerste verdieping, be woond door het gezin Stroeve, rook opsteeg. Daar zij op hun kloppen geen gehoor kregen en vreesden, dat de beide kinderen alleen thuis waren de moeder werkt vaak bui tenshuis trapten zij de portaaldeur in, maar moesten voor de plotseling uitslaande vlammen terugdeinzen. Een buurman klom daarop aan de achterzijde omhoog en wist zoo de tusschenkamer, waar het vuur woedde, binnen te komen. Daar vond hij in een becje twee jongetjes, van twee en vier jaar, die zich uit angst onder de dekens hadden verstopt en reeds met brandwonden waren overdekt. On middellijk bracht hij hen in veiligheid. In het Westèrgasthuis, waarbeen de beide kleintjes werden gebracht, overleed reeds na enkele uren het oudste jongetje en later ook het jongste kind. De brandweer had met één straal op de waterleiding het vuur spoedig onder de knie. De oorzaak van den brand is onbekend. MEISJE VERMOORD TE VOORTHUIZEN Onder een betonnen vloer van een onge bruikt kippenhok is te Voorthuizen het reeds in ontbinding verkeerende lijk ge vonden van een naar schatting dertigjarig meisje, vermoedelijk afkomstig uit Apel doorn. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat het meisje omgang had gehad met zekeren C. M., die echter na eenigen tijd de relatie had verbroken. Vermoede lijk heeft deze M. samen met een vriend. Van der V. geheeten, het meisje vermoord en het lijk onder het beton verborgen. Op het lichaam werden nog kostbare sieraden en een groot bedrag aan geld gevonden, zoodat roof niet het motief voor deze mis daad kan zijn geweest. De 21-jarige C. M. en de 31-jarige G. van der V. zijn voort vluchtig. j

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1