Haarlemsche Courant Een bezield volk is de zege verzekerd. Zeer zware gevechten ten Zuiden van Krementsjoeg. Nieuwsblad voor Noord-Holland Duitsche aanvalsoperatie ten W. van Kief heeft succes. Britsch offensief in Italië begonnen. i 288e Jaargang: No. 279 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel, Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor» Soendaplein 37„ Tel. 12230 Hoofdredacteur; F. C. Derks Dinsdag 30 November 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij; Z. B. Spaarne 12. Tel. 12713 Kantoor Umuiden: Rembrandtlaan 55, XJmuidon-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damxate» Haarlem K 1297 Führer spreekt 20.000 jonge officieren toe, De Führer heeft dezer dagen het woord gevoerd voor ongeveer 20.000 pas benoemde jeugdige officieren van het leger, de marine, de luchtmacht en de Waffen-SS. Hij gaf een uiteenzet ting van de oorzaken van den Duitsch land opgedrongen strijd of te zijn of niet te zijn en wees erop, dat het doel van de achter de Britsche politiek staande Joodsche krachten geweest is door het ontketenen van dezen oorlog in bondgenootschap met de Sovjet-Unie in de eerste plaats Duitschland uit te roeien, teneinde daardoor geheel Euro pa aan het bolsjewisme te kunnen overleveren. Door dezen oorlog meende Engeland zijn oude theorie van het evenwicht der krach ten in Europa weer als zoo vaak met bloed te kunnen doordrijven. Groot-Brittannië is echter ditmaal in werkelijkheid zelf slechts een instrument in handen van de vreemde verschijning, die sedert meer dan 150 jaren in Europa vecht om de macht over dit ge bied: het internationale Jodendom. Dit be dient zich in geslepen camouflage van ver meende Britsche staatsbelangen, teneinde daardoor des te gemakkelijker de pest van de joodsch-bolsjewistische revolutie ten slotte in Engeland evenals in het overige Europa te kunnen verspreiden. Tegenover de door de joodsche haat ge dicteerde vernietigingsplannen van onze vijanden, stelde de Führer de onwankel bare vastbeslotenheid van het Duitsche volk om deze wereldhistorische worsteling door uiterste volharding en het tot het laatste toe inspannen van alle krachten te doorstaan. Hij wees den pas benoemden Jongen officieren erop, dat bij den moed en de hardheid van den soldaat thans de geloofsbelijdenis hoort van den politiek ge schoolden man, die weet waarom de strijd gaat. Want juist in deze verschrikkelijke worsteling moet elk afzonderlijk doordron gen zijn van het inzicht, dat het niet maar een militair conflict tusschen de afzonder lijke staten is, doch een gigantische wor steling tusschen volken en rassen, waarin de eene wereldbeschouwing overwint en de andere onbarmhartig wordt vernietigd. Dat wil zeggen: het volk dat verliest houdt op te bestaan. Want iets anders te verwach ten van dezen strijd dan overwinning of ondergang is waanzin. Ook de laatste Duit sche soldaat moet derhalve doordrongen zijn van de overtuiging, dat deze wreede strijd, dien onze vijanden gewild en ons opgedrongen hebben, en waaraan zij schuld hebben, niet anders kan eindigen, dan met de Duitsche overwinning. Wij zijn wat mensehen en materiaal aangaat onder alle omstandigheden in staat ons te hand haven tegenover onze tgeenstanders, en het is derhalve ook begrijpelijk, dat wij uiteindelijk dezen oorlog zullen winnen. Aan de hand van de groote en sterke tijden der Duitsche historie zette de Führer uiteen, dat de overwinning nog steeds de Duitsche vanen heeft bekroond, wanneer de Duitschers bezield waren door een eensgezind en onwankelbaar geloof in hun eeuwige Duitschland. Het Duitsche volk wordt ook thans in zijn strijd om zijn vrijheid en dus de toekomst niets geschon ken. Alles moet bevochten worden door de hardheid van zijn zonen aan het front en ook door in het vaderland de zwaarste be- lastingsproeven te doorstaan. Juist in de bitterste uren der beproeving komt het er echter op aan, dat de tot de leiding ge roepen mannen hun geloof aan de over winning uit hun wereldopvatting putten en het door hun voorbeeld en hun houding weten over te brengen op de onder hen staande mannen. De officier moet derhalve tevens drager zijn van den politieken wil in de weermacht. Ieder officier moet er zich steeds van bewust aijn, dat waar hij staat en strijdt, het lot van het Duitsche volk en rijk in zijn handen is gelegd. Generaal-veldmaarschalk Keitel besloot het appèl met een belijdenis van trouw aan den Führer, die geestdriftig weerklank vond uit duizenden jonge monden. Columbia in oorlog met Duitschland. Columbia heeft na een enkele zitting van den Senaat medegedeeld, dat het land zich in staat van oorlog met Duitschland be vindt. Als motief wordt aangegeven, dat de schoener „Ruby" van 70 -ton onlangs door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. De op het oogenblik in de Vereenigde Staten vertoevende president Lopez, heeft reeds herhaaldelijk verklaringen afgelegd waaruit bleek, dat men niet van plan was tot het uiterste, een oorlogsverklaring te gaan. Ook heeft hij steeds gepleit voor een nauwer contact van Columbia met de aan grenzende Zuid-Amerikaansche landen om hierdoor aan de politieke positie van de niet-oorlogvoerende naties een grooteren ruggesteun te geven. Derhalve ligt het vermoeden voor de hand, dat met de plotselinge oorlogsverkla ring een spel van intriges op het gebied van de binnenlandsche politiek verbonden is. Zooals bekend heeft Camargo tijdens de afwezigheid van den president van den staat het voorzitterschap van de regeering op zich genomen. Camargo is pas begin October in het kabinet opgenomen en was vroeger ambas sadeur in Washington. De bevolking blijft onder de oorlogsver klaring onverschillig en de berichten wor den bijna zonder commentaar gelezen. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. noemt de oorlogsverklaring van Co lumbia aan Duitschland een farce. Hij schrijft: Zelfs in het Columbiaansche par lement is de bewering, dat de eer en te veiligheid van Columbia door den aanval van een Duitsche duikboot op een Colum- biaanschen schoener zouden zijn aangetast, in twijfel getrokken. De oorlogsverklaring is niets anders dan het resultaat van een door Washington uitgeoefenden druk waarbij binnenlandsch-politieke motieven een rol hebben gespeeld. Santorin capituleert. De aan Badoglio onderdanige bezetting van het eiland Santorin heeft in den nacht van 27 op 28 November gecapituleerd voor Duitsche marine-eenheden. Het eiland Santorin is het Zuidelijkste der tot de Grieksche Cycladen be- hoorende eilanden in de Egeïsche Zee. Het heeft een oppervlakte van 31 KM2. en 20.000 inwoners. Aardbeving in Turkije eischte 1800 dooden. Volgens de laatste berichten is het aantal dooden tengevolge van de aardbeving in Turkije tot 1800 gestegen, terwijl het aan tal gewonden het getal 2000 heeft over schreden. Verscheidene spoorlijnen zijn verdwenen. 19 Dorpen zijn volkomen ver woest. Russische afdeeling aan universiteit te Cairo. Aan de vermaarde Mohammedaansche El Azhar universieit zal een Russische af deeling worden geopend. Met de leiding hiervan zal worden belast een Moefti. Deze mededeeling is afkomstig uit Sovjet-Rus sische bron. KORT NIEUWS Generaal Car- mona, de presi dent van de Por- tugeesche repu bliek, heeft ter gelegenheid van zijn 74sten ver jaardag o.a. ge- lukwensch tele grammen ont vangen van den Führer, generaal Franco en maar schalk Antonescu. Het Zweedsche uitwisselingsschip Gripsholm is met 1500 Ameri- kaansche en Ca- nadeesche krijgs gevangenen aan boord uit Japan te Rio de Janeiro aangekomen. Te Barcelona zal een cursus in de passieve ver dediging worden gegeven, waartoe ook practische oefeningen, zoo als het redden van schipbreuke lingen, hoe zich te gedragen bij luchtaanvallen enz. behooren. De oud-wereldkampioen George Hogenkamp heeft te Amster dam ter gelegenheid van het feit, dat de eigenlijke fi;ts thans driekwart eeuw oud is, een tentoonstelling georganiseerd, waar talrijke modellen en foto's een interessant beeld geven van de ontwikkeling van dit populaire vervoermiddel in den loop der jaiDn. De bekende oud-wielrenner Piet Dickentman (2e van links) herkent bij de bezichtiging der foto's vele oude bekenden. (C-N.F./Sagers Pax c) Duitsche mijnenvegers op weg ter beveiliging van de vaart langs de kanaalkust. (P.K. Engelka C-H P. c) KORT NIEUWS Op 1 October woonden er in Zweden 34.000 buitenlanders, waarvan de mees ten vluchtelingen. 16.000 hiervan zijn Noren, 6000 Denen, de meeste Joden. Verder 3500 Duitsche vluchtelingen, 2000 menschen uit de Baltische lan den en 1000 Po len. Veertien bols jewistische moor denaars, die in den burgeroorlog talrijke nationale Spanjaarden en verscheidene monniken hadden vermoord, zijn thans aan het gerecht overge leverd. Op bruggehoofden van Nikopol en in de bocht van de Dnjepr 107 Sovjet-tanks stukgeschoten. De situatie te Korosten. Alweerstrijd op korten afstand ten Z.W. van Smolensk. Gunstig verloop van Duitsche actie bij Newel. Het Duitsche weermachtbericht luidt: Op de landengte van Perekop mislukten ver scheidena met krachtigen steun van artillerie ondernomen vijandelijke aanvallen. Op het bruggehoofd van Nikopol en in de groote bocht -van den Dnjepr bleef de vijand op de bestaande zwaartepunten met sterke strijdkrachten aanvallen; hij kon echter slechts eenige plaatselijke penetraties bewerkstelligen, die werden afgegrendeld; 107 Sovjet-pantser wagens werden stukgeschoten. Buitengewoon heftig waren de gevech ten in het penetratiegebied ten Zuiden van Krementsjoeg. Hier sloegen onze troepen de aanvallen van verscheidene vijandelijke infanterie-divisies af en gingen op eenige plaatsen tot den tegenaanval over. Ook uit de sectoren Tsjerkassy, Kief en Ko- rosten worden verbitterde gevechten gemeld. Daarbij had een eigen aanvalsoperatie ten Westen van Kief succes. Op 27 en 28 Novem ber werden in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front 72 Sovjetvliegtuigen neerge schoten. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. In het geheele gevechtsgebied van Gomel laaiden wederom zware gevechten op. Het modderige terrein en de zware druk van den aanvallenden vijand vergen van onze troepen, die hardnekkig weerstand bieden en steeds weer tot tegenaanvallen overgaan, superieure gevechtsprestaties. Terwijl ten Zuidwesten van Smolensk plaatselijke vijandelijke/ aanvallen, voor een deel in gevechten op korten afstand, werden afgeweerd, leverden eigen aanval len ten Zuidwesten van Newel in weerwil van moeilijke weers- en terreinsomstan digheden en van den hardnekkigen vijan delijken tegenstand, nieuwe plaatselijke successen op. Aan het Zuid-Italiaansche front nadert de vijand in den Oostelijken sector met sterke strijdkrachten langzaam onze stellingen aan den Noordwestelijken rand van het §angro- dal. Britsche gevechtstroepen, die den vorigen dag waren binnengedrongen, werden in een tegenaanval met zware verliezen voor den vijand teruggeworpen. Gevangenen vielen in onze handen. Vijandelijke storingsvliegtuigen vlogen Zon dagnacht boven West-Duitschland. Eenige Duitsche vliegtuigen ondernamen Zondagnacht storingsaanvallen op doelen in Zuidoost- Engeland. Volgens een later ontvangen bericht waren tijdens hun aanval op Korosten de bolsje wisten er in geslaagd in de stad door te dringen en zich daar in straten en huizen te verschansen. Tijdens den onmiddellijk onder nomen Duitschen tegenaanval kwam het tot verbitterde gevechten op korten afstand, waarin de bolsjewisten zich wanhopig in hun steunpunten verdedigden, aangezien zij op ontzet hoopten. Zij leden bij hun vergeefsche Dwergstaten. „New Statesman and Nation", Londen 23-10 1943. „Wat de Baltische staten betreft, verluidt, dat Washington niet langer meer pleit bij de bolsjewisten voor hun onafhankelijkheid. Het heeft ook eigenlijk geen zin te spreken van een onafhankelijkheid van zulke dwergstaten, waarin steeds slechts klassenconflicten zijn voorgekomen." Te Toulon meer dan 500 dooden. Het aantal personen, om het leven gekomen tengevolge van den Anglo-Amerikaanschen terreuraanval op Toulon, is tot meer dan 500 gestegen. uitbraak- en ontzetpogingen zeer zware ver liezen. Alleen in de tot dusver gevoerde ge vechten hebben de Duitsche grenadiers het gros van de 226ste bolsjewistische infanterie divisie en belangrijke deelen van de 143ste infanteriedivisie vernietigd. De rest der bols jewistische formates heeft zich op drie steun punten binnen de stad teruggetrokken en gaat daar haar vernietiging tegemoet. De correspondent van het A. N. P. te Ber lijn meldt: Montgomery heeft na weken van betrekke lijke rust zijn troepen in de Oostelijke sectoren van het Zuid-ïtaliaansche front in beweging gezet. Yan Duitsche militaire zijde wordt me degedeeld, dat het groote offensief, waarop men reeds geruimen tjd wachtte, thans is begonnen. Volgens de eerste berichten hebben de En- gelschen thans aan den noordelijken oever van de rivier de Sangro een bruggehoofd, van waaruit zij hun aanvallen ondernemen. Deze worden hoofdzakelijk uitgevoerd door Cana- deezen en Indiërs, die deel uitmaken van het 8ste Britsche leger. De stellingen der Duit schers liggen in de heuvelruggen ten noord westen van de rivier. Over het verloop van den strijd zijn tot nu toe in de Wilhelmstrasse geen verdere mede- deelingen gedaan. „Voor kleurlingen verboden!" Met betrekking tot het kleurlingenvraag- stuk heeft de Daily Mirror een teekening gepubliceerd, waarop een neger en een Indiër zijn afgebeeld, die een der overal te Londen aangeplakte plakkaten met de vermelding: „Voor kleurlingen verboden bekijken. De beide kleurlingen zeggen tot elkander: „Een dergelijk plakkaat hebben we in de loopgraven niet aangetroffen." Het opslaan van aardappelen. In aansluiting op vroegere mededeelinge» in zake het opdoen van aardappelen voor winteropslag, wordt er op gewezen, dat niet vooraf valt te zeggen, of op alle uitgereikte aankoopmachtigingen opslagaardappelen ge leverd zullen kunnen worden. Dit hangt na melijk af van de vraag, in hoeverre de aan voer van aardappelen zulks toelaat. Het streven is, eerst voor de geheele bevolking een voldoenden voorraad aan te voeren en pas daarna over te gaan tot de aflevering van opslagaardappelen. Het is derhalve moge lijk, dat slechts op een deel van de uitgereikte machtigingen opslagaardappelen geleverd zul len kunnen worden. Er zal voor gezorgd worden, dat voor win teropslag aardappelen worden geleverd, die gedürende eenige maanden bewaarbaar zijn, hetgeen echter niet wil zeggen, dat men op kleiaardappelen kan rekenen. Men kan der halve nimmer van een kleinhandelaar eischen, dat hij kleiaardappelen voor winteropslag levert. Ten einde misverstand te voorkomen, wordt er op gewezen, dat de op de opslagmachtigin gen aardappelen verkrijgbare aardappelen voor winteropslag, welke moeten dienen voor het verbruik van 26 December 1943 tot en met 19 Februari 1944 vóór 25 December a s. aan de verbruikers moeten worden afgeleverd.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1