Conferentie van Churchill, Roosevelt en Tsjiang Kai-sjek te Cairo. Zwaartepunt van den strijd thans bij Gomel en Tsjerkassy. Nieuwsblad voor Noord-Holland ij zullen in Iran Stalin ontmoeten. Zij Berlijn verwacht verdere inwilliging der Sovjet-eischen. Ook het Amerikaansche leger in Italië in actie. Hevige strijd in Zuid-ltalië ontbrand. 288e Jaargang No. 280 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Woensdag 1 December 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 1271S Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan BZ» Umuiden-Gost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Reuter meldt, dat Churchill, Roosevelt en Tsjang Kai-sjek een langdurig onderhoud te Cairo achter den rug hebben en thans op weg zijn „naar de een of andere plaats in Iran' waar zij Stalin zullen ontmoeten. In den loop van deze week zal een commu niqué worden uitgegeven, waarover men het na de conferentie te Cairo eens is geworden. Tijdens de conferentie is Cairo praetisch van de buitenwereld afgesloten geweest. Roose velt en Tsjang Kai-sjek, die door zijn vrouw werd vergezeld, zijn per vliegtuig naar Cairo gekomen, -Churchill over zee. De diplomatieke correspondent van het D. N. B. wijst er op, dat op de bijeenkomst van Stalin, Roosevelt en Churchill waarschijnlijk de te Moskou genomen besluiten stelselmatig verder ontwikkeld zullen worden, alleen reeds omdat Engeland en de Vereenigde Staten ge zien de huidige politieke en militaire constel latie gedwongen zijn tot concessies aan de Sovjet-Unie. Als „huwelijksgift", zoo schrijft hij, wordt Stalin thans officieel de jarenlang gehandhaaf de uitgeweken regeeringen aangeboden, die naar Anglo-Amerikaansche meening de expo nenten waren van het Europa, dat Moskou thans vastbesloten is naar zijn beeld te vor men. Wanneer thans de Vereenigde Staten door onderstaatssecretaris Berle kort en bon dig laten verklaren, dat de volken van Europa door de Vereenigde Staten niet gedwongen zullen worden de vele uitgeweken regeeringen en vluchtelingengroepen te erkennen, daar het de zaak van deze volken is hun eigen regee ringen te kiezen, is dat een politiek niet te overschatten concessie aan den Sovjet-Russi- schen eisch om de Europeesche volken door vertegenwoordigers, die Moskou aangenaam zijn, over hun lot te laten „beslissen". Dat be- teekent niet meer of minder dan het praetisch prijsgeven van Europa aan het bolsjewisme. Wat tot nu door vooruitziende politici werd ingezien, wordt thans officieel door Washing ton bevestigd." In volkomen kalmte ziet men te Berlijn het resultaat tegemoet van het onderhoud van Roosevelt, Churchill en Stalin. Het deelnemen van het echtpaar Tsjang-Kai-sjek duidt er vol gens de te Berlijn bestaande opvatting op, dat de toestand in Oost-Azië vooral den Vereenig- den Staten een zorgvuldige behandeling raad zaam doet schijnen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Zondagochtend zijn de Anglo-Amerikaan sche strijdkrachten in Italië tot het offensief overgegaan met de bedoeling door de Duit sche verdedigingslinie heen te breken en voorbij Rome te komen. Het achtste Britsche leger, dat de meerderheid in de lucht heeft, is na een enorme artillerievoorbereiding in de bergen ten Noordwesten van de Sangro tot den aanval overgegaan. Gesteund door vliegtuigen rukt het op en nadert thans de Duitsche hoofdverdedigingslinie. Het vijfde Amerikaansche leger is eveneens tot actie overgegaan aan de Tyrrheensche kust. De ge vechten duren nog voort. Omtrent den afloop kan nog niets gezegd worden. Mislukte luchtaanval op Roergebied. Formaties Amerikaansche bommenwerpers zijn in den ^ochtend van 30 November naar West-Duitschland gevlogen. Een der forma ties trachtte eerst een aanval op Zuidwest- Duitschland te suggereeren, terwijl een twee de met sterke jagerbescherming dwars door Nederland vloog en vervolgens naar het Roer gebied doordrong. De Duitsche luchtverdedi ging keerde zich met sterke strijdkrachten tegen de vijandelijke bommenwerpers en bestreed voortdurend de aanvallende Ameri kaansche vliegtuigen, hinderde hen bij de uitvoering van een geconcentreerden aanval en drong hen ten slotte naar het Westen terug. Daarbij wierpen de Amerikaansche forma ties, voor een deel door de omstandigheden gedwongen, verspreid bommen in het Zuide lijke Roergebied en op Belgisch gebied neer. Slechts op één plaats ontstonden schade en vrij geringe persoonlijke verliezen. Het neer storten van verscheidene viermotorige toe stellen boven het Roergebied is waargenomen. Drie andere vijandelijke vliegtuigen zijn boven Nederland neergeschoten. In het Roergebied worden op het oogenblik tallooze oude mijnschachten e.d. tot schuil kelders verbouwd, ten dienste van de bevol king van bepaalde steden. De kelders kunnen duizenden menschen opnemen. Ongeveer een half jaar geleden is met de eerste werk zaamheden begonnen. Extra-rantsoenen voor de Berlijners Nadat de Berlijnsche bevolking reeds extra rantsoenen vleesch had ontvangen, heeft zij Zondag bijzondere rantsoenen (echte) koffie, geconserveerde visch, gecondenseerde melk, fruit en andere levensmiddelen gekregen. In elk geval, zoo verklaart men in Duitsche politieke kringen, zullen de besprekingen ge richt zijn tegen de Europeesche belangen, aan gezien Europa, zooals reeds uit den afloop van de Moskousche conferentie is gebleken, het gelag moet betalen voor den politieken koe handel tusschen de Anglo-Amerikanen en de Sovjet-Unie. Nieuwe namen voor Andamanen en Nicobaren. De leider der voorloopige Indische regee ring, Bose, heeft Vrijdag te Singapore ver klaard, dat een deel van het Indische natio nale leger reeds tot den aanval aan de grens van Indië is overgegaan, terwijl het plan is, dat men binnenkort Indië binnenrukt. Bose deelde voorts mede, dat de Andamanen en de Nicobaren nieuwe namen hebben ge kregen. Zij heeten voortaan Sjahido en Swradji. Dit zijn de Indische woorden voor „martelaars" en „zelfbestuur'. Unnra-comité voor Europa. Te Atlantic City is bekend gemaakt, dat het regionale comité der Unrra voor Euro pa onder een Engelschen voorzitter in Lon den wordt opgericht. De Sovjet-Unie bezet den post van eersten plaatsvervangenden voorzitter. Te Assen wordt een tentoonstelling gehouden van werkstukken, die door de mannen van den Arbeidsdienst in hun vrijen tijd gemaakt zijn. Vele fraaie staaltjes van huisvlijt zijn hier te bewonderen. (C.N.F./van Buiten Pax c) KORT NIEUWS De demonstra ties in verschei dene steden in Engeland wegens de vrijlating van den fascistenlei der Mosley gaan voort. Zaterdag middag was er een protestde monstratie op Trafalgar Square. Tot incidenten is het nergens ge komen. De Engel schen zouden in 't Naburige Oos ten een nieuwe groote pijpleiding voor olie con- strueeren, ter versterking van de bestaande ver bindingen naar Haifa en Tripolis. De bouw zal 10 millioen pond kosten. Duitsch tegenoffensief ten Westen van Kief afgesloten. Sovjets ver loren daarbij 20.000 man aan dooden, 4800 aan gevangenen en <503 tanks. Duitsche terreinwinst Z.W. van Newel. Luchtaanval op Bremen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Vijandelijke aanvallen op onze stellingen op de landengte van Perekop bleven zonder re sultaat. Op het bruggehoofd Nikopol en in de groote bocht van den Dnjepr was de vijan delijke aanvalsbedrijvigheid Maandag over het algemeen wat zwakker. Vrij krachtige aanvallen deden de bolsje wisten ten Noordoosten en ten Noorden van Kriwoi Rog, alsmede in de penetratie ten zui den van Krementsjoeg. Bij een succesvollen tegenaanval werden 30 stukken geschut ver nietigd of buitgemaakt. In het gebied van Tsjerkassy namen de verbitterde en heen en weer golvende gevechten in hevigheid toe. De eigen aanvalsoperatie ten Westen van Kief bracht nieuwe plaatselijke successen. In de aanvals- en afweergevechten in het gebied van Kief en Sjitomir hebben troepen van het leger en van de Waffen SS onder bevel van Generaloberst Hoth de vijandelijke legers, die tot een doorbraakaanval waren overgegaan, in bewegelijke gevechten opgevangen en in den tegenaanval naar het Oosten teruggeworpen. De bolsjewisten verloren daar in de pe riode van 9 tot 28 November meer dan 20.000 dooden, 4800 gevangenen, 603 pant serwagens, 1505 stukken geschut, 1042 ma chinegeweren, 275 granaatwerpers en 554 pantsergeweren. In het gevechtsgebied van Gomel duurt de zware worsteling voort. Ten Zuidwesten en ten Westen van de stad werden sterke aanval lende gevechtsgroepen van den vijand door onze troepen in zware gevechten opgevangen. Talrijke aanvallen ten Noorden van Gomel mislukten. Daarbij leed de vijand door doel treffend afweervuur en krachtige tegenaanval len gevoelige verliezen. Ten Zuidwesten van Newel braken onze troepen in den aanval een hardnekkigen vijan delijken tegenstand en heroverden terrein en plaatsen. Aan het Moermanskfront sloeg de bezetting van een Duitsch steunpunt een vijan delijken aanval in een strijd op korten afstand af. In luchtgevechten werden Maandag bij twee eigen verliezen 49 Sovjet-vliegtuigen vernie tigd. Majoor Rail, groepscommandant bij een jachteskader, behaalde op 28 November aan het Oostelijk front zijn 250ste overwinning in de lucht. In Zuid-ltalië ging de vijand Maandag na hevige artillerievoorbereiding en met steun van zeer sterke formaties vliegtui gen aan onzen Oostelijken vleugel in het Sangro-dal tot den verwachten aanval over. Zware gevechten zijn nog in vollen gang. In de andere frontsectoren werden plaatselijke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Volgens de definitieve rapporten is bij den aanval, op 26 November door Duitsche tor pedovliegtuigen op een vijandelijk troepen- convooi voor de Algerijnsche kust ondernomen nog een vierde groot schip tot zinken gebracht, zoodat de totale verliezen van den vijand bij dezen aanval zijn gestegen tot 4 transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 50.000 brt. Formaties Amerikaansche vliegtuigen dron gen Maandag overdag onder bescherming van het wolkendek het gebied der Duitsche bocht binnen en vielen de stad Bremen aan. Er ont stond schade aan gebouwen en geringe ver liezen aan menschenlevens. In verbitterde luchtgevechten, alsmede door het afweerge schut werden 33 vijandelijke vliegtuigen,waar onder een groot aantal zware viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Voorts ver loor de vijand 6 vliegtuigen boven het bezette gebied in het Westen. Boven den Atlantischen Oceaan werd Maandag een groote vliegboot door Duitsche jagers met grooten actieradius neergeschoten. Maandagnacht lieten vijandelijke storings vliegtuigen lukraak eenige bommen op West- Duitsch gebied vallen. In zware gevechten hebben Duitsche duik- booten in den Atlantischen Oceaan, in de Middellandsche Zee en in de Zwarte Zee 8 schepen met een gezamenlijken inhoud van ■36.000 brt., 2 torpedojagers, 1 fregat en een duikboot tot zinken gebracht. Een lichte krui ser werd door torpedotreffers beschadigd. Voorts werden 5 vijandelijke vliegtuigen, die belast waren met de bescherming der con- vooien, door onze duikbooten neergeschoten. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Zooals uit het Duitsche weermachtbericht blijkt, waren de Duitsche troepen ten Westen van Kief tot een tegenoffensief overgegaan. Deze operaties, die thans afgesloten zijn, had den tot resultaat, dat de bolsjewisten iets naar het Oosten zijn teruggedrongen, waardoor een doorbraak door de Duitsche stellingen heen is verijdeld. Het zwaartepunt der gevechten is thans ver plaatst naar den sector van Gomel en het ge bied van Tsjerkassy. Bij Gomel naderen de gevechten de Pripjetmoerassen, zoodat het terrein zeer moeilijk wordt. De bolsjewieken oefenen hier zwaren druk uit. Wanneer de vorst intreedt en de moerassen bevriezen wordt de toestand geheel anders, aangezien dan ook zware wapens aan de gevechten kun nen deelnemen. Bij Tsjerkassy hebben de hevige aanvallen der bolsjewieken tot dusver nog niet tot het doel het insluiten der Duitsche troepen geleid. De hevige gevechten in dezen sector duren echter nog voort. Japanners vernietigen nog twee vliegkampschepen. Het Japansche hoofdkwartier meldt: „Maandag hebben luchtstrijdkrachten der Japansche marine in de wateren bij de Gilbert-eilanden twee vliegkampschepen en een niet nader aangeduid oorlogsschip tot zinken gebracht. Een dezer vliegkamp schepen zonk onmiddellijk. Een groote kruiser werd zwaar beschadigd en in brand gebombardeerd. Zes onzer vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Deze slag zal „vierde luchtslag bij de Gilbert-eilan den" heeten." Rede van den Paus op Kerstavond. De Paus zal zooals elk jaar op Kerstavond de leden van het college der kardinalen in audiëntie ontvangen en hun gelukwenschen met een rede beantwoorden. Bovendien zal de Paus denzelfden dag weer een boodschap tot de wereld richten, die voor den zender van het Vaticaan zal worden uitgezonden. De Heilige Stoel heeft den oorlogvoerende mogendheden in een nota gewezen op de volkenrechtelijke noodzakelijkheid, de neu traliteit van de Vaticaanstad te eerbiedigen en te voorkomen, dat er boven wordt ge vlogen. Het Vaticaan is ten strengste neutraal en zijn werk komt, als altijd, alle landen ten goede. De nota is ook overhandigd aan de regeeringen der niet-oorlogvoerende landen. De geheimtxinnige Tito. Het Engelsche, welingelichte blad Catho lic Herald licht een tip op van de geheim zinnige sluier om den naam „Generaal Tito". Het blad zegt dat „Generaal Tito" geen man is maar de naam van een parti- sanenorganisatie. Tito zou beteekenen Third International Terrorist Organisa tion". Naar men weet zou er rivaliteit heerschen tusschen de Tito-mannen en de strijdkrachten van generaal Mihailowitsj, die beiden in Joego-Slavië opereeren. Het is al voorgekomen dat de aanhangers der twee organisaties elkaar openlijk bestre den. Benoemingen bij de Ned. Landwacht, I>e Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft in overleg met den Leider der NSB, op voorstel van den Höheren SS- und Polizeiführer en commissaris-gene raal voor de veiligheid, den plaatsvervangen den leider der NSB, Van Geelkerken, be noemd tot inspecteur-generaal, en den voor man der Germaansche SS in Nederland. SS- Standartenfiihrer Feldmeyer, alsmede den commandant der W. A., Zondervan, tot in specteurs van de Nederlandsche Landwacht. Aanmelding voor den Ned. Arbeidsdienst. Ten einde teleurstelling te voorkomen deelt de staf N. A. D. mede, dat de aanmelding voor vrijwillige dienstneming in de kampen, welke begin Juli 1944 aanvangen, van heden a£ weder openstaat tot 15 April 1944. Jongelieden tusschen 17 en 24 jaar, moeten zich verbinden voor één jaar, behalve zij, die solliciteeren naar een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs. Deze laatsten verbin den zich voor een half jaar. Tevens wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat zij, die in eenig studiejaar als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wen schen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar, hun arbeidsdienstplicht vervuld moeten hebben. Het verdient daarom aanbeveling na gedaan eindexamen H. B. S. of gymnasium eerst vrijwillig den arbeids dienstplicht van een half jaar te vervullen alvorens verder te studeeren ook al is men nog geen 18 jaar. Aanmelding van aanstaande studenten dient eveneens vóór 15 April 1944 te geschieden. Zij, die in 1944 niet voor hun eindexamen slagen, maar zich reeds hadden aangemeld, worden op verzoek van hun ver bintenis ontheven. Pantserverkenningswagens aan den „Südostwall". Tijdens een rust op den nauwen en bochtigen fcorgweg van do Pelopennesus. (PK Brock HH/St. P. c).

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1